PROFESSOR LINDEBOOM. 1845 17 Januari 1915. Kerk» en Sckoolnleuws. Offlciëele Berichten. Verantwoording ran Llofdigarsn. INGEZONDEN STUKKEN. Zondag hopen zijne vele vrienden en vereer ders Professor Lindebooms zeventigsten ver jaardag te gedenken. Van vieren is natuurlijk geen sprake. Voor aan te bieden diners en schitterende soirees is het nu de tijd niet. Maar, al past allerminst eenig luidruchtig huldebetoon, waarvan de geachte jubilaris toch heelemaal niet houdt, het dankbaar hart blijft behoefte houden, zich te uiten. Het is dan ook niet, omdat er toch „iets gedaan moet worden", dat een zijner eerste studenten, in onze Zeeuwsche Kerkbode, een woord van eerbiedige hulde wijdt aan zijn hooggeschatten Leermeester, maar eenvoudig omdat h\j het niet laten kan noch wil. Zullen zelfs, des Professors tegenstanders, die uit een ander beginsel leven, hem den tol hunner waardeering niet onthouden, zijne geest verwanten (en hun aantal is ook groot) blijven vanzelf niet achterwege. Wanneer dan ook dezer dagen tal van „blijken van belangstelling", zijn huis binnenstroomen, kan de eerwaardige Grijsaard zich verzekerd houden, dat zij spontaan voortkomen uit het hart. En dat juist doet deze dag een der geluk kigste van zijn leven zijn. Want Professor Lindeboom is misschien wel meer een gevoels- dan wils- en krachtf-mensch. Zeker, wat hij meent dat moet, zet hjj door met al wat in hem is, omdat hij gelooft, dat het niet anders mag. Een krachtmensch heeft hij getoond te zijn in zijn altoos evangeliseerenden en veel vuldig philantropischen arbeid. „Philippus" en „Jachin", Effatha, Salem en Bethesda, Veldwijk, Bloemendaal, Dennenoord en Wolfheze, en vooral de prachtige Psychia- trisch-neurologische kliniek op zyn initiatief tot stand gebracht, zijn hiervan de sprekende bewijzen. Welk een belangrijke stoot hij gaf aan de oprichting der medische Faculteit aan onze Vrije Universiteit, is door niemand min der dan Professor Kuyper Sr. erkend, die het op eene der jaarvergaderingen van de Veree- niging voor Hooger Onderwijs op Gereformeer den grondslag, openlijk uitsprak, „dat de drang hiertoe meer van Lindebooms schepping is gekomen", dan van een harer leden. Maar, al moge het oordeel wat hij het meest van deze drie is, verschillen, hierover zijn allen, wie hem meer van nabjj kennen en liefhebben, het eens, dat de oorsprong en beweegkracht van al zijn arbeid, op welk gebied ook, groo- tendeels schuilen in de warmte van zijn ge voelvol hart, dat, gedrongen door de innerlijke bewegingen der barmhartigheden zijns Gods, Dien hij van kindsbeen af liefgehad heeft en gediend, niet rust voor het tot stand heeft doen komen, waartoe hij zich geroepen acht. En dat dit ruime hart ook warm klopt, voor de belangen van de gemeente des Heeren moge blijken uit de onnavolgbaar getrouwe teekening van het juiste beeld, die ds. Huys- mans in Friesch Kerkblad onlangs van hem bood, toen hjj zoo naar waarheid Prof. Linde boom noemde „de man met een hart vol liefde voor Christus kerk." Herder en Leeraar eerst en bovenal, en professor er bij. Professor ge worden maar pastor gebleven. Pastor in een hoogere macht, die het geloof heeft van een kindeke, de moed van een jongeling, de ijver van een man. Die verdient de lof, die Prof. Bavinck hem opzettelijk toezwaaide bij het debat over het doctoraat op onze jongste Sy node„Aan Prof. Lindeboom is het te danken, dat het debat op een broederlijken toon en van een verheven standpunt is gevoerd." Het is dan ook uit veler hart geschreven als de wak kere Redacteur van genoemd Kerkblad zijn keurige teekening van dezen Adviseur besluit met de verzekering„En hij zal voor onze kerken blijven de waardige pastor-professor met een priesterlijk hart." Hoe echt. Ja, dat zal hij. Vooral voor ons jongeren, nog in de volle kracht van het leven, die, al hebben we ook evenals hij, meer dan eens ervaren, dat onze liefste wenschen niet altijd werden vervuld, en onze innigste gebeden vaak onver hoord bleven, toch gaarne blijven werken zoo lang het dag is Hij, onze vaderlijke vriend, naar aller oordeel jure suo Voorzitter onzer Predikant en vereeni- giug wien nooit eenigen arbeid te zwaar viel, die op sterk aandringen zijner Ambtgenooten, ofschoon hij stellig voorgenomen had emeritaat aan te vragen, dit nog uitstelt, moedigt ons door zijn energiek voorgaan hiertoe aan. En al kan het oprecht leed doen in sommige op zichten, hem niet te kunnen volgen, omdat men ook bij onbepaald vertrouwen in zijn heilig bedoelen, geen beginsel kan zien, in wat voor hem een axioma is, hij blijft desniettemin ons zijne discipelen een der trouwe wachters op Sions muren, die, al blaast hij ons wel eens rijkelijk vroeg alarm, ten allen tijde ons toch gereed zal vinden op onzen post. Als nu iemand die dit leest, soms vreezen mocht, of de kinderlijke eerbied zijner leer lingen geen gevaar loopt in schepselvergoding te ontaarden, en de Leermeester zelf door de wierook, die hem dezer dagen van alle kanten wordt toegebracht, niet wordt bedwelmd, dan mogen we den zoodanige geruststellen met de verzekering, dat wij van harte gelooven, dat ook op Professor Lindeboom ten volle van toepassing is, wat de oude Gispen eens van onzen grooten Kuyper getuigde „Alles in hem concentreert zich in het uit God en door Hem en tot Hem zijn alle dingen. Uit dat oogpunt beschouwt hy ook zichzelven. En daarom zegt hjj niet: „Uw geringe dienstknecht", maar verachtende ge maakte nederigheid, spreekt hij uit zijn zelf bewustzijn ik ben wat doch wat ik ben, heeft God van mij gemaakt, naar zijn vrij machtig welbehagenik ben wat ik ben door de genade Gods." J. J. Koopmans. Grijpskerke, 13 Januari 1915» TWAALFTAL te BataviaR. E. v. Arkel te Soest J. C. Brussaard te Meppel dr. K. Dy'k te Rijswijk dr. J. G. Geelkerken te Epe T. J. Hagen te N. Pekela dr. W. G. Harrenstein te Noord- Schar woude dr. IJ. Kajan te Rotterdam F. C. Meyster te Rotterdam dr. J. C. de Moor te Den Haag J. C. Rullmann te Utrecht; J. Thijs te Hattem Chr. Warner te Brussel. TWEETAL te Overtoomdr. J. G. Geelkerken te Epe A. Hoeneveld te Nijkerk. te Mildam S. L. de Graaf te Oosterzee P. A. Zeilstra, cand. te Amsterdam, te Leimuiden D. Drenth, cand. te Rotterdam H. R. Nieborg te Bleiswijk. te OldeboornE. J. v. Voorst, cand. te Rens- woude N. Woldinga te Ten Post. BEROEPEN te EnschedéG. Kerssies te Wolvega; te Opperdoes P.A.Zeilstra, cand. te Amsterdam te Winschoten Chr. Bruins te Axel te Drachtster-Compagnie M. P. Pel te Eestrum te Rilland-Bath en Langeslag E. J. van Voorst, cand. te Renswoude. AANGENOMEN naar Groningen A G. JI A. v d. Vegte te Urk naar WestergeestIJ. v. d. Zee, cand. te Wir- dum (Fr.) naar CoevordenT. L. Kroes te Schouwerzijl (Gr.) BEDANKT voor Zalk c. a.A. Rolloos te Lekkerkerk voor Tzum, Gaast en PiaamIJ. v. d. Zee, cand. te Wirdum (Fr.) Bevestigd te Utrecht voor den Miss. Dienst voor Poerworedjo, W. S. de Haas door P. W. J. Klaarhamer met Matt.. 28 1820. Afscheid wegens vertrek naar Lioessens van Drachtster-Compagnie, G. IJ. Dijkstra, met 2 Cor. 13 11. De 36ste Uniecollecte van dit jaar (1914) bracht op f 105,314,60, dat is slechts f 2768,65 lager dan de vorige en f3493,05V2 hooger dan de collecte in 1912. Naar De Stand verneemt is ds. A. Roorda te Leiden weder ernstig ougesteld, terwijl er weinig hoop op herstel bestaat. De toestand van ds. B. F. van Maas te Wapenvelde is nog wel ernstig, maar toch eenigszins vooruitgaande. De toestand van prof. M. Noordtzij te Kampen gaat iets vooruit. De patient bracht de laatste nachten rustig door. De Standaard verneemt, dat het verzoek van Deputaten der Geref. kerken voor de geestelijke belangen der militairen, inzake eenige wijzigingen in den dienst ter bevorde ring van een betere Zondagsheiliging, afge wezen is, om de gevolgen, die uit de_ inwilli ging zouden voortvloeien, en als zijnde in strjjd met de belangen van den dienst. Dr. H. C. Rutgers, pred. te Marken, is aangezocht zich geheel te wy'den aan de be langen der wereldfederatie van christen-stu denten. Zondagmorgen trad na een ongesteldheid van 4 maanden voor de Geref. kerk van Vlis- singen op dr. A. A. van Schelven met een pre dikatie over 1 Petr. 5 10 en 11, de gemeente bepalende bij den levensmoed der geloovigen, en ad 1 haar wijzende op den grond van der geloovigen levensmoed en 2 op haar uiting. De gemeente, die in zeer grooten getale was op gekomen, zong aan het einde der godsdienst oefening haar geliefden leeraar toe Ps. 1343. Naar wij van den uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nyverdal vernemen is de zestigste jaargang van 't Jaarboekje voor de Geref. Kerken reeds geheel uitverkocht. Niettegen staande de oplage dit jaar met 2500 exempla ren was vermeerderd en nu zevenduizend vijf honderd exemplaren bedroeg, moeten nog vele belangstellenden worden teleurgesteld. De aard dezer uitgave laat echter geen herdruk toe. Een volgend maal D. V. hoopt de uitgever de reeds bizonder groote oplage nogmaals te ver- hoogen. Verder kan worden medegedeeld dat het premieboek getiteld „Keurgarve" nog wel verkrijgbaar blijft. De derde druk van dit kostelijke werkje kwam zoo juist gereed. De pry's is thans 90 cents ingenaaid en f 1.25 gebonden. Naar aanleiding van de brochure „Vrij willige Armoede door Surculus worden in de rubriek „Kerknieuws" van de N. R. Ct. o. a. de volgende, niet bepaald vriendelijke opmer kingen gemaakt Juist. Men is daar (n.l. in de Geref. Kerken) bang voor wel-gezangenzingende en niet-ge- zangenzingende dominees Voor splijting in de gelederen der trouwe broeders en zusters. Want men vergeet daar niet wat in 1834 en in 1886 is geschied. Toen was dat een der gewich tigste twistpunten. En zoolang er een geslacht leeft, dat door mondelinge overlevering nog hoort van dien bitteren strijd, moet Surculus niet meenen, dat hij met eenige vooruitstrevende elementen onder de Gereformeerden gezangen ingevoerd krijgt. Ook nog om een andere reden. Onder de groote schare, die zich altijd gaarne aan uiter lijkheden vergaapt, is het altijd nog een kenmerk van „echtheid" en „zuiverheid" als men geen Gezangen zingt. Het is een der vele kleine glories der Gereformeerden. En waar zich een scherpe concurrent voor de Gereformeerden op doet in de groep Gereformeerden in de Ned. IJerv. Kerk, moeten de Gereformeerde Kerken zorg dragen, dat zy hun sigma orthodoxiae be houden. Stelt u voor de Gereformeerde Kerken Gezangen zingende en de mannen van den Gereformeerden Bond geen Gezangen zingende Deze laatste krijgen onder de spraakmakende gemeente toch al den naam van „zuiverder" in de leer te zyn. Wat zou dat een scha kunnen wordenNeen, de gevolgen zouden niet te overzien zyn Het zal om overwegingen van practischen aard de eerste tientallen van jaren wel nooit lukken met een Gezangbundel in de Gereformeerde Kerken. Maar .men zegge dit dan ook altijd heel duidelijk. Zal een vooroordeel, dat er nu eenmaal is by een groote massa, worden uit den weg geruimd, dan moet dit langs dien weg. Men zette het maar telkens in Heraut en Bazuin en andere bladen „Wy durven niet". CLASSIS THOLEN. De Classis Tholen zal D.V. vergaderen Woens dag 3 Februari te Bergen op Zoom op gewone tyd en plaats. Punten voor 't agendum worden ingewacht tot Zaterdag 23 Jan. bij den eerst ondergeteekende. Namens de roepende kerk, J. A. de Bruijn, Praeses. L. B. Goedhart, Scriba. Oud-Vossemeer, 11 Jan. 1915. O. en W Souburg D. V. Woensdag 10 Maart hoopt hier op te treden in het belang der Zending de Weleerw IJeer Dr. B. J. Esser, missionair dienaar des Woords van de kerk te Rotterdam, thans met vacantie in het vader land. Nader te regelen. Een ieder houde zooveel mogelyk rekening met dezen ZendiDgsavond. Namens de Zendingscommissie, P. Alewijnse, Secretaris. CLASSIS MIDDELBURG. De kerkeraad der Geref. Kerk te Meliskerke bericht, dat de Classis Middelburg D.V. ver gaderen zal te Middelburg op Woensdag 10 Febr. 1915 a. s., gewone tyd en plaats. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 26 Januari by den Actuarius, ds. C. J. de Kruyter te Oostkapelle. Namens den Kerkeraad, K. Veen, Preases. Ciir. Polderman, Scriba. Meliskerke, 15 Januari 1915. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, gehouden 7 Januari 1915. Ds. G. de Jager, praeses der roepende kerk Wolfaartsdyk, opent de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 121 1 en gelezen Ps. 121 en 124. Br. Ie Cointre en A. M. Steketee zien de credentiebrieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd waren, behalve Borssele, dat een diaken afvaardigde, die, de redenen gehoord, keurstem ontviug en Ierseke, dat door bijzondere omstandigheden slechts één afgevaardigde zond. In het moderamen namen zittingds. G. Doekes, praesesds. Knoppers, scriba en ds. de Jager, assessor. De praeses spreekt zyn blijdschap uit over het bedanken van ds. Bramer en ds. de Jager voor de op hen uitgebrachte roepingen en betuigt zyn leedwezen, dat ds. Lanning ons gaat ver laten. Ook feliciteert hy een tweetal kerken, die een legaat ontvangen hebben. De assessor wenscht ds. Doekes geluk met zyn bekroonde studie over Rom. 9—11. De scriba der vorige vergadering leest de notulen, die behoudens enkele kleine opmer kingen werden goedgekeurd. Ds. Pontier brengt verslag uit van het af scheid van ds. Akkerhuis van de kerk van Ierseke en van de bijdragen der verschillende kerken voor. ds. PI. v. A te A. Ds. v. d. Veen rapporteert over de niet-ge- houden vervroegde kerkvisitatie in een der kerken. De vacature-beurten werden als volgt gere geld Baarland ds. de Jager. Borsele de D.D. Lanning, Pontier, v. d Veen. Driewegen Knoppers, Lanning, Pontier. 's Gravenp.Doekes, de Jager, Knoppers. Wemeldinge: Pontier, v. d. Veen, Bramer. IersekeBramer en Doekes. Ds. Bramer en br. Slabbekoorn worden aan gewezen tot het nazien van de boeken van den Classic, quaestor en het Kasboek der Ilulpbeh. kerken. Ds. Knoppers en oud. Meulenberg tot het nazien van het Kasboek der Zending en der Hulpbeh. Studenten. Beide commissies brengen verslag van hun onderzoek uit. De Zendingsdeputaat doet een enkele rnede- deeling aangaande den Zendingsarbeid. De Classis besluit D. V. den 2den Pinkster dag den Classicalen Zendingsdag te houden. Als commissie voor den Zendingsdag /wordt aangewezen met den Zendingsdeputaatds. Bramer en ds. Knoppers, br. G. de Jager en K. Ie Cointre. Wegens het groote bedrag, dat in kas is, besluit de classis voorloopig slechts éen collecte in het jaar te houden voor de Hulpbeb. kerkeu. Onderzoek naar Art. 41. De kerk van Baar land brengt de geestelijke verzorging van de militairen te Ellewoutsdyk ter sprake. In ver band hiermede behandelt de Classis de geestelijke belangen van de militairen binnen haar ressort. Resultaat van die bespreking is, dat Baarland, Borsele,Nieuwdorp, Heinkenszand en Wolfaarts dyk de kerk van Driewegen zullen steunen in den arbeid onder de militairen te Ellewoutsdyk, de overige kerken in de classis zullen de kerk van Kruiningen bijstaan in den arbeid onder de militairen te IJansweert. Pauze. Na de pauze vraagt en ontvangt de kerk van Baarland acte van ontslag voor den dienaar des Woords wegens zyn aanstaand vertrek. Ds. v. d. Veen wordt aangewezen als consulent van Baarland. De consulent zal de classis vertegenwoordigen by het afscheid van ds. Lanning. Ds. Bramer wordt benoemd tot consulent van 's Gravenpolder. Een kerk doet een verblijdende mededeeliug, terwijl een tweetal kerken advies vragen en ontvangen in tuchtzaken. In plaats van ds. Lanning wordt ds. Knoppers benoemd tot deputaat voor Hulpbeh. Studenten. De collecte 'voor de Theol. School en de ver schillende quota worden geïnd. Enkele kerken deelen mede, dat de verzuimde collecte voor de Prov. Kas voor Doofstommen, Idioten enz. gehouden isdie haar nog niet hielden worden opgewekt dit alsnog te doen. Ds. Lanning spreekt een hartelijk afscheids woord, waarop de praeses hem dankt voor al den arbeid in de kerk van Baarland en in de kerken der classis verricht en wenscht hem 's Heeren zegen toe in zyn nieuwen werkkring. Staande zingt de vergadering hem Ps. 1214 toe. Roepende kerk voor de volgende vergadering, die D. V. 15 April gehouden zal worden, is de kerk van Ierseke Na lezing der korte notulen, sluit de praeses de vergadering en gaat voor in dankzegging. Op last der classis, G. de Jager, Assessor. Wo'faartsdyk, 11 Jan. 1915. Middelburg A. Gevonden in de collecte f 2,50 voor de Zending onder Israël en f 2,50 voor de centrale verwarming. Voor deze giften wordt vriendelijk dank gezegd. W. A. de Rijcke Sr. Diaconie Middelburg A. Gevonden in de col lecte een bankbiljet van f25,met bijschrift „De Heere heeft het wél gemaakt". A. D. Littooij Az., Penn. Zendings Commissie Middelburg A. Gevonden in de collecte tien halve guldenstukken. Met vriendelyken dank. A. D. Littooij Az., Penn. üospitaal Magelang. In dank ontvangen een po >twissel uit's Gra- venhage van P. K. ten bedrage van tien gulden met bijvoeging een steenje voor het hospitaal te Magelang. G. F. Kerkiiof. In dank ontvangen van Middelburg A f2,50. Resten nog Middelburg B en Vrouwepolder. J. B. Netelenbos. Koudekerke. De Zendingscommissie doet met hartelyken dank mededeeling van de volgende ontvangsten in 1914 Contributies f 150,20V2, Zendingsbladen f 39,12, Kalenders f 10,70, Gift f 1, Busjes: P. v. L. f 22,73, J. v. K. f 19,8lVo, J. B. f 7,05V2, A. L. f 1.06V2,F. d.G.f 1,571/2. Totaal f 253,26Vs. Hiertegenover staan de volgende uitgaven Bijdrage aan de Classis f 200, Zendingsbladen f 45,20, Kalenders f 6,05, Macedoniër f 2,40, Onkosten f 1,76. Totaal f 255,41. Namens de Commissie, L. v. Loon, Voorz. F. de Groot, Secr. Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg, voor de Theol. Fac. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam Arnemuiden f 5,40; Domburg f 6,42 Ga- pinge f 2,98; Grijpskerke f 13,47; Koudekerke f 12,411/2 St. Laurens f 3,51 Meliskerke f 7,50Middelburg A f 15,56Middelburg B f 10,55Middelburg C f 22,62y2 Oostkapelle f 12,15Serooskerke f 20,10Souburg, (Oost en West) f 11,10; Veere f 10,361/2 Vlissingen f 15,89Vrouwepolder f 4,68Westkapelle f 1,40. De Correspondent voor de Classicale Collecten, A. Punt. Middelburg, 14 Januari 1915. Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Comité tot behartiging der geestelijke belan gen der Militairen in Zeeland. VOOR DE MILITAIREN. Geachte Redactie Laat my u in de eerste plaats vriendelijk mogen danken voor de gastvrijheid, die ons Comité van uwe zyde mocht ondervinden. Ik ga zeker niet te ver wanneer ik veronderstel, dat de plaatsing van myn vorig ingezonden stuk een bewys van uwe instemming met het door ons terhandgenomen werk mag heeten. Gelyk ik beloofde zou ik nu en dan verant woording doen van ingekomen giften. Hieronder volge dan ook de lyst van alle giften, die wy vanaf het begin mochten ontvangen. De gevers betuigen wy hierby, voorzoover het nog niet reeds langs anderen weg geschied is, onzen vriendelyken dank. De voorgenomen uitdeeling by gelegenheid der feestdagen heeft overeen komstig ons voornemen plaats gehad. Het is een dankbaar werk geweest. Men heeft wel eens beweerd dat de militairen ondankbare pa-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3