Chr. VrtL-hM „Fatrimaiiom". PACKARD ORGELS. 1912. 1887. A S J. DEKKER Kerk en Schoolnieuws. ^fiiciëele Berichten. Vorantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Boste middel tegen Hoesten „Gy weet, dat uwe tante Eunice sedert lang gevraagd heeft, om u by haar te doen wonen?" „Ja papa?" stamelde zij zacht „Welnu, gij kunt dan gaan. Tenzij gij deze dwaze denkbeelden opgeeft, en onder de voeten treedt, wil ik niet hebben, dat gij met mij samenwoont. Wees wat gij te voren waart, en het zal u aan geen weelde, geen liefde ont breken. Volgt gij echter deze ellendige be grippen, dan ben ik voor U niets anders, dan een vader in naam." Zy verliet alles voor Hem; maar haar gang werd zwak en wankelende, haar vorm uitgeteerd, haar oog hol, haar wang ingevallen. De wor steling was te zwaar geweest voor een lichaam, dat te teeder en te zwak was, om bittere ziel- smarten te dragen. Toen haar leeraar die koortsachtige schittering der oogen, die bevende ledenmaten aanschouwde, kon hij aan niets dan aan het graf en de ontbinding denken. Zij daarentegen dacht aan de heerlijke overwinning daar ginds. Snel ging zy naar het dal des doods, maar er was voor haar geen duisternis. Te laat knielde de man, die haar zoo wreed behandeld had, aan hare bedstede neder, om haar vergiffenis te smeeken. Te laat Neen, niet te laat voor zyne eigene zaligheid, want juist in dat uur werden zyne oogen geopend voor de 'zondigheid van zyn eigen.,leven; en aan hare stervenssponde beloofde hy zyn hart aan God te geven. Ook haar vader, trotsche ongeloovige als hy was, aanschouwde zyn uitgeput, over den dood zegevierend kind, met verbazing en schrik. Een zoodanig sterfbed te mogen bijwonen, is slechts aan weinigen gegund. Zy had alles opgegeven voor Christus, alles, en even als Stefanus zag zy op haar sterfbed den hemel geopend. Haar gelaat was gelyk dat der engelen haar taal verrukkelyk, haar kamer de poort des hemels. En in het uiterste oogenblik, waarop zy deze aarde stond te verlaten, om den hemel binnen te treden, vroeg zy met een onbeschryfelyk zoeten glimlach „Zing En zy zongen O Heiland, dood van onzen dood, En leven van ons leven, Indien mijn schuld, zoo zwaar zoo groot, Mijn hart dan nog doet beven, Laat my dan alles wat Gy deedt, Wat Gy voor my zoo bitter leedt. Tot rnynen troost gedenken. By het eindigen van dit gezang vloeide er nog één woord van haar lippen het laatste woord het was Christus. (Overgenomen.) Belijdenis. De gemeente viert haar hoogty, als de jonge menschen voor 's Ileeren aangezicht naderen tot het doen van openbare bely de- nis. Ze ziet immers dan de schare van hen, die 'aan den dienst des Heeren gewjjd, zich verbinden om van den Heere, en voor den Heere te getuigen. Ze ziet kinderen uit den kinderstaat, den staat der onmondigheid uit treden, om tot de uitoefening en de genieting der rechten en voorrechten, aan het lidmaat schap der kerke verbonden, te komen. Zou dan de dag van openbare belydenis voor geheel de gemeente niet een dag des feestes behooren te zyn, een dag van dank zegging en gebed? Inzonderheid is de belijdenisdag, dag van byzondere beteekenis voor de jeugdige belyders. Een dag van belofte, en alzoo begin van een leven, dat den Heere eert als zijn God. Niet genoeg kan daaraan herinnerd. We vreezen wel eens, dat Jditl door som migen vergeten wordt. We willen ook de oor zaak van deze vreeze wel' noemen. De vragen^ der openbare belydenis worden door allen beantwoord, en in dat antwoord ligt de verklaring, den Heere, naar zyn Woord te zullen dienen, Hem geloovende. Het antwoord moet natuurlyk in oprecht heid gesproken, die verklaring, naar waarheid, gegeven. Welke beteekenis of waarde heeft anders het doen van belydenis? De dag van Avondmaalsbediening breekt aan De belyders worden, van 's Heeren wege, ten disch genood. Zeiven hebben ze zich tot ge hoorzaamheid aan den Heere verbonden. En hoevelen zijn dan traag, ja ongehoor zaam. Ten Avondmaal komen ze niet. Bely denis doen dat ging welmaar Avond maal vieren, o neen, dat is in hun oog gansch wat anders.* Is dat waar? Hebben ze niet beleden tot Jezus' discipelen te behooren? Zyn ze dat dan niet? Jezus heeft geleerd, dat we zyne disci pelen hieraan zullen kennen, dat ze zyne ge boden bewaren. Hoe hebben we het nu met die belyders, zóó ongehoorzaam, zóó ontrouw? Dat is toch geen belijden. De belydenis omvat het geheele leven. Is niet werk van een enkelen dag. Is niet slechts beloven, maar doen. Doen in 's Heeren kracht, tot Godes eere. Dat 'er meer belijden gezien worde, want de belydenis moet gehoord en gezien, gezien in het leven," gezien ook in een biddend trouw gehoorzamen aan het liefdevol bevel des Hee ren, dat Hy zyner gemeente gaf, in het ge zichte des doods ter verlossing der zynen, als Hy sprak, „doe dat tot myne gedachtenis". (De Bode) DRIETAL te N. Dordrechtds. L. H. Duin te Zweelo ds. G. Meijer te Marum ds. C. Vermaat teMakkum; TWEETAL te Middelharnis ds. C. Staal te Oosterland ds. F. Bruinsma te Glaner- brug. BEROEPEN te Zierikzeeds. N. H. Koers te Noordwyk aan Zee te Oldemarktds. U. Buwalda te Exmorra tei.Boornbergumds. W. Kalter te Laar te Nigtevechtds. P. Jukkenekke te Kockengen; te Stroobos: ds. J. D. Speelman te Yelsen; te O. en N. Bildtzylds. A. J. de Boer te Grypskerk. AANGENOMEN naar Scherpenzeelds. R. de Jager te Baam- brugge. BEDANKT voor Zalkds. N. Diemer te Dronryp voor Yeen woudster walds. W. F. S. v. Liegen te Gerkesklooster voor Ureterpds. R. Middelveld te Nieuw Buinen. Zeeuwsche Predikanten-Conferentie. Ingevolge de mededeeling der roepende kerk voor de a. s. Prov. Synode, geeft het Mode- ramen bij dezen kennis a. Dat de a. s. Conferentie zal gehouden worden te Middelburg in de Gasthuiskerk op Dinsdag den 11 Juni b. dat de vergadering zal aanvangen te tien ure precies c. dat het agendum is vastgesteld als volgt 1. Openingswoord van den voorzitter. 2. Lezing der notulen. 8. Referaten van Ds. Lammertsma van Axel „Vraagt de ontplooiing van het kerkelyk leven om vermeerdering van gezangen". Ds. Postema van Beilen „Eene exegetische studie over Openb. 12". Ds. Pol van Vlissingen „De Zending in het licht van de Zendbrieven der Apostelen". 4. Aanwyzing van onderwerpen en uitnoo- diging van referenten voor de volgende con ferentie. 5. Sluiting. d. dat het Moderamen weer is opgedragen op deze Conferentie eenige onderwerpen te noemen, waarom de collega's dringend verzocht worden een onderwerp, dat zy behandeld wen- schen te zien, op te geven bij den scriba vóór Woensdag den 5 Juni, opdat deze nog tydig kunnen worden gepubliceerd en de vergadering gemakkelijk een keuze kan doen. Het Moderamen L. Bouma, Praeses. R. J. v. d. Yeen, Assessor. J. J. Koopmans, Scriba. Middelburg, Goes, Grypskerke, 1 Mei 1912. VERGADERING der Classis Goes, ge houden 18 April 1912. 1. Na psalmgezang en voorlezing van Psalm 48 gaat ds. de Jager, praeses van de laatstge houden vergadering, voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden in orde be vonden. 3. Naast ds. Lanning, die als voorzitter wordt aangewezen, nemen de dienaren De Jager en Doekes plaats in het moderamen, resp. als scriba en assessor. 4. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. 5. Ds. van der Yeen wordt gelukgewenscht met zyn jubileum, dat de Heere hem met de zynen deed vieren. Yan ds. Postema, die tot ons leedwezen heenging, is een hartelijk woord van afscheid ter tafel, dat door den scriba zal beantwoord worden. 6. De visitatieregeling, vraag voor vraag behandeld, wordt behoudens een paar kleine wypigingen, naar de voorstellen der commissie vastgesteld. 7. Besloten wordt, dat voortaan de tyd van de classicale vergaderingen niet alleen in de Kerkbladen, maar ook van den kansel zal be kend gemaakt worden. 8. Ds. Akkerhuis rapporteert aangaande het afscheid van ds. Postema. 9. Een schryven kwam in van br. L. E. te K., dat door den scriba zal worden beantwoord. 10. Vacaturebeurten BorselenD.D. Bramer, Doekes en De Jager. Driewegen>.D. v.d. Yeen,Akkerhuis en Bramer. 's Gravenp.D.D. De Jager, Lanning, v. d. Veen. WemeldingeD.D.v.d.Yeen, Akkerhuis, Bramer. Kap.-Biez. D.D. Doekes en Lanning. 11. Tot consulent van Kapelle-Biezelinge wordt aangewezen ds. van der Yeen, tot con sulent van 's Gravenpolder ds. Lanning. 12. Met algemeene stemmen wordt besloten, ter Partic. Synode te adviseeren in het boekjaar 1912'13 de vastgestelde collecte voor de kas tot ondersteuning van minvermogende idioten, doofstommen enz. niet te doen houden, tenzy onverhoopt mocht blyken, dat deze niet gemist kan worden. 13. Ter vervanging van ds. Postema worden de volgende deputaten benoemdds. De Jager voor de regeling van examina, ds. Akkerhuis voor de Emeriti, ds. Bramer voor de collecten Y. Univ., ds. Akkerhuis tot secundus-kerkvi- sitator. 14. De gewone subsidie wordt weer aan de kerk te B. toegekend, na gehoorde toelichting. 15. Bij monde van ds. v. d. Veen brengen de kerken Goes en Nieuwdorp rapport uit in zake de losmaking van ds. Postema by zijn vertrek naar Beilen. 16. Naar de Partic. Syn. worden afgevaar digd ds. v. d. Yeen en ds. Doekes (sec. ds. Ak kerhuis en ds. De Jager) en oud. J. Donner en A. Geelhoed (sec. C. de Schipper en L. de Jager). 17. De boeken van den vertrokken deputaat, ds. Postema, worden in orde bevonden. 18. Geïnd worden de bijdragen voor de Zen ding, de collecten voor Hulpbeh. Kerken en voor de Theol. Fac. der V. U. 19. De rondvraag naar art. 41 brengt nog verschillende tuchtzaken ter tafel, waarin de classis van advies dient. De kerk te B. vraagt en ontvangt vryheid tot eventueele toepassing van de tweede trap der censure. 20. Naar aanleiding van het ongemotiveerd heengaan van sommige broederen vóór het einde der vergadering, spreekt de classis hierover haar leedwezen uit en besluit voortaan ernstig hiertegen te waken. 21. Ds. Doekes wordt opgedragen, de classis by het ambtsjubileum van ds. van der Veen op Woensdag 24 April te vertegenwoordigen. 22. De kerk van K.-B. vraagt en ontvangt handopening voor het beroepen van een Dienaar des Wooids. 23. Lezing der Korte Notulen. 24. Sluiting. De praeses gaat voor in dank zegging. Op last der Classis, G. Doekes. Zendings Vereeniging Middelburg A. Uit de busjes van de fam. v. D. en L. J. B. in dank ontvangen f 1,625 en f 1, De Penningmeester, A. D. Littooij Az. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Indien onderstaande regelen een bescheiden plaatsje mogen ontvangen in Zeeuwsch Kerk blad, ontvangt dan by voorbaat myn hartelyken dank. Met dit schrijven is het doel van onder- geteekende eenige vragen te doen aan De Zendingsdeputaten der Geref. Kerken in de Provincie Zeeland. Gel. Broeders Zendingsdeputaten! Haast (met het verschijnen van dit no. reeds) is de Mei-maand weer in 'tland. En als die er is, dan is het toch ook weer een bewijsdat men al nader en nader tot de zomermaanden komt. De wintertijd is dan weer voorby. En de tyd is er om weer meer en meer buiten uit te gaan. De grijsaard, die de lange winterdagen in 't hoekje van den haard heeft moeten doorbrengen, ontwaakt uit zijn winterslaapje en is verblyd dat de vriendelijke stralen der zon hem weer naar buiten noodigen. En ook het kleine kind. Het heeft gerust op moeders arm en was bly, toen moeder het door het raam naar de sneeuwvlokjes liet kyken die in het rond dwarrelden. Maar, nog meer genot smaakt het, nu het met broertje en zusje buiten uit mag om zich te verlustigen in het groen. En zoo is 't niet alleen op het gebied des lichamelyken levensmaar ook is het zoo m.i. op 't gebied der Zending in onze provincie, om van andere dingen niet te gewagen. Nu wil ik evenwel niet zeggenbroeders, dat het Zendingswerk ook een winterslaapje heeft gedaan. Integendeel, wie meeleeft met het Zen dingswerk der Zeeuwen weet wel beter. De winter die achter onzen rug ligt, heeft een heerlijk, een groot feit te boeken. Een feit, dat wel nooit in onze kerken mag vergeten of ver waarloosd worden. Maar ik bedoel ditDe broeders Zendingsdeputaten hebben in den winter ook gewerkt. Maar, dan zal 't naar alle waarschynlykheid geweest zyn in ver gadering, in een consistoriekamer of een der gelijk minder groot lokaal. En nu het zomer gaat worden, geloof ik dat zij o zoo gaarne weer eens naar buiten zullen willen, om daar in weide of boomgaard alle zendingsvrienden weer eens te ontmoeten. Welnu broeders Het is ook de wensch van mij, om binnen niet al te langen tyd als 't kan te lezen (datum) Zendingsfeest te Maar voor het zoover is, mag ikdanzoovry zyn u eenige vragen te doen? Yerleden jaar op Biezelinge was het aange naam. Het is waar, er was te weinig belang' stelling maar wy verwachten dezen zom'er veel meer. Ook met het oog hierop, dat nu onze Zendeling al vertrokken en ook aangekomen is. Maar hier nu niet over. Daar hebben we het v.l. jaar overgehad. Maar het speet my, dat het gezang op het feest zoo gebrekkig was. In de eerste plaats kon ook iedereen de psalmverzen niet, dus, het spreekt van zelfdie kon ook niet meezingen. En nu zou ik willen vragen Broeders, is het wenschelyk en doenlyk dat er evenals op onze Zomerfeesten ook op het Zen dingsfeest programma's verkocht worden? Wanneer iedere spreker dan laat drukken wat hy voornemens is te laten ziugen, dan is dat voor iedereen gemakkelyk. Misschien kan het ook op een andere manier, maar het doel van myn vraag weet U nu wel, niet waar? Het is om op een gemakkelijke manier (natuur lyk voor een beetje centen) iedereen in de gelegenheid te stellen om mee te kunnen zingen. In de tweede plaats wenschte ik ook nog op te merken, dat er geen geregeld gezang was. Het scheen wel, dat er niemand was, die de menigte aan den gang kon houden. Dat speet me. En zou nu dit bezwaar voor een a. s. feest niet uit den weg kunnen genomen worden Zou er geen muziekgezelschap of zangver- eeniging zyn, die ons daarin wil helpen? Ziet broeders! Wanneer deze vragen waardig zyn door deputaten nagezien te worden, dan zou ondergeteekende zich verblyden als het een verrassend resultaat opleverde. In de hoop dat het deputaten gegeven moge worden een geschikte dag te vinden voor het Zendingsfeest, blijf ik met de meeste hoogachting, Uw Yriend en Broeder, L. MEEUWSEN Mz. Oostdyk-Krabbendyke, Grasmaand 1912. Adyes*tentiëii. Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde ouders, ADRIAAN YAN SORGE en LEIJNTJE MARTHINA PRIESTER, Zaterdag 4 Mei a. s. hunne 25-jarige Echt vereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, 1 Mei 1912. Korendyk P 60. Maandag ontvangdag AFDEELING MIDDELBURG. VERGADERING op Dinsdag 7 Mei, 's avonds 8 uur, in het Militair Tehuis. Agenda Verslag Bondsvergadering enz. HET BESTUUR. By het koopen van een Orgel stelle men de volgende eischen le. Het binnenwerk moet van een be proefd fabrikaat zyn (o.m. van zeer droog hout zyn vervaardigd). 2e. De toonsehakeering der verschillende registers moet duidelyk hoorbaar zyn en overeenstemmen met de namen op de registers voorkomend. Er zyn n.l. veel Orgels in den handel met een groot aantal registers, maar waarby tevergeefs naar verschil in klank wordt gezocht. 3e. De^kast moet fijn afgewerkt zyn en geheel naar den smaak van den kooper. Men wende zich met vol vertrouwen tot de firma te GOES die reeds vanaf het jaar 1890 duizenden instrumenten in ons land met succes heeft geplaatst. Het beroemde fabrikaat voldoet aan al de te stellen eischen. Tot een bezoek aan de Orgelmagazynen wordt ieder belangstellende beleefd uit- genoodigd. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbyt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver be/Onden. Verkrygbaar Magazyn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Palges van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3