Werken m ds. Wisse. I. f. BuMtrjj m ZaïMil PACKARD Oranjeavond. H. VERBOOG, BoekhN1JKERK. Boekh. FANOY. ORGELS. A. S. J. DEKKER „WALCHEREN". geboorte, huwelijk, 25-jarige Eehtvereeniging sterfgevallen Ofticiëele Berichten. BOEKAANKONDIGING. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën, Ds. J. B. NETELENBOS, met het Onderwerp: 1813. te GOES, Directeur F. A. HANSEN, Middelburg. en in «lit blad« 't vervolg uitkomen bij den uitgever E. J. Boseli Jbzn. te Nb verdal. In 't najaar zal bekende Jaarboekje voor de 59ste maal verschijnen en dan voor 'teerst onder redactie van ds. G. Doekes te Nieuwdorp (Z.) AGENDUM van de 6e Classicale Dia conale Conferentie te houden in de Gereformeerde Kerk te Goes, op Woensdag 24 September 1913, des voormiddags ten 10 ure. I. Opening der Vergadering. II. Lezen der Presentie-lyst. III. Lezen der Notulen. IV. Verslag van den Penningmeester. V. Verkiezing van een lid van het Mo- deramen. Volgens rooster is aan de beurt van aftre ding br. J. J. de Jager. Het Moderamen stelt het volgende dubbeltal J. J. de Jager, van Nieuwdorp. A. Pot, van Wolfaartsdijk. VI. Referaat van br. Ph. Wessels. OnderwerpRegeling tot ondersteuning van hulpbehoevende diaconieën in Zeeland. VII. Bespreking der ingekomen vragen. 1. Is het noodzakelijk dat geldelijke steun verleend wordt door diaconieën tot oprichting van een kas voor onvermogende krankzinnigen (dit naar aanleiding van de vraag gesteld door twee diaconieën op de algemeene vergadering van „Vrederust" 1.1. gehouden te Middelburg). Kapelle-Biezelinge. 2. Wordt door br. Diakenen wel genoegzaam gelet of de kinderen hunne roeping tegenover hunne hulpbehoevende ouders betrachten Goes. 3. Kan een Diaconie ook zijn krankzinnigen, die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in een gesticht worden geplaatst, verpleegd krijgen in Christelijke gestichten? Kapelle-Biezelinge. 4. Zijn alle Kerken (Diaconieën) doordron gen van hunne roeping dat zij voor hunne hulpbehoevende weezen hebben zorg te dragen Goes. 5. Is het geoorloofd dat de Diaconie de hulp der overheid aanvaardt bij de duurzame ver zorging van verwaarloosde kinderen Goes. 6. Hoe hebben Diakenen te handelen met ontouderde kinderen, waarover zij de voogdij hebben aanvaard? Goes. VIII. Omvraag. IX. Sluiting om 5 uur. VARIA. Indien de tijd zulks toelaat wordt ter be spreking de aandacht gevestigd op de volgende onderwerpen, door Goes aan de orde gesteld 1. Gezins- of gestichtsverpleging voor Wee zen of Kranken. 2. Wordt er rekening gehouden met het Synode-besluit inzake Kinderverzorging 3. Diaconale gelden en Eeredienst. 4. Het Diaconaat en de Kerkelijke pers. 5. De Diaconie en de Armenraden. Wolf aartsdijk 27 Aug. 1913. Zondag 24 Aug. werd de gemeente dubbel verontrust. 17 Aug. werd de gemeente bekend gemaakt dat onze geliefde leeraar ds. G. de Jager een roeping had ontvangen van 's Gravendeel. Nu laatst leden rustdag maakte Z.Ew. de gemeente be kend dat hij een roeping had ontvangen van Duurswoude. De Koning der kerk geve dat Z.Ew. met volle vrijmoedigheid voor die roepingen moge be- Dat ondervond ook Van der Hagen. Van de vijf kinderen, die hem geschonken waren, moest hij er drie weder afstaan. Slechts de beide jongste kinderen, Willem en Grietje, mocht hij behouden. Ge kunt u de droefheid der ouders voorstellen, doch ook te midden van die smartelijke leidingen, gaf de Heere troost. Van der Hagen en zjjne vrouw konden het den lijder der oudheid van ganscher harte nazeggen„De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de naam des Heeren zij ge loofd". Acht jaren waren verloopen sinds dien droeven zomer. Een andere beproeving wachtte Van der Hagen. Zijn vrouw, die nimmer heel sterk geweest was, begon te sukkelen. De dokter werd geroepen, en het scheen, dat de ziekte een gunstigen keer nam. Doch niet lang mocht die beterschap duren. De engel des doods trad bij vernieuwing binnen, en beroofde Van der Hagen van een liefhebbende eehtgenoote, de kinderen van een zorgvuldige moeder. Zwaar was den diepbeproefden man deze slag gevallen. Hij stond nu alleen met zijne beide kinderen. Gelukkig voor hem, dat hij den weg wist tot Gods genadetroon, waar hij troost vond in droefenis, en waar hij kracht ontving om het opgelegde kruis te dragen. (Wordt vervolgd.) danken en zijn dienstwerk alhier moge voort zetten, tot eer van 's Heeren Naam, tot heil der gemeente en tot vrede voor zijn eigen hart, is de bede en wensch van kerkeraad en ge meente. Namens den kerkeraad, A. Nagelkerke, Scriba. CLASSIS ZIERIKZEE. Op de a. s. Classicale vergadering moet ge stort worden de collecte voor de Theol. School. Ds. B. Meijer, Classe-correspondent v. d. Theol. School. Op de a. s. Classicale vergadering zal geïnd worden de halfjaarljjksche bijdrage voor de Prov. kas naar Art. 13 D. K. O. Deze bedraagt voor Brouwershaven f 15,Bruinisse f22,50, Colijnsplaat f 18,75, Geersdijk f 9,40, Haam stede f 9,40, Kamperland f24,40, Nieuwerkerk f 9,40, Oosterland f 13,10, Scharendyke f 16,85, Wissekerke f 7,40, Zierikzee f 26,20, Zonne- maire f 15, Ds. B. Meijer, Dep. ad art. 13 D. K. O. De man, die alles van de w|js bracht, door Arnold. Rotterdam. D. van Sijn Zonen. Prjjs 10 cent. Waarvoor dit boekje van 16 bladz. dient, is ons niet recht duidelijk. Om de verhevenheid van poëzie behoeft dit dichtstuk niet gepubli ceerd meermalen is 't slechts rijmelarij. Ook is het niet oorspronkelijk want het onderschrift luidt„naar een verhaal uit het Engelsch". Om voor te dragen op Jongelingsvereenigingen is het te lang. Voor Evangelisatie zijn reeds talrijke pakkende tractaatjes over dit onderwerp geschreveneen dronkaard, die tot bekeering komten voor verspreiding is dit lied te duur. 'tls anders wel aardig verhaald, hoe het zin gen van een versje den dronkaard tot inkeer bracht. De uitgave is keurig netjes. Beknopt overzicht der Kerkgeschiedenis door J. C. Wirtz Cz. Derde vermeer derde druk Oosterbaan en le Cointre Goes. 25 cent. Een boekje van ruim 60 bladz. De eerste helft verhaalt de Kerkhistorie in de tweede helft wordt het verhaal in vragen omgezet. Het is knap werk in 49 lesjes een overzicht te geven van de Kerkgeschiedenis 't zy'n dan natuurlijk ook de hoofdzaken alleen die worden aangeroerd doch dat is voor onze lagere scholen genoeg voor de catechisaties geeft dit boekje te weinig maar daarvoor schreet de heer Wirtz het ook niet. Enkele opmerkingen mogen ons geoorloofd zijn. In de 4e les wordt gezegd, dat Jezus voorspeld had, dat van Jeruzalem geen steen op den anderen steen zou gelaten worden wij meen den dat Jezus dit alleen van den tempel had voor zegd ook kan de opmerking in hetzelfde lesje, dat de joden altijd rondzwerven zullen totdat zij Jezus als den Messias zullen erkennen, aanlei ding geven tot misverstand, alsof de joden als dan zullen terugkeeren naar Palestina. Het spreken over de Franciskaner en Domi nicanerorde in de 3de eeuw (les 9) is natuurlijk een drukfout. Een leemte vinden wij het, dat in het ééne kleine lesje over Calvijn (over Luther zijn 3 lesjes niet eens zijn hoofdwerk de In stitutie, is genoemd, en van zyn Bijbelverkla ring geen melding wordt gemaakt. Eveneens verwondert ons, dat de Synode van Dordrecht 1618/19 met de hernieuwde vaststelling onzer Belijdenis, en het opdragen van een Bijbelver taling, niet in dit boekje voorkomt. In het lesje over de Afscheiding had het jaartal 1834 opgenomen moeten worden. Twee dingen troffen ons in het bijzonder. Allereerst is het up to date; zelfs worden de Mormonen afzonderlijk behandelddat is uit nemend door den heer Wirtz gedacht. Ook is het een groote deugd, dat de Zending er uit drukkelijk in voorkomt. Jammer vinden wij het daarom, dat in het lesje over Graaf van Zinzendorf niet gezegd wordt, dat de Broeder gemeente de Zendingsgemeente bij uitnemend heid isook geeft in het apart lesje over de Zending deze zin een onjuiste gedachte„Het eerste genootschap van dien aard in Nederland werd opgericht te Zeist in 1792" (moet dit niet 1793 zijn Wij meenen dat het Ned. Zendeling- genootschap^ opgericht in 1797, het eerste ge nootschap ishet genootschap te Zeist is niet meer dan een filiaal van do Broedergemeente. Als in dezelfde les gezegd wordt, dat de Gere formeerde Kerken op Midden-Java (ten Z.) en Soemba arbeiden door dienaren des Woords en geneesheeren, had er nog bijgevoegd kunnen wordenen onderwijzers. De opmerkingen door ons gemaakt, mogen den heer Wirtz doen verstaan, dat wij met belang stelling van zijn werkje kennis hebben genomen. Onze onderwijzers zullen zeker er nut van trekken. De uitgave laat niets te wenschen over. J. D. Wielenga. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) L. S. Op de j. 1. gehouden jaarvergadering der Geref. Zondagsschool-Vereeniging „Jachin" bleek, dat het prachtige gedenkboek nog altijd niet uitverkocht is. Vooral ook met het oog op de kas werd er ernstig op aangedrongen de vrienden en vrien dinnen van Evangelisatie-arbeid, dus ook van de Zondagschool, tot koop op te wekken. Zooals we vroeger reeds schreven: verschil lende mannen van naam hebben bijdragen ge zonden, waaronder de professoren Bavinck, Lindeboom en Grosheide, Dr. De Moor, de predikanten Sikkel en Renting, enz. enz De eerste afdhet geschiedkundig gedeelte, geheel door ds. J. P. Tazeloar bewerkt, telt 238 pagina's. Dan komen bijdragen1. uit de historie, 2. het vraagstuk, 3. de inrichting, 4. de arbeid der Zondagsschool, 5. uit de praktijk en 6. tot slot, groeten en zegenbeden. En dit royaal uitgevoerde werk, ruim 400 bladz. groot, is thans voor een prikje te krijgen. Wie mij een postwissel van f 1,15, zegge f 1,15 zendt, ontvangt het franco thuis. Broeders en zusters, helpt „Jachin", bevoor deelt u zelf door een rijken schat leerzame lectuur aan te koopen voor éénen onnoozelen gulden. Met heilbede. Uw dw A. BOOT, Mauritsstr. 5. Groningen. Geachte Redactie Zou U voor onderstaand ook een plaatsje willen afstaan. Bij voorbaat mijn dank. De plaats van iemands geboorte blijft altijd hem van belang, men blijft in derzelve vreugd of smart deelen. Zoo ging het ook mjj op Vrijdagavond 22 dezer, toen er in de Geref. Kerk te Koudekerke een nieuw kerkorgel zou in gebruik genomen worden. Te meer omdat de naam der firma, welke dit orgel leverde, hier nog op Walcheren zoover ik weet niet vertegenwoordigd is in een der kerken. 'k Heb hier al menig maal het in gebruik nemen van een kerkorgel mogen bijwonen, van dit moet eerlijk gezegd worden, dat het mijn verwachting heeft overtroffen. Is eenvoud een kenmerk van het echte, van dit kan zulks wor den gezegd. Het front is schoon, een waar sieraad voor het kerkgebouw. Nadat het by monde van dhr. ten Brink, als voorz. van de Orgelcommissie aan de kerk was opgedragen en door dhr. ten Brink ver zocht werd te zingen Ps. 150 1 en 2, bleek het ons wat een uitnemend instrument het ook is, rond, krachtig maar ook lieflijk van toon. Ds. v. Loon sprak ons toen naar aanleiding van Psalm 150. Nog meer zou het echter ons te hooren ge ven, waarbij de geluiden nog te beter zouden uitkomen, en wel bij Ps. 116 1, 2, 3 en 4. De heer v. 'tHof, die het voor ditmaal be speelde, heeft het ons in al zijn schoonheid doen kennen. Is het soms lastig voor een organist om voor een of meer regels waar het vers in een gebed overgaat de juiste registers te laten spreken, hier is zulks zoo gemakkelijk, een enkele druk op een nevens het klavier ge plaatst knopje maakt het voor den organist zoo gemakkelijk als 't maar kan. Thans gaf de heer v. 't Hof nog eene orgelbespeling waar van ik alleen slechts zal noemen Ps. 42 van E. Weiss en het „'kWil U o God mijn dank betalen". Mijn inziens kwam hier deregistree- ring het uitstekends uit. Het spel was waarlijk uitnemend. Het was de aanwezigen aan te zien, dat ze genoten. Hierop volgde een hartelijk welkomstwoord van ds. van Loon aan ds. Ingwersen en familie thans in ons midden aanwezig en de gemeente gaf gaarne gehoor om de zegenbede uit Ps. 134 hem en de zijnen toe te zingen. Hierbij aan het einde gekomen, dankt ds. v. L. mede namens Kerkeraad en gemeente den WelEd. heer Standaert van Rotterdam voor het uit stekend geleverd orgel, dhr. v. 't Hof voor het schoone spel dezen avond ons gegeven en ein digt met dank aan God die ons in zijn gunst dezen avond bereidde, waarna we onder heerlijke toonen van „Stille nacht, Heilige nacht" het kerkgebouw zeer voldaan verlieten. Dispositie als volgt Bourdon 16 v Fluit dolse 4 v Prestant 8 Octaaf 4 Roerfluit 8 Woudfluit 2 Viool de Gemba 8 Cornet 3 stuk Voise Celeste 8 Trompet 8 Tremulo Pedaal Subbas 16 v Koppeling Onder Klavier 4 doppen F. T. P. O. Zy nog vermeld dat het orgel Pneumatisch werkt. Een en ander is gemaakt op advies en onder toezicht van den heer v. 't Hof. A. Middelburg, 23 Aug. 1913. Woensdagavond 4 September om 8 uur hoopt de Chr. Werkl. Vereeniging Patrimonium in de zaal BOGARDSTRAAT een Oranjeavond te houden. Als Spreker wenscht op te treden Verder zullen enkele Zangnummers en Voor drachten den avond afwisselen. Leden en begunstigers met hunne vrouwen vrijen toegang. Niet-leden°10 cent entree. Tijdens de Pauze ververschingen te bekomen. HET BESTUUR. No. 1. Geloof en Wetenschap f 1,90; No. 2. Het Pessimisme f 1,40 No. 3. Vrijzinnige Staat kunde No. 4. De brief aan PergamusNo. 5. Het Sociale vraagstuk en No. 6 Is Sociaal Democratie met Christendom vereenigbaar. Deze 6 werken op ontvangst van postwissel van f 1,45 franco thuis. Wie de No. 1 en 2 in stempelband wenscht, zende mij f2,15. Steeds ruime voorraad TAFELBIJBELS van af 80 cent. KERKBOEKEN voor gouden slot en portefeuillesluiting. N. T. en PSALMEN 30 en 40 cent. Verguld 45 en 60 cent. Goedkoope PSALMBOEKJES 15 en 20 cent. Bij het koopen van een Orgel stelle men de volgende eischen le. Het binnenwerk moet van een be proefd fabrikaat zijn (o.m. van zeer droog hout zjjn vervaardigd). 2e. De toonschakeering der verschillende registers moet duidelijk hoorbaar zijn en overeenstemmen met de namen op de registers voorkomend. Er zjjn n.l. veel Orgels in den handel met een groot aantal registers, maar waarbij tevergeefs naar verschil in klank wordt gezocht. 3e. De kast moet fijn afgewerkt zijn en geheel naar den smaak van den kooper. Men wende zich met vol vertrouwen tot de firma die reeds vanaf het jaar 1890 duizenden instrumenten in ons land met succes heeft geplaatst. Het beroemde fabrikaat voldoet aan al de te stellen eischen. Tot een bezoek aan de Orgelmagazijnen wordt ieder belangstellende beleefd uit- genoodigd. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bjj den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café .de Eendracht*. plaatse men zijn familie-advertentie's

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3