Cbr. M-leM „Fitrimoiiim". Verantwoording van Liefdegaven Het lied van een Blinde Knaap. Vele woorden, weinige daden. Hoe ben ik zoo ongelijk aan mij zeiven Kerk en Schoolnieuws. Officiëele .Berichten. 8 unr, Militair Tehuis. De Christelijke Zangvereeniging „SOLI DEO GLORIA" houdt hare reptietie ELKEN DONDERDAGAVOND, in de School Gravenstraat, ten 8 uur. Jongelingen in het bijzonder en jonge- dochters zullen hartelijk welkom zijn. Leeftijd boven de 16 jaar. Zeelands eigen Zending vasten voet kryg top Java, de Zendingsijver ook in dezen zich ge staag rijker zal ontplooien. We hebben veel te danken voor bet heden, waar de Heere ons Zijn zegen niet onthoudt, maar we hebben niet minder te bidden voor de toekomst, waar de moeielijke taak en de zware strijd tot volhar denden ijver roept en dringt. De vergadering, die geopend was met gebed door den voorzitter, werd gesloten met dank zegging door den scriba der Deputaten. Op last der vergadering voornoemd, G. Doekes. Vlissingen. In de collecte van 27 April ont vangen een f 10.stuk met bestemming voor de kerk f7.50 en voor de armen f 2,50. Namens den kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. stonden. Hij trekt er een aan, maar voelt iets hards, trekt hem weer uit, voelt er in en brengt het goudstuk te voorschijn. Met open mond blijft hy het aanstaren. Eindelijk steekt hij het met bevende hand in den zak, grijpt den anderen schoen en vindt ook daarin een goudstuk. Zjjn verbazing is ten top gestegeneen onuitspre kelijk gevoel van vreugd en dankbaarheid heeft zich van hem meester gemaakt. De tranen droppelen hem langs de wangenhij valt op zijn knieën, vouwt de handen samen, heft het aangezicht ten hemel en roept uit„Heere, mijn God, dat hebt Gij gedaanGij hebt onze gebeden verhoord, Gij wist den nood, waarin ik verkeerde met mijn gezin, en zijt mij zoo ter hulp gekomen. Gezegend zy Uw groote Naam Dank, dank, o hemelsche Vader voor Uw trouw en voorzienigheid!" De heer Durand en zijn jeugdige makker lieten den man heengaan, zonder dat zij hun schuilplaats verlieten. Toen hy zich verwijderd had, sprak de knaap op een toon, die liet ge voelen, hoezeer zyn hart getroffen was„Ik dank u, mijnheer, voor uw goeden raad. Ik zal deze twee goudstukken nooit vergeten. Ge hebt me geleerd, dat de heerlijkste vreugde, die het geld ons kan bereiden, die is, welke men gevoelt, als men er een weldaad mee mag bewijzen." Grootmachtig, liefd'ryk God en Heer Zie in ontferming op mij neer Gy zyt het, Die de zon en maan 't Licht doet verspreiden op heur baan Gij zyt het ook, Die aan myn oogen Het lieflyk licht nu hebt onttogen. O, leer my al myn levensdagen Myn droevig lot geduldig dragen. Ja, schoon voor immer 'toog zich sloot, 'k Heb nog een moederaan haar schoot Zet ik mij stil en rustig neer, Zij zorgt voor my nog trouw en teer; En, kan 'k niet in de dart'le spelen By 't licht der zon met and'ren deelen, Mij is meer zegening gegeven Dan menig ziende, in dit leven. Want Jezus zie 'k, myn Toeverlaat, Hoewel myn oog niet opengaat; Hy, die voor arme zondaars stierf, Gena bij God voor hen verwierf. Wil, Heiland, Gy myn hand maar vatten; Uw liefde is meer dan alle schatten, Die de aarde ons ooit zou kunnen schenken O, wil mij toch in gunst gedenken. 'k Vertrouw op U in al myn nood Ai, steun mywant Uw macht is groot Gy schenkt steeds hulp en redt gewis, Waar 'tvoor de Uwen noodig is. Leer my steeds aan den hemel denken, Wil 't volle licht my daar eens schenken 'kZie daar ook eens myn moeder weder, Die nu nog voor my waakt zoo teeder. Somtijds, Heerverschrikt my de overvloed myner woorden, de snelheid waarmede myne goede voornemens ontluiken en vergaan. Er is zulk een grooten afstand tusschen woord en daad, dat ik somsverlegen vraag, of er wel eenig verband is tusschen die beide. Als ik woorden des Evangelies spreek ben ik oprecht, mijne Christelijke gevoelens zyn dit evenzeer waarom is en blijft mijn leven dan zondig? Is bijvoorbeeld het medelijden voor my lippen taal, voldoening eener zekere gevoeligheid alleen Heb ik dit schoone gevoel door woorden zoozeer verwaterd en uitgeput dat het de kern mist om zich in myn leven uit te drukken Misschien was er voor my zekere weelde in het aankweeken van dit gevoel en meende ik daarmede genoeg te doen, zoodat ik myn ge weten bedroog en de wil werkeloos bleef? De waarheid, in deze veronderstelling opgesloten, is zoo yreeselyk, dat ik de vraag niet durf be antwoorden. Hadden myne daden een duizendste gedeelte van het schoone en goede in zich ge toond, dat ik zoo gemakkelijk in myne woorden wist te leggen, had ik één voornemen uitge voerd van de tien duizenden, die ik opvatte, hoe vergevorderd zoude ik zynen hoe zondig ben ik, daar ik alles zoo goed weet, dat ik het niet deed. Ik recht my zeiven en veroordeel my nog eer ik de veroordeeling uit Uwen mond hoor, HeerDit denkbeeld is my ondragelijk van nu af wil ik minder mild met woorden zyn, minder op my zeiven ziendoor U gesterkt Wensch ik niet zooveel te zeggen, maar des te meer te doen of althans de gelegenheid tot goeddoen niet zoo dikwijls te laten ontsnappen. Myne eigene stem, myne veelheid van gevoelens of van woorden kan my niet meer voldoen; geef dat ik den Heiland navolge, Zyne daden bevestigden of vervingen Zyne woorden, en als Hy den berg der verheerlijking afdaalt, het is om in den tempel te leeren, kranken in de straten te genezen, den armen het brood te vermenigvuldigen. Geef njy het land door te gaan goeddoendeelke voetstap, die ik zet, door eene weldaad te drukken, of zoo ik niet vermogend ben om mild te zyn in gaven, geef dan dat ik mild en overvloedig zy in geduld, verdraagzaamheid, ootmoed en liefde. Mocht het goede my niet vermoeien, maar ijverig bezig houden, en nooit tot morgen worden uitgesteld, wetende dat elke dag eene eigene taak heeft. Hoe vadsig ben ik soms. Als ik myne plichten optel begint de moed my reeds te ontzinken en ik vrees dat ik den volgenden dag onge bruikt laat voorbijgaan, na heden veel te hebben gesproken en gebedenoch, Heergeef dat het anders en beter met my zy. Jacobus 113-27 Heervanwaar dit verschijnsel Dezelfde mond, die tot U bidt, kan liegeneen en het zelfde hart heeft U lief en zoekt U te ont vluchten dezelfde hand kan helpen en kan wonden? Is er dan geen verschil tusschen goed en kwaad Al wat in my is verzet zich tegen zulk een denkbeeld. Ben ik dan slecht en goed tegelijk? Welt uit eene zelfde fontein het zoet en bitter? Geenszins, en toch waar ik er naar streef den engelen gelyk te worden, ge voel ik de kracht des boozen, en zelfs aanleg tot dit booze in my. Ik breng myn leven door in rusteloozen strjjd en pijnlijke verwondering ik behoor noch den Heer, noch der wereldik ben verdeeld, bestreden, lydend, ongelukkig door eene dubbelheid, die ik vergeefs poog tot éénheid te brengen. Heerverlos my van my zeivengeef Gy aan myn leven die eenheid, die my ontbreektneem my in Uw dienst verbreek de slavenboeileid my by de hand, tot ik veilig op eigen voeten zal kunnen staan. Ochlaat my niet aan mij zeiven overleid my niet in verzoeking, want de ondervinding heeft my geleerd hoe ik, na oprechte voor nemens, zelfs na vurige gebeden, nog dicht by mynen val ben. De duivel, vijand myner ziel, staat aan de deur; misschien wacht hy niet eenmaal het einde myns gebeds af om my lagen te leggeneene enkele gedachte, door hem in gegeven, verwijdert mijnen geest van U, terwyl myn lichaam nog geknield ligt. Heer heersch over my. Ik mag niet klagen, ootmoed betaamt my, en ik riep uit diepte van ellendeHeer verlos my van den booze. Mattheus 142232. TWEETAL te Houwerzij 1ds. L. H. Duin te Zweeloo ds. D. Prins te Oudega. BEROEPEN te Doesburgds. A. Schouten te Aalten te Bozum en te Wyckelcand. D. van Dyk te Blya te Hoogeveends. H. S. Bouma te Hazerswoude. Ds. D. Pol, te Ylissingen ,zal in de maand Juli naar Lerwick vertrekken in het belang van de geestelijke verzorging der Hollandsche haringvisschers aldaar. Agenda voor de op Dinsdag 6 Mei a. s. te houden vergadering der Classis Middelburg. Praesesds. G. F. Kerkhof. Assessor Ie Scriba: ds. K. Veen. 2e Scriba: ds. J. B. Netelenbos. 1. Opening door de roepende Kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Constitueering der vergadering. 4. Lezing der Notulen. 5. Omvraag naar Art. 41 D. K. O. 6. Ingekomen stukkenhuipaanvrage van de Classis Zierikzee. 7. Rapporten. 8. Verkiezing van afgevaardigden naar de Particuliere Synode. 9. Inning van de classicale quota en van de Zendingsby dragen 2e kwartaal 1913. 10. Aanwyzing der oproepende Kerk. 11. Omvraag. 12. Censure naar Art. 43 D. K. O. 13. Lezing der Korte Notulen. 14. Sluiting der vergadering. De Actuarius der Classis C. J. DE KRÜIJTER. Agendum voor de Classicale Vergadering op Dinsdag 6 Mei a. s. in de Gereformeerde Kerk te Terneuzen. Het Moderamen voor deze vergadering be staat uit de Brs. Praesesds. J. H. Lammertsma. Scribads. G. R. Kuyper. Assessords. W. van 't Sant. Orde der Werkzaamheden. 1. Opening (8V2 uur) door den Praeses. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der Notulen. 4. Behandeling der Ingekomen Stukken. 5. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. De kerk van Axel A verzoekt doorzending van het volgende voorstel naarv de Particuliere Synode De Particuliere Synode dringe by de eerst volgende Generale Synode aan om terug te komen op hetgeen bepaald is in art. 60 van de acta der Synode te Amsterdam, en om te be sluiten, dat aan de studenten in de Theologie, na afgelegd semie-candidaatsexamen, het op treden voor de gemeente toegestaan zal zyn, of bijaldien de Synode hiertoe niet kan be sluiten, maatregelen te nemen om het veelvuldig overtreden van die bepaling te keer te gaan. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten. 9. Aanwijzing roepende Kerk. Vaststelling van datum. 10. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Axel A Ds. J. H. Lammertsma, Praeses. F. ten Kaate, Scriba. Axel, 25 April 1913. VERSLAG van de vergadering der Zendende Kerk met de Deputaten op Woensdag 23 April 1913. Als gewoonly k waren we bijeen in de consis torie der Gasthuiskerk te Middelburg. Aan ds. Netelenbos was de leiding der vergadering toevertrouwd. De gang van zaken toonde op nieuw, met wat verkwikkelijke eenstemmigheid Zendende Kerk en Deputaten mogen samen werken. Uiteraard is niet alles, wat verhandeld werd, voor publicatie bestemd. We volstaan daarom met de navolgende mededeelingen. Nadat de notulen gelezen, goedgekeurd en geteekend waren, werd het jongste schrijven van onzen Missionaris ter tafel gebracht. De (nog altoos voorloopige) arbeid op ons Zendings terrein blykt zyn geregelden gang te gaan. Het ontbreekt, Gode zy dank, niet aan moed gevende verschijnselen. Zoo kon ds. Merkelyn ons melden, dat den laatsten tyd ook Cbineezen de Zondagavondbijeenkomsten bezoeken. En voorts schijnt er goede hope te zyn, dat door middel van een Zondagsschool gearbeid zal kunnen worden onder de kinderen van Magelang. Een arbeid, dien mevr. Merkelyn op zichwenscht te nemen. Zooals men weet, ontbrak nog een localiteit voor den Dienst des Woords, die tot dusver plaats had in de binnengalery van des Zendelings huis. Daarin wordt thans voorzien. Er verryst een gebouwtje van 14 Meter lang en 5V2 Meter breed, voor den matigen prijs van f 900,grootendeels opgetrokken van bamboe en gedekt met gegalvaniseerd ijzer. Het is zoo gemaakt, dat het by eventueele verhuizing ge makkelijk kan worden overgebracht. De meu belen bestaan uit schoolbanken, die tot gewone banken kunnen gemaakt worden (dus geschikt voor den Dienst des Woords én voor onderwijs), benevens een viertal lampen. De oefening van ds. Merkelyn in de Javaansche taal gaat ge lukkig voort, zoodat onze broeder geleidelijk meer en meer bekwaamd wordt voor zyne roe ping. Zoo wordt dus het zaad gestrooid. Wat de oogst zal zyn, is ons vooralsnog verborgen, maar met den vinger des geloofs op de belof ten mogen we vrucht op het werk verwachten. Nog altoos is de ongesteldheid van de kleine Dineke niet geheel geweken. We verstaan, wat bezorgdheid deswege de ouderlijke harten be zwaart, en hopen dat de Heere de gebeden om algeheele herstelling genadiglijk verhoore. Wat de Zendingskas aangaat, kon br. Maljers rapporteeren, dat alles by den penningmeester, br. Hondius, in goede orde was bevonden. De administratie is deugdelijk. En zooals bleek uit het finantieel overzicht, door den penningmees ter ter vergadering voorgelezen, konden we het boekjaar afsluiten met een batig saldo, dat tot dank stemt, en bemoedigend is voor de toekomst. Overeenkomstig de huishoudelijke bepalingen, werd het rapport, door de Deputaten in te dienen ter Particuliere Synode, zakelyk vastgesteld. En ten slotte kwam de Zendingsdag in be spreking. De beste tyd, om dien dag te doen slagen, werd de maand Juni geacht. De Depu- taat voor de cl. Goes zal hiermee rekening houden. Zyne classis heeft bereids een com missie aangewezen ter voorbereiding van den Zendingsdag, waarby ditmaal bijzonder zal ge rekend worden met de belangen van de classis Tholen. We hebben goede hoop, dat naarmate JAARVERGADERING van den Bondsring „West Zuid-Beveland en Noord-Beveland" te houden D. V. op Maandag 12 Mei 1913 (2e Pinksterdag) des voormiddags 11 ure, in de Geref. Kerk te Baarland. Agenda 1. Opening. 2. Lezing notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Verkiezing Voorzitter. 6. Verkiezing secundus-Afdeelingsbestuurs- lid. 7. Vaststelling plaats volgende vergadering. 8. „De behandeling der Maatschappelijke Onderwerpen" in te leiden door een lid der vereen, te Colynsplaat. Pauze tot twee uur. 9. Openingswoord door den WelEerw. Heer ds. H. Lanning, Baarland. 10. De zwijgers op onze vergaderingen. In leider vr. C. Lokerse van Heinkenszand. 11. Vry onderwerp. 12. Varia. 13. Sluiting. De Secretaris, R. C. Jansen. Belangstellenden zoowel in de morgen- als middagvergadering hartelijk welkom. CORRESPONDENTIE. Aan onze Vlissingsche abonnés zy meegedeeld, dat voortaan Zeeuwsch Kerkblad per post wordt toegezonden. Vóór het drukken der adressen ontvang ik gaarne opgaaf der verlangde wijzigingen. Het abonnementsgeld wordt niet per kwartaal, doch met Januari en Juli geïnd; met Juli a. s. moet f 0,35 betaald worden en voorts f 0,70. De Uitgever. De.Jongelings-vereeniging op Geref. Grond slag „Herman Faukeel" te Middelburg verga dert iederen Zondagavond te 81/i uur in de consistoriekamer der Gasthuiskerk aldaar. Ge reformeerde Jongelingen boven de 16 jaar zyn allen hartelijk welkom. Adyertentiëu. AFDEELING MIDDELBURG. Vergadering op Woensdagavond 7 Mei, om Agenda Verslag Bondsvergadering en an dere zaken. HET BESTUUR.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3