C. i. HONDIÜS mm. Er is verschil MIDDELBURG drogerijen tfr. PHILIP fflIORO Boskli. FANOY, Burg B 16, MIJN NARDUS. HET PROBLEEM VAN OEN OORLOG Algemeene Vergadering VËR F WA REN Officiëele Berichten. Verantwoording van Llgfdggaygn. BOEKAANKONDIGING Kassier en Comm. in Effecten. VLASMARKTK146, MIDDELBURG IAHSE de) ft h2 666 moet worden gelezen. Door Prof. A. Noordtzij te Utrecht zal een keurgarve gevormd worden uit de exege tische geschriften van zijn overleden vader. Oud-leerlingen van Prof. M. Noordtzij, die exegetische dictaten van dezen in hun bezit hebben, wordt verzocht die voor eenigen lijd ter beschikking van Prof. Noordtzij te Utrecht te stellen. Een levensbeeld van den overleden zal, in opdracht van de familie, geteekend worden door Dr. Keizer te Tiel. Deze vraagt mede- deeling van gegevens, die anderen daarvoor nog mochten bezitten. Door de Classe Amsterdam zijn beroep baar verklaard de heeren H Brouwer H. Mzn. te Watergraafsmeer, Omval C 133, en J. W. Geels, Amsterdam, Vondelstraat 138. Maassluis A herdacht op Dinsdag 9 Maart, dat de kerk aldaar voor 50 jaren tot openbaring kwamds. Vonk behandelde de geschiedenis der kerk, terwijl onderscheidene predikanten het woord voerdendes avonds sprak Prof. L. Lindeboom van Kampen een rede naar aan leiding van Matt. 16 18b. Het derde kerkgebouw der Geref. kerk te Delfshaven nadert de voltooiing. Ds. C. van Proosdij is overleden in den ouderdom van 56 jaar. Bij zijn leven had hij den wensch uitgesproken, dat bij zijn begra fenis niet gesproken zou worden, maar alleen Ps. 103 gelezen, en dat op zijn graf geen ge- denkteeken geplaatst zou worden. Ds. Cornells van Proosdij werd 27 Februari 1859 te Dordrecht geboren en mocht dus slechts 56 jaren oud worden. Hij studeerde aan de Theologische School te Kampen en legde er in 1881 het candidaatsexamen af. Zijn eerste gemeente was Stroobos, waar hij 13 Nov. 1881 z\jn intrede deed. Daarna ver bond hij zich achtereenvolgens aan de kerken van Hallum (29 Juni 1884), Baarn (19 Oct. 1890), Leiden (29 Oct. 1893) en Amsterdam (18 Juni 1899). Vanwege de classis Amsterdam was ds. van Proosdij aangewezen als deputaat voor Hulp behoevende Kerken, voor Examina en Kerk visitatie. Van zijn hand verschenen o. a.„De God Jacobs", „De Profeet Daniël", „Door het ge loof" (12-tal leerredenen uit Hebreen 11), „M\jn kdecht Job", „Theodorus Beza" en ver schillende predikatiën. Ds. Chr. Bruins, die 21 Maart zijn afscheid te Axel hoopt te prediken zal D.V. op 28 Maart te Winschoten bevestigd worden door ds. J. Bolman van Oostwold (O.) De institueering van de Geref. kerk te Hoogersmilde heeft Woensdag j.l. plaats gehad. Ds. H. Dijkstra van Smilde sprak over 1 Petr. 2 56 en bevestigde de ouderlingen en di akenen. Donderdag 11 Maart herdacht de Geref. kerk te Ooster-Nijkerk (Fr.) haar reformatie voor 25 jaar(y). Ds. G. H. van Kasteel van Oppenhuizen hield de gedachtenisrede naar aanleiding van Ps. 45 12. In „De Stand." komt dr. Kuyper in een asterisk op tegen een artikel van den heer C. E. Templar in „De Harp" over Orgel en Organisten-honorariade heer T. meende, dat Dr. K. in „Onze Eeredienst" de beteekenis van de kerkmuziek niet genoeg tot haar recht had laten komen, wat de positie van de organisten beheerscht en alzoo invloed heeft op de ho noraria. (Dr. K. had beweerd, dat de organis ten liefst gratis hun werk moesten doen). Hem wordt ten antwoord gegeven, dat het Calvi nisme aan het orgel slechts hulpdienst toekent de menscheljjke stem is hoofdzaak en 't hoogste zou het dan staan, zoo het orgel geheel zwijgen kon en de menscheljjke stem zelf het orgel werd. Een organist, die dit niet doorziet, en op alle manier zjjn muziek tot hoofdelement, en het lied zelf tot bijzaak laat worden, hoort onder ons calvinisten niet thuis. In „De Bazuin" schrijft Dr. H. Bouwman over de plaatsverhuring in de kerk o. a.„Niet af te keuren is, dat de kerkeraad aan de leden een plaats aanwijst, en zij daarvoor betalen naar den welstand, dien God gegeven heeft. Het moet zooveel mogelijk bevorderd worden, dat de leden der gemeente gezinswijze zitten in de vergadering der geloovigen. Het oog van de ouders gaat ook tijdens den dienst over de kinderen, waardoor ook voorkomen wordt, dat de kinderen in een hoek of op de galerij samenscholen en tot last zijn. Plaatsen ver huring is in vele kerken noodig terwille van het geld. Dit is geen eer voor die kerken. Er zijn kerken waar die verhuring niet noodig is, daar alle kerkelijke uitgaven bestreden worden door vrijwillige bijdragen. Het is heerlijk, waar de roeping zoo verstaan wordt, dat de overtuiging leeft, dat het recht is om zijn aandeel in de groote huishouding der kerk te betalen, een plicht evengoed als dat men voor zijn eigen gezin zorgt, een zorg, die men vrijwillig op zich heeft genomen." Voor de zeer noodlijdende Geref. Kerk van Gronau in Westfalen (Duitschland) heeft de collecte, tijdens een predikdienst van ds. Bakker te Serooskerke opgebracht, de som van f 4S,42Ys de Vs collecte in den gecombi- neerden dienst van de kerken A, B en C te Middelburg bedroeg f24,12Vs en de kerk van Kamperland (N.-Beveland) heeft gezonden f 17,— plus f 10,— is f 27,—. Brouwershaven10 Maart 1915. In de heden morgen gehouden godsdienstoefening maakte onze beminde leeraar, de WelEerw. heer ds. B. Meijer aan de gemeente bekend, dat hij ook eene roeping had ontvangen naar de Gerefor meerde Kerk te Ierseke (Zeeland.) Dat de Koning der kerk Zjjnen dienstknecht wijsheid schenke moge om een Hem welbe- hagelijke keuze te doen, die, mag het Hem behagen, ook uitloopt op een„ik blijf bij u", is de wensch van gemeente en kerkeraad. Namens den Kerkeraad, J. Nieuwdorp, Scriba. PSALM 115~7 1. Oostburg, 15 Maart Heden was het een blijde dag voor de kerk alhier, want des voorm. werd de Eerw. heer H. Z. de Mildt in het ambt be vestigd door den WelEerw. heer ds. J. M. Mulder van Veldwijk, naar aanleiding van Efez. 4 11c en 12a, terwijl bij de handoplegging Ps. 134 3 door de gemeente staande gezongen werd. Des namiddags verbond zich onze nieuwe leeraar aan de gemeente. Hij sprak naar aan leiding van 2 Cor. 4 5, waarna de gewone toespraken volgden. De WelEerw. heer ds. G. R. Kuijper sprak namens de Classis Axel en de kerk van Schoondyke, op zjjn verzoek werd ge zongen Ps. 20:1. Na hem sprak br. Kou we als oudste ouderling en werd nog door de ge meente staande gezongen Ps. 1343. Namens den Kerkeraad, I. Catsman, Scriba. Diaconaal ünlpbetoon. De kinderen, die met de busjes voor Zieken zorg rondgaan, worden gaarne verwacht D. V. Woensdag 24 Maart van 24 uur. Me>j. Stevens, Verwerijstr. 127. Diaconaal Hulpbetoon. Met bartel ij ken dank ontvangen „van een dienstmeisje" 50 cents. J. G. NetelenbosVogelzang. Vlissingen. In de collecte van Woensdag 10 Maart is voor de Zending ontvangen een gift ad fl, Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. De Macedoniër. Zendingstijdschrift. Ad. 3. Maart 1915. Uitgave: Firma Bouwman en Venema, Groningen. Inhoud D. Bakker. De Evangelieprediking op het Zendingsterrein. D. K. Wielenga. Opleiding van Bijbelvertalers. H. Dijkstra. Uit mijn Camera. Een drietal belangrijke artikelen alzoo. Om trent de „facultatiefstelling" concludeert ds. D. na stukken geciteerd te hebben uit het ver slag van de gehouden conferentie in Amster dam dat de groote meerderheid der zendings mannen de facultatiefstelling van het gods dienstonderwijs op de gesubsidieerde scholen in onze Oost wel zal aanvaarden, de een meer uit principe, de andere omdat men oordeelt, dat men er niet goed af kan zonder al te groote schade, omdat het gemis van alle Christelijk onderwijs voor de Zending erger zou zijn dan de facultatiefstelling, terwijl het betalen van alle onderwijs de kassen te zeer zou bezwaren. Geretormeerd Theologisch Tijdschrift Vijftiende jaargang. Afi. 11. Maart 1915. Heusden. A. Gezelle Meerburg. Dr. van Katwijk levert een opstel over „de Verdelgings-oorlogen der Israëlieten tegen de Kanaanieten" en toont aan dat deze het ka rakter droegen van oefenen van gerichten Gods. Dr. Ubbink levert een artikel contra ds. Grey- danus over „waarneming, autoriteit, Heilige Schrift". De Nalezing vestigt onze aandacht op eene beschouwing van ds. de Geus over den ontslapen Hoogleeraar Noordtzij, en op dr. Kromsigts interessante critiek over dr. de Hartogs theologische beschouwingen. De afle vering wordt besloten met enkele recensiën. Prof. Hoekstra beveelt daarin o.a. predikanten aan de lezing van Jan Ligtharts Jeugdherin neringen, waarvan de 3e druk verscheen. Levensvragen. Serie VIII No. 1. Julius de Boer De beteekenis van de Hegel- studie voor onzen tijd. Baarn. Hollandia Drukkerij. Prijs f 0,40. Voor philosophische liefhebbers een belang rijk boekje. Daar 't ons toegezonden werd, ves tigen we de aandacht op de verschijning ervan. De schrijver marcheert in het voetspoor van prof. Bolland. Nu weet ge 't wel. Menigerlei (»enade, wekelijksche Leer redenen. 4e Jaargang. No. 38-44. Kampen. J. H. Kok. 1915. De eerste twee preeken, handelende over het 4e en 5e gebod, zijn van den Amsterdamschen, de andere vijf, handelende over het 6e tot 10e gebod, zijn van den Zwolschen dominee Wie lenga. Aanstonds springt het verschil in manier van bewerking in het oog, maar ook hier geldt „variis modis bene fit" d. i. op onderschei dene manieren kan men iets goed doen. Homiletische aanmerkingen op dergelijke preeken kan ieder collega-predikant licht ma ken, maar hoofddoel der schrijvers is eene populaire Catechismusverklaring te bieden in nauwe gebondenheid aan de woorden van de Catechismus, in taal van onzen tijd en met toepassing op onze tegenwoordige omstandig heden. Van dat standpunt uitgaande, bieden deze Catecliismuspreeken veel goeds. Een ieder zal evenwel bij het doorlezen van deze serie leerredenen van onderscheidene schrijvers de voorkeur geven aan eene behandeling van de Catechismus door. één hand. Als stichtelijke lectuur voor thuiszittenden en vacante kerken met warmte aanbevolen. J. J. Knap Czn. De Lendenen omgord. Bijbelsck Dagboek, afl. 6-9. Kampen, J. H. Kok. 1915. Met bekwamen spoed laten auteur en uit gever deze afleveringen verschijnen. De inhoud behoort tot het beste, wat op dit gebied ooit verscheen. De teksten z\jn zonder uitzondering niet zorg gekozen De belichting van het woord in zijn samenhang is klaar en juist. De toe passelijke aanwending pakt en geeft u een ge dachte mee, die ge niet terstond weer kwijt raakt. Dit boek kan stichtenopbouwen in het geloof en in de praktijkder godzaligheid. Mo gen velen het gebruiken en Gods zegen er op rusten. De prijs is voor zulk een keurig mooi uitgevoerd boekwerk heusch niet hoog, 12 afl. a 30 cent en een gratis stempelband. Voor een viertal guldens heeft men een degelijk prachtwerk. Kerkhof. Gedachten over onzen diepen val en de verlossing, die in Christus Jezus is, naar aanleiding van eenige hoofd- stukkken uit de Heilige Schrift, van wijlen Docent A. Steketee. Herdruk, vermeerderd met een „In Memoriam" door ds. J. P. Tazelaar. Prijs 60 cents; geb. 90 cents. Inhoud Docent A. Steketee. In Memoriam door ds. J. P. Tazelaar. Aan den Lezer. I. De verborgenheden van het Paradijs. II. De verborgenheden van Jezus Christus. A. Het vleeschgeworden woord. B. De lijdende Borg. C. De opgestane Heiland. III. De verborgenheden van het nieuwe Jerusalem. We juichen deze uitgave van de Firma Oosterbaan en Le Cointre toe, en we durven de verzekering te geven, dat wie dit werk zich aanschaft, er nooit spijt van zal hebben. Met groote waardeering is het vroeger gelezen en het heeft nog niets van zijn waarde verloren. Bouma. Bijbel dat is de ganse lie Heilige Schrift enz. vroeger uitgegeven bij Jacob en Pi eter Keur te Dordrecht. Kampen, J. H. Kok. Aflev. 1723, Job tot Jes. 14 liggen van deze nieuwe uitgave van den Staten-Bijbel voor ons. Wij kunnen slechts herhalen, wat wij bij een vorige aankondiging ervan gezegd hebben. De druk is zeer helderde „kantteekeningen" zijn zeer doelmatig onder aan de bladzijden geplaatstalleen de gelijkluidende of overeen stemmende teksten z\jn niet zoo gemakkelijk te vinden het formaat is handig, en zoo is deze uitgave van onzen terecht beroemden en geliefden Staten-Bijbel hoogst aanbevelens waardig. Men is in Zeeland gewoon bij „Kroon-jaren" zijn kinderen rijke cadeaux te gevennu, ver geet dan dezen Staten-Bijbel nietmen heeft er meer aan dan aan zooveel onnoodigen opschik. In elk geval behoort ieder huisgezin een Staten- Bijbel in zijn bezit te hebben de kinderen, die hun catechisatie-werk thuis maken, moeten de kantteekening op kunnen slaan. De kosten zjjn geen overwegend bezwaar, zelfs in dezen duren tijd niet. Om de drie weken verschijnt een aflevering van 48 bladz., voor 25 ct., wat dus 8 ct. per week wordt in 45 aflev. zal deze Bijbel compleet zijn en dan drie kloeke deelen vormen. Al de intee- kenaren ontvangen de drie stempel banden gratis. Iedere boekhandelaar neemt bestellingen aan, evenals de uitgever J. H. Kok, Kampen. Sporen van Animisme in het Oude Testament Zoo vraagt dr. G. Aalders in deze brochure van 60 pag.en hij beantwoordt de vraag ont kennend. Op zeer grondige en echt weten schappelijke wijze handhaaft dr. Aalders het bovennatuurlijke karakter van Israël en de open baring, haar geschonken. Deugdelijke bewijzen haalt dr. Aalders voor zfju beweringen aan van menige tekst wordt nauwkeurige exegese gege ven, b v. Lev. 2415,16, bl. 50 over allerlei ge bruiken en gewoonten wordt het rechte licht ontstokenen wij kunnen niet anders inzien, dan dat dr. Aalders zijn tegenstanders, met name prof. Eerdmans, uitnemend heeft weerlegd, en alzoo de eere van het Oude Testament en van Israël recht heeft gehandhaafd. Voor hen die de Zending bestudeeren, is van niet gering belang het overzicht, dat dr. Aalders geeft op bl. 912 van wat onder Animisme moet verstaan worden. Uitgever van deze brochure is J. H. Kok, Kampen. De prijs is ons niet bekend. J. D. Wielenga. BONDSRING MIDDELBURG. 21ste Jaarvergadering D.V. te houden op Donderdag 25 Maart 1915 in de Ger. Kerk te Meliskerke. Aanvang half 8. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rapport van het gehouden ringbezoek. 4. Jaarverslag secretaris. 5. Jaarverslag penningmeester. 6. Reglementsherziening. 7. Pauze. In de pauze bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van secretaris en penningmeester. 8. Heropening der vergadering. 9. Rede van den WelEerw. heer ds. K. Veen van Meliskerke. Onderwerp „Ziele-Stil- heid". 10. Sluiting. We wekken alle belangstellenden op deze vergadering bij te wonen. Namens het Ringbestuur, L. M. van Noppen, Secr. Vlissingen, Maart 1915. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van W. zal als er ruimte is volgende week worden geplaatst. Redactie. Adverfentlën. HEEFT VOORHANDEN: f 1,75 gebonden f 2,25. Schriftoverdenkingen door Dr. J. C. de Moor Prijs f 1,— gebonden f 1,40. Belast zich met den Aan- en Verkoop- van Effecten. Verzilvert Coupons. Sluit Prolong atiën Neemt gelden in Deposito. Incasseert Wissels. :- Bezorgt Assurantiën Bij J. H. KOK te Kampen ver scheen door Prof. Dr. H. BAVINCK. ir prijs f o,4o. iW Niemand late deze hoogst belangrijke brochure ongelezen. Ze is bij alle Boekh. voorhanden. van de Vereeniging voor GEREF. ONDERWIJS te MIDDELBURG, In de Consistorie Nieuwst raat, op WOENSDAG 31 MAART, 's avonds 8 uur. Voorstellen in te zenden vóór 20 Maart. W. A. DE RIJCKE, Voorz. P. J. DE KRUIJTER, Secr. Wt". vi All i van meening over allerlei dingen, maar hierover bestaat een tref fende eenstemmigheid, dat een der méést belangrijke boeken van dezen tijd wel is het hoogst in teressante boek van den Ameri- kaanschen Het is geschreven naar aanleiding van den bekenden tekst Openb. 13 18, bij ons Holl publiek inge leid door Prof. Dr. H. Visscher, en geeft ons, volgens diens getuigenis Een diep inzicht in het levensproces onzer dagen. De gansche Christel, pers noemde het een hoogst belang- ijk boek. In drie weken was de eerste druk totaal uitverkocht. In ons kleine land zeker wel een zeer buitenge wone gebeurtenis. Maar die het boek kent, verwondert het geenzins, want dit boek behoort inderdaad onder de zéér zeldzame boeken. Een boek dat door iederen Christen Het is een boek van pl.m. 320 pag., kost f 1,75 en in prachtigen stem pelband f2,25, is bij iederen Boekh. verkrijgbaar, zoomede bij den Uit gever J. H. KOK te Kampen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3