RÜODE en WITTE PORT F. A. HANSEN, loonkwetlwig. Zialbndd. Bijbelverklaring UURWERKEN enz. 37e Zuider-Zendingsfeest FIRMA N. VERHULST. IJZERWAREN, LANDBOUW WERKTUIGEN EN VERFWAREN. W P. MALJERS, Markt. NI. HENRY WOENSDAG 24 JULI 1912. Magazijn bij den Watertoren. sar Des Donderdags op de Markt. NEEMT PROEF! ■pp* 15 cent pgr week. *98 GROOTE SORTEERING I.J. CAMPER ï.ti, F. KeolemaDS. Henry, Het Oude Testament, is het goedkoopste adres voor 65 Gent per Liter. D. H. LITTOOIJ Az., Kerk en Schoolnieuws. Ofliciëele -Berichten» Verantwoording van Llgfdggavgn. INGEZONDEN STUKKEN. Een Zendingsrekensom De macht Tan het Kleine. Advertentiën. v.h. G. LOÜWERSE, Middelburg. middelburg. Prof. Or. H. BAVINCK. Wie kan dat niet betalen als hij dit werkelijk wil? J. H. KOK te Kampen. Boekhandel en Stoomdrukkerij te tebnbuzbst, HENRY, Nieuwe Testament, 3 deelen, in prachtbanden verkrijgbaar voor f 17.25, franco geleverd. op „SÖBOHVLIBT" bfl Dordrecht, nieuw terrein prachtig gelegen op SO minuten afstand Tan Dordrecht, Kaarten voor den feeattroin mot programma ver krijgbaar aan do Stations tot MAANDAG 22 JU Li. Do teesttrein vertrekt van VLISSINGEN 3.49, van MIDDELBURG 6.D2 on van GOES 6.41. Terug van DORDRECHT 6.24. ZIE DE AANPLAKBILJETTEN in de latere jaren gevolgd, diende te worden vastgehouden, maar dat thans meer dan toen de roeping gevoeld werd het eene te doen en het andere niet na te laten." Hierbij kon nu de vraag worden gesteld: Waarom wachtten verschillende broeders in ons vaderland en op Java niet om tegen dit advies te schrijven, totdat eerst de bedoeling er van zóó was toegelicht, dat misverstand teneenen- male was uitgesloten Waarom was ons Zeeuwsch Kerkblad er het eerst by om het woord van dr. Esser te laten hooren? De reden was dat men van dit advies reeds een even eenzijdig gebruik begon te maken als vroeger van het Middelburgsche. Geen theoretische, maar een practische over weging gaf hier den doorslag. Is er hier in de historie der laatste jaren geen les? Zou onder de begoocheling van het denkbeeld van 1896de urgentie van de Zendingsactie in de centra van Java, by niet meer dan één alle ideaal voor de Zending op de Buitenbezittingen zyn gedood Hebben de gesprekken, onderlinge disputen, polemieken soms zich niet gekenmerkt door zekere geringschatting van den missie- arbeid buiten het hoofdeiland. Alle eenzijdigheid wreekt zich. En zat nu achter het schryven van verschil lende broeders en ook achter de principieele bestrijding van dr. Esser niet de verborgen vreesdat advies zal aan onze Zendings-actie op Java schade doen? Gelukkig dat de geleerde raadgever in deze maand by herhaling van breede toelichtingen nadere motiveering de Zendingsvrienden diende. Ik ben er tenminste dankbaar voor. Het is een verduidelijking, die ons welkom, zeer welkom is. Het advies heeft twee leden. Allereerst: „onze positie op Java handhaven" Is het overbodig er aan toe te voegenen versterken. Men behoeft toch nog geen Zendings specialiteit te zyn om te kunnen vaststellen, dat onze actie, die thans Zendingsarbeid be doelt, op Java op vele plaatsen nog niet of ternauwernood is begonnen, of in de eerste phase van ontwikkeling verkeert. De terreinen, door een kerk te bearbeiden zyn soms nog zóó groot, dat ze luide roepen om meer arbeiders. Het parool mag en moet hier toch wel zynversterk verstrekversterk! Het tweede lid is„de nieuw aan te werven missionaire krachten, waarover we beschikken kunnen, thans in de eerste plaats naar de Bui tenbezittingen uitzenden." Wie zou, indien de toestand op Java genoeg zame vastigheid heeft verkregen, voor uitzending van missionarissen naar andere eilanden van onzen Archipel niet willen bidden en arbeiden Bewijs te leveren van de hooge noodzakelyk- heid voor de Zending op de Buitenbezittingen zal voor de meesten onzer zeker niet noodig zyn. We hebben dit geloofd in 1896. We gelooven dit ook in 1912. Laat ons echter onze actie verhoogen Onze Kerken overtreffen onze verwachting. Het inzicht verdiept en verbreedt zich al meer. De offervaardigheid is verrassend. Middelen worden telkens weer beraamd om Christus' gemeente het Zendingsbevel voor Je houden. Ik weet: de dag nadert, de groote en door luchtige dag. Nu zyn we dankbaar. Geheel voldaan zullen we zyn, niet alleen als op Java „geen voet wordt teruggetrokken", maar als we daarmede door onzen arbeid een belangrijke schrede voorwaarts mogen gaan. Geheel voldoen dan eerst als de gemeente Gods zichzelve veel onthoudt en hare leden zich offers brengen door de uitgaven voor zichzelve in te krimpen, opdat zoo spoedig doenlyk want er is haast by de Buitenbezittingen met Jezus' krijgsknechten worden bezet. Op, christenen, tegen Islamisme en Animisme J. H. Lammeetsma. DRIETAL te Donkerbroek: ds. U. Buwalda te Exmorra; ds. K. Oussoren te Opperdoes ds. N. Woldinga te Ten Post. TWEETAL te Kapelle-Biezelingeds. R. J. Aalberts te Spykenisse ds. B. Meyer te Brou wershaven. te Culemborg ds. J. W. v. d. Bosch te Noord- Scharwoude ds. E. Schouten te Bolnes. BEROEPEN te Oldemarktds. G. A. Langhout te Gees te Monnikendamcand. D. Sikkel te Amsterdam te Loppersumds. J. Berghuis te Oosterend te Boornbergumds. S. Dwarshuis te Staphorst te Westbroekds. N. Diemer te Dronryp te Willemstad: ds. W. T. v. Dam te 's Gravendeel. BEDANKT voor Knypeds. G. M. Rennes te Dussen voor N. Dordrecht: ds. J. Sybrandy te Krab- bendyke voor Monnikendam ds. J. Krüger te Silvolde. De Classis Axel, bijgestaan door de prov. deputaten, heeft praeparatoir geëxamineerd en tot de H. Bediening toegelaten den heer G. L. Kuyper, ber. pred. te Schoondyke. Ds. H. W. van Loon, van Amsterdam, heeft by zyn kerkeraad emeritaat aangevraagd met ingang van 1 October a. s. CLASSIS THOLEN. Gewone Vergadering den 7en Augustus in het Militair Tehuis te Bergen op Zoom, aan vangende 11 uur voorm. Namens de saamroepende Kerk, J. Sybrandy. Krabbendyke, 9 Juli '12. Den 2den Juli 1912 is de Heer B. J. C. G. Moen, die 32 jaren de Zending der Gerefor meerde Kerken als Penningmeester heeft ge diend, te Doesburg overleden. Allen, die iets te zenden hebben voor de Generale Kas der Zending, worden dringend verzocht dit in 't ver volg te doen aan het adres van ds. W. Breukelaar te Zaandam. Veere, 7 Juli 1912 Heden maakte onze ge achte leeraar ds. A. Scheele aan de gemeente bekend een roeping te hebben ontvangen van de Geref. Kerk te Lutten a.d. Dedemsvaart. Geve de Heere Z.Eerw. licht en wysheid om eene keuze te doen ter Zyner eere en tot zegen en blijdschap van onze gemeente. Namens den Kerkeraad, J. J. Verton, Scriba. Vlissingen. Ontvangen in de collecte van Zondag 7 Juli j.l. een gift ad f 10,voor het tekort der Kerk. Nog ontvangen uit de busjes voor het Orgel fonds f 25,59^" over Mei en Juni. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg, voor hulpbe hoevende studenten Arnemuiden f 4,15Domburg f 7,08V2Ga- pinge f 2,26VsGrypskerke f 11,95Koudekerke f 11,86V2St. Laurens f 3,57V2Meliskerke f 10,25V2 Middelburg A f 16,16V2Middelburg B f 9,61Middelburg C f 26,81Oostkapelle f 10,25; Serooskerke f 15,59; Souburg, (Oost en West) f 10,94; Veere f7,57; Vlissingen f 12,66V2 Vrouwepolder f 3,92 Westkapelle f 1,44V2. De Correspondent voor de Classicale collecten, Middelburg, 11 Juli 1912. A. Punt. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) OF „Eendrachtelijk waren ze by een de discipelen des Heeren op den Pinksterdag. Eendracht is een eerste blyk van de Pinksterstem ming. Eendracht is een voorname zaak by het zendingswerkook hij het geven De lastigste vraagstukken, die by de besprekingen der zen- dings-organisatie telkens weer ter sprake komen, zyn Hoe bewerkt men de leden der gemeente dat elk persoon meedoet en eenigermate naar vermogen meedoet EnHoe bewerkt men de ker ken dat ze alle en dat ze ook alle eenigermate naar vermogen, mee doen H. Dijkstra, Smilde. In het Meinummer van het Zendingsblad voor de Geref. Kerken in Nederland, las ik bovenstaande regelen, die ik onveranderd over nam en ze thans breng onder de aandacht der lezers van het Zeeuwsch Kerkblad. Reeds lang leeft er in my de gedachte op welke wijze de Geref. kerken zeer gemakkelijk en zeer doelmatig kunnen by dragen tot steun van den financiëelen toestand der Geref. zending in Ned.-Indië. In de hierboven aangehaalde woorden van ds. H. Dijkstra te Smildevond ik gereede aan leiding met een zendingsrekensom voor den dag te komen. Ik doe dat met blydschap en met eene kleine hope, dat deze rekensom met aandacht zal worden nagezien, besproken en wellicht de practische beteekenis genoegzaam zal worden erkend om haar daadwerkelijk te maken in alle de Geref. kerken van ons vaderland. Het zou inderdaad heerlyk zyn en eenigermate de financiëele kwestie oplossen, indien algemeen de maatregel, die ik thans ga voorstellen, in de Geref. kerken kon worden toegepast. Misschien geeft dit voorstel aanleiding tot het stéllen van een nog beteren maatregel te dien opzichte. Waarom moet de zending onzer Geref. kerken, door niet voldoende geldelyken steun, al zuch tende, al tobbendeheur heerlyk, Goddelijk, red dend werk verrichten? Maar kom, laat ik met myn rekensom voor den dag komen, aan onzen God het overlatend Zynen onmisbaren zegen er genadiglijk over te willen gebieden. Om nu eenigszins eene berekening te kunnen maken van het aantal kerkgangers in al de Geref. kerken van ons vaderland, heb ik het statistisch overzicht ter hand genomen van het jaar 1910 der Geref. kerken in Nederland. Dit overzicht was in myn bereik. Voor het maken van myn zendings-rekensom heb ik geen nieuwe statistiek noodig, aangezien deze som slechts als schema, of liever, als benaderde rekensom dienen moet. Nu geeft het genoemde overzicht van het aantal doop- en belijdende leden een totaal van 386.605. Natuurlijk zyn er meer. Ieder weet dat deze statistiek nooit zuiver is, omdat van alle kerken geen opgaven ingezonden worden. Het aantal doop- en belijdende leden is dan ook vry alge meen aangegeven. Van deze 386.605 gaan er af, die niet ter kerke komen, waaronder ook begrepen zyn de kleine kinderen. Dus ik maak een rond getal, b.v. 300.000. We stellen dus op dit oogenblik even vast, dat in alle de Geref. kerken in ons land 300.000 menschen, althans by den morgengodsdienstoefening, deverschil- ende kerken vullen. Als nu in élke kerkalleen in de morgengods dienstoefening, een collecte kon gehouden wor den voor de zending, naast de andere collecten, en elke kerkganger gaf dan f 0.02 (twee centen) voor deze collecte, dan zou er eiken Zondag, by de morgengodsdienstoefening, alleen voor de zending worden gecollecteerd een som van f6000, zegge zes duizend gulden. Dat is per jaar f6000 X 52 f 312.000, zegge drie honderd twaalf duizend gulden. My dunkt, al is deze som voor de zending nu niet zoo bar groot, het is toch een niet te versma den bedrag. Wat dunkt u, eerwaarde broeders Kerke raden? Wat dunkt u, waarde, trouwe kerk gangers En vooral, wat dunkt u, zendingsvrienden? Maar wat praat ik toch van kerkgangers en zendingsvrienden, alsof ik werkelijk onderscheid maak en alsof het werkelijk waar zou zyn, dat er onderscheid is tusschen kerkgangers en zen dingsvrienden Vergeef het my dat ik my verschrijf. Want een kerkganger is toch immers een zendingsvriend? Een booze stem fluistert mij in 't oor„maar we leven in zoo'n duren tyd en de christelijke menschen moeten al zooveel weggeven van hun soms zuur en hard verdiende penningen. De tijd is zoo duur, denk daar ook eens aan; al weer een nieuwe collecte Maar, wat, twee centen in een heele zeven- daagsche weekGa weg, booze fluisterstem, ik kan niet schryven zoo, ga weg, of anders gelukkig, de booze stem is weg. Nu kan ik rustig voortscliryven. Als nu elke gehuwde man en vader, één, zegge één sigaar minder rookt, dan is voor een groot huisgezin, waar vele lieve kinderen zyn, het bezwaar om twee centen voor de zending te offeren, weggenomen. Rijke en gegoede men schen laat ik thans buiten bespreking. Ofschoon het waar is, dat deze nog al eens geplukt worden voor allerlei christelijke weldadigheid. Maar och, zoo'n twee cents-plukje kan er ook wel by (Wordt vervolgd.) C. KWIKKEL. Dagelyks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlaemarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats togenover Café „de Eendracht". VAN opnieuw uit het Engelsch vertaald en voorzien van een voorrede door Het Oude Testament(Gen.Job) is compleet in 50 afleveringen a 30 cent, met gratis drie Stempelbanden, öf in drie prachtig gebonden deelen a f 5,30, naar keuze. Om het geld behoeft niemand het te laten want het boek kost slechts En voor dien luttelen prys koopt u een ware schateen goudmijn. Gy zult u nooit beklagen over het daarvoor uitgegeven geld. Het is een goed boekpraktischdegelijk. Hier wordt de lezing des Bijbels gébruikt niet alleen om een leerstelsel op te bouwen maar bovenal om }t geestelijk en zedelijk leven te verdiepen. Wij lazen sommige ge deelten Joh 3 en 11) met bijzonder ge noegen. De intekenaren zuVen straks een boek rijk zijndat waard is nageslagen te wor den, niet om zijn belangrijke gezichtspun tenmaar om de stichtingin den goeden zin, de bevestiging van het geloofslevendie er aan te ontleenen is. Menschen van ver schillende richting zuUen hier menigmaal bladzijden vinden die hun goed doenals een voorbeeld noemen wij uit deze afl. de bespreking van Joh. 15. Kerkelijke Courant. ■T Vraag proefaflevering en uitvoerig Prospectus by uw Boekhandelaar of by den Uitgever LANGEDELFT H 20. Aanbevelend, Warnas, Bruine Teer, Koolteer, Smeertraan Carbolineum, Carbolzuur, Machineolie voor Landbouwwerktuigen en Ontroomers, Asphalt- papier en Asphaltlak in soorten. 5 pCt. Bon. Lage prijzen. L. JANSE, v.h. F. Dieleman, K. Noordstraat. zendt gaarne aflevering I van met prospectus, aan ieder ter inzage. Levering buiten Terneuzen ook franco.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3