lis tun wWnilHiDDigstikl. Zeeuwsch Kerkblad ZENDING, FEUILLETON. Kerk en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. Vacaturebeurten in de Classis Zierikzee. Ouderlingen-Conferentie. Niet ongepast zal men het vinden, dat we nu het laatste nummer van het Zeeuwsch Kerkblad verschijnt, een enkel woord schrijven over het verleden. Versta nu echter wel, we bedoelen niet om hier in 't kort de geschie denis van ons Blad te verhalen, want waartoe zou het dienen, maar om even onze erkentelijk heid uit te spreken voor de medewerking, welke ons Blad zoo ruimschoots ten deel is gevallen. Er zijn velen nog, die het gelezen hebben van de oprichting af en anderen zijn er later bij gekomen. Het is ons ook meermalen gebleken, dat er een band bestond tusschen hen die schreven en hen die lazen en we hebben nooit stof tot klagen gehad. Wij zijn daarvoor dankbaar. Zooals ieder weten kan, worden de beide Bladen, welke in ons gewest zich hoofdzakelijk tot het kerkelijk leven bepalen, vereenigd en we vertrouwen dat onze lezers zich daarover zullen verheugen. Vaak werd het verlangen daarnaar uitgesproken en dit heeft ons ook aangespoord om er aan mede te werken. We hebben reeds lang geloofd, dat er geen be paalde oorzaak voor bestond om twee Bladen te hebben en dat het doenlijk zou z\jn om in èèn Blad te zeggen, wat tot versterking van ons kerkelijk leven kan dienen. We hopen dan ook, dat de Zeeuwsche Kerkbode het be wijs zal geven, dat deze eendrachtige samen werking den inhoud verhoogt. Laat ieder medewerken om dit doel te bereiken. Bij de aanstaande wisseling des jaars wen- schen we aan alle onze lezers en lezeressen den zegen des Heeren toe. Hij die u spaarde, terwijl zoovelen wegvielèn, geve U genade om te bedenken, wat tot uwen eeuwigen vrede kan dienen. Boüma. Magelang, 11 November. Amice. Telkens als ik iets over den arbeid wil ver tellen stuit ik op de groote moeilijkheid, dat gij u zoo moeilijk een voorstelling kunt maken van de toestanden hier. Daarom wil ik eens enkele brieven schrijven over de Javaansche desa* dorp. Eerst wanneer ge eenigszins een voorstelling hebt van de voornaamste ver houdingen onder de Javanen, kunt ge u ook voorstellen met welke moeilijkheden de Zending te worstelen heeftmaar kunt ge ook te beter waardeeren den zegen dien God op den arbeid schenken wil. Ik kies voor een korte beschrijving de Ja vaansche desa, omdat het Javaansche leven zijn eigenaardigheden het zuiverst daar openbaart, terwijl het leven van den Javaan in de meer grootere plaatsen teveel vermengd is met ele menten der Europeesche beschaving dan dat ge daar het Javaansche leven zoudt leeren kennen. Ik wil beginnen met een korte beschrijving van de voornaamste personen uit zoo'n desa, die te samen den gemeenteraad vormen. Aan het hoofd van zoo'n gemeenteraad staat de loerah, dus zooiet3 als burgemeester van de desa; ik durf echter het woord burgemeester bijna niet te gebruiken omdat u dan een veel te hooge voorstelling zoudt krijgen van het hoofd der desa. Nu zijn er wel loerah's, hoofden van groote desa's, die knap zijn en een zeer hoog *Spreek uitdes-a Een veehaal dooe PEKAH. 13) HOOFDSTUK VI. Tegenspoeden. Toen Van der Hagen het vorige jaar met zijn vriend Ver laar de zaken hier kwam op nemen, had hij al dadelijk gezien, dat afbraak nog volstrekt niet noodzakelijk was. Nu echter bleek hem eerst, hoe hecht en sterk het gebouw was. Eerst had hij het hoofd geschud over de verkwisting van den eigenaar, maar dan ook dacht hij weer, hoeveel voordeel er voor hem aan verbonden was. Hij was dus met slooping voortgegaan, en na een week was er van de gansche buitenplaats niets meer te zien. De eigenaar had een woning gehuurd in het nabij gelegen dorp, vanwaar hij gemakkelijk zijn eigendommen kon bereiken. Het gereedmaken der fondamenten voor de nieuwe villa was een heele karwei geweest, daar het gebouw gansch andere grondslagen moest bezitten dan de oude buitenplaats. Tot nu toe had Willem alles mee gehad. Het weer was zacht, zoodat het werk hem vlot van de hand ging. Hierbij kwam, dat hij een aanzienlijk inkomen hebben, soms van f3000's jaars, maar meerderen kunnen zelfs niet lezen of schrijven, en moeten trachten rond te komen met een salaris van 3 a 400 's jaars. Zoo'n loerah wordt door de bevolking van de desa bij stemming aangewezenwe kennen in de desa dus ook verkiezingsdagen en ver kiezingstijd want in den regel zijn er bij een loerahvacature meerdere inwoners der desa, die naar deze positie dingen. In dit geval is het een heele drukte in de dagen die aan de verkiezing van een loerah voorafgaande verschillende candidaten gaan hun desabewoners opzoeken om met geld en goede woorden hun stem voor zich te winnen. Ze onderzoeken nauwkeurig den levensloop van hunne tegencandidaten, of er niet iets kwaads van hen te zeggen valt, en als ze niets vinden verzinnen ze maar wat om hun tegencandidaten zwart te kunnen maken. De tegencandidaten gebruiken natuurlijk dezelf de middelen en trachten nog wat meer te geven en nog wat meer te lasteren dan candidaat No 1. De desabewoners profiteeren ervan en doen hun best om zooveel mogelijk van de candidaten los te krijgen. De voorbereidingen voor de verkiezingen hebben dus wel een beetje overeenkomst met die bij u als het gaat om een zetel in de tweede kamer of den gemeenteraad. Eindelijk breekt de dag der verkiezing aan er zyn een Europeesch en Inlandsch ambtenaar in de desa gekomen om de verkiezing te leiden, 't Makkelijkst zou zijn als ze hun stem schrifte lijk konden uitbrengen, maar aangezien er slechts een enkele is, die schrijven kan moet de stem ming op een andere wijze plaats hebben. Nadat de regeeringsambtenaar een kort woordje ge sproken heeft en de desalieden heeft aangespoord om zich bij de verkiezing te laten leiden door de vraag welke candidaat het geschikst is om loerah te zijn, worden de stemgerechtigden uit- genoodigd te gaan staan achter den man van hun keuze. De candidaten staan op eenigen afstand van elkaar in spanning wachtend op den loop der verkiezing die verkiezing is echter niet spoedig afgeloopenwant telkens loopt er een uit het groepje dat achter candidaat A. staat naar candidaat B. en omgekeerdeen stemmer op candidaat B. ziet echter dat candidaat C. erg leelijk naar hem kijkt, alsof hij zeggen wil „ik heb jou zooveel geld gegeven en nu stem je nog op B.wacht, ik zal je wel krijgen"uit vrees loopt hij nu maar gauw naar C. Als dit een poosje geduurd heeft gebiedt de ambtenaar om achter hun candidaten vandaan te komen omdat er blijkbaar niet zuiver gestemd wordt, en gebiedt hen de stemming te herhalen. Zoo gaat het soms enkele malen achtereen, ja, gaat er vaak een volle dag mee heen, eer de loerah gekozen is. De niet gekozenen zijn nu ontstemd en trach ten de verkiezing ongeldig te laten verklarenze gaan daartoe den gekozene aanklagen van omkooperij enz. en de rechters op Java weten u vele staaltjes te verhalen over aanklachten, die met zoo'n desaverkiezing in verband staan. Die aanklachten worden echter op de rechte waarde geschat en afgewezen. De loerah nu is de man door wien de Re- geering haar wenschen aan de desabewoners kenbaar maaktdie zorgt, dat de belastingen geïnd wordenhij voert het bekeer over de geldmiddelen en de bezittingen der desa. Telkens komt de desabewoner zijn hulp inro.epen bij echtscheiding, bij boedelscheidingen kan de desabewoner niets doen zonder den loerah zelfs als hij 't een of ander wil verkoopen moet hij getal knechts aan 'twerk had. Van der Hagen kon zich dus in een blij vooruitzicht verheugen, 't Zou echter anders worden. In onze streken is het weer zelden vast. Telkens wisselt de zonneschijn af met een regendag en de veranderlijkheid van het weder is hier zelfs spreekwoordelijk geworden. Dit ondervond Willem spoedig. Nadat de fondamenten onge veer voor de helft klaar waren, kwamen de beruchte Maartsche buien los. Storm en sneeuwjacht maakten den voortgang van het werk onmogelijk. Hij en de knechts waren genoodzaakt, den tijd in ledigheid door te brengen. Voor driftige voortvarende personen zooals Willem was, is dit alles behalve aange naam, 'twas dan ook te begrijpen, dat hij er voor degenen, die met hem moesten omgaan, niet vriendelijker door werd. Daarenboven, de villa moest in betrekkelijk korten tijd klaar zijn en Willem had berekend, dat dit alleen kon, wanneer het hem met het weer niet tegenliep. Op zekeren morgen was Van der Hagen begonnen met een der kelders te metselen. Een opperman moest daarbij steenen en kalk aan dragen. Toen deze weer met een dracht steenen aankwan, en ze op den rand van den kelder wilde neerleggen, viel daarbij een der steenen naar beneden en trof ongelukkigerwijze den voet van Van der Hagen. Door deze minder achte aanraking werd Willem, die toch al eerst een bewijs hebben dat de te verkoopen goederen zijn eigendom zijnschier bij elke handeling van den desaman komt de loerah er b\j te pas. Ge kunt daarom wel begrijpen, dat de invloed van den loerah groot is en dat de desabewoner zich wel 2 maal zal bedenken voordat hij iets doet dat tegen diens wil ingaat. Ge zult nu ook begrijpen, dat het geen grootspraak van den loerah eener desa bij Magelang was toen hij mij voorsteldeleen me twee honderd gulden en ik zal zorgen dat een groot aantal menschen de bijeenkomst in de desa zal bezoeken. Wanneer een loerah er tegen is, dat er koem- poellan (bijeenkomst) wordt gehouden in zijn desa, dan is de strijd om door te zetten zwaar iedereen zal weigeren, dat er in zijn huis koem- poellan wordt gehouden, want indien hij het deed, zou hij iederen dag de moeilijkheid ervan ondervindenhij zou wellicht te hoog aange slagen worden in de belasting, telkens belem merd worden in zijn arbeid op zjjn velden, opgeroepen worden om allerlei werkzaamheden te verrichten om niets, en bij huwelijk en boedelscheiding allerlei bezwaren zich in den weg zien gesteld. Wanneer men daarom in een desa eenigen ingang heeft, is het geraden om den loerah eens op te zoeken en te trachten hem tot vriend te maken. Sommigen zjjn bang als ge ze opzoekt, anderen achten er zich door geëerd, maar in beide gevallen komt het aan het werk der Zending ten goede. Hun vrees houdt hen vaak van tegenwerken terug, hun vriendschap geeft een niet genoeg te waardeeren steun. Met hartelijke groeten uw Broeder in Chr. A. Meekelijn. TWEETAL te Oosterend ds. W. S. de Haas te Tzummarum cand. A. M. Boejjinga te Arnemuiden. te Winsum-Obergumds. Joh. Visser te Drie bergen ds. D. Steenhuis te Ysselmonde. BEROEPEN te Voorthuizendr. J. G. Geelkerken te Epe te Rottevalle en te Appelschads. J. Waterink te Schoonoord te 's Gravenmoer ds. M. v. Alphen te Voorst te Garrelsweerds. J. Bos te Spijk te Engwierum ds. U. Ubbens te Enumatil te Werkendam B en te Oosterendcand. A. M. Boeijinga te Arnemuiden te Nieuw-Leuzends. J. E. Westerhuis te Gramsbergen. AANGENOMEN naar Schipluiden cand. W. Faber te Groningen; naar Oudewater ds. J. C. Voigt te Ouderkerk a.d. IJsel. BEDANKT voor O. Loosdrecht: ds. L. v. Wijk te Krom menie voor Pietersburen, Duurswoude, Medemblik en Molenaarsgraafcand. W. Faber te Groningen voor Klundertds. L. J. E. Kreijt te Huizum voor Donkerbroekds. A. Terpstra te Terwispel voor Heterends. W. Mulder te Ede voor Zuidwoldeds. W. Bouwman te Hallem voor Augustinusgads. W. F. S. v. Lingen te Gerkesklooster. Hoek17 Dec. '13. Op verzoek van twee genabuurde kerken zal de vergadering van de Classis Axel niet op 8, maar op Donderdag 22 Januari worden gehouden. Namens de roepende kerk, Ds. H. v. d. Wal, Praeses. S. Geiede, Scriba. WISSEKERKE. 4 Januari ds. A. Taal. 18 ds. R. Brouwer. 1 Februari ds. C. Staal. 15 ds. P. J. Baajj. 1 Maart ds. A. D. C. Kok. 22 ds. B. Mejjer. GEERSDIJK. 11 Januari ds. J. Sybesma. 15 Februari ds. F. Staal. 15 Maart ds. Z. Hoek. uit zijn humeur was, woedend. Een stortvloed van scheldwoorden kwam hem over de lippen, en allerlei leelijke benamingen werden den knecht naar 't hoofd geworpen. Deze verklaarde, dat het een ongeluk was, en betuigde zijn leed wezen hierover, doch deze tegenspraak, hoe goed ook bedoeld, maakte den baas nog boozer. Wat," riep hij stampvoetend van kwaadheid uit, „een ongeluk? Had dan je oogen beter opengedaan. Wil jij me de les lezen Maak, dat je uit mijn oogen komt. Straks kun je met mij afrekenen, versta je? Je hebt gedaan, be grepen? Zulke uilskuikens kan ik niet gebruiken. Pak je weg." De knechts, die van dezen twist getuigen waren, wisten eerst niet wat ze er van denken moesten. Dat Van der Hagen kort aangebonden was, hadden ze al reeds meermalen ondervonden, doch dat hjj om zulk een klein ongeluk een zijner knechts ontslag zou geven, konden ze zich niet vooorstellen. Ze schreven dus zjjne woorden toe aan een uitbarsting van drift, en dachten, dat de bui straks wel weer zou af drijven. Doch hierin vergisten ze zich. Na een oogenblik begaf Van der Hagen zich naar den opperman, stelde hem zijn loon ter hand, en met de woorden„Ziezoo, ga nu maar waar je werk kunt vinden," liet hij hem gaan. Dit was echter niet naar den zin zijner kame raden. Allen hielden van den ontslagene, daar Middelburg 17 Dec. 1913. Op Vrijdag 12 dezer mocht de Vrouwenvereeniging „Phöbe" het genoegen smaken hare 20e jaarvergadering te houden. Volgens de traditie was onze diakonie uitgenoodigd op deze vergadering tegenwoordig te zijn en ook nu weer de vruchten van den arbeid in te oogsten door deze vereeniging in het afgeloopen jaar verricht. Nadat met een enkel woord de vereeniging geluk gewenscht was met het voorrecht van haar 20-jarig bestaan, en kortelijk gewezen was en in herinnering gebracht den zegen, die door haar werken in het midden der ge meente is verspreid gedurende dit tijdvak, werden de aanwezige goederen aan B.B. dia kenen overgedragen. Als altjjd bleek ook thans weer met hoe grooten ijver deze zusters hebben gearbeid een bijna 90-tal goederen toch waren gereed gekomenhoevelen zullen daarmee worden verbljjd. Wij brengen dan ook hier openlijk onzen harteljjken dank aan gemelde Vereeniging en hopen dat de Heere haar verder moge zegenen en in staat stellen op den ingeslagen weg voort te gaan. Verder ook onze dank aan allen, die haar steunen, terwijl we ze in aller gunst voorts aanbevelen. Namens diaconie Middelburg B, P. B. Tazelaae. Middelburg18 Dec. 13De Jongedochters- vereeniging, onder de zinspreuk: „Doet wel aan allen, maar meest aan de huisgenooten des geloofs", hield 10 Dec. haar jaarlyksche uit- deeling. Zij deelde uit 160 stuks kleedingstukken aan 76 huisgezinnen. Met dank aan den Heere ook aan hare begunstigsters die haar in staat stelde aan alle aanvragen te voldoen. Mocht Hij, die de kenner der harten is, opnieuw de harten neigen opdat we wederom in staat gesteld worden met lust en opgewektheid onze taak te hervatten. Namens het bestuur, M. E. Veeke, Secretaresse. Donderdag 4 December j.l. was het dat broe ders ouderlingen saamkwamen in de consistorie kamer van de Gasthuiskerk te Middelburg, om naar aanleiding van de oproeping in de kerke lijke pers door den heer K. Ie Cointre over de al of niet wensehelijkheid te spreken van het houden eener ouderlingen-conferentie. Heel groot was de belangstelling niet, 16 broeders waren tegenwoordig, en wel uit Mid delburg, Vlissingen, Goes, Kapelle-Biezelinge, Arnemuiden, Grypskerke, Oostburg en Souburg, terwijl nog drie bewjjzen van sympathie waren ingekomen. De heer Le Cointre opende deze vergadering met gebed waarna hij opmerkte, dat het wel niet bevreemden zou wanneer hij de leiding hiervan op zich nam en sprak een welkomst hij steeds vriendelijk en voorkomend was. Te meer grievend was het ontslag, daar de werkman gehuwd was, en een tamelijk groot gezin te onderhouden had. 'tls dus niet onbegrijpelijk, dat de knechts voor hem opkwamen. Een der oudsten trad op Van der Hagen toe, en vroeg hem„Mijnheeris 't u ernst onzen kameraad weg te zenden „Ja, wat anders?" zei Van der Hagen kortaf. „Dat vind ik niet mooi van u, mijnheer. Dat die steen viel, was een ongeluk, 't Was geheel buiten zijn schuld, dat ge u bezeerd hebt. Daarbij heeft hy een talrijk gezin, dat nu zijne verdiensten moet missen. Indien er nog eenig gevoel in u is, moet ge op uw besluit terug komen, mijnheer." „Nu nog fraaier," hernam Willem. „Sedert wanneer heb ik jou tot mjjn raadsman be noemd. Dit zijn zaken buiten jou. Zorg jij maar, dat de keldermuren goed opgetrokken worden". Met deze woorden wilde Van der Hagen zich verwijderen, doch de knecht hield hem terug. „Mjjnheer!" zei hij, „'tis waar dat uaanmf geen rekenschap verschuldigd zjjt, maar die verantwoording zijjt ge toch wel aan den Heere schuldig. Die heeft u dezen stand in de maat schappij gegeven, doch niet, om met uw onder geschikten naar welgevallen om te springen. Rechtvaardigheid wordt van u geëischt. Ik wil u gaarne als mijn meerdere erkennen, en

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 2