Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. Onder RedaeUe san: Ds.L. «BA, Ds. H. W. L1MI en Ds. R. I. VU DER VEEN. 9e Jaargang. Vrijdag 31 Mei 1912. No. 50. UIT HET WOORD. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. A. D. LITTOOIJ Az. DEN GEEST VAN CHRISTUS NIET HEBBEN. Het volk des Heeren heeft zijn Pinkster feest gevierd, 't Heeft de groote werken Gods herdacht in de uitstorting des Hei ligen Geestes. Dat hebben de lieden der wereld niet gedaan. Die hebben ook hun feest gehad, maar aan den Geest des Heeren hebben zij niet gedacht. Die hebben aangebeden in tempels van gekorven of ongekorven hout, maar bun aanbidding gold den Troos ter niet, dien Jezus van den Vader gezon den heeft. Van niet één kerkelijk feestgetij heeft de wereld zoo weinig besef als juist van ons hoog en heerlijk Pinksterfeest dan komt telkens en steeds meer op klare en schrille wijze uit, dat zij lieden eens anderen geestes zijn dan wij. Dit geldt ook van alle naam- en mond- christenen. Die belijden en juichen met Gods volk wel mee, maar de heerlijkheid van het Pinksterfeest blijft voor hun ziels oog verborgen. Zij zijn in de kerk des Heeren vreemdelingen en bijwoners, die niet deelen in het heil dergenen, die ge- looven. Al was het ook voor hen Pinkster, daar is over hen geene heilige bezieling van boven gekomen, zij hebben niets ge merkt van den Heiligen Geest en zijne werkingen, zij hebben niets ervaren, niets genoten, niets gewenscht zelfs van de wereld der heilige dingen, waarin God zijn volk heeft willen inleiden, 't Was Pinkster, maar een Pinkster zonder den Heiligen Geest. En wat dat te zeggen is, moge de Schrift u leeren, wanneer zij zegt: Zoo iemand den Geest van Christus niet heeft, die komt Hem, d. i. Christus niet toe. Geduchte uitspraakDie verre zijn, mogen het hooren, en die nabij zijn, mogen het bekennen. Van het hebben des Heili gen Geestes hangt de gemeenschap met Christus afwie zijn Geest niet heeft, heeft ook aan Christus zelf geen deel. Met nadruk wordt hier van den Geest van Christus gesproken. Zeker, deze Geest is de Geest Gods, 1 Cor. 611, eenswezens met den Vader en den Zoon. Hij wordt ook genoemd de Geest des Vaders. Matth. 10 20, en de Geest des Zoons, Gal. 46. Maar hier wordt nadrukkelijk van Hem als van den Geest van Christus gesproken. Christus toch heeft als Middelaar dien Geest ontvangen en is met Hem gezalfd gewor den. Door zijne gehoorzaamheid en ofïerande heeft Hij dien Geest voor de zijnen ver worven toen Hij opgevaren is in de hoogte heeft Hij de gevangenis gevankelijk gevoerd; Gij hebt gaven genomen om uit te deelen onder de menschen, ja ook de wederhoo- rigen om bij U te wonen, o Heere God. Want als de Verheerlijkte Christus, die macht over alle dingen van den Vader ontvangen heeft, heeft Hij ook den Heiligen Geest gezonden tot zijne kerk op aarde, heeft Hij op den Pinksterdag »dit alles uitgestort, wat gij nu ziet en hoort." Zonder Christus kan tot ons, goddeloozen en onheiligen in ons zeiven, God en zijn Geest niet komen. Maar de Middelaar heeft den Geest Gods in zich ontvangen en is met Hem vervuld geworden, opdat Hij dien Geest van zich zou laten uitgaan tot en in de zijnen, om zijn innerlijk leven tot het hunne te maken. Want zij, die in Christus gelooven, hebben dien Geest ontvangen. Naar zijn persoon, want zij worden zijne tempelen genaamd, Hij woont en werkt in hem. Maar ook naar zijne gaven en krachten, want Hij bedient Christus aan hunne harten, Hij neemt uit Christus alle volheid en schat der genade, om die aan hen te geven. O, het ware, heilige, god verheerlijkende leven hebben Gods kinderen in zich zeiven niet, maar zij ontvangen het van God, in Christus, door den Heiligen Geest. Die Geest is het, die hun het verstand geeft dat zij den Waarachtige kennen, verlichte oogen des verstands, opdat zij weten zou den de dingen, die hun van God geschon ken zijn. Hij is het, die hen leert van den Heere en zijne wegen, die Gods wil hun openbaart en op het hart bindt, zoo dat zij dien liefhebben en, zij het ook in zwakheid, dan toch met liefde leeren vol brengen. Hij sterkt hen in het geloof, zoodat zij niet bezwijken in hunne zielen, maar de Heere blijmoedig blijven aankle ven en op Hem het vertrouwen des harten zetten. Hij troost hen in het lijden, zoo dat zij voor mismoedigheid en wanhoop bewaard blijven, en door zijn wondervolle en genadige tegenwoordigheid zelf leeren roemen in verdrukkingen. Hij bekrachtigt hen tot het goede; telkens weer gaat van den Geest des Heeren een innerlijke en onweerstaanbare drang tot hunne harten uit om tegen de zonde te strijden, om met volharding de heiligmaking na te jagen en den vrede te zoeken, om met lust de ge boden des Heeren te volbrengen. Hij wekt en werkt het gebed in hunne harten, het gebed dat in waarheid dien naam dragen mag, het gebed dat soms in woorden zich niet eenmaal uitspreken kan, maar in on uitsprekelijke verzuchtingen opklimt tot den Hoorder der gebeden, die weet welke de meening des Geestes zij. Hij is de Vader ook van alle geestelijke begeerten bij 's Heeren volk, zoodat zij niet genoeg hebben aan koren en most, maar met hun ziel zich uitstrekken naar God en zijn heil, en met den vrome zeggeno God, gij zijt mijn God, ik zoek U in [den dageraad, mijne ziel dorst naar U, mijn vleesch ver langt naar U, in een land dor en mat, zonder water. En waar zouden wij ein digen, wilden wij zeggen wie en wat de Heilige Geest voor de discipelen van Jezus is? Zij rallen vereenigen zich met de be lijdenis van onzen catechismus ten andere, dat Hij ook mij gegeven is, opdat Hij mij door een oprecht geloof Christus en aller zijner weldaden deelachtig worde, mij trooste en bij mij eeuwiglijk blijve. Zij hebben den Geest van Christus en zijn daarom des Heerenmaar die den Geest van Christus niet heeft, die komt Hem niet toe. Die leeft nog uit en bij eigen geest, waarin de zonde macht heeft en die onder de heerschappij des duivels staat; een leven zonder God en Christus in de wereld. Moge een iederditbedenken. Gods Woord is hier ernstig en getrouwhet stelt de zorgeloozen niet gerust, maar waarschuwt in oprechtheid der liefde een iegelijk, wie hij ook zij. Zoo iemandwie dan ook, den Geest van Christus niet heeft, jong of oud, rijk of arm, eenvoudig of geleerd, in of buiten de zichtbare kerk, zoo iemand den Geest van Christus niet heeft, die komt Hem niet toe. Dit beslist voor uhierin ligt voor u het leven of de dood, de hemel of de hel, de zaligheid of de verdoemenis. Want zonder Christus is er geen heil, maar aan Chris tus hebt ge alleen deel, zoo ook Zijn Geest in u woont en werkt. Wie dien Geest veracht, God zal ook zijne ziel verachten, diens deel zal met de wereld, den duivel en zijne Engelen zijn. Wie dien Geest begeert en zoekt, die bedenke het Woord door Jezus gesproken Indien dan gij, die boos zijt, weet uwen kinderen goede gaven te geven, hoeveel te meer zal de hemelsche Vader den Heiligen Geest geven dengenen, die Hem bidden Opent uwen mond, de Heere zal hem ver vullen. En die den Heiligen Geest ontvangen hebt, zijne eerstelingen in uw hart en leven hebt mogen opmerken, verblijdt u, want die Geest is het teeken uwer gemeenschap aan Christus, Hij is het onderpand van uwe erfenis, tot de verkregene verlossing, tot prijs zijner heerlijkheid. Van der Veen. 1BOOEMEHTSPHUS per half jaar franco per post Enkele nummers 70 cent. 3 cent. Drukker-Uitgever MIDDELBURG. PB IJS DER AD YEBTENTIEH van 15 regels 80 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 15 regels 50 cent, iedere regel 10 cent meer. Maar zoo iemand den Geest ven Christus niet heeft, die komt Hem niet toe. rom. 8 9b. ZENDING. Brief van ds. Merkelijn. De Zendende Kerk van Middelburg mocht van ds. Merkelyn een schrijven ontvangen, en wjj haasten ons in naam van het Zendings comité de Kerken van Zeeland mededeeling te doen van den hoofdinhoud. Onze broeder kan door 's Heeren goedheid beginnen met te melden, dat hy en de zijnen goed gezond zijn. Wel was hun dochtertje Dina eenige weken nog al ziek geweest, maar bij het afzenden van den brief huppelde ze al weer door de aangename tijdelijke woning. Tijdelijke woning, ja. Immers, ds. M. zou eenige maanden te Djocja moeten vertoeven. En nu hadden de broeders aldaar de woning van ds. Bakker (die met verlof in ons land is), voor hem ingericht. Niet alleen dat ds. M. alzoo verlost werd van het leven in een hotel, maar ook bleef hij nu midden in den Zendings kring vertoeven. Met de studie is het anders gegaan, dan hy zich had voorgesteld en wy met hem. Het plan toch was, dat hij eenige medische voorbereiding zou ontvangen in het Petronella-hospitaal te Djocja (Dr. Scheurer's hospitaal)maar de andere zendelingen raadden dit sterk af, mee- nende dat zulk een voorbereiding overbodig was. Mede door de gunstige subsidie-regeling van regeeringswege kan voor weinig kosten een medische helper in dienst worden genomen en deze helpers worden aan de Keucheniusschool uitmuntend onderwezen zy zyn alzoo veel beter onderlegd dan een dominee in een paar maanden. Als er straks een hulp-hospitaaltje komen mag in Magelang, krygt hy uit Djocja een helper. Op grond van deze mededeelingen had broeder Merkelyn geen vrymoedigheid meer, zich in de medicynen te bekwamen, maar heeft al den tyd van zyn verblyf te Djocja besteed aan ernstige bestudeering van taal en volksgewoonten. Voor de studie der taal, waarin hy hier in ons land al tamelyk ver gevorderd was, ontvangt hy les van een goeroe, die verbonden is aan de kweek school van inlandsche onderwijzers een helper van ds. Zwaan komt dagelijks met hem een paar uur converseeren in het Javaansch, welke gesprekken al aardig vlotten. Yan een afnemen "van een examen zal wel niet veel komen. Er bestaat de gewoonte op Java, dat een pas aangekomen zendeling naar zyn terrein vertrekt alleen na overleg met de verschillende broeders in Djocjadeze broeders toch zyn hem behulpzaam in zyn taalstudie, en kunnen er dus het best over oordeelen, wanneer hy naar eigen terrein kan vertrekken. Nu, het schynt dat dit oordeel over ds. M. gunstig is. Dit blykt uit het volgende. Ds. M. zou dezer dagen, eind Mei, een rond reis maken langs de verschillende posten der Geref. Kerken op Midden-Java, om op de hoogte te komen van de methode's, die by den Zen- dingsarbeid worden toegepast. Hy dacht voor die reis ongeveer een maand noodig te hebben, en begin Juli aan te komen in Magelang. Hy had voor den arbeid te Magelang een helper voor de dienst des Woords aangevraagd, om een aanvang te kunnen maken met Koem- poelan, d. i. godsdienstoefening van het huis gezin, en wien men meer er by kan krygen. Maar eilacyer is gebrek aan zulke helpers. Ds. Ingwersen is echter zoo vriendelijk ge weest, waarvoor de Zeeuwsche Kerken hem zeker dankbaar zullen zyn, een der oudsten uit Poer- woredjo aan ds. M. tydelyk af te staan deze broeder heeft daar in den kerkeraad gezeten en reeds meermalen Evangelisatiearbeid verricht hy zou wel in staat zyn om voorloopig een kleine koempoelan te houden. Ds. Merkelyn heeft ook reeds een bezoek ge bracht aan Magelang, dat drie uur met een- stoomtram van Djocja verwijderd ligt. Het was een eigenaardige gewaarwording voor hem, toen hy zyn toekomstig arbeidsveld mocht aanschou wen hy vond het heerlyk, en verlangde naar den dag, dat hy in 's Heeren kracht en in Zyn Naam den stryd zal aanbinden tegen satan en zyn ryk. Uit de inlichtingen, die hy verkreeg, bleek hem, dat Magelang ruim voorzien is van medi- schen- en schooldienst. Er bestaat een mach tige drang naar ontwikkeling, wat voor de Zending mooi is om ingang te vinden. Die drang vindt echter reeds grootendeels bevredi ging. Er zyn toch niet minder dan 25 Euro- peesche onderwijzers, die, behalve hun lessen aan de schQol voor inlandsche ambtenaren, hol- landsche scholen en inlandsche scholen met hollandsch taalonderwijs, ook tal van privaat lessen geven en vele cursussen houden voor de Javanen, die 't Hollandsch willen kennen. Indien Zeeland er iets wil aanvangen onder Gods Zegen dan moeten zy flink uit den hoek komen met een school, waar een hollandsche leerkracht aan verbonden is, en het geheele onderwijs in het Hollandsch kan gegeven worden. Op medisch gebied is Magelang 7 of 8 dok toren ryk, bestemd voor militairen en Europea nen. Bovendien is er een gouvernementshos pitaal voor inlanders, waaraan een paar dokters- djawa aan verbonden zyn, (een dokter-djawa is een bepaalde graad, dien inlanders kunnen halen in de studie der medicijnen). Het meest wen- schelyk zou zyn een medischen dienst in te richten met een Europeeschen arts. Al kan ds. M. per soonlijk nog niet genoegzaam oordeelen, dit is hem echter reeds duidelijk geworden door

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 1