Verantwoording Tan LUfdagaygB. INGEZONDEN STUKKEN. BOEK A ANKONDIGING. MARIA DE RIJKE, M. Verb. Maar moed houden. P. T. Misschien vergeten. A. v. O. Zeker een abuis van my. J. E. B. Dus je geniet er van. Gr. C. Het mooie weer zal wel komen. P. P. Nu doe ik het zeker. S.' J. KI. en G. J. KI. Ik kan 't heusch niet helpen. Cor. Fl. Nog niet te laat hoor. Allen de groete, De Jeugdredacteur. Kerk- en Stehoolnieuws DRIETAL te Serooskerke(W.)S. Doornbos te Doetinchem; S. O. Los te Leerdam G. Verry te Waarder. TWEETAL te EnterR. Brouwer te Haamstede G. H. de Jonge te Seharnegoutum. te MiddelstumG. Doekes te Nieuwdorp R. W. Huizing te IJmuiden. BEROEPEN te Driebergen en te Ierseke B. Meyer te Brou wershaven te Arnemuiden A. D. C. Kok te Scharendylce te Oud-LoosdrechtM. M. Horjus te Breda; te StellendamJ. W. Esselink te Weteringen. AANGENOMEN naar Overtoomdr. J. Geelkerken te Epe naar Paesens c.a.dr. S. Greydanus te Zuid- Beierland. Legaten. De heer J. Berkenbosch, onlangs te Hoogeveen overleden, vermaakte aan de Ver. van H. O. op Geref. grondslag (Vrije Universiteit) f 1500 Zending op Soemba f 3000; Geref. Ziekenverpleging f 500diakonie der Geref. kerk te Hoogeveen f 3000, dito te Hol- landscheveld f 1000 en dito te Nieuweroord f 1000. De hoofdbesturen van het Ned. Zendel. Genootsch. en de Utrechtsche Zendingsver. heb ben trots de bange tijden nienwe aspirant-kwee- kelingen opgeroepen. Limburg is de tweede Gereformeerde kerk rijk geworden (Venlo is de eerste) door het instellen van de ambten te Heerlendit geschiedde j.l. Zondagmorgen (28 Febr.), ter wijl des avonds ds. Pontier beroepen werd van Waardhuizen. Ook in Roermond en Maastricht wordt geregeld gearbeid, hoewel op deze plaat sen nog geen Geref. kerken kunnen worden geïnstitueerd. Dinsdag 2 Maart was het 50 jaar geleden dat de Geref. kerk te Gasselter-Nyeveen tot openbaring kwam. Ds. K. v. d. Veen hield een gedachtenisrede in aansluitng met Ps. 48 10, „o God, wy gedenken Uwe weldadigheden in het midden Uws tempels". De kerk telde by het ontstaan 20 belijdende en 44 doopleden, terwijl het zielental nu geklommen is tot 203 belijdende en 262 doopleden. Maandag 11 Jan. werd te Magelang een vergadering gehouden om te komen tot de op richting van een christ. meisjesschool met inter naat. Na een uitvoerige toelichting van ds. Merkelyn en een korte, zakelijke bespreking werd besloten tot stichting van een vereeniging over te gaan, welke trachten zal, het plan uit te voeren. Als voorloopige bestuursleden werden gskozen de heeren ds. Bartlema, voorz.ds. Merkelyn Jansz Remmers, penn. en Siemons, secr. Op een volgende vergadering zullen de statuten enz. vastgesteld worden. Wylen prof. M. Noordtzy. De Utrechtsche hoogleeraar dr. A. Noordtzy heeft het plan op gevat een keurgarve te vormen uit de exege tische geschriften van zyn vader, en dr. G. Keizer te Tiel, schoonzoon van den overledene, zal zich zetten om een levensbeeld van hem te teekenen. Door den kerkeraad van Amsterdam is met ds. van Proosdij, die eerst emeritaat had willen vragen, een regeling getroffen, als ge volg waarvan deze zijn emeritaatsaanvrage heeft ingetrokkentot 1 Juli 1916 werd ds. v. Pr. vrijgesteld van predikdienst; zyn herderlijken arbeid blyft hij echter waarnemen. Met leedwezen verneemt men dat de toestand van ds v. Proosdij te Amsterdam weer zeer ernstig is geworden. In de voormiddaggodsdienstoefening werd ds. H. Lanning, van Baarland overgekomen, te Dwingeloo bevestigd door ds. IJ A. Dijk stra van Diever, met een predikatie naar aan leiding van Levit. 10 7b. Den nieuwen leer- aar werd toegezongen door de gemeente Ps. 134 3. Des namiddags deed ds. Lanning in trede met de woorden uit Efeze 6 19, terwijl hy werd toegesproken door ds. Dijkstra namens kerkeraad en classe. Beide malen was het kerkgebouw druk bezocht. Tekort te Amsterdam. De Geref. kerk te Amsterdam heeft te worstelen met een jaar- lyksch tekort van vele duizenden. Men tracht dit nu te voorkomen door het verhoogen van de jaarlyksche bijdragen. Zondag 28 Febr. had aan den ingang der kerkgebouwen de inleve ring van inschrijvingsbiljetten plaats, met als resultaat, dat het bedrag der jaarlyksche in schrijvingen nu reeds werd verhoogd met f 6684.88. Ds. Pera is behouden te Soerabaja aan gekomen en op Yrydag 22 Januari feestelijk ontvangen en begroet. Oorlogswinst. „De Heraut" vestigt de aan dacht op de giften van f100 en f50 aan de Vrye Universiteit gegeven door twee onbeken den in Friesland onder het motto „oorlogs winst", en spreekt het verlangen uit, met het oog op de f17000 welke de V. U. jaarlijks te kort komt, vele zulke gaven uit „oorlogswinst" te mogen ontvangen. De oorlog en de kerk. „De Heraut" schrijft over de roeping der christenen ten opzichte van de Kerk o. a.„Vergeet daarbij niet, dat de predikanten evenzeer lyden onder den druk der tyden Eer zouden zy dan het recht hebben, waar de uitgaven stijgen, op verhooging van hun tractement, want de Kerk heeft beloofd te zorgen, dat zy zonder zorg van het Evan gelie zouden kunnen leven Al wat men voor andere christelijke doeleinden uitgeeft aan contributie is „vrijwillige offerande", maar wat men voor de Kerk geeft, is „kwijting van schul digen plicht". Voor de kerken van Brussel en Antwerpen kwam reeds meer dan f 4000 in. (Kerkb. der Cl. GorJ Ds. G. R. Kuyper hoopt Zondag 11 April afscheid te nemen van Sehoondyke en den daarop volgenden Zondag intrede te doen te Alblas- serdarn. Afscheid. Ds. L van Wijk te Krommenie met Col. 3 16a. In „De Wachter" sohryft ds T. Bos aan gaande de tegenwoordigheid der professoren op onze Synodes o. a het volgende „Alzoo ziet men op de Synodes een gansch groote schaar van professoren. Wy gelooven van 13 als zij allen aanwezig waren Dat geeft zeker aan de Synode een geleerd aanzien, temeer, omdat er onder de gewone leden ook doctoren in de theologie waren. Maar nu komt het gevaar. Al die profes soren wordt om advies gevraagd en in de com missies hebben zy ook zitting. Nu en dan ko men ook zy met de voorstellen der commissies voor het front Wel bezien, zyn zy de meest werkzame leden der Synode. Zy hebben ge durig het woord, en nu en dan wordt het een debat tusschen de professoren" Vele leden, leeraars en ouderlingen, kunnen nauwelijks aan 't woord komen, en sommigen beginnen te denkenlaten de professoren de zaken maar uitmaken en afmaken. Dat noemen wy een kerkrechtelijke fout." Ds. G. H. A. v. d. Vegte van Urk hoopt 11 April te Groningen A bevestigd te worden door ds. N. Y. van Goor aldaar. Ofilciëele Berichten. Brouwershaven 8 Maart 1915 In de gis terenmorgen gehouden godsdienstoefening maakte onze bemindeLeeraar, de WelEerwaarde Heer ds. B. Meyer, in wiens bezit we ons door dc goede band onzes Gods een 6 tal jaren mogen, verheugen, aan de gemeente bekend, dat hy eene roeping had ontvangen naar de Gereformeerde Kerk te Driebergen. Of Z.Eerw. aan het: „blijf by ons" van onze zyde gehoor zal geven, dan wel op het„kom over en help ons" van de zyde van Driebergen zal ingaan, is ons, wyl het de Heere onze God is, Die aller harten en dus ook dat van onzen Leeraar neigt tot wat Hy wil, onbekend. Ons blyft dus niets over dan de ootmoedige bede, dat de Heere het daarheen zal willen leiden, dat we onzen Leeraar ook ditmaal mo gen behouden, opdat hy voor de vierde maal Gemeente en Kerkeraad ten zeerste verblijde. Namens den Kerkeraad J. Nieuwdorp, Scriba. Ierseke8 Maart 1915 Gisteren werd onder leiding van den WelEerw. Ileer ds. W. J. Goed- bloed tot Herder en Leeraar beroepen de WelEerw. Heer ds. B. Meyer te Brouwershaven. Verblijde de Heere deze Zyne gemeente door Zijnen dienstknecht tot haar te doen overkomen. Namens den Kerkeraad, A. M. Steketee, w.n. Scriba. Suppletiefonds „Draagt elkanders lasten", Ontvangen uit het busje der zusters van „Dia conaal Hulpbetoon" f 3,69V2, waarvoor vrien delijk dank wordt gezegd. j. de wagemaker. Ontvangen collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg voor de kas van hulpbehoevende Idioten en andere ellendigen. Arnemuiden f 4,65V2 Domburg f 4,50 Ga- pinge f 2,26V2 Grypskerke f 11,62y2 Koude- kerke f 13,44 St. Laurens f 3,05 Meliskerke f'8,59V2 Middelburg A 17,30; Middelburg BflO,53V2; Oostkapelle f 11,Serooskerke f 18,83 Souburg (Oost en West) f 11,Veere f 10,71V2 Vlissingen f 11,72 Vrouwepolder f4,99. Middelburg C en Westkapelle nog niet ont vangen De corresp. voor de Class. Collecten, A. Punt. Middelburg, 12 Maart 1915. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Hooggeachte Redactie Met het plaatsen van dit stukje zult U ons zeer verplichten. Het is om de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de Jaarverga dering der Oudervereeniging van de Knapen- vereeniging „Samuël" alhier. Vooral zy worden hiermede bedoeld, die jongens hebben van 12 tot 17 jaar en onbekend mochten zyn met het bestaan van dezen kring. Ongetwijfeld zal hun bezoek medewerken om „Samuël" sterker te maken want, al heeft ze in haar 3 jaren leven getoond er te mogen zyn, toch zyn er nog vele knapen die voor lid in aanmerking komen. Hunne ouders zullen begrijpen dat 't voor de jongens nuttig en leerryk is, tevens een aan gename ontspanning, onder goede leiding van ouderen. Zoowel de Jongel. Vereen, als de ge zinnen en, niet het minst de knapen zeiven, zullen er onder den zegen des Heeren de vruch ten van plukken. Bedoelde vergadering wordt gehouden D.V. op Woensdag 17 Maart ten 8V4 unr in de consistorie der Hofpleinkerk. Met vriendelijken dank voor de plaatsing M deR. Namens 't Bestuur P. B. Tazelaar, Voorzitter C. W. v. d. Kuir, Secretaris. Middelburg 10-3-T5. Aan de begun8tiger8(8ters) van ons Mil. Tehuis. Tot onze groote blijdschap kunnen wy u mededeelen, dat we reeds een 70-tal boeken ontvangen hebben. Van onderscheiden plaatsen hebben velen ons verrast met postpakketten. Nu kunnen we vele uren aangenaam en nut tig besteden zoowel voor 't verstandelijk als geestelijk welzyn. De meesten uwer hebben wy per briefkaart onzen dank al betuigd. We gevoelden echter behoefte ook nog lang3 dezen weg onzen war men dank te brengen aan hen die zich onbe kend houden. Zoo zond een zekere v. S. uit Middelburg ons f 14,voor 2 weken kamer huur. Of hy ons daar ook mee heeft verblyd. Hooggeachte onbekende en boekenzenders, hartelijk dank voor uw bewezen liefde. De Heere doe hetzelve in zegening tot u wederkeeren. Geloofd zij God, Die ons deed ondervinden, dat het geloof nooit te veel verwachten kan. Namens de bezoekers, D. Roose, Sergeant. Nieuw-Namen, 10 Maart '15. Voor de Militairen. Geachte Redactie. Met ingenomenheid mag ik er melding van maken, dat de militairen te Nieuw Namen gekregen hebben wat ze begeerden. Reeds vóór myn ingekomen stukken in de bladen stonden begrype het wie kan was een zwaar pak boeken in 't bezit van Sergeant Roose. En nog dikwijls mocht hy de touwtjes van postpaketten doorsnijden om nieuwe zen dingen uit te pakken. Niet minder dan 70 boeken werden te N. Namen ontvangen. Laat my alle vriendelijke gevers den dank van de Nieuw Namensche militairen mogen overbren gen. Ze hebben my dit vriendelijk gevraagd. Postwissels mocht ik nog niet veel ontvangen. Maar het is gelijk iemand terecht opmerkte, ik heb er nog niet om gevraagd. De reden waarom ik het nog niet deed lag voor de hand. 't Was nog niet dringend noodig. Op vele plaatsen waren by 't begin der mobilisatie inzamelingen gehouden. Een milde regen van giften vulde de bakjes en potjes die werden „onder gehouden." Maar ge weet het aan Uw eigen regenbak, als ge al door v;»n het water gebruikt en er komt niets by dan begint de pomp te weigeren en de aker valt tegen de bodem zonder dat er water mee naar boven komt. Zoo ging het nu ook met onzen voorraad geldmiddelen. De bakjes en potjes die men overal gevuld had geraakten leeg en steeds meer aanvragen om steun kwamen by my in, totdat ook die welput droog werd. En nu staan we voor het feit. De kas is leeg. Was nu maar tegelykertyd de bekendmaking verschenen dat de mobilisatie werd opgeheven, dan zouden we een prachtig sluitende rekening hebben. Maar daarop is helaas nog zoo weinig uitzicht. Dus Doorzetten, zult Ge natuurlyk zeggen. En dat is ook de bedoeling van het Comité. Niets zou toch smartelijker voor onze mannen zyn, dan te moeten zeggen „ja hoor eens, maar „die mobilisatie begint zoolang te duren, dat „we er nu maar eens mee gaan uitscheiden „met het gevenhet kan nog wel zoolang duren." Ge gevoelt zelf, hoe by al het smartelijke wachten een dergelijke mededeeling ontmoe digen moet. Ze zyn zoo van alles verstoken, zoo uit bedrijf en maatschappelijke positie ge rukt om vaak op eenzamen post in guren win ternacht uren wind en regenvlagen te trotsee- ren. Alleen wanneer ge daarvan de beteekenis voelt, kunt ge ook begrijpen hoe hoog ze hun rustige, vaak vriendelijk ingerichte Tehuizen waardeeren. En zouden we nu genoodzaakt zyn om de lectuur te gaan verminderen, geen brandstof meer te geven of zelfs te beginnen met som mige Militaire Tehuizen te sluiten. Immers neen. In dagen van spanning als de onze moet het leed immers gemeenschappelijk gedragen wor- deD. Niet de militairen daar buiten aan eigen lot over gelaten en wy in onze goed verwarmde huizen in den kring der onzen. Die tegen stelling is te groot. Dat zou het egoïsme zelf zijn. En het Christendom predikt immers het heerlijkst altruïsme. Daarom geachte lezers en lezeressen, nu gij enze omstandigheden kent, wilt ge ook wel een antwoord geven op de vraag van het Comité wat ons te doen staat nu de middelen uitge put raken. Wilt doen wat in Uw vermogen is. Houdt eens een inzameling in Uw familiekring en zendt my dan de opbrengst per postwissel. Yele kleintjes maken een groote. We hebben nog zooveel te doen, wat we nu by gebrek aan geld moesten achterwege laten. Helpt ons daarom eens. Vele handen maken licht werk. Ge zult er de harten onzer militairen mee veroveren. Hen bijstaan in het moeilijk lot. De Secretaris-Penningmeester, J. P. Kögeler. Terneuzen, 9 Maart 1915. Sinds de laatste verantwoording ontving ik in hartelyken dank Van N. N, Krabbendijke f 2,50 Ring van Jong. Verb, op Ger. G. „Bergen op Zoom" 2,50 idem „W. Zuid- Beveland en N. Beveland" 3,52 Geref. Knapenver. Heinkenszand 4,18 Jong. Yer. op Ger. G. „Herman Faukeel" te Middelburg 5, idem te Nieuwdorp 5, de Geref. kerk Krabbendyke 2,50 dhr. K. te Heinkenszand 10, Ds. C. Murray. Een vreeselftke Bidstond. 5e druk. Kampen, J II. Kok. Een preek over Openb. 615—17 (Zy zeiden tot de bergen en tot de steenrotsenvalt op ons), die het middel tot bekeeriDg werd van een der toehoorders en op dringend verzoek van eenige hoorders werd gedrukt, een preek, die de consciëntie aangrijpend, wel eeniger- mate als model kan dienen, hoe evangelisee rend moet worden gepreekt. Verspreiding er van kan aanbevolen. Hoewel toch altoos de kracht van het gesproken woord de lectuur overtreft. Stemmen (les Tflds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. 4e Jaargang. Afl. 5. Maart 1915. Utrecht. G. J. A. Ruys. Deze afl. opent met een eerste stuk van dr. W. J. Aalders over „Augustinus' bekeering": het moment in den tuin te Milaan wordt door hem beschouwd by 't licht vanwat in zyne vroegere levensjaren voorafging, en zal in een volgend artikel worden beschouwd by 't licht van de daarop volgende disputatien over ver schillende levensvragen met zyne vrienden te Cassiciacum. Mr. J. Domela Nieuwenhuis geeft „Opmerkingen" ten beste over Vrede en Vredes beweging. Dr. A. M. Brouwer behandelt Het Verband tusschen uit- en inwendige Zen ding, a. historisch, b. principieel, c. praktisch. J. Jac. Thomson heeft het over „Religieuse Poësie" en brengt ons nader in kennis met „Vrome Liederen" van Giza Ritschl. A. Wa penaar levert twee Passie-verzen Eloï, Eloï, Lamma Sabachthani en: 0 Jesu myn, waar van 't eerste ons het meest geslaagd lykt. Baarbé geeft weer een lezenswaardige Buitenlandsche Kroniek, ditmaal over Rusland en Oostenrijk. Een zestal korte recensies besluiten deze af levering. Kerkhof. Onze groene preeken. Uitgave van het Ned. Genootschap „Christel, heiliging van den Zondag", gevestigd te 's Gra- venhage. Ons werd toegezonden het verslag van bo vengenoemd genootschap betreffende „het werk der preeken". Hieruit blykt duidelijk, dat die dusgenaamde „groene preeken" door God ryk gezegend worden. In dezen mobilisatie-tyd worden zy vooral onder de militairen aan de grenzen verspreid. Het schijnt ons toe, dat deze Evangelisatie-arbeid ook onze steun ver dient, al kunnen wy over den inhoud der preeken niet oordeelen, daar zelfs geen enkel exemplaar ons ter kennismaking werd toegezonden. Jaarverslag van den Evangelisatie-arbeid der Geref. Kerken in N. Brabant en Limburg over 1913/14. „Evangelisatie-arbeid geen liefhebberij zaak." Zoo begint dit jaarverslag, dat getuigenis af legt van den omvang en ook van den zegen van het werk onzer broederen in N. Brabant en Limburg. De penningmeester had een saldo van f 200 te boeken, doch roemt hier niet over het was alleen daardoor mogelijk, dat nog geen Dienaar voor Heerlen kon worden gevonden anders was er een tekort van f 300 geweest. Met instemming nemen wy het laatste woord over„onze arbeid, de gezamenlijke Evange lisatie-arbeid der kerken in N. Brabant en Limburg zy, onder aanbeveling der Gener. Syn., aan uw broederhart en broederhand ter onder steuning verder hartelijk en vertrouwelijk aan bevolen." J. D. Wielenga. Ad vertentiëv Nog treurend over het verlies van onzen beminden Vader, nam de Heere heden, na een langdurig lyden, tot Zich onze innig geliefde Moeder Wed. van L. SCHUMAN, in den leeftyd van ruim 46 jaar. De wetenschap, dat zy thans, van alle leed verlost, by haren Heiland is, Wien te dienen in haar leven haar lust was, lenigt eenigszins onze diepe smart. CORNELIA MARIA. NICOLAAS ABRAHAM. ABRAHAM JOHANNES. JOHANNES JACOBUS. MARIA MARTHA. LEIN. PIETERNEL LA CORNELIA. Koudekerke ('t Zandt), 5 Maart 1915.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3