Het Huwelijk. Vier gebonden Boeken. H. VERHOOG, Njjkerk, Jongelingen Verschillend Gezichtspunt. Officiëele .Berichten. Kerk en Schoolnieuws. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. Handboek voor de Heilige Geschiedenis Kleine Bpbelgids. Handleiding tot het verkrijgen van Bijbelkennis door C. Lindeboom, Pred. te Gorinchem. Uit gave van J. H. Kok, Kampen. AdTertentlën. T. DEN BOER, T. DEN BOER, GENEESKUNDIGE WENKEN VOOR GEHUWDEN EN VERLOOFDEN Dr. A. DUPONT. Vraag uitvoerig prospectus. inzinking, lusteloosheid, onverschilligheid e11 andere wangestalten in de kerk, aan de deuren der consciëntie de vrage gelegd wordt, of men tot God en zyn dienst van harte is hekeerdj mag dit niet met een groot woord als „Metho distisch" gebrandmerkt worden, maar is daarin veeleer te prijzen die heilige ernst, waardoor geheel de methodistische beweging zich ken merkte. De totale verwaarloozing van een zoo ge wichtig leerstuk als het genadeverbond onzes Gods is, wordt echter hierdoor in geenen deele goedgekeurd. Zooals wij in een vorig artikel aanwezen, dat het methodisme niet leeft bij en uit het volle getuigenis des Heeren, zoo moet ook hier weer gezegd worden, dat het zich niet leiden laat door de klare waarheid van 's Heeren on- bedriegelyk Woord. Het ziet geheel voorbij, dat in de Heilige Schrift, zoowel in het Oude als in het Nieuwe testament, altijd weer het Verbond des Heeren op den voorgrond treedt en de Heere juist immer weer dat Verbond aanwendt om zy'n volk te waarschuwen, te lokken en te troosten, naardat het noodig is; zoo sterk zelfs, dat wanneer het oude Bondsvolk zinkinderen den afgryselyken Moloch offert, de Heere God nog spreekt: „Is het wat kleins van uwe hoererijen, dat gij mijne kinderen geslacht hebt en hebt ze overgegeven, als gij ze voor hen door het vuur hebt doen gaan". (Ezechiel 16 21.) Ook heeft het er geen oog voor, dat de Schrift tegenover de individualistische beschouwing van den bekeerden enkeling steeds handhaaft de Verbondsgedachte, dat de Heere zijn Verbond houdt en zijn genadetrouw bevestigt, aan allen, die Hem vreezen, gelijk ook aan hun zaad, dat het Sacrament des Verbonds ontving, en in zijn wegen wandelt. Niet het parelsnoer, met de parelen één voor één na en naast elkaar saamgeregen is haar het beeld voor het volk des Heeren, maar het boomgewas, uit het zaad opgroeiend, in zijn veelheid en eenheid, elk naar zijn aard, ver- toonend de menigerlei genade Gods. Vandaar ook dat het Methodisme miskent den organischen samenhang van het volk des Heeren en bij zijne beoordeeling met de on derscheidene afkomst, inborst, opvoeding, le vensopenbaring, en allerlei andere omstandig heden, geen rekening houdt. Kortom het Verbond der genade Gods, met zijn ontzaglijken ernst voor eiken bondeling, met zijn rijkdom van heil, waarvan het spreekt en verzekering geeft, met het Sacrament des Doops, door God in zjjn goedertierenheid ver leend aan het in zonden ontvangen en geboren zaad der geloovigen, met de menigerlei wer kingen der liefde Gods, het heeft voor het Methodisme zoo goed als geen beteekenis; waarom ook de aan de Vrije Universiteit ge promoveerde Dr. du Toit in zijn dissertatie het ondeugende woord gebruiken dorst: Het me thodisme beschouwt het geheiligde zaad Gods niet als öondelingen, maar als vondelingen. Wij zullen er ons daarom over verheugen, dat in onze Gereformeerde Kerken de zoo Schriftuurlijke leer van het genadeverbond weer klaar en helder van de kandelaar straalt. Niet als zouden wij ook maar het minste te kort doen willen aan de waarheid, dat tot den ingang in Gods Koninkrijk noodig is de weder geboorte, zich toonend in de persoonlijke be keering naar 's Heeren Woord en Wet. Willen de broeders daaraan meewerken?" Ja, dat wilde men wel. Eenige broeders werden aangewezen, om de zaak nader onder de oogen te zien en wanneer zij hun plan klaar hadden, zouden de vrienden allen weer samenkomen, om verder te besluiten. Donker sprak nog een enkel woord tot op wekking en aanvuring en weldra ging de ver gadering uiteen. Het zaadje was in de aarde geworpen. Zou het kiemkracht toonen Deze gedachten vervulden hoofd en hart van Donker, toen hij zich huiswaarts begaf. Maar het zyne niet alleen. Ook Kampman dacht er ernstig over na. Mocht dat eens waar zijn. Wat had hij daar al vaak en vurig naar verlangd. Maar steeds was dan de gedachte opgekomen dat is immers onmogelijk! Was dat geloof geweest? Had hjj er reeds om gebeden Hjj deed het numet beschaming in het hart. HOOFDSTUK VI. Het was wel geen geheime zaak, die men voornemens was aan te vangen, het mocht ge rust het daglicht zien, maar toch had Donker aan de aanwezigen verzocht, voorloopig nog maar geen ruchtbaarheid aan het plan te geven. Maar daarom, dat het Verbond der genade zulk een onwrikbare vastigheid is voor 's Heeren volk, gelijk het ook het goede fondament is, waarop onderwijzing en opvoeding, van jong en oud, bouwen moet, met de rijke belofte des Heeren, dat de Heere dan zijn waarheid nim mermeer krenken zal. De mannen en vrouwen uit den Reveil, die ook het genadeverbond maar al te veel ver waarloosden, zijn ons hier tot een waarschuwend voorbeeld. Velen hunner zonen en dochteren, niet naar 's Heeren Verbond opgevoed en onderwezen, zijn of langzamerhand afgegleden öf hebben zich gewend tot de goden dezer eeuw. En zonder op de vrijmacht der genade Gods ook maar iets af te willen dingen, mogen wij toch zeggen, dat, menschelijk gesproken, daar van de oorzaak is het loslaten van de beloften en vastigheden van 's Heeren genadeverbond. Vandaar dat wij bij het Methodisme aan den heiligen ernst, die persoonlijke bekeering vor dert, den tol onzer waardeering gaarne brengen willen, maar voorts tegenover zijn individualis tische beschouwingen wenschen te handhaven de rijke Verbondsgedachtezoo klaar en duidelijk in de Schrift geopenbaard, waarvan wy naar Gods beloftenissen zegen mogen verwachten voor ons en voor onze kinderen, voor geheel ons kerkelijk leven en voor een godzaligen wan del in de vreeze Gods. D. Pol. Zonnemaire11 Dec. 12 Andermaal trof de Geref. gemeente van Zonnemaire een gevoelige slag. Weer moest de gemeente een harer mannen missen, die in de voorste rijen hadden plaats genomen, die de hitte des daags en de koude van den nacht hadden moeten doormaken. In br T. den Boer verliest de gemeente weer een van die oude strijders voor den naam en de zaak des Heeren. Wat deze broeder voor Kerk en School was, zal nog lange jaren in dankbare erkentenis blijven en nog lange jaren worden nagevoeldwant niet alleen zijn geeste lijke, maar ook zyn stoffelijke gaven had hjj met blijmoedigheid er voor over. Trooste de Heere zijn bedroefde weduwe, die met zulk een voorbeeldige toewijding haar echtgenoot verzorgde al die lange maanden lang van zijn langdurig, maar geduldig ge dragen lijden. De Christelijke Jonge-dochters-vereeniging „Doét wel aan allen, maar meest aan de huis genoten des geloofs," te Middelburg hoopt hare jaarlijksche uitdeeling te houden op D. V. Woensdag 18 Dec. a. s. Belanghebbenden worden verzocht hunne briefjes voor dien tijd in te zenden by een der bestuursleden. Vriendelijk noodigt zjj hare begunstigers uit tot een bezoek tusschen 6 uur en half acht, daar de uitdeeling der goederen van 8 tot 9 uur zal plaats hebben. Het Bestuur, A. Vijgenboom. W. le Cointre. M. E. Vrfke C. ScHOONAARD. M. Rehijn. Bergen op Zoom1 December 1912. Heden avond werd een nieuw pneumatisch pijporgel in gebruik genomen in de Ger. Kerk alhier. Ds. A. H. v. d. Kooy sprak eerst over 't ge bruik en 'tnut van 'torgel by den dienst des 't Was maar beter en voor de rust stellig be vorderlijk, dat er voorhands niet over gesproken werd. Echter, 't kwam al spoedig uit. 't Had immers de opmerkzaamheid getrokken dat aan den avond een bijeenkomst had plaats gevonden in het afgescheiden kerkje en ofschoon men die menschen meestal maar stilletjes liet begaan en zich met hun kwezelarijen liet ver maken, was men toch min of meer benieuwd geweest om eens te weten, wat voor dingen die nieuwe boer wel in zjjn hoofd mocht hebben. De kruidenier van den hoek had natuurlijk een schoone gelegenheid om achter de toonbank zoo eens langs den neus weg te informeeren en 't was hem werkelijk gelukt iets te weten te komen. Wel niet 't juiste, preciese, maar dat hinderde ook niet, hoe vager hoe schooner gelegenheid er nog een en ander by te fanta- seeren. Toen eenmaal den kruidenier het groote nieuws bekend was, spreekt het wel vanzelf, dat het by hem niet vernachtte. Hjj brandde van verlangen het te verbreiden, maar wilde ook de niet alledaagsche voldoening smaken van de mededeeling zjjner ontdekking. (Wordt vervolgd.) Woords. Daarna werd 't nieuwe instrument in gebruik genomen en voor 't eerst meesterlijk bespeeld, door den heer Kruithof, organist te Kampen. Het orgel is een sieraad voor ons kerkgebouw, en de klank is prachtig. Het geheel prjjst den fabrikant, den heer A. S. J. Dekker te Goes. Aan 't einde van de samenkomst bracht de leeraar hulde aan de orgelcommissie, die zoo uitnemend gewerkt heeft, en dank aan de ge meente voor de groote offervaardigheid. Ook werd nog een woord van dank gebracht aan den fabrikant, en aan allen, die by de plaatsing hun diensten bewezen. Het was een genotvolle en blijde ure voor onze gemeente. Het kerkgebouw was stampvol. Hoogst voldaan en met een dankbaar harte keerde de gemeente huiswaarts. D. Verkerke, Secretaris der Orgelcommissie. De Kerken in de Classe Middelburg, die hunne bijdrage over 1912/13 ten behoeve van de Kerk te Westkapelle nog niet betaalden, worden beleefd verzocht zulks nog in deze maand te doen aan het adres van den onder- geteekende. Namens de finantieele commissie, W. A. de Rijcke, Penningmeester. TWEETAL te Nieuw Leusends. J. Visser te Hyum ds. J. Schaafsma te Emmer- compascuum. BEROEPEN te Zuidbroek en te Medemblikcand. J. W. Esselink te Stad a.h. Haringvliet; te Amsterdam: ds. K. Fernhout te Utrecht; te 's Hertogenbosch ds. J. H. Donner Jr. te Breda te Wons: ds. J. M. de Jong te Raard: te Bolnesds. W. E. van Duin te Ouddorp. AANGENOMEN naar Amsterdam ds. T. Ferwerda te Vlissingen naar Sleends. M. B. Parlevliet te Nes. BEDANKT voor Leidends. T. Ferwerda te Vlissingen voor Engwieruimds. J. Bolman Jr. te Oost- wolde voor Schoonebeekds. H. Meulink te Hendrik Ido Ambacht voor Oldemarkt en voor St. Jacobi Parochie: ds. M. B. Parlevliet te Nes. Middelburg A. Met vriendelijken dank meldt ondergeteekende de ontvangst van een gift van f 30,van een lid der gemeentete verdeelen als volgt: f 20,voor onze Zending, f 5, voor de Zending onder de Joden, en f 5, voor onze Armen. A. D. Littooij Az. Vlissingen. Voor de kerk ontvangen van de Vrouwenvereen. „Diaconaal hulpbetoon" tien gulden. Namens den kerkeraad, P. G. Laernoes, scriba. door dr. P. A. E. Sillevis Smitt. Uit gave van J. H. Kok te Kampen. Dit boek zal verschijnen in twintig afleve ringen en twee kloeke boekdeelen vormen. Het zal vjjf gulden kosten, want de twee keurige stempelbanden worden gratis verstrekt. De eerste aflevering ziet er voortreffelijk uit. De Inleiding maakt duidelijk, dat er reden is om thans zulk een Handboek uit te geven Er is in de laatste jaren veel door opgraving in de Oostersche landen aan den dag gebracht, dat ter vermeerdering van onze kennis en ter verduidelijking van degebeurtenissenkan dienen Voorts rechtvaardigen zij, waarom er niet ge sproken wordt van gewyde of Bybelsche, maar van heilige geschiedenis. Zeer duidelijk wyst zjj ook aan het verschil tusschen heilige en de profane geschiedenis. Evenzeer wordt ons ge zegd, aan welke verdeeling de schrijver de voorkeur geeft. En eindelijk wordt het doel aangewezen, dat deze uitgave beoogt. Uit de opgave der werken, welke geraadpleegd zjjn, wordt duidelijk, dat de schrijver zich de moeite gegeven heeft om behoorlijk op de hoogte te zyn, teneinde zjjn taak degelijk te kunnen volvoeren. De eerste Aflevering draagt dan ook het stempel van nauwkeurige en heldere uiteen zetting en belooft, dat we een degelijk Hand boek zullen ontvangen. Deze gids vestigt de aandacht op I. Over den Bybel in 't algemeen II. De Bybel Gods Woord III. De Bijbelboeken IV. De Bybelsche geschiedenis in hoofd trekken V. Overzicht van de Bybelsche Aardrijks kunde VI. Overzicht van de Bybelsche Oudheid kunde. Zooals uit deze inhoudsopgave reeds blijkt, heeft deze Gids heel wat aan te toonen. Hy kwyt zich daarbij goed van zyn taak, want hy geeft korte en duidelijke toelichting. Het kost niet al te veel inspanning om te verstaan wat hy zegt, en hy weet er genoeg van om op vele vragen een antwoord te geven. De schrijver zelf zegt er van „Deze gids is bestemd voor eenvoudige Bybel-lezers, wien uit allerlei oorzaak de weg tot speciale handboeken niet open staat. De eigenaardige bezwaren, altoos verbonden aan het samenbrengen van „vele zaken in een kort bestek" heb ik getracht zooveel mogelijk te ondervangen." Ik durf wel zeggen, dat dit boek wel be antwoordt aan het voorgestelde doel. Er zyn ook nog een paar kaartjes in: een van Palestina en een van Paulus' reizen en beide zyn zeer duidelijk. Deze gids kan goede diensten aan eenvoudige Bijbellezers bewijzen. Bouma. CORRESPONDENTIE. P. O. te S. (N.-Amerika). Vriendelijk ver zoek ik u toezending van het abonnementsgeld over 1912. De Uitgever. Heden overleed na een langdurig, maar geduldig gedragen lyden, onze zeer ge liefde Echtgenoot, Broeder en Zwager, de Heer in den ouderdom van by na 74 jaar. Wed. T. DEN BOERMeerse en Familie. Zonnemaire, 8 Dec. 1912. I Heden behaagde het den Heere na een langdurig, maar geduldig gedragen lyden, door den dood uit ons midden weg te nemen, onzen medebroeder en diaken in den ouderdom van byna 74 jaar. Onze Kerk leed daardoor een gevoelig verlies. Lange jaren mocht hy de Gemeente des Heeren met ijver en trouwe toewijding Ivan gaven en krachten dienen. L. BUNSCHOTEN, W. Praeses. S. DE ROO, Scriba. Zonnemaire, 8 Dec. 1912. In het Christelijk gesticht voor Krankzinnigen „Vrederust" te BERGEN OP ZOOM kunnen nog enkele geplaatst worden van beslist Christelijke begin selen om tot verpleger te worden opgeleid. Sollicitatiebrieven aan den GENEESHEER-DIRECTEUR. Uitgave van J. H. KOK te Kampen. bewerkt door Prijs f 1.90. In Stempelband f2.40. Hier wordt aan ons volk een belangrijk boek aangebodendat naar we vertrouwen zijn weg lot menige woning zal vinden en met aandacht overwogen zal worden. Ieder ouder mag gerust lezen, wat hier gezegd wordt, want met groote kieschheid wordt de stof behandeld. Bij het lezen wordt de ernst verhoogd en de heiligheid van het huwelijk gevoeld. (Zeeuwsch Kerkblad.) By alle Boekh. te bekomen en tegen toezending van het bedrag aan den Uit gever franco thuis. No. 1. De overwinnaar van Nooitgedacht. 2. Levenswoorden door Delta. 3. Drie en zestig j aar in dienst der vrijheid. 4. De levensgeschiedenis van Klaas Kater. Deze 4 nieuwe boeken, allen in stempelband, in plaats van f 3.25 nu voor f 1,30 franco thuis. Zend postwissel aan en vraag de 4 gebonden boeken.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3