De Nieuwe Zondagsbode. Kerk en Schoolnieuws. Ofliciëele -Berichten» Vacatuarbeurten Classis Middelburg. Evangelisatiebeurten der classis Axel. Regeling der vacature beurten in de Classis Zierikzee. werd van een antithese, maar zy moesten het toejuichen, want immers zy hebben de oude paden verlaten, de H. Schrift als GodsWoord verworpen en zy trachten anderen ook naar hun weg over te leiden. Hier ligt dan ook de onuitwischbare grens tusschen hen en ons zij hebben gebroken met het geloof in een Jezus, zooals de Evangeliën Hem ons teek enen en wy willen vasthouden aan dezen historischen Christus, omdat Zyn Naam de eenige is, onder den hemel gegeven, waardoor we zalig worden kunnen. Daaruit vloeit ook voort, dat we een school willen hebben, die aansluit by de op voeding van het gezin, terwijl zy liefst een openbare school hebben, die onder de vlag van neutraliteit inderdaad de kinderen vervreemdt van het oude evangelie. Lang hebben zy in onzen strijd de bevoorrechting der hooge over heid genoten en het verwondert daarom niet, dat zy thans zoo fel zyn, nu het gebeuren kan, dat er eindelijk aan de bizondere scholen een gelyk recht gegeven zal worden. Na veertien dagen heeft de Zondagsbode enkele gedachten meegedeeld naar aanleiding van ons schrijven over wat hy opmerkte over het Congres voor Evangelisatie pas te Amsterdam gehouden. De lezers van dit Blad zullen wel denken, dat de B. een man is, die maar allerlei beschuldigingen uitspreekt zonder ze te bewijzen, althans ds. V. zegt het en hem zullen ze wel gelooven. We zullen dan ook niet verder uit weiden over deze zaak. Eerst als de schrijver uit onze eigen woorden aantoont, wat hij er in gelezen meent te hebben, dan zyn we bereid om hem nader te woord te staan. Nu lykt het ons toe, dat hij de eerlijkheid' aan zyn handigheid opgeofferd heeft. Hij ver wijt, dat ds. Bouma ten slotte vervalt in per soonlijke dingen, die ten deele onjuist zyn, ten 1 deele met de zaak niet te maken hebben. Billijk zou men mogen verwachten, dat de schryver nu eens een voorbeeld zou geven, hoe men het persoonlijke er uit houdt en zich tot het zake lijke alleen bepaalt. Doch met den besten wil ter wereld hebben we daarvan niets gemerkt. Op twee dingen willen we nog even de aan dacht vestigen. Het eerste betreft de beschul diging ingebracht tegen dr. A. Kuyper Sr. „Laat men nu maar zeggen, dat dr. Kuyper sprekend over de oude bes daarmede niet bedoelt de Kerk, maar de organisatie, dat zijn sofisterij en, die men niet gebruiken moest. In de organisatie wordt de Kerk getroffen. Daarop heeft ds. Schokking gewezen en dat heeft „De Wachter", het Weekblad der Kamper School, toegestemd. Kerk en organisatie waren in het betoog van Kuyper onafscheidelijk verbonden." Ziedaar, de wijze, waarop de schrijver zijn beschuldiging poogt te rechtvaardigen. Het komt ons voor, dat hy beter deed wanneer hy er even by zei waar ds. Schokking en de Wachter zoo iets hadden neergeschreven. Maar neem eens aan, dat dr. Sch. en De Wachter zoo iets hadden verklaard, is daarmede de zaak afgedaan Dr. Kuyper heeft zelf later een verklaring in de Standaard gegeven en ik heb altijd gemeend, dat niemand beter de bedoeling van een woord kon weergeven dan de schrijver zelf. Boven dien is het van algemeene bekendheid, hoe dr. Kuyper zich meermalen over deze zaak heeft uitgelaten. Gaat het dan maar op om hem iets anders toe te dichten Of is soms alles geoorloofd, als het hem geldt. Volgens den schrijver zyn het sofisteryen. We gelooven het niet. Toen we nog in 't Noorden van ons land waren was daar ook een Herv. Kerk te Reitsum. De Kerkeraad en schier heel de gemeente braken met de organisatie. Zy schaften haar voor hun Kerk af. Wat bleek nu? Dat er nog een Kerk was met ambtsdragers en leden, die zich eenvoudig bevrijd hadden van een klem mende organisatie. Dit is heel wat anders dan de bekende philosophische eieren. Een tweede opmerking over de woorden „Dat is tot eere van de tentzending getuigd, dat het daar alleen te doen is om zielen te winnen voor Gods heerlijk Koninkrijk. Toen de tent in Mid delburg stond, herinner ik my nog zeer goed, dat het ontstemde, dat een Hervormd predikant daar sprak over de Kerk. Dat was daar niet op zyn plaats." Het is mijn voornemen niet om iets op de eere, hier de tentzending gegeven, af te dingen. Wy denken hier aan het „eere wien eere toe komt", maar we voegen er bij, dat het waarlijk voor de christenen geen eere is, dat een tent zending een denkbeeld „Kerk" buiten hare ver gaderingen moet houden. Bovendien als de tentzending een ziel wint voor het Koninkrijk Gods, waar moet zulk een verder blijven By de tentzending gaat niet, want zy vertrekt na eenige dagen en hoeveel we in beschouwing over de Kerk ook verschillen, de redacteur van de Zondagsbode is het hierin nog wel met my eens, dat het noodig is, dat zulk een ziel aansluiting ij zoekt by deze of geene Kerk. Het klinkt we j schoon voor lieden die zich met phrasen te vreden stellen zielen winnen voor het Konink rijk Gods, maar wie nog waarde hecht aan de I bediening des Woords en der Sacramenten, weet, dat zulk een phrase niet voldoet. Wy zyn ver- I plicht om ons rekenschap te geven van den I weg, dien eiken onderdaan van Koning Jezus heeft te bewandelen. De schryver zal toch niet bedoelen om de Gereformeerden te verdenken, dat zy met de evangelisatie enkel het oog hebben om maar menschen aan hun Kerk te verbinden zonder hen te winnen voor het Koninkrijk Gods. Ten slotte deed het my goed, dat de schryver blijkbaar de redding van een menschenziel hooger stelt dan het lid zyn van welke Kerk ook en het is my aangenaam hem de verzekering te kunnen bieden, dat ik hiermede accoord ga. Bouma. DRIETAL te Kollumds. H. M. Dethmers te Sneek ds. J. P. Klaarhamer te Wommels ds. W. L. Milo te Vianen. TWEETAL te Hellevoetsluis cand. F. H. v. Loon te Kampen ds. J. J. Steinhart te Lexmond. BEROEPEN te Fynaartds. C. J. de Kruyter te Oostkapelle te Surhuizumds. M. P. Pel te Eestrum te Oosternykerkds. H. v. Dijk te Gaast te Kollumds. W. L. Milo te Vianen te Ter Apel en te Stellendam cand. F. H. v. Loon te Kampen te Voorburgds. J. H. Jonker te Nunspeet. Eene Diaconale Conferentie zal D. V. te Veere gehouden worden op Woendag 28 Mei a. s. in de Geref. Kerk, 's morgens om 9Vs ure. Agenda. 1. Opening. 2. Verkiezing Moderamen. 3. Lezing der Notulen. 4. Referaat van den WelEerw. Heer. ds. C. J. de Kruyter. Onderwerp „Het verband tusschen het dia conaat en het priesterschap der geloovigen". 5. Vraagpunten: Wordt in onze Diaconiën niet gevoeld het ge mis aan Gereformeerde Ziekenverzorging Zoo ja, ligt het dan niet op onzen weg, dat wy trachten te krygen eene of meer Gereformeerde Ziekenverpleegsters Is het dan niet gewenscht, dat de Diaconie, indien er in de gemeente geen anderen zyn, die op dit terrein reeds iets doen met deze zaak, een begin maakt En indien het blykt, dat wy plaatselijk hier toe te zwak zyn, dat meerdere Diaconiën dan elkaar daarin behulpzaam zyn? (Vlissingen.) 6. Grypskerke vraagt of het niet wensche- lyk en mogelijk is, dat eenige Diaconiën zich vereenigingen om gezamelyk eene Gereformeerde Ziekenverpleegster in dienst te nemen en zich daartoe in verbinding te stellen met de Ver- eeniging tot bevordering van Gereformeerde Ziekenverzorging in Nederland? Welke roeping hebben de Diaconiën ten op zichte van de Gereformeerde „Stichting voor Voogdij- en Regeeringskinderen" teAehteveld. (Grypskerke.) 7. Omvraag. 8. Verrekening der onkosten. 9. Sluiting. Oostkapelle. Onze geachte leeraar ds. C. J. de Kruyter maakte j.l. Zondag der gemeente bekend eene roeping te hebben ontvangen van de kerk te Fynaart. De wensch van kerkeraad en gemeente, dat hy lang nog in ons midden moge vertoeven, worde vervuld. Namens den Kerkeraad, J. de Voogd Wz., Scriba. GAPINGE. 6 Juli ds. Kerkhof. 20 ds. Wolf. 10 Augs. ds. v. Loon. 24 ds. Boeyenga. 7 Sept. ds. Veen. 21 ds. Wielenga. ROZENDAAL. Juli ds. v. d. Ende. Augs. ds. Koopmans AARDENBURG. 25 Mei ds. Bruins1 Juni 8 Juni ds. van 'tSant; 15 Juni 22 Juni ds. van Hul steyn 29 Juni 6 Juli ds. Kuyper13 Juli 20 Juli ds. Lammertsma27 Juli 3 Aug. ds. van der Wal10 Aug. 17 Aug. ds. de Walle; 24 Aug. 31 Aug. ds. van 't Sant7 Sept. 14 Sept. ds. Bruins21 Sept. 28 Sept. ds. Kuyper 5 Oct. 12 Oct. ds. van Hulsteyn19 Oct. 20 Oct. ds. Lammertsma. BRESKENS. 25 Mei ds Bruins; 1 Juni ds. Kuyper; 8 Juni ds. van 't Sant15 Juni ds. Kuyper22 Juni ds. van Hulsteyn 29 Juni ds. van 't Sant 6 Juli ds. Kuyper13 Juli ds. van 't Sant20 Juli ds. Lammertsma27 Juli ds. Kuyper3 Aug. ds. van der Wal10 Aug. ds. van 't Sant 17 Aug. ds. de Walle; 24 Aug. ds. Kuyper; 31 Aug. ds. van 't Sant7 Sept. ds. Kuyper 14 Sept. ds. Bruins 21 Sept. ds. van 't Sant 28 Sept. ds. Kuyper 5 Oct. ds. van 't Sant12 Oct. ds. van Hulsteyn19 Oct. ds. Kuyper 26 Oct. ds. Lammertsma. KLOOSTERZANDE. 25 Mei 1 Juni ds. van Hulsteyn8 Juni 15 Juni ds. van der Wal22 Juni 29 Juni ds. de Walle; 6 Juli 13 Juli ds. Lammertsma20 Juli 27 Juli Student3 Aug. 10 Aug. ds. Bruins17 Aug. 24 Aug. ds. van der Wal31 Aug. 7 Sept. ds. van Hulsteyn 14 Sept. 21 Sept. ds. de Walle28 Sept. 5 Oct. ds. Lammertsma 12 Oct. 19 Oct. ds. Bruins26 Oct. Namens deputaten Ds. J. F. van Hulsteijn. WISSEKERKE. 20 Juli ds. B. Meyer. 17 Augustus ds. F. Staal. 7 September ds. Z. Hoek. 28 September ds. P. J. Baay. GEERSDIJK. 20 Juli ds. S. de Jager. 3 Augustus ds. ATaal. 31 Augustus ds. A. D. C. Kok. 28 September ds. C. Staal. Namens de Classis, Ds. P. J. Baaij. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg van de Geref. Kerken in Nederland, gehouden den 6 Mei j.l. Art. 1. Op de gebruikelijke wyze werd namens de roepende kerk van Westkapelle de vergadering door ds. v. d. Ende geopend. Art. 2. De D.D. van Loon en Scheele, aan gewezen om de credentialen na te zien, rap porteerden, dat alle kerken regelmatig waren vertegenwoordigd. Aan een diaken, door Dom burg afgevaardigd, werd, de redenen gehoord» keurstem verleend. Art. 3. Als moderamen nam zitting ds. G. F. Kerkhof, praesesds. L. v. Loon, assessor, ds. K. Veen en ds. J. B. Netelenbos, scribae. Art. 4. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Art. 5. By omvraag naar Art. 41 D. K. O. werden aan Gapinge de gevraagde vacatuur diensten toegezegd, en ontving Westkapelle den classicalen steun by haar aanvrage om subsidie by de e. k. Part. Synode. De pred. Scheele en v. d. Ende werden door den praeses'gecomplimenteerd in verband met de op hen uitgebrachte beroepingen. Art. 6. Besloten werd aan de classis Zierikzee geen hulpdienst meer te verleenen, terwyl aan de Geref. kerk van Roozendaal (N.B.) 2 Zon dagen per 3 maanden toegezegd werden. Art. 7. Domburg vroeg per instructie den steun der classis by haar subsidie-aanvrage aan de Part. Syn. Hy wordt verleend. Een andere instructie wordt in comité be handeld. Art. 8. Verschillende rapporten worden be handeld a. dat van hulpbehoevende- kerken, uitge bracht door br. J. Louwerse. Het tekort over 't afgeloopen boekjaar groot f58.285, zal uit de classicale kas worden aangezuiverd. Na 't nazien van boeken en bescheiden wordt genoemde broeder dankgezegd voor zyn accuraat beheer. b. dat van huisdoopuitgebracht door ds. L. Bouma. Het rapport, dat zal afgedrukt worden in de Kerkbodes, vond geen bestrijdingzyn conclusies werden geaccepteerd. De commissie werd dank gezegd en gedechargeerd. c. dat van de Zendinguitgebracht door ds. Kerkhof. De classis maakte geen bezwaar tegen de gedachte der Prov. Zendingsdeputaten om zoo mogelyk te komen tot classicale Zendings- dagen. d. dat van den classicalen correspondent voor de [Theol. School. In 3 kerken zyn nog geen contribuanten voor de School. Middelburg C deelde mede een plaatselijk correspondent te lebben benoemd. Art. 9. Tot afgevaardigden naar de e. k. Part. Syn. werden aangewezen PrimiD.D. L. Bouma en G. F. Kerkhof ouderl. A. Geschiere en J. Louwerse. SecundiD.D. J. J. Koopmans en L. v. Loon ouderl. P. G. Laernoes en W. A. de Rycke. Art. 10- Arnemuiden wordt aangewezen als roepende kerk voor de classis-vergadering, te houden den 2den Woensdag in Juli. Art. 11. Omvraag. Namens de classis zal de actuarius de uit gevers der Kerkbodes nog eens opmerkzaam maken op hun verplichting by officieele kerke lijke mededeelingen een presentexemplaar te zenden aan al de kerken der classis. Mededeeling wordt gedaan dat D. V. de Pred.- Conferentie zal gehouden worden 3 Juni, dé Part. Syn. 4 Juni te Vlissingen en de Classicale Diaconale Conferentie te Veere 28 Mei. Op de vraag van Veere hoe te handelen met uitreiking van attestatie aan hen, die zich in de Rykebuurtweg vestigen, adviseert de classis met de uitreiking te wachten tot na de uit spraak van de Part. Syn. Aan de kerken wordt ter overweging mee gegeven een vraag van br. Laernoes of de kerken in onze classis zullen wachten met een beslis sing te nemen inzake kerkelijke gedachtenis viering van onze onafhankelijkheidsverklaring in 1813 op een eventueele oproep van de classis 's Gravenhage, ja dan neen. Art. 12. Censuur naar Art. 43 D. K. O. be hoeft niet toegepast. Art. 13. De korte notulen worden gelezen. Art. 14. Ds. v. Loon eindigt met dankzegging. Namens de Classis Middelburg, K. Veen, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Axel, gehouden 6 Mei 1913 te Neuzen. 1. Namens de roepende kerk van Axel A opent ds. J. H. Lammertsma de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 119 17 en gelezen 1 Cor. 12 1—11. 2. Het moderamen bestaat uit: ds. J. H. Lammertsma, praeses ds G. R. Kuyper, scriba ds. W. van 't Sant, assessor. 3. De praeses heet ds. de Walle van Zaam- slag, voor 't eerst ter vergadering, hartelijk wel kom, waarop ds. de Walle antwoordt. 4. De credentialen worden nagezien en in orde bevonden, behoudens de opmerking, dat een tweetal kerken geen onderteekende instruc ties hadden. Instructies hebben de kerken van Axel A, Hoek en Schoondyke. 5. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en behoudens een paar kleine opmerkingen goedgekeurd. 6. De scriba der vorige vergadering doet mededeeling van gehouden correspondentie. 7. Rondvraag naar Art. 41 K.O., voorzoover geen tuchtzaken betreffende. Axel A vraagt„Is het wenschelyk by de herdenking onzer onafhankelijkheid een dank- uur te houden op 30 Nov. öf wel op den datum, dat plaatselyk een onafhankelykheids- feest gevierd wordt?" De classis spreekt als haar oordeel uit, dat de kerken zich in dezen behooren te houden aan den datum, die de classis Den Haag voor dankdag hoopt uit te schryven. Na een kleine wijziging wordt een voorstel van dezelfde kerk aangenomen, luidend „De Partic. Syn. dringe by de eerstvolgende Gen. Syn. aan om terug te komen op hetgeen bepaald is in art. 60 van de acta der Syn. te Amsterdam, en om te besluiten, dat, onder door de Gen. Syn. te bepalen voorwaarden omtrent wetenschappelijkheid, belijdenis en leven, aan de studenten in de theologie het optreden voor de gemeente toegestaan zal zyn, of, bijaldien de Syn. hiertoe niet kan besluiten, maatregelen te nemen om het veelvuldig over treden van die bepaling te keer te gaan". 8. Verschillende rapporten worden uitge bracht. 9. Pauze. 10. Na het zingen van Ps. 25 2 en her opening der vergadering, komt aan de orde rondvraag naar Art. 41 K.O., voorzoover tucht zaken betreffende. De kerken van Axel A, Axel B, Hoek, Neuzen en Schoondyke ontvangen advies inzake tuchtoefening op doopleden en belijdende leden. 11. De kerken van Axel A en B ontvangen advies, rakende de plaatselijke ineensmelting. 12. Toegezegd wordt aan de kerken van O. en S., de gewone jaarlyksche ondersteu ning naar Art. 13 K.O, en aan de kerk van H. dezelfde toelage als vorige jaar uit de kas voor hulpbeh. kerken. 13. Vastgesteld worden de voorstellen en vragen, die de classis ter a.s. Partic. Synode zal brengen. Afgevaardigd naar de Partic. Syn. worden de DD. Chr. Bruins en J. H. Lammertsma, primide DD. W. v. 't Sant en J. F. v Hul-, steyn, secundide ouderlingen D. Scheele Azn. en W. Risseeuw, primide ouderlingen Joz. de Feyter Pzn. en A. de Visser, secundi. 14. De verschillende kassen worden nage zien en in orde bevonden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 2