i I Kerk en Schoolnieuws. Ofliciëele Berichten, is R ft keren dan daarna ook het Evangelie te lezen Het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenoot- scbap staat in den arbeid der Bijbelverspreiding vooraan. Yoor eenigen tijd is uitgegeven een historische catalogus van Bijbels, door dit ge nootschap gedrukt. Volgens de Intern. Rev, of Miss. (II 13 v.v.) bestaat deze catalogus uit 1750 pagina's. Er wordt niet alleen een lijst gegeven van de vele talen waarin de By bel is vertaald, doch ook een historisch overzicht gegeven van de verspreiding zelve. Zoo blykt, dat de Bybel is het meest verspreide en gelezen boek. De Ilias van Homerus wordt in ruim twintig talen de werken van Shakspeare in zeven en twintig talen gelezen; de Navolging van Christus door Thomas a Keinpis in veertig, Tolstoy's werken in vyf en veertig, en Bunjan's Pilgrim's Progress in honderd talen. De Bybel overtreft deze allen. Uitgaven van den geheelen Bijbel of gedeelten zyn er nu toch reeds in meer dan vi/jfhonderd talen en dialecten. Veel meer dan dit groote getal talen is na tuurlijk van beteekenis de niet te tellen en te wegen zegen, dien Gods Woord in de wereld heeft verspreid. Want dit is het eigenaardige al die uitgaven van den Bijbel zijn niet op eigen initiatief ge daan door het Genootschap, doch op aanvraag, en dan verwekte de uitgave vanzelf weer nieuwe aanvraag. Al die uitgaven dienen dus niet tot versiering van de boekenkasten zij zijn om te gebruiken. Het vorige jaar zijn o. a. voor Afrika Bijbels gedrukt in de volgende ons allen zeker onbe kende dialectenhet lbo (West-Afrika), het Oostersch Nyanja (Nyasaland), en het Nyoro (Uganda). Bovendien is een uitgave van het Nieuwe Testament gereed gemaakt in de Hausa en de Toemboeka taal (Nyasaland) en in het Lokole (Kongo), Karanga (Mashonaland) en Nyasa Nyika. De laatste uitgave is voor N. W. Canada, waar het Bijbelgenootschap de Evangeliën wil verspreiden onder de Chipewyan Indianen, een stam van slechts 500 zielen Niet alleen voor de prediking van het Woord, doch ook voor de verspreiding der Heilige Schrift geldt zeker de bede, tot onzen Koning opge zonden Rijd zegerijk op het Woord der waarheid, Rijd voorspoedig. J. D. Wielenga. TWEETAL te N. Buinends. F. W. Geerds te Oldekerk ds. H. Meulink te Hendrik Ido Ambacht. BEROEPEN te Nes en Wierumds. S. van Leeuwen te Oostermeer te Kielwindeweerds. L. H. Duin te Zweeloo te Staphorstds. J. Sluis te Rottevalle te Balkbrugds. P. H. de Jonge te Sleeuwjjk. AANGENOMEN naar Utrecht: ds. J. C.'Rullman te Berkel en Rodenrijs. O. en W. Souburg. Woensdagavond 5 Fe bruari hield de Zendingscommissie alhier hare 8ste jaarvergadering in het kerkgebouw. Nadat de voorzitter, br. J. Dorleijn, de ver gadering op de gebruikelijke wijze geopend, en een kort openingswoord gesproken had, verkreeg de secretaris het woord, om verslag uit te brengen van den arbeid door de com missie in 1912 verricht. Hieruit bleek dat de commissie^weder met lust en ijver haren arbeid had mogen verrichten, onder den zegen des Heeren. Zij bezorgde iedere maand 125 Zendings blaadjes, en verspreidde tegen vergoeding van eene vrije gift 200 Zendingskalenders. Iedere maand werd 1 exemplaar van de Macedoniër ontvangen, terwijl 8 Zendingsbusjes weder een mooi bedrag bijeenbrachten. De jaarlijksche bijdrage voor den Zendings- arbeid werd met dankbaarheid ingezameld en gaf weder reden tot tevredenheid. Ook werd de Zendingschool geregeld elke week gehouden. Het aantal leerlingen bedraagt ruim 20. De bibliotheek bevat 20 nummers, en staat onder beheer van den secretaris. Na een woord van dank aan de gemeente voor hare offervaardigheid, en aan de verzamelaars voor hun betoonden ijver eindigde hij zijn verslag. Hierna deed de penningmeester br. I. Klujjf- hout verslag van den toestand der kas. Hieruit bleek, dat ontvangen was het volgende: Bijdragen voor de Zending f 162,50 Opbrengst busjes f 54,70; Opbrengst Zendingsblaadjes f 50,71 Opbrengst Zendingskalenders f 18,76. Het geheele verslag getuigde van de offer vaardigheid der gemeente, en het resultaat was, dat hij zijn kas sloot met een batig saldo van f 471,17V3. Verder vergastte de onderwijzer der Zen dingsschool br. J. C. de Hamer ons nog op een onderwerp getiteld: Het raadsel van den Islam, terwijl door het hoofd der Chr. School br. A. v. Veen nog gesproken werd over de Zending in Indië. Ten slotte sprak ds. Kerkhof nog eenige oogenblikken over de zeden en gewoonten van het Javaansche volk. Enkele vragen werden aan de sprekers hieromtrent gedaan, en be antwoord. Nadat de voorzitter een woord van dank had gebracht, aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, gingen wij dankbaar voor het vele goede dat we genoten hadden uiteen, nadat ds. Kerkhof met dank gebed had geëindigd- Erg jammer voor de sprekers dat de belangstelling zoo geringwas, maar nog meer voor hen zelf want de afwezigen hebben veel gemist. P. Alewijnse, Secretaris der Zendingscommissie. AGENDUM voor de te houden verga dering der Classis Zierikzee op Woensdag 19 Februari. 1. Opening. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Vaststelling van 't moderamen. 4. Lezing der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Rapporten. 7. Instructiën. 8. Omvraag naar art. 41 D. K. O. 9. Regeling vacature-diensten. 10. Lezing korte notulen. 11. Rondvraag. 12. Sluiting der Vergadering. In de pauze storting der collecten en der classicale en provinciale kosten. De provinciale kosten zyn dezelfde als verleden jaar. Namens de roepende kerk, D. Mulder, Praeses. W. den Boer, Scriba. Aan de Kerkeraden in deze Classis zy be richt, dat het afscheid van onzen geachten leeraar ds. T. Ferwerda is bepaald op 23 Februari a s., 's avonds 5x/2 uur in de N. Middelkerk. Mochten zy zich hierbij doen vertegenwoordigen, dan had ondergeteekende hiervan gaarne bericht. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Vlissingen, P. G. Laernoes, Scriba. Vacature beurten te Tholen. 23 Februari ds. v. d. Kooi. 30 Maart ds. de Bruyn. 27 April ds. Sybrandy. Namens de Classis Tholen J. Sybrandy. Krabbendyke, 12 Februari 1913. 3 M t3 2 c3 <d t3 e3 B c3 2 J-4 cq H Q p Q Q Q p) a> ■-ö ps -4-3 m -4-3 -4-3 p4 s ft O 03 03 i2 cr> 03 a ca Pl ca ca 03 f5 pi—, pi cl ca ca c3 03 :g>GGj 1-4'—rttj 'F? -i !=J Q m pi 03 B ca £5 P ft;r p, j t>W QQPQPQQQQPPPQPQ s ro ss <13 e ca -6 03 Q c8 p! U 03 ft :p? w 03 Q CS ca ca B c3 P a :p? M ca -ö ca 03 03 ft :p? p M w p Q Q Q Q m 03 P CO COfMOiCOCOOCOCOOt^-tfr-iCOxO C\| H03C0 H CQ W r—Ir—I C3 KORT VERSLAG van de vergadering der classis Axel, gehouden 6Febr. 1913. Art. 1. Ds. G. R. Kujjper opent namens de roepende kerk van Schoondyke, op gebruike lijke wjjze de vergadering. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. Alle kerken zyn wettig vertegenwoordigd. De kerk van Zaamslag heeft twee instructies. Art. 2. Het moderamen wordt aldus samen gesteld Ds. G. R. Kuyper, Praeses; Ds. W. van 'tSant, Scriba; Ds. H. van der Wal, Assessor. Art. 3. De Praeses spreekt namens de classe zyn blydschap uit, wijl de pogingen, aange wend door de kerk van Zaamslag, om weer een eigen Dienaar des Woords te verkrijgen met verrassend gunstigen uitslag werden be kroond. Art. 4. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Art. 5. Rondvraag art. 41 K. O. Axel A vraagtWat verstaat men er onder om als gast by eene kerk in te wonen Na eene korte discussie, deze vraag betref fende, benoemt de classis, van oordeel zijnde, dat het stelsel van gasten een abnormale toe stand is in het kerkelijke leven, Deputaten, met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de kerkelijke grenzen en afwijkingen, die daar bij gevonden worden. Ds. Hulsteyn deelt mee, dat br. G. Meertens als diaken is afgetreden en dientengevolge heeft opgehouden Deputaat voor de Prov. Kas voor behoeftige idioten enz. te zyn. In zyn plaats wordt door de classe benoemd br. A. J. Tazelaar. De kerk van Zaamslag verzoekt om aan de kerken in de classis uit te reiken een vijftal exemplaren van de visitatieregeling in de Ge reformeerde kerken van de classis Axel. Hieraan wordt voldaan. Tevens wordt haar een antwoord gegeven op de vraagHoe te handelen met doopleden der gemeente, die gevallen zyn in een zonde tegen het zevende gebod en die hiervan be lijdenis willen doen voor den kerkeraad en in de gemeente, voordat de zonde openbaar ge worden is. Art- 6. De door de classis uitgenoodigde Deputaten art. 49 K. O. komen ter vergadering, worden door den Praeses verwelkomd en na de noodige inlichtingen ontvangen te hebben, in de gelegenheid gesteld haar van grondig oordeel en van bizonder advies te dienen in zake den stand der ineensmelting van de kerken te Axel A en B. Art. 7. Enkele rapporten worden uitgebracht en Evangelisatiebeurten geregeld. Art. 8. De kerk van Axel A spreekt de wenschelykheid uit van het zenden van een afgevaardigde der classis Axel naar het Con gres voor Gereformeerde Evangelisatie, dat D. V. op Dinsdag 8 en Woensdag 9 April te Amster dam gehouden zal worden. Besloten wordt ds. Bruins af te vaardigen. Art. 9. De Kerk van T. ontvangt advies in een tweetal tuchtzaken. Eveneens de kerk van S. Art. 10. De kerk van Zaamslag doet mede- deeling van de aanneming van het beroep van ds. de Walle, die medio Maart intree denkt te doen. Ds. Lammertsma wordt afgevaardigd om by die gelegenheid de classis te vertegenwoordigen. Art. 11. Eenige mededeelingen worden ge daan door den Zendingsdeputaat, ds. J. H. Lammertsma. Art. 12. Roepende kerk voor de volgende vergadering is Axel A. Datum van vergade ring 6 Mei 1913. Art. 13. De Assessor gaat voor in dankzeg ging, waarna de Praeses de vergadering sluit. In naam der classis, Ds. H. van der Wal, Assessor. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Tholen, gehouden te Bergen op Zoom, op 5 Febr. 1913. Art. 1. Namens de roepende kerk van Poort vliet opent ds. J. A. de Bruyn van Oud-Vosse- meer de vergadering. Gezongen wordt Psalm 252 gelezen Openb. 3 waarna Gods zegen wordt afgesmeekt over den te verrichten arbeid. Art. 2. In het Moderamen nemen zitting ds. J. Sybrandy, ds. J. A. de Bruyn en ds. P. E. v. Schaikrespectievelijk als praeses, scriba en assessor. Art. 3. De credentialen worden nagezien alle primi-afgevaardigden der kerken zyn tegen woordig, behalve ds. A. H. v. d. Kooi en br. B. W. de Graaff, beiden met kennisgeving. In plaats van den eerste kwam br. Augustijn, oudl. en als secundus van den tweedebr. Kryger, wien keurstem verleend wordt. Art. 4. Als Prov. Depp, zyn tegenwoordig ds. G. Doekes en oudl. de Putter, beiden van Nieuwdorp, die welkom geheeten worden. Art. 5. De notulen der voorgaande classi cale vergadering worden gelezen en, na enkele opmerkingen, geapprobeerd. Art. 6. Ingekomen zyn a. een schrijven van den emer pred. Meulink b. idem van ds. C. L. F. v. Schelven van Wageningen over den arbeid in Westfalen, waar in hy de kerken dezer classis tot meerdere offervaardigheid opwekt c. een bericht uit de classis Deventer, dat met leedwezen vernomen wordt. Art. 7. Quota en collecte Theol. School worden geïnd. Art. 8. De kerk van Poortvliet is met een vraag om inlichting ter tafel gekomen. Vry breedvoerige bespreking volgt daarop, terwijl als resultaat aan Poortvliet de weg gewezen wordt. Art. 9. Rondvraag geschiedt naar art. 41 D. K. O., waarbij de kerk van Anna Jacoba Polder vraagt, den 2en trap van censuur te mogen toepassen op een paar leden der ge meente. De classis gaat er mee accoord. Voorts deelt dezelfde kerk mede, dat br. J. v. Strien, die tot heden quaestor der classis was, als oudl. aftradin zijn plaats wordt aangewezen ds. P. E. v. Schaik. Ook worden er enkele woorden gewisseld naar aanleiding van een vraag van dezelfde kerk, over tucht op doopleden. Art. 10. De kerk van Tholen vraagt 3 vaca turebeurten, welke, toegestaan, door ds. J. Sybrandy zullen worden geregeld. Art. 11. Saamroepende kerk voor de volgende vergadering (d. i. Ie Woensdag in Meimaand), is de kerk van Oud-Vossemeer. Art. 12. Op verzoek van den Praeses sluit ds. G. Doekes de vergadering met dankzegging. Op last der classis voornoemd, P. E. v. Schaik. Anna Jacoba Polder, 6 Febr. '13. RAPPORT van de classis Axel inzake het gebruikmaken van openbare vervoermid delen op den Dag des Heeren, in ver band met den Dienst des Woords. WelEerw. en Eerw. Broeders Uwe commissie, benoemd door de classicale vergadering van j.l. Mei, had tot opdracht rapport uit te brengen over de vraag, door de kerk van Axel A tot de classis gericht „In hoeverre is het gebruikmaken van openbare vervoermiddelen op Zondag, in verband met den Dienst des Woords, ge oorloofd Uwe commissie is begonnen met deze vraag formeel te onderzoeken, om vervolgens haar te toetsen aan algemeene beginselen en heeft ten slotte getracht juiste lijnen aan te geven. Betreffende de formeele zyde der vraag, was uwe commissie van oordeel le. dat deze vraag geldt zoowel voor ge meenteleden, die den Dienst des Woords willen lijwonen, als ook voor predikanten, die elders den Dienst des Woords of Evangelisatiedienst hebben te vervullen, en dat voor beide groepen éénzelfde beginsel en praktijk moeten gelden 2e. dat onder „openbare vervoermiddelen" te verstaan zyntrein, tram, omnibus, boot en tot op zekere hoogte ookhuurrijtuig. Inzake de toetsing aan algemeene beginselen meende uwe commissie, dat, om te waken eenerzyds voor het gevaar van formalisme en wettischen dienst, en anderzijds voor dat van bandeloosheid, uitgesproken moet worden op grond van Gods Woord en in aansluiting aan der vaderen praktyk: le. dat de grens tusschen hetgeen op den Dag des Heeren geoorloofd is of niet, niet door eenige kerkvergadering mag bepaald worden, doch aan ieders consciëntie in gebondenheid aan Gods Woord moet overgelaten worden; 2e. dat hierbij rekening moet worden ge houden met de leiding des H. Geestes in 't ver leden in Christus' Kerk op aarde, inzonderheid met de leiding des H. Geestes in de Gerefor meerde Kerken hier te lande vanaf hare in- stitueering. Als dus uwe commissie in haar antwoord op de gestelde vraag lynen wil aangeven, dan doet zy dat onder beding van de genoemde begin selen, en kan zy derhalve in haar antwoord zich alleen bewegen op het terrein, waarop de kerk als kerk zich heeft te bewegen, en kan zy voor elk Christen persoonlijk in zyn stand tegenover God, alleen herinneren aan den Schrif tuurlijken regel, dat al wat niet uit het geloof is, hem zonde moet zyn, en dat een iegelyk in zyne consciëntie ten volle verzekerd zy. Dientengevolge moet dus de gestelde vraag tot dezen meer beperkten vorm teruggebracht „Hoe heeft de kerk te staan ten opzichte van liet gebruikmaken, in het onderhavige geval, voor den Dienst des Woords op den Dag des Heeren By deze nader bepaalde vraag overwoog uwe commissie ietwat breeder het volgendeIn de Geref. kerken is het langzamerhand vry alge meen gewoonte geworden om op Zondag in noodzakelijke gevallen gebruik te maken van een huurrytuig. Nu is een huurrytuig niet in den vollen zin van het woord een „openbaar vervoermiddel" te noemen, maar het heeft er veel overeenkomst mee. Onze kerken, in haar geheel genomen, blijken geen bezwaar te heb ben tegen het gebruik maken van een huur rytuig op Zondag voor den Dienst des Woords, omdat het dienstbaar gesteld wordt aan den Dienst des Woords, en de omgeving (in tegen stelling met trein, tram, enz.) in den regel niet behoeft te schaden aan de rechte Sabbaths- stemming en heiliging. Tegen een huurrytuig in dit geval zyn echter ook bezwaren in te brengen, en wel le. dat we het trekdier op den Dag des Heeren niet doen rusten, waarby komt, dat zulk een trekdier in den regel al de werkdagen der week reeds in het gareel is geweest 2e. dat we een koetsier in dienst nemen, zonder zekerheid te hebben, dat deze den Dienst des Woords kan en zal by wonen 3e. enkele nuttigheidsgronden, o. a. het on gemakkelijke en langzame van het vervoer, vooral met 't oog op groote afstanden, voorts de hooge kosten, enz. De bezwaren tegen openbare vervoermiddelen, als trein, tram, omnibus, boot, zyn onder ons, Gereformeerden, deze le. de omgeving (medepassagiers, enz.) kan hinderlijk zyn voor rechte sabbathsviering 2e. de storing, die wy, mede door ons toe doen, brengen in de Zondagsrust van personeel van openbare vervoermiddelen. De voordeelen, aan het gebruikmaken van deze openbare vervoermiddelen verbonden, zyn eenerzyds nuttigheidsvoordeelen, zooals vlug en goedkoop vervoeren anderzijds tot geestelijk voordeel, dat daarmede de prediking des Woords of het bijwonen daarvan gediend wordt. Zonder nu te willen beslissen, in hoeverre het gebruikmaken van openbare vervoermid delen, als b.v. van een huurrytuig te verkiezen is boven het gebruikmaken van een bepaald openbaar vervoermiddel, of ook andersom, ja, die beslissing latend aan ieders consciëntie, mogen we toch voorop stellen als vaststaande le. de noodzakelijkheid om getrouw den Dienst des Woords te vervullen en by te wonen 2e. dat men alleen in noodzakelijke gevallen op den Dag des Heeren voor den Dienst des Woords gebruik mag maken van huurrytuig of openbaar vervoermiddel 3e dat derhalve streng de regel blijft gel den om op Zondag geen gebruik te maken van die vervoermiddelen voor den Dienst des Woords, anders dan hoogst noodzakelijk. Kort saamgevat, komt uwe commissie dus tot de conclusie, dat de taak der kerk in dezen de navolgende is le. door prediking, in catechisatie en amb telijke bespreking bij het huisbezoek, alsmede door onderling vermaan het besef levendig te houden, dat men op den Dag des Heeren geen gebruik mag maken van openbare vervoermid delen, voor den Dienst des Woords, anders dan in noodzakelijke gevallenen hierdoor de ont heiliging van den Dag des Heeren, zooveel in haar vermogen is, te voorkomen 2e. alle werkelijke schennis van den sabbath in dit stuk sterk krachtig te bestrijden, door herhaald vermaan en bestraffing en by ver harding door de kerkelijke discipline; 3e. ter bevordering van het bovengaande by de jaarlijksche kerkvisitatie te doen ver nemen, in hoeverre en om welke redenen door sommige personen, 't zy nu en dan, 't zy ge regeld, gebruik wordt gemaakt van openbare vervoermiddelen tot bijwoning van den Dienst des Woords 4e. aan ieders consciëntie over te laten het beslissen van het al of niet noodzakelijke in elk zich voordoend geval, maar daar naast, om het gevaar van verflauwing der grenzen, met grooten ernst nadruk te blijven leggen op het„Al wat niet uit het geloof is, il zonde".

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 2