Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland Onder Redactie van: Ds.L. B0ÜM1, Ds. R. J. YAN DER YEEN en Ds. J. D. VIELENGA. lie Jaargang. "Vrijdag 29 Augustus 1913. No 11. UIT HET WOOR1). Met medewerking van onderscheidene Predikanten. 1B0IHEMEITSPIIJS Drukker-Dltgever A. D. LITTOOIJ Az. MIDDELBURG. PIUS DEB iDYERTEITIER UIT GOD GEBOREN. joh. 1 13. Om in te gaan in het Koninkrijk Gods zijn den mensch ongenoegzaam de natuur lijke voortreffelijkheden, die hij bezit of meent te bezitten. Dat Koninkrijk toch is een heilige en geestelijke wereld, en als zoodanig sluit het uit en buiten alles, dat behoort tot het gebied van het door de zonde verdorven en verontreinigde leven. Zijne poorten openen zich wel voor het nieuwe schepsel in Jezus Christus, maar niet voor den ongeheiligden zondaar. De Koning erkent als de zijnen alleen diege nen, die het door genade geleerd hebben Hem de hulde des geloofs en het dankbare offer der liefde en der aanbidding te brengen. En tot de burgers van het Ko ninkrijk worden gerekend, niet wie uit vleesch geboren zijn en wier afkomst van beneden is, maar zij, wier afkomst van boven is, die uit God geboren zijn, wier burgerschap en wandel in de hemelen is. Zooals Johannes het zegt: zijdie Christus aangenomen hebben, dien Hij macht ge geven heeft kinderen Gods te worden, namelijk die in Zijn naam gelooven, die zijn niet uit den bloede, noch uit den wil des vleesches, noch uit den wil des mans, maar uit God geboren. Niet uit den bloede. Op hooge geboorte en adellijke afkomst hebben menschen zich menigmaal laten voorstaan, ook al was er overigens niets, dat recht gaf tot eenige verheffing. De adel door geboorte heeft in onze dagen niet meer die betee- kenis, die ze in vroeger dagen hadmaar ieder weet het wel, hoe velen gevoelig zijn en blijven op het stuk van geboorte uit edel bloed. Iets dergelijks werd ook bij de Joden gevonden in de dagen van Jezus omwandeling op aarde. Wij zijn Abrahams zaad dat was de nationale trots, die wortel geschoten had in hunne harten. Hooggevoelend zagen zij met minachting neer op alle andere menschen en volken. Maar al was Abraham hun vader, en al lagen er tusschen Abraham en hun vele geslachten, zij vergaten dat de natuurlijke afstamming, zonder meer, geene geestelijke verwantschap meebrengt. Zij noemden en roemden zich kinderen van Abraham, maar zij volgden Abrahams geloof niet en wandelden niet in zijne voetstappen. Daarom was hun roem ij del, gelijk de uitkomst leerde. Het vleesch- geworden Woord kwam tot het zijne, maar de zijnen hebben Hem niet aangenomen. Noch-uit den wil des vleesches. Johannes denkt bij deze woorden waarschijnlijk aan de acte der menschelijke voortplanting, tot welke den mensch door den Heere God de drang is ingeschapen. En nu brengen menschen wel menschen voort, maar de vraag is: welke? En dan ant woordt de Schrift, dat zondige menschen zondige kinderen voortbrengen. Wat uit vleesch geboren is, blijkt altijd vleesch, nooit kind van God te zijn. Die mensch moet nog geboren worden, die, zelf onrein, een reine voortbrengt. Neen, toen den gevallen Adam een zoon geboren werd, was het een zoon naar zijn beeld. En alle Adamskinderen moeten het met David klagenZie, ik ben in ongerechtigheid geboren en in zonde heett mij mijne moeder ontvangen. Wat uit vleesch ge boren is, dat is vleesch en onbekwaam om in te gaan in het Koninkrijk Gods. Noch uit den wil des mans. De man is naar Gods bestel de genereerder in het menschelijk geslacht. Naar het vermogen, hem geschonken, kan hij wel de bedoeling hebben zich een zaad te verwekken, maar kinderen Gods kan hij niet voortbrengen. Abraham overleide wel bij zich zeiven om bij Hagar den zoon der belofte voor te brengen, maar God maakte Zijne overleg gingen te schande en hield geen rekening met den wil des vleesches noch met den wil des mans. Neen, God laat zich Zijne kinderen niet van menschen geven, maar Hij bepaalt zelf, wie Hij tot kinderen zich geven zal. Zeker, zoo velen Christus aangenomen hebben, wien Hij macht gegeven heeft kinderen Gods te worden, namelijk die in Zijn Naam gelooven, die zijn wel van hooge afkomst, die kunnen roem dragen op edele geboorte; maar die afkomst en geboorte zijn niet uit den bloede, niet uit den wil des vleesches, niet uit den wil des mans, maar ze zijn van bovenalle ware geloovigen zijn uit God geboren. Hier gaat het naar het aangrijpende woord van den apostel Paulus Noch omdat zij Abrahams zaad zijn, zijn zij allen kinderen, maarin Izak zal u het zaad genoemd wordenniet de kinderen des vleesches, die zijn kinderen Godsmaar de kinderen der beloftenis worden voor het zaad ge rekend. Uit God geboren, daarop komt het bij het Koninkrijk der hemelen aan. Zonder de geboorte uit God, die de Schrift ons de Wedergeboorte noemt, kunnen wij het Koninkrijk Gods niet zien en de heerlijk heid van zijn Koning niet aanschouwen. Jezus blijft een vreemde, zijn heil en gerechtigheid heeft niets begeerlijks, naar het heilig en zalig leven in het Koninkrijk Gods gaat het harte niet uit, tenzij de H. Geest ons hart en leven veranderd en vernieuwd heeft. Maar Gode zij dank voor Zijne onuitsprekelijke genade, Hij zendt Zijnen H. Geest uit, om doode zon daren te herscheppen en te vernieuwen, om hen een ander leven te schenken, dan zij van nature kennen, en door geloof en liefde hen aan Jezus te verbinden. Als die H. Geest komt over de ziel van een zondaar, welke droefheid wordt er dan geboren over de zonde, hoe zoekt zij dan den eenigen Zaligmaker en Verlosser, wat leert zij dan een ander leven kennen, hoe wordt zij dan aan God verkleefd en aan Zijn heiligen wil en dienst verbonden De Wet maakt dienstknechten en slaven, die sidderen voor de Majesteit en 't recht des Heeren Heeren; maar die uit God geboren is, leert gelooven dat Jezus Christus op aarde gekomen is om zondaren zalig te maken, en vroeg of laat komt hij er toe om God, met verbroken hart en bevende lippen, in Christus te noemenAbba, lieve Vader! Zalig, gelukzalig, welgeluk zalig elk, wien dit van God gebeuren mag hij is uit God geboren. Uit God geboren, dat moge u ver ootmoedigen. Zóó zijt gij gevallen, zóó diep ellendig en ongeestelijk zijt gij in u zei ven dat gij nooit naar God en Zijnen Zoon Jezus Christus vragen zoudt, tenzij dan dat God in Zij n genade u eerst komt opzoeken. Zonder de geboorte uit Hem zijt gij geen kinderen Gods, maar ook al woont gij naar het uitwendige in de gemeente des Heeren vreemdelingen en bijwoners ja, dan geldt u dat scherpe en vlijmende woord, dat Jezus tot de Farizeën sprak Gij zijt uit den vader den duivel en wilt de begeerten uws vaders doendie was een menschenmoorder van den beginne en hij is in de waarheid niet staande ge bleven, want geene waarheid is in hem. Laat het getuigenis des Heeren u veroot moedigen, opdat uw leven niet vreemd zij aan het zoeken van den Heere met smee king en geween. Uit God geboren, wees daar op de rechte wijze mee werkzaam. Er zijn pre dikers, die deze heilige en kostelijke waar heid uitschakelen uit het verbond en de belofte des Heeren. De wedergeboorte wordt dan koud en zielloos verkondigd, zonder omlijst te worden met het vrien delijk licht van het mild en zalig Evangelie. Onbekeerden worden daarbij gevoelloos in een hoek geduwd, ter beklaging en verachting aan anderen overgegeven, zon der dat een hand der ontferming naar hen wordt uitgestoken. Zoo wordt het besef van verantwoordelijkheid afgestompt, een doodende lijdelijkheid aangekweekt en de rijke Christus der Schriften ver borgen achter de schaduwen van over- gereformeerdheid. Niet alzoo. Gij moet u veelmeer verblijden over die wondere geboorte, die God in Zijn Woord u predikt dat Hij die werken kan en schenken wil, want zonder haar waart gij voor eeuwig verloren. Maar nu ruischen u telkens die zalige klanken tegen, dat, wat onmo gelijk is bij de menschen, mogelijk is bij God. En het moge u tot rijke vertroos ting wezen dat Hij u, als kinds des Ver- bonds, doet leven bij deze belofte, waarin Hij al zijne genade u weten doetIk zal mijne Wet in hun binnenste geven en zal die in hun hart schrijven, en Ik zal hun tot eenen God zijn en zij zullen Mij tot een volk zijn. Uit God geboren, tracht daarvan verzekerd te worden uit de vruchten. Houdt u dicht bij Jezuszoekt veel den verborgen omgang met God wandelt door den Geest en volbrengt de begeerlijkheden des vleesches niet. De werken des vleesches zijn openbaar in hen, die het Koninkrijk Gods nimmer zullen beerven weest hunne navolgers niet. Want die van Christus zijn, hebben het vleesch gekruist met de bewegingen en begeerlijkheden. Door den Geest te leven wordt openbaar, wanneer gij door den Geest ook wandelt. En de vrucht des Geestes is liefde, blijdschap, vrede, langmoedigheid, goedertierenheid, goedheid, geloof, zachtmoedigheid, matig heid tegen de zoodanigen is de Wet niet. Zij zijn uit God geboren. Van der Veen. KERK, BELIJDENIS, ZENDING. 31 Augustus. Bouma. f per half jaar franco per post Enkele nummers 70 cent. 3 cent. van 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 15 regels 50 cent, iedere regel 10 cent meer. Welke niet uit den bloede noch uit den wil des vleesches, noch uit den wil des mans, maar uit God geboren zijn. Beweegt onze Koningin zich genoeg onder haar volk Deze vraag is meermalen gedaan en sommigen waren wel genegen om een ont kennend antwoord te geven. Thans echter is die vraag verre naar den achtergrond geraakt, want onze vorstin brengt aan verschillende deelen van ons land een bezoek. Zy is dezen zomer reeds meermalen in het Noorden geweest en nog deze week zal het Zuiden Haar zien. We lezen telkens, dat Zy hier en daar is ge weest en Haar komst wordt steeds met blyd- schap tegemoet gezien en Haar tegenwoordig heid wekt steeds vreugde. We zien daarin, dat byna geheel ons volk nog gehecht is aan ons oud vorsten-geslacht en we mogen het wel waardeeren als een weldaad door Gods goedheid aan ons volk geschonken, Er is zooveel ver deeldheid schier op elk gebied, dat het wel tot weemoed kan stemmen, doch het is een licht punt in onze donkerheden, dat ons Oranjehuis nog een band vormt, die ons volk samenhoudt. Het doet ons zien, dat er by alle verschil toch nog is een nationale eenheid, welke haar in vloed nog doet gelden. Zondag gedenkt ons land er aan, dat onze Koningin verjaart. Breidde meermalen over Haar leven de schaduw des doods zich uit, tot dusver bleef Zy bewaard en dit mag ons wel een oorzaak van dankbaarheid zyn aan den God van haar leven en daarom mogen we wel ver trouwen, dat ook nu weer lof en dank gebracht zal worden aan Hem, die ons in Haar gezegend heeft. Laat daarmede gepaard gaan een vurig gebed voor Haar en Haar huis, want we weten toch, dat door God alleen de koningen regeeren. Allerlei geesten zyn ook onder ons volk uit gegaan, die het gezag voor de Hooge Overheid in de harten van ons volk pogen te onder- mynen en daarom is het zoo dringend noodig, dat Hy zelf door Zyn woord en Geest krachtig werkt ter beteugeling van al wat de fonda menten van ons volksleven aantasten wil. We beleven zulke ernstige tyden en over 't alge meen is er het oog te weinig voor ontsloten. Er wordt feest na feest gevierd, er wordt veel gedaan om aan ons volk allerlei genot te ver schaffen en oppervlakkig geoordeeld zou men haast zeggen, dat er geen enkel dreigend ge vaar is, maar wie zyn oor te luisteren legt, weet wel, dat er in de diepte van de volksziel krachten aan 't werk zyn, die beslist vyandig zyn tegen de Godsdienst en de zedelijkheid. Over het leven van ons volk ligt een glans van welvaart en blijheid, welke menigeen misleidt, maar wie gelooft, dat het geheim van allen zegen in Gods woord en in Zyn dienst ligt, laat zich door het uiterlijke niet bedriegen. Dit spore elk, die den Naam des Heeren lief heeft, aan om het gebed te vermenigvuldigen voor Vorstenhuis en volk en om zelf voorzichtig te wandelen in 't midden van een wereld die in 't booze ligt. De Heere geve een ruime mate van den Geest der genade en der gebeden en Hy heer- sche door Zyne genade in het hart van ons oud en doorluchtig Koningshuis.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 1