Yisite- en Huwelijkskaarten, en Rouwbrieven Gereform. Gymnasium DROGISTERIJ DEZON Uurwerken enz. A. D. LITTOOIJ Az., GROOTE SORTEERING L.JANSEv/hDIELEMAN Schooldag en Universiteitsdag. Kerk en Schoolnieuws. Verantwoording van Liefdegaven BOEKAANKONDIGING. Na achttien bange jaren in achttien dagen vrij. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag 1913. De Vriend der Zondagsschool. No. 3 en 4. Door den Franschen tijd naar Oranje door J. H. Been. Rotterdam. J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgevers Mij. 1913. God redde Nederland. Gedenkschrift door J. Kuiper. 18131913. Nijverdalsche Druk kerij en Uitgeverij, Nijverdal. Drie en zestig jaren Prediker. Gedenkschrif ten van Ds. Lammert J. Hulst. Kampen J. H. Kok, 1913. Van Chri8tn8 en Zijn Gemeente. Twaalf leerredenen van I. van Dellen, Bed. des Woords b. d. Christel. Geref. Kerk te Denver, Colo, V. St. v. N. Am. Kampen. J. H. Kok. 1913. Predicatiën in de jaren 1867 tot 1873, tijdens zyn Predikantschap in het Nederl. Kerk genootschap, gehouden te Beesd, teUtrecht en te Amsterdam door Dr. A. Kuyper. Kampen. J. H. Kok. 1913. AdYurtentiën. t© KAMPm worden in den kortst mogeiy- ken tqd geleverd door Stoonulrukker y ,Span j «straat. K. N00RDSTR. i MIDDELBURG W. J. CAMPER v.h F. Kenlsmans. liefde, heeft hij haar gemaakt tot een der middel punten van zyn uitgestrekt arbeidsveld, waar thans nog zooveel van den rijken zegen der Methodistische beweging getuigen blijft en nieu we getuigenissen geeft. Spiegelglad en overdropen van goudglanzen der zonnestralen zien wij nu de Noordzee, waar wü al door voortsporen langs Engelands Oost kust. Even over de grens, die Engeland van Schotland scheidt, nemen onze vrienden op de meest hartelijke wijze van ons afscheid en hun van dankbaarheid stralend oog, dat zij aldra hunne ouders en familieleden weer zien zullen, roept voor een oogenblik haast al te krachtig wakker de gedachte, dat wij van de onzen al zoo ver verwijderd zijn en toch nog niet ter halvenwege van onzen tocht genaderd zijn. De avond begint al te vallen, als wij het verbazingwekkende Waver ley-Station van Edin burgh binnenstoomen. De weg naar ons hotel is maar kort, doch lang genoeg om ons tot diepe bewondering te brengen over Schotlands schitterende hoofdstad. Mijn collega, die twee jaar geleden hier had vertoefd, had mij al voor bereid en ik moet hem nu volkomen gelijk ge ven, dat deze stad, daar op zeven heuvelen ge bouwd „sprookjes-achtig" schoon gelegen is. Hoezeer wij de vermoeienis van het voort durend voortreizen gevoelen, wij kunnen de verleiding niet weerstaan, om nog even een wandeling te maken door de schilderachtige Princes-Street, naar luid van een reclame boekje, de „schoonste straat der wereld." Zacht vljjen wij ons neer op een der banken in de Gardens (tuinen) die als een gordel van fluweel zich slingeren rondom de eenig mooie hoofdstraat van Edinburghonze oogen wor den niet verzadigd van zien en bewonderen. Maar daar verschijnt eensklaps een stuk hard proza te midden dezer liefelijke poëzie, in den vorm van een forschen politieagent, die ons zegt, dat de Gardens gesloten worden en wij' ons hebben te verwijderen. En terwijl wij ons voortspoeden de liefelijke tuinen uit, prijzen wij toch nog dezen koste- lijken maatregel, die een politieverordening als te Schiedam werd uitgevaardigd, geheel en al overbodig maakt, en teven? de met zooveel zorg gekweekte kunstwerken voor de handen en voeten der weinig voor cultuur voelende lieden behoedt. Als reeds de bij schemerlicht ontvangen in druk, zoo vluchtig nog maar, al zoo overwel digend is, wat mag het dan wezen, als wij morgen, na verfrissching door de zachte nacht rust, er op uitgaan, om enkele der voornaamste punten van Edinburg meer in het bijzonder en nauwlettend gade te slaan Met deze vraag, die stof voor een zoeten droom geeft, slapen wij in, daar in een der kostelijke logeerkamers van het Darling-hotel in de Princes-Street. D. Pol. Ze zijn weer gehouden onze Theologische Schooldag en onze Vrye Universiteitsdag. Elk op zichzelf genomen bewjjs van on ze kracht. In hun tweeheid beschouwd bewijs van onze zwakheid. Op die dagen openbaart het Gereformeerde leven zich bijzonder krachtig in zijn drang naar wetenschap, maar ook bijzonder zwak in zijn noodelooze verdeeldheid. In de bidstond voor den Teol. Schooldag trad ds. Impeta van Katwijk aan Zee, als voor ganger op. Aan de Vrije Universiteit promoveerde juist dezer dagen op een belangrijke dissertatie d e zoon van ds. Impeta. Dit is merkwaardig. Het typeert de toestan den. Ds. Impeta had alleszins oorzaak om in zijn rede te zeggen, dat de School nooit het monopolie heeft geëiseht, noch begeerd, dat ze het beginsel der v r ij e opleiding nooit heeft miskend, en dat ze tevreden is, zoo men haar plaats slechts laat behouden. Maar daarmede is dan ook erkend, dat het zoogenaamde Opleidingsbeginsel: „Door de kerk voor de kerk" niet in den eigen lijken zin des Woords een beginsel is. Een beginsel zou het zijn, wanneer Gods Woord duidelijk den eisch stelde, dat de Op leiding tot den Dienst des Woords door een kerkelijke Hoogeschool moest geschieden. En als dat zoo was, dan zie ik niet in, waaraan Impeta Sr. het recht zou kunnen ontleenen, om voor Impeta Jr. een anderen weg te kiezen. Immers op die manier kunnen de Gerefor meerden er wel een kerkelijke Opleidingsschool op na houden, maar als diezelfde Gereformeer den hunne zonen elders op de studie doen, zal hun eigen Opleidingsschool niets op te leiden hebben. Als ds. Impeta voor zijn zoon de voorkeur geeft aan de Vrije Universiteit-opleiding (om welke redenen dan ook), dan ligt het voor de hand dat andere ouders hem hierin navolgen. In de bidstond treedt hij op in voorbede voor de Theol. School en wie zal het hem euvel duiden Maar door het voorbeeld, dat hij geeft in zijn eigen zoon, lokt hij alle studenten van die School naar de Vrije Universiteit. Wat bewijs is er meer noodig, dat de Theol. School voor ds. Impeta niet een zaak van be ginselmaar een voorwerp van in de historie ge wortelde liefde is? Het is niet een zaak van zoo moet het naar Gods Woord. Maar vanzoo willen wij het naar oude liefde. Het is ook hier meer een willen enwenschen dan een dadelijk gelooven. En dat is als zoodanig niet kwaad, een oude liefde verdient ten volle geëerbiedigd, en his torische zin is bewijs van gezond leven. Maar die oude liefde en historische zin mogen zich niet als een hinderpaal in den weg stellen, wanneer het gaat om te komen tot een Eenheid, welke door den Nood der Tijden geëiseht wordt. (Friesch Kerkblad.) De Poortwachter. BEROEPEN te Bozum ds. S. Slees wijk Visser te Rijsoord te Avereestdr. C. N. Impeta te Katwijk aan Zee te Bunschotends. G. Doekes te Nieuwdorp te Geesteren-Gesselaards. J. J. Wielenga te Waddingsveen. AANGENOMEN naar Dirkshorn cand. J. G. Feenstra te Koudum. BEDANKT voor Zuidwoldeds. D. Steenhuis te IJsselmonde voor Ambt-Vollenhove Ads. C. J. Wielenga te Ruhrort voor Garrelsweer ds. W. Bouwman te Hallum voor Medemblik, Zegwaart, Schoonebeek en Hardinxveldcand. J. G. Feenstra te Koudum. Middelburg A. Met vriendelijken dank ont vangen, gevonden in de kerk-collecte, f 1, voor de telefoon. W. A. de Rijcke Sr. De stroom van lectuur bij gelegenheid der herdenking van Neerland's vrijmaking in 1813 wast bij de week. Bovengenoemd boekje be hoort er ook onder. De titel is sprekend en pakkend. Twee plaatjes versieren den tekst het eene bevat het welbekende driemanschap van Hogendorp, van Limburg Stirum en van der Duyn van Maasdam het tweede stelt voor de aankomst van den Prins van Oranje te Scheveningen. In het korte bestek van 16 bladz. wordt overeenkomstig den titel de historie van vóór 100 jaar beschreven, heel eenvoudig en niet bijzonder boeiend. Voor verspreiding op Zon dagsscholen is het wel aan te bevelen. De eer van de verlossing wordt aan God alleen ge geven. Jaarg. 1. Met genoegen namen wij van dit maandblaadje kennis. Elk blaadje bestaat uit 8 pagina's. Van allerlei staat er in, ook Bijbelsche geschie denis. In no. 3 plaatsen wij in dat laatste stukje eenige vraagteekens bij uitdrukkingen als„de slang had iets verleidelijks, iets aantrekkelijks in de oogen". „En zy (de slang) vleide zich dicht bij Adam en Eva neer, toen deze dicht bij den boom waren". „De duivel ging het eerst tot de vrouw, die van aard zwakker is dan de man". „Eva spreekt den duivel maar half tegen en voegt bij Gods woorden een kleine onwaarheid." De schrijver van deze stukjes houde zich aan het geschiedkundig verhaal en fantiseere niet. Ons dunkt, dat een proef voor verspreiding op de Zondagsschool te nemen was. Raadsels enz. maken het mede zeer aantrek kelijk. Een zeer prettig geschreven boekje van ruim 100 blz. Tal van plaatjes, waarvan enkelen on duidelijk, en ook velen zeer mooi, lichten het verhaal toe. Spotprenten van Napoleon en af drukken van onderscheidene curiositeiten zijn in het boekje opgenomen. Bepaald christelijk is het nietaan het slot wordt na een herinnering aan het Wilhelmus de opmerking gemakt, dat de volkeren wel begrijpen Wie ons schild en betrouwen is gebleven. De neutraliteit van dit boek echter is niet laf. Er zit gezonde humor in, en onze jongens en meisjes zullen het on getwijfeld met genot lezen. De prijs, is 45 ct. 25 ex. ad 21 ct.50 ex. ad 19 ct.100 ex. ad 17 ct.250 ev. ad 16 ct.500 ex. ad 15 ct. en 1000 ex. ad 14 ct. Voor uitdeeling op de scholen leent het zich uitstekend. Dit geschriftje van bijna 200 bladz. is positief christelijk, gelijk de titel reeds uitspreekt. De heer Kuiper, een bekend historie-schrijver, heeft niet alleen de geschiedenis van 17951813 be schreven, doch in vogelvlucht heel de 19e eeuw doorloopen, wat de waarde van het boekje zeer verhoogt, evenals het groote getal van portretten en plaatjes. De pry's 50 ct. per ex., is zeer laag, vooral omdat het ook in een net bandje is ge bonden. Voor uitdeelingen is de pry s nog aan merkelijk verminderd, n.l. by 50 ex. a 40 ct. 100 ex. a 35 ct.250 ex. a 30 ct.500 ex. a 27V2 ct. en 1000 ex. a 25 ct. Bovendien kunnen H.H. secretarissen van Feestcomité's een exem plaar ter kennismaking ontvangen. Wy bevelen dit boekje van heeler harte aan. Ds. Hulst, Nederlander van geboorte, vertrok als predikant in 1874 naar Amerika, en eerst in 1910 nam hy aldaar zyn emeritaat, na 63 jaren den Heere in het ambt te hebben gediend. Reeds dit feit maakt dit keurig boekje van 164 blz. belangrijk. Van het begin tot het einde boeit het. Elk hoofdstuk geeft belangrijke mede- deelingen, en het Amerikaansche leven, vooral het kerkelijke leven, wordt er treffend in ge- teekend. By het lezen slaakten wy b. v. de blijde verzuchtinggelukkig, dat wy in ons land dien strijd tusschen de Engelsche en Ne- derlandsche taal in onze Kerk niet kennen Zonder een handboekje van predikanten te willen zyn, bevat het voor hen een schat van gegevens, en dit langdurig leeraarsleven is voor hen in de hoogste mate leerrijk. Gemeente leden kunnen met dit boekje ook winste doen daartoe halen wy dezen zin aan op blz. 54 „Ik heb deze stryd breedvoeriger beschreven, omdat vooral de plagers van hun ds. hierby eens zouden kunnen zien, hoe gevaarlijk spel zy spelen." Ruim de helft van het boekje wordt inge nomen door de mededeelingen over het verblijf en het werk van ds. Hulst in ons land. Zeer interessant zijn zyn mededeelingen over de Afscheidingdat het in die dagen ook gistte leeren b.v. de artikeltjes„de steek, mantel en bef" en: „de leer- en regeertroebelen". Wy wenschen dit boek in veler handen. Het is zeer gezellig en hartelijk geschreven en uiter mate leerzaam. De pry's, f 1,10, in stempelband fl.40, is laag, en de uitgave is in één woord keurig. Het portret van den grijzen prediker is er in opgenomen. Dit boek, in royaal formaat uitgegeven, bevat predicaties van een anderen, eveneens zeer be kenden Amerikaanschen dominé, n.l. I. v. Dellen. Zy behandelen natuurlijk niet alles wat er van Christus en Zijn Gemeente te zeggen valt, gelyk ds. van Dellen in de voorrede opmerkt. Met zorg zijn de teksten gekozen en op eenvoudige wijze uiteengezet en toegepast. Voor leeskerk zyn deze preeken ook uitnemend geschikttel kens worden aan het einde de te zingen psalm verzen opgegeven en het te lezen hoofdstuk. Het doet zeer aangenaam aan, ook een Zen- dingspreek in dezen bundel te vinden, wat de waardij van dit boek grootelyks verhoogt. Of het echter juist is, dat Jezus het woord uit Matth. 28 18 en 19 spreekt by zyn hemelvaart, meenen wij te moeten betwijfelen trouwens op blz. 130 zegt ds. van Dellen zelf, dat Jezus zyn discipelen naar Galilea had bescheidenen de Olijfberg lag toch in Judea? De korte zinnen maken het lezen gemakkelijk. Hoewel in Ame rika gesproken en geschreven zyn deze leer redenen toch ook voor ons land zeer geschikt. Mogen zij vele lezers vindenWy vinden den prys, f 1,50 voor 12 preeken, wel wat duur. Dit lyvig boekdeel van byna 500 blz. bevat 3 series preekeneen eerste zestal, een tweede zestal en tien gelegenheids-predicatiën. De prys f 3,25, gebonden f 3,90 is goedkoop, vooral als men bedenkt, wat een enkel zestal meermalen op boekverkoopingen opbrengt. Meer dan 40 jaren zyn deze leerredenen oud, doch verouderd zyn ze niet. Wegslepend van taal en stijl, en uitmuntend door duidelijkheid van voorstelling doen ze ons dr. Kuyper ook als Prediker bewonderen. Voor leeskerken zyn zy, wat voor de hand ligt, lang niet allen ge schikt doch des te meer om door persoonlijke lezing echt te genieten. Er wordt ons in deze leerredenen een machtig stuk historie voorgehoudenniet alleen doen zy weten, hoe dr. Kuyper in den loop zijner eerste predikantsjaren tot steeds helderder inzicht der Geref. waarheid kwammaar ook slaat de prediker zelf zoo nu en dan de bladen der Vaderlandsche-, der Wereld- of der Kerkhistorie open. Men weet niet wat men meer bewonderen moetde kyk op de historie, of de eenvoudige uiteenzetting van de meest verheven onderwer pen (godsdienst en zedelijkheid, vrijheid, eenheid) of het juist ontleden van de roerselen van het harte. Het is een machtig boek, het onder wijst, sticht, verheft, en doet verlangen naar den vervolgbundel, n.l. de predicatiën door dr. Kuyper gehouden in de Geref. Kerken, nadat hy het genootschap was uitgezet. Jammer is, dat by de leerredenen op bl. 235, 253 en 279 de tekst, waarover gesproken werd, niet is opgegeven. De uitgave is, het behoeft ternauwernood te worden gezegd, royaal, prachtig. J. D. Wielenga. CORRESPONDENTIE. Het vervolgstuk van ds. Lammertsma over „de wegen tot het Leeraarsambt" moest blijven overstaan tot de volgende week. De Uitgever. Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden, zoowel van hier als elders, by de ziekte en het overlijden van onzen innig geliefden Zoon en Broeder GERRIT, betuigen we onzen oprechten dank. Uit aller naam, G. VAN DIJK. Souburg, 1 Augustus 1913. Het 2e toelatingsexamen zal D. V. worden afgenomen op Donderdag 4 September. Aan vang half twee. Aangifte by den Rector Dr. J. J. ESSER. VËRPAKTE GENEESMIDDELEN DROGERIJEN LAKKEN VERNISSEN 1E KW. EIGENGEMAAKTE GLANS- EN GRONDVERF PRIMA BORSTELWERK BILLIJKE PRIJZEN 5 PCT. BON LANGEDELFT H 20. Aanbevelend,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3