Kerk- en Sehooliiieuws Officiëele .Berichten, Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Ca A. De uitslag al wel gelezen. N. v. D. Wat een mooie briefjes schrijf je, ik zal ze goed bewaren. Adr. v. O. Doe nog maar een poosje mee. P. d. R Pas nu maar beter op de krant. Jac. v. V. Je bent welkom. T. E. B. 'k Zal probeeren het goed te doen. S. K. Viel het nogal mee? P. B. Al doende leert men. P. M. St. Hoe meer hoe liever en je kunt het goed; is je duim al beter? Ca B. Zoo groot is ons gezin niet. Gr. B. Je trof het, dat het zoo makkelijk was. M. L. Tegenwoordig zyn er in elke familie bjjna één of meer soldaat. Jac. v. W. Nu ben je beter op tijd. Joh. B. J. Ik had dat museum ook wel eens willen zien. A J. Het pakket zal wel spoedig eens komen. L. O. Niet te driftig- H. L. Niet te spoedig den moed opgeven. N. L. Een keurig briefje. P. W. Je bent een leukert hoor. M. W. Is je zusje al wat beter. And. B. Een goed begin is 't halve werk. B. d. P. 'k Zal je raad opvolgen. W. v. d. K. Nu heb ik je niet vergeten. C. Fl. Je stuurt het maar eens. M. V. Dat zal wel wennen. J., A. en C. G. Drie brieven uit één gezin, dat schiet op. L. Cl. L. 'k Zal over je vragen eens denken. P. 1. F. Ik vind het goed. G. H. Kr. Nog wel gefeliciteerd. Gr. C. En het was zoo gemakkelijk. En nu nog het voornaamste, de redactie stelde een groot aantal prijzen beschikbaar, zeker om dat er zooveel oplossers waren. Die prezen zijn Het Noorsche Rotskind voor Pietje Haartsen, Souburg. 2 Sluikers, 1 voor Chr. Steketee, Heinkens- zand en 1 Hugo Brasser, Koudekerke. Kleine Willy, Marie M. Schuman, 't Zand bij Middelburg. Mozes en Sam voor Adriana C. Littooij, Span jaardstraat, Middelburg. Dicht bij de Zee voor Johanna B. Jansen, Driewegen, Ter Neuzen. Allen gegroet. De Jeugdredacteur. BEROEPEN te Hasselt (2de maal)J. Ozinga te Kamerik te 's GravendeelR. Brouwer te Haamstede. BEDANKT voor CharloisG. v. Reenen te Opheusden voor Duurswoude S. de Vries te N.-Dordtrecht. De toestand van ds. Geerds te Appingedam is vooruitgaande. Naar „De Standaard" meldt heeft de Classe 's Gravenhage besloten, in verband met den bijzonderen nood. onzer dagen opnieuw een bid stond uit te schrijven eu wel op Woensdag 24 Febr. a. s. De Kerken zullen hiertoe door een rond te zenden bidbrief worden uitgenoodigd. Het 2de Congres voor Geref. Evangelisatie is ook dit jaar wegens tijdsomstandigheden uit gesteld. Door wijlen mej. wed. P. Veende Vor is gelegateerd aan de Geref. kerk van Vianen f5000 en aan de Christelijke School aldaar f3000. Geslaagd voor het candidaatsexamen 2e ged. theologische faculteit aan de V. U., de heer J. R. Goris te Zevenbergen. Dinsdagavond is na een korte ongesteld heid overleden prof. M. Noordtzij. (Martinus Noordtzij, geboren te Rotterdam in 1840, waar hij een van de eerste leerlingen was van de eerste daar gestichte Christelijke school, hoofd de heer Meijer. Met zijn ouders naar Vlissingen vertrokken, beoefende hij daar een ambachtdoch ging in 1861 naar de Theolo gische school te Kampen, waar hij 20 Oct. 1867 promoveerde. Zijn eerste standplaats was Sint Annaparochie, als opvolger van wijlen ds. A. Littooij die naar Middelburg vertrokken was. Van 1869—1872 stond hij te Heerenveen, daarna te Schiedam, en werd in 1875 emeritus wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Theolo gische school, als hoedanig hy de kerken tot Juli 1912 diende. Van 18891890 was de overledene lid der Tweede Kamer voor Kampen ter vervanging van jhr. mr. T A. J. v. Aseh v. Wijck, die benoemd was tot gouverneur van Suriname. Van 1880 tot heden lid van den gemeenteraad te Kampen en lid der Provinciale Staten van Overijsel. Sedert 1912 was hij eme ritus hoogleeraar. Kerk en Staat, in 't bijzonder de Geref. kerken en de Antirevolutionaire partij, vooral die in Overijsel, lyden door dit sterven van dezen bekwamen, werkzamen strijder een groot verlies. Prof. Noordtzij was door zijn huwelijk een kleinzoon van H. de Cock, den eersten afge scheiden dominé uit Ulrum). Een slakje. De „Zeeuwsche Kerkbode" schrijft De Kerkeraden der Geref. kerken te Brussel en Antwerpen hebben gezamenlijk een bede om steun gericht aan de Geref. kerken in Nederland. De voorzitter der Gener. Synode (sicdr. J. C. de Moor te 's Gravenhage zal gaarne, nu het postverkeer met België verbro ken is, gelden er voor in ontvangst nemen. Wij achten deze laatste zinsnede beslist on juist en collegialistisch. Wij hebben geen „voor zitter der Gener. Synode". Dr. de Moor was voorzitter van deze Synode, toen zy een 14-tal dagen vergaderde in Den Haag, nu is er geen Synode, en dus evenmin een voorzitter". Het blad heeft gelijk, dat het op dit slakje zout legt, en wij stemmen geheel met deze op merking in. Het spreekt wel van zelf, dat de beide ker keraden het niet zoo kwaad bedoeld hebben, maar we moeten ons kerkelijk spraakgebruik zuiver houden, en daarom is het goed, dat even hieraan aandacht wordt gegeven. Het zal overbodig zyn eraan toe te voegen, dat ondergeteekende, indien hem vóór het af drukken de tekst der circulaire was voorgelegd, niet toegelaten zou hebben, dat deze qualifi- catie aldus erin voorkwam. de M. Ger. Kerkb voor 's Grav Een Novum. In de „Gron. Kerkb." van j.l. Zaterdag stond onder de predikbeurten ver meld, dat ds. Mr. J. Steffens voor de Geref. Kerk te Veendam zou optreden. Een novumImmers Mr. J. Steffens is geen Dienaar des Woords meer. Het radicaal van Dienaar des Woords is hem ontnomen volgens art. 12 der Dordtsche Kerkenorde. Hy is over gegaan tot een „anderen staat des levens". Volgens genoemde Kerkenorde is het een Dienaar des Woords, wijl eens wettelijk als zoodanig beroepen zynde hy zijn leven lang aan de kerkedienst verbonden is, niet geoorloofd zich tot een anderen staat des levens te be geven, tenzij om groote en gewichtige oor zaken, waarvan de classis kennis neemt en er over oordeelt. Mr. Steffens, die voorheen predikant bij de Geref. Kerk te Langerak bez. de Lek was, heeft zijn ambt neergelegd, ging aan de Rijksuni versiteit te Utrecht studeeren, promoveerde tot Doctor in de Rechtswetenschap en heeft zich voor enkele weken te Groningen als advocaat en procureur gevestigd. Dat hij, buiten het ambt staande, in een samenkomst der gemeente in de bediening des Woords is voorgegaan, is derhalve iets nieuws. „Ger. K. voor Dr. en Ov." Onder leiding van den Zendingsconsul, baron van Boetzelaer, is te Batavia in Indië een comité opgericht met het doel gelden te verzamelen teneinde den nood te lenigen, wan neer wegens den oorlog eens niet meer uit Nederland en Duitschland gelden voor de Zen ding kunnen toegezonden worden. De kerk geknechtHet Fransche minis terie van binnenlandsche zakeD heeft het lezen van het pauselijk gebed voor den vrede in alle kerken van Frankrijk verboden. Nader wordt bericht, dat de Fransche re geering toch weer 't pauselijk gebed om vrede in de Fransche Kerken heeft toegestaan haar meening dat er gebeden werd ook om een vrede, die nadeelig zou kunnen zyn voor Frank rijk, bleek op misverstand te berusten. Hoe droevig wordt er toch gesold met het gebed Ds. A. Jansens te Aalten, die het beroep aannam naar Langerak, hoopt 21 Febr. zijn in trede te doen, na bevestigd te zijn door ds. A. Schouten van Aalten. Voor de Classe Drachten deed de heer J. de Waard van Surhuisterveen praepar. examen en werd met alle stemmen beroepbaar verklaard. De gemeente van SmildeA heeft besloten het gedeelte van Hoogersmilde algeheele zelf standigheid te verleenen, en gedurende 5 jaar een jaarlyksche bijdrage te geven van f 600, ingaande den dag, dat Hoogersmilde een pre dikant beroept. Ds. C. van Proosdij te Amsterdam heeft wegens voortdurende ongesteldheid emeritaat aangevraagd. Verband tusschen Kerk en School. Vol gens een rapport, dat dr. H. H. Kuyper op de j.l. Synode wegens gebrek aan tijd niet heeft kunnen uitbrengen, terwijl ook de afgevaar digden der Prov. Syn. van Groningen hun voorstel, waarop dit rapport een antwoord was, terugnamen, valt over de verhouding van Kerk en Christel. School vooral drieërlei op te mer ken het Geref. Kerkbl. voor Dr. en Ov. merkt dit aldus opDe taak der Kerk is, vlg. het rapport, dan vooral 1. Zjj heeft de ouders op hun dure plicht te wijzen om Christelijke Scholen te bouwen. Het is ook nu zeker niet uitgesloten dat zjj, wanneer de ouders nalatig zijn, mede het initia tief neemt. Maar dan altijd met het doel om de school zoo spoedig mogelijk aan de ouders over te doen. 2. Zij heeft een contract te zoeken met de schoolvereeniging, waarbij haar de vrijheid en het recht wordt gewaarborgd om toezicht te houden op den grondslag van het onderwijs en op de practijk. Dat recht is dan tevens een plicht, en een kerkeraad schiet in de uitoefe ning van zijn plicht tekort, wanneer hij in goed vertrouwen de zaak maar vrij haar beloop laat. Juist wanneer alles nog goed gaat heeft men de onderlinge verhouding te regelen en zich aan eene goede practijk te wennen. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. 3. En ten slotte spreekt het rapport uit dat de Kerken ook financieel te zorgen hebben, dat de arme kinderen der gemeente van dit onder wijs gebruik kunnen maken. Er wordt niet bij gevoegd op welke wijze dit moet geschieden. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen op Woensdag 3 Februari 1915, te Bergen op Zoom. 1. Ds. J. A. de Brujjn laat zingen Ps. 3 2, leest uit Rom. 8 en gaat voor in gebed. 2. Ds. van Schaick fungeert als praeses, ds. Nieboer als assessor en ds. Lanting als scriba. 3. Ondezoek der lastbrieven doet blijken dat de kerken regelmatig zijn vertegenwoordigd. 4. De notulen worden gelezen en, behoudens enkele opmerkingen, goedgekeurd. 5. Als Class. Dep. voor de Jodenzending wordt ds. Lanting aangewezen. Overeenkomstig het schrijven der deputaten zal de collecte voor dien arbeid, zooveel mogelijk, op de Mei-Classe worden meegebracht. 6. Bij de rondvraag naar art. 41 D. K. O. vraagt en bekomt de kerk van A. J. P. het advies voor de 2e trap der censuur, bedoeld in art. 77 D. K. O., op grond van overtreding van het 4e gebod door een tweetal leden der gemeente. 7. Collecten en quota worden geïnd. 8. Nadat het 3e vers van den Morgenzang gezongen is, eindigt de praeses met dankzeg ging aan den Heere. Namens de Classis, A. IJ. Nieboee, Assessor. AGENDUM voor de vergadering der Classis Zierikzee op Woensdag 17 Febr. a. s. Praeses ds. P. J. Baaij. I. Opening. II. Onderzoek credentie-brieven. III. Aanwijzing moderamen en constituee- ring der vergadering. IV. Lezing der notulen. V. Ingekomen stukken. VI. Rapporten. VII. Onderzoek naar art. 41 D. K. O. VII I. Regeling der vacatuur-diensten. IX. Lezing der korte notulen. X. Omvraag. XI. Sluiting der vergadering. Namens de roepende kerk, J. Sybesma, Praeses. D. Mulder, Scriba P S. Op deze vergadering moeten ook de provinciale quota worden gestort. Met het oog op den door de Cl. 's Hage uitgeschreven bidstond op 24 Febr. wordt bovengenoemde Class verg. vervroegd en ge steld op WOENSDAG 17 FEBR. Namens de roepende kerk, J SYBESMA, Praeses. D. MULDER, Scriba. Grijpskerke. Zondagavond trad in de Geref kerk alhier op, de WelEerw. heer ds. PI. Ph. Ingwersen, om een woord te spreken in 't belang der Zending. Door op aangename en bevatte lijke wijze te verhalen van zijn vroegeren arbeid op Midden-Java, wist hy de vele aanwezigen tot aandachtig luisteren te dwingen, en werd ons een duidelijk inzicht gegeven, van de aldaar bestaande toestanden. Inzonderheid bepaalde spr. ons bij het Javaansche volksleven, en vooral hoe, om als Dienaar des Woords de zaken aan te vatten, om onder die groote schare de weg des heils te mogen wijzeD, waarvan helaas nog velen voortleven als verzonken in 't on- en bijgeloof. Vervolgens maken wy kennis met verschillende methoden van werken, die ons een helder inzicht geven hoeveel tact en wijsheid noodig is om eenigzins in aanraking te kunnen komen, teneinde de menschen met't Evangelie bekend te maken. Uit de verschillende opge noemde methoden blijkt, dat vooral de medische arbeid op Midden-Java, onschatbare diensten bewijst. Het medische werk schijnt dan ook in bij zondere mate geschikt om den weg te banen tot verkondiging van 't Evangelie. Na ten slotte nog besproken te hebben, hoe tegenover al dien arbeid de bevolking zich gedraagt, en over deze zaken denktbesluit spr. hiermede zijne mede- deelingen, na niet nagelaten te hebben ons toe te roepen alle pogingen te helpen aanwenden tot verbreiding van 't Evangelie. Want lettende op de teekenen der tijden die ons heen wijzen naar de naderende komst van Christus zoo laten wij niet versagen, maar te doen, waartoe wij ten zeerste zyn verplicht, 't Was dan ook een aangename ure, waar onze kennis werd ver rijkt, en konden wij wel (wat betreft 't ge hoorde) voldaan van daar keeren, toch met 't schuldbesef, wat kon daar nog veel meer ge daan worden, dan dat wy tot dusver deden. Namens gecommitt. tot de Zending, Jn Jakobsen Lz Secretaris. Meliskerke, 11 Februari 1915. Zondag na de morgendienst werd door onzen geachten Leeraar de gemeente bekend gemaakt, dat hij volle vrijmoedigheid had gevonden om voor de roe ping van de kerk van Nieuw-Lekkerland te bedanken. Ouderling Wisse was dan ook de tolk van kerkeraad en gemeente toen hij in gevoelvolle en waardeerende woorden zyn blijdschap over dit genomen besluit uitsprak. Den Leeraar toebiddende dat hjj bij zijn langer verblijf aan deze plaats gezegend en tot rijken zegen gesteld mocht worden. Namens den Kerkeraad, Ciir. Polderman, Scriba. Zendings-Commissie Middelburg A. Gevonden in de collecte f2,50, met bijschrift „Uit dank baarheid". De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Middelburg C. Gevonden op Zondag 7 Fe bruari 1.1. in de collecte voor de kerk een bank biljet van f10,met bijschrift f5,voor de armen en f 5,voor de kerk. Het Bestuur der Vereeniging „De Kerkelijke Kas" zegt hiervoor hartelijk dank. D. Sietzema, w.n. Boekhouder. In dank ontvangen van Middelburg B f 2,50. J. B. Netelenbos. Vlissingen. In de collecte van Zondag 7 Fe bruari j.l. is ontvangen voor de kerk een gift ad f 10,een dito ad f 5,en een dito voor de armen ad f 10, Namens den kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Comité tot behartiging der geestelijke belangen der Militairen in Zeeland. VOOR ONZE MILITAIREN. Mijnheer de Redacteur. Het zjj me vergund, door middel van uw blad, een enkel woord te richten tot die lezers welke iets voelen voor de gemobiliseerde militairen. Het is wel treurig het te moeten zeggen, maar niet ieder voelt er voor. Er zyn zelfs menschen die denken, of althans zeggen te denken, dat het een buitenkansje is soldaat te zyn. Die zoo spreken hebben geen naaste bloedverwanten on der de wapenen, weten dus blijkbaar niet, dat de dienst lang geen pretje is Of, want ook dat komt voor, zijn bang dat een uiting van sympathie voor den soldaat, schade voor hun portemonnaie zal opleveren. Ik zal daarom niet trachten deze laatste cate gorie grooter te maken. Integendeel ik ga uw sympathie, uw steun vragen, zonder dat uw beurs daar last van zal ondervinden. Ditmaal vraag ik geen geld. Men denke echter niet dat we er goed voor zitten. O, neen, we hebben aardig wat noodig, maar ditmaal zal ik uw beurs gesloten laten. Tenzij ge toch wilt geven. We hebben nu wat anders noodig. Tot vóór enkele weken lag te Sluiskil een detachement militairen dat daar een gezellig Tehuis had, dank zjj de goede zorgen van een daar opgericht Comité Thans zijn de manschappen overge plaatst naar Nieuw Namen. Ze hebben daar geen aansluiting met de bevolking. Moeten er alles zelf doen. Een hunner schreef mij dat ze een kamer gehuurd hebben, voor de som van f 7,per week Geen kleinigheid voorwaar. En toch zouden ze trachten het zelf te betalen. In die kamer (d.w.z. een lokaal met steenen vloer) hebben ze nu hun Militair Tehuis. Het Comité zorgt voor couranten en tijdschriften, vrije consumptie op Zondag, enz. Maar één ding ontbreekt hen nu nog. En dat is lectuur, boeken. Hoe zullen ze liet anders op zoo'n eenzame post uithouden. Met volle vrijmoedigheid kom ik nu tot u met de vriendelijke doch niettemin dringende vraag om hen aan lectuur te helpen. Ge ge voelt het zelf, we moeten die mannenbroeders helpen. Een hunner schreef me het zal ons hier wel veel geld kosten om een Christelijk Tehuis te hebben, maar we vertrouwen dat God ons ook in dezen zal helpen. Wat dunkt u hebben we niet een plicht hen in dit vertrouwen te sterken Maar ik zal me van verdere aanbeveling ont houden. Ik ben er te zeer van overtuigd, dat ge aanstonds uw boekenverzameling even zult nazien. Ge kunt ze ook ter leen geven, dit ter beantwoording van een vraag die ik voorzie. Maar in elk geval, beschaam het vertrouwen der mannen niet en zendt wat. U gelieve uw postpakket te adresseeren aan den Heer D. Roose, sergeant te Nieuw Namen. Bij voorbaat uit naam der militairen vrien delijk dank. De Secr. van het Comité Zeeland tot beh. der geestel. bel. der mil. J. P. Kögeler. Terneuzen, 9 Februari 1915. De Macedoniër. Afl. 2, Februari 1915. Het eerste artikel in deze aflevering „De Zendingsorde", van ds. Wielenga te Pajeti, be doelt aan te toonen dat in vele artikelen van onze Zendingsorde wel met Java, maar niet met Soemba rekening gehouden wordt. De toon is hier en daar niet broederlijk waardeerend, ook al wordt op vele punten terecht critiek ge oefend. Men gunne het dezentyverigen missio naris dat hij in verontwaardiging pleit voor zijn Soemba, als hij meent dat 't miskend is. Doch hij bedenkt, dat men toch moeilijk tevoren in een Ztendingsorde kon vastleggen, langs welke lijnen de arbeid op Soemba zich zou ontwik kelen. In een Zendingsorde kan eer te veel dan te weinig staan. Hy bezie onze Zendings orde by het licht der historie en in een om lijsting van den datum harer wording. Ook zonder wijziging der artikelen kan Soemba's missie wel voort. Herziening kome eerst als een stationaire toestand intrad. Het tweede artikel: „De les der historie" van docent Bak ker is zeer belangrijk en raden wy ieder ter lezing aan. Gelijk het opkomen der Hellenis tische cultuur krachtig heeft meegewerkt tot de komst van Gods Koninkrijk in de eerste eeuw, zoo is het vragen in het Oosten naar Westersche cultuur ook te beschouwen als een middel om de Evangelieprediking een weg te banen. De Zending op Midden-Java staat verder dan die op Soemba. Op Soemba is de zaaityd nog niet aangebroken, schrijft ds. B., laat staan de tyd om te oogsten. „Op Midden-Java is de tyd der opzettelijke propaganda reeds aangebroken, ook al is de periode van voorbereiding nog niet voorbij". Het derde artikel is van ds. Dijkstra, die uit zijn Camera slechts één beeld naar voren brengt: „de Facultatiefstelling" en daarover veertien bladzijden allerlei deskundigen het woord geeft. Ik kan me begrijpen dat een ge woon lezer of lezeres begint te geeuwen en de verzuchting slaakt, dat de korte inhoud in 2 a 3 bladzijden ware weergegeven. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. Afl. 9 Januari 1915. Heusden. A. Gezelle Meerburg. De Januari aflevering bevat behalve een groot aantal recensies en boekaankondigingen en een artikel van dr. S. Greydanus Contra dr. Ubbink over'n Betere Methode een lezenswaardig artikel van prof. dr. A. G. Ho nig over„Eenige verschijnselen in de tegen woordige Islamietische wereld en hunne be- teekenis voor de Missie". Kerkhof.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3