Ofltciëele Berichten. Zendingsschool te Goes. Vacatnnrbearten Classis Middelburg. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Noodkerk voor Militairen te Tilburg. BOEKAANKONDIGING Timothens. Geïllustreerd Weekblad, 20ste Jaargang, Maandafleveriüg Januari. Zwolle. La Riviére en Voorhoeve. Stemmen des Tijds. Afl. 4. Februari 1915. Utrecht. G. J. A. Ruts. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. Tine Bonnema's Vertellingen. Geïllu streerd door O. Geerling. te DonkerbroekJ. de Waard, cand. te Sur- buisterveeni te Harlingen (2e maal)C. J. Hakman teHollum te Paesens dr. S. Greydanus te Zuid-Beierland. AANGENOMEN naar LeimuidenD. Drentb, cand. te Rotterdam naar Hasselt (2e beroep)J. Ozinga te Kamerik naar AlblasserdamG. R. Kujjper te Schoon- dyke. BEDANKT voor Gaastmeer, Blokzijl, Oldeboorn, Zeven hoven, Oostermeer en Rilland-Bath E. J. v. Voorst, cand. te Renswoude. Ds. J. S. Schaafsma te Emmercompas- cuum hoopt Zondag 28 Febr. afscheid te nemen van de Geref. kerk aldaar en Zondag 14 Maart zijn intrede te doen te Opeinde-Nijega, na be vestigd te zjjn door zijn broeder ds. A. S. Schaafsma te Grijpskerk (Gron.) In de Geref. kerk te Lippenhuizen c. a. waarvan voor eenige jaren het deel Tijnje tot zelfstandige formatie kwam, is thans de ge meente Gorredijk-Kortezwaag zelfstandig ge worden. De Classe Assen heeft haar sympathie uitgesproken met het voorstel van den Kerke raad van Appelscha, om het initiatief te nemen tot het oprichten van een studiebeurs voor Christen-Javanen en Soembaneezen, die in Ne derland zouden kunnen studeeren. Na een langdurig lijden is te Heusden overleden aan suikerziekte ds. W. Laatsman, in den ouderdom van 50 jaren, vroeger predi kant bij de Geref. kerk te Heusden, die later aldaar een vrije kerk stichtte, een christelijke school en „Bethesda", een tehuis voor zieken en ouden van dagenal spoedig verliepen deze stichtingen. Dr. H. C. Rutgers te Marken, benoemd tot secretaris der Nederl. Christen-Studenten- Vereeniging, ontving van de Classe Edam toe stemming tot dezen anderen staat des levens over te gaan. Ds. Chr. Bruins hoopt 21 Maart afscheid van de kerk van Axel te nemen. De heer H. Z. de Mildt, theol. doet. te de Bildt, ber. pred. te Oostburg, is na peremp toir examen door de Classe Axel met a lgemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Dinsdag 9 Maart hoopt de Geref. kerk A te Maassluis te herdenken, dat zij voor 50 jaren als zelfstandige Chr. Afgescheidene Geref. kerk tot openbaring kwam de Geref. kerk van Gas- selter-Nijeveen hoopt hetzelfde feit 2 Maart te herdenken. Ds. E. Zwiers te Asperen herdacht deze week zijn 25-jarig ambtsjubileum. Donderdagnamiddag half zes uur. ARNEMUIDEN. 11 April ds. Netelenbos. 16 Mei ds. de Kruijter. 13 Juni ds. van Loon. GAPINGE. 11 April 25 9 Mei 30 13 Juni 27 ds. Pol. ds. Scheele. ds. Toebes. ds. Koopmans. ds. Wolf. ds Veen. SEROOSKERKE. 18 April ds. Bouma. 16 Mei ds. v. d. Ende. 13 Juni ds. Kerkhof. Aan de plaatselijke correspondenten der Theol. School in de Classe Middelburg. In April moeten de contributies der School bij den penningmeester worden gestorthet is dus nu tijd ze op te halen- Wie nog geen kwitanties heeft, kan ze bü mij verkrijgen op aanvraag ben ik ook bereid ze te zenden. De Class, correspondent, J. D. wlelenga. Middelburg, 18 Febr. 1915. KORT VERSLAG van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Axel, gehouden 11 Februari 1915. De vergadering wordt op gebruikelijke wjjze geopend door ds. de Walle. In het moderamen nemen plaatsds. de Walle, praesesds. Kuijper, scribads. H. van der Wal, assessor. De credentialen worden nagezien door eene commissie, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. Nadat de voor het peremptoir examen noodige stukken in orde zijn bevonden, neemt het onder zoek van den Eerw. Heer de Mildt, beroepen pred. te Oostburg een aanvang in tegenwoor digheid van Deputaten art. 49 D. K. O. Ds. Bouma en ds. v. d. Kooij. Voornoemde broeder wordt met alle stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een circulaire aangaande de Zending onder de Joden. Ds. v. Hulsteijn wordt als classicale penning meester benoemd aangaande den arbeid der Zending onder de Joden. Omvraag naar art. 41 D. K. O. De kerk van Axel vraagt, met het oog op het vertrek van een der predikanten, voorzoo verre noodig, classisbeurten aan. Ds. Bruijns, die voor het laatst ter vergadering is, wordt door den praeses den dank der ver gadering gebracht voor den arbeid, verricht in zijne gemeente, in de classis en in het belang van de kerken in ons vaderland. Door ds. Bruijns wordt dit woord beantwoord. Hij spreekt een hartelijk afscheidswoord, alle kerken den zegen des Heeren toebiddende. De praeses feliciteert ds. Kuijper met zijne roeping naar Alblasserdam en spreekt daarbij den wensch uit, dat Z.Eerw. voor de kerk van Schoondijke en de Classis Axel behouden moge blijven. Ingekomen is een voorstel van de kerk van Zaamslag. Op de volgende vergadering zal 't worden besproken. Rapport aangaande den Evangelisatiearbeid wordt uitgebracht door ds. Lammertsma. Ook wordt door hem een zakelijk verslag ge geven aangaande den Zendingsarbeid. Over den hoofdarbeid zijn zeer gunstige be richten ingekomen De schoolarbeid gaat zeer gezegend en veel is er dat tot dank stemt. De kerk van Axel stelt voor om aan Curatoren te vragen één exemplaar van de Handelingen der Curatorenvergadering van de Theol. School voor alle leden. In plaats van ds. Bruijns wordt als kerkvi- sitator benoemd ds. de Walle, ds. Kuyper, secundus. Yoor art. 13 secundus ds. van der Wal. Yoor art. 19 ds. Lammertsma. Als Dep. voor de Prov. Kas voor Hulpbeh. Idioten etc. wordt benoemd Jan Yerlinde van Zaamslag. Roepende kerk voor de volgende vergadering Axel. De vergadering wordt met dankgebed gesloten door ds. Bruijns. Namens de Classis, H. van der Wal, Assessor. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden 10 Febr. 1915. 1. Op de gebruikelijke wijze werd door de roepende kerk van Meliskerke de vergadering geopend. 2. Alle kerken bleken wettig vertegenwoordigd 3. Als moderamen nam zitting: Ds. A. A. v. Schelven, praeses Ds. J. J. Koopmans, assessor. Ds. K. Veen, scrjuae Ds. J. B. Netelenbos, scriöae* 4. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering wijdde de Praeses een woord van nagedachtenis aan ds. S. de Jager, en complimenteerde hij de D.D. Pol en Veen, die voor een op hen uitgebracht beroep hadden bedankt, terwijl hij zelf door den Assersor werd verwelkomd en gelukgewenscht met zijn herstel. 5. De vacatuurdiensten werden geregeld. 6. In comité werd een instructie behandeld. 7. Ingekomen stukken. a. Een tweetal brieven van de Gener. Syn. betreffende een protest van Serooskerke en een bezwaarschrift van Gapinge worden voor ken nisgeving aangenomen. b. Een schrijven van br. Lorier te O. en W. Souburg zal worden beantwoord. c. Naar aanleiding van een schrijven van Middelburg A, waarin o. m. ook verzocht werd de zaak van de ineensmelting der kerken in Middelburg, als zijnde een plaatselijke zaak aan de betrokken kerken over te laten, werd allereerst door de classis geconstateerd dat dit verzoek, als strijdig met de synodale bepalingen dienaangaande, onontvankelijk moest verklaard, en daarna 't volgende voorstel aangenomen De classis met leedwezen vernomen hebbende dat de kerkeraad van Middelburg A niet ge negen is terug te komen op zjjn besluit, ver zoekt dien kerkeraad de motieven hiervoor ter kennis van de Classis te brengen, opdat deze hierover kunnen oordeelen. Een 2de voorstelDe classis besluite een buitengewone vergadering te houden waarop uitsluitend de zaak der ineensmelting van de kerken Middelburg A, B en C zal besproken worden," wordt aangehouden tot de volgende verga dering. 8. Naar aanleiding van 't rapport van de hnantieele commissie voor Westkapelle, wordt besloten voor dit jaar aan Westkapelle toe te staan f 50 uit de kas voor hulpbehoevende kerken. Het rapport predikantstractementen moest uitgesteld tot volgende vergadering. 9. Middelburg wordt aangewezen als roe pende kerk voor de vergadering, te houden den eersten Dinsdag in Mei. 10. Bjj den omvraag doet o. m. Gryjpskerke navraag naar de wjjze, waarop door de kerken van de classis gehandeld is met de circulaire der Gener. Syn. inzake de geestel. verzorging der militairen en Middelburg A doet een der gelijke vraag met 't oog op de circulaire der Syn. inzake Joden-zending. Verder werd geconstateerd dat al had men in de classis geen classicaal deputaat voor den arbeid in Rjjn-Pruisen, toch van uit onder scheidene kerken die arbeid gesteund werd. De boeken van den classicalen quaestor bleken in de beste orde, waarom de quaestor voor zijn gehouden beheer over 't afgeloopon jaar werd dankgezegd. 11. Censuur naar Art. 40 behoefde niet gehouden. 12. De korte notulen werden gelezen en vastgesteld. 13. Ds. Bouma eindigt met dankzegging. In naam en op last der classis Middelburg, K. Veen, scriba! Zendings-commissie Middelburg A. In dank ontvangen uit het busje van de Geref. Jonged Vereen. „Doet wel aan allen, maar meest aan huisgenooten des geloofs" f 5,01. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Ontvangen in de collecte van Zondag 7 februari fl,van een catecbisante van ds. Netelenbos en in de collecte van Zondag 14 februari 1.1 fl,met bijschrift „uit dank baarheid" en f2,50 met bijschrift „uit dank baarheid voor kerk en armen". Diakenen Kerk C. Ontvangen collecten van de Gereformeerdo Kerken in de Classe Middelburg, voor de Hulp behoevende Kerken in de Classe. Arnemuiden f 5,21Domburg f 4,74V2 Ga pinge f2,44 Grijpskerke f ll,03Vs Koudekerke f 11,07 Va 5 St. Laurens f 2,54 Meliskerke f 6,25 Middelburg A f 17,04; Middelburg B f7,09; Oostkapelle f 10,40 Serooskerke f 13,02Va Sou burg (Oost en West) f 11,71 Veere f 9,43Vs Vlissingen f27,38; Vrouwepolder f 4,4f5vs Westkapelle f 1,45. Nog niet ontvangen Middelburg C. De Corresp. v. d Classic. Collecten, A. Punt. Middelburg, 18 Febr. 1915. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Gereformeerden in den Lande! Mochten wjj U vóór een 14tal dagen melden dat wii 1600 gulden voor den bouw van een noodkerk bijeen hadden, thans kunnen wij tot onze groote blijdschap berichten, dat het bedrag inmiddels is gestegen tot 4000 gulden. Aan gemoedigd door den zegen dien wij op onzen arbeid kennelijk mogen genieten, heeft de kerke raad van Tilburg, in zijne vergadering van 8 Februari 1.1. besloten tot den bouw over te gaan, in de vaste overtuiging dat het nog ontbrekende zeer zeker nog wel zal worden bijeengebracht. Dat ontbrekende is nu nog één duizend gulden. Doordat we op den grond, die beslist moet worden gekocht en niet kan worden gehuurd, een hypotheek sluiten, hebben we voldoende aan eene som van 5000 gulden (vijfduizend gulden). Wie helpt ons nu aan de laatste 1000 gul den Het adres van den penningmeester is nog steeds J. W. Bossenbroek, mil. korporaal, Magazijnstraat 6. Tilburg. Wat valt er uit dit met zorg bewerkte tijd schrift voor oud en jong toch veel te leeren. Nimmer werd een aflevering na lezing ter zijde gelegd, of men was weer in kennis verrijkt. De artikelen staan op zulk een hoog litterarisch standpunt, dat zjj behooren tot het allerbeste in onze kringen. Hoe aantrekkelijk zijn de Brieven uit Wonderland En van de saamstel ling en uitwerking der verwoestingselementen in den krijg, worden we op glasheldere wijze op de hoogte gebracht. Mej. Kuyper geeft frissche beschouwingen „Van Oorlog en Vrede". Pennings „Waterloo" belooft een mooi verhaal te worden. De bladvullingen van allerlei aard geven zooveel wetenswaardige bizonderheden, dat ieder er terstond met belangstelling notitie van neemt. Timothens behoort in ieder Christelijk gezin thuis. Kan nooit^ genoeg worden aanbevolen. Waar 't in de huiskamer binnentreedt, is het altoos een welkome gast. De heer H. Coljjn levert een tweede artikel over den Volkerenkrijer, dat niemand lezen zal zonder den schrijver dank te betuigen voor zijn gegeven onderricht. We hopen ook, dat de ex- minister van Defensie een betrouwbaar profeet moge blijken, als hij voorzegt, dat wij de helft van de oorlogsellende gehad hebben. Wanneer men geen militair inzicht heeft en stukken leest, als die van Coljjn, gaat men dag op dag zich meer verbazen over de onoordeelkundige praatjes die in huis, op straat en in publieke vervoermid delen over den oorlogstoestand worden ten beste gegeven. Artikelen als van Coljjn moest ieder eens bestudeeren, eer hjj over den krjjg ging meepraten. De 5e bundel van Kloos' Nieu were literatuur-geschiedenis wordt door den heer P. J. Molenaar flink onderhanden ge nomen. De heer M. Lindenborn plaatst een stuk over „de Rechtstoestand der Inlandsche Christenen", eene lezing die hij had willen hou den op de niet gehouden Zendingsconferentie te Amsterdam, 'tls goed, dat wjj gedurig weer bjj dat onderwerp bepaald worden. O. Ruysch levert een belletristisch stukje „Naar het Huis", dat zeer zeker in een of andere Kerkbode als feuilleton geen onaardig figuur zou geslagen hebben. Volgen enkele verzen, uit verschillende dichterlijke bronnen ontsproten. J. A. Rispens o. a. beeldt ons Zeeuwsche dorpke Haamstede niet onverdienstelijk aldus uit „Hoe ligt gjj klein, in mjjn herinnering, Omschanst van hooge duinen stil-bezond, Waarboven nog uw toren uitweg vond Zóó zag ik u, den morgen, toen ik ging. Soms dwaal ik weer uw wein'ge straten rond, Uw plein, waar schaduw zwaar is, 't licht gering Eu 'k vroeg muziek uit open smidse ving, Die kaatst aan de oude kerk van stond tot stond." De leestafel biedt tot-tevredenheid-stemmende boekbesprekingen. Mr Philip Mauro. 666, liet Getal des menscken. Het hoogtepunt der be schaving. Met een inleidend woord van Prof. Dr. H. Vissciier. Kampen. J. H. Kok. 1915. Prjjs ingen. f 1,75, geb. f2,25. Een bizonder merkwaardig boek, dat in onze dagen van een wereldcrisis in Christelijke krin gen dankbaar zal worden gelezen. Professor Visscher wjjst daarop terecht in zjjn „Inleiding", en te merkwaardiger wordt dit boek als wjj lezen, dat het reeds vóór een viertal jaren in Amerika is geschreven en verschenen. Het wordt meer en meer duidelijk dat er eene crisis woedt in de wereld, die voorbode is voor nieuwe toe standen. Allerlei werkkrachten en geestes- stroomingen der huidige menschheid botsen te gen elkaar of wirwarren dooreen. Wat zal uit dit alles worden De schrjjver van dit boek toont op hoog standpunt te staan en van- daaruit het geheel der verwarde stroomingen te overzien. Met meesterhand wjjst hjj ons de eenheid aan in de veelheid, en poogt te teekenen op welk doel het streven op oeconomisch zoowel als op religieus gebied gericht is. Hjj beschrijft, welke trekken de godsdienstige en oeconomische bewegingen van onzen tjjd met elkaar gemeen lebben. Hjj leert ons zien en nadenken, hjj is als een gids, die u opmerkzaam maakt op tee- ienen der tjjden, welke ge anders onoplettend zoudt voorbijgaan. Het hindert niet zoo erg, dat het boek hier en daar te veel aandacht wjjdt aan Amerikaansche schrijvers alleen, want het geheel is toch zoo pakkend geschreven, dat ge de beschouwingen met spanning van al uw aan dacht volgt, en nieuwsgierig zjjt, hoe de schrjjver zich voorstelt de oplossing van het wereldpro bleem. Allerlei belangrjjke punten komen aan de orde. Om maar iets te noemen Het Mo dernisme in de Roomsche Kerk, het komende Katholicisme, het Spiritismeop oeconomisch terrein: de ontwikkeling van het handelswezen, socialisme, kapitalisme, het voorspelde einde van het kapitalisme voorts het Zionisme, afgoden der laatste dagen (waaronder „de wetenschap"), de resultaten van sterrenkunde, scheikunde, geologie enz. enz. Dergeljjke verschjjnselen beziet de schrjjver bjj schriftuurlijk licht met een opmerkzaam oog en laat ons gevoelen hoe alles uitloopen zal op den mensch der zonde, op de voleinding in wat Openb. 13 18 noemt „het getal eens menschen, 666". Het is niet de vraag of ge al wat in dat boek staat, ten volle beaamt; maar wel, of uw oogengeopend worden voor velerlei belangrjjke momenten in het wereldgebeuren, waarvoor ze anders gesloten zouden blijven. En dan danken we den schrjjver heel wat licht. Niet onvoldaan zal door ont wikkelden dit boek worden gelezen en herlezen. Het verwondert ons dan ook niet als het gerucht waarheid bevat, dat de eerste druk reeds uit verkocht is. Dan zullen er wel spoedig meerdere drukken komen. Het is een boek op z'n tjjd, van pas. Wjj vernemen van den Uitgever J. H. Kok te Kampen dat het prachtige boek van Mr. Philip Mauro 666 Het Getal des Menschen reeds is uitverkocht. Een nieuwe druk is ter perse gegaan om met enkele dagen gereed te zjjn. Dat zulk een inderdaad hoogst belangwekkend boek het tot een tweede druk zou brengen, was wel te profeteeren geweest, maar dat de eerste oplage in zulk een korten tjjd zou zjjn uitver kocht, is zeker wel iets zeer bjjzonders in ons kleine land. Afl. 10. Februari 1915. Heusden. A. Gezelle Meerburg. InhoudsopgaveI. Dr. J. Ridderbos, Maat schappelijke toestanden onder Israël in de vol heid des tjjds. II. Dr. G. Ch. Aalders. N og iets over de Silo-profetie. III. Dr. T. Hoekstra, Nieuwere homiletische literatuur. Besproken wordt dr. Eugen Sachsse's Evangelische Homiletik, zoowel met waardeering als met oefening van critiek. IV. Overgenomen wordt een artikeltje uit de N. R. Crt.De Ethischen uit Confessioneel oogpunt bekeken. Ten slotte enkele recensies en eene boekaan kondiging, die voor een tijdschrift wel op wat hooger peil konden staan. Kerkhof. Uitgave van D. A. Daamen te 's Gra- venhage. Dit boek bevat vertellingen voor jong Neder land. Het is een schoone gave om goed te kunnen vertellen. Niet velen hebben haar. Het is o zoo moeieljjk om den rechten toon te treffen, en kinderen te boeien. Wie het echter kan, heeft een dankbare taak, want hjj kan grooten invloed uitoefenen op het ontvankelijk kinderlijk gemoed en bjj dragen tot de rechte vorming van het jeugdig karakter. Goede vertellingen zjjn dan ook veel waard en we bewjjzen er onze kinderen een dienst mede, wanneer we ze hen in handen geven kunnen. Tine Bonnema opent ons daartoe de gelegenheid, want kinderen zullen haar vertellingen gaarne lezen. Zjj heeft boven dien gezorgd, dat de inhoud van wat ze biedt geen zedelijke schade kan aanrichten. Zoo heb ben al haar vertellingen een goede strekking. De illustratie is keurig uitgevoerd en geeft aan dit boek aantrekkelijkheid. Ook de uitgever heeft zich bejjverd om iets goeds te leveren. Bjj eenige zorg zal het lang in gebruik kunnen bljjven. Voor een verjaringsgeschenk is het recht geschikt. Bouma. BONDSRING „MIDDELBURG". Vergadering Donderdag 25 Februari, 's avonds te 7 uur in het Militair Tehuis te Middelburg. Vóór de pauze „De zwjjgers in ons vereenigingsleven", in te leiden door vr. M. K. Daane, namens Vlis singen. Na de pauze „Geloofsbelijdenis Art. 12." Inleider vr. L. M. Helder, namens Middelburg. Alle belangstellenden zjjn hartelijk welkom. Afgevaardigden-contributie. De Ringsecretaris, L. M. van Noppen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3