4. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. INGEZONDEN STUKKEN7~ Oiize Vissckers Centrale Diaconale Conferentie. Neder 1 Bond van Geref. Knapenleiders. BOEKAANKONDIGING 1813—1815. In Naam van Oranje Ter Nederland en Oranje Hereenigd. Aan het Kleine Kerkgeschiedenis voor de Chris telijke School door J. Schouten. Uit gave van Kemink en Zoon, Utrecht. Prijs 40 cent. Menigerlei Genade! Wekelyksche Leer redenen onder Redactie van ds. P. A. E. Sillevis Smitt en dr. B. Wielenga, met medewerking van vele Gerefor meerde predikanten. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Ds. de Walle wordt benoemd tot quaestor voor de classic, kas Art. 13 K.O. Besloten wordt in bet nieuwe boekjaar de omslagen naar 't zelfde percentage vast te stel len. Eén kerk vraagt verlaging van percen tage. Hierover zal gerapporteerd worden door de Depp., benoemd voor de grensregeling. 15. De Evangelisatiebeurten voor Aarden burg, Breskens en Kloosterzande worden gere geld. 16. Ah roepende kerk voor de volgende vergadering wordt Axel B aangewezen. Datum 2 Oct., aanvangsuur balf 9. 17. Nadat de assessor in dankgebed is voor gegaan, sluit de praeses de vergadering. Op last der classis, W. van 't Sant, assessor. o KORT VERSLAG van de vergadering der classis Tbolen, gehouden op 7 Mei 1913, te Bergen op Zoom. Art. 1. Ds. J. A. de Bruyn opent, namens de roepende kerk van Oud-Vossemeer, de ver gadering laat zingen Psalm 68 vs. 5leest de verzen 121 uit Psalm 68; en gaat voor in bet gebed. Art. 2. De credentialen worden nagezien. Rillands afgevaardigden vergaten den brief; Tbolen zond één ouderling en één diaken, evenals ook Rilland. Geboord de vergadering, wordt den diaken keurstem verleend. Art. 3. In het moderamen nemen zitting, respectievelijk als praeses, assessor en scriba, de DD. de Bruyn, Sybrandy en Van Scbaik. Art. 4. De notulen van de voorgaande ver gadering worden gelezen door ds. J. A. de Bruyn. Goedgekeurd en geteekend, nadat een paar vragen bevredigend zijn beantwoord. Art. 5. Ingekomen zijn: a. een schrijven van den emer.-pred. W. T. v. D., een klacht inhoudende over een tekort in zijn pensioen b. een schrijven van denzelfden broeder, om aanvraag 20 pCt. woningbuur, zoo noodig, te steunen bjj de Part. Syn. Art. 6. Mededeelingen a. de classes Goes en Tbolen organiseeren een Zendingsdag te Krabbendyke tegen 11 Juni a.s. b. de verbooging van bet Zendingsquotum met 1li wordt verklaard. Art. 7. Afvaardiging naar de Prov. Syn., te houden te Vlissingen a. dienaren des Woords: primi ds. A. H. v. d. Kooi en ds. P. E. v. Scbaik, secundi ds. J. A. de Bruijn en ds J. Sybrandy b. ouderlingenprimi P. Vogelaar en B. W. de Graaff, secundi G. J. Augustijn en G. Vette. Art. 8. Rondvraag art. 41 D.K.O. a. van Tbolens aanstaanden Dienaar des Woords worden de attesten nagezien, goedge keurd en geteekend; b. aan ds. J. Sybrandy, die naar Niezyl vertrekken gaat, wordt een attest gegeven van wege de classis Tbolen. Art. 9 Tbolen vraagt voor nog één classis- beurt, den consulent ds. J. A. de Bruijn. Art. 10. De volgende deputaten worden be noemd voor Kerkvisitatieds. A. H. v. d. Kooi en ds. P. E. v. Scbaik, primids. J. A. de Bruijn als secundus voor art. 13 D.K.O.br. B. W. de Graaff voor Corresp. Tbeol. Schoolds. P. E. van Scbaik voor Zendingds. A. H. v. d. Kooi. Art. 11. Quota en collecten voor de Tbeol. School en de Tbeol. Fac. der V. U. worden geïnd. Art. 12. Tegen den len Woensdag in Augus tus zal de kerk van Anna Jacoba Polder de classis weer bijeenroepen. Art. 13. Bij monde van den praeses neemt de classis hartelijk afscheid van ds. J. Sybrandy, hem dankend voor alles, wat bij in haar midden in bet belang der kerken verricht beeft, hem toebidaend, onder bet zingen van Ps. 121 vs. 4, den zegen des Heeren op zijn verderen levensweg. Art. 14. Met dankzegging wordt de verga dering gesloten door den van Krabbendijke scheidenden Dienaar. Op last der classis voornoemd, P. E. v. Schaik, Anna Jacoba Polder, 7 Mei 1913. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Zierikzee', gehouden 7 Mei 1913. 1. Ds. A. Taal opent de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 81 12 en ge lezen Psalm 72. 2. Het moderamen bestaat uit de leeraren A. Taal, praeses, P. J. Baaij, Assessor, F. Staal, scriba. 3. Al de kerken zijn op wettige wijze ver tegenwoordigd. 5. Naar de Provinciale Synode worden af gevaardigd Leeraren: ds. F. Staal en ds. A. D. C.Kok, primids. C. Staal en ds. dB. Meijer, secundi. Ouderlingen: D. Mulder en B. Bydevate primiW. v. Waveren en A. de Waal, secundi. 6. De stukken betreffende de beroepen leer aren te Zierikzee en Zonnemaire worden na gezien en in orde bevonden. 7. Een voorstel van Brouwershaven om dit jaar geen kerkvisitatie te houden wordt niet aangenomen. 8. Vacaturebuurten worden geregeld. 9. Rapport der Commissie inzake de evan gelisatie in de Classis Zierikzee. Voorstellen dienaangaande worden aangenomen. Een crediet van f40 wordt voorloopig toegestaan. 10. Rapport der Commissie, benoemd tot bet organiseeren van een Classicalen Zendings dag. Om gewichtige redenen wordt besloten dit jaar zulk een dag nog niet te houden. 11. Rapport van den Zendingsdeputaat ds. F. Staal. 12. Onderzoek naar Art. 41 D. K. O. 13. Sluiting met dankzegging. Namens de Classis, Ds. P. J. Baaij. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Onze baringvisscbers maken zich weder op om naar bet booge noorden te gaan. Straks volgen de broeders ds. Pol van Vlissingen en ds. v. d. Vegte van Urk ben naar Lerwick om hunne geestelijke belangen te behartigen, om bun bet Woord Gods te brengen en chris telijke lectuur onder ben te verspreiden. Zal die lectuur verspreid worden, dan moet ze ook voorradig zijn, en daarom kom ik, als andere jaren, met bet vriendelijk en dringend verzoek, om mij bijbels, testamenten, psalm boekjes, christelijke boeken en tractaten te zenden. Nieuw of oud bet is alles welkom. Hebt gij geen voorraad zend mij dan s. v. p. wat geld, dan kan ik daarvoor geschikte lees stof aanschaffen. Ik vertrouw, dat deze aanvraag by vernieu wing gehoor zal vinden. De broeders en zusters hebben mij nooit teleurgesteld. Verleden jaar zond ik 9 kistjes weg, gaarne zou ik nu niet min der willen verzenden. Wil men Evangeliseeren, geen betere gelegenheid dan om onzen arbeid onder de visscbers te steunen. Gaarne ontvang ik uwe gaven voor 27 Mei, anders wordt bet te laat. Mijn adres is Ds. S. T. GOSLINGA, Schiedam, Westvest 27. Aan de Diaconieën der Gereformeerde Kerken in Nederland. Eerwaarde Heeren en Broeders In de maand September a.s., waarschijnlijk Dinsdagavond 2 Sept. en Woensdag 3 Sept., zal D. V. te 's Gravenbage de 25e Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken plaats hebben. Het Comité meende met bet oog op deze jubileum-Conferentie een weinig van de gewone wijze van samenkomen te moeten afwijken, en besloot daarom op Dinsdagavond een Spreker in publieke vergadering te laten optreden, waarna een gezellige bijeenkomst zal gehouden worden van de deelnemers aan de Conferentie. Verder zullen D. V. op Woensdagmorgen de gewone werkzaamheden worden afgedaan, om dan 's middags aan verschillende personen gelegenheid te geven een enkel woord te spreken. Ter vaststelling van de agenda wordt U door deze vriendelijk uitgenoodigd, de punten van behandeling vroegtijdig, n. 1. vóór 1 Juli a.s., te willen opzenden aan bet adres van den len Secretaris, welke agenda U dan zoo spoedig mogelijk zal geworden. Volgens besluit der 19e Conferentie treden in 1913 af de Comité-leden, die gekozen zijn voor de provinciën Friesland, Drente, Gelder land, Noord-Holland en Zeeland. Daar de af tredende broeders in bet diakenambt gebleven zjjn, zijn allen herkiesbaar. Diaconieën, die de aandacht van bet Comité wenscben te vestigen op broeders diakenen, die zij geschikt achten voor candidaat, worden verzocht dit te doen vóór 1 Juli a.s., aan bet adres van den len Secretaris. Het Comité geeft door deze tevens kennis, dat by br. J. H. Kok te Kampen ter perse ligt „HET GEDENKBOEK" of „De Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Nederland, in baar ontstaan en ontwikkeling geschetst, bjj gelegenheid van baar 25-jarig bestaan." Het Comité P. J. J. Meij, Voorz., Arnhem. J. H. Kok, Vice-Voorz., Kampen. W. v. d. Linden, 2e Secr., Utrecht. J. Andkiessen, Penningm., Groningen. Mr. A. J. L. v. Beeck Calkoen, 's Gravenbage. J. Bijlenga, Leeuwarden. H. D. L. den Engelse, Zevenbergen. Jb. de Graaff, Schoten. M. Quakkelaar, Goes. A. T. Veeninga, Assen. R. Broekhuizen, le Secr. Meppel. Meppel, Mei 1913. Op 2en Pinksterdag vergaderde bovengenoemde Bond te Utrecht. Na opening door den voor zitter en het lezen der notulen, leverde de secre taris het jaarverslag, hetwelk meldde van lang- zamen, doch gestadigen groei. Staande ter ver gadering traden 18 personen toe. Het ontwerp Huish. Regl. werd met enkele kleine opmerkingen aangenomen. Bjj de vol gende Bestuursverkiezing werden gekozen de H.H. Dr. G. Ch. Aalders van Ermelo, S. Wy- brandi van Idskenhuizen, T Houtstra van Utrecht, en herkozen M. Grashoff van Rotter dam Na de pauze trad op Dr. G. Ch. Aalders van Ermelo met het onderwerp Het doel onzer Geref. knapenvergaderingen. Spreker memoreert hartelijk de historie der K. V. die zich oor spronkelijk openbaarde als hulpmiddel der evangelisatie doch, evenals de jongelings-verg. na overplanting op Calo-stam zich in echt Geref. geest ontwikkelde. Spreker licht achter eenvolgens toe I. Wat is de zaak? 2. Wat wenscht men daarmede te bereiken De K. V., zegt spreker, is een vergadering van knapen van Geref. huize saamgebracht door de ouders. Door doop en opvoeding is dus reeds de Geref. stempel op hen gezet en behoort derhalve onder hen geen evangelisatie-arbeid te geschieden. Aldus overgaand tot punt 2 ontwikkelt spreker als doel 1. In de overgangsperiode de ontwakende zelfstandigheid der knapen aan te moedigen en op te voeden. 2. Deze aanmoediging en opvoeding richten op het zich eigen maken der Geref. levensbe schouwing. 3. Deze voorbereiding dienstbaar te maken aan de ontwikkeling van een gezond vereeni- gingsleven. We willen dus onze jongens helpen opvoeden tot kloeke burgers, die de Geref. beginselen verstaan in hun toepassing op de verschillende levensterreinen. Dat is het breede einddoel. De K. V. wil tot dat einddoel een schakel bieden en heeft dus als nader bjj liggend doel aansluiting eenerzyds aan de Chr. School waarvan zy de knapen ontvangt, anderzyds de Jong. Verg. waaraan zij hen aflevert. Spreker besloot met een peroratie waarin hy krachtig aandrong op een met intensiviteit bearbeiden van dat nog deels zoo braak liggend terrein. In het volgend debat werden den referent enkele vragen gesteld, waarop hy van antwoord diende. Na dank van den voorzitter voor zijn belang loos optreden, sloot de spreker de goed geslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze herdenking aan het herstel van Neder- landsch onafhankelijkheid, door L. Penning. Uitgave van D. A. Daamen, Rotterdam. Dit werk is flot geschreven en laat zich ge makkelijk lezen. De inhoud is ook aantrekkelijk. De jaren 18131815 toch zjjn voor ons land en volk merkwaardig en ryk aan zegeningen. Verschillende platen verhoogen de waarde. De prjjs behoeft niemand af te schrikken. Al deed dit jaar niet anders dan ons het verleden levendig te herinneren, dan deed het reeds een goed werk. Niet allereerst en allermeest om ons in 't geheugen te roepen wat menschen hebben gedaan, maar Gods groote daden. volk verhaald door L. Penning. Uitgave van D. A. Daamen, 's Gravenhage. Dit boek vindt reeds zjjn weg en dit doet ons goed. De heer Penning heeft de gave om onderhoudend en aangenaam geschiedenis te verhalen. Hy heeft onder ons een goeden naam, die door dit werk er niet op verminderd is. We waardeeren het, dat hij zyne pen gebruikt heeft om dit tijdperk onzer historie opnieuw in 't licht te stellen. Op deze wyze wordt ons nationaal leven versterkt en onze erkentelijk heid aan God, die zooveel goeds aan ons volk geschonken heeft, verhoogd. „Steeds algemeener wordt de overtuiging dat de Kurkgeschiedenis krachtens ons beginsel een plaats verdient op elke school met den Bijbel. Daarbij is de stof zoo schoon en aantrekkelijk voor onderwijzers en leerlingen beide, dat het uur, aan dit leervak gewijd, tot de aange naamste der week behoort". Met deze gedachte aan de inleiding ontleend zjjn we het eens en hoe de schrijver zjjn taak opvat moge blyken uit een enkel voorbeeld. Uit de laatste les onder het opschriftNiet de Vrijheidsboom, maar het Kruis, laten we hier iets volgen„De eerste, die in ons Nederland krachtig tegen het ongeloof opkwam, was de groote dichter Willem Bilderdijk, die in Leiden eenige studenten rondom zich had verzameld, wien hij leerde, dat niet bij den Vrijheidsboom, maar bij het kruis van Golgotha de ware vrij heid te vinden is. Zijn arbeid was niet te ver- geefsch zjjn leerlingen hebben zjjn werk voort gezet en zoo leerde onder Gods zegen een groot deel van ons volk weer vragen naar den wil van God. De voornaamste leerling van Bilderdijk was Groen van Prinster er, een man, die tot zijn dood toe gewaarschuwd heeft tegen de verder felijke beginselen der Fransche Revolutie. Dat deed ook zijn beste vriend Isaak da Costa, een Israëliet, die den Messias vond en voortaan zyn Heiland in de schoonste zangen verheerlijkte. De meesten onzer landgenooten waren 't echter niet met Groen van Prinsterer eens, dikwijls noemde men hem een „veldheer zonder leger". Toch bleek zijn arbeid niet ijdel te wezen. Vooral door zijn onvermoeid streven kwam de waarheid Gods in Nederland onder oud en jong weer in eere. Vele menschen, die voor 70 en 80 jaar de aloude waarheid lief hadden, gingen niet meer naar de kerk, omdat de predikanten meer spraken over braafheid en deugd dan over Jezus Christus, die ons alleen van de heer schappij der zonde verlossen kan. Zelf kwamen zij dan bijeen om elkaar uit de Heilige Schrift te stichten. „Dat mocht niet" zei de regeering des tijds. Kwamen er meer dan 20 menschen bjj elkaar, dan werden zy door de politie uit eengejaagd. Toen nam Groen van Prinsterer het voor deze verdrukte geloovigen op. Hy bewerkte dat zy niet langer vervolgd werden en steunde ieder, die even als hy voor het Evangelie tegen de Revolutie party koos". Wat dunkt u? Verdient ook dit leerboek niet een plaats met dat van den heer J. de Koning over de Zending op elke christelijke school. De uitgever zorgde voor een goed formaat en een heldere letter. Mooie plaatjes verhoogen de aantrekkelijkheid. Unus in lino. Gids op het terrein van den christelyken arbeid in al zyn ver takkingen. Samengesteld door M. J. v. d. Hooge, Em. pred. te Velp. Tweede jaargang 1912/13. Uitgave van O. de Waal, Alkmaar. „Deze Gids bedoelt een wegwijzer te zyn op heel het terrein van den christelyken arbeid in al zyn vertakkingen. Alle werk, dat in positieve belijdenis van den Christus der Schriften zyn uitgangspunt vindt, wenscht de samensteller in deze Gids vermeld te zien. Het „Unus in Uno" (één in den éénen Christus) naar Gal. 3 28b koos hy daarom als motto". Ziedaar met enkele duidelijke woorden uit het voorbericht aangewezen het doel van dit aardige boekske. De inhoud is zeer ryk. Het moge blyken uit de opgave I. Algemeene Ziekenverpleging. II. Bijzondere Ziekenverpleging. III. Philantropische Stichtingen voor Onder wijs en Opvoeding. IV. Sociaal werk van verschillenden aard. V. Vereenigingsleven, vakorganisatie etc. VI. Onderwijs. VII. Evangelisatie en Zending. VIII. Periodieke Pers. IX. Staatkundige vereenigingen. Er is een zeldzame nauwkeurige zorg aan besteed. Wie in dit opzicht een gids noodig heeft, kan dezen gerust raadplegen. De tweede jaargang van deze leerredenen is reeds volledig. De derde is begonnen. Ik las de leerrede van ds. C. van Proosdy van Am-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3