Uurwerken enz. F. A. HANSEN, i Verschenen Harderwijk. A. J. WUESTHAN. GROOTE SORTEERING Kerk en Schoolnieuws. Offietëele Berichten. Verantwoording ran Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING Voor God en den Koning, van Majorie Bowen. Naar het Engelsch door M. P. de Bas. Nederland en Oranje hereenigd door L. Penning. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. ABRAHAM ABRAHAMSE, W. J. CAMPER v.h. F. Ksulemans. De Christelijke Zangvereeniging „SOLI DEO GLORIA" houdt hare repetitie ELKEN DONDERDAGAVOND, in de School Gravenstraat, ten 8 uur. Jongelingen in het bp zonder en jonge dochter» zullen harteljjk welkom zyn. Leef tyd boven de 16 jaar. i. HET BESTUUR. schenja zelfs zonder eenigen schroom onze instemming haar betuigen, dat het echte geloof zyne bevindingen en ervaringen heeft en ook hebben moet. Maar voorts welk een Iveruiteenloopend onderscheid tusschen dit geloofsleven en dat der Heilige Schrift! Zooals wy in ons vorig artikeltje reeds op merkten, laat de Schrift ons de onvolkomenheid des geloofs zien, zelfs by de besten van Gods kinderen, een Abraham, den Yader aller ge- loovigen niet uitgezonderd, en roept zij by al de raadselen, moeiten en aanvechtingen op, om den goeden stryd des geloofs te strijden, maar zy stelt toch nimmer de angstige bekommering en de twijfelende onzekerheid, doch altijd het vertrouwend geloof als het ideaal op den voor grond patriarchen, profeten, psalmisten en apostelen, zy kennen allen de moeiten aan het geloofsleven verbonden, maar zij wandelen toch in het geloof aan de beloften huns Gods, door het leven en doen daarvan belijdenis met mond en hart, in geheel hun handel en wandelhoe verkeerd het is het zwakke en weifelend geloof tot lydelyk afwachten en twijfelende onzeker heid te dringen, leert zoo duidelijk de handel wijze van den Heiland, toen Hy een voor zyn deerlijk bezocht kind smeekende vader de zonde en schuld van zyn half geloof eerst ontdekte, maar ook daarna, op de nog zoo zwakke be lijdenis des geloofs„Heere, ik geloof, kom myne ongeloovigheid te hulp Zyn wonder macht ter verlossing bewees (Marcus 924 26)en niet minder het psalmversje dat wy aan moeders schoot reeds leerden en het eischen met vrijmoedigheid op Gods trouw verbond ons op de lippen legde. BÜ de gulle erkentenis, dat zelfonderzoek ook voor het geloofsleven noodig is en blijft, moeten wy toch aanstonds voegen ons ernstig bezwaar tegen dat altijd zoeken naar en leven by de keurende merk- en kenteekenenomdat het altyd weer den blik doet richten naar binnen, in de hope te midden van eigen duisternis nog een lichtstraaltje te mogen ontvangen, instee van het zielsoog te richten naar het onbedrie- gelyk Woord van God, dat als een licht het donker doet opklarenomdat het by zichzelf wil zoeken, wat alleen door geloofsoefening in 's Heeren vaste beloften te vinden is en ervan afhoudt om, naar Jezus' gelijkenis, het huis voor tijd en eeuwigheid te bouwen op den rots steen van 's Heeren waarheidgelijk dan ook de ervaring het bevestigt, dat al dat zoeken naar merk- en kenteekenen in plaats van vast heid nog meerdere verwarring brengt, en dat het volk, dat het geklank kent, in het heerlijke licht van 's Heeren aanschijn voortwandelen mag. Wy stemden al toe, dat het geloof zyn be vindingen heeft en hebben moet. Doch al die ervaringen in het geloofsleven, die heel den toonladder van de taal der diepste verbrijzeling tot den jubeltoon der zaligste verrukking door- loopen, zy gaan niet aan het geloof vooraf, noch ook zyn- zij voor het geloof de grond, maar zij vergezellen het geloof in zyn werk zaamheden. Daar is een geloof door zien, door ervaring, door zalige bevinding, zóó dat wy als in 's Heeren armen ons behouden weten en onzegbaar gelukkig ons gevoelen, dat wy Thaborsuren genieten mogen. Zulk een geloof is zeker en onbetwist het rijkste in genot van den voorsmaak der eeuwige rust, doch het is niet het sterkstede kracht van het geloof wordt eerst openbaar, als de gevoelsgenieting heen ging, het zoo blyde licht wegweek, donkerheid neerdaalde over ons hart en leven, en wy des ondanks toch betrouwen blijven op den Naam des Heeren en steunen op onzen God. 't Spreekt van zelf, dat wie wandelt in het licht, ook gelooft; ja diens geloof is eigenlijk geen geloo: meer, maar ervaren, genieten van 's Heeren rijke gunstdoch het geloof betoont hierin zyn echtheid en zyn kracht, dat het inplaats van af te hangen van de wisselende zielsgestalten en gevoelsstemmingen, zich vasthoudt aan de beloften van 'sHeeren Woord; daar wy hier beneden niet wandelen door aanschouwen, maar door het geloof. Verzwijgen mogen wy ook niet, dat dit in stelsel brengen dezer geestelijke dingen door Methodisten aller gading de ryke en volle ont plooiing van het geloofsleven hindert en tegen houdt. En er is verscheidenheid van gaven, ook van gaven des geloofs. Sommigen hebben meer de gave der kennis menschen als zy zyn, die dorsten naar waar heid en niet rusten kunnen voor zy de geopen baarde waarheid Gods hebben ingedacht en tot klaarheid voor hun bewustzijn gebracht. Anderen hebben meer de gaven van het har telijk vertrouwenmaar weinig zich bekomme rende om helder gedachte en voorgestelde waarheden, gaan zy steeds uit naar het leven verborgen met Christus in God. Nog weer anderen voelen zich aangegrepen door ijver voor het Koninkrijk Godstijd om de waarheid in te denken of om in zielseenheid de gemeenschap Gods te zoeken hebben zy haast niet, zy begeeren de daden van hun geloof te toonen door den arbeid van hun leven voor God. Eerst wanneer deze verscheidene gaven des geloofs saamgaan, gelyk ze toch door Gods Geest tot wederkeerigen steun den geloovigen toebedeeld worden, komt de heerlijke harmonie en ryke ontplooiing van het geloofsleven Gode- verheerlykend te voorschijnwant veel meer dan door onverpoosde zelfbespiegeling, komt in de gemeenschapsoefening der heiligen, met ïun verscheidene gaven, het geloof tot blyde zekerheid, en wordt het lied des geloofs naar de eigen geaardheid der ziel soortgelijk als de door de gewelven rollende orgeltonen uit de verscheidenheid der registers, aangeheven met den apostel PaulusWant ik ben verzekerd, dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch overheden, noch machten, noch tegenwoordige, noch toekomende dingen, noch hoogte, noch diepte, noch eenig ander schepsel ons zal kun nen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus onzen Heere. D. Pol. BEROEPEN te Sliedrechtds. R. Smeding te Nijmegen. BEDANKT voor Leidends. J. L. Schouten te Arnhem voor Tienhovends. W. L. Milo te Vianen. De classis Amersfoort heeft Dinsdag den heer R. E. van Arkel, beroepen predikant te Soest, na peremptoir examen, toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Theologische School Kampen. Donderdag hielden de Professoren der Theologische School dr. J. Ridderbos en dr. T. Hoekstra hunne inaugureele oratie's in de feestelijk ingerichte Burgwalkerk (de aula der School biedt niet zooveel ruimte), die door vele belangstellende toehoorders, zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen, dicht bezet was. Begeleid door Curatoren en Professoren traden de functionarissen binnen. Ds. van Schelven opende met Psalm 123 vers 1 en las op plechtige wyze de verklaring voor, die door de Professoren werd geteekend. Prof. Noordtzy kon wegens ziekte niet tegen woordig zyn. Men schrijft ons uit Terneuzen Gisteren, Donderdag, had te Terneuzen in de Geref. kerk een Schooldag plaats, die goed geslaagd mag heeten. 's Middags trad voor een aandachtig gehoor dhr. K. Brants, District- Schoolopziener te Goes, op met het onderwerp „De tegenwoordige toestand van het onderwijs vraagstuk". Des avonds trad voor een talrijk gehoor op ds. F. G. Petersen van Veendam, met het onderwerp„Truffel en Geweer". Een aangename discussie ontspon zich na het ge sprokene van beide heeren. Dhr. J. C. de Koning, hoofd eener Chr. School te Zaamslag leidde beide samenkomsten op uitnemende wyze Op de Chr. scholen in 't land van Axel was vacantie gegeven des middags. De verschenen coupon van de geldleening ten laste van de Geref. Kerk te Westkapelle is vanaf heden by ondergeteekende betaalbaar gesteld. W. A. de Rijcke Sr. Middelburg, Januari 1913. De Kerken, die hunne toegezegde jaarlyksche bijdrage ten behoeve van de Geref. Kerk te Westkapelle nog niet hebben gestort, worden beleefd verzocht daaraan wel te willen voldoen Namens de Financiëele commissie W. A. de Rijcke Sr., Penningm. Zendings-Vereeniging Middelburg A. Uit het busje van de fam. R. in dank ontvangen f 2,515. De Penningmeester, A. D. Littooij Az, Vlissmgen. Voor de kerk f 5,Van een broeder, die sedert eenigen tyd de samenkomsten der gemeente door ongesteldheid niet kon bij wonen. Namens den kerkeraad, P. G. Laernoes, scriba, Ontvangen collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg, voor de Theo logische Faculteit aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Arnemuiden f 4,16Vs Domburg f 6,39V«Gapinge f 2,09 Grypskerke f 14,90 Koudekerke f 12,82^ St Laurens f 3,87 Melis- kerke f7,41; Middelburg A fl5,61Vs Middel burg B f 8,14Middelburg C f 33,06 Oost- kapelle f 10,Serooskerke f 15,02 Oost- en West-Souburg f 12,71Veere fll,42Vs Vlis- singen f 14,02 Vs Vrouwepolder f 4,West kapelle f 1,20. De Corresp. voor de Classicale Collecten A. Punt. Middelburg, 16 Januari 1913. Uitgave van D. A. Da amen, Den Haag. Dit boek heeft drie gedeelten. Het begin^ met een beschrijving te geven van wat er voorviel op den namiddag van den dertigsten Juni van 't jaar 1688. Dadelijk boeit het u en dit blyft het doen tot het einde toe. Ge zoudt in eens willen doorlezen, omdat het zoo moeilijk is om op te houden. Trouwens dat zullen allen die de beide andereIk zal hand- ïaven en de Beschermer des geloofs van de zelfde schrijfster gelezen hebben, wel verwach ten en als zy dit ook ter hand nemen, dan zullen zy het ondervinden. Reeds om deze deugd zullen velen het willen lezen. Dan is de inhoud zeer belangrijk. Wie iets weet van onze vaderlandsche geschiedenis, weet ook, dat Prins Willem III de stadhouder een groot man is geweest. Welnu deschyfster heeft nauwkeurig nagegaan wie hy was en zy geeft een teekening van zyn zeldzame talenten en van zyn karakter, welke elk Oranjelievend mensch goed doet. Welk een held is hy ge weest en welk een arbeid heeft hy verricht ten bate van de waarheid, zooals de Reformatie van de 16e eeuw haar op nieuw gebracht had tot de volken. Ik zou willen, dat elke man en elke vrouw, dat elke jongeling en elke jongedochter dit boek met aandacht las, want ik weet zeker, dat de eerste vrucht wezen zal, dat hun vaderlandsliefde er door gevoed werd en het zou my niet verwonderen, dat menigeen er toe kwam om meer erkentelijk te zyn voor de bijzondere leiding van Gods voorzienigheid in het leven van dezen uitnemenden vorst en van ons klein land. Ook leert ge hier kennen de prinses, Willems gemalin en gy krygt die vrouwe lief voor wat zy voor onzen stadhouder is geweest. Welk een trouwe gade is zy geweest en welk een steun heeft zy geboden aan den man, dien zy zoo innig liefhad. Hoe roerend zyn de tafereelen beschreven, welke ons herinneren aan het sterfbed eerst van haar en dan van hem en het doet ons goed te lezen, hoe deze beiden, die van zoo hooge geboorte waren en zulk een aanzienlijke plaats innamen, al hun vertrouwen hadden leeren stellen op den eenigen Steenrots des heils. De druk is zoo helder, dat zelfs zy, dieniet al te sterk van gezicht zyn, het lezen kunnen. Uitgave van D. A. Da amen, te 's Gravenhage. Dit gedenkboek van Neerlands verlossing uit de Fransche Dwingelandij zal in tien af leveringen van twee-en-veertig bladzijden elk compleet zyn. Elke aflevering kost 25 cents, zoodat de prys van het geheele boek één rijks daalder is. De bedoeling is om deze geschiedenis aan het volk te verhalen en wy die de eerste af leveringen gelezen hebben, kunnen en mogen zeggen, dat de schrijver dit doel uitnemend bereiken zal. Al wat de heer Penning ge schreven heeft, leest prettig en aangenaam en dat is ook met dit werk het geval. Het komt juist in een geschikten tyd uit. Waar we dit jaar gedenken zullen aan die verlossing van ons volk uit dat Fransche dienst huis, daar willen we toch weer inleven in die gebeurtenissen. Ieder kan bovendien dit boek gerust in de handen van de jeugd geven en hy zal er genot van hebben, wijl zy het met blijdschap zullen lezen. Help dan mede om dit boek onder veler oog te brengen, wyl het ons nationaal leven versterken zal. De oude ren herinnerefa zich nog wel hoe zy luisterden, als ouden van dagen over dien donkeren tyd vertelden en hoe goed het hun deed, als zy hoorden, dat de vreemde heerschers eindelijk uit ons land verdreven werden. Lees nu eens ter verfrissching van uw geheugen dit boek en zorg, dat uw kinderen het ook weten. Er zyn ook nog vele platen in, die de ge beurtenissen uit dien tyd voor oogen trachten te plaatsen. Bouma. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Waar het thans een feit is geworden, n. m. 1 de oprichting van een Christelijk Muziekcorps, te Middelburg, vraagt het Bestuur in Uw blad beleefd eenige ruimte om dit mede te deelen. Was er reeds sedert geruimen tijd sprake van plannen, op Maandag 6 Januari j.l. werd de vereeniging opgericht, een reglement vast gesteld en een Bestuur gekozen. De Christelijke Muziekvereeniging „Middelburgsche Harmo nie," want dit is de naam van deze nieuwe wereldburgeres, doet haar intrede in het leven en hoopt op aller steun en medewerking. Op iet oogenblik tellen wy 34 werkende leden die spoedig hopen te gaan studeeren om, kan het zyn, binnen niet al te langen tyd in het publiek op te treden. Toetreden als werkend lid blyft echter zeer gewenscht, waartoe wy allen opwekken, die daartoe lust gevoelen. Dankbaar, zyn wy voor den tot dusver ge noten steun, voornamelijk van hen, die als be gunstigers zyn toegetreden. Voldaan zyn wy echter nog lang niet, want velen van wie wy dachten steun te verkrijgen, zonden de biljetten oningevuld terug. Iedereen zal begrijpen, dat er veel, ja zeer veel geld noodig is waarom wy ons beleefd by iedereen blijven aanbevelen. Het adres van onzen Secretaris is Lambrecht- straat L 93, en dat van den Penningmeester Blindenhoek D 66. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing. Het Bestuur, J. J. Kerkmeijer, le Voorzitter. J. C. Wondergem, 2e Voorzitter. L. de Buck, Secretaris. J. C. van Loo, Penningmeester. K. Acda, Bibliothecaris. A. Verhulst, Commissaris. CORRESPONDENTIE. Door plaatsgebrek moet een stuk van „een lid der Geref. Kerk" en een tweetal versjes tot de volgende week blijven liggen. Redactie. P. O. te S. U betaalt toch niet vooruit. In Febr. '12 ontving ik van u het abonnements geld over 1911, en nu wacht ik het over 1912. De Uitgever. Het heeft den Heere behaagd op den 11 Januari 1.1. uit ons midden door den dood weg te nemen onzen mede-opziener in den ouderdom van by na 75 jaren. 37 jaren mocht hy de gemeente als Ouderling dienen met ijver en toewijding. Ingegaan in de eeuwige rust, heeft hjj de onverderfelijke kroon der heerlijkheid ontvangen. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Kamperland, P. J. BAAY, Praeses. C. M. NOORDHOEK, Scriba. B. Smytegeld. 8 Leerredenen. 203 blz. f 0,50 4 Leerredenen. 75 blz. 0,25 3 Leerredenen. Kenteekenen en maagdenversiersel 124 blz. f 0,40 Leven en sterven 78 blz. 0,20 Christina v. d. Brink. Bekeering 0,30 Cornelia Winkelman. Bekeering 0,20 Hugo Bunning. Des zondaars heiligdom. 40 Predicatie's over Rom. 8 115.490 blz. f 1,25 Chr. Love. De ware Israëliet m. 5 predikatie's 80 blz. f 0,30 Des zondaars Testament m. 5 predikatie's, 96 blz. f 0,35 Op ontvangst van 't bedrag franco thuis van den Uitgever P. S. Wederverkoopers flink rabat. LANGEDELFT H 20. Aanbevelend, MIDOELBUBG. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bjj den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café ,de Eendracht*. H AFDEELING MIDDELBURG. JAARVERGADERING op Dinsdag 31 Jan. 's avonds 7 uur, Militair Tehuis. Agenda: Jaarverslagen; Bestuursverkiezingen enz. aan de beurt van aftreden zynC. v. d. Kuijp, voorz.M. Sanderse, secr.A. Wanjon N. Steenblok. Aller tegenwoordigheid dringend verzocht.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1913 | | pagina 3