-mSsSH 12 Grensregelingen met haar nasleep. Kerk en Schoolnieuws. Offieiëele .Berichten. Verantwoording van LlBfdspygn BOEKAANKONDIGING. De Macedoniër. Advertentiën» D. MIDAYAINE, ADRIANA BOSSELAAR, Nu kunnen onze mannen, als zy straks bin nenkomen, op onderscheidene plaatsen in hun eigen taal lezen, waar zy ons vinden kunnen en waar zy op de volgende Zondagen onder onze prediking kunnen komen. Nog zijn wjj 's middags niet geheel en al klaar als 'reeds de eerste bezoekers onze Hall binnenstappen't zijn er nog maar weinigen, maar 't is ons een vreugde hen hier in dit vreemde land te ontmoeten en bij hun brief schrijven hun van dienst te kunnen zijn. Een rust is het als de Hall eindelijk geheel en al is toebereidvan buiten en van binnen is alles thans in orde gebrachtmaar een nieuwe onrust bevangt ons't is geweldig gaan stor men de wind loeit langs de straten de regen klettert tegen de huizen als 't niet verandert zullen onze schippers morgen hunne vaartuigen niet kunnen verlaten. Met deze dingen in het hart en op de lippen zitten wij 's avonds lek ker warm bij de flink gestookte kachel't is zomermaand in Lerwick. D. Pol. Van één der kerken uit de classe Axel kwam voor eenige maanden ter vergadering van die classe de schijnbaar onnoozele vraag „Watmoet er verstaan worden onder den term als gast bij een kerk inwonen?" Het stellen van die oogenschijnlijk naïeve vraag had blijkbaar ten doel, om daarover een grondig classicaal oordeel te hooren. In een oogenblik volgde een antwoord. Maar weldra bleek, dat er toch in die vraag iets meer inzat, dan zich bij het eerste hooren liet denken. De een sprak als zijn meening uit, dat onder bedoelden term verstaan moest worden, dat leden eener gemeente, die dichter bij een na burige gemeente wonen en op verderen afstand van hun eigen kerk, op hun verzoek vergund is om in de genabuurde kerk, met wederzijdsche bewilliging van de betrokken kerken, in te wonen, en dat zij daarin alle rechten hebben, behalve het stemrecht. Een ander vatte deze term op alskerken in een naburige gemeente met het oog op de be diening des Woords, maar met de verplichting, om de sacramenten in de eigen kerk te ge bruiken. En wat bleek al meer en meer bij de geani meerde discussie over dit punt Ditdat men tot het stelsel van gasten gekomen is ter onder vanging van de groote moeilijkheden, die het wijzigen van de grenzen met zich brengt. EvenwelDat stelsel van „gasten" als blijvend instituut is in strijd met het Gereformeerde Kerkrecht. Éénstemmig was dan ook de classe van oordeel, dat dit stelsel een abnormale toestand besten digde, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde moest worden gemaakt. Zij benoem de vijf Depu- taten, om naar de moeilijkheden op de grenzen tusschen verschillende kerken, en de afwijkingen, die daar voorkomen, een grondig onderzoek in te stellen. Deze Deputaten zijn de volgende personen ds. Chr. Bruins te Axelds. J. F. van Hulsteijn te Terneuzen (belast met de saamroeping eener vergadering)Joh. de Fejjter, burgemeester te ZaamslagD. de Putter te Hoek en ds. J. H. Lammertsma te Axel. Die Deputaten staan voor een moeielyke taak. Zaken betreffende grensregelingen met den aan kleve van die, behooren niet tot de aangenaamste. Daarbij kan wel eens de ervaring worden op gedaan, dat de eene kerk herinnerd moet wor den aan het achtste gebod en een andere kerk aan het tiende gebod. Dit neemt echter niet weg, dat kromme din gen recht gezet moeten worden. Ds. Hulsteijn, bij wien heel de actie voor deze zaak berust, heeft Deputaten ter vergadering samengeroepen op Maandag 25 Augustus a. s. te Terneuzen, des namiddags te 2 uur in de consistorie der Geref. Kerk. De classe Axel heeft de wenschelijkheid uit gesproken, dat deze Deputaten tijdig een rapport over deze materie aan hare kerken zouden toe zenden. Wij geven hierbij slechts den raad, indien en zoodra dit rapport bij de kerken inkomt, dat het in elke kerk niet maar terloops worde be handeld, maar nauwkeurig worde gelezen en de inhoud er van goed worde doorgedacht, daar op wijziging van de grenzen, hoe gering ook, of gedeeltelijk of algeheel breken met het „gasten-stelsel" kan en zal volgen de vraag om een nadere regeling van het percentage in de classicale onkosten, zoowel wat aangaat de kosten voor het kerkverband, alsook die voor hulpbetoon bij emeriteering en die voor steun aan een hulpbehoevende kerk. Consul es, vigilate De nasleep iseen por- temonnaie-zaakj e. J. H. Lammertsma. TWEETAL te VreelandCand. C. Bouma te Groningen dr. A. A. v. Schelven te Maarssen. BEROEPEN te Zegwaartds. R. Sybrandy te Lopik te 's Gravendeelds. G. de Jager te Wolfaarts- dijk te Hardinxveld Cand. J. B. Jansen te Kampen te Giessen-Oudkerkds. H. v. d. Zanden te Andel te Geescand. J. v. Henten te Dedemsvaart te Zuidwoldeds. L. v. Wijk te Krommenie te Berlikum ds. W. S. de Haas te Tzummarum te Augustinusgads. J. Oosterveen te Paesens te Schoonebeek Cand. C. Bouma te Groningen te Velsends. J. Kruger te Silvolde te Ambt-Vollenhove AJ. B. Jansen, Cand. te Kampen. AANGENOMEN naar Avereerstdr. C. N. Impeta, Cand. te Katwijk aan Zee. naar Renfuimds. G. v. d. Zanden te 's Gra venmoer. BEDANKT voor Fijnaart, St. Jacobi Parochie, Hazers- woude en 's Gravendeeldr. C. N. Impeta te Katwijk aan Zee voor Donkerbroek: ds. H. Fokkens te Dwin- geloo voor Houwerzjjlds. C. H. Elzenga te Wou- brugge voor Appelschads. F. W. Geerds te Oldekerk voor Geesterends. J. J. Wielenga te Wad dingsveen. 'CLASSIS ZIERIKZEE. Classicale vergadering op Woensdag 17 Sep tember; gewone tijd en plaats. Voorstellen eventueel in te dienen vóór den 1 en September bij den 2en ondergeteekende, correspondent der classis. Namens de roepende kerk, J. Sijbesma, Praeses. D. Mulder, Scriba. Spui. Axel 11 Aug. ISZondagavond j.l. hield de Zangvereeniging „Looft den Heer" met de Geref. Jongelingsvereen. „Soli Deo Gloria" een gecombineerde propaganda-avond. De voorzitter der Zangvereen. J. v. Drongelen opende deze samenkomst met gebed en het lezen van Ps. 100, nadat vooraf gezongen was Ps. 103 7. Na een kort inleidend woord van den voor zitter, waarin hij o.a. er op wees, dat de Zang- vereen. de Jongelingsvereen. niet had uitge- noodigd om bij deze gelegenheid sprekers te hebbenevenmin dat de Jongelingsvereen. de Zangvereen. had uitgenoodigd om haar te die nen op dezen avond. Neen, schoon gecombi neerd houdt ieder voor zich propaganda. Allereerst kreeg de Zangv. de buurt. De directeur C. v. Rin, een eenvoudig boerenman, maar die in de wereld der toonen geen vreem deling is, liet nu zjjn gezelschap ons zien en hooren. 't Zyn mannen wier haren reeds be ginnen te grijzen. Jongelingen in de lente huns levens meisjes, die der Jonkheids-bloe semkroon dragen eenvoudigen uit den lande. Een gemengd koor, waaronder diepe vaste basstemmen zijn. Jongens wier baard nog niet geheel uit hun keel gegroeid is en die dus wel eens een ongewenschte dissonant teweeg brengen. Meisjes met eene klankrijke heldere stem, die lieflijke toonen U doen hooren. Dit is het gemengd koor van ons gehucht. Met belangstelling en niet zonder verwondering hebben we geluisterd naar hun zang. Het klonk bij wijlen lieflijk hartelijk. De directeur spaarde zijn gezelschap niet, niet minder dan een 14-tal liederen moesten zy afzingen, en dat in een propvol schoollokaal. Natuurlijk zijn er ook aanmerkingen te ma ken, doch dit is het doel van dit bericht niet. Ter afwisseling nu kwamen 3 leden van de Jongelingsvereen. met een opstel. De voorzitter J. Bakker opende de rei met eene inleiding over art. 13 van onze Geloofs belijdenis. Het was een keurig opstel. Met aandacht werd er geluisterd, niettegenstaande dat dit art. een stof bevat, dat zwaar is om te verwerken. Nummer 2 gaf ons een kijkje in de „Tweeërlei levensbeschouwing", terwijl no. 3 „een groet aan het vaandel", deed hooren. Een waardig slotstukje mag men wel zeggen. Inderdaad mag men aan den propaganda-avond, met recht de meer gebruikelijke term geven ze mag goed geslaagd genoemd worden. Ge- biede de Heere daarover Zijnen zegen, dan is er voor deze beide Vereen, een toekomst weg gelegd. Deze vergadering, die met gebed was begon nen, werd bij monde van den Voorz. der Jon gelingsvereen. met dankzegging geëindigd, nadat gezongen was Ps. 19 6. Spui. D. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Tholen, gehouden op 6 Augustus 1913, te Bergen op Zoom. Art. 1. De vergadering wordt, namens de roepende kerk van Anna-Jacoba-Polder, geopend door ds. P. E. v. Schaik. Hij laat zingen Psalm 89 vs 1leest Efese 4 vs 112en gaat voor in gebed. Art. 2. Inlevering geschiedt van de creden- tiebrieven. Alle primi-afgevaardigden zyn te genwoordig den diaken, door Rilland-Bath gedeputeerd, wordt keurstem verleend. Art. 3. Het moderamen constitueert zich. Als praeses fungeert ds. P. E. v. Schaik; als assessor ds. J. A. de Bruijn; [als scriba ds. A. H. v. d. Kooi. Art. 4. De praeses wenscht de kerk van Tholen geluk met de vervulling der vacature en bidt ds. A. P. Lanting den zegen des Heeren toe op zijn arbeid aldaar. Art. 5. De [notulen van de vorige vergade ring worden door den toenmaligen scriba ge lezen. Ze worden goedgekeurd en geteekend. Art. 6. Naar aanleiding van vroegere be sluiten wordt gevraagd a. wat de kerken in het belang van de kerk van Roosendaal hebben gedaan b. hoe de staat van zaken is in de finan- tieele kwestie met Tholen. Over het laatste wordt uitvoerig gesproken, óm de kwestie by de rondvraag naar art. 41 D K.O. weer aan de orde te stellen. Art. 7. Ingekomen zyn a. een schrijven over de uittreding van ds. de H. te V. uit het Gereformeerd kerkverband b. een schrijven over ds. P. S. te Y. die zyn ambt heeft neergelegd c. een schrijven van den Provincialen quaes tor, waarin het quotum voor onze classis wordt vastgesteld d. een schrijven van de Partic.-Synode van N.-Brabant en Limburg, om steun der kerken voor hun Evangelisatie-arbeid te erlangen. Art. 8. Instructiën kwamen niet in. Art. 9. Rapport wordt uitgebracht omtrent de kerkvisitatie, die door samenloop van om standigheden thans alleen nog maar te Krab- bendyke, Tholen en Poortvliet kon worden gehouden. Voorts rapporteeren de br. de Graaff en Poulusse, benoemd tot het nazien van de boe ken van de classic.-quaestor, dat zy deze in orde hebben bevonden. Eindelijk worden kort besproken de Hande lingen van de laatstgehouden Partic. Synode. Ds. de Bruyn vraagt inlichting omtrent de vermelding van collecten Theol. School in dat verslag. Aan ds. Van Schaik wordt een nader onderzoek ten deze opgedragen. Art. 10. Omvraag naar Art. 41 D.K.O. heeft plaats. Hierbij vraagt a. de kerk van Tholen om vermindering van de bijdrage voor haren emerit. dienaar W. F. v. D. Een commissie wordt tot onder zoek naar Tholen afgevaardigd b. de kerk van Anna-Jacob a-Polder, hoe te handelen met een gezin, bestaande uit man en vrouw, dat zeer slecht kerkelijk meeleeft. Advies wordt in deze zaak gegeven. Art. 11. Na de pauze wordt de middag vergadering door den praeses geopend, na het zingen van Psalm 119 vs 3. Art. 12. By de verkiezing van Deputaten worden de tegenwoordige gecontiniueerd met dien verstande, dat ds. A. P. Lanting wordt aangewezen als corresp. Theol. School en se cundus-kerk visitator. Art. 13. Geïnd worden de bekende quota en de collecte voor de kas E. B. P. Art. 14. Als roepende kerk wordt aange wezen de kerk van Bergen op Zoomals tijd van vergadering wordt vastgesteld de 2e Woensdag van November. Art. 15. Krabbendyke vraagt in September één classisbeurt. Daartoe wordt aangewezen hun consulent, ds. A. H. v. d. Kooi. Art. 16. Br. B. W. de Graaff van Poortvliet vraagt aan de classis het voor art. 8 D. K. O. noodige attest. Over deze vraag ontstaat een ampele bespreking, waaraan verschillende broe ders deelnemenaan het slot waaraan wordt vastgesteld a. een onderzoek vooraf in te stellen b. een commissie hiervoor aan te wyzen, welke na gedaan onderzoek de November classis van advies dienen zal c. na bevredigend onderzoek het benoodigde attest uit te reiken. Art. 17. De vergadering wordt door den praeses met dank aan God gesloten. Op last der Classis voornoemd, P. E. v. Schaik. Anna-Jacoba-Polder, ll-8-'13. Ontvangen collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg, voor de Theo logische Faculteit aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Arnemuiden f4,80; Domburg f 8,61Ga- pinge f2,75; Grypskerke f 17,14; Koudekerke f 13,09 St. Laurens f 4,45V2 Meliskerke f8,33 Middelburg A f 18,07 Vg Middelburg B. f 11,58 Middelburg C. 128,44 Oostkapelle f 12,75 Serooskerke f 16,18V2 Souburg (Oost en West) f 12,18; Veere fl2,66V2 Vlissingen f 16,04; Vrouwepolder f3,75; Westkapelle f 1,46. De Correspondent voor de Classicale Collecten, A. Punt. Middelburg, 14 Aug. 1913. Nummer 8 van den 17den jaargang van „de Macedoniër" heeft een zeer belangrijk artikel van de hand van ds. Bakker over „Sarekat Islam en de Zending." Voor hen, die de brie ven van ds. Merkelyn, ook in dit blad opge nomen, hebben gelezen, is dit artikel te meer interessant, omdat het tevens aangeeft, wat deze beweging aan de Zending heeft te zeggen. Het overige deel van deze aflevering wordt gevuld met twee artikelen van ds. Dijkstra. Eerst geeft hy het vervolg en slot van de be oordeeling van Dr. Warneck's laatstö werk „Paulus". Hy besluit zyn recencie, tevens breed overzicht, met de woorden„dit weinige moge menigen lezer bewegen om dit boek te koopen. Het zal hen niet berouwen". „Uit myn Camera" ontbreekt niet. Onze onderwijzers maken wy attent op het volgende, uit een brief van Dr. Rutgers te Buitenzorg „In het algemeen schynt het my niet aan te bevelen naar Indië te gaan, vóór men de hoofd- acte behaald heeft. Wel kan men zich ook in Indië daarvoor bekwamen, maar de ervaring leert, dat examenstudie in Holland zeer veel lichter valt dan in het Indisch klimaat en de Indische omgeving. Deze zaak vatte men vooral niet te licht op. Wie de hoofdacte niet haalt, is voorbestemd onderwijzer derde klas te bly- ven en ziet zich den weg tot de betere, en ook beter betaalde, plaatsen afgesloten." Hy blyft onze onderwyzers toeroepen„komt over en helpt ons", te wetenaan de staatsscholen. Hy acht het ook noodig voor de onderwyzers zelf, daar er naar zyn berekening, in de eerste 4 jaren 1500 kunnen geplaatst worden aan Christelijke scholen in ons land, terwyl er in die 4 jaren waarschijnlijk een 3500 klaar komen. Ook vestigen wy de aandacht op dit stukje „De Javaansche By bel." „Reeds sedert gerui- men tyd bestonden er klachten over de uit gave van den Javaanschen By bel, die voor het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap werd bewerkt door den Heer Penninga. Te Djocja is nu een Conferentie van Zende lingen gehouden, waaraan ook de Zendings consul deelnam, en nu werd br. Penninga van dien arbeid ontheven, en het werk opgedragen aan 4 broeders, n.l. ds. D. Bakker (Ger. kerken), br. G. Dietzel' (Sal. missie), br. A. Jansz. (Doopsgezinde Zend.) en br. A. Kruyt (Ned. Zend. Gen.) Tevens werden de beide broeders Bakker en Jansz. aangewezen om een geheel nieuwe herziening van den Javaanschen Bybel gereed te maken, en te onderwerpen aan het oordeel hunner medeleden van het Comité". Vooral dit laatste is geen kleinigheid, en zal ongetwijfeld van ds. Bakker veel tyd en werk kracht vragen. Wy verheugen er ons over, dat aan één onzer mannen mede zulk een ge wichtige taak werd opgedragen. Ds. Bakker onze hartelijke gelukwensch J. D. Wielenga. Getrouwd Ds. J. J. KOOPMANS en H. HOEKSTRA die tevens hun vriendelijken dank betuigen voor de'ondervonden belangstelling. By vernieuwing werd onze gemeente gevoelig getroffen, thans door het afster ven van onzen geliefden broeder Ouderling in den ouderdom van 65 jaren. Ruim 20 jaren mocht hy de gemeente eerst als Diaken en later als Ouderling dienen, en nimmer zichzelven ontziende heeft hy met trouw en liefde steeds het welzijn der gemeente gezocht. Ten troost is zyn getuigen, dat zyn heengaan vrede was in Jezus' bloed. Sterke de Heere de diepbedroefde weduwe met Zyne genade. Namens den Kerkeraad, A. SCHEELE, Praeses. A. VOLKERS Azn., Scriba. Veere, 13 Augustus 1913. Heden behaagde het den Heere, tot onze diepe droefheid, na eene ongesteld heid van slechts twee dagen, van ons weg te nemen onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Weduwe van Adr. Jac. Davidse, in den leeftijd van 71 jaren. Uit aller naam, A. DAVIDSE. Brigdamme, 13 Aug. 1913.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3