DE HEMEL GEOPEND. Dr J. C. DE MOOR. AFDEELING ZEELAND. Kerk en Schoolnieuws OPENBARING VAN JOHANNES. 24 JAARVERGADERING op PAASPHMAANDAG MAART e k,, In do Gereformeerde Kerk te GOES Aanvang der huishoudelijke morgenvergadering, alleen toegankelijk voor de leden, te 10 uur Aanvang der openbare middagvergadering, waarvoor do toegang vrij is, te 2 uur AGENDUM: Opening door den Voorzitter. Rede door Prof. Dr. T. HOEKSTRA van Kampen. Slotwoord door Ds. G. W. AKKERHUIS van Ierseke. TWEETAL te Renkumdr. J. G. Geelkerken te Epe ds. L. van Wyk te Krommenie, te N. Buinen ds. E. C. v. d. Laan te Driesum ds. D. Prins te Oudega. te Zierikzeeds. H. Meulink te Hendrik Ido Ambacht ds. J. Sybesma te Bunschoten. BEROEPEN te Klundertds. D. Hoogenbirk Jz. te Charlois te Nichtevecht, te Sprang, te Wyckel en te N. Scharwoudecand. W. G. Harrenstein te Amsterdam te Giessen-Nieuwkerkds. T. J. Hagen te N. Pekela te Sliedrechtds. J. Sybesma te Bunschoten te Kielwindeweerds. C. W. de Vries te 01- deboorn te Tholends. A. P. Lanting te O. Loosdrecht te Zuidbroek en te Ambt-Vollenhoven A: cand. D. Ligter te Kampen te Medemblikcand. J. A. Tazelaar te Weesp. BEDANKT voor Zuidwoldeds. J. S. Schaafsma te Emmer Compascuum voor Ooster Nykerkds. J. Tiemersma te Sur- huizum voor Engwierum ds. W. L. Korfker te Jutrijp Hommerts. Terneuzen. Donderdagavond had in de Geref. Kerk alhier een winterlezing plaats, die door ds. Meester van Rotterdam uitgesproken werd. Ds. van Hulstejjn opende met gebed en leidde den spreker met een kort woord in. Ds. M. sprak over het Licht uit het Oosten. Spreker deed op boeiende wijze, met vele tafereelen verrekt, scherp uitkomen 't verschil tusschen Babel en Israël, tusschen Babel en Bijbel. Z.Eerw. begon met op Allard Pierson te wijzen, die zegt niet Israël maar Babel, en gaf een Interessante be schrijving over Babylon met z\jn Venus-tempel, over zijn reuzenmuren, over de gebakken steenen met hare inscripties, die de wereld in beroering brengen. In dien tijd werden ook al Leeszalen gevonden al was 't natuurlijk in geheel anderen vorm, n.l de tekst in den muur gegrift. Spreker zette dit nader uiteen, welk reuzenwerk het was, als men bedenkt dat het Syriesche alphabet uit 384 letters bestaat en het Babylonisch Al phabet 330 letters apart had. Met steenen is men begonnen en met 't modernisme zou men als een pyramide eindigen. Ten slotte eindigt spreker met de keuze tusschen Babel en Je ruzalem. Ds. van Hulsteijn eindigde met ds. M. dank te zeggen voor zijn schoone rede. Ruim een 200 tal hoorders beluisterden met diepe stilte den redenaar. Oftieiëele JBericliten. Aan de leden der Geref. kerk van Koudekerke. De Zendingseommissie doet u weder langs dezen weg verslag van ontvangsten en uitgaven voor de Zending over 1912. ONTVANGSTEN. Contributies f 151,81 Zendingsbladen 39,17 Zendingskalenders 10,85 Zendingsbusjes G. S. f 20.22, P. v. L. f 13,66, T. d. G. f 1,29, A. K. f 0,72, J. B. f 14,375 r 50,265 Collecte bij de rede van ds. K. 11,20 Giften gevonden in de kerkcollecten 5,75 Gekweekte rente 1,51 UITGAVEN. Afgedragen aan ds. Kerkhof 120 Zendingsbladen 125 Zendingskalenders Macedoniër 50 Zendingsbusjes Honorarium en reiskosten van ds. K. f 270,555 f 200,— 45,20 6,25 2,40 1,75 7,50 f 263,10 De Commissie zegt allen gevers en geefsters en bijzonder wie met hun busjes zulk een aan zienlijk bedrag samenbrachten vriendelijk dank en beveelt de zaak der Zending voortdurend in uwe liefde aan. De Zendingscommissie, L. v. Loon, Voorz. F. de Groot, Secr. J. v. Keulen, Penningm. Zaamslag. Zondag 16 Maart werd de vacature» die slechts 4 maanden geduurd heeft, weder vervuld, door de overkomst van ds. H. P. M. de Walle, van den Helder. Na des morgens bevestigd te zjjn door ds. G. de Jager, van Wol- faartsdjjk, naar aanleiding van 1 Cor. 4 1 en 2, deed onze nieuwe leeraar des namiddags zijn intrede, met een leerrede over Joh. 127. Beide malen was eene groote schare opgekomen, die met aandacht de dienaren volgde bij de inlei ding tot en de aanvaarding van het dienstwerk. Ds. Lammertsma, onze consulent, sprak hem hartelijk toe, namens kerkeraad, gemeente en classe. De gemeente zong haar leeraar toe Ps. 134 3. Onzen dank aan de dienaren, die ons tijdens de vacature gediend hebben. Het adres van den kerkeraad is voortaan ds. H. P. M. de Walle. Namens den kerkeraad, J. Kosten, Scriba. Heinkenszand12 Maart 1913. Heden (Bid dag) maakte onze geliefde herder en leeraar, ds. F. W. H. Bramer, aan het einde van den morgendienst de gemeente bekend vrijmoedig heid te hebben gevonden voor de roeping naar Renkum te bedanken. Als tolk van kerkeraad en gemeente sprak ouderling br. C. de Schipper in hartelijke bewoordingen zijne blijdschap uit over dit besluit en verzocht de gemeente ZEerw. toe te zingen Ps. 20*: 1. L. van Yessem, Scriba. AGENDUM voor de Diaconale Conferentie, te houden op Donderdag 27 Maart 1913 in de Gereformeerde kerk te Terneuzen, aanvangende 's morgens te 11 uur. I. Opening namens de roepende Diaconie van Axel A door ds. J. H. Lammertsma. II. Constitueering der vergadering en be noeming van een moderamen. III. Inleidend woord over de vraagWaar om is hier een Diaconale Conferentie noodig? door diaken P. de Regt van Axel. IV. Referaat vau den Weleerw. heer ds. J. H. Lammertsma overDe verhouding van het diaconaal ambt tot het ouderlingen- en leer aarsambt. Y. Referaat van den Edelachtb. heer L. J. den Hollander over De samenstelling en werk kring van een Armenraad. VI Bespreking van de vraag of het wen- schelijk is voor het eventueel houden eener diaconale conferentie samenwerking te zoeken met de diaconiën in de classe Middelburg. In te leiden door den Weleerw. heer ds. W. van 't Sant. VII. Benoeming van een commissie tot het ontwerpen eener voorloopige regeling voor het houden eener diaconale conferentie. VIII. Behandeling van de volgende vragen 1. Hoe moeten de gelden voor den dienst der barmhartigheid by elkander worden gebracht 2. Hoe moet de uitdeeling der gaven ge schieden 3. Is het niet wenschelyk, met het oog op de tijdsomstandigheden, de categorieën van lyders, genoemd in het reglement van de Prov. kas voor hulpbehoevende idioten etc., uit te breiden 4. Welke zijn de voorwaarden voor opname van een zieke in het ziekenhuis te Terneuzen voor rekening eener diaconie en welke zijn de voorwaarden voor een Burgerlijk Armbestuur Commissie van advies D.D.J. F. van Hul steijn, J. H. Lammertsma, W. van 't Sant, H. P. M. de Walle. IX. Rondvraag. X. Sluiting. De Diaconie der Geref. Kerk te Axel AS P. de Regt, Praeses. J. v. Langevelde, Scriba. VERSLAG van de Veertiende Jaarvergade ring der Geref. Zending te Terneuzen. In de eerste plaats dient er op te worden gewezen, dat den 18den Juli 1910 de Geref. Zendingsvereeniging „Zaait aan alle wateren" te Terneuzen heeft opgehouden te bestaan. De Raad der Geref. Kerk heeft toen den arbeid der Zending mede krachtdadig ter hand genomen, en de zorg daarvoor opgedragen aan eene Com missie uit zijn midden van drie personen, welke het recht bezit, eenige helpers te benoemen, die met haar te zamen een Bestuur vormen. De gewezen bestuursleden van de Zendingsver. zijn door de Commissie uitgenoodigd, haar ter zijde te staan en hebben zich daartoe allen zonder onderscheid bereid verklaard. In het nieuwe Bestuur werd br. II. van Wijck voor zitter, de twee overige leden van den kerkeraad secretaris en penningm.-titulair. De andere broeders bleven hunne functiën behouden. Op dit oogenblik telt het bestuur elf leden. By het huisbezoek hebben predikant en ouder ling niet nagelaten, te wijzen op ons aller roe ping en plicht met betrekking tot het Zendings werk en aangedrongen op het bijdragen van eene vaste jaarlijksche contributie, het bedrag daarvan natuurlijk te bepalen door de bezochte personen. Het is duidelijk, wat hierbij de drijf veer was. Met gezamenlijke krachten hebben we den arbeid in Magelang en omstreken te verrichten een eerste eisch is dus, dat we nauw keurig onze krachten kennendoor het vast stellen van eene jaarlijksche contributie blijven we behoed voor eene overschatting onzer krach ten, en kunnen we trachten het werk zoo doel treffend mogelijk aan te vatten. Een direct gevolg van de bemoeiingen van den kerkeraad is geweest het stijgen van het aantal contribuanten van 83 tot 159. Het ge zamenlijk bedrag der contributies is daardoor toegenomen van omstreeks f100 tot ongeveer f225. Vroeger was het bestuur der Zend. Ver. ge woon, twee of meer wintervergaderingen, zoo genaamde ledenvergaderingen uit te schrijven, waarvan eene, de Jaarvergadering, steeds open baar was. De getrouwe bezoekers dier verga deringen kunnen getuigen, hoe aangenaam ze veelal waren en ook, hoe weinig contribuanten in den regel aanwezig waren. Ons huidig be stuur heeft gemeend, de jaarvergadering te moeten behouden. Dit jaar is ze gehouden op den Biddag, 12 Maart, des avonds half zes in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Aanwezig waren een twintigtal personen. Nadat gezongen was Ps. 22 14, ging de voorzitter voor in gebed. Daarna las hij Matth. 6 114 en sprak hij een inleidend woord naar aanleiding van de weede bede uit het allervolmaakste gebed Uw koninkrijk kome. Dan werden de notulen van de vorige jaar vergadering voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Vervolgens bracht de secretaris zijn verslag uit, waaruit o. m. bleek, dat het laatste jaar elke maand een 150-tal Zendingsbladen werden verspreid en gratis aan alle huisgezinnen in de gemeente een Zendingskalender is uitgereikt. Als spreker voor de Zending is ditmaal voor de gemeente opgetreden de WelEerw. heer ds. Lammertsma van Axel. Daarop volgde het verslag van den penning meester, die ons mededeelde, dat aan het begin van het jaar in kas was f 171,61, dat door hem was ontvangen over 1912 een bedrag van f 384,62 en was uitgegeven f 341,35, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f214,88. Met meerderheid van stemmen werd besloten, den kerkeraad te adviseeren, f 150 daarvan op de Rijkspostspaarbank te plaatsen. Vervolgens was aan de orde een bijdrage van dhr. J. C. Jansen, het hoofd der Chr. School te Driewegen, die de aanwezige broederen aan spoorde tot nog meerderen ijver in het werk der Zending. Met de grootste aandacht werd zyn improvisatie aangehoord en eene levendige dis cussie volgde. Daarna wekte ds. van Hulsteijn op tot een naarstiger gebruik van de Zendingslectuur uit de bibliotheek. Dank werd betuigd door den voorzitter aan allen, die hadden meeegewerkt tot het welslagen van de jaarvergadering, ook aan een jeugdig vriendje der Zending, dat met zijn Zendingsbusje langs de huizen had gecol lecteerd een bedrag van f22,98, en ten slotte ging dhr. Jansen van Driewegen voor in dank zegging. Grvjpskerke. Hadden wjj j.l. Zondag 9 Maart 't voorrecht om als naar gewoonte, voor zoover als wij daartoe in de gelegenheid waren, op te mogen gaan naar de plaats des gebeds, aan den avond van denzelven werd andermaal onze be langstelling gevraagd, ditmaal niet zoozeer voor den dienst des Woords, maar meer om te komen hooren naar 't heerlijke, maar toch zoo zware werk der Zending onder de verschillende be woners van ons Indië. 'tWas op verzoek, dat vanwege gecommitteerden tot de Zending onder de Heidenen, zich de WelEd. Heer van Herp bereid had verklaard, oné 't een en ander te verhalen van den veel vul digen arbeid der Zen ding, om meteen ons te laten zien, verschillende voorwerpen, betrekking hebbende op zeden, ge woonten enz. dier inlandsche bevolking. Velen waren dan ook opgekomen naar de Chr. School, waar deze samenkomst werd gehouden. De voorzitter, de WelEerw. Heer ds. Koopmans, opent deze vergadering, laat zingen Ps. 72 6, leest Ps. 115 en gaat voor in den gebede. In 't kort zet ZjjnEerw. 't doel van dezen samen komst uiteen, om daarna terstond 't woord te geven aan 't hoofd der Chr. School den lieer van Herp. Spreker begon aldus: Indië. Wie heeft nog niet gehoord van Indië? Indië dat schoone land met zijn prachtigen en weelderigen plantengroei, met zpn warme zonnestralen, dat uitgebreide land met zijn 50 millioen inwoners, wel eens genoemd de schoonste parel onzer Koningin. Welk een dure roeping heeft ons vaderland dan ook niet tegenover ons volk dat daar nog leeft in stikdonkeren nacht. Het laat zich dan ook verstaan dat ons vaderland met zijn 5 millioen inwoners niet bij machte is om onder die schare de vaan van 't Evangelie te planten. Wel gaan, wat onze eigen Gerefor meerde Zending betreft, steeds meerdere mannen daarheen, toch is dit op verre na niet voldoende gerekend 't getal inwoners om geregeld, en nog meerderen bekend te maken met den Eénen waren God. Vandaar dan ook dat uit nog andere landen 't werk der Zending ter hand wordt genomen, om in ons Indië werk zaam te zjjn. Met eere dient dan ook genoemd te worden het Rynsche Zendingsgenootschap, gevestigd te Barmen (Duitschland) by welks arbeid spreker ons op dezen avond wenscht te bepalen. In onze gedachten worden wjj heengevoerd naar enkele voorname en groote eilanden van onze Indische bezittingen, waar de Rijnsche Zending haar werk heeft, te weten Borneo, Sumatra en Nias. Op zeer bevattelijke wijze, aan de hand van verschillende voorwerpen, die ons daarbjj worden getoond, weet spreker ons te verhalen van de eigenaardige zeden, maar ook van de zoo echt Heidensche gewoonten dezer onderscheidene bevolking, dat ons een duidelijk bewjjs levert van de diepte van 'ton- en bij geloof waar het in verzonken ligt. Nog meer duidelijker wordt ons dit, als wij verder krijgen te hooren van de geschiedenis van 't koppensnellen, en wjj met eigen oogen zulk een moordtuig aanschouwen, dat naar de overlevering ons meldt, meer dan eens zjjn dienst heeft verricht. Vervolgens staat spr. nog enkele oogenblikken stil by de eigenaardige begrippen dezer onderscheidene bevolking, die zjj zich vormen van de voorvaderen-vereering, en het doodenfeest dat vooral op 't eiland Borneo plaats vindt. Ten slotte wil spr. nog enkele oogenblikken stilstaan bjj 't geestelijk leven dezer menschen. Waar wjj alzoo een en ander hadden gehoord van de levenswijze dezer menschen, gezien hadden aan de primitieve werktuigen welke zij weten te vervaardigen, die getuigen ook van hunne kunstvaardigheid, en men geneigt zou wezen te vragen of dit alles nog zoo is op deze drie verschillende eilanden, dan kan hierop geantwoord worden gelukkig neen. Dank zy den gezegenden arbeid der Rjjnsche Zending vindt men overal Chr. scholen en zjjn velen gebracht uit de diepte van 't on- en bijgeloof aan den voet van 't Kruis. Toch niet zonder moeite: Als men weet hoe in 't jaar 1859 alle Zendelingen op 4 na jam merlijk werden vermoord, dan behoort er moed en kracht toe om onder die ruwe volken de blijde boodschap des Evangelies te brengen. En dat hen moed bezielde wordt ons verder duidelijk, als wij hooren hoena deze moord zich weer anderen met liefde en volle toewij ding wilden geven om den arbeid voort te zetten, waar eertijds hunne voorgangers moch ten arbeiden. Ja bewonderenswaardigen moed was het die deze mannen bezielde als ons verder nog wordt verhaald hoe op 't eiland Nias, Zendeling Krum 't was die daar de banier des Evangelies plantte, in aanmerking genomen de vele gevaren, waar aan hjj bloot stond, te meer waar eveneens zjjn voorganger Zendeling Let was vermoord. Met den wensch om 't werk der Zending in den gebede te gedenken, waar, zoo wjj onze oogen opheffen, wjj zien hoe velden en landen wit zijn om te oogsten, eindigt de heer Van Herp zjjne met aandacht gevolgde rede. Onze Voorzitter ds. Koopmans was dan ook zeker aller tolk om dhr. Van Herp zijn dank te brengen voor den heerlijken avond, die hij ons bezorgde. Na nog gezongen te hebben Ps. 87 4 eindigt op verzoek dhr. Van Herp met dank zegging en keerden wij hoogst voldaan huis waarts. Dat nog velen zich mogen geven om te ar beiden onder de Heidenen waarvan zoovelen, zooals wij hoorden, nog leven in stikdonkeren nacht, opdat straks waar eenmaal toch alle knie zich zal moeten buigen voor den Koning der Koningen en de lofpsalm zal klinken langs 't ongemeten hemelruim van allen die Hem hebben gediend, ook de stem van den Heiden zich mag paren, die wel is waar eer tijds Hem niet kende maar nu mede mag aan heffen de Lofpsalm ter eere van Hem wien Hij op deze aarde heeft gediend. Namens Gecommitteerden tot de Zending, Jn Jakobsen Lz., Secretaris. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hooggeachte Heer Redacteur! Sinds een jaar bestaat in ons goede Middel burg ook een Knapenvereeniging, „Samuel" geheeten. Dank zij het initiatief van „Herman Faukeel" werd door een Oudervereeniging tot oprichting besloten en het kleine broertje onder de vele vereenigingen hier ter stede maakt het zoo na een jaar van allerlei schommelingen vry goed. De vrienden-leiders, die zich iedere week de moeite willen getroosten met vasten hand het werk voor de ouders waar te nemen, kunnen hierover interessante mededeelingen doen. En zij willen dat ook gaarne. De Ouder vereeniging heeft nu een avond vastgesteld om alle ouders of voogden en al wie belang stelt in deze vergadering bijeen te roepen en wel D. V. op Vrijdag 28 Maart, ten 8 ure, in de consistoriekamer van de Hofpleinkerk. Tot deze bijeenkomst op te wekken is het doel van dit stukje en het zal zoowel voor de leiders als voor de commissie uit de ouders aangenaam zijn als U door uw bezoek toont dezen arbeid op prjjs te stellen. U, geachte Redactie, voor de opname in uw blad hartelijk dank. Namens de waarn. Commissie, C. W. v. d. KUIP. CORRESPONDENTIE. Men verzoekt ons te melden dat ds. Kapteijn de uitdrukking „een vreemd heer en doodelijken haat" niet in zijn rede gebruikt heeft. Red. Advertentfëii. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, tot onze diepe smart, onze veel geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer AARNOUT AARNOUTSE, in den gezegenden ouderdom van ruim 88 jaren. De Heere doe ons in zijnen wil berusten. L. MELISAarnoutse. W. MELIS Pz. J. WONDERGEM. M. WONDERGEM— Polderdijk. P. MELIS Wz. J. P. MELIS Wd. Serooskerke (W.), 18 Maart 1913. Heden verscheen bij J. H. KOK te Kampen PREDIKATIËN over de TWEEDE DEEL. - HOOFDSTUK XIV 14-XXII 21 door Prijs in Stempelband gebonden f2,75. Voor inteekenaars op het eerste deel is de prijs f2,40. Met enkele dagen komt ook het INLEIDEND DEEL gereed en daarmede is dan het geheele werk compleet. Het Bestuur A. S. J. DEKKER, Voorzitter. N. J. BASTMEIJER, Penningmeester. J. P. KöGELER, Secretaris.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3