BIJBELVERKLARING gratis. fl.H, Landbouwers. WANMOLENS met ZEEFTEN en AARDAPPELSORTEERDERS. LEERREDENEN-PAKKET. H. VERHOOG, fioekh., N1JKERK, Drogisterij „DE ZON". H. VERHOOG, NIJKERK. D. H. LITTOOIJ Az., Henry, Het Oude Testament, Gij zult den Naam des Heeren, nws Gods, niet ijdellijk gebruiken. Voor een goud tientje. Kerk en Schoolnieuws. Vrederust. Statistiek Geref. Kerken. Ofticiëele .Berichten. ZENDINGSDAG 11 SEPTEMBER. Het programma voor den aanstaanden Zen dingsdag is als volgt: Voorm. 10 uur: Bidstond. VoorgangerDs. F. STAAL van Colijnsplaat. Nam. 1 uur Ds. J. B. NETELENBOS te Middelburg: „De beteekenis van Jezus' Zendingsbevel voor onzen tijd." Ds. D. POL te Vlissingen„Geloof, liefde en hope, als Zendingsmotieven," Ds» J» H. LAMMEETSMA te Axel: „De Zen ding in het licht van de hoofdsom van Gods Wet". Ds. L. VAN LOON te Koudekerke. Slotwoord. De bidstond zal gehouden worden in de Gasthuiskerk te Middelburg, de namiddag bijeenkomst, bij gunstig weer, in eene weide aan den Seissingel. Entreegeld op het terrein20 cent voor volwassenen en 10 cent voor kinderen. Namens de Deputaten, G. DOEKES, Scriba. Ysrantwoordlpg van Liefdegaven. Advertentlën, Consistorie der N. Middelkerk, Woensdag a. s. 4 Sept., 's av. van 78 uur. Uitgeloot zyn sen aandsel ad f200 Ho. 50, on vijf aandeelen ad f 5, Ho. 13,38,54,66 en 68. ORANJEAVOND op Woensdag 4 September, Beden ontvangen Firma N. VERHULST. H. VERHOOG, NIJKERK. L. JAHSE T h. F. Dleleman. K» Noordstraat, Middelburg. Uitstekend adres voor DROGE en AAN GEMAAKTE VERVEN. Vakkundigs bereiding gewaarborgd. Boekhandel en Stoomdrukkerij te TEBNEUZEN, HENRY, Nieuwe Testament, 3 deelen, in prachtbanden verkrijgbaar voor f 17.25, franco geleverd. Door Gods goedheid werden we verblijd met de voorspoedige geboorte van een welgeschapen Dochter TRIJNTJE. N. POSTEMA, v. d. m. W. POSTEMA-Wits. Beilen, 26 Aug. '12. Het zorgvuldig gewonnen geld van vele jaren had hy prys moeten geven, toen hy op het punt was, zyn doel te bereikenbedelarm stond hy daar nu. Maar toen dat kind zyn ruwe hand greep, en aan zyn borst uit weende van blijdschap kon hy God danken, waar een betere stem in hem sprak: „Een menschenleven is meer waard dan een buidel gestempeld metaal de winst gaat het verlies zeer verre te boven." Ja in dubbel opzicht; want hy was tevens van zyn geldzucht genezen, en hy leerde een schat zoeken in de hemelen. Een landbouwer, die de gewoonte had te vloeken, was op zekeren dag by zyn buis aan 't werk met een paar ossen. Daar de ossen niet naar zyn zin liepen, legde hy de zweep er over en sprak tegelijk menigvuldige, Godslasterlijke woorden. De ossen braken los, de man ver volgde ze, bracht ze terug en begon ze weer geweldig met de zweep te slaan en even vrees lijk te vloeken. Zyn zoontje, dat zoowat begon te praten, begon hem nu zyne Godslasteringen na te zeggen, maar niet zoodra hoorde de vader dit, of er kwam eene geheele ommekeer in zyn wezen. Hy stond stil, liet de zweep vallen, en verviel in diep gepeins. Een stroom van gedachten welde op in zyn getroffen gemoed, en deze ge beurtenis had zulk een invloed op hem, dat hy tegen de zonde leerde strijden, en ze geheel naliet. Maar 't was ook tegelyk het middel tot zyne waarachtige bekeering. Hy leerde vrede zoeken, en vond dien aan den troon van Gods genade. Zyne kinderen voorgaan in het vloeken, in het ijdellijk gebruiken van den Naam des Heeren, is het niet vreeselyk, niet ontzettend? Zyn kinderen, die aldus, en dat door eigen ouders, voorgegaan worden, niet diep te beklagen En toch, in hoevele gezinnen, door hoe menig vader door hoe menige moeder ook geschiedt dit. Te meer nog is zulk voorgaan vreeselyk, zoo men zijnen kinderen den H. Doop liet toe dienen en beloofde hen te zullen opvoeden in de leer van Gods H. Woord en in Zyne vreeze. o, Niemand ga zyne kinderen voor in het vloeken, maar wel in het heiligen van den Naam des Heerenwelke Naam wy niet dan met vreeze en diep ontzag hebben te gebruiken. En behaagde het den Heere, naar den rykdoin zijner onuitsprekelijk groote barmhartigheid, dien landbouwer door het hem navloeken van zyn zoontje tot nadenken te brengen, ja, hem als een vuurbrand uit het vuur te rukken, nie mand misbruike dit voorbeeld, om te zeggen „Laat ons het kwade doen, opdat het goede daaruit kome, welker verdoemenis rechtvaardig is" Rom. 3 8. Zij zaten met elkander in den scheerwinkel, het groepje jongelieden en terwijl zy hun beurt afwachtten, spraken zy in luchtige taal van wat zy al of niet geloofden en van wat zy al of niet durfden doen. Eindelijk zei één van hen, dat wat hem betrof hy voor een goud tientje afstand deed van zyn wissel op de eeuwige zaligheid. Hy geloofde niet aan de eeuwigheid. Een bejaarde heer hoorde dit aan en mengde zich in het gesprek met de vraag„wat hoor ik u daar zeggen?" De aangesprokene lachte en herhaalde zyn woord. De heer, die nog al kennis had van het menschelyk hart, haalde stilzwijgend zyn lederen geldbeurs uit den zak, nam er een goud tientje uit en gaf dat aan den barbier in handen. Toen vroeg hy pen en .papier en zeideWelnu jonge vriend, ga gy by de tafel zitten en schryf op hetgeen ik u voorzeg: dan is dit geld voor u. Eenigszins onthutst door het kalme en diep ernstig op treden van dezen heer ging de jongeling zitten en nam al bevend de pen op. Toen sprak de heerschrijf„ik ondergeteekende, A. B. ver klaar hier schriftelijk in de tegenwoordigheid van God en menschen, dat ik afstand doe van Eer nog de verklaring was vol schreven wierp de jongeling met hoog rood gelaat de pen neer, en met gedwongen glim lach sprak hy„zóó had ik het toch niet be doeld; ik schertste maar!" Hy durfde zulk een verklaring niet schrijven, nog minder onderteekenen. Waarom niet. Hy had een geweten dat hem beschuldigde. Hy wist dat God is, hy erkende de godsdienst, hy was als kind byna Christen. Het gezelschap van dezen jongeling is zoo groot. In weerwil van schijnbare onverschilligheid, van beuzel achtig gedrag, snoevende taal zouden zy toch voor geen geld ter wereld by geschreven acte afstand doen van hun besef der eeuwigheid. Velen begeeren noch verwachten de eeuwige zaligheid te verliezen. DRIETAL te Houwerzylds. K. v. d. Beek te Dirkshorn ds. P. H. de Jonge te Sleeuwyk ds. J. v. d. Sluis te Varsseveld. BEROEPEN te Kamerik (2e maal) ds. J. Ozinga te Weer- dingerveen te Zalt-Bommelds. G. de Jager te Wolfaartsdyk te Zonnemaire ds. F. Bruinsma te Glanerbrug te Bozuin en te Ambt-Vollenhoven B cand. B. v. Halsema te Nyeveen te Wons cand. W. S. Pontier te Rotterdam te Houwerzylds. P. H. de Jonge te Sleeuwyk. AANGENOMEN naar Duisburg ds. W. B. Renkema te Renkum. BEDANKT voor Tholen: ds. G. Meyer te Marum; voor Lutten a.d. Dedemsvaart: ds. G. Doekes te Nieuwdorp voor Alkmaards. F. W. H. Bramer te Hein- kenszand. Ds. J. A. de Bruyn, van Oud-Vossemeer, heeft Zondagmorgen naar aanleiding van Handel. 26 22a met zyn gemeente herdacht zyn 40jarige ambtsbediening. Woensdagavond is inhetKerk- gebouw dit feit feestelijk herdacht, waarby ver schillende sprekers het woord voerden. Cand. J. A. Tazelaar, van Weesp, stelt zich voorloopig niet beroepbaar, doch zal gaarne op uitnoodiging de gemeenten des Zondags dienen. Op de deze week gehouden vergadering van het Bestuur der Ver. tot Chr. Verz. van Krankz. in Zeeland, werd met alle stemmen besloten ds. L. Aalders van Westkapelle, die ten volle op den grondslag der Vereeniging staat, uitgedrukt in hare Statnten, te benoemen tot geestelijk verzorger van de Stichting „Vrede rust" met ingang van 1 Nov. a. s. Ds. J. H. Donner, Voorzitter der Vereeniging, die bereidwillig van den aanvang af de geeste lijke leiding der Stichting op zich had genomen, maar thans met het oog op zyn veelvuldige werkzaamheden het noodig achtte, dit verzor gerschap neder te leggen, blijft in zyn functie als Voorzitter aan de Vereeniging verbonden. Ook dit laatste wordt ongetwijfeld door alle voorstanders van de Vereeniging en hare Stich ting met blijdschap vernomen. Januari Juli 1912. Het eerste halfjaar van 1912 werden uitgebracht 123 beroepen, waar van 88 op dienaren des Woords en 35 op pro ponenten. Van de 123 beroepen werden aan genomen 21 door predikanten -en 7 door proponenten. Het aantal dienstdoende dienaren des Woords vermeerderde, door de over komst van een predikant uit de oud-Geref. kerk van Pruisen (graafschap Bentheim) en door de toelating van 5 proponenten tot den dienst van Woord en Sacramenten, met 6. Ver minderde echter, door overlijden van de pre dikanten Hummelen, Folkerts en Vlug, door emeriteering van de predikanten Schoenmaker en Notten en door eervol ontslag van ds. Stef- fens met 6, zoodat hun aantal geen wijziging ondergaan heeft. Twee proponenten hebben een roeping aangenomen, maar moeten nog hun laatste kerkelijk examen doen, terwijl nog drie hun eerste kerkelijk examen afgelegd heb ben en beroepbaar zyn verklaard. Voorts heb ben nog 5 studenten candidaats-examen gedaan, die na verloop van eenige weken ook be roepbaar zullen zyn. Het aantal emeriti- predikanten verminderde door overlijden van de predikanten Brunemeyer, Van de Kamp, Diermanse en Goris met viervermeerderde door emeriteering van de predikanten Schoen maker en Notten met twee, zoodat dit aantal met twee is verminderd. Het aantal kerken, dat beriep en nog beroept, bedraagt 77van deze kerken zagen 29 haar poging met gunstig gevolg bekroond. Eèn beriep dit jaar reeds vijfmaal, 11 driemaal, 25 tweemaal en de ove rigen eenmaal. Vacatuurbeurten Classis Middelburg. GAPINGE. 6 Oct. ds. Wielenga. 20 ds. Veen. 3 Nov. ds. Ferwerda. 17 ds. v. d. Hoorn. 8 Dec. ds. Scheele. 22 ds. Bouma. Kruiningen, 26-8-12. Tot Herder en Leeraar werd alhier beroepen cand. W. S. Pontier te Rotterdam. Namens den Kerkeraad, C. Lavooij, Scriba. HeiJcenszand. Zondag j.l. maakte onze Herder en Leeraar ds. F. W. H. Bramer, de gemeente bekend voor de roeping naar Alkmaar te heb ben bedankt. Namens den Kerkeraad, L. van Vessem, Scriba. CLASSIS AXEL. De kerken in de Classis Axel worden opge roepen tot een vergadering D. V. te houden Donderdag 3 October, 's morgens half 9 in de Geref. Kerk te Terneuzen. Punten voor het agendum gelieve men in te zenden vóór 15 September by eerstonderge- teekende. Oostburg, 26 Aug. 1912. Namens den raad der roepende kerk, Ds. W. van 't Sant, Praeses. I. Catsman, Scriba. Veere, 25 Augustus 1912. Heden werd onze gemeente opnieuw verontrust, doordat onze geachte leeraar ds. A. Scheele bekend maakte eene roeping te hebben ontvangen van de Geref. kerk te Kapelle-Biezelinge. Geve de Heere ook ditmaal Z. Eerw. licht en wijsheid, eene beslissing te mogen nemen zooals. het meest tot eere Zyns naams en tot zegen en blijdschap onzer gemeente strekken kan. Namens den kerkeraad, J. J. Verton, Scriba. Zonnemaire28 Augustus 1912. Onder leiding van onzen consulent Den Wel. Eerw. Heer ds. B. Meyer, werd j.l. Zondag alhier tot Herder en Leeraar beroepen: De WelEerw. Heer ds. F. Bruinsma, van Glanerbrug. Geve de Koning der kerk dezen Zynen Die naar in 'thart met volle vry moedigheid deze roeping te mogen opvolgen. Namens den Kerkeraad, S. de Roo, Scriba. Gr-i/jpskerke, 27-8-12. Zondag j.l. maakte onze geachte Leeraar ds. Koopmans de gemeente bekend eene roeping te hebben ontvangen van de Ger. Kerk te Stellendam. De Heere geve Zynen dienstknecht genade om in dezen de wil van Hem, zynen Zender, te kennen en te volgen. Intusschen is het de bede van kerkeraad en gemeente, dat ZynEerw. voor die roeping moge en kunne bedanken. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Grypskerke, A. Gesciiiere, Scriba. Grypskerke. D.V. Zondag 1 September, des avonds om 6 uur, zal in de Geref. Kerk alhier een openbare vergadering gehouden worden, inzake de Zending, waarop br. J. Geertse een onderwerp zal inleiden. Allen zyn welkom Namens Gecomm. t. d. Zending, S. Verlare, Secr. Zendings-Vereeniging Middelburg A, Gevon den in de Kerk-collecte f 2,10 en ontvangen uit het busje van Mej. F. f 6,10. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen tjjdens de ziekte en by het overly den van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. P. DE PUTTER—Balkenende. Axel, 30 Aug. 1912. Ter betaling van de coupon van 1 Sept. en der uitgelote aandeelen zal D.V. worden zitting gehouden in de Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Vlissingen, P. G. LAERNOES, Scriba. AFDEELING MIDDELBURG. 's avonds 8 uur, in de Zaal Bogardstraat. Spreker: ds. J. B. NETELENBOS. Voorts zullen Zang, Muziek en Voordrachten elkander afwisselen. Leden en Begunstigers met hunne vrouwen vrjjen toegang, niet leden 5 cent. Tusschen de pauze bestaat gelegenheid zich van ververschingen te voorzien. Tooit u met Oranje. Insigne op de borst. HET BESTUUR. Des Donderdags op de Markt te bezichtigen. Aanbevelend, b.d. Watertoren, Middelburg. Nu de tyd van lezen weer aanbreekt, hebben we, even als andere jaren, weer getracht een Leerredenen-pakket saam te stellen, daar die al tyd nog al aftrek vinden. Lees maar weer eens wat een koopje. No. 1 en 2 is getiteld „Zoekt in de Schrift." Meditatiën of overdenkingen door Büttner. Twee dikke deelen, byna 800 bladzijden. Prys f 4,50. No. 38. Zestal leerredenen door ds. Simons. 914. Zestal leerr. door dr. Kohlbrugge. 15. De toekomst van het Chr. Onderwijs, door prof. H. Bavinck. No. 16. Leerrede door ds. Wisse, over Openb 2 vers 1217. No. 17. Kerk visitatie door ds. van der Sluys. 18. Leerrede door ds. Verhey, over Jakobs Worsteling. 19. Uit de Godgeleerdheid, door ds. Visscher. 20. Leerr. door ds. Elzinga. 2223. Twee leerr. van dr. M. Luther. 24. Rede van ds. Kouwen- hoven, en ten slotte nog drie verschillende wer ken van dr. A. Kuyper. Dat is dus 25 Ex., met twee dikke boeken van f 4,50, nu by uitverkoop voor slechts f 1, (en 20 cent voor porto) franco thuis. Zend postwissel a. u. b. aan en schryf er vooral byVoor Leerredenen-pakket. Wie de Nos. 1 en 2 in stempelband wenscht zende f 1,50. (Vraag onzen Catalogus met Suple- ment, byna 5000 No.) Olieën, Lakken, Vernissen, Noirine Kachellak. Door reuzenvoorraad sterke Dweilen vanaf 10 cent. Sunlightzeep a 24 cent per pak. DACHSEL's Bijbelverklaring over het O. Test. 4 groote deelen, splinternieuw, niet in linnen maar in halfleeren Stempelbanden, vroeger byna f 35,nu voor slechts f 15,franco thuis. Wie postwissel zendt a f15,ontvangt er gratis by de verklaring van MATTHEUS ook door Dachsel, prys alleen f2,52V2. WieMattheus ook gebonden wil, zende f 15,50 aan zendt gaarne aflevering I van met prospectus, aan ieder ter inzage. Levering buiten Terneuzen ook franco.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3