Uurwerken enz. OnsHvondmaals- Formulier Unie-Colleete Middelburg. By Boekhandel FANOY, H. VERHOOG, Boekh., N ij kerk. SxBOOTE SORTEERING O. J. HONDITJS, Kantoor Vlasmarkt K 146 De Homoeopatische Huisdokter „WALCHEREN". Zeventiende Jaarverslag van de vereeniging Dr. Seheurer's hospitaal. De Centrale Diaconale Conferentie van Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Uitgever G. J. A. Ruys te Utrecht. INGEZONDEN STUKKEN. Solidariteit. Advertentlën. Ëbr. WerkL-ferH „PalrinÉio" D. V. zal de jaarlijksche Unie-Collecte 23, 24 en 26 SEPTEMBER a.s. langs de huizen gehouden worden. Beste middel tegen Moesten lijlalwi! Mui wnUta. De Christelijke Zangvereeniging „SOLI DEO GLORIA" houdt ®hare repetitie ELKEN DONDERDAGAVOND, in de School Gravenstraat, ten 8 uur. Jongelingen in het by zonder en jonge- dochters zullen hartelijk welkom zyn. Leeftyd boven de 16 jaar. Mr, B. WIELENGA. 450 Pag. Prijs f 3,—. Gebonden in een fraaien geteekenden Stempelband f 3,70. W. J. CAMPER F. Keulemans. Dr. CLOTAR MüLLER A. DUPONT, H. f. Iméimüt] «i mum Directeur F. A. HARSES, Middelburg. in veel opzichten de homoeopathie in de behan deling der ziekte gaan navolgen o. a. in het geven van weinig medicijnen. Reeds jaren lang gebruiken wy Voorhoeve's boek over de homoeopathie, doch 't gelukte ons nog nooit er goed in thuis te gerakeneen nauwkeurig inzien en nagaan van dit werk geeft ons hoop, spoedig er mede te kunnen werken. Over de wezenlijke bruikbaarheid kan alleen de ervaring beslissen. „Boekdeelen" spreekt in deze echter het feit, dat in Duitschland in korten tijd reeds 18 uitgaven verschenen. Daar het boek be werkt is dooreen christenhand, heeft men voor materialistische beschouwingen of raadgevingen niet te vreezen. Over de uitgave zelf valt slechts te roemen. Mogen velen, vooral onder hen, die niet dadelijk de homoeopatische geneesheer bij de hand heb ben, zich dit boek aanschaffen. De prijs van dit keurig gebonden boek is slechts f 1,90, dus verbazend goedkoop. Al 17 jaren werkt deze vereeniging, welke haar leden telt door heel het land, voor het prachtige hospitaal te Djokjakarta, waaraan de onsterfelijke naam van Scheurer is verbonden. Op Java neemt dit hospitaal nog steeds voor onze Zending een centrale plaats in. De andere hospitaaltj es worden er door gesteund en uit gevoed (wat het ontvangen van verplegers of verpleegsters, en helpers betreft.) Over het jaar 191213 bracht de vereeniging tot steun van dit hospitaal, waaraan verbonden werd het hos pitaal te Solo, ruim f 9000 bij elkander en dan rekenen wij nog niet eens de talrijke goederen, door de verschillende naaikransen gemaakt. Sinds de vorige synode heeft, dunkt ons, het bestaan van deze vereeniging over heel het land geen genoegzamen grond meer. De Zending te Amsterdam heeft dit hospitaal in bezit, en ont vangt dan ook uit onze algemeene Zendingskas een subsidie van f 2000 per j aar. Dat is prachtig voor Amsterdam Maar nu op andere Zendings terreinen ook hospitalen zullen herrijzen (of zijn herrezen) als b.v. op de terreinen van Friesland, Utrecht, Rotterdam, de drie noordelijke pro vinciën, en straks zeker ook Zeeland, ligt het voor de hand, dat iedere Zendende Kerk aan haar eigen hospitaal zal moeten denken. Seheu rer's hospitaal zal er dus waarschijnlijk op moeten rekenen binnen enkele jaren velen van zijn leden te verliezen. Toch twijfelen wij niet dat velen voorshands deze vereeniging zullen blijven steu nen, ook om de redenen, die wij noemden in het begin onzer recensie. Het' verslag zelf laat zich aangenaam lezen. Belangrijke brieven komen er in voor. In elf plaatsen in Zeeland worden er contributie's bij eengebracht, en vjjf Zeeuwsche naaikransen wer ken voor de beide hospitalen te Djocja en te Solo. de Geref. Kerken in Nederland. 1887 1913 door R. Broekhuizen. J. H. Kok, Kampen, 1913. f 1,25 geb. Een jubileum-uitgave. De diaconale conferentie is 25 jaren oud, en b\j de gelegenheid van de herdenking van dit feit verschijnt dit boek. De heer R. Broek huizen (te Meppel naar ik meen), secretaris dezer conferentie, heeft voor de samenstelling zorg gedragen, en hem komt alle lof toe voor zijn volbrachten arbeid. Eerst wordt in onderscheidene hoofdstukken de historie dezer conferentie geschetstallerlei wetenswaardige bijzonderheden worden mede gedeeld; en al is het nu niet bepaald een lijdenshistorie, wij zien dat ook deze conferen tie met verschillende kinderziekten te worstelee heeft gehad. Uit alles blijkt echter, dat zy nu een vaste plaats in ons kerkelijk, en vooral in ons diaconaal leven heeft verkregen, en haar voortbestaan verzekerd is. Het tweede en meest belangrijke deel van dit keurig boek bevat de vele punten, op de conferenties behandeld. In niet minder dan 33 rubrieken zijn deze punten ingedeeld, alssamen werking van diakonieën, steun bij werkstaking, ziekenverzorging, voorschotten enz. enz.en ook natuurlijk kieswet, kinderwetten, armenwetten. Een keus te doen uit deze reusachtige hoe veelheid van materiaal is ondoenlijk, want de meest gewichtige zaken liggen zoo voor het grijpen. Talrijke portretten, o. a. van de adviseurs en bestuursleden, maken het boek temeer aantrek kelijk. De uitgever J. H. Kok, zelf lid (en wel vice- voorzitter) van het moderamen, heeft het gedrukt en in den handel gebracht. Het is keurig en practisch uitgegeven, vooral wegens de ver schillende soorten van letters, groot en klein, waardoor een overzicht en inzicht zeer verge makkelijkt wordt. Dat' het slechts gebonden geleverd wordt, achten wij een verdienstein dit opzicht geven Engeland en Duitschland ons land reeds lang een goed voorbeeld. Laten nu alle onze diakonieën (of Kerkeraden), zonder één uitzondering, zich dit handboek aan schaffen. Op tallooze vragen wordt hier een antwoord gegeven, duidelijk en kort. De vrucht van 25-jarigen arbeid kan hier geplukt worden welke diakonie zou in deze nalatig willen zijn Ook zullen diakenen, die tegen een uitgave van f 1,25 niet op behoeven te zien, wel doen, per soonlijk dit boek aan te schaffen. Aan de 25ste conferentie, deze week te Den Haag gehouden, brengen wij onzen heilgroet. Steune de Heere die wakkere mannen, die als leiders optreden in het besturen dezer conferen ce's en redigeeren van het Diac. Corr. blad. En mogen nog tot in lengte van jaren vergaderin gen worden gehouden tot steeds meerdere groei en bloei van het diaconale werk. J. D. wlelenga. Wij ontvingen het September-nummer van dit reeds in wijden kring bekende Maandschrift. Eerst geeft het een schoon artikel van de hand van dr. J. Th. de Visser over: De nationale geest in het tijdperk der inlijving. Met zeld zaam genoegen lazen we het, want al is het een zeer droeve bladzijde uit onze historie, toch blijkt uit dit artikel, dat er nog wel groepen in ons volk waren, welke aan de oude tradi tie vasthielden. Het leere bovendien, wat het gevolg is, wanneer ons volk zijn nationale taak verloochent, en het oude historische spoor verlaat. Teekenend is het opschrift: „De Franschen er uit en Oranje er bij" geplaatst boven het tweede artikel van mr. D. P. D. Fabius gele verd en in dit artikel wordt de vinger op de wond gelegd. Het is waard om gelezen en herlezen te worden en om mede te helpen, dat de waarheden daarin verkondigd gebracht wor den tot het bewustzijn van ons volk. Hoe heeft het zich gewroken, dat men over 't geheel zich tevreden stelde, als de Franschen maar weg waren en Oranje er by was. Nederland vergat het, dat het geheim van allen zegen in des Heeren woord en dienst lag en het vergeet dit nog steeds al te veel. „Een mislukte audiëntie bij Napoleon" is de inhoud van het volgend stuk, bezorgd door J. B. du Buy en het geeft ons te zien, welke bange dagen de predikanten en hunne gezinnen door leefd hebben en alzoo behelst het een ernstige waarschuwing aan de voorgangers des volks om geen steenen in plaats "van brood te geven. Over „Pamfletten van 1813" handelt J. Wille, die daarin het bewijs geeft van nauwkeurig onderzoek, dat ook een helder licht laat vallen op dit tfldvak. De leestafel biedt ook heel wat aan, waar van we wel kennis nemen mogen. Dit nummer is ook afzonderlijk tegen den prijs van f 1,50 te bekomen en ik zou willen, dat het in vele van onze gezinnen kwam. Deze „stemmen des tijds" moeten meer dan tot dusver gehoord en ter harte genomen worden. Bouma. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het is ditmaal voor de vyf-en-dertigste keer dat de Unie-collecte voor onze christelijke scholen, overal waar christenen wonen, omgaat. En christenen wonen, Gode zij dank, overal, van den Dollart tot de Schelde. Daarom be staat er op alle onze dorpen en in alle onze steden, solidariteit in het collecteeren voor en in het geven aan de Unie-collecte. Ook in Middelburg. In het buitenland begrijpt men van zoo'n collecte niemendal. In Engeland kent men de strijdbare kiesrechtvrouwen, die allerlei onbe hoorlijke en onvrouwelijke standjes uithalen. In België kent men den heftigen en prikke lenden taalstrijd met den beminneljjken en gewyden Hugo Verriest aan 't hoofd. In Frankrijk schijnen radicale uitbarstingen voor 't oogenblik gebluscht, omdat socialisten en radicalen hun vereenigingspunt gevonden hebben in president Poincaré. In Duitschland houdt de eminente keizer niet alleen de draden der internationale poli tiek, maar ook de party woelingen onder. Dat alles kennen onze naburen. Maar een collecte als wapen in den politieken strijd Neen, dat kennen ze niet. Maar wy des te beter, nietwaar? In Nederland leeft een bevolking, ongetwij feld een minderheid, maar dan toch een aan zienlijke minderheid, die met den ouden Bybel is opgevoed, daarin levenswijsheid vindt, en daaraan levensidealen ontleent. Die minderheid wenscht dat waar dien Bybel in huis in eere is, ook in eere zal zyn in de school, waar de kinderen onderwijs ontvangen. Een' school waar die Bybel niet is, en waar den naam niet genoemd wordt van Christus die het middelpunt van dien Bybel is, is voor die minderheid ongewenscht, onbruikbaar zelfs. Om die school overal te verkrijgen, ontstond een zeldzame eenstemmigheid onder die min derheid. Christelijke opvoeding voor de jeugd werd het schibboleth, het symbool, het devies, het wachtwoord. Moeilijk te bestijgen was het bergpad dat uitzicht gaf op vrijheid en op gelijkstelling. Een kwart eeuw lang gaf geen uitzicht. Maar toen opende zich een vergezicht, dat beloofde het einde van den moeizamen weg te zullen bekronen. Het kabinet Mackay gaf den eersten stoot tot erkenning van de christelijke school als gerechtigde instelling in ons publiek leven, subsidie van rijkswege werd gegeven. Het ka binet Kuyper bracbt gelijkheid van minimum tractement voor de onderwijzers, gely'ke pen sioenregeling en bydrage voor de bouwkosten der scholen. De ministers Rink en Heemskerk verhoogden de bijdragen. Kweekscholen werden gelyk gerechtigd en het uitgebreid lager on derwijs genoot meer uitgebreide verzorging van rijkswege. Zoo vorderde de christelijke school van stap tot stap, zoowel in recht- als in mogelijkheid van bestaan. Maar nog steeds moet aan de vrienden van het christelijk onderwijs een jaarlyksche gave voor de school worden gevraagd om te kunnen bestaan. Tegen de concurrentie met de gemeentekassen zyn onze subsidiën nog niet bestand. Daarom gaat ook in onze stad de collecte voor de christelijke school rond om voor haar, althans voor een deel het jaarlyksche onder houd te vragen. De collecte die zich de volgende week by u aanmeldt, is voor de christelijke school. Als ge het schoonste en nieuwste bouwwerk van onzen tjjd, het Vredespaleis te 's Graven- hage, binnengaat, dan treft het u dat die ko lossale marmeren hal als 't ware beheerscht wordt door een Christus-beeld. Het is een ge schenk van Argentinië. Het bronzen beeld, meer dan levensgroot, met een kruis in den arm, 500 kilo zwaar, domineert de omgeving. Dat beeld is niet alleen in die internationale omgeving, maar ook voor ons een teekenend symbool. Het predikt ons dat Hy, die vergeving en eeuwig leven bracht, ook voor het ideaal van komende geslachten het bezielend middelpunt zyn zal. Hem te eeren ook door de christelijke school zjj onze liefde waardig en ons een voorrecht. P. J. DE KRUIJTER. Middelburg, Sept. 1913. AFDEELING MIDDELBURG. Ledenvergadering op Dinsdag 83 September, 's avonds 8 uur, Militair Tehuis. AgendaBespreking Contributieverhooging. Wegens de belangrijkheid dezer verg. worden alle leden dringend uitgenoodigd. HET BESTUUR. N. B. De leden, die dezen winter werk voor de vereeniging wenschen te doen, gelieven dit spoedig aan den Secr. op te geven. Namens het Locaal-Comité, P. J. DE KRUIJTER, Voor/, A. BLIJDORP, Secr. TEGEN ZWAKTE. Staalpillen, 500 a 50 cent, 1000 a 90 cent. Eiwitstaai, Staalpoeder. L. JANSE, Korte Noordstraat, Middelburg. ABONNEERT MEN OP DE SPIEGEL en TIMOTHEUS. 1 October begint de nieuwe jaargang. Neemt ook bestellingen aan op De Zeeuw, Heraut, Standaard, Kerkbode, Kerkblad, Vriend Oud en Jong, Rotterdammer, Middelb. Courant, Nederlander, Veldbode, Veldpost en alle andere COURANTEN en TIJDSCHRIFTEN. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver bemnden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers. No. 1. Verklaring van het Evangelie van Mattheus door Dachsel, gecartoneerd f 2,75, No. 2. Wat iedereen van Rembrandt wel mag weten, met ruim 20 platen. No. 3. Wielenga, De vrye Arbeider No. 4. Sparrenburg. Pro- phetiën aangaande den Messias. No. 5 Weersma Bybelsche aardrijkskunde. No. 6 Jaarboekje der Zending met platen en verhalen. No. 7. Een boekje over de Kerk. No. 8. Het leven van Zendeling Williams. No. 9. Een boekje met 25 Vaderlandsche liederen op muziek. No. 10. Alle man in 't geweer. No. 11. Een boekje met verzen. No. 12. De wraak van den Stundist. No. 13. J. W. A. Notten. De onveranderlijke Grondwet. No. 14. Tweeërlei Wereldbeschouwing No. 15. Band aan het Woord, door Dr. Kuyper. No. 16. Landbouw vertegenwoordiging, door de Wilde. No. 17. De roeping der Overheid. No. 18. Is Sociaal Democratie met Christendom vereenigbaar. No. 19. Wisse, het Sociale vraagstuk. No. 20 Zyn zuster een verhaal door A. Klein. No. 21. Van 's levens zorgen, een verhaal door Joh. Breevoort. No. 22 tot 25 nog 4 verschillende werkjes. Goed gelezen dus? 25 Boeken voor een gulden, waarvan No. 1 reeds het driedubbele waard is, dus al de andere gratis. Ten slotte geven we ook nog 25 prachtige gekleurde ansichtkaarten op den koop toe. Geheel deze verzameling van 50 stuks franco thuis op ont vangst van Postwissel van f 1,en 20 cent voor porto. Postzegels per brief f 1,25. Wie No. 1 in stempelband wenscht te ontvangen zende f 1,60. Schryf er by voor de 25 boeken. Adres is Abdysiroop, Kloosterbalsem, Maag- en Nier- pillen, Pinkpillen, Beechamspillen, Sanguinose, Sanatogen, Haarlemsche Olie. De 5 pCt. korting wordt desverlangd dadelyk gegeven. L. JANSE, Drogisterij De Zon, Middelburg. STERK ASPHALTPAPIER vanaf 12 cent per M2. L. JANSE, Korte Noordstraat, Middelburg. By J. H. KOK te Kampen verscheen thans compleet door „De commentaardien ik hierbij geef, heeft hier en daar het karakter eener verhandeling aangenomenbij name waar het gold de woor den van het formulier uit de historie van den avondmaalsstrijd toe te lichten. Toch is de commentaar hoofdzaak gebleven Mijn doel was steeds de schatkameren van het formulier zelf te openen Uit de Voorrede.) $$8$^ Door de gansche Christel, pers is dit uit nemende werk ten dringendste aanbevolen. Verkrijgbaar by eiken soliden Boekhandel zoomede by den Uitgever. Ie kwal. Verven, Oliën, Lakken en Vernissen aan billijken prijs. L. JANSE, Korte Noordstraat, Middelburg. LANGEDELFT H 20. Aanbevelend, In EFFECTEN, COUPONS en INCASSEE- RINGEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVAL LEN- TRANSPORT- en LEVENSVERZEKE RINGEN. Neemt gelden deposito# Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het s 1 u i t e n van HYPO THEKEN. Noirine Kachellak, roest niet en springt niet af. 30 cent per groote flacon. L JANSE, Korte Noordstraat, Middelburg. Heden verscheen by J. H. KOK te Kampen door naar de 13e uitgave uit het duitsch bewerkt door Geneesheer-Directeur te Lozenoord. 423 Pag. Prys gebonden in een sterken Stempelband fl,90. Dit boek is vooral daardoor zoo aantrekkelijk, omdat het juist geeft wat de leek van noode heeft. Het is kort en zakelijkhet is niet breedvoerig, niet te veel beschrijvend, niet te veel zich verlie zend in vele details, die den leek maar van het goede pad doen afdwalen, en hem het spoor by ster doen worden. Maar het houdt steeds de hoofdzaak vast, het geeft steeds een inlichtend antwoord, en is vooral een uitstekende raadsman by de keuze der geneesmiddelen. Het geeft eerst in enkele trekken, duidelijk en klaar, een beeld van de ziekte, om vervolgens de daarvoor te gebruiken middelen zoo kort mogelijk te omschrijven, maar zóó, dat juist in de omschrijving dezer middelen de leek als 't ware aan de hand van den auteur vanzelf wordt bepaald bij het middel dat voor hem in dit of dat geval als is aangewezen. Het is een bij uitstek practisch boek en die het eenmaal kent en gebruikt, zal er hoe langs zoo meer de groote waarde van leeren verstaan. Elke Homoeopaath moet zich dit uitstekende Handboek aanschaffen. Het zal blyken van groot nut voor hem te zyn. S&Sfï?"* Dit boek is verkrijgbaar bij eiken soliden Boekh. en na ontvangst van postwissel ook bij den TJitgever. Beste Sponsen, Zeemen, Vegers, Bezems, Kwasten aan billijken prys. L. JANSE, Korte Noordstraat, Middelburg. Dagelyks Zaden verkrygbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café ade Eendracht".

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3