TOOR DE JEUGD. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKO NDIGING Mejuffrouw JANTJE VALK, Eer w\j beginnen met de oplossing onzer November-raadsels, een enkel woordje. Ik kan me zoo voorstellen de lange gezich ten van de vrienden en vriendinnetjes, die elke maand hun krachten inspannen en zoo flink onze brievenbus helpen vullen, toen zij daar zoo op eens in de Kerkbode van 11 December lazen, dat onze Jeugdredacteur niet by machte was, de ingekomen brieven te beantwoorden. Dat was me een teleurstelling juist nu we zoo goed op dreef waren, nu het aantal deel nemers elke maand toenam. Nu met de reeds uitgeschreven opstellenwed strijd in 't zicht den arbeid te moeten staken, nu juist de lange winteravonden zich zoo heerlijk leenden over de raadsels te practiseeren en brieven en briefjes te schreven aan onzen vriend in de krant, die je zoo leuk soms niet een regel een antwoord wist te geven. Ja vrienden (voor 't gemak de vriendinnen hierbij inbegrepen) ik geloof graag, dat was niet prettig. Doch we z\jn er nog niet, je verbazing wordt misschien nog grooter als ik je ga meedeelen, dat er zoo op eens een andere jeugdredacteur is opgetreden en dat ik hiermede de eer heb mii als zoodanig aan jullie voor te stellen. Is dat voor jullie een verrassing, zeker geen aangename, ik kan je eerlijk verklaren, dat ik even verrast was, zoo ineens zooveel neefjes en nichtjes te krijgen, nu ja dat is wel prettig, maar toen ik dien stapel brieven zag, die ik moest beantwoorden, ja, toen zonk mijn moed mij in de schoenen, doch bij 't lezen van jullie brieven en briefjes vond ik zooveel aardigs, dat ik weer wat opmonterde. Een vriendelijk verzoek nogoefen wat ge duld met je nieuwen vriend, hij is nog geen ouden voerman, die het klappen der zweep al zoo goed kent. En nu, met nieuwen moed in het nieuwe jaar, het werk begonnen. Ik hoop dat onze brievenbus steeds grooter wordt, dat de oude garde trouw blijve en dat er veel nieuwelingen zich komen aanmelden om mee te dingen. Oplossing November-raadsels. 1. Comefóa verloor hare tasch, die ze pas gekregen had. Elia. De nieuwe boa sal wel duur zijn, is 'tniet? Boaz. De landstreek is hier zeer dorkastelein, zei een reiziger tot een herbergier. Dorkas. Ja elkander de misdaden te vergeven is niet gemakkelijk, maar we moeten in dezen ons bui gen voor den wil van God. Jael. Hou het dier even vast, hier ben ik met een touw om het te binden. Vasthi. Haasi u\ baljuw, riepen de boeren, of wij zullen den roover moeten laten ontsnappen. Tubal II. De meest bekende gelijkenissen uit het Oude Testament zijn Die van Jotham gesproken tot de burgers van Sickem. Richt. 9 816. Die van koning Jöas tot Amazia. 2 Kon. 14 9. In Ezech. 17 18 van een arend en een ceder. Misschien zijn er meer, doch deze zijn het meest bekend. III." Naamraadsel. Een letter van het A, B, C M jong schaap LAM een der redacteuren v.d. Kerkbode BOUMA een der Stadhouders uit het huis jyjAURITS van Oranje J - naam van een visch, tegelijkertijd qri^T een meisjesnaam plaat, die gegraveerd is ETS een letter van het A, B, C S De punten zijnMAURITS. 2, 5, 4, 7, 1 is de tempelberg Moria. 1, 4, 8, 3,1 is een eiland in West-Indië Aruba. 4, 5, 6 een ander woord voor paard. Ros. 9, 1, 2 een afgekorte jongensnaam. Sam. De naam van den bedoelden Kerkvader is Arabrosius. Heb ik goed geteld dan waren er 77 oplos sers die hun krachten aan bovenstaande raad sels beproefd hebben. 't Spijt me echter niet te kunnen zeggen, dat alle oplossingen goed waren. Het was wel zoo erg niet, veel meer dan de.helft had alle raadsels juist opgelost. Maar die visch, die ook de naam van een meisje is, die heeft liet velen nog al lastig gemaakt. Weer een moeilijkheid waar een nieuwe Jeugdredacteur voor te staan komt. Vele, vele goede oplossingen en het aantal prijzen beperkt. Doch vooruit, ook dezen zuren appel dient door gebeten. Ieder een beurt is het wachtwoord, dan komt alles terecht. Ditmaal heb ik te verdeelen le. Het Noorsche Rotskind, dit bekomt Suzanna Adriana Kodde, 's Heerenhoek. 2e. De Sluiker, voor David Coppoolse, Vrouwepolder. 3e. Kleine Willy, voor Janna Boot, (Len tevreugd) Burgh. 4e. Winterbloemen, voor Nelly van Dijk, Wal A 12, Middelburg. Januari-raadsel, Het geheel bestaat uit 48 letters en is een wijze spreuk door een goddeloozen koning een maal gesproken. 21, 3, 32, 6, 7, 2, 4, 17, 14, 20 en 47 is de naam van een bekend persoon, uit de geschie denis van Abraham. 23, 24, 47, 41, 8 en 11 een stadje, dat aan de koningin van Juda behoorde. 5, 33, 43, 9, 33, 25, 26, 31 en 13 een zoon van Jakob. 37, 1, 45, 46, 18 en 34 is een wapen. 33, 28, 39, 40, 36 en 44 een stad waar Jakob gewoond heeft. 27, 35, 6 en 12 een afgekorte jongensnaam. 16, 18, 19, 42 en 14 een voornaam voedings middel. 15, 38, 36, 10, 11, 22, 44, 3, 48, 29 en 10 een eiland in het Haringvliet. 30 is een letter, en wordt gedronken. Waar staat die spreuk en wat beteekent ze De oplossingen van dit raadsel worden in gewacht vóór 27 Januari aan het adres Den Jeugdredacteur v. d. Zeeuwsche Kerkbode, p. a. Dhr. A. D. Littooij. Spanjaardstraat, Middelburg. Onze Brievenbus. Aan Allen. Ik ontving een 45-tal brieveu van deelnemers aan den opstellen-wedstrijd. De tijd ontbrak me ze in te zien, de volgende maand hoop ik met de oplossing van het raadsel, ook den uitslag van den wedstrijd te kunnen meedeelen. Dit kan ik nog wel even zeggen dat ook hier voor prijzen beschikbaar zijn. Corrie L. Je oplossingen zijn zeer secuur hoor. Jaantje L. Al is 't wel een beetje langge leden, nog gefeliciteerd hoor. J. M. L. Leuk he, zoo'n weekje vacantie. Lina G. Je zult er nu wel meer van weten. Jac. K. Gelukkig, dat we geen zeereis hoeven te maken. H. en P. All. Je broer is er nu ook bij, zie de oplossingen eens goed na. L. v. V. Ben je al uitgerust van 't feesten D. KI. W. Jongen wat zul je blij zijn, is je verkoudheid al beter? Jac. A. P. Ben je niet een beetje mis ge weest? Corn. B. Doe gerust mee hoor, hoe meer hoe liever E. Leefb. Je ziet toch niet op tegen een eindje loopen S. v. W. Je kunt fijn onderscheiden. Cath. B. Je wensch is helaas niet vervuld geworden. Joh. B. J. Meid niet zoo wild, in de hand werken heb ik het niet ver gebracht. Pieter B. Jammer, dat de vorst niet wat langer duurde, he Hendrik M. Dank voor je ansicht. P. M. St. Je ziet tegen een kleinigheid niet op merk ik, flink zoo. Corn B. Een volgende keer beter. Kees P. Pas maar op, ze zullen misschien nog wel moeilijker worden. Tijgje E. B. Vergeet je Fransch niet en de breikous. Greta C. Het kan best hoor. Job. P. P. Weet je wel, dat de Sluiker een jongensboek is Mar. E. K. Je beurt zal wel eens komen. K. en A. v. O. Later heb je het nog wel eens meer gehoord zeker? L. O. Ik neem zoo gauw niet iets kwalijk. Jannetje B. Ik wist niet, dat de raadsels van zoo ver kwamen. Kaatje B. Je moet de moed niet zoo gauw opgeven. M. Sch. Ik stel het zeer op prijs, dat je nog lust gevoelde, mee te doen. M. V. Toch nog raadselvacantie gehad he Jo v. A. Er is tot nog toe niet veel ijspret geweest, misschien komt het nog. Greta B. Welkom N. v. R. Die visch, die weet wat. C. Fl. Ik verwacht binnenkort een Fransch briefje van je. Joh. v. VI. Praat er eens met de redactie over. David Z. Je durven bü jullie op de Kn. Ver. nog eens wat aan. L. Z. 't Spijt me dat ge afscheid gaat nemen. S. d. Gr. Je brief ziet er keurig uit. A. Jasp. Ik zal wel eens onverwachts voor de deur staan. S. A. K. Je zietaanhouden doet winnen. Joh. E. B. Ik kom van den zomer wel eens te Nieuwdorp. P. P. Doe maar mee hoor. Anna T. Ik blijf op je rekenen. A. en Betsy B. Twee vliegen in één klap. Jac. D. Wat de een moeilijk vindt, is bij een ander erg gemakkelijk. Jac. Kr. Je broer is zeker wel eens meer thuis geweest. P. v. d. M. Dat was een reis met hindernissen. D. C. Vert. Wat dacht je van uitstel komt afstel. Jan de K. Ik kan je ook geen antwoord geven. G. Gesch. Ik hoop het ook, jongen Chr. J. Dat valt niet mee. D. C. 'k Zal om je denken, hoor. S. C. de J. Je ziet het is in orde. H. Br. Dank voor den grooten brief, ik ken je nog wel. Pietje v. d. Br. Ge zy t er nu bij, zie je wel. Jac. de J. Ieder is niet voor dichter in de wieg gelegd, misschien wordt je het nog wel. L. en T. G. Dank voor je felicitaties. P. M. W. Je vergist je. J., Corn, en A. G. Alle drie meegedaan Betje de P. Je hebt het nog al ver gebracht. J. G. KI. Je belooft een heelen dichter te worden. M. B. Gevaarlijk goedje, 't beste er niet dicht bij te komen. L. C. L. Ik weet heusch niet, of ik het nog kan. P. T. Is je broer al beter W. L. Ik geloof, dat ik hem ook wel ken. Abr. L. Nu niet meer. Nelly v. D. Ik stuur je wel eens een brief kaart. D. den TI. Ik zal je raad stipt opvolgen. Allen gegroet, De Jeugdredacteur. Kerk* en Sclioolnteiiw». BEROEPEN te MiddelstumD. Pol te Vlissingen te GaastmeerE. J. v. Voorst, cand. te Rens- woude te Edam en BrielleM. Post, cand. te Vlaar- dingen te Borsele-DriewegenE. J. Voorst, cand. te Renswoude. BEDANKT voor Langeslag, Edam, Mildam, Jutrijp-Hom- merts en PieterburenIJ. v. d. Zee, cand. te Wirduni voor OosterendR. Haitsma te Hindeloopen voor AlblasserdamK. van Anken te Pernis voorOostermeerS.de Vries teNieuw-Dordrecht voor ReeuwijkP. Jukkenekke te Kockengen. Zondag 10 Jan. hoopt ds. F. Broinsma af scheid te nemen van de Geref. Kerk te Zalk c. a., om 17 Jan. intrede te doen te Rottevalle. De kerkeraad der Geref. kerk te Augus- tinusga c. a. besloot 500 ex. van den Kerstgroet van Hare Majesteit te verspreiden. Ds. A. Dekkers te Zevenhuizen (Gron.). heeft zijn 30-jarige ambtsbediening op tweeden Kerstdag herdacht met een predikatie over 2 Cor. 5 18b, 19b en 20. Uit Roden, zijn eerste gemeente, was een deputatie tegenwoordig, namens wie ds. J. Scholten sprak over den arbeid van den jubilaris te Roden, welke aldaar rijken vrucht heeft gedragen, 's Middags, in een meer huiselijke samenkomst, waarin velen het woord voerden, werd de jubilaris namens de gemeente door ouderling v. d. Laan aange boden een eikenhouten bureau ministre met draaistoel. Op ruim 86-jarigen leeftijd is overleden de heer J. H. Landwehr, die de Geref. kerken als „oefenaar'' vele jaren gediend heeft. De heer A. Kes, hoofd der Chr. School van 't Doofstommen-instituut „Effatka" te Dord recht, herdacht verleden week zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer. Om misverstand te voorkomen deelt ds. Gerber van 's Hertogenbosch mede aan de Ker ken, dat de aangevraagde collecte, bestemd voor de hulp in de veldprediking voor de geestelijke verzorging onzer militairen, dient gezonden te worden aan den Seer.-Penningm. der Deputaten van de Generale Synode ad hoc, ds. A. H. v. Minnen te 's Gravenzande. Een artikel in „De Bazuin" over „de Oefenaars" besluit prof. Bouwman, na meege deeld te hebben het besluit van de Gen. Synode van den Haag in deze kwestie, aldus„laten thans de verschillende Classes zich getrouw houden aan het besluit der Synode. Wij hoorden van oefenaars, die evenals vroeger Zondag aan Zondag uitgaan, heel het land door. Dit gaat niet goed. Van de studenten heeft men het recht, om een stichtelijk woord te spre ken, ontnomen, omtrent de oefenaren heeft de Synode zich meer duidelijk uitgesproken, dat de Classes de oogen open houden. De oefenaars kunnen voor een tijd wel goede diensten be wijzen, maar de schijn zelfs moet vermeden worden, alsof door hen een bepaald ambt be kleed wordt." Prof. M. Noordtzjj werd Maandag 21 De cember door een ernstige krankheid aange grepen. Thans is de toestand van den patient bevredigend en is er hoop op herstel. Vlissingen. Voor de kerk ontvangen in de collecte f2,50 met bijschrift Nieuwjaarsgift en fl,voor de Zending (3 Jan. 1915 Namens den kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. ZENDING. In dank ontvangen van br. A. J. de F. te Roosendaal voor onze Zeeuwsche Zending de netto-opbrengst van de collecte gehouden op het Kerstfeest aldaar, ten bedrage van f 1.55. G. F. Kerkiiof. Zendings Commissie Middelburg A Uit het busje van de Chr. Bewaarschool in dank ont vangen f 1.50 en door ds. Wielenga van Marie O., 75 halve centen. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Met vriendelijken dank ontvangen van F. D. fl,-. Namens gecommitteerden Kerk C, B. Laiir, Penningm. l>e Held door Marjorie Bowen. Uitgave van D. A. Daamen te 's Gravenhage. Dit boek is van de ook in onze kringen zeer bekende Engelsche schrijfster en bevat drie deelen. We zullen de hoofdstukken van het eerste deel even noemen I. De Alchimist. II. Prinses Anna. III. Lodewijk van Nassau. IV. De Bruiloft. V. Willem van Oranje. VI. Duivelskunsten. VII. Brussel. VIII. Margaretha van Parma. IX. Kardinaal Granvella. X. Het Rederijkersspel. XI. De Grappenmakers en de Rederijkers. XII De Edelen. XIII. Het vertrek van den Kardinaal. XIV. De Regentes, de Prins en de Kardinalist. Uit deze opgave is reeds duidelijk, in welk tijdvak van onze vaderlandsche historie dit werk ons verplaatst, een tijdvak, dat altijd onze aan dacht verdient en boeien kan. Het doel van de schrijfster is om het beeld van onzen edelen Prins van Oranje in 't volle licht te plaatsen en dit is haar gelukt ook. Rondom hem zien we anderen, ons ook welbekend en zjj doen onwillekeurig uitkomen de edele figuur van den Held. Bjj het lezen herleeft voor u de tijd, die van zoo grooten invloed geweest is voor ons volk en ge gevoelt opnieuw, welke moeilijke en veelbewogen dagen het waren. Met groote bewondering voor den Prin3 is dit boek geschreven en er straalt een warmte van nit, welke goed doet. En als ge aan 't einde zyt, zoudt ge willen, dat ge nu ook kondt lezen het overige gedeelte van 's Prinsen ge schiedenis. Meer behoef ik er niet van te zeggen, om u te doen verstaan, dat we het gaarne een goed onthaal toewenschen, want zulke boeken versterken de vaderlandsliefde en wekken nieuwe erkentelijkheid aan Hem, die aan ons volk weleer zulke mannen gegeven heeft. Het is bovendien goed, dat we in deze dagen overwegen, wat de vrijheid en de onafhankelijk heid van ons land gekost heeft, opdat we deze goederen hoog schatten mogen. De uitgever heeft er ook de noodige zorg aan besteed en gemaakt, dat het er goed uitziet. Voor jeugdige menschen is het aangename lectuur en voor onze militairen zeer geschikt. Bouma. CORRESPONDENTIE. S. te S. Die reinheid wordt in al onze Geref. kerken betracht. Redactie. P. O. te Oostburg (N.-Am.) Gelieve het abonnementsgeld over 1914 te zenden. De Administratie. ld?ert«ntlënf Heden ontsliep zacht en kalm na een korte ongesteldheid, tot onze diepe droefheid, onze lieve Vrouw en Moeder in den ouderdom van 58 jaar. Uit aller naam, J. T. J. MATENA en Kinderen. Middelburg, 5 Januari 1915. Dank aan allen die bljjken van belang stelling toonden by het overlijden mijner Echtgenoote. A. WIELEMAKER en Kinderen. Koudekerke, 8 Januari 1915. Ondergeteekende betuigt ook namens zijn Echtgenoote en Kinderen, hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling ontvangen bij het overlijden van zijn geliefde Moeder. A. BRASSER. Biggekerke, 8 Januari 1915. Ds. L. BOUMA en Echtgenoote, zeggen met wederkeerige heilbede, dank voor de op 1 Januari ontvangen gelukwenschen. Met hartelijken dank voor de ontvangen gelukwenschen, wenscht ondergeteekende allen broeders en zusters wederkeerig toe Gods zegen in hart, gezin en arbeid. G. F. KERKHOF. Souburg, 7 Januari 1915. Met wederkeerige toebidding van den rijken zegen des Heeren, betuigen wij onzen hartelijken dank voor de ontvangen heilwenschen op 1 Januari. Ds. J. D. WIELENGA. G. WIELENGAVisser. Middelburg, 7 Jan. 1915. Ds. en Mevr. KOOPMANSHoekstra betuigen hun vriendelijken dank aan allen, die hun bij de intrede van 1915 hun heil wenschen deden toekomen, en bidden hun wederkeerig des Heeren onmisbaren zegen toe. Grjjpskerke, 6 Januari 1915. Ds. en Mevr. NETELENBOS zeggen, met wederkeerige heilbede, hartelijk dank voor de gelukwenschen, bij de wisseling des jaars ontvangen. Mevr. Wed. A. LITTOOIJ zegt bij deze vriendelijk dank voor de belangstelling op 1 Jan., met wederkeerigen heilwensch. Middelburg, Januari 1915. Met wederkeerige heilbede zeggen de Heer en Mevrouw GERLACH VAN ST. JOOSLAND dank voor de ontvangen ge- gelukwenschen bij de wisseling des jaars. Voor al de wenschen bij de wisseling des jaars ons toegezonden, betuigen wij met wederkeerigen gelukwensch onzen hartelijken dank. J. BOEIJINGA en Echtgenoote. Werkendam, 6 Jan. '15. Vriendelijk dank voor de belangstelling, bjj den aanvang van het jaar 1915 ont vangen. Wederkeerig Gods zegen toe- gewenscht. C. H. de WAGEMAKER en Echtgenoote.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1915 | | pagina 3