1. JANSE, Vacature-beurten Classis Middelburg. Evangelisatiearbeid der Classis Axel. Verantwoording ran Liefdegaren. Ontvangen collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg, voor de Theologische School te Kampen. INGEZONDEN STUKKEN. Voor uitgang. k Onze' Visschers. BOEKAANKONDIGING. De schat in aarden vaten. Rede uitgesproken den 24sten April 1912 ter gelegenheid zyner 25-jarige ambtsbediening door R. J. van der Veen, Dienaar des Woordste Goes.;Uitgave van Oosterbaan leCointrb te Goes. Advertentiën. WARNAS, BRUINE TEER, K00LTEER, SHEERTRAAN, CARBOLINEUH, GAR' BOLZUUR, MACHINEOLIE roor Lud- bonwvBrktBlgsi bi OntroomBrs, AS' PHALTPAPIER Bn ASPHALT, LAI li soortBB. De Christelijke Zaïgrereeniging „SOLI DEO GLORIA" houcL hare repetitie ELKEN DONDERDAGATOND, in de School Gravenstraat, ten 8 uur. Jongelingen in het bgzonder en jonge- dochters zullen hartelgk welkom zgn. leven om vermeerdering van Bybelsche ge zangen?" -r-r Grypskerke. Ds. J. J. Koopmans. (Verzuimd vorige week op te nemen.) ZEEUWSCHE PREDIKANTEN-CONFERENTIE. Tengevolge van eene argelooze lacune in de notulen, ontbrak by de jongste officieele opgave der referaten voor de a. s. verg. dat van ds. G. de Jager van Wolphaartsdyk over „De Kerken van wylen ds. Ledeboer in Zeeland." J. J. Koopmans. Grypskerke, 15 Mei 1912. GAPINGE. 7 Juli ds. Netelenbos. 21 ds. Toebes. 4 Aug. ds. v. d. Ende. 18 ds. Kerkhof. 8 Sept. ds. v. Loon. 22 ds. Boeyenga. Voor de Classe ZIERIKZEE. In Juli ds. Pol. Aug. ds. Wolf. Sept. ds. Koopmans. AARDENBURG en BRESKENS. 26 Mei Een Theol. Stud. 9 Juni ds. van 't Sant. 23 ds. Bruins. 7 Juli ds. Lammertsma. 21 ds. van 'tSant. 4 Aug. ds. Hulsteyn. 18 ds. van 't Sant. 1 Sept. ds. Uytenhoudt. 15 ds. v. d. Wal. 29 ds. v. 't Sant. KLOOSTERZANDE. 19 Mei ds. v. d. Wal. 2 Juni ds. Hulsteyn. 16 ds. Bruins. 30 ds. Uytenhoudt. 14 Juli ds. v.|d. Wal. 28 ds. Lammertsma. 11 Aug. ds. Bruins. 25 dg* Hulsteyn. 8 Sept. ds. Uytenhoudt. 20 ds. Lammertsma. Namens de Classis, Ds. Chr. Bruins, Dep. ad hoe. KORT VERSLAG der vergadering van de Classis Middelburg, gehouden den 7en Mei 1912. Art. 1. Ds. Kerkhof opende op de gebruike lijke wijze namens de roepende kerk van O. en W. Souburg de vergadering, en verzocht de ds. v. Loon en Wielenga de lastbrieven na te zien. Alle kerken bleken wettig vertegenwoordigd te zyn, terwijl 6 kerken met name Arnemuiden, Domburg, Koudekerke, Middelburg C, O. en W. Souburg en Westkapelle een instructie hadden. Art. 2. Als moderamen nam zitting Ds. F. J. v. d. Ende, praeses ds. L. Bouma, assessords. K. Veen, le scriba ds. J. B. Netelenbos, 2e scriba. Art. 3. Ds. Wielenga rapporteerde uit naam van de kerken, aangewezen tot nazien van attesten, dat de stukken van ds. Netelenbos in orde waren bevonden. De praeses verwelkomde ds. Netelenbos, waarvoor deze dankzegde. IgArt. 4. DeJ notulen der voorg. vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Art. 5. Bij omvraag naar Art. 41 D. K. O. ontvangt Gapinge de gevraagde vacatuur-dien sten, terwijl 't voorstel Kerkhof inzake de plaat selijke ineensmelting van Middelburg's kerken, op de voorgaande vergadering reeds ingediend, met 33 tegen 1 stem wordt aangenomen. Art. 6. De classis Zierikzee zal voor de maan den Juli, Aug. en Sept. met vacatuurdiensten geholpen worden. Een verzoek van de classis Axel, als niet officieel ter classicale tafel ge bracht, wordt onontvankelijk verklaard. Art. 7. De classis benoemde tot hare afgev. ter Prov. Syn., primids. L. Bouma, ds. G. F. Kerkhofouderl. S. Louwerse en A. Punt secundids. L. van Loon, ds. D. Polouderl. K. .Houterman en J. Louwerse. Art. 8. Bij de behandeling der verschillende instructies ontvangen Arnemuiden en O. en W. Souburg inlichtingen inzake gevallen van doopsaanvragen, zagen Domburg en West kapelle hun subsidie-aanvrage ingewilligd, kreeg Middelburg C vrijstelling van bijdrage voor 't fonds van Em. pred. en zag zich op nieuw f 100 uit 't classicaal fonds tot onder steuning van emeriti toegewezen, en werd 't Koudekerke toegestaan over te gaan tot toe passing van de 2e trap van censuur. Art. 9. Br. J. Louwerse bracht rapport uit inzake de kas van hulpbehoevende kerken, het tekort over 1911/12 bleek f59.135 te zyn. Ds. Kerkhof rapporteerde over de Zending. Zoo mogelijk zal in Koudekerke op een Woensdag in begin Sept. een Zendingsconferentie worden gehouden. Als de Pinkstercollecten in de cl. Walcheren de raming niet overtreffen, zal pl.m. f 75 tekort zyn om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. Art. 10. Na de pauze werd 't rapport inzake het protest van 187 leden der Geref. Kerk van Serooskerke (W.) tegen de door de cl. Middel burg getroffen grensregeling Serooskerke— Vrouwepolder behandeld. De classis besliste met 31 tegen 3 stemmen, dat protest niet ont vankelijk te verklaren, terwyl voorts met 21 tegen 6 stemmen aangenomen werd het volgende voorstel „De classis gehoord hebbende de besprekingen inzake de grensregeling tusschen Vrouwepolder en Serooskerke besluit zich te houden aan haar in de vergadering van Nov. j.l. te dezer zake genomen beslissing". Art. 11. Als roepende kerk voor de volgende vergadering werd Veere aangewezen. Art. 12. By de omvraag vroeg en ontving ds. Bouma ontslag als consulent van Middelbur C, meldde Serooskerke dat zy zich inzake de gevallen beslissing op de Prov. Syn. zou be roepen en gaf de kerk van Vlissingen de andere kerken in overweging, geen kerkelijk huwelyk, waarbij een der party en behoort tot een andere Geref. Kerk dan waarin 't huwelyk bevestigd wordt, te voltrekken zonder attesten van de betrokken kerk. Art. 13. Na rondvraag Art. 43 D. K. O. en lezing der korte notulen, eindigt ds. Bouma de vergadering met dankzegging, nadat eerst nog gezongen was Ps. 72 11. Namens de classis Middelburg, K. Veen, Scriba. KORT VERSLAG der Classicale vergade ring, gehouden te Terneuzen op Don derdag, 1 Mei 1912. De praeses, ds. v. d. Wal, opent de vergade ring, laat zingen Ps. 84 3, leest Ps. 99 en gaat voor in het gebed. Ds. Lammertsma is scriba. Assessor is ds. Bruins. De voorzitter spreekt ds. Lammertsma harte lijk toe in verband met zijn bedanken voor de roeping naar Nieuw-Dordrecht, wat door dezen wordt beantwoord. De credentiebrievën worden nagezien. Alle kerken zyn wettig vertegenwoordigd. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Nagegaan wordt of alle kerken de voorge- schrevene collecten hebben gehouden. Aan ds. v. d. Wal, den deputaat voor de onderscheidene collecten wordt ds. Hulsteyn als secundus toegevoegd. Rapport wordt uitgebracht aangaande den financieelen toestand van de kerk van Hoek. Besloten wordt aan genoemde kerk voorloopig f 50 te geven uit de kas voor de hulpbehoevende kerken en aan al de kerken der classis vóór 1 Juli een schriftelijk verslag te zenden, waarin een overzicht gegeven wordt van den financi eelen toestand van Hoek, opdat de classis op hare buitengewone vergadering van 14 Juli nader zou kunnen besluiten betreffende de aan gevraagde hulp. Axel A krygt vryheid tot de 2e trap van censure over te gaan. Namens de kerken van Axel A en B brengt ds. Lammertsma rapport uit aangaande den stand der ineensmelting. De classis spreekt over het gehoorde hare blydschap uit en ad viseert tot voortvaren, maar met groote voor zichtigheid. Een commissie van 6 personen wordt be noemd om, zoo noodig, de diakenen inlichtin gen te verstrekken inzake armenwet en armen raad. Voor het komend examen op 11 Juli worden regelingen getroffen. Inzake een indertyd ontstane moeilykheid spreken de afgevaardigden van de kerk van T. tot blydschap der classis namens hun kerke- raad uit, dat deze het door de classis gegeven advies zal opvolgen. De herziening van het huishoudelijk regle ment wordt tot de October-vergadering uitge steld. Besloten wordt ook dit jaar kerkvisitatie te houden. De boeken van den classicalen quaestor wor den nagezien en in orde bevonden. Zyn in gediende begrooting voor dit jaar wordt be sproken en goedgekeurd. Ds. Lammertsma rapporteert inzake de zen ding en leest als scriba der vergadering de door de classis aangenomen voorstellen voor de Particul. Synode voor. De Evangelisatiebeurten worden geregeld, waarvan opgave zal geschieden door deputaten in de provinciale kerkelijke bladen. Ds. Lammertsma wordt benoemd als depu taat van de kas voor hulpbehoevende kerken. Naar de Partic. Synode worden afgevaardigd Als primi ds. J. H. Lammertsma en ds. M. Uytenhoudt;. Als secundi ds. Chr. Bruins en ds. J. F. Hulsteyn. Als primi-ouderlingen de broeders J. Huizinga en I. Catsman. Als secundi-ouderlingen de broeders D. Scheele Az. en R. Scheele. De praeses sluit de vergadering. Ds. Hulsteyn gaat voor in dankgebed. Op last der classis, Ds. Chr. Bruins. Axel, 9 Mei 1912. Arnemuiden f 4,80 Domburg f 8,07 Gapinge f |2,60Gr jjpskerke f 14,58V3 Koudekerke f 10,96 St. Laurens f 4,49Meliskerke f 12,25Vs Middelburg A f 22,32Middelburg B f 8,77 Middelburg C f29,11Oostkapelle f8,25Seroos kerke f 18,74V2Souburg (O. en W.) f 16,65 Veere f 14,15; Vlissingen f 13,50; Vrouwen polder f5,66; Westkapelle f 1,28. De Correspondent voor de Class, collecten, Middelburg, 15 Mei 1912. A. Punt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). (Slot.) De machtige pers, de koningin der aarde, brengt alle denken des menschen met vleugel snelheid, heinde en ver. Het is al vooruitgang wat ge hoort en wat ge zietmaar toch speuren we, een vooruitgang in verkeerde richtingin de richting van God af, en dat is inderdaad de jammerlykste achteruitgang. Maar toch, God heeft blijkbaar aan de 20e eeuw in het plan Zyner wereldregeering een geheel eenige beteekenis gegeven en niet on waarschijnlijk is het, dat deze eeuw eindigen zal, in de wederkomst van onzen Christus, de Koning der eeuwen, die in de teekenen onzes tyds als hooren laat het voorspel van dat machtig koor waarin Engelen en menschen ten slotte toch, God, in de machtige en heerlyke en on naspeurlijke werken Zyner almachtige kracht, zullen verheerlijken. Maar nog is 't het einde niet. Onze Christus komt niet tenzij eerst al de volken der aarde tot een getuigenis ontvangen hebben de predi king van het Evangelie des Eeuwigen Konink- ryks onzes Gods. De merkwaardigste vooruitgang in de heden- daagsche wereldhistorie is wel die machtige, ik zou byna zeggen, die massale openbaring van Zendingsijver onder al de volken der aarde waar de Zending arbeidt. Maar daarnaast die zeer bedenkelijke voor uitgang in den afval van het Christendom in de gekerstende landenen het optreden van allerlei dwaalgeesten en ook het roepen der ware kinderen Gods, dat is de ware kerke van Christus, om heur Bruidegom, die zy uit den hemel verwacht. Inderdaad, 'de twintigste eeuw, schijnt een eeuw van bijzondere merkwaardigheid te zullen worden. Ik hoop dat God my een hoogen ouderdom zal doen bereiken, opdat ik zien moge de mach tige ontwikkeling van het Koninkrijk Gods, en de vooruitgang van het Evangelie rnyns grooten Konings. Al is het nu waar dat veel, heden ten dage, verblijdt, en dat we in onzen tyd veel vóór hebben by vorige eeuwen, daar naast is toch ook veel dat met droefheid vervult; ook veel dat opwekt, om waakzaam, werkzaam en wach tend te verbeiden de komende gebeurtenissen. Laat ons wakende zyn en nuchter. De akelige woeligheid en groote onrust op politiek en sociaal gebiedde vredesbeweging onzes veel bewogen tyds, gedreven en voor gestaan door de grooten en invloedrijken der aarde en gesteund door de edele vrouwen van onze hooggeroemde verlichte eeuw en daar naast, in scherp contrast, de ontzettende be wapening der mogendheden en de angstwek kende gewapende vrede onzes tyds, vervullen ons met angst en vreeze, voor de naaste toe komst en wy zeggen het gevleugelde woord van harte na„waar gaan we toch eigenlyk heen Doch wy weten waarheen. Alles roept, alles wenkt, de kinderen Gods, de schouders aanéén te sluiten in den arbeid van Zending en Evan gelisatie en een ieder roepe het zynen naaste toe: houd u bereid, want: „Maranatha, Jezus komt, de Koning der Eeuwen". Het is een heilige, door den geest des tyds, gebiedende eisch en ernstige plicht van de Kerk des Heeren, of liever, want de kerk der 20e eeuw is doodelyk krank van de ware kin deren Gods, die toch eigenlyk de kerk zyn, om te bidden voor de bekeering der wereldte bidden om mannen vol des geloofs en des Heiligen Geesteste bidden om de komst van het Koninkrijk Gods, om uitbreiding en steun van en voor de heerlyke door God gewilde en door Christus bevolen, Zendingsarbeid te bid den om de komst van Hem onzen Christus, die onze Koning is en die alle dingen her stellen zal en zich heerlijk zal maken in al Zyn waarachtig volk. Ik herbaal wat ik onlangs in het Zeeuwsch Kerkblad schreef, dat het bevorderen en het voor staan van Zending en Evangelisatie, meer dan ooit, eisch des tyds is. Der tijden klimmende nood en grooten ernst smeekt, ja smeekt, om een krachtig opleven van al de ware kinderen Gods. Waar de kerk in het algemeen lauw en traag geworden is, laten dan tenminste de kinderen Gods de handen uit de mouw steken om Gods medearbeiders te zynieder op zyn eigen post en in zijn eigen kringopdat het licht des Evangelies niet geheel verduistere tot onze eigene schade. Ik eindig thans met de zeer hartelijke bede, dat het volk des Heeren, de roeping des ge- beds, de heilige plicht der christelijke liefde, en de eisch om te wandelen waardig het Evan gelie van Christus, niet verwaarlooze, maar èn het gebed, èn de liefde, èn de heiligen levens wandel, in de kracht van Christus aanwende, om te komen tot heilige toewijding, tot volle overgave van lichaam en ziel, van al de gaven van verstand en hart, in den heiligen en zaligen dienst onzes Gods. Opdat Gods volk sterk moge zijn in de kracht des Heeren onzes Gods, tot een levende prediking van de waarheid en de kracht des Goddelijken Evangelies des kruises van Jezus Christus. In dat kruis ligt de tri umph over alle macht en kracht die zich stelt tegen God en Zynen Christus. Laat dan de anti-christ vry woeden, laat Satans macht en wereldmacht, de aarde doen schudden van on gerechtigheid en gruwelijke afval van den levenden God, geen nood, die in de kracht van Christus staat, heeft overwonnen, nog eer de strijd aanvingwant in God zullen we kloeke daden doen. Indien God voor ons is, wie zal dan tegen ons zyn En dan moge in deze veel bewogen dagen komen wat wil, „die in de schuilplaats des Allerhoogsten gezeten is, hy zal vernachten in de schaduw des Almachtigen". „Myn God, by U schuil ik". Laat dit de ootmoedige bede van ons hart zyn, gedurig weer. Laat ons dan luisteren naar en betrachten steeds de Apostolische vermaning ons gegeven in 2 Thessalonicenzen 2 vers 15 en 16: „Zoo dan, broeders, staat vast en houdt deinzettin- gen die u geleerd zyn en onze Heere Jezus Christus zelf, en onze God'en Vader, die ons heeft liefgehad, en gegeven heeft een eeuwige vertroosting en goede hope in genade, vertrooste uwe harten en versterke in u alle goed woord en werk" Maranatha Jezus komt Uwe, C. Kwikkel. Onze haringvisschers maken zich weder op om naar het hooge noorden te stevenen. Straks volgen de broeders ds. Hoek van Enkhuizen en ds. Koers van Noordwyk aan Zee hen naar Lerwick om hunne geestelijke belangen te be hartigen, om hun het Woord Gods te brengen en christelyke lectuur onder hen te verspreiden. Zal die lectuur verspreid worden, dan moet ze ook voorradig zyn, en daarom kom ik, als andere jaren, met het vriendelijk verzoek, om my bijbels, testamenten, psalmboekjes, christe lijke boeken en tractaten te zenden. Nieuw of oud het is alles welkom. Hebt gij geen voorraad zend my dan s.v.p. wat geld, dan kan ik daarvoor geschikte leesstof aanschaffen. Ik vertrouw, dak deze aanvraag by vernieuwing gehoor zal vinden. De broeders en zusters hebben my nooit teleurgesteld. Verleden jaar zond ik 7 kistjes weg, nog veel te weinig voor de behoefte. Wil men Evangeliseeren, geen betere gelegenheid dan om onzen arbeid onder de visschers te steunen. Gaarne ontvang ik uwe gaven voor Pinksteren, anders wordt het~tellaat. Myn adres is: Ds. S. T. Goslinoa, Schiedam, Westvest 27. Een feestrede in een feestkleed, want de uit gevers hebben zich -beijverd om in papier en druk iets uitnemends te leveren. En de rede is het waard. Het was een genot om haar te hooren en de lezing er van is niet minder aan genaam. Zy'ijgeeft een heldere uiteenzetting van den tekst, en stelt het ambt der evangelie bediening in een schoon licht. Wy kunnen niet nalaten haar met warmte aan te bevelen, want ofschoon zy een gelegenheidsrede is, toch houdt zy blijvende waarde. Bouma. Jaarvergadering van den Bondsring „Zuid- Beveland", te houden D.V. op Maandag 27 Mei1912 (2e Pinksterdag) 's morgens 10 uur, in de Gereformeerde Kerk te Heinkenszand. Morgenvergadering1. Jaarverslagen 2. Reglementsherziening (art. 3 en 11)3. Ver kiezing voorzitter4. Onderwerp„De moraal van den soldaat", inleider vr. Donner van Goes. Pauze tot twee uur. Middagvergadering 5. Openingswoord door ds. Bramer van Heinkenszand6. Onderwerp „Het voorzitterschap", inleider vr. R. C. Jansen, van Baarland7. Rede van den WelEw. heer ds. D. Pol van Vlissingen, over„Karakter vorming" 8. de Jong.-Ver. en de Kerk, inleider vr. C. Veryzer van Kruiningen. De waarn. Secretaris, R. C. Jansen, Oudelande. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartely- ken dank voor de buitengewoon vele blijken van belangstelling op hunne 25-jarige Echt- vereeniging, van hier en elders, ondervonden. A. VAN SORGE en Echtgenoote. Middelburg, 13 Mei 1912. 5% BON. Lage pryzen. Korte Noordstraat. v/h F. DIELEMAN.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3