Kerk en Schoolnieuws. .Herman Fankeel" en hare Winterlezingen. Ned. Militaire Bond. Verantwoording van Llefdagaygn. BOEKAANKONDIGING Institutie op de onderwyzing in de Chris telyke Religie, in vier boeken beschreven door Johannes Calvijn. Naar de beste vertaling opnieuw nauwkeurig nagezien, verduidelijkt en overgebracht in de thans gebruikelyke spelling door J. H. Landweer, predikant by de Gerefor meerde kerk van Rotterdam. Uitgave van D. Bolle te Rotterdam. Advertentiën. is zoo moeilijk en 't kost geld; maar zeg my eens, waar en wanneer zyn er nu eens geen bezwaren? Laat ons by de ingebrachte ernstige beschul diging tegen het methodisme, die gemakkelijk uit te spreken is, ook de ernstige les ter harte nemen, die het ons predikt, dat wy als Kerken geroepen zyn, om Jezus' Woord te vervullen: Gaat henen in de wegen, de heggen en de steggen en dwingt ze om in te komen. Verwachten mogen wy dan, dat ons eigen kerkelyk leven, inplaats van schade en nadeel, zegen en gunst van God zal ontvangen, naar de belofte des Heeren, dat de zegenende ziel vet gemaakt zal worden. D. Pol. TWEETAL te Kielwindeweerds. L. H. Duin te Zweeloo ds. C. W. de Vries te Olde- boorn te Herwynends. H. v. d. Zanden te Andel ds. M. A. van Pernis te Heer- jansdam te N. Weerdingeds. H. Haspers te Garrels- weer ds. P. H. de Jonge te Sleeuwyk. BEROEPEN te Zalt-Bommelds. O. J. Geerling te Randwijk te Niezijl ds. L. S. Jongsma te Middelstum. te Avereestds. P. H. de Jonge te Sleeuwyk. BEDANKT voor Ezingeds J. S. Schaafsma te Emmer Compascuum. AANGENOMEN naar O. en N. Bildtzyl: ds. G. A. Langhout te Gees. Middelburgs' Jongel. Vereen, was van oude tyden her gewoon, behalve hare wekelyksche vergaderingen, waarop gearbeid wordt aan de vorming der Geref. Jongelingschap, eenerzyds ter ontspanning voor haar zelve, en mede ter bereiking van het door haar nagestreefde ideaal, en andererzyds, als blyk van waardeering tegen over hare begunstigers, buitengewone vergade ringen uit te schrijven, waarop een of andere algemeen gevierde spreker op zou treden. Deze vergaderingen gaf men den gezellig klinkenden naam van „Winterlezingen." Wanneer we spreken met hen, die het teere plantje „Faukeel" hebben zien opgroeien tot een sterken breedgearmden boom, dan hooren we vaak met zekere geestdrift vertellen van de bijzonder geslaagde lezingen, die in den loop der tijden werden gehouden. En geen wonder, Faukeel verstond wat wijlen Prof. Biesterveld met het oog op de leden van onzen bond neerschreef: .De Jongeling moet kennen zyn By bel, ver staan de belijdenis der kerk, geen vreemdeling zyn in de ryke historie van kerk en vaderland, weten uit welke beginselen en hoe het volks leven moet worden gebouwd, zelfskennis maken met de uitnemende voortbrengselen der kunst" en zy hield dien regel vast, zoowel in de vergaderingen als in hare Winterlezingen. Want slaan wy onzen blik op den weg die achter ons ligt, dan kunnen wij ook op dit gebied gewagen van heerlijke dingen. Of was men in de keuze der onderwerpen gehecht aan eene bepaalde categorie Immers neen Want wie herinnert zich niet de behandeling van ge- Telkens en telkens weer kwamen hem de dreigende woorden van den burgemeester te binnen. Wat zou hy aanvangen? Waar was zoo spoedig iemand te vinden, die de hypotheek zou willen overnemen en zoo al, het zou weer vele extra-uitgaven vorderen, die hy niet zoo wist te bestrijden. Maar de hoofdzaak bleef, wie zou helpen willen? Was het een wonder, dat de gedachte meer malen oprees in zyn hartik zal maar toegeven. De school is er immers toch nog nietlicht komt ze er nooitzult ge by zoo groote onge wisheid uw gezin in moeiten brengen wie weet, is het dan later niet alles vergeefs geweest, zoo fluisterde een stem in zyn binnenste. Moest hy zyn verstand niet gebruikenmocht hy, waar de uitkomst zoo onzeker was, daaraan de be langen van zich zelf en de zynen roekeloos op offeren? En bovendien, (zóó sprak een vrome duivel), als het Gods wil was, dat er een chris telijke school kwam God had hem daar toch niet voor noodig. Heins onderkende deze verleidelijke stemmen zeer goedhy wist, dat ze valsch waren, maar zou hy er tegen bestand zyn! Want wat stond er niet voor hem op het spelzyn neen tegenover den burgemeester zou wellicht zyn ondergang wezen. (Wordt vervolgd.) deelten uit de historie, uit de geschiedenis der kerk, uit de letterkunde. Thans echter was het om verschillende re denen, ongeveer drie jaren geleden, dat wy ons zeiven, onze begunstigers en belangstellenden weer eens op iets extra's konden vergasten. Ingevolge onze uitnoodiging, trad Woens dagavond voor ons opdr. J. C. de Moor uit 's Gravenhage met eene boeiende rede over .Het Geweten". Iets over het zedelyk leven dus. Na het zingen van Psalm 1191, ging ds. L. Bouma voor in het gebed, waarna hy tot spreker en vergadering een kort welkomstwoord sprak, om daarna dr. de Moor gelegenheid te geven zyne rede te houden. Spreker begon met de opmerking, dat het door hem gekozen onderwerp noch nieuw, noch onbekend mag worden geacht. Immers, veel is er over geschreven, gesproken en gedacht, en toch, het meest bekende is vaak onbekend, zoo gaat het veelal met verschillende begrippen, als geest, tyd enz., zoo gaat het ook met geweten. Aan de hand van een drietal punten zal spreker het onderwerp behandelen le. (ter orienteering.) De geschiedenis v. d. leer van het geweten. 2e. De gegevens v. d. H. S. in dezen. 3e. Uit die gegevens, enkele punten voor eene Christelijke beschouwing, betreffende het geweten. In zyn verhandeling der historie, doet spreker ons zien de gedachte der oude Grieken en Romeinen, de beschouwingen in de Middel eeuwen, de tyd der Hervorming, de opvatting van den grooten Duitschen wijsgeer Kant en de evolutie-theorie. Punt voor punt wordt breedvoerig besproken en toegelicht, en hier en daar met voorbeelden geillustreerd. By de opsomming der gegevens uit de H. Schrift, vestigt spreker er de aandacht op, dat in het O. T. het .woord" niet voorkomt, wel de gedachte. Zoo spreekt in Job 27 6 het verontschul digend, in 1 Sam. 24 6 en 2 Sam. 24 10 het beschuldigend geweten. Als eene der meest schoone teksten noemt spreker: Spr. 20 27. De ziel des menschen is eene lamp des Heeren. By Kaïn is de gedachte der gewetenswroe ging sterk op den voorgrond dringend, hy doolde rond, zoekende rust. In Jezus uitspraken, evenals in de Evangeliën komt het .woord" evenmin voor, behalve Joh. 8:9 wél de gedachte, denk slechts aan Petrus berouw, aan Judas kwelling. In de .brieven" daarentegen vinden wy her haaldelijk sprake van de consciëntie. Hoe kon het ook anders, Paulus, de apostel der heidenen, moest hen aangrijpen in hun natuurlijken godsdienst. .Bij het spreken over beschouwingen hebben wij rekening te houden met het feit der zonde." .God liet een zedelyk besef by den mensch, en prikkelde dit, door het geweten." .De wet moet niet overbodig worden geacht, het geweten moet op de wet reageeren. Geweten komt in beschuldigenden zin het meest voor, Adam had voor den val geen ge weten, hy deed geen zonde. Het geweten is de reactie op de zondige daad. Velen verklaren, dat dwaling van het ge weten niet mogelijk is. Wanneer we deze gedachte echter vergelijken met Hand. 26 9 en Joh. 16 2 dan moeten wy dezelve al aanstonds verwerpen. De consciëntie kan ons bedriegenen de oor zaak is eenvoudig, dat wy te weinig inzicht hebben, in de wet van God. De vraag, als het geweten kan dwalen moet ik het dan op volgen, ja of neen beantwoordt de spreker bevestigend .Handel nooit tegen het geweten." Wy moeten vrijstaan voor God, naar de in spraak van ons geweten, en als we letten op deszelfs feilbaarheid, bidden we.Reinig ons van de verborgen afdwalingen." Na den gever alles goeds te hebben gedankt, gingen wij uiteen, tevreden, want wy hadden een leerrijke avond doorleefd. .Faukeel, ge moogt op deze vergadering met blijdschap terugzien, zy ze dienstig geweest tot verrijking van uw kennis, en tot nauwkeurig acht geven op de stem van uw geweten. Wij hopen van harte, dat deze eerste lezing in 1913 door meerderen mag worden gevolgd. 1913 Mogen wy den wensch uitspreken van een herinneringsrede? 't Zou schoon zyn. Begunstigers, „Herman Faukeel" trachtte u weer wat te geven, waardeert het, en waar wij pogingen in het werk stellen om Uw aantal uit te breiden, geef ons daar Uwe medewerking, opdat velen ons steunen. Wie weet wat de toekomst ons dan ook in verband met de winterlezingen brengen kan. J. C. W. Afdeeling Middelburg. Woensdagavond, 5 Februari j.l. hield de ge noemde afdeeling hare algemeene jaarvergade ring. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling in bloei verkeert en haar Mil. Tehuis onder de voortreffelijke leiding van den huisvader Lukas, gaarne en getrouw door tal van militairen wordt bezocht. Het getal bezoekers bedroeg dit jaar 6193 terwijl heel het jaar door een prettige en opgewekte stem ming in het Tehuis heerschte Er werd gezorgd voor lectuur, gezelschapsspelen, goede en goed- koope consumptie. Tijdens de Kermis werden 4 gezellige samenkomsten georganiseerd, die zeer geslaagd mogen heeten. De Chr. Mil. Jongelings-Vereen. telde 14 leden en ge legenheid werd gegeven catechetisch onderwijs te ontvangen. Hulde werd gebracht aan de Dames, die het Bestuur ter zyde stonden by den verkoop van „de Oranjebloem" op den jaardag van H. M. onze geërbiedigde Koningin. Hunne welwillende toewijding was mede oorzaak, dat de verkoop een succes werd voor ons Tehuis en de Penningmester dit jaar zyn rekening sloot met een flink batig saldo van f 179.995. Ontvangen werd f1230,615. Uitgegeven f 1050.62. Naar aanleiding van de actie in den lande gevoerd tegen den verkoop v. d. Oranjebloem werd er dén nadruk op gelegd, dat het Mil. Tehuis open staat voor iederen militair en de arbeid van de afdeeling „Christelijk" doch niet „kerkelyk" wil zyn. Door de vergadering wer den tot bestuursleden herkozen de H.H. ds. de Ligt, voorz.mr. A. A. de Yeer; W. A. de Rycke en den secr. ds. Tjebbes. De voorzitter sloot met den wensch, dat de afdeeling met haar Mil. Tehuis steeds meer haar kracht zou mogen ontplooien ten bate onzer militairen, door de toenemende belangstelling en steun der Zeeuwen. L B. Tjebbes, Secretaris. Middelburg, 6 Febr. 1913. Officiëele .Berichten. AGENDA voor de op Woensdag 12 Fe bruari a. s. in de Gasthuiskerk te Middelburg te houden vergadering der classis Middelburg. Praeses ds. S. de Jager. Assessor le Scriba: ds. T. Ferwerda. 2e Scriba: ds. J. B. Netelenbos. 1. Opening door de roepende Kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Constitueering der vergadering. 4. Lezing der Notulen. 5. Omvraag naar Art. 41 D. K. O. 6. Ingekomen stukken hulpaanvrage van de Classis Zierikzee en van Roosendaal en aanvrage om advies van een lid der Geref. Kerk (C) te Middelburg. 7. Rapporten. 8. Voorstel van de Geref. Kerk te Middel burg A De Classis besluite om aan de eerstko mende Particuliere Synode van Zeeland te verzoeken dat deze ter tafel van de D. V. in 1914 te houden Generale Synode brenge het voorstel Voor elk der Deputaten van de Ge nerale Synode tot de Zending worde een Secundus aangewezen. 9. Adviesaanvrage van Serooskerke Seroos- kerke vraagt advies hoe te handelen inzake een aanvraag om huisdoop van een ziek kind. 10. Inning van de Zendingsbydragen le kwartaal 1913. 11. Aanwijzing der oproepende Kerk. 12. Omvraag. 13. Censure naar Art. 43 D. K. O. 14. Lezing der Korte Notulen. 15. Sluiting der vergadering. De Actuaries der Classis C. J. de Kruijter. CLASSIS ZIERIKZEE. Ter Classicale vergadering van 19 Febr. a.s. moet gestort worden de 2e collecte voor de Theol. School. Ds. B. Meijer, Classicaal correspondent v. d. Theoh School. CLASSIS ZIERIKZEE. Op de Classicale vergadering van 19 Febr. a.s. moet gestort worden de halfjaarlyksche bijdrage voor de provinciale Emeriti-kas. Deze bydrage bedraagt voor Brouwershaven f 15,Bruinisse f 22,50 Colynsplaat 18,75; Geersdyk f 9,40 Haamstede f 9,40 Kamperland f 24,40 Nieuwerkerk f 9,40; Oosterland f 13.10Scharendyke f 16,85 Wissekerke f 7,40Zierikzee f 26,20Zonne- maire f 15, De Deputaat ad art. 13 D. K. O., Ds. B. Meijer. VERGADERING der Classis Goes, 30 Jan. 1913. 1. Opening door den consulent van Driewe gen, die na psalmgezang en voorlezing van Psalm 87 voorgaat in gebed, en nevens de afgev. den examinandus (den hr Pontier) en de Depp, ad exam, verwelkomt. 2. De credentialen zyn in orde. Op eene uitzondering na zyn alle primi tegenwoordig. 3. Naar toerbeurt fungeert ds. Bramer als praeses, ds. de Jager als scriba en ds. Doekes als assessor. 4. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en geteekend. 5. Het examen wordt afgenomen in Exegese O. T. (Jerem. 2) door ds. de Jager, N. T. (Col. 2) door ds. Doekes, in Dogmatiek door ds. v. d. Veen en in Kerkgeschiedenis door ds. Doekes. 6. Overeenkomstig het advies der Depp, wordt de hr Pontier tot den Dienst des Woords en der Sacramenten toegelaten. De praeses deelt hem dezen verblijdenden uitslag mee, en na de onderteeking van de acte van verbintenis, zingt de vergadering hem de zegenbede uit Psalm 134 toe. 7. De boeken der resp. quaestors worden nagezien en in orde bevonden. 8. Vacatuurbeurten. Driewegen en Weinel- dinge zullen gediend worden door D.D. Bramer, Doekes en de Jager, Borssele door de Jager, Lanning en v. d. Veen, 's Gravenpolder door v. d. Veen, Akkerhuis en Bramer, en Biezelinge door Lanning en Akkerhuis. 9. Kr. vraagt, hoe te handelen met personen, die reizen op 's Heeren dag met den trein. Een parig is de overtuiging, dat het zonder noodzaak reizen op den Zondag een voortwoekerend kwaad is, dat bestreden moet worden. 10. De Kerk van K.-B. ontvangt vryheid tot toepassing van de 2e trap van censuur in twee gevallen. 11. Rondvraag naar Art. XLI. Baarlands bedehuis is byna gereed, de kerken worden uit- genoodigd zich te doen vertegenwoordigen by de in-gebruik-neming op 28 Febr. a. s. Ds. Akkerhuis zal D. V. de Classis vertegenwoor digen by de intree van ds. Pontier te Kruiningen. En de praeses herinnert aan de roeping tot Evangelisatie. 12. De volgende vergadering, door Goes by een te roepen, wordt bepaald op Donderdag 17 April. 13. De korte notulen worden gelezen. 14. Sluiting. De praeses gaat voor in dank zegging. Namens de Classis voornoemd, G. Doekes. Baarland. In vriendelyken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van Maatje De Jager en Jozua Elenbaas resp. f 1,75 en f 1,12%. J. Traas Cz., Penningmeester. Vlissingen. Ontvangen de opbrengst der busjes voor 't Orgelfonds over December '12 en Jan. '13, Vyf-en-twintig gulden en 4072 cent. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. De laatste afleveringen van dit werk zyn verschenen. Het boek is thans compleet. Wy waardeeren dat het in zoo geregelde orde ge gaan is en we bevelen het nog eens aan alle onze lezers aan. „Calvjjn" zegt Prof. Bouwman in zyn boek over de Kerkelijke Tucht „heeft zyne grond beginselen neergelegd in zyn Institutie chris- tianal, die reeds in Augustus 1535 was uitge werkt en in Maart 1536 voor het eerst te Bazel verscheen. Dit meesterwerk heeft Calvyn in latere jaren herhaaldelijk omgewerkt en verrijkt, maar in het wezen der zaak niet veranderd. Hy heeft zyn beginselen duidelijk ontwikkeld en gespecificeerd, maar hy heeft geen enkel element behoeven te herroepen. Wat reeds in de eerste uitgave was geschreven, is in de volgende byna woordelijk overgenomen." Wy behoeven er niets meer van te zeggen. Het is in alle landen bekend en heeft een in vloed uitgeoefend, als byna geen ander men- schelyk boek. Wie de Gereformeerde belijdenis liefheeft, leze het want hier hoort ge den man, die terecht haar vader genoemd is. Bouma. BONSRING SEROOSKERKE en Omstreken. Openbare Vergadering Vrijdag 14 Februari, des avonds half 7, in de consistorie te Gryps- kerke. 1. Het 25-jarig bestaan van den Bond, door St. Laurens. 2. De beteekenis der gebeurte nissen van 1813, door Serooskerke. HET BESTUUR. De Jongelings-vereeniging op Geref. Grond slag „Herman Faukeel" te Middelburg verga dert iederen Zondagavond te 8l/4 uur in de consistoriekamer der Gasthuiskerk aldaar. Ge reformeerde Jongelingen boven de 16 jaar zyn allen hartelijk welkom. CORRESPONDENTIE. Een verslag van de Zendingsvergadering te O. en W. Souburg kwam te laat, om nog in dit nummer opgenomen te worden. De Uitgever. Heden werden wy verblijd met de geboorte Van een flinken Zoon. F. A. HANSEN. J. W. HANSEN-Verhulst. Middelburg, 5 Februari 1913.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3