ia den Hercules, Landbouwpakket Twee woorden- PACKARD 0 H f» E L S« H. VERHOOG, Nükerk, Drogisterij „DE ZON". L JANSE v.h. F. Dleleman. G. M. FEU, Middeltinrg. H. VERHOOG, Nykerk. A S. J. DEKKER Verantwoording ran Lisfdegaven. BOEKAANKONDIGING Beste middel tegen Boesten K. Noordstraat, Middelburg. Vakkundigs bereiding gewaarborgd. Laat Uwe complete Tijdschriften als TIMO' THEUS, SPIEGEL enz. dit jaar eens binden en u zult tevreden zijn. te GOES, Art. II. Een tweetal broeders zien de cre- dentiebrieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zyn. Eén kerk heeft een instructie. Art. III.. Het moderamen bestaat uit: ds. van 't Sant, praeses ds. van der Wal, scriba ds. van Hulstejjn, assessor. Art. IV. De praeses richt een hartelijk woord van welkom tot ds. Kuyper, voor het eerst ter vergadering aanwezig. Art. Y. Gelezen worden de notulen van de gewone Mei-classis en van de buitengewone Juli-classis, welke worden goedgekeurd en ge- teekend. Art. VI. Ingekomen is een schrijven van ds. P. v. A. van A. met verzoek dezelfde finan- cieelen steun te mogen ontvangen als vorige j aren. Wordt toegestaan. Art. VII. Rondvraag art. 41 K. O. Een tweetal kerken ontvangen advies in een tucht- zaak. De vraag van Axel B De classis steune het verzoek van hare diaconie by Provinciale Deputaten voor de Kas van behoeftige idioten etc. om uit die kas minstens f80,te mogen ontvangen ten behoeve van een dooplid der gemeente", wordt door die kerk teruggenomen haar wordt aangeraden zelf eerst tot deputaten dier kas zich te wenden. Voorts wordt toe stemmend beantwoord de vraag, door dezelfde kerk gedaan, of een onecht kind, wiens moeder nog niet geëxcommuniceerd is, recht op den doop heeft. Daarna komt het volgende voorstel van Oost- burg's kerk ter sprake „De Classis besluite aan de kerk van Terneuzen het verzoek te richten om aan de afgevaardigden naar de classisver- gadering zoo mogelijk de gelegenheid te openen tot het gebruiken van het middagmaal by de br. en zusters te Terneuzen. Na eenige be spreking wordt dit voorstel teruggenomen. Verworpen wordt het voorstel van T. ter Particuliere Synode te brengen de categoriën van lijders van de Provinciale Kas voor behoeftige idioten enz. uit te breiden met de rubriek tuberculoselijders. Art. VIII. Herziening Huishoudelijk Regle ment. Art. IX. Verschillende rapporten worden uit gebracht. Naar aanleiding van het rapport: „kerkvisitatie" wordt behandeld een protest van een broeder uit de Kerk van T. De behandeling van de Handelingen der Part. Synode van 12 Juni 1912, lokte eenige bespreking uit. Aan de Part. Synode zal worden gevraagd, waarom in stryd met het aangenomene (zie art. 8 dier Handelingen) aan eene rheumatieklyderes uit een van de kerken der classis Middelburg een bijdrage wordt gegeven. Ook wordt besloten door te zenden naar de Part. Syn. het voorstel, dat het jaarlyksch rapport van den Curator der Theol. School voortaan tegelijk met het agendum der Part. Syn. en het overzicht der Prov. Kas naar art. 13 aan de kerken gedrukt wordt toegezonden. Art. X. Op de a. s. Februari-Classis zullen de Prov. deputaten art. 49 K. O. worden uit- genoodigd om van advies te dienen inzake de ineensmelting Axel A en B. Art. XI. In plaats van ds. Uytenhoudt wordt benoemd tot deputaat Examina ds. v. d. Wal tot deputaat voor Evangelisatie ds. v. Hulsteyn tot sec.ds. Lammertsma. Art. XII. Zaamslag vraagt en verkrijgt tot consulent ds. Lammertsma. Acta van ontslag zal ds. Uytenhoudt worden uitgereikt. Art. XIII. Schoondyke wordt aangewezen als roepende kerk voor de volgende vergadering, die D. V. 6 Februari 1913 zal gehouden worden. Aanvang dier vergadering 8V2 uur. Art. XIV. De praeses richt een hartelijk afscheidswoord tot ds. Uytenhoudt. Den ver- trekkenden broeder wordt Ps. 121 4 toege zongen. Ds. Uytenhoudt antwoordt. Art. XV. Hierna sluit de praeses de ver gadering, en gaat ds. Uytenhoudt voor in dank zegging, nadat nog gezongen is Ps. 134 vs. 1. In naam der classis Ds. J. F. v. Hulsteijn Jr., Assessor. RAPPORT van den Zendingsdeputaat aan de Classis Axel, 3 October 1912. WtlEerw. en Etrw. Broeders, Als deputaat tot de Zending namens uwe Classe, heb ik de eer over de Zendingsactie in 1912 u het volgende te rapporteeren le. dat de deputaten der verschillende Classes in 1912, voor zoover het zich thans laat aan zien, alleen hunne twee gewone vergaderingen behoeven te houden, waarvan één gehouden is 11 April, onder de uitnememende leiding van ds. G. F. Kerkhof, met de altijd werkzame ds. G. Doekes als scriba, en de andere gehouden staat te worden 23 October a. s. 2e. dat deputaten overeenkomstig de regeling van samenwerking en de huishoudelijke bepa lingen samenkwamen met den Raad der zen dende kerk, op boven eerstgenoemden datum, en nog samen zullen komen, op boven laatst genoemden datum, om gemeenschappelijk de belangen der Zending te behartigen 3e. dat ds. A. Merkelijn 2 Januari 1912 met gade en kind per trein van 's Gravenhage naar Genua is vertrokken, met bestemming naar Magelang, tot aan de grenzen van ons vader land uitgeleid door ds. J. D. Wielenga als vertegenwoordiger der zendende kerk en D.D. Kerkhof en Doekes als vertegenwoordigers der deputaten, om te Genua scheep te gaan naar Batavia,_waar hy met de zynen Zondag 28 Januari in goeden welstand aankwam, en na een paar dagen verkwikkend oponthoud begin Februari in Djokja arriveerde; 4e. dat onze Zendeling tot Juni in den Djokja'schen kring van missionarissen, helpers en helpsters heeft vertoefd, en dat dit verblijf by hem zeer bevorderlijk is geweest voor de studie der landstaal en der volksgewoonten, waarna hy verschillende Zendingsposten der Geref. Kerken op Midden-Java heeft bezoóht, welk bezoek hem gelegenheid bood om steeds Javaansch te spreken, en om na te gaan, hoe andere missie-arbeiders den arbeid verrichten 5e. dat hy voor den dienst des Woords aan zich een helper, Hakkim genaamd, heeft ver bonden, door wien hij aanraking wil zoeken met de inlandsche bevolking van Magelang, maar dat zyn voornemen, om half Juni zich voorloopig in een huurhuis te Magelang te vestigen, door de ernstige krankheid van zyn eenig dochtertje is verijdeld, zoodat, naar me disch advies, langer verblijf in Djokja nood zakelijk is 6e. dat het hem thans nog niet mogelijk is, om, overeenkomstig art. 8 zijner instructie, in brieven, voor publicatie bestemd, over het Ja- vaansche leven en het Zendingsleven te schrijven, daar de tyd van verblyf nog te kort is om zich nu reeds een grondig oordeel te kunnen vormen 7e. dat in Oostelyk Z.-Vlaanderen tusschen de Gereformeerden en de Hervormden, als vrucht van herhaald schryven van ds. Bouma in „Zeeuwsch Kerkblad" over het Zeeuwsch- Vlaamsch Zendingsfeest, in 1911 door de Her vormden zelfstandig gehouden, in 1912 weer samenwerking is gekomen op voet van gelijk heid, waarvan de winst, in geld omgezet, door het gemeenschappelijk houden van een Zen dingsfeest op 20 Juni te Terneuzen, voor onze Zeeuwsche Zendingskas dit jaar f40 bedraagt; 8e. dat de Zendingsconferentie op Woensdag 11 September in de Gasthuiskerk te Middel burg, het ongunstige weder in aanmerking genomen, goed is geslaagd, hoewel uit de op komst, met name uit de plaats der zendende kerk zelve, bleek, dat de tijd, dat er opgewekt moet worden, nog niet voorbij is, en dat de bijwoning der conferentie van leden der ge meente en de vertegenwoordiging van Kerke raden, Zendingscommissiën en -vereenigingen, ook uit de kerken in onze classe, nog wel iet wat beter gekund had 9e. dat de inkomsten in de vier kwartalen van het jaar 1912, op grond van toezegging der kerken, minstens f1315 zullen bedragen, welk bedrag, door vermeerdering met f40 als vrucht van bijzondere actie in samenwerking met Hervormden, stygt tot f1355, in totaal bedrag ruim f20 hooger dan ten vorigenjare, en dat nog eenigermate verhooging kan worden tegemoet gezien, daar de kerk van Axel B aan het verzoek der classe om verhooging der jaar- lyksche bijdrage heeft voldaan 10e. dat aangaande de Zendingslectuur en de Pinkstercollecte de volgende mededeeling diene Axel A120 Zendingsblaadjes, 120 kalen ders, 1 Macedoniër, Pinkstercollecte f 102,34, nagekomen gift f20, totaal f 122,34; Axel B200 Zendingsblaadjes, 200 kalen ders, 2 Macedoniërs, Pinkstercollecte f 114,17. Hoek: 24 Zendingsblaadjes, 24 kalenders, geen Macedoniër, Pinkstercollecte f 6.38. Neuzen 153 Zendingsblaadjes, 250 kalenders, 1 Macedoniër, Pinkstercollecte f83,53Vs. Oostburg 40 Zendingsblaadjes, 70 kalenders, geen Macedoniër, Pinkstercollecte f27,36. Schoondyke55 Zendingsblaadjes, 80 kalen ders, 1 Macedoniër, Pinkstercollecte f 53,09- Zaamslag105 Zendingsblaadjes, 250 kalen ders, 1 Macedoniër, Pinkstercollecte f91,55. 11e. dat in ééne kerk, de contributiën iets achteruit gingen, maar de totaal-opbrengst door bijzondere giften en de Pinkstercollecte steeg, en dat in een andere kerk de opbrengst der Pink stercollecte dit jaar aanmerkelijk daalde, terwijl voorts in by na alle andere kerken, in sommige op verrassende wyze, het bedrag der Pinkster collecte toenam 12e. dat naar het oordeel van uw Deputaat de plaatselijke Zendingsorganisaties hebben te arbeiden, lo. dat in kleine kerken minstens één, in groote kerken minstens twee Mace doniërs worden gelezen, 2o. dat na voorberei denden arbeid hare jaarvergadering op zoo danige ^wyze worde gehouden, dat daardoor de plaatselijke actie een steeds meer algemeen karakter vérkryge, 3o. dat elk belijdend lid der gemeente voor eigen hoofd in de Zending bjjdraagt en dat bij het bezoeken der gezinnen ook met de onmondige leden over de Zending gesproken wordt 13e. dat de uitgave van eene brochure over het Zendingsterrein, voorzien van een kaartje en van verklarende woordenlijst, thans nog door verschillende bezwaren wordt gedrukt, waarom dit punt zal moeten worden overgebracht op het werkprogram van Deputaten voor 1913. Blyke, gelijk uit dit rapport, uit al de werk zaamheid in onze classe, in het belang der Zending, ook uit den arbeid, die in het komende winterseizoen zal worden verricht, dat de ther mometer onzer Zendingsliefde niet beneden peil staat. Zegene de gezondene des Vaders onzen Zendeling en de zynen, en gedenke Hy, Koning zijner kerk, in goddelijke ontferming aan Ma gelang. Uw deputaat ad hoe, J. H. Lammertsma. Axel, October 1912. Middelburg A. Door bemiddeling van onzen Leeraar in dank ontvangen f 15,van eene hardhoorende zuster der gemeente, die dank baar de kerktelefoon gebruikt. W. A. de Rijcke. Adnak. Een verhaal uit den tyd van Christus' omwandeling op aarde door J. B. Ellis, uit het Engelsch vertaald door G. Kuijper, uitgave van J. IJ. Kok te Kampen. Menschen, die van verhalen met wat roman tiek er in houden zullen dit boek met genoegen lezen. Het werk is vlot geschreven en vol af wisseling. Bovendien eindigt het heel mooi en dat is ook wat waard. Het verplaatst ons in den tyd van Christus' omwandeling op aarde en poogt een voorstelling te geven van wat er destyds in de hoofden en harten van de bewoners in Kanaiin omging en welk een indruk het optreden van Jezus op de bevolking gemaakt heeft. Wy maken kennis met joodsche familiën, met enkele Romeinen en ook nog met een edelmoedigen Germaan. Ik kan me best begrijpen, dat menigeen het met genoegen lezen zal. Bouma. Amerika. Schetsen en Herinneringen door dr. H. Bouwman, uitgave van J. H. Kok, Kampen. Dit boek heeft een aantrekkelijk uiterlijk. En als ge het opent, dan blykt het, dat er zorg aan besteed is. Het papier is stevig en de druk is helder. De verwachting wordt opgewekt, dat het zich prettig zal laten lezen. Dit blykt dan ook. Ge vindt er teekeningen in van natuurtooneelen. Hoe de schrijver het doet, zal u duidelijk worden als ik er een overneem. „En dan wat valt er veel te genieten, welke machtige indrukken verneemt men van de wondere schepping Gods van de majestueuze zee. Hoe aangrijpend is haar aanblik. Nimmer is zy rustig. Altyd in beweging. Maar steeds is haar aanzien verschillend. Betoovrend schoon is zy by avond, by nacht, wanneer over het zwart-blauw van de ontzaglijke onvaste water massa de maan haar zilvren glans laat schijnen, die waaiervormig blank-grys-blauw verloopt in het zwart van den nacht. Nooit wordt het oog moede van het staren op die altoosdurende deining, rustig naderend in de majesteit van bewuste kracht, schuimspattend, opstuivend tegen de drijvende, haar doorklievende zeemon sters, haar sappig schuim als een wonder weefsel, wit als sneeuw en fijn als kantwerk, heenkrul- lend over het ingedeukte water, dat in verband met 't licht, dat daarop valt, een wonderlijke variatie van kleurschakeering, diep-zwart-blauw, donker groen, zacht teer groen, grys blauw vertoont. Doch majestueus is de zee, wanneer de storm opsteekt, en geweldige heuvelrijen, opstijgend, verdwijnend, zich weer sain enrol lend, opbruizend en brullend met donderenden val neerploffend, gierend en zuchtend opstijgend, schuimschuddend voortrollen in eentoonigen cadans of aanstormen op de zeekolossen van schepen, die, hoe groot ook, wiegelend op- en neer gaan als een nietig stuk hout. En wan neer dan het loeien van den storm raast over het dek, en het giert en fluit langs mast en touw, het stortwater spat over het schip, en de lucht brullend en donderend baan zich zoekt onder de opgejaagde kiel, zoodat het stootend en stampend vaartuig dreigt te breken, dan beseft de kleine rnensch zyn nietigheid en kan zyn hart van ontzetting beven. Een wondere macht is de zee „groot grootsch, even zeer ongepeild, ondoorgrond." Maar hoe machtig getuigt de. zee van de majesteit Gods, die haar op zyn almachtswoord schiep, die in dat ongepeilde diep zoo wonder leven, zulk een heirleger van zyn schepselen onderhoudt, die de winden loslaat, maar ook weer den storm doet bedaren, en veilig geleidt op het veelbewogen pad. Ja, hier hoort men den orgeltoon van den machtigen natuurpsalm: De rivieren ver heffen 0 Heerede rivieren verheffen haar bruisen, de rivieren verheffen haar aanstooting, doch de Heere in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van groote wateren, dan de ge weldige baren der zee. Ps. 93 3, 4." Belangrijk zyn de schetsen, die handelen over Holland in Amerika, van Raalte en de Hollandsche nederzetting, de scheiding van 1857, de christelijke gereformeerde kerk, het Amerikaansche leven in zyn licht en zyn scha duwen. Wy beginnen dan iets te verstaan, welk een eigenaardige plaats en taak, onze mannen daar hebben in dat groote en in vele opzichten merkwaardige land. Hier is een man aan het woord, die de geschiedenis kent en die met groote nauwkeurigheid weergeeft wat hy gezien en gehoord heeft. Wij zyn dankbaar, dat deze Professor ons deze schetsen en herinneringen geschonken heeft en wy kunnen deze degelijke en tevens aangename lectuur van harte aanbevelen. Dit werk vinde ook zijn weg tot de bibliotheken onzer vereenigingen, want wy vertrouwen dat ook onze jeugd het met belangstelling zal lezen Bouma. CORRESPONDENTIE. De volgende week hopen we met een Feuil leton „Een Dorpsgeschiedenis, door Zelandia" te beginnen. Redactie. RING SEROOSKERKE. Openbare Vergadering op Woensdag 23 Oc tober, des avonds 7 uur, in de Geref. Kerk te Brigdamme. Vr. A. J. Huysman van Grypskerke hoopt daar te behandelen: De Geref. jongelingen de geestesstroomingen van onzen tijd. Vr. J. Janse van Vrouwepolder wenscht in te leiden: De stryd om het recht op sociaal terrein. Secundus vr. C. Christiaanse van Serooskerke met het onderwerpEerlijkheid. HET BESTUUR. A^vai'tentlëii. Ondertrouwd: (by Volmacht) J. J. MEEUWSE Coupeur en G. A. VAN BEEST. Medan (N. O. I.) "Rottod^ 17 0ctober 1912" Joost van Geelstr. 36 B. Huwelijksvoltrekking 30 October a. s. 1. Vorsterman van Oyen. Handboek voor den Landman en Hovenier f 1,80. No. 2. Fol- kertsma. Een woord over land- en tuinbouw, voeding van het vee, mesten der varkens, enz. f 0,60. 3. Over het kribbenbijten der paarden, tevens handleiding voor paardenliefhebbers f 0,80 4. Handleiding voor de Ooftboomkwee- kery, f 1,25. 5. De tuberculose by het vee, byna 200 bladz. f 1,6. De vruchtboom- kweekery, met 14 figuren f 1,25. 7. Veeartseny- recepten door J. Brujjn, 6e druk. 8. De ervaren paardenkooper, of een aanwijzing om de paar den te onderzoeken. 9. Wetboekje voor iedereen, en No. 10, 11 en 12 nog 3 werkjes op den koop toe, waarde f 1,Deze verzameling, voor iede- ren landbouwer of veehouder schatten waard, nu voor slechts f 1,25 franco. Zend postwissel aan en vraag Landbouwpakket. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbyt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver beonden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers. Uitstekend adres voor DROGE en AAN GEMAAKTE YERYEN. Olieën, Lakken, Vernissen, Noirine Kachellak. Sponzen, Zeemen, Borstels, Dweilen, enz. Fokker's Levertraan, Abdijsiroop, Klooster balsem, Sanguinose, Sanatogen, Eiwitstaai, Staalpillen, Foster's Maag- en Nierpillen,Boom's Maagpoeder a 70 cent de doos, Pinkpillen, Beechamspillen, echte Haarlemmerolie, enz. enz. Prachtig GOUD-, ZILVER- en KOPER BRONS in doozen van 10, 15, 20 en 25 cent per stuk. SUNLIGHT ZEEP 24 cent per pak. Billijke prjjzen. 5 Bon. Aanbevelend, boeken van f4,25 nu voor fl,franco thuis. No. 1. P. A. v. d. Berg. Land- en volken kundig woordenboek des Bijbels, met inleiding van J. H. Gunning, oorspronkelijke pry s f3, No. 2. De vreemde woordentolk. Verklarend woordenboek, van pl.m. 25000 vreemde woorden door Fokko Bos, Leeraar Ned. Taal en Letter kunde, f 1,25 Deze twee onmisbare boeken, op ontvangst van postwissel a f 1,franco thuis. Wie No1 gecartonneerd wenscht zende f 1,25 aan Schryf er vooral bij, voor de 2 woordenboeken. By het koopen van een Orgel stelle men de volgende eischen le. Het binnenwerk moet van een be proefd fabrikaat zyn (o.m. van zeer droog hout zyn vervaardigd). 2e. De toonsehakeering der verschillende registers moet duidelijk hoorbaar zyn en overeenstemmen met de namen op de registers voorkomend. Er zyn n.l. veel Orgels in den handel met een groot aantal registers, maar waarbij tevergeefs naar verschil in klank wordt gezocht. 3e. De kast moet fijn afgewerkt zyn en geheel naar den smaak van den kooper. Men wende zich met vol vertrouwen tot de firma die reeds vanaf het jaar 1890 duizenden instrumenten in ons land met succes heeft geplaatst. Het beroemde fabrikaat voldoet aan al de te stellen eischen. Tot een bezoek aan de Orgelmagazynen wordt ieder belangstellende beleefd uit- genoodigd.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3