irn'SS PorMeo van dn ovntti Predilanlnn. 't Jaarhoekje Mrtsnrige Slalisliet blf «'.entlm liiBllllllllliiiU.litteiiiwIiiil ilijfiiii Mirt#». VISITEKAARTJES Verantwoording van Llefdsgaygn. BOEKAANKONDIGING. Handleiding bij het Zendingsonderwijs op Zondagscholen en Kindervereeni- gingen, 4de verbeterde en vermeerderde druk. Uitgegeven door den „Boek handel van den Zendings-studie-Raad", Den Haag. Pry's 30 cent. De Macedoniër. 1 Dec. 1913. De Czaar, door Deborah Alcock. Uitg. D. A. Daamen, 's Gravenhage. Als door vuur, door Idsardi. Uitgave D. A. Daamen, den'Haag. De Olijftak. Christelijke Scheurkalender voor 1914. Neerland'» Herstelling, door J. Fokkens. Uitg. Oosterbaan en Le Cointre, Goes. Beknopte Verklaring van den Heidel- bergschen Catechismus, door S. J. Vogelaar, V. D. M. te Groningen, 4e druk. Uitg. Firma G. J. Rbiïs, Gro ningen. Voor de Levering van zoowel in BOEK- als STEENDRUK, beveelt zich ten zeerste aan A. O, LITTOOIJ A Mm, Speajmar detraat, Middelburg. woord tot de broeders, waarin hy herinnerde aan zijn pogen om hiertoe te komen, alsmede aan de weinige belangstelling die voor dit pogen getoond was. Zoowel van de zy'de van de broeders ouderlingen als van onze kerkelijke pers. De opgeworpen vraag of ouderlingen-confe renties recht van bestaan hadden zonder mede werking van de predikanten is geheel onbe antwoord gelaten. Niemand heeft het noodig geacht er het voor of tegen van te bepleiten. Een ingezonden stukje van een goede halve kolom kon in een der kerkbladen wegens plaats gebrek gedurende drie weken niet worden op genomen, en geen enkel woord ter aanbeveling van deze bijeenkomst is in de kerkelijke pers geschreven door hen, die leiding aan ons kerke lijk leven geven. Na dit op den voorgrond gesteld te hebben en wat geen aanleiding mag geven om te ont moedigen, wees hij ter aanbeveling voor het houden van ouderlingen-conferentiën op de ge wichtige en ernstige tijden die wij beleven. Eenerzij ds openbaring bij ons volk om God en Zijn Woord te verwerpen, de zucht om het schepsel te vergoden, een materialistisch streven als nooit te voren gezien. Het ongeloof neemt hand over hand toe en duizenden bij duizenden onttrekken zich aan de kerk en worden door het liberalisme tot het socialisme gevoerd. Anderzijds ontwaart men een actie op ver schillend gebied, een streven om op alle ter rein van het leven de eere Gods te zoeken en werkzaam te zijn om het Christelijk bewust zijn te prikkelen en te leven naar den regel van Gods Woord. Op het terrein van de kerk en school wordt veel gedaan, niet het minst in onzen eigen kring. Denkt slechts aan de opleiding voor het ambt van Dienaar des Woords, Predikanten- conferentiën, de Zendingsarbeid, het werk der Evangelisatie, de daarvoor te houden congres sen, de Christelijke stichtingen van barmhar tigheid enz. Voorzeker een verblijdend teeken, doch wat zware verplichtingen legt op hen, die geroepen worden leiding aan dit werk te geven. Daartoe is naast het gebed om de leiding des Geestes zeer nuttig, noodig en bevorderlijk onderlinge samen sprekingen over de belangen van het ouderlingenambt. En het is hierom, dat hij als nuttig en noo dig aanbeveelt het houden van ouderlingen- conferentiën, bijv. éénmaal per jaar. De goede bedoeling van het streven van Prof. Lindeboom erkennende, die opleiding tot het ambt van ouderlingen aanbeveelt, zegt de spre ker vooralsnog daarmede niet te kunnen in stemmen om de vele praktische bezwaren daar aan verbonden. Na dank gezegd te hebben voor de aanwezig heid der broeders, waarin hij het bewijs van belangstelling meent op te merken in dit pogen, geeft hij gelegenheid aan de broeders om van gedachten te wisselen en zich er over uit te spreken. Door bijna alle aanwezigen wordt het woord gevoerd, het was een zeer gezellig en broe derlijk samenzijn. Bij een ieder bespeurde men het zoeken naar middelen en een vragen op welke wijze kunnen wij ouderlingen het meest nuttig en praktisch de gemeente van Christus dienen. De middelen te verschaffen en de vragen te u in alles behulpzaam zijn, maar nu meen ik u toch te mogen waarschuwen. Indien ge het ontslag niet intrekt, heb ik geen vrijmoedig heid, langer dan noodig is, voor u te werken. In dat geval vertrek ik aanstaanden Zaterdag. Nog eens mijnheer, ik doe dit niet, om eenige andere reden, doch alleen, omdat uwe handel wijze ten opzichte van onzen kameraad geheel onrechtvaardig is." Toornig keerde Yan der Hagen zyn knecht den rug toe, met de woorden „Je moet dan maar doen, wat je niet laten kunt. Denk maar niet, dat je met je vrome praatjes mij van het besluit zult terugbrengen." Hierop stapte hij driftig over het bouwterrein heen en weer. „Dat zou er nu nog bij moeten komen, dat zoo'n knecht mij voor zal schrijven, of ik mijn ondergeschikten al dan niet mag ontslaan," dacht hij bij zichzelf. „Neen, hierin wil ik mij niet door mijn personeel laten binden. Ik ben hier baas zij hebben slechts te gehoor zamen. Verkiezen zij dit niet, dan mogen ze naar ander werk uitzien. Zulke knechts kan ik niet gebruiken." Vaster dan ooit was Willem thans besloten, bij zijn plan te blijven. Hij wilde zelfs den schijn niet op zich laden, door invloed van een knecht tot andere gedachten te zijn gekomen. Zjjne stijfhoofdigheid maakte hem blind voor de gevolgen, die deze daad van willekeur zou hebben. (Wordt vervolgd.) beantwoorden bleken aldra niet zoo gemakkelijk. Uit alles bleek, dat er veel sympathie werd gevoeld voor het houden van een conferentie. De voorzitter vraagt nu, nadat elk zijn mee ning hieromtrent heeft kunnen uitspreken of wij er toe zullen besluiten. Met algemeene stemmen wordt aangenomen eene eerste ouderlingen-conferentie te houden D.V. in 1914 en wel in Februari a.s. Eene regelingscommissie wordt benoemd be staande uit de broeders K. Ie Cointre te Goes, P. Boone te Arnemuiden, I. Catsman te Oost burg, L- de Jager Gzn. te Kapelle-Biezelinge en A. Huson te Vlissingen. Getracht zal worden om twee referaten te houden op die conferentie en voor het wel slagen van deze conferentie steun en hulp te vragen aan de kerkeraden. Vaste lijnen werden niet aangegeven, daar over wenscht men D.V. later, in Februari te spreken. De uitdrukkelijke behoefte is uitgesproken door de vergadering, dat voor alle dingen voorop moet staan, steun te zoeken door onderling samenwerken in het ambt van ouderling en dit te verkrijgen door elkaar voor te lichten uit praktische ervaringen. Tevens bij predikan ten en bij kerkeraden eenerzyds moreelen, anderzijds finantieelen steun te vragen. Mogen deze pogingen strekken tot eere Gods, tot bevordering zijn van het Koningschap van Christus en tot bloei van de gemeenten. Dringend worden broeders ouderlingen deze zaken op het hart gedrukt, mede op de a.s. conferentie te beraadslagen en mede de grond slagen te leggen waarop wij met de gunste onzes Gods kunnen voortbouwen. Namens het Comité, A. Huson. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee op Woensdag 10 Dec. 1913. 1. De vergadering wordt, daar de praeses nog niet aanwezig is, ten 11 ure op de ge bruikelijke wijze geopend door den assessor ds. Kok. 2. Aan ds. Brouwer en br. Van Waveren wordt opgedragen de lastbrieven na te zien. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd. 3. Nadat de praeses ter vergadering is ge komen, worden door den scriba der vorige ver gadering, ds. Baajj, de notulen gelezen. Behou dens een enkele kleme opmerking worden deze goedgekeurd. 4. Ingekomen is een schrijven van de classis Amsterdam, mededeelende, dat ds. Pol van Nederhorst den Berg tot een anderen staat des levens is overgegaan. Voor kennisgeving aangenomen. 5. De kerk van Haamstede heeft een drie tal instructies. De vergadering oordeelt, dat de beide laatste gevoegelijk in den vorm van een voorstel op 't agendum voor de volgende classi cal samenkomst kunnen geplaatst, waarmede Haamstede zich vereenigt. De eerste zal in be handeling komen wanneer 't rapport Evan gelisatie aan de orde wordt gesteld. 6. Bij monde van ds. Sybesma wordt ge rapporteerd van de Kerkvisitatie (2e gedeelte). Naar aanleiding daarvan worden de kerken van Geersdijk en Wissekerke aangespoord, om te trachten in combinatie tot de beroeping van een D. d. W. te komen. 7. Deputaten voor Evangelisatie rapportee ren, dat geregeld wordt voortgegaan met het verspreiden van „De Kandelaar" op verschil lende plaatsen, waar geen Geref. kerkopenba- ring en 't ongeloof overheerschend is. Daaren boven zal dezen winter een aanvang worden gemaakt met prediking te Renesse. Ter voor ziening in de te maken kosten wordt voor het e.v. kwartaal f50 aangevraagd en toegestaan. Op voorstel van Deputaten wordt hun getal met twee vermeerderd en daartoe aangewezen ds. Brouwer en ds. .Sybesma. De kerk van Haamstede stelt voor, dat jaarlijks in de maand Januari in de kerken der classis een collecte gehouden worde voor den Evangelisatiearbeid. Deputaten steunen dit verzoek krachtig en stel len voor, dat dan tevens in den Dienst des Woords en der gebeden deze arbeid bijzonder lijk worde gedacht. Besloten wordt, dat voor- loopig de uitgaven voor Evangelisatie zullen worden gedekt bij afzonderlijken omslag over de kerken. Het houden van een collecte en het wijden van een jaarlykschen byzonderen dienst aan dit belang wordt echter den kerken aanbevolen. 8. De quaestor, broeder Mulder, deelt mede, dat de omslag door bijzondere omstandigheden ditmaal vrij hoog zal moeten zijn. Hij vraagt f200 aan, 'tgeen wordt goedgekeurd. 9. Ds. F. Staal rapporteert van de Zending. Eenige inlichtingen worden gevraagd en ver strekt, terwijl de classis oordeelt, dat aan de vorming van plaatselijke comité's voor een te stichten Hospitaal dient vooraf te gaan de op richting van een hoofd-comité. 10. Tans wordt overgegaan tot de voorloopige behandeling en vaststelling van een nieuw visitatie-reglement. Deputaten, daartoe in de vorige vergadering benoemd, dienen een con cept in, dat bij monde van ds. Sybesma wordt voorgelezen. Behoudens eenige wijzigingen en aanvullingen, wordt dit byj eerste lezing goed gekeurd. Op de e.k. vergadering kunnen door de kerken nog amendementen worden ingediend. 11. Rondvraag Art. 41. Hierbij worden en kele vragen om advies gesteld en beantwoord. 12. Nadat de assessor nog de blijdschap der vergadering vertolkt heeft over het bedanken van den praeses, ds. Meijer, voor het beroep naar Genderen, wordt het samenzijn door laatst genoemde met dankgebed gesloten. Op last der Classis, A. D. C. Kok, h.t. Assessor. Middelburg A. In dank ontvangen f 0,50 „voor de telefoon". W. A. de Rijcke Sr. Middelburg A. Met vriendelijken dank ont vangen door bemiddeling van ds. Wielenga eene gift van f 2,voor de Armen. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. ZENDING. Door tusschenkomst van Boekh. Fanoy van verschillende lezers van het Zendingsblad over 1913 f2,93. Vlissingen. Ontvangen voor de kerk van de Vrouwenvereeniging „Diaconaal Hulpbetoon" alhier tien gulden. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Ongetwijfeld beantwoordt dit boekje van 60 bladz. aan zyn doelom kinderen kennis der Zending by te brengen. Op tweeerlei manier kan dit geschiedenallereerst door het verhalen van de geschiedenis van de Zen- lingen, bekeerde heidenen, enz. in de tweede plaats door het zoogenaamde aanschouwings onder wys. Dit laatste is iets nieuws. Op blad 42 v.v. wordt deze methode van Zendingsonderricht in den breede uiteengezet. De Zendings-studie- Raad bereidt een Nederlandsche uitgave vopr van eenige bouwplaten, waarvan de kinderen o.a. een Javaansch huis mét toebehooren en omgeving kunnen maken. Of dit voor onze Zondagscholen doelmatig zyn zal, kan betwy- jfeldhet zal dus moeten dienen op kinderver- eenigingen, en ook kunnen onze kinderen in huis er mee bly gemaakt. Deze handleiding bevat zeer veel stof om van de Zending te vertellen. Er wordt ook duidelijke aanwijzing gegeven, hoe het vertellen geschieden moet. Na een korte inleiding wordt in 5 hoofdstukken achtereenvolgens gesproken overhet landde bewonershoe denkt de heiden over God Christus of Mohammed Jezus leger. Drie bijlagen, n.l. het Zendings onderricht volgens de methode Diffendorfer, en twee lijsten van Zendingsliteratuur, verrijken den inhoud. De Zendingsterreinen Posso, Halmahera, Nieuw-Guinea en Sumatra worden behandeld, 'evenals Javaover Soemba wordt geen woord geschreven, wat jammer is. Ook was het niet onnoodig werk geweest, achter sommige namen van plaatsen te zetten waar zy gezocht moeten worden, b.v.Modjowarno Oost-Java. Achter de opmerking, dat Mohammed een man van edelen aanleg was, zetten wy een vraagteeken. Voor een ieder, die kinderen van de Zending moet vertellen, is dit boekje onmisbaar. Met het Deeember-nummer is deze jaargang van dit keurig Zendingstydschrift weer voltooid. Wy herhalen onze dringende vraaghebben nu alle kerkeraden één of meer exemplaren aangeschaft? en leest men ze? Als parti culieren den pry's van f 3,per jaar te hoog vinden, kan men met anderen saam lezen. Dit nummer bevat een artikel van de hand van ds. D. K. Wielenga, onder den titel „Zelfonderhoud der inlandsche gemeenten ten opzichte van school en kerk." Het leeuwen aandeel dezer aflevering heeft ds. Dykstra op- geeischt voor zyn „Uit myn Camera"onder het vele interessante trof ons vooral het stukje „tegen de Zending". Met een register van namen over den ge- heelen jaargang wordt dit nummer besloten. J. D. Wielenga. Een aanbevelenswaardig boek. Het staat hooger dan vele nieuwerwetsche methodistische bekeeringsgeschiedenissen van schilders en andere artisten. Het geeft een verhaal uit den tijd van Napoleon, wel romantisch ingekleed, maar toch licht werpend over een merkwaardig tydvak der geschiedenis. Niemand zal zich de lezing ervan beklagen. De heer van der Waals heeft de moeilijkheid van vertaling in aan merking genomen het boek leesbaar in onze taal overgebracht. Het achttal platen naar teekeningen van J. H. Isings Jr. zyn het boek tot sieraad. Den uitgever zy een ruim debiet toegewenscht. Een christelyk boek. Oorspronkelijk, en frisch geschreven. In zyn teekening van het Friesche volksleven van onzen tyd tot lezen uitlokkend. Maar het boek is overladen, niet rustig, terwijl een zeker gewild realisme den kunstzin hindert. En toch is het een boek waarin beloften schuilen. Als de schrijver in 't vervolg zyn stof beperkt, rustiger wordt in zyn teekenen en het psychologisch element meer recht laat weder varen, verwachten wy van hem, zoo God wil, nog schoone lectuur. Dat hy voortvare De Olijftak, die naar de Uitgevers be richten „Barnabas" in zich opgenomen heeft, is een kalender die zich presenteeren kan. Het schild is in zachte kleuren uitgevoerd en stelt een eenzame burcht voor, gebouwd aan rotsig strand, veilig voor de aanklotsende golven. Op het dekblad van het blok is een couplet af gedrukt van Luther's lied Een vaste burcht is onze God De voor- en achterstukjes zyn degelyk ge schreven en geven aangename lectuur. De lettersoort is over 't algemeen wat klein genomen. Als premie by dezen kalender is voor zeer billijken prijs het bovengenoemde boek „Neer- lands Herstelling" door J. Fokkens te ver krijgen. Een boek in aangenamen stijl geschreven, ryk aan historische bizonderheden onze vrij making betreffende. De heer Fokkens heeft veel werk van zyn boek gemaakthet is over waard om gelezen te worden en heeft ook blyvende waarde. Wy hebben deze Verklaring reeds vroeger aanbevolen en wy doen het nog. Dat een 4e druk noodig werd, pleit voor het werk van ds. Vogelaar. De bladzijden zyn wat vol, en de onderscheidingen 1, 2, 3 of a, b, c komen niet alty'd genoegzaam uit. Misschien zal de Uit gever dit by een 5e druk nog willen verhelpen. Van der Veen. Adveirt0Kiïiiii. v. d. Geref. Kerken, Rnpjpnrj Mpfinphl/pplf verzorgd door Ds. G. DOEKES, COHli8 59ejaargang,yoor't liluliyulwulk met medewerking van Ds.J.KOK. me^ premie^oek

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3