Pakkel „Hst Land mijner Vaderen." ltaiMcrjjMaidd OUDE TESTAMENT MATTHEW HENRY. „WALCHEREN". H. VEBHOOG, Boekh., Nijkerk. SEXÜEELE ZONDE Ds. G. WISSE Verantwoording van Liefdggaygn. INGEZONDEN STUKKEN. Ouderlingen-Conferenties. Beste middel tegen Koes ten Uw Gevels Uw Kamer Uw Keuken Directeur F. A. HARSEN, Middelburg. EN DE ZONDE TEGEN DEN HEILIGEN GEEST. HET TWEEDE DEEL KAMPEN. J. K. KOK. AdTert«ntfiën. ADRIANA JOHANNA LITTOOIJ, steuning zich, zonder daarin hun kerkeraadte kennen, tot deputaten zullen wenden, óf dat de Kerk, zich Diaconaal hulpbehoevend zal verklaren. De referent antwoordt, dat hjj zich niet anders voorstellen kan, zooals uit zijn referaat blijkt, dat de Diaconie de mid delen heeft te zoeken, maar dit heeft te doen door middel van haar wettig orgaan, den Ker- keraad. Dat een Diaconie zóó los en zelfstan dig handelen zou, acht hij in strijd met de eigenaardige positie, die de Diaconie blijkens Gods Woord en krachtens het kerkrecht in de Kerk inneemt. Hij kan zich volgens deze regeling geen diaconie denken, die zich hulpbehoevend verklaren zal, zonder dat zij daarin den Kerke- raad heeft erkend. Zijn gedachtengang is, dat de Diaconie eerst als ze alle middelen heeft aangevoerd, dus ook overleg met den Ker- keraad heeft gepleegd, steun zal vragen. Of de Kerk als diaconaal-hulpbehoevend, steun zal aanvragen, of dat de diaconie, na over leg met den Kerkeraad steun zal aanvragen, acht hij een kwestie, die hy gaarne aan de wijs heid der kerkelijke vergaderingen overlaat. Nadat de referent nog verschillende vragen heeft beantwoord, o. a. hoe hij denkt, dat de Conferentie heeft te handelen als zijn gedachten ingang vonden, legt hij de Conferentie de vraag voor hoe de Conferentie oordeelt over zijn ge dachte, dat dan radicaal gebroken werd met art. 1, dat alle beperking en omschrijving van gevallen zou vervallen en dus steun, enkel af hankelijk gesteld van gebleken behoefte. Met algemeene stemmen wordt deze gedachte over genomen. De referent, nogmaals het woord verkrijgende, wjjst er op, dat de genoemde bezwaren alleen voortvloeien uit vrees en gemakzuchtuit angst dat de voorgestelde regeling minder bevredigen zalhjj herinnert er aan, dat de vrees een slechte raadgeefster is. Dat de bestaande rege ling toch nogal goed werkte, is geen bewijs, dat de regeling zelve zoo goed was, maar dat ons overigens gezond kerkelijk leven de fouten dezer regeling zooveel mogelijk corri geerde. Door het groote gevoel van saamhoo- righeid, werkte het independentistisch beginsel niet veel door. Hij roept zijn medebroeders op zich niet alleen in het persoonlijk leven, maar ook in hun ambt mannen van karakter te toonen, die in de eerste plaats vragenwat is mijn roeping en taakdie er naar staan, dat hun ambtelijke arbeid, hun praktijk gedragen worde door een principieele, zuivere theorie, en die voorts in het vaste vertrouwen leven, dat zij, waar ze deze taak trouw en overeenkomstig Gods Woord en de zuivere Gereformeerde beginselen, die daaruit voortvloeien, vervullen, den zegen des Heeren mogen verwachten en dat geen vrees hen behoeft te kwellen, dat het minder goed zal gaan dan met een regeling, die op genoemde gronden verwerpelijk moet worden geacht. Daarna werd de volgende resolutie met 32 tegen 4 stemmen aangenomen „De Conferentie vereenigt zich met het oor deel van den Referent, dat de bestaande Pro vinciale Kas tot ondersteuning van Diaconieën der Geret. Kerken van Zeeland om behoeftige Idioten, Doofstommen enz. te verplegen, niet is in overeenstemming met de beginselen van het werk der barmhartigheid, noch met het Geref. kerkrecht en evenmin berekend op den be- staanden toestand, en spreekt de wensckelijkheid uit, dat Diakenen deze zaak op de Diaconale en Kerkeraadsvergaderingen aanhangig maken, opdat in den kerkelijken weg de ondersteuning van behoeftige Diaconieën geregeld worde op een wyze, die in overeenstemming is met Gods Woord en de Geref. beginselen." Op onweerlegbare wijze is door dit referaat en deszelfs bespreking gebleken en aangetoond, dat de bestaande regeling zoo spoedig mogelijk door een betere, meer principieele zal moeten worden vervangen. Uiteraard is dit het werk van een kerkelijke vergadering. Toch zou het o. i. aanbeveling verdienen, dat met wenken, door den referent gegeven, alsdan rekening werd gehouden. En zoo hadden we dan voor de 1ste maal het voor recht een Br. Diaken te hooren refereeren op onze Diaconale Conferentie. Een stap in de goede richting. De degelijke, principieele, glas heldere en aangename wijze waarop het ge schiedde, is een bewijs, dat het kon. En wijl zoó de Conferenties aan haar doel steeds meer zullen beantwoorden, en de diakenen zelf hoe lang zoo meer met de beginselen en vraagstuk ken waar het hier om gaat, op de hoogte zullen komen, besloot de vergadering ook voor een volgend maal weer een Br. Diaken aan te wijzen om een onderwerp in te leiden. Deze perzik smaakte naar meer. (Dit gedeelte van het verslag over het refe raat is voor den scriba (tevens referent) door ds. Bramer verzorgd). Daarna stelt de voorzitter punt 1 aan de orde, luidende: „Is het noodzakelijk dat geldelijke steun ver leend wordt door diaconieën tot oprichting van een kas voor onvermogende krankzinnigen De Conferentie oordeelt deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden, mede in ver band met de genomen resolutie naar aanleiding van het gehouden referaat en omdat er groot verschil van gevoelen is, of de behoeftige krank zinnigen wel door de Diaconie moeten worden verzorgd, nu Rijk, Provincie en Gemeente volgens de wet, die taak op zich hebben genomen. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat een broeder diaken deze vraag eens ernstig onder de oogen zie en in een referaat behandele. Punt 2. „Wordt door B.B. diakenen wel ge noegzaam gelet of de kinderen hunne roeping tegenover hunne hulpbehoevende ouders be trachten Bij de behandeling van punt 2 blijkt, dat de aandacht van Br. diakenen hierop wel ge vestigd is. Met verwijzing naar 1 Timotheüs 4 5 wordt deze roeping in het licht gesteld en aangedrongen, dat steeds nauwlettend zal worden toegezien, dat door Br. en Z. der ge meente, volgens deze regel, zooveel mogelijk wordt geleefd. By onwil worden de opzieners er mede in kennis gesteld, opdat zy deze Br. en Z. bearbeiden. Punt 3. „Kan een diaconie ook zyn krank zinnigen, die geheel of gedeeltelijk voor reke ning der gemèente in een gesticht worden ge plaatst, verpleegd krijgen in Christelijke ge stichten Wordt toestemmend beantwoord. Het is mo gelijk mits de kosten gelijk zyn. Zoo in een Chr. gesticht de kosten hooger zyn moet het meerdere door de familie of anderen voor de patiënt worden bijgepast. De overige punten konden niet meer behan deld worden wegens gebrek aan tyd. In overweging werd gegeven punt 5 en G samen in een referaat te behandelen. Br. Broekstra, diaken van Goes, nam in be raad, de volgende Conferentie met een referaat te dienen. De Conferentie verzocht Br. Wessels zyn refe raat af te staan aan de kerkelijke pers. Nadat de voorzitter den referent de beide adviseurs en heeren predikanten en voorts allen die aan het welslagen der Conferentie hebben medegewerkt, had dank gezegd, werd gezongen Ps. 89 8 en eindigde ds. v. d. Yeen met dank zegging, waarna de voorzitter de vergaderiug sloot. Het Mode ram en, M. Quakkelaar, Voorzitter. Ph. Wessels, Scriba. L. Kloosterman, Penningm. Jon. Staal. A. Pot. De kerken in de Classis Middelburg worden beleefd verzocht de bijdrage ten behoeve van de kerk te Westlcapelle op de Woensdag 12 November a. s. te houdene Classicale vergade ring te willen storten. W. A. de Rijcke, Penningmeester. Diaconie Middelburg A. Ontvangen door be middeling van br. W. A. de Rycke Sr. eene gift van f 1.uit dankbaarheid. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. ZendingsCommissie Middelburg A. Ontvangen uit het busje van Christina C f2.35. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd vraag ik voor het onderstaande plaats ruimte. 't Is reeds enkele maanden geleden, dat ik met een gelyk verzoek my tot U wendde om opname van een schrijven, waarin ik de wenschelijkheid uitsprak van het houden van Ouderlingen-Conferenties, en myne mede-broe ders opzieners uitnoodigde van hun belangstel ling in dezen te doen blijken. Het eenige antwoord hierop was de mede- deeling van ds. Boumain „Zeeuwsch Kerkblad" dat de ouderlingen van Middelburg's kerk (A) hunne medewerking hadden toegezegd. Uit slechts één van de 55 kerken eenbewys van sympathie. Voorzeker niet bemoedigend voor het welslagen van zulk een conferentie. Ik althans had gehoopt, dat meerdere brs. de wenschelijkheid van dergelijke conferenties er kennen en dat ook openbaren zouden. Met het oog op de algemeene verkiezingen, die te komen stonden en die aller hart en hoofd in beslag namen, oordeelde ik het beter de zaak te laten rusten tot geschikter tyd zou aanbreken. Nu de vacantietyd voorbij is en de arbeid weer op allerlei terrein dient ter hand genomen te worden, meende ik ook deze zaak opnieuw onder de aandacht te moeten brengen. Daartoe gaf ook aanleiding het schrijven in „Zeeuwsch Kerkblad" van ds. Wielenga, die in verband met prof. Lindeboom's referaat aan ons schrijven herinnerde en op de beteekenis van het ouderlingen-ambt wees. Ik heb my afgevraagd vanwaar de weinige belangstelling voor zulk een gewichtige zaak. 't Is toch een goddelijke instelling, die groote verplichtingen legt op hen, die tot dit ambt geroepen worden. Zulk een stilzwijgen is zoo py'nlyk omdat men niet weet waaraan het toe te schrijvenaan onverschilligheid, schuchterheid om op den voor grond te treden, of aan bezwaren tegen de zaak zelve. Mjj bleek dat een enkele broeder zich terug hield uit vrees, met nieuw werk overladen te zullen worden, of in het comité zitting te zul len moeten nemen maar de bescheidenheid kan ook te ver gedreven worden Een Dienaar des Woords opperde het bezwaar dat dit een stap op den verkeerden weg zou zyn. De ambten zyn wel onderscheiden, maar mogen niet gescheiden worden, m. a. w. confe renties van ouderlingen afzonderlijk hadden geen recht van bestaan. Hier is een pricipieel bezwaar, dat misschien door meerderen wordt gevoeld en waarom ik er de aandacht voor vraag. Wel jammer, dat deze gedachte intusschen niet eens nader in onze kerkelijke pers is uitgewerkt in verband met myn vroeger schrijven in dezen. Wat my betreft, gaarne erken ik de eenheid van het ambt, dat onderscheiden wordt in leer- en regeerambt, en geef ik toe dat van scheiding kan gesproken worden, indien beide afzonder lijk zich organiseeren. Maar dit kan toch eigenlijk niet gezegd wor den van de conferentiën die geen bindende macht bezitten, die geheel vrijwillig worden gehouden en slechts dienen tot opscherping, leering en toetsing der beginselen. En dan zy voorts de bescheiden vraag gedaan, of de predikanten-conferentiën van de Leer- ouderlingen, die scheiding niet in de hand werken. Kan men ook die scheiding niet op merken bij de meerdere vergaderingen en in de verschillende deputatiën voor allerlei be langen? die toch meer het regeer- dan het leerambt betreffen, maar die bijna uitsluitend bestaan uit de leer-ouderlingen of de predi kanten. Mocht men de opmerking maken dat op de predikanten-conferentiën onderwerpen worden behandeld die het leerambt betreffen, dan wys ik er op, dat by de ouderlingen-conferentiën eveneens bijzondere belangen tot het regeerambt behoorende, behandeld kunnen worden." Dan, naar myne meening behoeft er geen scheiding te zyn, en zou ik het op hoogen prys stellen, indien conferentiën konden worden ge houden, waarbij het leer- en regeerambt beiden vertegenwoordigd waren. Ik meende deze gedachten niet te mogen terughouden, en voor er verdere stappen gedaan worden in dezen, kan het gewenscht zyn, hier over van gedachten te wisselen. Ds. Wielenga zeg ik dank, dat hy de zaak ter sprake bracht in „Zeeuwsch Kerkblad", en al werd hy aanvankelijk teleurgesteld, dat „niet van Middelburg de victorie begint", die zal zeker niet beletten om zyn stem nader te laten hooren en steun te verleenen aan deze actiej opdat de gewenschte zaak, de opleving van het ouderlingen-ambt, mag bereikt worden. Ik ben geen „ouderling uit een der dorps kerken", maar blyf my noemen, na dank ge zegd te hebben voor de verleende plaatsruimte, Een ouderling uit een der Kerken van Zeeland. RING SEROOSKERKE en omstreken. Tweede openbare vergadering te Brigdamme, op Vrijdag 14 November, des avonds kwart voor 7 uur, in de Geref. Kerk. Onderwerpen 1. Geestelijke gevaren, le gedeelte, door de vereeniging van Serooskerke. 2. De Christelijke Kerk in den Apostolischen tyd, door de vereeniging van Veere. Ook andere personen dan jongelingen zyn welkom. Het Bestuur. CORRESPONDENTIE. Ook deze week moet weer een en ander op plaatsing wachten. De Redactie. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver be?onden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers Wilt U met het mooie weer opschilderen, gebruikt dan myne Eigenge maakte GLANSVERF en U zult tevreden zyn. Aanbevelend, L. JANSE, Korte Noordstraat, Middelburg. No. 1. Dat mooie boek van ds. Lion Cachet get. Het land mijner Vaderen, of verhalen van een reis door Egypte en Palestina, byna 300 bladzijden, en met vele platen, prys f 1,90, ge bonden f 2,40. Zie hier iets van den inhoud Aan het strand van Suez; Door Gozen naar Cairo NijlvaartIsrael in CairoDe Piramiden Met de Mahalla naar JaffaIn en om de stad JaffaOp het dak van Simson's huisBerg opwaarts de Islam en de kruistochten enz. enz. Met recht dus een prachtig boek, de dubbele waarde van dit pakket, dus al het onderstaande als gratis No. 2. Een mooi werk van prof. Fabius f 1,25No. 3. Een man uit het volk, een boek met 10 platen; No. 4. Verhalen uit de laatste overstrooming in Zeeland, met vele pla ten; No. 5. Wat iedereen van Rembrandt wel mag weten, met meer dan 20 illustratienNo. G. Prophetien aangaande den Messias, een mooi werk No. 7. Verhalen uit de geschiedenis der Chr. KerkNo. 8. Alle man in 't geweer No. 9. Twee jongens uit het volk; No. 10. De on veranderlijke grondwet, door J. W. A. Notten No. 11. Een gek der 19de eeuw, een mooi ver haal; No. 12. Een mooi werk van Groen van Prinsterer, over de verlossing van Nederland in 1813. Spotgoedkoop dus, toch geven wij er nog 8 verschillende Ex. by, waarde minstens f 2, Zend postwissel a f 1,20 en U ontvangt alles franco thuis, van Wie No. 1 en 3 in Stempelbanden wenscht zende f 1,95. Schrijf er byVoor pakket L and" Dagelyks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht". Tminimi uw By J. H. KOK te Kampen verscheen zooeven een woord voor aangevoch tenen en bestredenen door PRIJS f 0,60. GEBONDEN f0,90. In eiken Boekhandel voorhanden. En tegen toezending van den prys volgt toezending door den Uitgever. 1'iHWlWII —li Heden verscheen compleet, en werd aan de inteekenaren verzonden van iiet door De inteekenaren die per aflevering inteeken- den, ontvingen den lossen Stempelband voor dit deel tegelijk met aflev. 34. ^00r iomawfl die onder wezen wil worden in de Heilige Schrift ig de Bij belverklaring van Matth. IMP*' Henry onmisbaar. Door in te teekenen op dit kostelijke werk koopt ge niet alleen een schat voor u zelf, maar ook een erfenis voor uw kinderen. Vraag by uwen Boekhandelaar of by den Uit gever proefaflevering met uitvoerig prospectus. Heden overleed te Dinteloord onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw Weduwe van wylen den Heer S. Vroon, in den ouderdom van ruim 71 jaren. L. J. VROON. A. VROONv. d. Hoek en Kinderen. Middelburg, 6 Nov. 1913.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3