Bijbelverklaring HENRY Handel in Firma VAN DORT. alle soorten versche Visch, verder Zouteviscb, Stok- visch enz. JVieuwe Holl. Haring, gerookte Faling. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Ken Zendingsrekensom De macht van het Kleine. Advertentiën. 1887. 1912. Gsrardus Nicolaas Nonnskss Johanna ds Windt Prof. Dr, H. BAVIN C K. W 15 CBnt par week, •f. H. KOK te Kampen. Visclihandel «Be Noordzee". Brouwershaven, 16 Juli 1912. Heden moesten wy vernemen, dat onze geliefde leer aar, de Wel eer w. heer ds. B. Meyer, eene roeping had ontvangen naar de Geref. kerk te Kapelle- Biezelinge. Aan den eenen kant deed het ons goed dit te mogen hooren. Aan den anderen kant deed het ons pynlyk aan tot de wetenschap te moeten komen, dat men niet ophoudt pogingen in het werk te stellen, om ons, kon het zijn, van onzen leeraar te ontrooven. Naar onze bescheiden meening is het werk, dat de Heere hem te dezer plaatse op de han den heeft gesteld en ryk gezegend wordt, nog niet afgedaan en wy twyfelen er geen oogen- blik aan, of Z.Eerw. is in deze hetzelfde ge voelen toegedaan. Het is daarom de bede van kerkeraad en gemeente, dat de Heere onze God onzen leeraar in het harte geven zal om, hoe gaarne men hem ook elders wil, tot ons te zeggenik kan, ik magik zal nog niet weggaan en 'k blyf dus by u. Namens den Kerkeraad, J. Nieuwdorp. VERGADERING der Classis Middelburg, gehouden den lOen Juli 1912 in de G asthuiskerk te Middelburg. Nadat ds. Scheele van Veere op de gebrui kelijke wyze de vergadering geopend had, zagen op zyn verzoek de pred. Boeyenga en van Loon de credentialen na. Zy rapporteerden dat alle kerken wettig waren vertegenwoordigd, en dat O. en W. Souburg een diaken had afgevaardigd, aan wien, de redenen gehoord, door de classis keurstem gegeven werd. Als moderamen fun geerde ds. T. Ferwerda, praesesds. G. F. Kerkhof, assessor; ds. K. Veen, le scriba; ds. J. B. Netelenbos, 2e scriba. By den aanvang der werkzaamheden wordt ds. Scheele door den praeses met zyn beroep naar Lutten gelukgewenscht, waarvpor deze dank zegt. Daarna werden de notulen gelezen en na eenige opmerkingen goedgekeurd. By rond vraag naar art. 41 D. K. O. ontvangt Gapinge de gevraagde vacatuur-diensten en meldt Mid delburg A dat zy bezig is aan 't door de classis inzake ineensmelting genomen besluit een be gin van uitvoering te geven. Een schryven van den Penningmeester der Prov. Kas Art. 13 wordt voor kennisgeving aan genomen, en den classicalen penningmeester in verband met de in dat schrijven gemelde zaken eenige instructies gegeven. Het rapport der afgevaardigden naar de laatst gehouden Prov. Syn. wordt by monde van br. Punt uitgebracht. Eenige vragen worden naar aanleiding van dat rapport gedaan en beant woord, terwijl daarna de rapporteur dank ge zegd wordt voor zyn breed verslag. Ds. Kerkhof rapporteert inzake Zending, dat de kerk van Vlissingen hem de Pinkstercollecte 1912 heeft afgedragen, maar hem tevens heeft gemeld dat zy de Zendingsbydrage van f 250 op f 200 verlaagt. De classis bewilligde in die verlaging, maar sprak tevens op advies van ds. Bouma dit uit, dat, nu 't verschil van opvat ting inzake de storting van toegezegde Zen dingsbij dragen, de Pinkstercollecte al of niet inbegrepen, tusschen enkele kerken in de classis eenerzyds en de classis zelve anderzijds, opge lost is, voortaan geen verlagen van Zendings- bydragen aan eenige kerk zal worden toege staan zonder voldoende gronden daarvoor te heeben aangewezen. Voorts zal ds. Kerkhof in de Nov. classis een begrooting indienen voor 1913, en rapport uitbrengen over den stand der Zendingsfinantiën in de classis over 't jaar 1912. Middelburg A's voorstelDe classis benoeme een correspondent voor den arbeid onder de Hollanders in Rijn-Pruisen, geamendeerd door ds. Wolf om voor „in Ryn-Pruisen" te lezen „buiten Nederland" werd verworpen. De classicale penningmeester gaf nog enkele inlichtingen omtrent 't uitgebrachte classicaal finantieel verslag. Hy ontving machtiging om van de nog aanwezige pandbrieven zoovele te verkoopen als noodig zyn om de door hem voorgeschoten gelden te restitueeren. Vlissingen werd aangewezen als roepende kerk voor de classic, verg. in Nov. te houden. By de omvraag deelt Gapinge mee, dat zy van plan is by de Generale Syn. te protestee ren tegen 't op de laatst gehouden Prov. Syn. genomen besluit inzake de grensregeling Veere- Gapinge. De classis benoemde een commissie, bestaande uit de D.D. Netelenbos (met de saamroeping belast), Wielenga en ouderling J. Louwerse, die de classis zal rapporteeren omtrent gemeen schappelijk diner, 't rooken en omtrent de vraag of 't niet billyk is de afvaardigingsonkosten naar de classis te laten dragen door de classis zelve. Ds. Wielenga vroeg hoe 't stond met de brochure aangaande de verhouding van onze kerken tot kerken buiten ons, en kreeg ten antwoord, dat de commissie voor deze zaak met haar arbeid nog niet gereed is, terwyl hy op zyn 2de vraag, of 't classic, besluit inzake vergoeding van predikbeurten op Vs pCt. van 't traktement, alleen voor vacante kerken geldt, dan wel voor alle kerken, geen antwoord kon ontvangen, wijl de notulen dier verg., waarin dat besluit is genomen, niet ter tafel waren. Ds. Bouma deelt mede namens zyn mede visitator de mededeeling dat zy aan Vrouwe polder, op een vraag harerzijds, inzake 't der classis bekende geval van attestatie-aanvraag, 't advies hebben gegeven, dat die leden van Serooskerke, die zich by Vrouwepolder wen- schen te voegen, opnieuw een attestatie by de kerk van S. moeten aanvragen. Op de vraag of de classis met dit advies meeging, antwoordde zy met 25 tegen 5 stemmen bevestigend. Op de vraag van Serooskerke wordt de ac- tuarius machtiging verleend èn aan de kerk van Serooskerke èn aan de depp. Synodi inzake protest Serooskerke toegang te geven tot 't classicaal archief. By rondvraag art. 43 D. K. O. wordt 'tfeit geconstateerd dat Oostkapelle slechts door één afgevaardigde vertegenwoordigd was. Op de volgende verg. zal deswege gevraagd worden naar de reden van afwezigheid van ds. de Kruy- ter en br. K. Melis. De notulen worden daarna gelezen en goed gekeurd, waarna ds. Koopmans de vergadering voortgaat in dankzegging. Namens de classis voornoemd, K. Veen, Scriba. KORT VERSLAG van de buitenge wone vergadering der Classis Axel, ge houden te Terneuzen 11 Juli 1912. Art. 1. Ds. Hulsteyn opent, namens de roepende kerk van Terneuzen, de vergadering op gebruikelijke wyze. Art. 2. De credentiebrieven worden door eene commissie nagezien en in orde bevonden. Art. 3. In het moderamen nemen plaats ds. Hulsteijn als praeses, ds. Bruins als scriba en ds. H. v. d. Wal als assessor. Art. 4. Heeft plaats het peremptoir-examen van den Eerw. Heer G. R. Kuijper, beroepen Dienaar des Woords te Schoondyke, in tegen woordigheid van de Dep. art. 49, K. O. ds. Bouma, ds. van der Veen, ds. Staal en ds. van der Kooi. Voornoemde broeder wordt met alle stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Art. 5. Een verhoogde subsidie-aanvrage door een der Kerken uit de classis wordt voor- loopig toegestaan voor den tyd van één jaar. Art. 6. Als roepende kerk voor de eerstvol gende vergadering wordt aangewezen de kerk van Oostburg, terwyl de tyd van samenkomst wordt bepaald op den len Donderdag in October 1912. Art. 7. De assessor eindigt met dankgebed. Namens de classis Ds. H. van der Wal. Zendings- Vereeniging Middelburg A. Gevonden in de collecte f 0.50, waarvoor vriendelijk dank zegt de Penningmeester, A. D. Littooij Az. Ontvangen voor de Zending De nagekomen Pinkstercollecte van Vlissin gen f 67,23. Het derde kwartaal bijdragen van Arnemuiden f 12,50, Domburg f5,—, Gapinge f 5,Grypskerke f 30,Koudekerke f 50, St. Laurens f 6,Meliskerke f 30,Middel burg A f 50,B f 25,C f Oostka pelle fSerooskerke f36,25, O. en VV. Souburg f50,Veere f 10,Vlissingen f37,50, Vrouwepolder f 12,50, Westkapelle f8, Van twee Kerken ontbreken nog de bydra gen. Ondergeteekende verzoekt opzending aan zyn adres vóór 27 Juli of anders na 25 Aug, G. F. Kerkhof, Dep. tot de Zending. 't Gaat met kerken als met menschen. Voor de armen zyn de erfenissen in den regel niet. Hulpbehoevende kerken worden meestal over geslagen by het uitdeelen van legaten en groo- tere giften. Toch hebben zij die juist noodig. Met groote letter zou ik wel willen laten drukken, wat eene groote zeldzaamheid is „Eene hulpbehoevende kerk werd aangenaam ver rast door eene belangrijke gift. Een verstandig en mild gever, die onbekend wenscht te blyven, schonk n.l. aan de Geref. Kerk te Westkapelle f200 en aan de Chr. school aldaar f 100. Har telijk dank aan dien broeder. Nog meer dan onze dankbetuiging heeft hem te zeggen 2 Cor. 9 7 God heeft een blymoedigen gever lief.) Overigensvolgens Spreuk. 19 6b zyn alle giften en legaten altyd welkomdat blyven ze zeker ook vooral voor hulpbehoevende kerken, ze blyven het ook voor onderstaande 2 adressen De Geref. Kerk van Westkapelle en de Chr. School te Westkapelle. Namens beiden, Ds. F. J. v. d. Ende. Buitenverantwoordelijkheid der Redactie.) OF (Slot.) Maar, laten we nu eens de zaak van een anderen kant bekijken, myn waarde lezer. Laten we onze oogen eens even heel wyd open zetten, om te zien het heerlijk nut en de zegenryke invloed der christelijke zending onder de volken der aarde. Alleen in onze Indien kunnen we dit duidelijk gewaar worden. Richt uwe oogen alleen maar op Sumatra en Borneo denkt aan het vreeselyk koppensnellen der Ba taks en Dajakker3 en aan de gruwelyke samen leving dier volken eer de zending onder hen kwam en vergelijk hun toestand van voorheen met die van thans en gy staat verstomd over de macht des Goddelyken Evangelies, over de heerlyke overwinning van het Goddelijk kruis van onzen gezegenden en heerlijken Heiland Jezus Christus, het leven en de opstanding der volkeren. En wy dan? Wat leert ons de ge schiedenis van ons eigen vaderlandvan de eerste bewoners van het land „ontwoekerd aan de baren" Welk christen heeft nooit kennis genomen van de historie der zending, met bloed beschreven Zendingshistorie is bloedgeschie- denis. Ons land is doorweekt van heilig marte- laarsbloed. O, laat ons toch tol betalen, de tol der dankbaarheidniet in de eerste plaats aan ons voorgeslacht, maar aan onzen God, die ook ons gebracht heeft het Evangelie van het kruis, dat redt en behoudt ten eeuwigen lévendie ook, ook ons, in onze vroegste voorouders, ver lost heeft uit de macht van het duistere en in zoo menig opzicht gruwelyke heidendom. Is de heerlyke zending ons geen twee centen per week waard Is een menschenziel, die van den eeuwigen dood gered kan worden tot het leven in en met Christus, ons geen twee centen waard. Gaat de waarde van een menschenziel niet boven alle schatten van heel de wereld O ja, het is waar, ik stem het u van harte toe de gelden noodig voor de instandhouding van den zendingsarbeid moeten over 't alge meen komen niet uit de beurzen der rijken, maar van de penningen der kleine luijdens\ O zeker, er zyn ryken die voor dien arbeid geven. Telkens lezen we van giften, van groote giften zelfs en van testamentaire beschikkingen van rijke menschen, en de zending is er zeer dankbaar voor, maar toch, het valt niet te ont kennen, voor het grootste deel drukt de finan- ciëele last der zending op de schouders van hen die niet tot de ryken der aarde kunnen worden gerekend. Inderdaad, de zaak van het Koninkryk Gods is altyd geweest een zaak van het volk der geringen, der kleinen, der zwak ken, en de enkele ryken en machtigen en grooten der aarde, die de zaak des Heeren dienden en dienen, bevestigen slechts het woord van onzen Heiland„Hoe bezwaarlijk zullen degenen die goed hebben ingaan in het Ko ninkryk der hemelen". O, dat we ons plaatsen op de heerlyke hoog ten van het Koninkryk der hemelen dat daar toe Gods Heilige Geest over ons en in ons lcome. Waarom is er zoo weinig behoefte en zoo weinig gebed om dien levendmakenden geest Dien geest, die opwekt en aan den arbeid ons zet Dat we ons, door de kracht des Geestes, opheffen uit ons gewoon, platvloersch, alle- daagsch gedoe. Laat ons, kinderen Gods, de moed grypen ons te plaatsen op dat Goddelijk standpunt waarop Christus zich plaatste en van waaruit Hy Zyne tydgenooten, en door Zyn woord ook ons, toeroept„Zoekt eerst het Ko ninkryk God en Zyne gerechtigheid en alle andere dingen zullen u worden toegeworpen". En ofschoon dit woord een meer bepaald per soonlijke beteekenis heeft en geen betrekking heeft op zending, toch stemt ge my toe, dat, wil de mensch liefde, hartelijke toe wy ding kunnen geven aan het Goddelyk zendingswerk, hy eerst persoonlijk met den God der zending in levende kennismaking moet zijn gekomen door het geloof in den Heere Jezus Christus. Hij moet zelf komen in het Koninkrijk der he melen, om door de krachten van dat Koninkrijk en zijne wetten te kunnen arbeiden als Gods mede arbeider aan de bevordering van de komst van dat hemelsch Koninkrijk op aarde. Myn broeder, mijn zuster in onzen Heere Jezus Christus, laat ik u mogen opwekken uit uw sleur- en slofleven en laat ons nog weer eens wakker worden, en vol van geloof en den Heiligen Geest. O, wy bidden te weinig, wy zyn lauw en traag geworden, en wee ons als we noch koud noch heet zyn we loopen ge vaar te worden uitgespuwd uit den mond van onzen verhoogden en verheerlijkten Christus, die Zyne kinderen wil zien blaken van ijver voor de eere Zyns Naams. Openb. 3 1421. Inderdaad, laat ik het u mogen zeggen, dat er geen heerlyker leven is, dan met God op de hemelsche hoogte te staan. Dan zult ge ervaren dat uw leven rijk wordt aan Goddelijke vol heid want dan staat gy op die heerlijke hoogte naby uwen God, vanwaar ge een machtig schoon panorama algezicht te aanschou wen krijgt en zult ge schoonheden zien in het Koninkrijk der hemelen, waarvan ge nimmer vermoeden had. Dan leert ge dingen van het Godsrijk anders, beter bekijken. Dan krygt ge groote gedachten van uwen God; dan verwacht ge groote dingen van uwen God; dan komt er geloofsjubel in uw levendan kunt ge geven, vrijwilligblijmoedig, hartelijk geven. Dan leert ge verstaan het woord van Paulus, Gods groote dienstknecht: „Ik acht alle dingen schade en drek om de uitnemendheid van Christus". O, indien ik predikant ware en dan liefst reizend prediker, ik zou de kerken afreizen, optredend met de woorden Gods en de ge meente van Christus, door myn warm woord het willen zeggen, willen roepen krachtig en luid, dat woord van myn Koning toen Hy stond op de heerlyke hoogte van zijn Godde lyken Vader„Mijne spijze is, dat ik doe den wil desgenen die Mij gezonden heeft en Zyn werk volbrenge. Zie, Ik zeg u, heft uwe oogen op, ziet omhoog, verruimt uw blik in het Ko ninkryk Myns Vaders, doet uwe oogen wyd open en aanschouwt de landen, de volken, want zy zyn aireede wit om te oogsten". Reeds in Samaria. Christus' blik reikt verder. Naar de volken. Hy ziet de volken der aarde als een groot oogstveld voor zich. Heft op, uwe oogen, kinderen Gods van deze eeuw, van deze zen dingseeuw „En die maait ontvangt loon, want de zegenende ziel zal vetgemaakt worden en „vergadert vrucht ten eeuwigen leven" geestelijke vrucht, overwinning door het Kruis Evangelie, triumph voor het ryk van onzen Christus die dood in de grond tekst staatdie een lyk is geweest en ziet, Hy leeft tot in alle eeuwigheid. Geestelyke vrucht, dat is Goddelyk loon van geestelyke zegening voor anderen en voor eigen hart en leven, leven met Christus verborgen in God, verrassingen van den Heiligen Geest op het terrein van eigen leven, opdat van het groote oogstveld van het Koninkryk Gods, een heer lyk samentreffen van allerlei zegeningen, voor zaaiers en maaierszaaiïng is uitstrooien van het zaad des Evangelies, maaien is inzamelen van de vruchten des geestes van allen die toetreden van Oost en West, van Zuid en Noord tot de gemeente die zalig wordt, „opdat zich te zamen verbly den, beide die zaait en die maait". O, ik houd het daarvoor, dat de oorzaak van geestelyke armoede, het gemis van heerlijke, geestelyke, bly de opgewektheid in het geven voor de zoo heerlyke en kostelijke zaak der zending, der Evangelieverkondiging en verbrei ding onder alle volken der aarde, hierin ligt, dat we te weinig, door den Geest onzes Gods, betreden de heilige en heerlyke hoogte van het Koninkryk der hemelen, beginnende van de heuvelhoogte van Golgotha's Goddelyk en lich tend kruis. Christus, een licht tot verlichting van alle volken. Christus, het eeuwig licht dat schijnt in de donkere wereld van zonde, onge rechtigheid en allerlei ellende. Het is onze schuld als de zending niet vor dert. God stelt zyne ware kinderen, Hy stelt zyn ware kerk tot Zyne medearbeiders en mede werkers in het groote en zegenryke werk der verbreiding van de prediking des Evangelies. Want wy zyn Gods medearbeiders, en een ieders werk zal openbaar worden en beproefd. O, zyt toch niet vleeschelyk. Want als onder u, kinderen van het huis Gods, nyd en twist en tweedracht is, zyt ge dan niet vleeschelyk, zyt ge dan geestelijk eensgezind in den zoo noodigen arbeid der zending? Tweedracht werkt verdeeldheid, verbittering en verwijdering en indien ooit, dan is het nu de zendingstyd om schouder aan schouder te staan in groote zen dingsactie. De vyand maakt zich sterk. Is de kerk dan blind voor den vyand die niet stil zit, maar heel hard werkt, in groote vyand- scbap tegen Christus. Wee ons dan, wee ons, als het oordeel begint van het huis Gods Het is onze schuld als de zending niet vor dert. Al de liefde van heel de kerk, dat is de rechtmatige eisch die zy mag doen gelden. De zending smeekt om krachtig gebed, om mannen vol des geloofs en des Heiligen Geestes. Het is onze schuld als de zending klaagt over gebrek aan liefde, over de zoo noodige gelde lijke steun de schuld onzer lauwheid, de schuld onzer biddeloosheid, de schuld onzer liefde loosheid, de schuld onzer lamlendigheid. Het is nu zulk een heerlyke tyd van opwaking op het groote zendingsgebied. Onlangs las ik daar nog heerlyk van. O God, kom met uwen Heiligen Geest en maak ons wakker, schud ons wakker, opdat we in heer lyke, yverige en trouwe werkzaamheid Uw werk mogen doen om Jezus' wil. Richt u op, volk des Heeren, uit uw zon digen dommel van lamlendigheid, ontwaakt, staat op en dient uw God ook in de zending. Is de heerlyke zending, dat groote Godswerk, ons geen twee centen per week waard? Is een kostelyke menschenziel, die van den eeuwigen dood gered kan worden, tot het leven in en met Christus, ons geen twee centen waard? C. KWIKKEL. Middelburg, 5 Juli 1912. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders en Woensdag 24 Juli hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Vlissingen, 19 Juli 1912. Verl. Glasisstraat 24. VAN opnieuw uit het Engelsch vertaald en voorzien van een voorrede door Het Oude Testament(Gen.Job) is compleet in 50 afleveringen a 30 cent, met gratis drie Stempelbanden, óf in drie prachtig gebonden deelen a f 5,30, naar keuze. Om het geld behoeft niemand het te laten want het boek kost slechts Wie kan dat niet betalen als hij dit werkelijk wil? En voor dien luttelen prys koopt u een ware schateen goudmijn. Gy zult u nooit beklagen over het daarvoor uitgegeven geld. Deze Bijbelverklaring van de gansche Heilige Schrift is ongetwijfeld de beste, die in den loop der eeuwen is verschenen. Een reuzenwerk, zooals wel te be grijpen is. En toch zorgt de heer J^H. Kok voorts voor eene uitgave van dit groote Bijbeluerk die zoo g oedk o op iè, dat zij in aller handen kan komen. Wie dit boek koopt, zal er geen berouw van hebben. Geref. Volksblad. Vraag proefaflevering en uitvoerig Prospectus by uw Boekhandelaar of by den Uitgever Aanbevelend,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3