Het beste adres voor Manufacturen is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, hoek Gravenstraat Middelburg, Wed.P. do Jongh te Goes NIBooÉmkcrijtoUiilel C. J. HONDIUS MIDDELBURG ;i J. A. PIETERS. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken OP ZONDAG 17 JANUARI 1915. in Zeeland Eerste soort ZEEP (traanvrü) ONTBIJTKOEK. „Het Belastingwezen", „WALCHEREN". Classe Middelburg, Classe Zierikzee. Class© Thole 11. Class© Goes. Class© Axel. BOEK A ANKONDIGIN G Ad T«rt«iitlën. Beste 3?iiddel tegen Hoesten LANGE DELFT H2 DROGERIJEN VERFWAREN Dir. F. A. HANSEN, Middilbarg. Kassier en Comm. in Effecten. VLASMARKT K146, MIDDELBURG Vlasmarkt K 150. Mlddalbirg. LIMONADES op schroef- en kogel- flesschen. LIMONADE-SIROPEN in diverse soorten. MINERAALWATER op schroef-, kogelflesschen en syplions. WIJNEN en GEDISTILLEERD. MIDDELBURG Gasthuiskerk 9Vs en 2 uur ds. J. D. Wielenga Collecte Hulpbeh. kerken. Hofpleinkerk 9Vs en 6 uur ds. L. Bouma 2 uur Lezen eener Leerr. Noorderkerk 9Vs en 6 uur ds. J. B. Netelenbos VLISSINGEN. Noorderkerk 9Vs uur dr. A. A. van Schelven Proefpred. H. Av. 2 uur ds. D. Pol N. Middelkerk 9Vs uur ds. D. Pol Proefpred. H. A. 5Vs uur dr. A. A. van Schelven Arnemuiden 9Vs en 2 uur Lezen eener Leerr. Donderdagav. 6Vs uur ds. D. Pol Zendingsrede. Domburg 9Vs en 2 uur ds. B. B. v. d. Hoorn Gapinge 9Vs en 2 uur ds. G. H. Toebes Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. B. Netelenbos Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9Vs en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur ds. K. Veen Oostkapelle 9 en 2 uur ds. C. J. de Kruyter Serooskerke 9 uur 2 uur Souburg 9Vs en 2 uur Veere 9Vs en 2 uur Vrouwepolder 6 uur Lezen eener Leerr. ds. L. Bouma Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. A. Scheele Westkapelle 9V2 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Zierikzee 10 en 6 uur W. 7 uur Zonnemaire 9Vs en 2 uur ds. J. Sybesma ds. J. Sybesma ds. Z. Hoek Brouwershaven 9Vs en 2 uur Bruinisse 9V2 en 5 uur Colijnsplaat 9V2 en 2 uur 5V2 uur Geersdijk 9Vs en 2 uur Haamstede 9Vs en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur W. 6 uur Nieuwerkerk 9Vs, 2 en G uur Vrydagav. 6V2 uur Oosterland 9Vs en 2 uur Scharendijke 9Vs en 2 uur Wissekerke 9Vs en 2 uur ds. B. Meijer ds A Taal ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. Brouwer ds. P. J. Baa\j ds. P. J. Baaij Bidstond. Lezen eener Leerr. ds. A. Jansens van Aalten. ds. C. Staal ds. A. D. C. Kok Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9V2 en 2uurds.P.E v.Sehaik Bevestiging van een Ambtsdrager. Bergen op Zoom 9V2 en 5V2 uur ds. A. H. v. d.Kooi Krabbendijke 9 en IV2 uur ds. A. II. Nieboer Poortvliet 9V2 en 2 uur dhr. B. W. de Graaff Rilland-Bath 9 en IV2 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9Vs en 2 uur ds. A. P. Lanting Oud-Vosmeer 9Vs en 2 uur ds. J.A. deBruijn Baarland 9 en lVs uur ds. H. Lanning Driewegen 9Vs en 2 uur ds. B. A. Knoppers Kapelle-Biezelinge9Vs en 2 uur Lezen eener Leerr. Borsele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9Vs en G uur ds. R. J. v. d. Veen 's Morg. Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. 's Gravenpolder 9Vsen 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszanp 9V2 en 2 uur ds. F.W. H. Bramer Ierseke 9V2,2 en 5V2 uur ds. A. Jansens van Aalten. Bed. II. Av. en Dankz. Wemeldinge 9V2, 2 en 51/2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9V2 en 2 uur ds. W. S. Pontier Nieuwdorp 91/4 en 2 uur ds. G. Doekes Wolpha artsdijk 9 en 2 uur ds. G. de Jager Axel (Kerkdreef) 9 uur ds. Chr. Bruins 2 uur ds. J. H. Lammertsma Axel (Stationstraat) 9 uur ds. J. H. Lammertsma 2 uur ds. Chr. Bruins Hoek 9 en 2 uur ds. H. v. d. Wal Oostburg 9Vs en 2 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 9Vs en 2 uur ds. G. R. Kuijper Terneuzen 9 en 2 uur ds. J. F. v. Hulsteijn Zaamslag 9 en 2 uur ds. II. P. M. de Walle Aardenburg 9 en 6 uur Lezen eener Leerr. tienten zyn. 't Is mogelijk, maar wij hebben het tegendeel ondervonden. In mijn bezit zijn verscheidene brieven van militairen, die het Comité op zeer erkentelijke wijze danken voor de verrassingen hun bereid. Het Comité wil die betuiging gaarne aanvaarden, doch haast zich tevens ze over te brengen aan de milde gevers, zonder wie er van die verrassingen niet veel zou zijn gekomen. Voorts kan ik meedeeleD, dat het arbeidsveld van het Comité zich sedert mijn laatste schrijven heeft uitgehreid. Ook op Walcheren hebben we terrein gewonnen, n.l. te Westkapelle, Veere, Oostkapelle en waarschijnlijk Sloedam. Vrou wepolder is in bewerking, doch we hebben daar te doen met groote, zoo niet onoverkomelijke bezwaren. Op Zuid-Beveland kregen we Ril land-Bath misschien ook Hansweerd. Al deze Tehuizen hebben nog behoeften waarin te voorzien nu onze eerste punt van het program van actie is. Tevens maak ik van deze gelegenheid gebruik een verzuim te herstellen hetgeen ik in mijn vorig ingezonden stuk beging, bij het noemen van de namen der Comitéleden. Ik sloeg daarbij over den heer L. J. den Hollander, burgemees ter van Axel. Inmiddels met dank voor de verleende plaats ruimte. De Secr.-Penn. van het Comité Zeeland t.beh. der geestel. bel. d. mil. J. Kögeler. Terneuzen, 12 Jan. '15. Lijst der giften ten bate der tijdelijke militaire Tehuizen in Zeeland. Geref. kerk te Leeuwarden f31,Geref. kerk Kapelle-Biezelinge f5,Knapenvereen. Goes f 15,Jong.ver. te Serooskerke f 10,— Ring Z. Bev. v. J. V. o. G. J. f 4,45H. W. te Utrecht f 1,Jong.ver. op Ger. Gr. Hein- kenz. f2,75; idem Vrouwepolder f8,50; Ger. Meisjesvereen. VlissiDgen f3,22; Mr. L. Mid delburg f 5,dhr. Bastmeijer, Bruinisse q.q. f 1,50J. V. op Ger. Gr. Grijpskerke f 10, N. N. te Souburg f 0,50. Dr. J. C. de Moor. Verwachten en Be naarstigen. Predikatie voor Oudejaar 1914 en voor Nieuwjaar 1915. Kampen. J. H. Kok. Prijs f 0,40. Het recensie-exemplaar kwam ons te laat in handen om op deze predicaties vóór den Oude jaarsavond de aandacht te kunnen vestigen, 't Is te hopen, dat de vacante Kerken ze in tijds hebben ontvangen. Voor thuiszittenden komt het er minder op aan. Die kunnen nu nog met stichting deze tijdwoorden lezen. Met de hem eigen helderheid van taal en frischheid van voorstelling biedt de schrijver ons een tweetal homiletisch goed in elkaar gezette preeken over 2 Petr. 3 1113 en 1415a. De Nieuw jaarspreek, die met kleine wijzigingen elk jaar kan gebruikt, heeft tot thema Benaarstigen en als verdeeling: le. waarvan dit benaarstigen een gevolg is, 2e. waarin dit benaarstigen bestaat, 3e. waarom dit benaarstigen behoort te ge schieden. Punt 2 wordt onderverdeeld aldus: le. het richt zich op Jezus' oordeel. 2e. het zoekt daarin vrijuit-te gaan. 3e. het geeft vrede in het hart. Jammer, dat de Oudejaarspredicatie volgende jaren niet meer gebruikt kan worden. Matthew Henry. Letterlijke en practische verklaring van het Onde Testament Tweede gedeelte. (Psalmen-Maleachi.) Aflevering 1 (48 bladz.). Kampen. J. H. Kok. 1915. Compleet in 50 afl. a 30 cent. Drie Stempelbanden gratis. Deel I omvatPsalmenHooglied. Deel II omvatJesajaKlaagliederen. Deel III omvatEzechiëlMaleachi. De gunstige beoordeeliDg van Henry's Bijbel verklaring geldt ook dit tweede gedeelte van het Oude Testament. Vooral in dat deel der Schrift komen gedeelten voor, die zonder ver klaring moeielyk te verstaan zijn. Daarom be velen wij vooral ook op dit laatste deel de in- teekening van harte aan. Voor vijftien gulden ontvangt men een schat van stichtelijke lectuur. 't Is te hopen, dat de inteekenaars op het eerste gedeelte van het O. T. hun inteekening zullen voortzetten. De ondernemingsdurf van den uitgever verdient dit ten volle. Hy bezorgt in enkele jaren tijds een prachtwerk aan onze bibliotheken. Ondanks de minder gunstige tijden gaat hij ongestoord voort. Worde zijne onderneming ook door ons christelijk publiek gewaardeerd en gesteund. J. J. Knap. Dogmatische Fragmenten Eerste Reeks: De Kerk. No. 5. Kampen. J. H. Kok. 1914. De schrijver betuigt zijn leedwezen, dat dit nummer zoo laat verscheen. Hij biedt zijne verontschuldigingen aan met de bijvoeging De tijdsomstandigheden schoven gansch andere vraagstukken naar den voorgrond, die ons te zeer in beslag namen, dan dat wij in alle kalmte de kerkelijke problemen konden overdenken". Behandeld wordt in dit nummer „de eenheid der Kerk". Ook wordt uiteengezet, wat te ver staan zy onder de pluriformiteit der Kerk, hoe zjj in de historie ontstond en hoe zy kan ver klaard en gerechtvaardigd worden. Op elk levensterrein is te zien de werking van de wet der differentiatie. Waarom zou die dan ook niet op 't geloofsterrein wezen Geestverwante zielen zoeken elkaar in één Kerkverband. Die verschillende Kerkformaties zyn geen mensche- lyke maaksels, maar die liggen in het leven van meet af gereed en wachten er slechts op dat 't oogenblik nadere om aan het licht te treden en door vaste organisatie invloed op het wereldleven te erlangen. Op de vraag of de verschillende typen niet vreedzaam naast elkaar in één Kerkverband kunnen leven, geeft de schryver een voorzichtig, maar niet bevredigend antwoord. Hy waarschuwt tegen lichtvaardige afscheiding en zegtal wat uit één beginsel leeft, behoort saam in één Kerkverband. Maar welke norma moet gelden om een Kerkformatie in 't leven te roepen, wordt niet gezegd. Het is mogelyk, dat de schryver later by de be handeling van de institueering der Kerk zich hierover nader uitspreekt. In elk geval heeft ook deze aflevering iets aantrekkelijks door het heerlyk pleidooi voor de eenheid van Christus' Kerk, gelijk die een stuk onzes gejoofs is. De verhandelingen van ds. K. zyn leerzaam en in zulk een taal geschreven, dat het lezen ervan een genot is. We hopen dat ze in vele kringen, onder Hervormden zoowel als onder Gerefor meerden, ingang mogen vinden. P. Vergers. Napoleon Bonaparte. Afl. 2538. Rotterdam. D. Bolle. Prys compleet f 4,75. Dit mooie boekwerk is thans in zyn derden compleet. We vestigen er nog eens met warme aanbeveling de aandacht op van'hen, die liever niet afleveringen ontvangen, maar een boekwerk in zyn geheel. Stemmen des Tijds, Afl. 3. Januari 1915. Utrecht. G. J. A. Ruys. In het eerste artikelEene anti-nationale ge dachte, komt mr. dr. C. O. P. Baron Creutz op historische gronden op tegen de oprichting van een standbeeld voor Johan de Witt in Den Haag. Van: „Eene Koningsdochter" wordt door L. E. het slotartikel geleverd, eene boeiende, teeder geschreven levensgeschiedenis en karakter schets van Maria Thérèse, Madame Royale, de dochter van Lod. XVI en Maria Antoinette. Dr. A. van Veldhuyzen schry ft onder den titel De les van den Vijgeboom, heel wat wetens waardigheden op omtrent dezen boom, die in den Bijbel zoo'n groote rol speelt. Dr. M. Visser beschouwt „Milton als Strijder" (1640 1660). Prof. Diepenhorst levert een Economische Kroniek, waarin de Europeesche oorlog de spil is waarom alles draait. Besloten wordt de aflevering met een klein getal recensies. Ons Maandschrift voor Chris tendom en Cultuur, dat voortgaat belangrijke studies te leveren, hoort in iedere studeerkamer thuis. De Macedoniër. 19de Jaargang. Afl. 1- Januari 1915. Firma Bouwman en Venema, Groningen. Met nieuwen moed vangt de Redactie den nieuwen jaargang van dit onder ons welbekende Zendingstydschrift aan. Elk der Redacteuren levert een bijdrage. Ds. Bakker schrijft overde theologische vorming onzer inlandsche hulpkrachten. Ds. D. K. Wielenga over „Het nut van taalstudie" namelijk voor den Zendingsarbeid. Ds. H. Dijk stra levert kiekjesUit myn Camera. Temidden van onze Zendingstydschriften maakt onze Ma cedoniër waarlijk geen slecht figuur. Hy munt jaar op jaar uit door degelyken inhoud. De prys per jaargang is drie gulden en wanneer ge hem door Kerkeraad of Zendingscomité ont vangt, slechts f 2,40. Moge door steeds meer deren onder ons van den inhoud kennis worden genomen. Kennis van de Zending kweekt liefde tot de Zending. Kerkhof. S. Anema. In '8 Levens opgang. Uitgave van D. A. Daamkn te 'sGra- venhage. Dit boek vindt zyn weg wel want reeds verscheen het vierde duizendtal. Naar de schrij ver mededeelt, is er haast geen verandering in aangebracht. Alleen is een aantal vreemdelin gen o ter de grens gezet, enkele onjuistheden zyn verbeterd, en is er hier en daar een al te wilde rank weggesneden. Hieruit blijkt, dat de schrijver rekening ge houden heeft met de wenken, welke de recencie gegeven had, en we achten het een verbetering. We oordeelen nog, dat het aangename lectuur aanbiedt, en dat het in vele gezinnen een plaats verdient te hebben. Met den wensch van den schryver stemmen we in Moge het ook in deze gestalte een niet al te weifelgids zyn in 's levens opgang tot den komst des levens. Aan zulke boeken is er behoefte, omdat het een gezonden levenszin bevordert. Ook het papier en den druk zyn goed en helder. Bouma. VERGADERING van den bondsring „West-Zuid-Bevel and en Noord- Beveland", D. V. te houden op Vrij dag, 22 Januari a.s. 's avonds half 7 in de Melksalon van dhr. De Witte te Goes. Agenda 1. Opening. 2. Lezing notulen 3. Vaststelling plaats biddagvergadering. (Het ringbestuur stelt voor 's Graven polder). 4. „De organisatie van den Ned. Bond van J. V. op G. G." door vriend O. Kasteleijn te Colynsplaat. 5. „Het opstellen en leveren van onderwer pen op onze vergaderingen" in te leiden door vriend A. Nagelkerke te Wolfertsdyk. 6. „De Voorzienigheid Gods" door vriend G. Geschiere te Nieuwdorp. 7. Varia. 8. Sluiting. Ieder is van harte welkom. De Secretaris, S. Mei.se. Geel of Groen per 5 ons 12 cent Glycerine Zeep per 5 ons 14 cent Stijfsel per 5 ons 12 cent TIMMERMANS, Noordstraat. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onder zocht door het scheikundig bureau alhier en is volkomen zuiver be jonden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere W ederverkooperg Heerlijk van smaak, zachtblyvend thans 12 cent met bon. TIMMERMANS, Noordstraat. Het Filiaal van ZADEN van de firma is gevestigd te Middelburg K. NÖORDSTRAAT L 78, en dagelijks geopend van 7 tot 9 uur. I a i m'-mm I EMGROS Etl DÉTAIL biedt zich aan tot het plaatsen van Advertentiën in alle Couranten en het leveren van de aanbiedingen van BOLLE, COHEN, BREDEE, CALLENBACH, BOEIJENGA, VERHOOG en alle andere aanbiedingen. ZONDER VERHOOGING VAN PRIJS. spreekt Dinsdag a. s., des avonds 8 uur in het Mil. Tehuis, over voor de Afd. Patrimoniu m". Alle geestverwanten welkom. Toegang vry. HET BESTUUR. Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Een dracht^ Belast zich met den Aan- en Verkoop- van Effecten. Verzilvert Coupons. Sluit Prolongation. Neemt gelden in Deposito. Incasseert Wissels. :- Bezorgt Assurantiën. -: Vraagt onze

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 4