F. A. HANSEN, Mntsf. ZaMd Yisite- en Huwelijkskaarten, en Rouwbrieven Nederland en Oranje hereenigd. Boekh. IA NOV Burg B16. A. D. LITTOOIJ Az., Ofliciëele .Berichten* Een kerkgang. Kerk en Schoolnieuws. Verantwoording van Llefdggaygn. BOEKAANKONDIGING. Een onvereffende schuld. Historisch over zicht van het werk der Reformatie in Noord-Brabant en Limburg, door L. Christelijke Scheurkalender „Barnabas" 1913. Uitgave van Oosterbaan le Cointre Goes. Kardiphonia. Een drietal preeken van R. J. W. Rüdolph, v. d. m. Uitgave van Het wonder van Gods vrije genade door Jezus Christus vertoond in een ster vende Christin of het heilig leven en de zalige dood van juffrouw Cornelia Constantia Winkelman. Met veel blijd schap in den Heere ontslapen te Mid delburg, op den 22sten Januari 1716 in den ouderdom van 24 jaren. Advertentiën* Afl. 1 van PENNING: Gedenkboek van Neerland's verlossing uit de Franscke Dwingelandij. worden in den kortst moge lij ken tijd geleverd door Stoomdrukkerij, Span j. straat. werk op de kerkelijke erve van God gezegend wordt, heilige roeping, om de reformatie hoe langer hoe meer door te zetten, ja in geheel den kringloop van het leven. Gelijk omgekeerd bij de doorwerking der reformatorische actie, het weer dure plicht is, te waarschuwen, dat het alleen-maar-uiterlijk behooren tot een gezuiverde kerk geenszins genoegzaam is, maar dat wij allereerst levende lidmaten van Christus' kerk moeten zijn. Daar is terecht gezegd: In vroeger jaren was het de eerste vraagZijt gij een levend lid der kerk? en pas daarna; leeft gij ook als christenmensch in burgerstaat en maatschappij Maar in onze huidige dagen dreigt wel het gevaar dat de eerste vraag wordtZijt gij een levend lid in staat en maatschappij, terwijl dan de hoofdvraag des levens of wij ware lidmaten van Christus' kerk zyn op den achtergrond gedrongen wordt. En toch dat moge ook de herdenking dezer werken Gods, ons bij vernieuwing binden op het hart eerst als het kerkelijk levenin alles zich richtend naar 's Heeren Woord, met rijken zegen van God wordt begiftigd, als in het huis des Heeren 's Heeren Woord en Geest krachtig heerschappij voeren, dan gaat daarvan en daardoor over geheel het leven het reddend en Godverheerlijkend licht glanzend uit. Liefde, diepe en heilige liefde voor 's Heeren kerk, die hebben wjj altijd weer allereerst en allermeest noodig, liefde, die ons het goede voor 's Heeren huis doet zoeken. Immers zoo zy ons bezielt en drijft, mogen wij er staat op maken, dat diezelfde Jehovah, die Israël in het vuur bewaarde, uit het vuur verloste en bracht naar het van melk en honing vloeiende Kanaan, ook ons in de hitte van den strijd des levens zal beschermen met zijn ge nadekracht en daardoor voorbereiden voor den ingang in het hemelsche Kanaan, ja tot den dag der glorie, als de tempel Gods, uit bouw stoffen van alle geslachten, taal en wet en natie opgetrokken, in eeuwige schoonheid zal schit teren en het blijde Halleluja worden aangeheven Uit God en door God en tot God zijn alle dingen. Hem zy de heerlijkheid in der eeuwig heid. Amen. Een klein stukje wordt hier ingelascht, dat bij het uitspreken der rede uit tijdgebrek niet gegeven kon worden. 2) Den juisten tijd en datum is niet aan te geven, omdat een boek notulen zoek is. P. S. Mij werd opgemerkt, dat ds. Smit niet de vader, maar de grootvader was van den pas aan de Vrije Universiteit benoemden dr. P. A. E. Sillevis Smit. P. Het Zendings-Comité der Gereformeerde kerken van Middelburg bericht, dat op Woensdag 20 Novemberdes avonds te 6 uurin de Noor- derkerk alhier hoopt op te treden ds. D. K. Wielenga van Soemba om mededeelingen te doen over den Zendings- arbeid. Het Comité noodigt alle Gereform. kerken in Zeeland beleefd uit, zich door het zenden van afgevaardigden te doen vertegen woordigen. Voor Zendings-deputaten en afge vaardigden der kerken worden plaatsen gere serveerd. Overigens zijn alle zitplaatsen vrij en alle Zendingsvrienden en -vriendinnen van harte welkom. Namens 't Zendings-Comité voorn., Ds. J. D. Wielenga, praeses. L. Sciiüman, Scriba. dat, met uitzondering van den molenaar, deze nieuwe geestigheid met hartelijk gelag waar deerde. „'t Is toch ook mogelijk," meende iemand, „dat die baas Donker alleen uit verveling er heen gegaan is. Had hy geweten, dat hy zich hier van avond had kunnen amuseeren, dan was hy stellig wel niet uitgegaan." Nu, dat was een onderstelling, daar de bur gemeester zich ook wel mee kon vereenigen en het bezorgde den kastelein opnieuw een bedekte toespeling op zyn onhandigheid. De moed behoefde dus nog niet geheel opgegeven te worden, wie weet, werd Donker nog niet een flink lid van de soos: zulk een aanwinst zou niet te versmaden zyn. De burgemeester peinsde er al over, of de nieuwe boer misschien ook zoo'n dwarskijker zou zyn als Brandsen en in dat geval mocht hy zich wel schrap zetten tegen die twee. De burgemeester had goede redenen, om zulke overwegingen reeds by voorbaat te doen gelden, meer dan zyn dorpe lingen konden vermoeden. HOOFDSTUK III. Onbewust van de opschudding en beroering, die zyn kerkgang in den kring der notabelen van het dorp te weeg gebracht had, was baas Donker de stille, verlaten straten doorgestapt Zendingscommissie te Schoondvjke. Op Don derdag 21 November hoopt in de Geref. kerk te Schoondyke op te treden ds. D. K. Wielenga, Miss. predikant op Soemba, met het on derwerp van Soemba's Religie en de prediking van het Evangelie. De Secretaris, A. Quaak. AGENDA voor de op Woensdag 13 Nov. te houden vergadering der Classis Middelburg. Praesesds. B. B. v. d. Hoorn. Assessor Ie Scriba: ds. K. Yeen. 2e Scriba: ds. J. B. Netelenbos. 1. Opening door de roepende Kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven. 3. Constitueering der vergadering. 4. Lezing der notulen.3 5. Omvraag naar Art. 41 D. K. O.onderzoek naar den stand der ineensmelting. 6. Ingekomen stukkenhulpaanvrage van de Classis Zierikzee. 7. Rapporten. 8. Benoeming van Deputaten. 9. Inning der classicale quota en van de Zen- dingsby dragen 4e kwartaal 1912. 10. Aanwijzing der oproepende Kerk. 11. Omvraag. 12. Censure naar Art. 43 D. K. O. 13. Lezing der korte notulen. 14. Sluiting der vergadering. De Actuarius der Classis C. J. de Kruijter. Scharendyke. Voor de gemeente te Scharen dyke was het Zondag j.l. een blijde dag. Nadat de gemeente ruim een jaar vacant was geweest, zag zy thans haar eigen leeraar weer in haar midden. Des voormiddags had de bevestiging plaats door ds. E. C. B. v. Herwerden van Rhoon, naar aanleiding van Jer. 1 410. Des namiddags trad ds. A. D. C. Kok voor 't eerst voor de gemeente op met een predi katie over 2 Cor. 4 5. Aan 't einde van de namiddag-godsdienstoefening werd ds. Kok op hartelijke wyze door ouderling Bij de Vaate toegesproken en verzocht deze de gemeente te zingen Ps. 105 5. In de voormiddag-godsdienstoefening was de leeraar reeds toegezongen Ps. 134 3. Beide keeren was het kerkgebouw overvol. Stelle de Heere onzen herder en leeraar tal van jaren nog tot zegen voor de gemeente van Scharendyke. Namens den Kerkeraad B. K. Hasker, Scriba. 't Adres van den Kerkeraad i3ds. A. D. C. Kok, Scharendyke. TWEETAL te Bussumds. A. J. Mulder te Klundert ds. F.W.H. Bramer te Heinkenszand. BEROEPEN te Krimpen a.d. Lek en te Zaltbommel cand. R. E. van Arkel te Jutfaas; te Nigtevechtds. M. van Alphen te Voorst. AANGENOMEN naar Wirdumds. H. Hangelbroek te Borger. BEDANKT voor Staphorst, voor Oldemarkt en Paasloo: ds. A. Dekkers te Zevenhuizen voor O. en N. Bildtzylds. R. Middelveld te N. Buinen. Middelburg A. Gevonden in de kerk-collecte f 0.50, met bijschrift„voor de gehoorbuis". Met vriendelijken dank, W. A. de Rijcke. en had het kerkje opgezocht, wat hem niet moeilijk viel naar de aanduidingen van den herbergier uit „Het gouden Paard" te vinden. Tamelijk achteraf stond het eenvoudige ge bouwtje: ter weerszijden van de deur een paar kleine boogvensters, waaruit, tusschen de groene gordijnen door, die ze bedekten, een flauwe lichtstraal op de straat viel. 't Liep tegen zessen en reeds waren enkele bezoekers, diep in hun jassen gedoken of in den grooten omslagdoek, naar binnen gegaan, 't Was er nu de tyd niet naar, om, als ge woonlijk anders het geval placht te wezen, nog een poosje voor den ingang te toeven ieder haaste zich den snerpenden noordenwind te ontvluchten en zette zich in het kille kerk- gebouwtje neer, waar de eigenaardige stooven- lucht hing, waaraan de meesten echter al zoo gewend waren, dat zy 't vreemd zouden ge vonden hebben, indien ze haar niet hadden waargenomen; die onaangename geur hoorde er zoo by, dat paste by een kerk. Eenigepas ontstoken lampen verspreidden nog slechts een onzeker licht; straks zou de koster komen en ze op „de goede hoogte draaien, want Leenderts was een voorzichtig man, die 't op „die nieuwer- wetsche petrolielampen," nog steeds niet erg begrepen had. (Wordt vervolgd.) "Zendings Vereeniging Middelburg A. Gevonden in de catechisatiebus een „liefde gift voor de Zending onder de Heidenen" van f5.Hiervoor zegt hartelijk dank de Penningmeester, A. D. Littooij Az. Vlissingen. De collecte voor den Evangelisatie- arbeid der Geref. Kerken in N. Brabant en Limburg, in de avondgodsdienstoefening op 3 Nov. j.l. heeft opgebracht f 66,17 en nog is door tusschenkomst van broeder F. als nagift ont vangen f 1, In de collecte van 6 Nov. j. 1. (Dankdag) is ontvangen een gift ad f 25,met bestemming de helft voor de armen en de helft voor de Kerk, en een bankbiljet ad f 10,voor de Kerk. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. G. Goris, predikant te Zevenbergen. UitgeverJ. de Vries, Klundert. Het zou kunnen zijn, dat de uitdrukking „historisch overzicht" iemand afschrikte, den kende, dat zal wel droog zyn en daarom zeggen we maar dadelijk, dat zulk een vermoeden in dit geval ten eenenmale ongegrond zou zyn. Het is den schrijver gelukt om dit overzicht te maken tot een interestante lectuur, die ons vasthoudt ten einde toe. Wij hebben het boekje met bijzonder veel genoegen gelezen en kunnen ieder aanraden er kennis mede te maken. Tal van wetenswaardigheden worden ons hier mede gedeeld in een vorm, welke zeer aantrekkelijk is. Het geheel dient om ons duidelijk te maken, dat de andere provinciën nog een schuld heb ben af te doen aan N. Brabant en Limburg en het doet weldadig aan om te luisteren naar wat onze broeder Goris te zeggen heeft, want men bespeurt op elke bladzijde de warmte van zyn hart, dat voor de „Inwendige Zending" in deze gewesten klopt. Wy danken hem voor de geschiedkundige bijzonderheden, welke hy met noeste vlyt heeft weten te verzamelen en voor de wyze waarop hy ze onder ons bereik heeft gebracht en wy hopen van harte, dat dit werkje door velen ge kend moge worden, terwijl wij hem wel durven verzekeren, dat het de liefde van den moeielyken arbeid, welke de Geref. Kerken in die streken met zooveel toewijding en volharding verrichten, er door aangewakkerd zal worden. Het schild van dezen kalender geeft een voor stelling van de komst der wyzen uit het Oosten naar Bethlehem. Eén der sterren laat haar licht in breede stralen uit over het stedeke. De kleuren zyn aardig aangebracht en het geheel is niet onsierlijk. Als het dekblad er afgenomen wordt, dan vindt men op de voorzijde van elk blaadje behalve den datum nog opgave van den opgang en den ondergang van zon en maan een paar dagtexten, met een heel kort onderschrift, dat zeer duidelijk is. Aan de achterzijde een verhaal of iets van stichtelijken aard. Ook deze kalender zal niet te vergeefs een plaats vragen in menige woning. H. Buurman te Leiden. „In spannende oogenblikken opgesteld, worden deze preeken niet uitgegeven, omdat ze eenige homiletische waarde zouden hebben. Ze zyn, wat ze zyn, Kardiphonia, klanken des harten, die weerklank geven op 't Woord, weerklank vonden by de hoorders, maar die daarom dan ook blijvende waarde behouden door de gemeente, in wier midden ik zoovele jaren met zegen mocht arbeiden. Haar worden deze klanken des harten met innige liefde opgedragen". Uit dit woord van ds. Rudolph zelf blykt, wat deze preeken zyn en waarvoor zij gehouden willen worden. Wy konden ons gemakkelijk begrypen na ze gelezen te hebben, dat zy met stille aandacht zyn aangehoord. Het zyn inder daad klanken des harten, die ook nog wel weer klank kunnen en zulleu vinden by hen, die tot de gemeente van Leiden behooren. De eerste preek handelt over Ps. 131 8 en geeft dan een uiteenzetting van deze drie ge dachten I. Het krachtig geloofsvertrouwen, II. De vaste geloofsgrond, III. Het vurig geloofsgebed van den psalmist. De tweede heeft tot opschrift; Blyvendege- nade, aan het laatste vers van de Openbaring van Johannes ontleend en beschrijft deze genade in haar indrukwekkende verhevenheid, in haar onnaspeurlijke rykdom, in haar teedere liefelijkheid, in haar heerlijke volkomenheid. De laatste is de afscheidspreek over Hand. 20 32, 38. In dit gedeelte van de H. Schrift vond ds. Rudolph de wyze aangegeven, zooals hy 't liefst van zyn gemeente wilde scheiden Het oog naar boven De hand op 't hart De knieën gebogen Met tranen in de oogen, die van onbreekbare banden getuigen. Deze opgave doet zien, wat deze preeken be helzen en vergis ik my niet, dan zullen er wel zyn, die by zichzelf zeggenDie preeken wil ik wel eens lezen. Voor staat het welgelijkend portret van ds. Rudolph alsmede dat van zyne vrouw. Het is zeker nog niet vaak voorgekomen, dat de beeld- tenis van eene predikantsvrouw in zulk een boekske een plaats vond, maar wy vinden het uitnemend. „Waarom het portret myner gade naast 'tmyne wordt aangeboden, is duidelijk aan allen, die weten, welken steun ik steeds van haar in myn gemeentelijken arbeid ondervond." Dit is al een zeer welluidenden klank des harten. Bouha. Uitgave van A. J. Wuestman te Har derwijk. Een klein boekske, waarvan het opschrift meer doet verwachten dan het geeft. Het spreekt toch van het heilig leven en dit zou allicht het denkbeeld verwekken, dat er eerst een geschiedenis van het leven dezer j uffrouw werd gegeven, doch dit is byna niet het geval. Alleen over de laatste levensdagen worden hier mede deelingen gedaan. Overigens is het een goed werkje. Het doet ons die laatste dagen van deze vroeg ontslapene medeleven en het be koort door zyn eenvoud, die ook hier het ken merk van het ware is. Wy leeren haar kennen als een oprechte van hart, in wie Gods vrije genade zich zeer duidelijk geopenbaard heeft. Het is goed, dat er naast de vele boeken, welke er uitkomen, ook gegeven worden zulke, welke ons een beschrijving trachten te geven van de werking des Geestes in het hart van een mensch, want deze kunnen dienen tot ont dekking en bemoediging van hen, die den Heere zoeken. Wy hebben met innig genot gelezen, wat deze juffrouw met stervende lippen gesproken heeft. Bquma. Ook mede namens wederzydsche familie onzen hartelijken dank gebracht aan allen, die hun blyken van deelneming betoonden by het over lijden van mijne geliefdeEchtgenoote JOHANNA MAAS. Uit aller naam, J. K. VERHULST. Gapinge, 5 November 1912. ZOOEVEN VERSCHENEN: Compleet in 10 afl. a 25 cent. Men teekent op dit werk in by Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht*.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3