Ehr. ML-ïerM Jaliinniom Uurwerken enz. I V. bÉIBtBjj Hl M&M Mutsaard- on Tuininrswissclien. GELEGENHEIDS-AANBIEDING. en Jonge Onders" GROOTE SORTEERING „WALCHEREN". VISITEKAARTJES YAN DER ZWAAG CoSIGAREN GROSSIERS EN EXPORTEURS. MARNIXSTRAAT 212, AMSTERDAM. 11. VAN ORIEL, Advartentlën. E. J. BOSCH Jbzn., - Nijverdal. W. J. CAMPER v.h F. Ksnlsmans. Directeur F. A. HANSEN, Middelburg. Voorhanden le kwaliteit Manden- en Rletenstoelenfabrikant, MIDDELBURG. Voor de levering van zoowel in boek- als steendruk, beveelt zich ten zeerste aan R. D LITTOOIJ flz., SPANJAARDSTRAAT. BOEKAANKONDIGING. Menigerlei genade. Wekelyksche leerre denen onder Redactie van dr. P. A. E. Sillevis Smit en dr. B. Wielenga. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Handboek over de Heilige Geschiedenis Muim OO p€t. beo«d®n de waarde! Wij legden beslag op de productie van een drietal sigarenfabrikanten en kunnen thans deze PRIMA KWALITEITEN sigaren voor onderstaande zeer GEREDUCEERDE PRIJZEN aanbieden. THANS SLECHTS fl 14,75 pgr Mille. THANS SLECHTS fl 17,75 per Mille. THANS SLECHTS fl 12,50 pgr Mille. er twee mannen bestaan, zal er strijd en oorlog zijn. Geen beschaving zonder strijd, geen strijd zonder beschaving, dit leert de geschiedenis. Zoo is het altijd geweest, en zoo zal het wel altijd blijven,"'totdat de laatste man zal ge storven zijn. Wie anders denkt, is geen mensch Daar alle burgers gelijke en gemeenschappelijke rechten bezitten, moeten ook de plichten voor allen bindend zijn. Wanneer dus alle mannen het recht van per soonlijke bescherming door den Staat genieten, zoo moeten z\j ook allen den plicht deelen, den Staat te beschermen. De plicht om den Staat, d. i. Kroon en Vaderland, te verdedigen offensief of defensief moet derhalve een algemeene zijn behoudens een ruim aantal vrij stellingen. Van de zijde van de Christelijke jongelingen en hunne ouders moet er kracht uitgaan en ook zij moeten bezield worden met een nationale geestdrift voor deze nationale Wet. Op die geestdrift heeft het vaderland aanspraak. Zij moet komen, zullen bij een oorlog, die ondanks alle vredesbeweging toch altijd mogelijk blijft, onze vrijheid en onze onafhankelijkheid niet gevaar loopen rampzalig ten onder te gaan. Daarom „Weg met art. 6268 der Militiewet, weg met de loting". Als hoogste rechtsbegin sel stelt de Staat vast: alle ingezetenen zijn verplicht hun land te verdedigen. Een jonge man, die „vrijloot" of om andere redenen „vrijkomt" van den dienst, mist een schakel in zijn opvoeding tot degelijk flink staatsburger, een schakel, die velen niet missen kunnen. Laat ons ook daarom bij Regeering en Volksvertegenwoordiging aandringen op het zoo algemeen mogelijk maken van den dienst plicht. Van oorsprongen aanleg is het Zeeuwsche zoutwatervolk een krachtig en taai ras. Een volk van Friezen, Hollanders en Zeeuwen kan niet overwonnen worden Napoleon dien Cor- sikaanschen Titan sprak na de Inspectie van ons voor een taaie hardnekkige verdediging zoo uiterst geschikte polderterrein„Nederland kan nooit veroverd worden, indien de Nederlanders dit zelf niet willen." Bij de Grieken en bij de Romeinen was de krijgsdienst gegrond op het beginsel van den plicht tot verdediging der eigendommen die het meeste bezat, had het meeste te verdedi gen op hem drukte dus ipso facto de zwaarste lasthy had immers het meeste belang bij het behoud van de bestaande orde van zaken, en was dus ook het meest verplicht daartoe me de te werken. Maar het was bij die volken niet alleen het individueel eigenbelang, dat hen tot het dragen der wapenen nooptereeds van jeugds af aan werden zij daarin opgevoed het maakte een onderdeel uit van hunne ge- heele vorming, die zoodanig geleid werd, dat z\j bevorderde sterkte van lichaam, kloekheid van geest, geduld in het lijden, snelheid en vastberadenheid in handeling. Het gewennen aan ontberingen, zelfverloochening en strenge gehoorzaamheid was hunne plichtsdicipline dapperheid en volharding, zucht naar roem en liefde tot het vaderland de richting, waarin zy werden groot gebracht. Bereikten zij den mannelijken leeftijd, dan nog bezaten zy geen onbepaald vrijen wil, maar bleven onderworpen aan bepaalde, door de Wet vastgestelde ver plichtingen. Men verwachtte van eiken bur ger, dat hij niet zijn eigen voordeel en gemak, maar het welzyn van het geheel, van den Staat beoogde, en dat hy bereid was, desnoods daar voor zyn leven te offeren. De Grieken en Romeinen werden opgevoed als mannen, dien naam waardig. Daarom had by hen de gansche natie eene zoo groote, edele denkwijzedaarom zochten zy hunne eer en den hoogsten roem in het bevorderen van het welzyn van hun vaderland. Yoor dat vaderland verbraken zy de banden van hun eigen welzyn, van liefde, van teederheid jegens vaders, moeders, kinderen en bloedverwanten. Zy hoorden niet de stem der hunnen, maar den roep van den vorst, van hun vaderland dat in gevaar verkeerde niet het geluid der vreeselyke wapenen, maar den dank welke hen werd toegeroepenzy vroegen niet naar de hoeveelheid hunner vij anden, maar naar de plaats waar deze zich bevonden. Ieder ging zonder schroom naar den post, die voor zyne waardige voorvaderen de post van eer en van een roemvollen dood geworden was. „Herinner U, dat gy Romeinen zjjtwas de korte toespraak der veldheeren tot hunne legioenen, en daarop trad ieder toe tot hen, die een muur van lijfwachten vormden om de weerloozen, tevreden, wanneer zyn val een ander de gelegenheid gaf zich in zyne plaats te stellen. Te Athene zwoer ieder jongeling van 20 jaar, als hy in de ry der staatsburgers werd opge nomen, dat hy zich in den krijgsdienst niet onteeren zoudat hy zijn leven door eene schandelijke vlucht niet zou trachten te red den; dat hy in de ry zijner medeburgers, of indien de omstandigheden het vorderden, alléén, tot zyn laatsten droppel bloeds, voor het va derland zou strijden. Neem voorbeeld aan de Spartaansche vrouw, die haren zoon moed insprak tot den stryd, terwijl zy hem het schild overreikte met de woorden „er op of er onder" antwoordde, als men haar berichtte dat hy in den stryd ge vallen was: „daarvoor heb ik hem ter wereld gebracht Zulke voorbeelden wekken in elke edele ziel een onweerstaanbare neiging tot het vervullen zijner plichten voor God, Vorst en Vaderland )e opvoeding van prinsen kenmerkt zich nog tot op den huidigen dag in de eerste militaire opvoeding die ze ontvangen het doorloopen der verschillende rangen is een bewys, dat er eene eer en plicht gezien wordt in het geven van een voorbeeld van gehoorzaamheidten allen tyde waren dan ook keizers, koningen en prinsen de eerste soldaten des Lands. Het zelfbewustzijn van eiken jongeling, te zyn medestamhouder van het Nederlandsche volk en dus van den Staat, moet eiken dienstplich tigen aansporen, om zich neer te leggen by dien noodzakelijken dwang, uit eergevoel en liefde voor zyn vaderland. „Om Kroon en Vaderland te verdedigen Dat moet, als weleer, de edele drijfveer zyn, die naar de wapens doet grijpenhet moet een eer zyn en een recht, aan die verdediging te mogen deelnemendat groote beginsel moet uit het hart der Natie het egoïsme verdrijven dat het verstokt, om plaats te maken voer meerdere toenadering der verschillende klassen van de maatschappijminder ellende, minder ondeugden, minder misdaden zullen hiervan het gevolg zyn. En al varen er nog dicht op het vryloten toch kunnen we zeggen, dat het rechtsgevoel des Volks zal verhoogd en de eerbied voor de wet vermeerderd worden, wanneer ook met opzicht tot de militaire verplichtingen, het be ginsel van gelijkheid voor de wet in toepassing wordt gebracht. Het beginsel van den alge- meenen dienstplicht is [de oorlog tegen voor oordeel en domheid, de vernietiging van pri vilegiën door gelijkheid, de oorlog tegen het egoïsme door verbroedering. De weerplicht en de weerbaarheid des Lands moeten geschoeid worden op zulk een leest, dat wy verkrijgen een maximum van kracht door tal, gehalte en organisatie, de verheffing van den volksgeest door veredeling van het volkskarakterdit wordt ons opgedrongen, zullen we niet wegens internationaal plichtsverzuim gestraft worden, wellicht te gronde gaan. Laat ons hieraan indachtig zijn, en het Givis Romanus Sum van den fleren Romein tot ons devies maken, en als weleer vertolken inIk ben HollanderDe weg is hiertoe aangewezen geworden door Z. M. onzen geëerbiedigden ontslapen Koning, die ons hierin voorging en een bewys van den adel van zyn gemoed gaf, toen hy in 1872, by ge legenheid eener feestviering ter herinnering onzer bevochten vrijheid, deze schoone woorden sprak: „Ik ben er grootsch, zeer grootsch op Nederlander te zyn Tenslotte roepen wy u toe, jongelingen, die spoedig opgeroepen zullen worden, uw dienst plichten te vervullen, doet uw uiterste best om in uw korten diensttijd zoovéél mogelijk te leeren. Help mede zorgen, dat Prinses Juliana eenmaal de Regeering aanvaardt over 'n flink, welvarend en weerbaar VolkBlyf staande in uw geloof te midden der vele verleidingen. Thans is er steun. Steun van buiten de mili taire wereld en ook steun daarbinnen. Militaire Tehuizen zyn gebouwdhun geestelijke be langen worden behartigd by de Regeering, ook door niet-militairen. Ruimschoots kan men tegenwoordig z'n vrienden kiezen onder geest verwanten en daardoor heeft men tegenwoordig een goeden steun aan elkander! Thans is er allerminst reden voor de gedachte, dat onze Christen-jongelingen niet anders dan met ge vaar voor hun Christen zyn in den militai ren dienst kunnen treden. O, neenChris telijke officieren en soldaten, die er al zoovelen zyn zullen u in alles trachten te helpen. Zoek by hun uw steundan zal het zeker goed gaan en u alle dwaze vooroordeelen wegcijferen. Wy zyn in deze regelen te velde getrokken tegen den geest van het welhaast ten toppunt gevoerde materialisme onzer dagen met z'n zegenvierende en ten verderve sturende afdwa lingen een materialisme dat zoo gretig door de jeugd, door de aankomende jongelingschap wordt ingezogen en gehuldigd en een toestand dreigt in 't leven te roepen, die van geheele verzwakking en ontzenuwing van moraliteit en geestkracht getuigt. Laten we dan zeggen met den generaal Foy, die het ten voordeele van Frankrijk sprak „Daar is echo in Nederland, wanneer men de woorden eer en vaderland uitspreekt J. GEENSE. Het zesde boek overVan Jozua tot Saul, Israëls eersten koning Het zevende boek overVan Saul tot de scheuring des ryks Het achtste boek overDe koninkrijken van Juda en van Israël; Het negende boek overBallingschap en wederkeer. De eerste afleveringen maakten op ons reeds een uitnemenden indruk, waarom we dan ook het met warmte konden aanbevelen. De volgende hebben dien indruk niet verzwakt, eer versterkt, zoodat we blijven aanraden om dit werk zich aan te schaffen. De schrijver weet kort en helder aan te geven, waarom het in de geschiedenis gaat en hy maakt het den lezer gemakkelijk om een goed inzicht in de heilige historie te krijgen. Zyn beschouwingen over personen en gebeurtenissen getuigen van een nauwkeurige beoordeeling. Als proeve geven we hier, wat hy ons aanbiedt overDe beteekenis van Daniël. O het optreden van Daniël is van machtige universeele beteekenis. De plaats, die hy in neemt in het centrum der wereldmacht, wyst er dadelyk op, dat die beteekenis voornamelijk in de Heidenwereld, in het leven der volkeren ligt Had de ballingschap zelve reeds het oog merk om tot de wereld te naderen met het heil, dat nog in Israël besloten lag, maar eerlang in Messias zal worden geopenbaard. Het scheen, alsof niets zoozeer dan juist die ballingschap de heidenen van den eenigen waren God en van het toekomstig heil moest vervreemden. Naar de platvoersche, naïeve beschouwing der heidenen, voor wier begrip het politieke en het religieuze leven één waren, had de God van Israël het tegenover hun goden afgelegd. Die dwaasheid nu is door het optreden van Daniël als een leugen uitgekleed. Op de schitterendste wyze wordt door hem als instrument van Jehovah de heerlijkheid Gods tot openbaring gebracht en dat in het centrum zelf der heiden wereld. De wysheid, die Daniël van Israëls God heeft ontvangen, blinkt boven alle wysheid der Chaldeeën uit. De God van Israël, die zyn volk in de macht zijner vijanden overgaf, werpt met souvereine almacht den vermetelen tegenstander neer, hetzij met waanzin den trotsch- aard slaande, hetzy met schrift op den wand den spotter verpletterend. De hand van Israëls God redt zyntrouwe knechten uit het vuur van den oven of uit den kuil der leeuwen. Lag alzoo het hoofddoel van Daniëls optreden in het regiment en het voornemen Gods over de volken, het^ spreekt van zelf, dat de gemeente van Israël in haar verdrukking op deze wyze ongemeen werd gesterkt in het geloof. En voorzoover Daniëls profetie hen wees naar nog zwaarder verdrukking, die vooral onder Antio- chus Epiphanes zou komen, had zyn dienst beteekenis voor de geslachten der geloovigen, die nog zouden geboren worden en die straks aan zyn woord als aan een bron van vertroos ting zich laven zouden. Terwyl Jehovah bezig was zyn volk tegen het Babylonische te be waren, werd het tevens voor de toekomst ge sterkt tegen het nog grooter gevaar van het bellenisme, dat met Antiochus Epiphanes zou aanbreken. En waar de blik des profeten zich nóg verder uitstrekt tot de laatste en de felste openbaring der vijandschap van de wereldmacht in het einde, ligt er in zyn boek een bron van kracht en van troost voor de Kerk van Christus tot op de komst van den Menschenzoon op de wolken des hemels." Wie de heilige geschiedenis moet kennen, zooals onze onderwijzers, vindt hier een be trouwbare gidsen onzejongelingsvereenigingen verzuimen niet om aan dit Handboek een plaats in hun boeken-verzamelingen te geven. Wy zyn den schrijver dankbaar voor de wyze, waarop hy zich tot dusver van zyn taak heeft gekweten en we vertrouwen, dat velen zyn werk met ernst zullen lezen en overdenken. Bouma. VERGADERING van den ring „Middelburg" op Donderdag 11 December 1913, des avonds te 7 ure in het Militair Tehuis te Middelburg. Agenda 1. Modelinleiding „Schetsen voor Schrift onderzoek" door een lid der Vlissingsche Ver- eeniging. Schets: blad 12, 23e jaarg. Ger. Jong. bl. 2. De geestelijke stroomingen in een deel der 19e eeuw", in te leiden door een lid der Vereeniging te Arnemuiden. Namens het Bestuur, L. M. Van Noppen, Secretaris. AFDEELING MIDDELBURG. <L VERGADERING op Dinsdag 9 December 's avonds 8 uur, Militair Tehuis. Agenda: Verschillende Voorstellen. Aller tegenwoordigheid gewenscht. HET BESTUUR. is een populair boekje, geschreven door een moeder en aanbevolen door Dr. der Weduwen, Dr. van Staveren en vele anderen. DE STANDAARD schreef er over Dit boekje, vooral van belang voor het huis waar de eersteling wordt verwacht, bevelen we gaarne aan. Dit is nu eens een geschriftje, zoo als we er onlangs vroegen, voor eenvou dige lieden. Het kost een kleinigheid. De inhoud, die zeer goed is, geeft een en ander over Kindersterfte. Het begin, kort voor en na het gewichtige oogenblik, Verpleging der kraam vrouw, Voeding der kraamvrouw, Verzorging en reiniging der kraamvrouw, Verzorging van het kind, Kunsmatige voeding, Verdere kin derverzorging, en Over het wasschen. Wy bevelen dit boekje dubbel gaarne aan om den teederen en waar het pas geeft beslist Christelyken toon, die er in heerscht. In haar voorbericht zegt de schrijfster o. a. ook dit „Wie kan beschrijven het leed der moeder en in woorden uitdrukken de smart van den vader die zijn vrouw niet kan troosten, tenzij dan met het Schriftwoord „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft ge nomen, de Naam des Heeren zy geloofd". Nog is hier iets by te voegen. In welke mate ja onwetend en onwillens zeker, maar toch niet weg te denken is niet de oorzaak van het zoo jong sterven dikwijls by de ouders zelf gelegen? Welk een vragen! Wat eischen zy meermalen droevige antwoorden Prys f0,50. Alom verkrijgbaar en na ont vangst van 't bedrag by den uitg. LANGEDELFT H 20. Aanbevelend, Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „d« Eendracht". Aanbevelend, We kunnen volstaan met de aandacht op deze leerredenen te vestigen, want in onze Kerken heeft ieder er van gehoord en by menige lees beurt worden ze gebruikt en in vele gezinnen kan men ze vinden. Het is gebleken, dat ze in een bepaalde behoefte voorzien en dat ze beantwoorden aan het doel, waartoe ze be stemd zyn. Hoe verschillend ze ook zyn, alle zyn goed en we blyven ze dan ook met volle vrijmoedigheid aanbevelen. door P. A. E. Sillevis Smit. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Dit werk vordert goed. De heilige geschie denis" is nu reeds tot aan de N. Bedeeling ge komen. Het eerste Boek handelt overHet menschelyk geslacht vóór den zondvloed Het tweede overHet menschelyk geslacht na den zondvloed Het derde boek overDe patriarchale tyd Het vierde boek overVan Mozes tot Jozua Het vyfde boek overDe Mozaïsche Wet Pl.m. 400 000 MODJO's, BESLIST LEKKERE en MOOIE DOFFE SIGAARgewone prijs fl 19 per Mille, Deze sigaren zullen spoedig uitverkocht zijn, daarom is direct bestellen gewenscht. Wij leveren 500 stuks als proef voor fl 8,Pl.m. 200 000 HOOGFIJNE 3 Cts. SIGAREN. Merken „DIAMANT", „SELECTO", „NED. BANK", „LABOR" on anderegewone prijs fi 23 en fl 24 per Mille, 500 stuks als proef fl 10, Een partij duurdere merken als: „GOETHE", „NAPOLEON", „FANCY", „BISMARCK" enz., de beste 4 en 5 ets. sigaren, leveren wy gesorteerd by 300 stuks a fl 6,Bepaalde aan gegeven merken a fl 7,per 300 stuks. Verder een zeer groote party PRIMA PRIMA 2 cts. sigaar, w.o. „KOSMOS", „VORSTEN LANDEN", „PARLEMENT", „IRIS" van fl 16 per Mille, Condities vast en bindend. Proefzendingen van 500 stuks franco. By 2 Mille ineens van een of meer soorten FRANCO. Eerste zending postw. vooraf. TWEEDE op 1 maand erediet.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3