Cbr. WÉL-VerH „Palrimonium". In den Hercules. BIJBELTJES, BURG. - MIDDELBURG. Dat de Volksconscientie spreke Kerk en Schoolnieuws. Officiëele .Berichten* INGEZ_ONDEN~STUKKEN. Open brief aan de oud-leden der Jongel. Vereen, op G. G. Advertentiën. Zeer ruime keuze in vindt men De Christelijke Zangvereeniging „SOLI DEO GLORIA" houdt hare repetitie ELKEN DONDERDAGAVOND, in de School Gravenstraat, ten 8 uur. Jongelingen in het bij zonder en jonge- dochters zullen liarteljjk welkom zgn. Leef tyd boven de 16 jaar. kunnen rusten op onze lauweren, die vergist zich. Reformatie dat is en blyft de roeping van ieder persoonlijk. Dat blijft de roeping voor ons gezin. Dat blijft ook de roeping voor Gods kerk. Och, dat men dat meer inzage Dan zou men op Hervormingsdag meer reden vinden tot verootmoediging dan tot ge juich, meer redenen tot geween dan tot gejubel. L(andwehr). Rotterdamsche Kerkbode Het antirevolutionaire dagblad De Zeeuw (te Goes verschijnende) besprak in zijn nummer van 25 Jan. 1913 het gelukkige verschijnsel van de langzame doch vrij geregelde vermin dering van het drankgebruik in ons land in de laatste jaren. Het blad liet zich hierom trent o.a. op de volgende wijze uit „Het is opmerkelijk en verblijdend hoe in „de laatste kwarteeuw in ons land het gebruik „van sterken drank is teruggegaan. Dat be- loopt minstens 25 pCt. In 1909 was er nog „415 duizend Hectoliter veraccynsd. En nu „in 1912 bedroeg dit circa honderdduizend „Hectoliter minder. „Het moet natuurlijk nog beter worden. „De sterke drank moet uit de slijterijen en „drankwinkels, uit kroeg en herberg verhuizen „naar de giftkast van den apotheker. „Onze café's moeten, letterlijk, weer koffie huizen worden, onze herbergen moeten plaats „maken voor logementen zonder verlof voor „de nachtverblijvende reizigers. „Wanneer de „drank" de wereld uit was, „zou de welvaart toenemen en de gezondheid „vermeerderen." Voor deze woorden, die ons uit het hart gegrepen zjjn, brengen wij de Redactie van De Zeeuw onzen dank. Dat is drankbestrij derstaai. Zij geeft ons goeden grond voor de verwachting, dat „De Zeeuw" ons gaarne zal steunen in ons pogen om ons volk voor dezen idealen toestand voor te bereiden. Want dit zal de redactie met ons eens zijn van zelf gaat het niet. De drankwet-Kuyper heeft zeker zijn nuttige werking gehadmaar noch deze wet, nog eenige andere kan ons dit ideaal nabij brengen, zelfs niet een verbodswet. En hoever is Nederland nog van zulk een wet af, zelfs de zwakke stemmen, die opgaan om aan de regeering den invoer van local-option te vragen, vinden nog maar weinig- gehoor. Er is maar één weg, die tot het doel kan leiden de volksconscientie moet gaan spreken. Duizenden stemmen moeten opgaan, die het de redactie nazeggen en haar toeroepen voor dat ideaal willen wy alles doen en ook alles laten, wat noodig is tot de bereiking ervan. Als dit zoo was, dan zou het moeten blijken uit den bloei der georganiseerde drankbestrij ding. En dan maakt, helaasZeeland een pover figuur. In heel deze provincie toch telt de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, slechts 8 afdeelingen, de Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken, niet meer dan 2 en onze Gerefor meerde Vereen, geen enkele. In Zeeuwsch- er niet, versta je, daar zal ik voor zorgen. En verder heb ik niets met je te maken, je kunt voor myn part „Burgemeester", viel Donker den woedenden man in de rede, „ik ben hier niet gekomen om me door u te laten uitschelden. Ik raad u bovendien aan, wel te bedenken, wat u daar zegt. U is burgemeester en hebt voor de rechten van alle burgers te waken. Ik verzoek u dus vrien delijk, die dreigementen na te laten. Dat u met de oprichting van een christelijke school niet erg ingenomen zijt, wil ik wel aannemen maar laat me verder koud. U hebt als hoofd der gemeente niet anders te doen, dan de wet te handhaven. Die wet laat ons vrijheid een school te stichten en u zult dat moeten aanzien en ons daarbij geen stroobreed in den weg leggen." Kalm, maar op heel stelligen toon had Donker gesproken. De burgemeester was zulk een toon niet ge wend. Hy was gewoon, dat ieder voor hem boog en zijn zin deed. Hy voelde, dat hy zyn portuur had gevonden, al wou hy het niet bekennen. Toch begreep hij dat hy oppassen moest. De kalme beslistheid van Donker bracht hem van de wijs. „Och wat, groote woorden, anders niet. En wat kwam je eigenlijk hier doen?" „Is dat uw manier om uw gemeentenaren te ontvangen Maar dat is uw zaakik geloof, dat ik nu het best doe te vertrekken, ik kom morgen wel eens weer by leven en welzijn 't heeft zoo'n haast niet." En beleefd groetend verwijderde zich Donker, den verbluften bur gemeester alleen latende. (Wordt vervolgd.) Vlaanderen is sinds kort een begin gekomen van de Roomsche drankbestrijding. Mag dat zoo blijven? Stoere en trouwhar tige Zeeuwsche mannen en vrouwen! Weet gij dan niets af van de naamlooze ellende, die het drankgebruik over ons volk en over de volkeren der wereld, ja ook over Zeeland uit stort? Gevoelt gy dan niet, dat de bede, „Uw Koninkrijk kome", welke, naar luid van onze Heidelbergscbe Catechismus o. a. inhoudt: „ver stoor alle werken des duivels" zich niet ver eenigen laat met het onderhouden der drink gewoonten, waardoor^zooveel zondemacht ont ketend wordt Moge toch over heel ons land, maar inzonderheid in Zeeland, dat zich zoo van verre houdt in deze zaak, de volkscon scientie krachtig gaan spreken. Steune ons een ieder, die van de noodzakelijkheid daarvan iets beseft. (Op verzoek overgenomen uit het „Maandblad van de Gereformeerde Vereeniging voor Drank bestrijding.") PROGRAMMA van het Congres voor Ge reformeerde Evangelisatie te houden op Dinsdag 8 en Woensdag 9 April 1913, te Amsterdam, in „Parkzicht", Stadhouderskade 25, naby het Von delpark. Tramlijnen 2 en 3 (halte Hobbemastraat). EERSTE DAG. Algemeene Vergadering, l'O—1 uur Voor zitter Prof. L. Lindeboom. 10—11V4 uur. Opening. Toespraak door den Voorzitter. II1 '412 uur. Referaat van Prof. Dr. H. Bavinck. Onderwerp„Het begrip en de noodzake lijkheid der Evangelisatie. 121 uur. Debat. Sectievergaderingen 25 uur. Sectie A. Arbeid onder de Jeugd. Voorzitter ds. J. Douma, van Watergraafsmeer. 2 uur. 1. Zondagsschool. Huisbezoek by de ouders. Vervolgklassen. Knapen vergade ringen. In te leiden door ds. J. P. Tazelaar, van Weesp. Debat. 31/2 uur. 2. Evangelisatie onder meisjes, vooral fabrieksmeisjes. In te leiden door Mevr. Havelaar-Van Beeck Calkoen, van Utrecht. Debat. Sectie B. Arbeid onder de Volwassenen. Voorzitter ds. J. N. Lindeboom van Zutphen. 2 uur. la. Strandzending. b. Kazernes, c. Ziekenhuizen. In te leiden door ds. W. H. Oosten, van Scheveningen. Debat. 3l 2 uur. 2. Arbeid onder de hoogere stan den en meer ontwikkelden. In te leiden door ds. J. C. Rullman, van Berkel. Debat. Sectie C. Arbeid onder de Volwassenen. Voorzitter: dr. H. Franssen, van Zwolle. 2 uur. 1. Arbeid op het platteland. In te leiden door den Heer P. Koster, van Valthermond. Debat. 3'/2 uur. 2. Stadszending. In te leiden door dr. B. Wielenga, van Am sterdam. Debat. Algemeene Ve rgadering 77°10 uur. 71/? uur. Opening. 73/4-872 uur. Referaat van Prof. dr. H. H. Kuyper. Onderwerp„De roeping der Kerk in zake de Evangelisatie." 8V2972 uur. Debat. 9l/210 uur. Mededeelingen. Vragen. Vrye bespreking. TWEEDE DAG. Algemeene Vergadering 91272 uur. 9972 uur. Korte Bijbelbespreking en gebed door ds W. H. Gispen, van Zwolle. 91/2—10l/4 uur. Refaraat van prof. dr. H. Bouwman. Onderwerp „De rechte methode der Evan gelisatie. IOI/4—1174 uur. Debat. ID/412l/2 uur. Kort verslag van het werk der Sectiën. Vaststelling van de eventueel in de Sectiën genomen conclusiën. Sectieverg aderingen 24 uur. Sectie A. Arbeid onder de Jeugd. 2 uur. 3. Ontouderde kinderen. Tuchtscholen. In te leiden door Mevr. Brummelkamp-Esser, van Den Haag. Debat. 3 uur. Evangelisatie onder de studeerende jeugd. In te leiden door dr. D. J. A. Westerhuis, leeraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Kampen. Debat. Sectie B. Arbeid onder de Volwassenen. 2 uur. 3. Arbeid onder beambten in publie- ken dienst. (Politie, Post, Tram en Spoor, enz.) In te leiden door ds. R. W. J. Rudolph, Predikant-Directeur van de Geref. Stichting voor voogdy- en regeeringskinderen te Achteveld. Debat. 3 uur. 4. Landloopers, Gevangenen, enz. In te leiden door ds. J. M. Mulder, Geestelyk Verzorger van de stichting „Veldwijk". Debat. Sectie C. Arbeid onder de Volwassenen. 2 uur. 3 Bybel- en Traktaatverspreiding. In te leiden door ds. J. Mulder, van Broek op Langen dijk. Debat. 3 uur. 4. Arbeid onder de Roomschen. In te leiden door ds. L. G. Goris, van Ze venbergen. Debat. Algemeene Vergadering 45 unr. a. Kort verslag van het werk der Sectiën. b. Vaststelling van de eventueel in de Sectiën genomen conclusiën. Sluiting. Openbare Samenkomst in de Raam- kerk (Hugo de Grootkade). Sprekersds. J. Douma van Watergraafs meer, ds. K. Fernhout van Amsterdam en prof. L. Lindeboom. Namens het Comité L. Lindeboom, Voorzitter. J. P. Tazelaar, le Secretaris. TWEETAL te Tholen ds. A. P. Lanting te Oud-Loosdrecht ds. A. J. de Boer te Grypskerk (Gr), te Langerak bez. de Lekcand. W. G. Harren- stein te Amsterdam cand. A. J. Tazelaar te Weesp. te Gameren ds. J. Lugtigheid te Geesteren ds. H. R. Nieborg te Bleiswyk. te Sliedrechtds. A. S. Schaafsma te Ten Boer ds. J. Sybesma ts Bunschoten. BEROEPEN te Ezinge ds. H. Hummelen te Haarlemmer meer te Pieterburencand. D. Ligter te Kampen te Lutjegast: cand. J. A. Tazelaar te Weesp te Doesburgds. J. J. Westerbeek van Eerten te Kampen te Nesds. W. L. Korfker te Jutryp. BEDANKT voor N. Buinends. H. Meulink te Hendrik Ido Ambacht voor Renkumds. F. W. H. Bramer te IJein- kenszand. Veere. Zondag 9 Maart maakte onze geliefde leeraar, ds. A. Scheele, aan de gemeente bekend, dat hy een roeping had ontvangen van de gemeente van Njjverdal. Geve de Koning der Kerk Z.Eerw. licht en wysheid om met vrijmoedigheid voor die roeping te bedanken, om zyn niet ongezegenden arbeid onder ons te blyven voortzetten, is de bede en wensch van kerkeraad en gemeente. Namens den Kerkeraad, A. Volkers Azn., L.-Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1 Mei 1913 Hemelvaartsdag. Hoogtydag in het religieuse leven, als we gedenken de Hemelvaart van Christus. Hoogtydag ook in ons Vereen, leven, als de gansche Geref. Jongelingschap viert, hét zil veren Jubilé van haar Bond. Die dag zal groot zyn Dan zult ge ze zien henentrekken, „die breede schare van jongelingen, talryk als de druppelen van den ochtenddauw", en vergadert in de hofstad, zullen ze gedenken het leven van hun Bond. Dan zullen onze „groote" mannen spreken, en zullen we hooren, woorden van dankbare herinnering, van liefde en waardeering, van geestdrift en bezieling. Reeds geruimen tyd, is men in alle oorden des lands bezig, met het in elkaar zetten en uitvoeren van plannen, die in de historieblaên van onzen Bond met gulden letteren zullen zyn geschreven. Een Comité zorgt voor een Jubileumfonds byeen te brengen door de leden der Vereeni- gingen, en bestemd tot aankoop en stichting van een Bondsgebouw, waar alles wat op den Bond betrekking heeft zal worden ondergebracht. Een groot aantal jonge dames, zusters en verloofden der leden van verschillende vereeni- gingen zullen op dien blyden dag den Bond een vaandel aanbieden, waarvan het devies „Pro Rege" in de feestzaal zal schitteren. En de oud-leden? Ook zy slaan de handen in een, en brengen gelden samen voor aankoop van het meubilair benoodigd voor het Bondssecretariaat, en voor vorming van een fonds, tot uitbreiding en on derhoud daarvan. Schier alle vereenigingen van Nederland zyn dan ook druk bezig met het verzamelen van gelden voor dat doel. En we weten het, ook de oud-leden der Middelburgsche Vereeniging zullen hierin niet achterblijven, en zy zullen den naam van „Herman Faukeel" als een der oudste Ver eenigingen van ons vaderland hoog houden. Ook op hun steun wordt vast gerekend. Het alhier gevormde sub-comité mocht zich reeds aanmerkelijk in enkeier steun verheugen, doch nog lang niet alle oud-leden zyn bezocht. En daarom, als één der vrienden van het comité ook U zal bezoeken, verblydt ook gy hen dan door een milde gave. En als de groote toogdag daar zal zyn, en Uw geschenk zal aan het Bondsbestuur worden overhandigd, dan hoor ik het nu reeds uit den mond van onzen Bondsvoorzitter klinken „Lieve vrienden, hartelyk dank „Hartelijk dank, voor dit tastbare bewys van sympathie." Middelburgsche Bondsvrienden, ook gy zult medewerken, dien dag te maken tot één mach tige emotie. In naam van het plaatselijk sub-comité, J. C. wlllemsen. AGENDUM voor de Jaarvergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond, (Afd. van den Ned. Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslte houden D. V. op Maandag 24 Maart 1913, in de Gereformeerde kerk te Goes. Huishoudelijke Morgenvergadering, aanvang 's voormiddags 10 uur. 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen. 3. Verslag van den Secretaris. 4. Verslag van den Penningmeester. 5. Benoeming eener Commissie tot het na-* zien der boeken van den Penningmeester. 6. Verkiezing Primus en Secundes lid Bonds bestuur. Dubbeltal PrimusA. S. J. Dekker (aftr.), W. Braamse. Dubbeltal Secundus: J. P.°Kögeler (aftr.), F. Boon. 7Verkiezing Bestuurslid A fdeeling bedoeld in Art. 9 3e al. Afd. Reglement. DubbeltalN. J. Bastmeyer (aftr.), Jacs Haak. 8. Inleiding van den Heer J. Christiaanse van Nieuwdorp. Onderwerp „De luiheid en de Jongelings- vereeniging. Pauze tot 2 uur. Openbare middagvergadering. 9. Heropening der vergadering. 10. Rapport der Commissie tot het nazien der boeken van den Penningmeester. 11. Rede van den WelEerw.^Heer ds. R. van der Kamp van Breukelen. Onderwerp „De vryheid in Nederland". 12. Slotwoord. BONDSRING SEROOSKERKE en Omstreken. Openbare Vergadering op Woensdag 19 Maart, des avonds ongeveer 7 uur, in de Geref. kerk van Gapinge. 1. De J. V. en de Zangvereeniging, door vr. J. Koole van Sint Laurens. 2. Een vry onderwerp, door de vereen, van Serooskerke. 3. Verslag Ringbezoek. HET BESTUUR. AFDEELING MIDDELBURG. Ledenvergadering op Dinsdag 18 Staart, 's avonds 8 unr, Militair Tehuis. Agenda Verkiezen afgev. Bespreking Bondsagenda. HET BESTUUR. Verschillende nieuwe Bindwijzen, ook voor slootje. Naam wordt gratis er in verguld. Aanbevelend, O* JU. F JEU.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3