Kerk en Schoolnieuws. Congres Evangelisatie. Buitengewone 8ynode der Geref. Kerken in Nederland. Officiëele Berichten. De Synode heeft goed gedaan een beperkt aantal exemplaren tegen den kostenden prys verkrijgbaar te stellen. De vraag, van meer dan één zyde ten vorigen jare gedaan of de Handelingen ook tegen betaling verkrijgbaar waren, behoeft nu niet meer ontkennend te worden beantwoord, althans niet voor hen, die oogenblikkelijk aanvrage doen bjj A. D. Littoojj te Middelburg. In deze Handelingen komt een „nieuwigheid'' voor. De kerk van Vlissingen namelijk heeft ver zocht dat de Part. Synode voor een volgend jaar als plaats van samenkomst Vlissingen aanwijze. Ze zal dit ongetwijfeld mede hebben gedaan om daardoor bjj de leden harer kerk te meer het kerkelijk meeleven te bevorderen. Zie, dat is het wat in onzen tijd alle leden broodnoodig hebben. Kerkelijk meeleven. Wat de kerk van Vlissingen najaagt door de ver gadering der Synode binnen haar wallen te ontvangen, laten alle kerken der provincie dat najagen door zich op de hoogte te stellen en te houden van den arbeid der kerkelijke ver gaderingen. Er is in onzen tijd zóóveel betweterijer is niet zoo heel veel degelijke kennis. In elk geval is onze kennis voor vermeerdering vat baar. Denk om het naadje van de kous J. H. Lammertsma. DRIETAL te Hoofddorp: ds. S. W. Bos te Westergeest; ds. E. Schouten te Bolnes ds. R. Zijlstra te Hoogeveen. TWEETAL te Breda: ds. M. M. Horjus te Soest; ds. B. Meijer te Brouwershaven. BEROEPEN te Kapelle-Biezelingeds. B. Meijer te Brou wershaven te Kruiningen: ds. H. Enserink te Nieuwveen te Zuidwoldeds. R. Brouwer te Genderen te Donkerbroek ds. K. Oussoren te Opperdoes. AANGENOMEN naar Schiermonnikoog: cand. H. Hasper te Amsterdam. BEDANKT voor Oosterzee en voor Wons cand. H. Hasper te Amsterdam voor Wirdumds. H. Hangelbroek te Borger. Deze week werd te Utrecht in het gebouw „Irene" de tweede samenkomst gehouden ter bespreking van de wenscheljjkheid en moge lijkheid tot het houden van een Congres in het belang van den arbeid der Evangelisatie. Een twaalftal Corporatiè'n, door de Geref. Zondagschoolvereeniging „Jachin", in samen werking met het Gereformeerd Tractaatgenoot- schap „Filippus" daartoe uitgenoodigd, waren bijeen. Eenparig werd besloten D. V. in het voor jaar van 1913 te Amsterdam een Congres in het belang van den arbeid der Evangelisatie te houden. Een Comité, bestaande uit vyf leden werd gekozen ten einde een volledig concept-plan te ontwerpen 't welk later in de volle vergadering der medewerkende Corpora ties besproken en vastgesteld worden zal. Dinsdag kwam de buitengewone Synode der Geref. Kerken in de Noorderkerk te 's Graven- hage bijeen. Zij werd geopend krachtens op dracht der roepende kérk, door dr. J. C. de Moor, predikant te 's Gravenhage, die deed zingen Psalm 122 1 en 3 en, nadat Ps. 122 (onberijmd) gelezen was, den aanwezigen het welkom toeriep, met de bede, dat het beginsel der vergadering mocht zijn in den naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft. Nog geen jaar ging voorbij sinds de Synode te Zwolle bijeenkwam en het waren dan ook bijzondere omstandigheden, die tot bijeenroeping dezer nieuwe Synode aanleiding gaven. De kerkeraad van 's Gravenhage toch ontving bericht van curatoren der Theologische School, dat naar hun oordeel de toestand der schoolkas thans toeliet een vijfden hoogleeraar te benoemen, waarom zij den kerkeraad uitnoodigden, krach tens te Zwolle genomen besluit, de kerken zoo- spoedig mogelijk in generale Synode bijeen te roepen. Veler toewijding en ijver deden de geldmiddelen zoozeer versterkt worden, dat naar de meening der curatoren het aantal hoogleer aren met een kan vermeerderd worden. Sinds veertien dagen is hierbij gekomen de emeritaatsaanvrage van prof. M. Noordtzy, welk verzoek door curatoren ondersteund wordt, zoo dat de Synode staat voor een tweetal vacatures, die vervuld moeten worden. Buitengewoon is het voorts, dat de kerken door de vanwege de particuliere synodes in den gewonen weg afgevaardigde broeders de be noeming zullen doen. Men moet tot 1882 te ruggaan om een antecedent van benoeming op deze wijze te vinden (benoeming der heeren Wielenga, Bavinck en Lindeboom), maar in dat jaar was het een gewone en niet een buiten gewone synode, die de benoeming deed. Sedert deden curatoren haar steeds, bijgestaan door bijzondere deputaten. De Kerk van 's Gravenhage verheugt zich intusschen in de eere, die haar te beurt valt. Zij gevoelt iets van de vreugde, welke David kende, toen hij in de straten zijner schoone koningsstad de feestgangers hoorde jubelen „Wij zullen in het huis des Heeren gaan", want zij gelooft, dat allen zijn opgekomen om het goede te zoeken voor het huis Gods en met haar te bidden om den vrede van Jeruzalem: wèl moeten zij varen, die de Godsstad beminnen. De benoeming, die staat gedaan te worden is van groote beteekenis, niet alleen voor de rNazireeërs Gods", daar de te benoemen hoog leeraren in het belangrijkste tijdvak van de ontwikkeling der aanstaande leeraren op hen als het ware een stempel zullen zetten, maar daardoor ook voor het leven der kerken, die straks van de diensten dier leeraren gebruik zullen maken. Het benoemingswerk van enkele uren, hoogstens van een paar dagen, zal vele jaren lang in de kerken zijn invloed doen ge voelen. Daarom mag er wel veel gebeds om de leiding des Heiligen Geestes in de harten zijn. Maar naast blijdschap is er ook droefheid, een droefheid van zoodanigen aard, dat de raad der roepende Kerk uitdrukkelijk verzocht heeft, er uiting aan te geven. De vraag toch rijst, of ons geestelijk Jeruzalem wel gebouwd wordt als een stad, die wel samengevoegd is. Nog altijd is er tweeërlei opleiding en leven de kerken ten deze èn financieel èn geestelijk boven haar stand. De kerkeraad van 's Gravenhage heeft deze zaken nog eens ernstig in het oog gevat, en kon met de Synode van Zwolle, wel niet tot een andere conclusie komen dan dat voors hands in den bestaanden toestand moet berust, maar wilde dan toch, dat hier betuigd zou worden, hoezeer hij ook dien toestand betreurt. Intusschen moet nu tot den arbeid overgegaan worden. Moge daarbij de Geest des Heeren alle bijbedoelingen doen wijken en de aanwe zigen alleen de groote belangen doen behartigen, voor welker bevordering men bijeen is. Moge het verhevene, gewichtige, verantwoordelijke van het werk, hen biddende maken en klein doen zijn in zich zelf. Vele zijn de moeilijk heden, welke Gods kinderen ondervinden, wan neer zij om des huizes de3 Heeren, huns Gods wil, het goede voor Jeruzalem zoeken, maar zij heffen niet vergeefs hunne oogen op tot Hem, die in de hemelen zit. Besluitende met de woorden van Ps. 123 doet spr. van de berijming van dien psalm het eerste vers zingen, waarna hij voorgaat in gebed. Het moderamen der Synode wordt daarop aldus geconstitueerdds. Hoekstra van Arnhem, praeses, dr. De Moor van 's-Gravenhage, as sessor, ds. De Geus van Lemmer en dr. Keyzer van Tiel, scribae. Nadat deze broeders zitting hebben genomen betuigt de praeses dank aan de Synode voor het vertrouwen in hem en de andere leden van het Moderamen gesteld, aan de kerk van 's-Gravenhage voor den voorbereidenden arbeid door haar als Synodale kerk verricht en aan dr. De Moor voor het woord, door hem bij de opening gesproken. Voorts verzoekt hij de hoogleeraren der Theol. School, benevens de dienaren des Woords in de kerk van 's-Gravenhage en de Curatoren der Theol. School, die niet stemhebbend zijn, als adviseerende leden plaats te nemen. Van de hoogleeraren der Theol. Faculteit van de Vrjje Universiteit is bericht ingekomen, dat zij tot hun leedwezen verhinderd zijn, de vergadering bij te wonen. De leden der Synode, stemhebbende en ad viseerende, betuigen door opstaan hunne in stemming met de belijdenisschriften der Geref. Kerken. Aan ds. Ringnalda van 's-Gravenhage wordt de zorg voor het persverslag opgedragen. De handelingen van het Moderamen der vorige Synode worden goedgekeurd. Ingekomen zijn drie stukken, die in handen gesteld worden van een commissie van prae- advies. (Een stuk van den kerkeraad van Brielle, een van een broeder uit Rotterdam en een van den kerkeraad van Leiden). De Synode gaat over in Comité-Generaal. Overeenkomstig een voorstel van het Curatorium der Theol. School wordt aan professor M. Noordt- zjj, op diens verzoek, eervol emeritaat verleend, met toekenning van pensioen. De praeses deelt dit besluit aan prof. Noordtzij mede, spreekt Z. Hooggel. op waardeerende wijze toe, betuigt hem den dank der kerken voor zyne vele diensten en bidt hem den zegen des Heeren toe. Prof, Noordtzij antwoordt in gevoelvolle woorden. Na de pauze brengt de Commissie van prae- advies rapport uit omtrent de ingekomen stukken. 1. De kerkeraad van Leiden stelde voor, om in Nov. 1913 een nationalen dank- en be destond te houden ter herdenking van de ver lossing uit de Fransche overheersching. Over eenkomstig de conclusie van het rapport der Commissie, besluit de Synode, hieraan te voldoen en aan de classis 's-Gravenhage de nadere re geling daarvan op te dragen, met dien verstande, dat rekening 'gehouden worde met wat misschien ook door andere kerken in dezen zal worden gedaan, opdat 't zooveel mogelijk een nationale dank- en bededag worde. 2. Met betrekking tot een bezwaar van een broeder te Rotterdam, tegen den kerkeraad aldaar inzake een tuchtzaak, die reeds me nigmaal ter tafel kwam wordt besloten, een laatste poging te doen, om deze zaak in loco tot een bevredigend einde te brengen en daartoe eene commissie te benoemen, bestaande uit een hoogleeraar, een dienaar des Woords en een opziener. Benoemd worden prof. Bouw man, ds. Impeta en br. v. Golverdinge. 3. Inzake een verschil tusschen den kerke- keraad van Brielle en de particuliere synode van Z. Holland (ten Z.) omtrent de uitbetaling van gelden, wordt eene conclusie genomen ten goede van den kerkeraad van Brielle. De vergadering gaat weer in comité-generaal. In behandeling komt een voorstel van de Curatoren der Theol. School inzake de nood zakelijkheid van verhooging der jaarwedden van de hoogleeraren der School (art. 8 der Hande lingen). In verband hiermede wordt toegelicht de „mededeeling" van de Particuliere Synode van Friesland ten Noorden „De Particuliere Synode der Geref. Kerken van Friesland (Noor delijk gedeelte) van oordeel, dat verhooging der jaarwedden van de reeds dienende hoogleeraren der Theologische School dringend noodig is, spreekt haar vertrouwen uit, dat bjj het besluit tot benoeming van een vijfden hoogleeraar hiermede rekening zal worden gehouden, en bedoelde benoeming met een eenigszins bedui dende verhooging der salarissen zal gepaard gaan". De Synode, met het Curatorium over tuigd dat de verhooging van het stamtrakte- ment der hoogleeraren dringend noodig is overwegende dat deze verhooging ook mogelijk is, besluit met algemeene stemmen de trakte menten vast te stellen op f 3600 en daarmee de vroeger gemaakte bepalingen aangaande het kindergeld te doen vervallen. Overeenkomstig het voorstel der Curatoren wordt besloten: a. den in de vacature-Noord tzy te verkiezen hoogleeraar op te dragen het onderwijs in de Exegese van het Oud-Testament en aanver wante vakken; b. den vijfden hoogleeraar op te dragen het onderwijs in de ambtelijke vakken en wat daarmee in verband staat (o. a. Zending en Zendingsgeschiedenis). Aan de orde komt art. 9 van de agenda, verkiezing van hoogleeraren. Curatoren der Theol. School hebben aan de Synode de navolgende voordracht aangeboden ter vervulling van de vacature-Noordtzy. 1. Dr. G. Ch. Aalders te Ermelo. 2. Dr. W. A. van Es, te Leeuwarden. En in de 5e hoog- leeraarsplaats1. Dr. J. C. de Moor te 's-Gra venhage. 2. Dr. T. Hoekstra, te 's-Hertogenbosch. De middagzitting wordt te 5 uur beëindigd, nadat besloten is tot eene avondzitting om half acht. Ds. De Geus gaat in dankzegging voor. De avondzitting wordt door den praeses ge opend met het laten zingen van Ps. 119 vers 17 en gebed. Gelijk in den middag, zoo wordt ook nu eene ernstige discussie gevoerd over de Doctoren, die op de voordracht zyn geplaatst. Naast de voordracht van het Curatorium ter voorziening in de vacature-Noordtzy worden de namen genoemd van dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage en dr. G. Keizer te Tiel. In deze vacature wordt nu gekozen dr. G. Ch. Aalders te Ermelo. Aan dezen broeder wordt hiervan telegrafisch bericht gezonden, met fe licitatie. Als vijfde hoogleeraar wordt, na eenige dis cussie, aangewezen dr. J. C. de Moor te 's- Gravenhage. Het Comité-Generaal wordt opgeheven. De Praeses doet mededeeling van den uitslag der gehouden stemmingen en wenscht namens de Synode dr. De Moor op hartelijke wijze ge luk. Den benoemden broeders wordt drie weken tijd van beraad toegestaan. Mochten zy (of één hunner) de benoeming niet aanvaarden, dan zal de Synode weder in buitengewone zitting samenkomen, nadat een nieuwe voor dracht door Curatoren gemaakt is. Aan de Curatoren wordt opgedragen, in over leg met de hoogleeraren, den datum voor het aanvaarden van het ambt vast te stellen. De officieele Acta dezer vergadering zullen geplaatst worden in Eet Kerkblad en geïnse- reerd worden in de Acta der volgende Synode. 't Moderamen wordt gemachtigd, op te treden in verschillende zaken die uit de benoemingen voortvloeien. De Praeses spreekt uit, dat deze synode kort, maar hoogst gewichtig was. Hy zegt dank aan al de broeders die haar by hare werkzaam heden hebben gediend. De kerk van 's-Gravenhage blijft aangewezen voor saamroeping der e.k. Synode. Dr. de Moor betuigt, als assessor, den Praeses den dank der vergadering voor diens uitnemende leiding. Prof. Lindeboom brengt, namens de hoog leeraren, dank voor het besluit tot verhooging der traktementen. Nadat gezongen is Psalm 105 24 en op verzoek van den voorzitter Prof. Noordtzy is voorgegaan in dank- en smeekgebed, sluit de Praeses te 10 ure de vergadering. De Standaard meldt nog het volgende uit de geheime zitting. Gelyk in den middag, zoo wordt ook nu een ernstige discussie gevoerd over de Doctoren die op de voordracht zyn geplaatst. Naast de voordracht van het Curatorium ter voorziening in de vacature-M. Noordtzy werden de namen genoemd van dr. De Moor en dr. Keizer. Be noemd wordt dr. Aalders met 30 stemmen tegen 17 op dr. De Moor en 1 blanco; en als 5e hoogleeraar dr. De Moor met 25 stemmen tegen 21 op dr. Hoekstra en 2 blanco. De Rotterdammer schrijftDr. Gerhard Char les Aalders werd 25 Maart 1880 te Londen ge boren. Hy werd 24 Sept. 1897 ingeschreven als student aan de Yrye Universiteit en stu deerde daar in de faculteiten der Letteren en Theologie. In 1903 legde hy zyn candidaats- examen in de Theologie af en deed den 18den October van dat jaar zyn intrede als predikant by de Geref. Kerk te Tzummarum (Fr.), waar hij gedurende 8 jaren in de bediening des Woords arbeidde. Thans is hy sinds 1 October 1911 predikant der Geref. Kerk te Ermelo op de Veluwe. Tijdens zyn predikantschap te Tzummarum voltooide hy zyn theologische studiën en pro moveerde, op 27 Januari 1911, aan de Yrye Universiteit tot Doctor in de Godgeleerdheid, op een academisch proefschrift, getiteld„De valsche profetie in Israël" (214 bladz.) Door de classis Harderwijk daartoe aange wezen heeft dr. Aalders zitting als deputaat voor examina en heeft eventueel by de peremp toire examens de candidaten te examineeren in de Ethiek. Dr. Aalders is 32 jaar oud. Dr. Johannes Cornelis de Moor werd 17 Mei 1878 te Amsterdam geboren. Ook hy ontving zyn opleiding aan de Yrye Universiteit te Am sterdam, waartoe hy 21 Sept. 1896 als student werd ingeschreven. Na aflegging van zyn can- didaatsexamen, bleef hy verder studeeren en promoveerde „magna cum laude" op 16 October 1903 tot Doctor in de Godgeleerdheid op een academisch proefschrift, getiteld: „De profeet Maleachi". Den 6den December 1903 deed dr. de Moor zyn intrede als predikant der Geref. Kerk te Breda. Thans is hy sinds 10 September 1905 als zoodanig verbonden aan de Geref. Kerk te 's Gravenhage. Ook dr. de Moor werd door de classis 's Gra venhage aangewezen voor voorbereiding van examina van candidaten-beroepen predikanten. Dr. de Moor is 34 jaar oud. Schoondyke, 15 Juli 1912. De Eerw. heer G. B. Kuyper, te Hilversum, beroepen te Schoondyke, hoopt D.Y. op 11 Aug. a.s. des namiddags zyn intrede te doen, na vooraf des morgens te zyn bevestigd door den WelEerw. heer ds. W. van 'tSant, van Oostburg. Namens den Raad der Geref. Kerk te Schoondyke. C. P. de Keijzer, Scriba. Kruiningen15 Juli 1912. J.l. Zondag werd tot herder en leeraar alhier beroepen. Ds. H. Enserink te Niéuwveen. Bekrone de Heere deze roeping met zyn zegen. Namens den Kerkeraad C. Lavooij, Scriba. Kapelle-BiezelingeBeroepen ds. B. Meyer van Brouwershaven. Namens den Kerkeraad, J. Zbgers, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 2