Henry, Het Pude Testament, Bus geboorte, II Echtvereeniging J sterfgevallen D. H. LITTOOIJ Az., Kerk en Schoolnieuws. Ofiiciëele .Berichten. Verantwoordlng van Liefdegaven. Advertentiën. CORNELIA DE VISSER, Boekhandel en Stoomdrukkerij te TEBNJEUZEST, Beste middel tegen Koesten Hervormde Predikantendit bezwaar geldt ganschelyk niet. Onze Rijksuniversiteiten zyn geen opleidingsscholen voor een bepaalde kerk of voor een bepaalde richting. Ze zyn volkomen vry en ook onze staat stelt officieel volstrekt niet de eene kerk boven de andere. Alleen wan neer de Ned. Herv. kerk erkende Staatskerk was en de Theol. faculteit der Rijksuniversi teiten in eenige betrekking tot baar stond zou er misschien eenig bezwaar kunnen bestaan doch nu is daar zelfs geen sprake van. De Theologie wordt er beoefend bloot als weten schap de colleges zyn toegankelijk voor ieder die aan zekere wetenschappelijke eischen vol doet. Dat is alles. Dat de l,Ned. Herv. kerk eigen opleiding onnoodig acht, is hare zaak. Wel stelt zij naast de Theol. Faculteit eenige zoogenaamde Kerkelijke Hoogleeraren die de jongelui, die staan voor het Predikambt in hare kerken, bepaald met het oog daarop verder onderrichten en opleiden. Zoo zou elke kerk kunnen doendit zou ook den Gereformeerden vrij staan. Maar wij hebben daar tot nu toe al heel weinig lust toe omdat het Theologisch onderwijs aan die universiteiten „vrij" is in voor ons onbruikbaren zin. Het professoraat van dr. Noordtzij heeft dus officieel met de op leiding van leeraar voor de Ned. Herv. niets te maken. De mogelijkheid bestaat zelfs dat het meerdere deel van zjjne discipelen straks tot allerlei gezindten zal behooren. Wjj wenschen dr. Noordtzij met zyne benoe ming van harte geluk en bidden hem wijsheid en kracht van den Heiligen Geest toe opdat hy met moed en met een goed toevoorzicht op den God zijner vaderen deze gewichtige taak aanvaarden moge, om haar, mocht het zijn, ook tot een goed einde te brengen. Laat er onder ons volk veel gebeds zijn voor hem en voor al onze mannen die vooraan staan en die ook met wapenen van wetenschap den Naam en de zaak onzes Gods hebben te verdedigen. Langzamer hand treedt de strijd in een ander stadium na het lijden kwam het belijdende vervolgden werden geduld straks erkend. Nu breekt de tijd aan dat zy ook op allerlei terrein hun be ginselen hebben toe te passen en uit te werken, en in raadszaal en collegekamer te bewijzen dat de beginselen van Gods Woord niet'alleen van leidende kracht moeten zyn in ons persoonlijk leven, maar ook richting hebben te geven aan het denken en handelen van onze mannen van wetenschap en van hen die het roer van staat hebben te houden. Dr. Arie Noordtzij is de oudste zoon van Prof. M. Noordtzy, sinds 1875 Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Hy werd geboren te Heerenveen. Te Kampen bezocht hij het stadsgymnasium, waarna hy te Leiden promo veerde in de Oostersche talen. Bovendien legde dr. N. aan de Theol. School de verschillende examina af, zoodat hy candidaat is in de Theo logie, terwijl de classis Zwojle van Gerefor meerde Kerken hem onderzocht en toestond om te staan naar den Dienst des Woords in de Geref. kerken. Dr. N. werd echter terstond benoemd aan het Geref. Gymnasium te Kampen, destijds nog verbonden aan de Theol. School de laatste jaren was hy als 'Lector aan die school zelf verbonden, waar hij onderwees in de Hebr. Taal en ook eenige colleges gaf in de Textcritiek, de Archeologica Sacra, en in Land en Volkenkundede eerste twee vakken aan de Propaedeutici. Z. G. W. hopigen vijand opgewassen, gesteld nog, dat de moed niet falen zou? Wat weet hy anders te doen, dan te wijken, te vluchten, zich te verbergen? Trillend als een popelblad zit hy ineengedoken in een hoek, terwijl de angst zijn gelaat aschgrauw verft. Curione is zelf ten hoogste verbaasd. Maar zyn tegenwoordigheid van geest verlaat hem niet: in één oogwenk begrijpt hij den toestand. Zonder ook maar in het minst eenige ont roering te doen merken, treedt hy op de deur toe, nog steeds; het mes in de hand geklemd houdende en het oog onafgebroken gericht op den sidderenden barisello, die in zyn angst nauwelijks weet, wat er met hem gebeurt. Vastberaden gaat hy naar buiten, de deur achter zich sluitende. Nieuwe zorg! Een gewapende bende vindt hy daar geposteerd. Maar geen nood. Deze wacht op de bevelen van den kapitein en laat Curione, die haar onbekend is, ongehinderd door. Snel besloten, bewust van de kostbaarheid der oogenblikken, overtuigd dat alles afhangt van een beslist en doortastend handelen, wendt liy zich naar den stal, maakt zyn paard los, en in de volgende seconde zit hy reeds in 't zadel, geeft zyn rydier de sporen en is reeds lang uit het oog verdwenen en aan vervolging ont trokken, als eindelijk de barisello in vloeken en 'schelden zyn gemoed lucht geeft en zyn TWEETAL: te Beneden-Knypeds. G. M. v. Rennes te Dussen; ds. M. Stadig te Reeuwyk. te Gameren: ds. G. M. de Jonge te Scharnegoutum; ds. R. Brouwer te Genderen. BEROEPEN te Bodegraven: ds. G. H. A. v. d. Vegte te Urk; te Valthermond (als leerend ouderling)dhr. P. Koster te Apelscha; te Bunschoten B: ds. H. A. Munnik Jr. te Fijnaart; te Zalt-Bommelds. H. Haspers te Garrelsweer; BEDANKT voor N. Dordrechtds. L. H. Duin te Zweeloo voor Kiel windeweerds. J. S. Schaafsma te Emmer Compascuum Ds. G. Vlug, van Oldebroek, is plotseling op ruim 69 jarigen leeftijd overleden. Zater dagavond was hy met zyne echtgenoote op reis en toefde op het Centraal Station te Utrecht. Daar zakte hy ineen en de levensdraad werd hem afgesneden. Ds. Vlug aanvaardde op 31 Jan. 1875 de bediening des Woords te Heerjansdam. Hy diende achtereenvolgens de kerk van Broek op Langendyk, van Nykerk, van Leiderdorp, van Barendrecht, van Nykerk (voor de 2de maal) en van Oldebroek. Ds. P. Diermanse, Emer. pred. van de kerk te Apeldoorn, is in den ouderdom van 90 jaar te Arnhem overleden. In 1862 aanvaardde hy het ambt van dienaar des Woords te Vlis- singen, voorts stond Z.Eerw. te Waardhuizen, te Westmaas, te N. Vennip, te Terneuzen en te Apeldoorn, waar hy in 1897 eervol emeritaat verkreeg. Zeenwscli-Vlaamsck Zendingsfeest. Op het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest, dat D. V. Donderdag 20 Juni a. s. gehouden zal worden in de onmiddellijke nabijheid van Ter- neuzen, op de schoone weide van den heer C. Zegers, zullen als sprekers optreden 1. Ds. G. F. Kerkhof, van SouburgOpenings rede. 2. Ds. A. A. Dönszelmann, van Varik. 3. Ds. L. Kuiper, van DelftEen talent in den dienst der Zending. 4. Ds. S. H. J. James, van Lage-ZwaluweHet hemelsche gericht niet ongehoorzaam. 5. Ds. C. Lindeboom, van GorinchemOpti misme en Pessimisme by den Zendings- arbeid. 6. J. L. D. van der Roest, oud-Zendeling der Utr. Zendingsver.De donkere bosschen van N.-Guinea en het licht des Hemels. 7. Ds. D. Pol, van VlissingenGeloof, liefde en hope als Zendingsmotieven. 8. Ds. M. Mooy, van ErmeloSlotrede. De Zangvereenigingen van Terneuzen „Ho sanna" en „Looft den Heere" en het Muziek korps „Hosanna" van Axel zullen het feest opluisteren. Aan den vooravond zal in de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen een bidstond gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden Ds. A. Timmerman, Herv. Predikant en Ds. J. F. van Hulsteijn, Geref. Predikant aldaar. Namens het Moderamen van het Hoofdcomité J. H. Lammertsma. KORT VERSLAG van de Jaarvergadering van den Bondsring Zuid-Beveland van Jongel. Ver. op Geref. grondsl., gehou den 2e Pinksterdag te Heinkenszand. Begunstigd door het schoone Mei-weder, hadden 's morgens reeds vele bondsvrienden zich naar Heinkenszand begeven. Waar in andere plaatsen deze dag gebruikt werd, in dienst van wereld en ydelheid, kwam de Calvinistische Jongelingschap van Noord en Zuid-Beveland te Heinkenszand byeen, tot sterking van den broederband, tot opwekking der liefde voor 't vereenigingsleven, tot ver meerdering van kennis inzake onze werkwyze, enz. De morgenvergadering, een huishoudelijk karakter dragende, is bezocht door 45 leden, terwijl 9 vereenigingen zyn vertegenwoordigd. Na de gebruikelijke opening, spreekt de voor zitter zyn openingswoord, ons bepalende by de schaamte over z'n laf en dwaas gedrag verbergt. Als straks Margarita met de kinderen zich met Curione gelukkig weer hereenigd ziet, hoe hebben ze dan samen, in al hun tegenspoed en bjj al den weedom eener wreede balling schap, reden om God te danken, voor Zyn wonderbare uitreddingen. Veilig bereiken zy Lausanne, waar Curione tot 1547 zijn lessen geeft, in welk jaar hy be roepen wordt tot den latynschen leerstoel aan de hoogeschool te Bazel. (Slot volgt.) Wij herinneren hier aan wat we vroeger opmerkten, omtrent de romaneske voorvallen uit C's leven. Ook 't bovenstaande is historisch waar. Z. bekende woorden van LutherHier sta ik, ik kan niet anders God helpe my Amen. Hy wyst er ons op, dat dit gezegde een profetisch woord, een priesterlijk woord, een koninklijk gezegde is. Waar ongeloof en revo lutie-leer steeds driester het hoofd opsteken, moet de Gereformeerde Jongelingschap zich steeds meer en meer aaneensluiten, om den vyand manmoedig te weerstaan. We moeten daarbij weten, op wat grond we staan. Tegen het besliste „ja" der wereld, moet ons „neen" eveneens krachtig zijn. We moeten onbe schroomd durven zeggen„Hier sta ik" niet in eigen kracht, in den naam des Heeren den stryd voeren, „Hier sta ik ik kan niet anders", want we kunnen niet èn God èn den Mammon dienen. We hebben het eerste gekozen, laten dus des werelds dienst los, daarom „Ik kan niet anders". De hulpe des Heeren is daarbij onmisbaar. Ily moet onze zwakke krachten sterken. Van Hem verwachten wy ons heil, daarom: „God helpe my!" Amen. Na het zingen van het 6de vers van het Bondslied, krijgt de penningmeester het woord, tot het doen van rekening en verantwoording. Uit het verslag bleek, datle. Onze penning meester zich terdege van zyn taak gekweten had2e. dat de kas nog in goeden staat is 3e. (laterdat alles voor „gezien en in orde bevonden" kon geteekend worden. De verkiezing van een voorzitter wegens periokieke aftreding, had tot uitslag dat de aftredende, dhr. Braamse, met algemeene stem men werd herkozen. De volgende vergadering, zal D. V. gehouden worden te 's Gravenpolder. Nu werd het eerste onderwerp der verga dering ingeleid, n.l.„Het moreel van den soldaat", door vr. J. J. Donner van Goes. Vriend Donner toonde ten duidelijkste, dat hy zijn onderwerp goed machtig was. In schoonen styl geschreven en op aangename wyze voorgedragen, was het een genot dit refe raat te hooren. De inleider wees ons eerst op hét belangryke „militaire" jaar 1911. Daarna wees hij er op, dat het leven in de kazerne maar al te vaak te donker wordt afgeschilderd. Toch moet niet vergeten worden, dat aan het militaire leven ook groote voordeeleh verbon den zyn. Inleider omschrijft deze nader. De schaduwzijden zyn echter ook grootde ver leiding is sterk. Daarom moet veel gedaan worden voor het zedelijk leven der soldaten. Gelukkig heeft de overheid reeds veel gedaan. Daarna wyst inleider op de militaire tehuizen en de C. N. O. O.-Vereeniging (Gids!) Dein- leider zette het nut van beide duidelijk uiteen. Eenige bespreking volgde op het onderwerp. De voorzitter bracht vr. Donner hulde voor zyn keurig werk en gaf daarna 't woord aan vr. Veryzer van Kruiningen, die inleidde„De J. V. en de Kerk". De inleider zette nader uiteen, le dat de J. V. een roeping heeft tegenover de kerk 2e dat de kerk een roeping heeft tegenover de J. V. De J. V. heeft zóó te werken, dat haar leden sierlijke leden der kerk zyn of worden. De kerk steune de J. V. financieel zoo noodig, doch vooral zedelijk. Op dit onderwerp volgde eenige discussie. Den inleider werd dank gezegd voor 't gele verde en niets meer te behandelen zynde werd de morgenvergadering met dankzegging ge sloten. In de middagvergadering, die ook door vele ouders en belangstellenden werd bezocht, viel gelukkig te constateeren, dat nog vele bonds vrienden, 's morgens niet vertegenwoordigd, waren verschenen. Jammer dat ook opgemerkt dient te worden, dat enkele vrienden de mid dagvergadering niet bezochten, ofschoon ze 's morgens aanwezig waren. Het openingswoord werd uitgesproken door ds. Bramer van Heinkenszand. Z.Eerwaarde sprak naar aanleiding van Handelingen 28 15b Hy, de broeders ziende, dankte God en greep moed. Spreker zette kortelyks de inrichting der organisatie uiteen (Vereeniging Ring Afdee- lingBond). Vervolgens wees hy op het groote nut der J. V. en wat de Bond van J. V. op Geref. Grondslag als organisatie kan verrichten. Dat het groote nut van dezen Bond en haar kracht ook door groote mannen gezien en erkend wordt. Spreker wees daartoe op dr. Kuyper en wat deze sprak op een Bondsdag, de groote schare van jongelingen voor zich ziende. Dan sprak Z.Eerwaarde nog een opwekkend woord, om in den stryd pal te staan voor de eere Gods en om zich nader en nauwer aaneen te sluiten. Dit schoon openingswoord of liever gezegd deze schoone rede, werd met groote aandacht gevolgd. Er werd genoten door oud en jong. De heele vergadering stemde daü ook in met het woord van dank, dat de voorzitter aands. Bramer bracht. Hierna kreeg een der jonge lingen weer het woord n.l. vr. R. C. Jansen van Baarland, die te behandelen hadHet oorzitterschap op de J. V. De inleider begon met te zeggen, dat hy geen ervaringen als voorzitter had, doch dat hy evenwel een en ander over „het voorzitterschap" wenschte te neggen: le. Wat de taak van den voorzitter is 2e. Hoe hy zyn taak dient te vervullen3e. Wie voorzitter eener Ver. mag zyn. Een flinke bespreking volgde op dit onder werp. Alsnu was aan de orde het „glanspunt" der vergadering, Rede van ds. D. Pol over: „Ka raktervorming". De spreker begon met te zeggen, dat karak tervorming een onderwerp voor jongen en ouden is. Dat er verschillende karakters zyn. Vraagt men den menschen evenwel wat nu eigenlijk „karakter" is dan ontvangt men ver schillende uiteenloopende antwoorden. Spreker wenschte achtereenvolgens toe te lichten I. Wat is karaktervorming. II. Op welke wyze moet de karaktervorming plaats hebben. III. Welke vruchten de karaktervorming draagt of korter gezegdSpreker wees ons op Wezen, Wijze en Waardij der karaktervorming. De ryke inhoud van deze kostelijke rede in een kort verslag weergeven gaat niet. 'k Kan slechts de algemeene indruk weergeven die deze rede maakte. Allen, die tegenwoordig waren hadden slechts eene roep: Wat was dat mooi! De voorzitter bracht een woord van hulde aan ds. Pol voor 't geen hy ons ten beste ge geven had. Ds. Pol eindigde met dankzegging. Onze jaarvergadering ligt weer in 't verle den. Degenen die haar bezochten zullen zich den gang naar Heinkenszand niet beklaagd hebben en die zonder geldige reden de ring- vergadering niet bezochten, hebben moedwillig veel moeten missen. Middelburg A. Met warmen dank meldt de diaconie de ontvangst van een bankbiljet van f 25, met bijschrift: „Uit dankbaarheid". Namens dezelve, A. D. Littooij Az. Penn. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lyden, myne in nig geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder, in den ouderdom van byna vier en zeven tig jaar. Dat haar heengaan vrede was, lenigt onze smart. J. DAVIDSE, Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen en Familie. Breestraat, Gem. Koudekerke. 2 Juni 1912. zendt gaarne aflevering I van met prospectus, aan 'der ter inzage. Levering buiten Terneuzen ook franco. Puike Fokker's Levertraan. Met 5 pCt. Bon. Hoofddépöt Abdijsiroop. L. JANSE, v.h. F. Dieleman, K. Noordstraat. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbijt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver beionden. Verkrijgbaar Magazijn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers. plaatse men zyn familie-advertentie's In dit blad.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3