ïisite- en Huwelijkskaarten, en Rouwbrieven op Donderdag 20 Jnni a.s. Aanvang te 11 nar. Zie het Programma! Aangeboden A. D. LITTOOIJ Az., Zeeuwsch-Vlaamscli Zendingsfeest. Verantwoording van Liefdt ga Yen. INGEZONDEN STUKKEN. Onze visschers. Geen plaats meer? Advertentiën. op de weide van den Keer C. ZJ4G13R&, te Terneuzen. ter ruiling voor één of meer degelijke Theologische Werken: 3 deelen in prachtbanden. H, H. VEEHOUDERS. worden in den kortst mogelU- ken tUd geleverd door Stoomdrukker^, Spun] «straat. aanleg heeft voor wetenschappelijke studie is nog wel werk aan den winkel, adres de met verlangen verbeide principieele oplossing der opleidingsquaestie en voor wie practisch is aan gelegd vindt voor evangelisatie een ruim veld. Ook zijn onze dagen gunstig met het oog op het stoffelijke. Een onzer onderwijzers zeide mij onlangs: wij zijn wel wat verlegen over onze salarisactie met het oog op de predikants- tractementen, maar ik heb hem gerustgesteld met de opmerking dat, vooral na de Circulaire der Deputaten van de Generale Synode in vele kerken merkbare verhooging is gekomen. En Broeders, waar dit nog niet zoo mocht zijn, wij, die 'gelooven, dat Hij die zijne discipelen uitzond zonder buidel en zonder male, het hen aan niets heeft doen ontbreken, heeft ook ons immers het noodige niet onthouden? 3. De Scriba leest de notulen der vorige vergadering, waarbij de opmerking wordt ge maakt, dat verzuimd is bij de vermelding der uitnoodigingen om te refereeren voor deze verg., het referaat van ds. de Jager, en de wensche- lijkheid uitgesproken evenals vroeger weer een kort resumee van den inhoud van referaten en discussie te geven. Op het peccavi over het eerste wordt absolutie verleend, en de veront schuldiging, dat hij soms zoo moeielijk ander mans schrift lezen kan, al zouden de sprekers zelf hem wel vriendelijk een uittreksel geven, geaccepteerd, terwijl hij belooft deze notulen wat breeder te maken. 4. Blijkens de presentielijst zijn aanwezig D. D. Wolf, Wielenga, S. de Jager, Doekes, v. d. Hoorn, Meijer, v. d. Kooi, v. d. Yeen, Van Loon, Netelenbos, Uijtenhoudt, Koopmans, G. de Jager, Lanning, Sybrandy, Akkerhuis, Bramer, Groenewegen, Bouma, Kerkhof, v. d. Ende, Veen, Lammertsma, Toebes, Boeijenga, Scheele, Baaij en F. Staal. 5. Ds. v. d. Veen brengt al den broederen de groeten over van ds. Laman. Van ds. Postema is ingekomen een schrijven, waarin hij mededeelt, wegens afvaardiging naar de Particuliere Synode van zijn provincie nu verhinderd te zijn op te treden, maar des ver langd bereid is de volgende Conferentie te dienen. Met teleurstelling wordt deze kennis geving ontvangen, met ingenomenheid de toe zegging aanvaard. 7. Onder het hooge gewelf van de aloude St. Barbara kapel doet ds. G. de Jager met machtig koperen stemgeluid zijn referaat weer klinken over„De kerken van wijlen ds. Ledeboer in Zeeland". Na een inleiding over het onderscheid tusschen mystiek en mysticisme, en breede uiteenzetting van de gedachte, hoe dit laatste vooral in Zeeland zoo gereede in gang vindt, bespreekt de referent vervolgens uitvoerig haar historisch ontstaan en bestaan, haar kerkelijk standpunt en inrichting en haar openbaring naar buiten, en biedt daarna een achttal stellingen ter overweging aan. Op dit met zooveel pathos voorgedragen op stel, volgt een levendige gedachtenwisseling, waaraan deelgenomen werd door D. D. v. d. Kooi, Uijtenhoudt, Pol, Wielenga, Lammerts ma, Meijer, Bramer, S. de Jager, Baajj, Akker huis en Bouma, dié door den Referent vrien delijk werden beantwoord. De Praeses dankt den spreker voor zyn uit gewerkt referaat, en voor de wijze, waarop hij zijn opponenten had beantwoord, ook al bleek er verschik in het waardeeringsoordeel over genoemde kerken en over de voorstelling die door hem er van was gegeven. 8. Na de pauze, waarop de middagzitting aanvangt met het zingen van het eerste vers van den Lofzang van Zacharias, treedt ds. Lammertsma op met een keurig fijngestyleerd en fijn gedocumenteerd referaat over „Vraagt de ontplooiing van ons gereformeerd kerkelijk leven om vermeerdering van schrif tuurlijke gezangen", en verdedigt kort en bondig de volgende stellingen I. Het gebruik van schriftuurlijke gezan gen benevens de psalmen staat de gemeente des Heeren in haar eeredienst vrij. II. Als regel geldt dat de gemeente bij wijze van voorzichtigheidsmaatregel van deze hare vrij heid slechts zeer spaarzamelijk gebruik maakt. III. De ontplooiing van het kerkelijk leven vraagt thans op liturgisch gebied, andere ver beteringen dan uitbreiding van het aantal ge zangen. D. D. Netelenbos, S. de Jager, v. d. Kooi, Bramer, Ferwerda, v. d. Veen, Van Loon, Sybrandy, Uijtenhoudt, Boeyenga, Pol, Wie lenga en Bouma betuigen allen hunne volko- mene instemming met de eerste stelling, maar over de tweede en de derde bleek nog alver- schil van zienswijze. Opgemerkt werd o.m. dat we ook tegen overdreven voorzichtigheid op onze hoede heb ben te zjjndoor het eene te doen, hoeven we het andere niet te laten. De vermeerdering is werkelijk urgent, te meer wijl we nu nog zui ver kerkelijk en dogmatisch gereformeerd zjjn, en moeten voorkomen, dat niet straks misschien de gereformeerde bastaards het werk van de zonen uit de handen nemen. Een ander beaamt weer van harte de aan maning tot voorzichtigheid, en beweert ons volk moet eerst rjjp gemaakt. Wij zjjn geen zingend volk. En hoe komen we eigenlijk aan goede liederen? Het is ons allen bekend, hoe Da Costa's liederen ontstonden. Nog wordt gevraagdHoe lang moeten we wel wachten Die voorzichtigheidsmaatregel brengt ons geen stap verder. Ook wordt bedenking geopperd tegen het eerst willen aanbrengen van andere verbeteringen in onze liturgie, en gevraagd welk het onderscheid is tusschen psalm en gezang, en welke de juiste exegese is van de door den Referent aangehaalde teksten. De ont plooiing van ons kerkelijk leven moet dankbaar erkend, maar blijkt niet uit de omstandigheid, dat onze Geref. kerken na reeds drie eeuwen, slechts een drietal gezangen aan de bestaande te hebben toegevoegd, dat wij in dezen te traag zijn Een ander erkent, dat wie op vermeerdering aandringt een hoog ideaal voor staat. Maar welke ontzachlijke bezwaren reeds uit een oogpunt van kunst? Wie geeft ons een kerk lied dat niet zoo spoedig vergeten wordt, als menig vers, dat slechts korten tijd eenigen indruk maakte? Bovendien, kent de gemeente de psalmen wel? En als zy ze meer en beter kende, zou er dan nog wel zooveel reden blijken te zijn voor vermeerdering van gezangen Het onderscheid tusschen den oud-testamentischen psalm en het nieuw testamentisch lied is toch lang zoo groot niet als wordt voorgesteld. Beluisteren we in de psalmen ook niet menige toon, die even duidelijk de heerlijkheid van den Christus uitjubelt, als dit in het nieuw testamentisch lied kan geschieden. Is deze actie wel werkelijk een geestelijke uiting of eigenlijk kunstmatig gewekt Deze opmerking geeft aanleiding tot de pertinente vraag: wie die jonge predikanten zijn, die eerlang de kerken een nieuwen gezangbundel hopen aan te bieden. Wijl niemand hierop het antwoord kan geven, en door sommigen zelfs ernstig reeds hiernaar is onderzocht, en de twijfel is gerezen, of dit niet maar een loos persgerucht is, komt men algemeen tot de conclusie, dat de voorstanders van vermeerdering, hun geduld nog wel eenigen tijd op proef zullen zien gesteld, en wie aan gezangenvrees lijden, doorwerking van het proces niet aanstonds hebben te vreezen, wijl het wel blijken zal, dat heel deze beweging een „ver- looplucht" is. De Referent beantwoordt de opponenten, doch moet zich hierbij zeer beperken, wyl de tijd om is. De Praeses brengt hem den dank der ver gadering en allen die tot het welslagen dezer conferentie hebben medegewerkt, en verzoekt hem in overweging te willen nemen een uit den boezem der verg. gerezen verzoek om zijn Ref. aan het Geref. Tijdschrift af te staan. 9. Met de aangehoudene referaten van vorige vergaderingen, wordt het moderamen opgedragen nog een anderen spreker uit te noodigen voor de volgende Conferentie. 10. Ds. v. d. Veen eindigt dit opgewekt en leerrijk samenzijn, door vele belangstellenden bijgewoond, met dankzegging. Namens de Conferentie, J. J. Koopmans, Scriba. Nog maar weinige dagen scheiden ons meer van den Donderdag, waarop het Zeeuwsch- Vlaamsch Zendingsfeest te Terneuzen gehouden zal worden. De programma's zjjn gedrukt, reeds verkrijg baar gesteld en door velen reeds ingezien en besproken. Wat zegt u van zulk een ryk programma? Is reeds het begin niet goed? Ds. Kerkhof, van Souburg, de eminente voorzitter van de Zendingsdeputaten van de Geref. kerken in Zeeland, zal de openingsrede houden, en van hem kan worden verwacht dat liy in een al gemeen pakkend woord den Christus der Schriften ons zal laten zien in den ijver Zijner liefde om het verlorene te zoeken. Ds. Dönszelmann, van Varik, die de nog zoo kort geleden gehouden Zendings-Conferentie van Herv. Predikanten te Lunteren bijwoonde, waar ook buitenlandsche Zendingsspecialiteiten het licht wierpen over zoo menig Zendings probleem, zal ongetwijfeld van de geestdrift, die daar heerschte, trachten over te brengen op hen, die hem komen hooren. De vurige talentvolle ds. Kuiper, van Delft, zal oud en jong boeien over: een talent in den dienst der Zending. Al waren er niet meer dan deze drie sprekers, reeds dan zou het de moeite loonen dien dag eens den gewonen arbeid terzijde te stellen om zich rekenschap te geven aangaande het Ko ninkrijk Gods waar we zijn en waar we heengaan. Er is nog meer. Ds. James, van Lage-Zwaluwe, zal op de hem eigene wjjze de goddelijke roeping tot de Zen ding overtuigend in het licht stellen. Van den begaafden, energieken ds. Linde boom, van Gorinchem, schrijver onder meer ook van de Zendingsrubriek in „De Bazuin" zal ongetwijfeld een krachtige opwekking uitgaan om trots de vele moeilijkheden, die de Zendings - arbeid medebrengt, niet te vertragen, maar door het geloof in eisch en belofte Gods moedig voorwaarts te gaan. Oud-Zendeling van der Roest zal ons de schaduwen van N. Guinea en daartegenover de heerlijkheid van het licht des Evangelies, door God geopenbaard, voorhouden en daarbij zeker een stuk practische Zendingsactie geven. De wysgeerige, krachtvolle en bezielde ds. Pol, van Vlissingen, zal ons nopen om ons re kenschap te geven waarom we toch voor den arbeid der Zending zoo veel gevoelen. En de sleutel, om dit alles op waardige wijze te sluiten, is in handen gegeven van ds. Mooy, de bekende man van de Ermeloosche Zending, daarom in goede handen. Van de Hervormde sprekers zou ik u meer willen zeggen, indien ik slechts in staat was over hen zelfstandig te oordeelen. Genoeg ech ter aan dit eenezy behooren onder de keur- garde van warme vrienden der Zending uit de Herv. kerk en hun woord zal inslaan omdat liefde van hun hart tot de Zending hen wel sprekend maakt. Hoe rjjk is dus het programma voorzien Indien er hönger is naar het Woord Gods, indien men hooren wil van Zending en Zen- dingsarbeid, welk een uitgezochte gelegenheid voor ouderen en jongeren uit Walcheren, uit het land van Cadzand en uit het land van Axel. Er ontbreekt echter nog iets Er ontbreekt iets, dat niet ontbreken mag. Het voornaamste ontbreekt nog. Wat is een Zendingsfeest zonder voorafgaand Zendingsgebed In het gebed voor de Zending ligt de zenuw van de Zending. Daarom een vriendelijk, maar dringend ver zoek Gereformeerde Kerken in de Classe Middel burg en in de Classe Axel, zoudt ge aanstaande Zondag den Heere der Zending voor ons niet willen vragen, of Hij ons zegene en dit feest doe slagen? Ik doe dit verzoek namens het Moderamen van het Hoofdcomité. Omdat wjj aan uw gebed behoefte hebben, vragen we u dit. Wys dit dringend verzoek niet af. Laten de dienaren des Woords er aan denken. Laten de ouderlingen en diakenen, vooral wanneer de eigen dienaar des Woords niet aanwezig is, en ook in vacante kerken, dezen nood van ons den Heere vertolken. Woensdagavond houden we zelf opzettelijk bidstond. God geve, die voorgaan zullen, ds. Timmerman en ds. Hulsteyn, den Geest der genade en der gebeden. Gebedsverhooring zal niet uitblijven. God heeft het beloofd. J. H. Lammertsma. Vlissingen. Ontvangen in de collecte van Zondag 9 Juni voor het te kort der kerk een gift ad f 1,— met bijschrift „van F. en H." en f 1,voor de Zending. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Heere heeft ons ook dit jaar weder groo- telyks verblijd, door ons verzoek om lectuur voor onze visschers te Lerwick in veler harte weerklank te doen vinden. Met dankbaarheid vermelden we, dat we niet minder dan 8 kisten met bijbels, psalmboekjes, boeken en trak taatjes konden verzenden, benevens 1 kistje met koffie, thee, chocolade en schrijfbehoeften. Deze kisten wogen te zamen 373 kilo. Nimmer te voren werd zulk een groote en mooie col lectie verzonden. Aan geld werd ontvangen f50.75. Aan al degenen die hiertoe hebben bijge dragen, onzen oprechten dank. Al de inzenders, die hun adres bijvoegden, hebben bericht van ontvangst gekregen, daar om zullen we in dit verslag, ter wille van de plaatsruimte, geen namen noemen. Alleen zij vermeld, dat uit Haarlem een brief, geteekend II., met f10,ontvangen is en een postwissel a f 1.uit den Haag, geteekend mej. W. Moge de Heere Zijnen zegen op gevers en gaven doen rusten, en stelle Hy den arbeid onder onze visschers dienstbaar tot uitbreiding van Zyn heerlijk Koninkrijk. S. T. GOSLINGA. Schiedam, 5 Juni 1912. Heeft niemand meer plaats voor één onzer kleinen? Zullen wij zoo velen moeten teleur stellen Ruim 200 wachten er nog. De ouders wachten met stille hoop, dat hun zwakke kin deren, van wie de dokter verklaard heeft, dat ze de frissche buitenlucht dringend noodig hebben, nog sterking van gezondheid mogen vinden in een gezonde streek van ons vader land. Zelf zijn zy niet in staat een verblijf buiten voor hen te bekostigen. Daarom hebben zy zich tot ons gewend. „Vacantie Buiten" had immers in vorige jaren reeds zoo menig zwak kind van de Christelijke volksschool ge holpen Wie weet, zou er ook thans voor hun kind hulp te verkrijgen zijn. Zoo zijn ze tot ons gekomen, die ouders met hun bleekneuzen. Van een verblijf buiten hangt naar den mensch gesproken zoo veel af voor deze kinderen. Hoe wordt hun weerstandsver mogen verhoogd, wanneer zy eens een week of drie, vier of langer volop van de buiten lucht kunnen genieten en goede voeding ont vangen. En nu wachten ze en zien hoopvol uit naar ons bericht: Wy hebben een plaatsje voor uw kind Wilt gij ons niet helpen het hart dier ouders te verblijden? Wilt gij ons niet helpen, ten minste die kinderen uit te zenden, die het 't dringendst noodig hebben? Komt, gegoede Christenen in de gezonde streken van ons land, betoont uwe Christelijke barmhartigheid. Opent gastvrij uw huis voor onze kleinen voor ten minste drie weken. Ze zyn niet ziek, alleen maar zwak. Ze zyn niet lastig of ongehoor zaam. Wy zenden alleen kinderen uit, van wie het hoofd der school en de klasse-onder wijzer verklaren kunnen, dat zy zich goed ge dragen op school. Ook heeft onze eigen dokter ze onderzocht, of ze ook verborgen ziekten of kwalen hadden, of onreinheid vertoonden. Al leen van wie wy gunstige verklaringen ont vingen, komen voor uitzending in aanmerking. Wilt dus nu niet langer aarzelen. Verhoort de bede, die tot u klinkt uit kindermond „Hebt u niet een plaatsje voor my in uw huis Meldt u dan aan by onzen Secretaris, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam, die ook bereid is u desgewenscht verdere inlichtingen te ver schaffen. Het Bestuur, J. Th. R. Sciirbuder, Voorzitter. F. Lettinga, Vice-Voorzitter. G. Müijs, le Secretaris. le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam. J. Klopper, 2e Secretaris. J. v. d. Sluis, le Penningmeester. K. v. d. Berg, 2e Penningmeester. H. A. Scholtz, Alg. Adjunct. Brieven franco, letter S., aan den Boekh. D. H. LITTOOIJ Az., Terneuzen. Voor witte diarrhee by kalvers is „Wavin" het eenig afdoend middel. Alleenverkoop by L. JANSE v/h F. Dieleman, Korte Noordstraat, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3