Christine Hens-School, Chr. ML-MoM „FatriMoniom". Boekh. FANOY, Buri B16. Sporp's LMsgnbiÉi. HUI I. VERHUIST. IJZERWAREN, LANDBOOtf- WEMTUIGE1 EN VERFWAREN. eeiyoooïgëTefeningen JAARBOEKJE ABONNEMENTEN en AÖVERTEHTIËN TOOr „DE ZEEUW" is het goedkoopste adres voor Magazijn hu den Watertoren. jgg-Des Donderdags op deMarkt. fi. VERHOOG. Boekh., Nijkerk. Firma F. P. P'HUIJ, Aan de Classis Axel. Verantwoording van IMdggargn BOEKAANKONDIGING De ontwikkeling van liet Diaconaat, rede gehouden bij het 25-jarig jubileum dei- centrale diakonale conferentie, op 17 Sept. 1913 te 's Gravenhage gehouden door Dr. J. C. de Moor. Kampen. J. H. Kok. 1913. f 0,25. Ondertrouwd voor de Geref. Kerken in Neder land, dat dit jaar voor de 59ste maal verschijnt en o.a. zal bevatten een nauwkeurige kerkelijke stati stiek, een boeiend mengelwerken de portretten van de in dit jaar overleden Dienaren des Woords, en toch afzonderlijk slechts 30 cents kost, met premieboek van 160 pag. getiteldO, hoe groot is Uw goeddoor Ds. G. DOEKES, 15 NOVEMBER a.s. zal D.V. te ZETTEN geopend worden de in welke jonge Meisjes en Vrouwen op geleid kunnen worden voor den arbeid in de Christeljjk-Philantropische Inrich tingen. Mej. J. E. BARGER, Directrice dier school, is gaarne bereid nadere inlich tingen te geven. Adres te ZETTEN. worden aangenomen door r b. C. LOUWERSE, Middelburg. WITLFERT FLOOR Het adres van het Bureau van het sedert 27 jaren onder hoofdredactie van den Heer J. Bnjjse bestaande dagblad is en bljjft voor Middelburg en de dorpen op Walcheren BURCHT, HOKK WAT.. Beste middel tegen Moesten Art. 2. Het moderamen bestaat uitds. Cbr. Bruins, praeses, ds. J. H. Lammertsma, scriba, ds. G. R. Kuyper, assessor. Art. 3. De credentialen worden nagezien. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Art. 4. Ingekomen lo. Handelingen Congres voor Geref. Evan gelisatie met verzoek om bijdragen in de kos ten van volgend congres, welk verzoek wordt ingewilligd. 2o. Verzoek om steun voor een emeritus Dienaar des Woords. Eveneens ingewilligd. 3o. Twee droeve mededeelingen van ver schillende classes. Art. 5. Op voorstel van Axel (A), aangevuld op verzoek van Oostburg besluit de classis voortaan in plaats van driemaal jaarlijks vier maal te vergaderen, waarvan één keer te Oost burg of Schoondyke. Art. 6. Een voorstel van Zaamslag om den classicalen omslag te herzien wordt gesteld in handen eener commissie tot onderzoek in loco ter voorlichting eerstvolgende classisverga- dering. Art. 7. Bij rondvraag naar art. 41 D. K. O. gaat de vergadering, ter behandeling van tucht- zaken, over in comité. Art. 8. De vergadering pauseert. Bij her opening wordt gezongen Ps. 133 1. Art. 9. De kerken van Axel (A) en Axel (B) vragen classicale approbatie der stukken harer a.s. ineensmelting. Na onderzoek door daartoe aangewezen deputaten worden met eenige bespreking deze stukken goedgekeurd, waarbij de Classis hare hartelijke vreugde uit spreekt over den gewenschten voortgang en het verblijdende einde van de onderhandelingen der beide kerkeraden. Gezongen wordt Ps. 133 3. Art. 10. Door deputaten voor Evangelisatie wordt gerapporteerd omtrent den arbeid te Kloosterzande. De arbeid te Aardenburg en Breskens zal worden voortgezet met dien ver stande dat ds. van 't Sant de liefdebeurten tot nog toe geschonken aan Breskens, voortaan zal besteden aan Aardenburg. Art. 11. Een ontwerp-wijziging grensrege ling der kerken in Oost-Zeeuwsch-Ylaanderen wordt aangehouden. Eveneens de bespreking van de Handelingen der Part. Synode en het rapport van den classicalen Zendingsdeputaat. Rapport kerkvisitatie wordt uitgebracht. Art. 12. Rapport openbare schuldbelijdenis bij overtreding 7e gebod wordt aangehoord en goedgekeurd. Het zal worden gedrukt en enkele ex. zullen aan de verschillende kerken worden gezonden. Art. 13. Classicale deputaten worden met geringe mutaties herbenoemd. Art. 14. De Classis besluit voortaan te ver gaderen in de maanden Januari, April, Juli en October. Art. 15. Volgende vergadering D. V. 7 Ja nuari 1914. Plaats van samenkomstTerneuzen. Roepende kerkHoek. Art. 16. Ouderling J. de Feijter gaat voor in dankzegging, waarna de praeses sluit. Op last der vergadering, G. R. Kuijper, h.t. assessor. Schoondijke, 3 October 1913. RAPPORT aangaande den Evangelisatie- arbeid te Kloosterzande. Deputaten vergaderden met den kerkeraad van Zaamslag op Woensdag 17 Sept. 1913. Uit de gehoudene besprekingen bleek dat de arbeid aldaar niet ongezegend is. Niet alleen wordt Zondags om de 14 dagen meestal door de Classis-predikanten, en bij uitzondering door een student, het Woord Gods te Kloosterzande gebracht, maar ook wordt de laatste maanden geregeld des Zondags Zondagsschool gehouden. Deputaten adviseeren de Classis voort te gaan met steun te bieden aan den kerkeraad van Zaamslag, met de bede dat ook hier het Ko ninkrijk Gods meer en meer kome. De Deputaten over 1912/13, Ds. Chr. Bruins. Ds. J. F. v. Hulsteijn. I. Catsman. Axel M0-'13. Brouwershaven6 October 1913. In de gisteren morgen gehouden godsdienstoefening maakte onze beminde leeraar, de WelEerw heer ds. B. Meijer, in wiens bezit we ons door de goede hand Gods een viertal jaren mogen verheugen, aan de gemeente bekend, dat hij eene roeping had ontvangen naar de gemeente te Genderen (N oord-Brabant) Of Z.Eerw., als gevolg (fier roeping ons be droeven, dan wel de gemeente te Genderen ver blijden zal, is ons, wijl het de Heere onze God is Die aller harten en dus ook dat van onzen leeraar neigt tot wat Hij wil, onbekend. Ons rest dus niets dan de ootmoedige bede, dat de Heere het daarheen zal willen leiden, dat we onzen leeraar ook ditmaal mogen be houden, opdat hü voor de derde maal gemeente en kerkeraad ten zeerste verblijde. Namens den Kerkeraad, J. Nieuwdorp, Scriba. VERSLAG der 6e Classicale Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken in de Classis Goes, gehouden op Woensdag 24 September 1913. Alle Diaconien waren vertegenwoordigd, meest met twee of meer broeders diakenen, samen 26 diakenen, 5 ouderlingen en de Die naars des Woords G. W. Akkerhuis, F. W. H. Bramer, H. Lanning, W. Pontier, G. de Jager en R. J. v. d. Veen, beiden laatsten als advi seurs. Van ds. Doekes was bericht ingekomen, dat hij tot zijn leedwezen door drukke werkzaam heden verhinderd was de Conferentie bij te wonen. De voorzitter Br. M. Quakkelaar, opent de vergadering, laat zingen Ps. 1023, leest Lucas 10, van vs. 25 tot het einde en gaat voor in gebed. In een kort inleidend woord roept hij alle aanwezigen het welkom toe, spreekt zijn blijd schap uit, dat alle Kerken vertegenwoordigd zijn en de Broeders in nog grooter getale zijn opgekomen, herinnert aan het aangename en leerzame samenzijn op vorige Conferenties, en spreekt den wensch uit, dat ook deze verga dering door aller medewerking, zal mogen bijdragen, het inzicht in onze roeping als dia kenen te verhelderen. Hy dringt er sterk op aan, dat de Br. diake nen zelf aan de besprekingen zullen deelnemen en spoort hen aan tot gepaste vrijmoedigheid. Verder vestigt hij er de aandacht op, dat het moderamen gaarne zou zien, dat a 1 de Diaconieën blijk gaven met de Conf. mee te leven, door niet alleen ter vergadering te komen, maar ook vraagpunten in te zenden voor de agenda. Hierop geeft hij het woord aan den scriba, die de notulen leest, welke onveranderd onder ^dankzegging worden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna geeft de Penningmeester een over zicht van de finantiën, waaruit blijkt, dat hij f 46 heeft ontvangen en f 43 uitgegeven, zoodat er een batig saldo is van f 3. Alsnu komt aan de orde verkiezing van een lid v. h. Moderamen. Aan de beurt van aftre ding is Br. J. J. de Jager. Opgemerkt wordt, dat deze Br. niet ter conferentie is en bijna nooit komt, wjjl hjj door zijn drukke werkzaam heden als lid van velerlei besturen en colleges daarin wordt verhinderd. Uit het door het Moderamen gestelde dubbel tal wordt Br. A. Pot van Wolfaartsdyk geko zen met 27 stemmen. Daarna geeft de voorzitter het woord aan Br. Ph. Wessels, diaken van Goes, om terefe- reeren over het onderwerpregeling tot on dersteuning van hulpbehoevende Diaconieën. Br. Wessels spreekt aldus Geachte Vergadering Het onderwerp, waarvoor ik thans uw aan dacht vraag, is op de agenda vermeld als regeling tot ondersteuning van hulpbehoevende .Diaconieën. Eer ik tot de behandeling van dit onderwerp overga, zfj het my vergund u in 't kort te herinneren, waarom thans dit onderwerp door een diaken zal behandeld worden. Op den Kerkeraad van Goes was twijfel ge opperd of het met het reglement tot onder steuning van Diaconieën in Zeeland wel alles in orde was. De Kerkeraad wenschte zich hier over (althans voorloopig) niet uit te spreken, maar vereenigde zich met het voorstel, op de agenda der Class. Diac. Conferentie de vraag te plaatsen: is het reglement tot steun van Diaconieën in Zeeland naar de beginselen voor het werk der Barmhartigheid in overeenstem ming met ons Kerkrecht en berekend op den huidigen toestand Op de vorige conferentie kon, evenmin als op de voorlaatste, deze vraag behandeld worden wegens gebrek aan tijd en waar door de Die naren des Woords was aangedrongen, dat ook diakenen een referaat zouden leveren, en de Conferentie zich hiermede vereenigde, werd mij verzocht dit onderwerp in een referaat te be handelen. Ik wil dit eerst even vastleggen, om den schijn te vermijden, dat ik door vrije keuze tot behandeling van dit onderwerp ware ge komen. Was dit zoo, dan zou licht het vermoe den gewekt kunnen worden, dat zekere dartele overmoed mij niet vreemd is. Het onderwerp brengt toch als vanzelve mee, dat de referent geroepen wordt een critische beschouwing te geven over de handelingen onzer kerkelijke meerdere vergaderingen en daarom nu had ik liever gewild, dat d i t onderwerp door een onzer Dienaren des Woords was behandeld. Als onderwerp gaf ik op regeling tot onder steuning van hulpbehoevende diaconieën. Was het eerst de bedoeling de vraag van Goes bij u in te leiden, bij eenig nadenken meende ik my'n taak eenigszins te moeten uitbreiden, omdat, waar ik de drieledige vraagIs het reg lement tot ondersteuning van diaconieën in Zeeland, naar de beginselen voor het werk der Barmhartigheid, in overeenstemming met ons Kerkrecht en berekend op den huidigen toestand? meen ontkennend te moeten beant woorden, en dus niet anders als afbrekend werkzaam kon zijn, mij verplicht gevoel u zoo mogelijk een regeling ter overweging aan te bieden, die wèl is naar de beginselen van het werk der Barmhartigheid, wèl in overeenstem ming met ons Kerkrecht en wèl berekend op den huidigen toeetand. Laat mij u d i t reglement mogen voorlezen. (Wordt vervolgd.) Middelburg A. Gevonden in de collecte f 0,50 voor de Unie en f 0,50 vopr de Telefoon. W. A. de Rijcke Sr. Vlissingen In de collecte van 5 Oct. j.l. voor de kerk ontvangen 2 coupons ad f 2,—, 1 dito ad f 4,en 500 halve centen ten bate van de school. Namens den kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. ZENDING. Door tussehenkomst van Boekh. Fanoy van Serooskerke 40 stuivers. De Centrale Diaconale Conferentie vierde, ge lijk wij voor 3 weken reeds opmerkten, haar 25-jarig jubileum. De feestrede werd gehouden door Dr. de Moor. Dat dit voor de hand lag, zegt de waardigheid bij zijn naam gevoegd: hoofdredacteur van het diaconaal corresponden tieblad. De rede is niet alleen voor de diakenen uit gesproken en uitgegeven hij spreekt zyn hoor ders dan ook aan alsgeliefde broeders en zusters. Het onderwerp zelf is keurig behan deld, en wel naar deze drie punten de bodem, waarin het diaconaat wortelt, de sfeer, waarin het groeit, en de besnoeiing, waar het niet buiten kan. Het referaat is vol mooie opmerkingen. Zoo b.v.„als er een krachtige gemeente is, die leeft naar 't woord des Heeren, zal het diaken ambt bloeien want dan kunnen de broeders en zusters, bezield door de liefde van Christus, het niet dulden dat er onder hen zijn die ge brek lijden. „De professoren krijgen deze wenk „liever spreek ik den wensch uit, dat onze hoogleeraren, die de ambtelijke vakken onder wijzen, in hun scholen aan de diakonie een niet zoo geringe plaats inruimen, en onze aan staande dienaren des Woords met heilige liefde en oprechten eerbied voor den diaconalen ar beid bezielen." En de predikanten krijgen dit woord te hooren „ook de bedienaren des Woords zullen goed doen, wanneer zy af en toe door de prediking de aandacht vestigen op den dienst der tafelen en de rechte begin selen daarvoor". Belangrijk zyn de opmerkingen over het verband van het diaconaat en de particuliere liefdadigheid en openbare armenzorg van staats wege. Dat wy er nog lang niet zyn met onze kennis van het diakenambt en zijn veelzijdige roeping, blijkt hier overtuigend, evenzeer als de noodzakelijkheid om bij de toeneming der behoeften diepere lagen aan te boren. Op twee gevaren, waarvoor de diakenen bloot staan, vestigt Dr. de Moor met opzet de aan dacht. Het eerste gevaar is, dat de diakenen voor ouderling willen spelenen ten tweede, dat er te veel hooi op de vork genomen wordt Weldadig doet aan het woord van dankbare herinnering aan Prof. Biesterveld gewijd. Wjj deden maar hier en daar een greep doch het aangehaalde doet reeds genoeg zien, welk een belangrijke lezing het geweest is, door pr. de Moor gehouden. Onze diakenen zullen dan ook goed doen, het aan te schaffen. Omdat het zulke gewichtige zaken zijn, die er in behandeld worden, vinden wij het jammer dat de pry's nog al hoog is gesteldf 0,25 misschien geeft de heer Kok nog een goedkoope uitgave, zoodat al onze diakenen dit schoone geschrift zonder bezwaar zich aanschaffen kunnen. J. D. Wjelenga. BONDSRING SEROOSKERKE en Omstreken. Openbare vergadering D. V. op Woensdog 15 October a.s., des avonds 7 uur, in de Geref. kerk van Oostkapelle. 1. De J. V. en het militaire leven, door de vereeniging van Sint Laurens, inleider vr. D. Gideonse. 2. De barmhartige Samaritaan, door de ver eeniging van Grypskerke, inleider vr. Joh. de Wolf. Bezoek van belangstellenden, ook ouderen, wordt zeer op pry's gesteld. HET BESTUUR. AdiPW&aiBfMMu JOH. STOLK en MARIE DE RIJKE. Kralingsche Veer, R'dam. October 1913. Koudekerke, Z. By dezen betuigt ondergeteekenden zynen beleefden dank, voor de zeer vele bewyzen van belangstelling hem betoond, zoo van hier als van elders, op zijnen 80en geboortedag op 30 Sept. 1913. S. DE JONGH, rustend Koster Geref. kerk A, mede namens zyne Echtgenoote. Middelburg, 10 Oct. 1913. Teeken in op het van ouds bekende slechts 75 cents. Uitgever E. J, BOSCH Jbzn. te NQverdal. (Voor heen by P. v. d. SLUIS te Enkhuizen). AFDEELING MIDDELBURG. VERGADERING D. V. op Dinsdag 14 October, 's avonds 8 uur, Militair Tehuis, ter behandeling van enkele Inleidingen en andere zaken. HET BESTUUR. Vroeger byna 10 gulden, nu de 4 zware deelen voor slechts twee gulden franco thuis. Wie ze in stempelband wenscht, zende per postwissel f 3,50 aan Schryf er by „Voor Spurgeon". Heden verscheen by J. H. KOK te Kampen HET TWEEDE DEEL (3e en 4e BUNDEL) VAN AL DE VAN is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver betonden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopws. Compleet in 40 afleveringen a 25 cent of in 4 gebonden deelen a f 2,70 per deel. Deze uitgave beleeft nu reeds de VIJFDE DRUK. Dit feit spreekt voor zich zelf. Ds. Elzenga zegt hiervan in de Kamper Kerkbode „Deze oefeningen zyn zeer lezenswaard. Br. Floor was een man met een helder hoofd en een warm hart. Wat hier gezegd wordt is doorgaans diep-ernstig en gezond ge moedelijk". Dr. Gunning in Pniël: rFloor spreekt de gemoedelijke, bevinde lijke taal, die voor duizenden nog altijd de eenige is, die zy goed begrijpen kunnen, en liy brengt eene hartelijke aanprijzing van den Heere Jezus, als den vriend van zon daren en den Redder van alle verlorenen. Wy hopen dat deze „oefeningen" voor velen een hulp op den weg ten leven zullen zijn."

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3