Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland Onder Redactie vanDs. L. B0DM1, Ds. H. V. L1M1H en Ds. R. i. Y4N DER YEEN. 9e Jaargang. Vrijdag 5JApril 1912, No. 42. UIT HET WOOR1). Met medewerking van onderscheidene Predikanten. ABOIHEMENTSPIUS Drakker-Citgefer A. D. LITTOOIJ Az PRIJS DER iDYERTEHTIEH OPGEWEKT OM ONZE RECHT- VAARDIGMAKING. (PASCHEN.) Christus kerk heeft heerlijke vierdagen. Dagen waarop zij niet als de kinderen der wereld spreekt van wagens en paarden, maar vermeldt van den Naam des Heeren, onzes Gods. Dagen van rijke herdenking, waarop de ziel van elk, die den Heere vreest, zich verlustigt in het roemen van de groote werken, die God in Jezus Christus gedaan heeft tot verlossing en zaligheid van zondaren. Ons paaschfeest is één van die hooge en heilige vierdagen. Het predikt ons dat Jezus Christus, die geleden heeft en ge storven is, ten derde dage ook is opgewekt, zoodat wij Hem niet meer bij de dooden moeten zoeken, maar bij de levenden. Naar de inzetting der oude Kerk wordt dit Evangelie der Opstanding ons verkon digd in den liefelijksten tijd des jaars. Niet in den winter, als glinsterend witte sneeuw de aarde met een lijkwade dekt, maar in den aanvang der lente, waarin de ontluikende natuur en het jonge groen ons spreken van opstanding en nieuw leven. In opgewekte stemming tooit elk zich met het feestkleed, vroolijk gaan de liefhebbers des Heeren op naar het bedehuis, en door heel de christenheid wordt in allerlei taal en aan allerlei oord de blijde juichtoon gehoord de Heere is opgestaan, de Heere is waarlijk opgestaan Voor zulk een juichtoon is er dan ook reden te over, de beteekenis van 's Heeren opstanding is groot. Om daarvan iets te verstaan, moet ge u herinneren wat aan die opstanding is voorafgegaan. Wekenlang is de gemeente des Heeren bepaald ge worden bij het lijden van Christus. Uit de paaschzaal is zij Hem in den geest ge volgd naar Gethsemane, naar de zaal des Hoogepriesters, naar Gabbatha, naar Gol gotha; en op Golgotha hebt ge eindelijk uw Jezus zien sterven aan het vloek- en schandhout des kruises. Was dat nu enkel de beschikking en het werk van menschen? Paulus zegt het u zoo nadrukkelijkHij is overgeleverd om onze zonden. En ja, ge ziet hierbij nu wel niet over het hoofd, dat menschen daarin de hand hadden gij gelooft ook dat daarin Satan zijn daemo- nisch spel gespeeld heeftmaar ge weet ook dat het alzoo de wil en raad des Vaders was, dat God azijn eigen Zoon niet ge spaard heeft, maar heeft Hem voor ons allen overgegeven". Ja, nog meer. Niet maar enkel ^overgegeven" heeft God den Zoon des welbehagens, maar Hij heeft Hem ^overgeleverd", en dat bange woord aover- geleverd" zegt u, dat ge hier te denken hebt aan een rechterlijke handeling, waarbij een schuldige tot het ondergaan zijner straf wordt verwezen. Ge vraagt niet of Chris tus iets gedaan had dat eenige straf, laat staan den dood verdiend had, want Hij heeft geene zonde gedaan en geen bedrog is in zijnen mond gevonden. Maar Hij is over geleverd »om onze zonden". Onze zonden zijn Hem toegerekendniet aan ons zijn zij met den dood des kruises gestraft, maar aan Hem. Adams zonden werden aan zijn huis toegerekend; maar, o wonder der genadehier werden de zonden des volks toegerekend aan zijn Koning. Zooals de profeet het door den H. Geest reeds ge sproken had: »Hij is om onze overtredin gen verwond, om onze ongerechtigheden is Hij verbrijzeld de straf die ons den vrede aanbrengt, was op Hem en door zijne striemen is ons genezing geworden." Loof den Heere, mijne ziel En toch is dit u niet genoeg. Wist ge niet meer, dan zoudt ge u nimmer kunnen troosten met de vergeving der zonden en de aanneming tot kinderen. Want in Christus dood is wel uw zonde veroordeeld en gestraft, maar waarbij zoudt ge weten dat Gods recht volkomen voldaan is, d.at God nooit meer op u toornen of met u twisten zal Het geheim van deze weten schap ligt alleen in Christus opwekking door den Vader. Ware Christus niet opge wekt, gij zoudt nog in uwe zonden zijn. Maar Paulus predikt het u die overgeleverd is om uwe zonden, die is ook opgewekt om uwe rechtvaardigmaking. Zoo heeft God uw heil dan volmaaktdoor de blijde ge beurtenis van den derden dag, door de opwekking van uw gestorven Borg en Mid delaar komt God het u zeggen, dat Hij den dood zijns Zoons als een genoegzaam rantsoen voor uwe zonden heeft aangeno men, dat Hij nu de volkomene gehoor zaamheid van uwen Heiland wil stellen tot rechtvaardigheid van allen die in Hem gelooven. En dat te weten, doet de ziel opspringen van vreugde. Bij Jezus schui lende mag ze nu vertrouwen dat haar zonde verzoend is en zij voor God bekleed is met den mantel der gerechtigheid. Op gewekt om onze rechtvaardigmaking dat is het rijke Evangelie van ons paaschfeest Maar wien bekoort het ^n wie zoekt deze dingen Ach, het is of er een schaduw over ons paaschfeest gaat, wanneer we aan de duizenden en duizenden denken, die geen de minste belangstelling openbaren voor het wonder der opstanding, die er niet eenmaal aan denken, of wanneer ze er aan denken, niet schromen u het open lijk te zeggen dat zij er niet aan gelooven. Zij hebben afgerekend met de wereld der geestelijke dingen, waarin de Heere God den mensch wil inleiden door zijn heilig Woord. Om den Man van smarten zijn zij niet ontvoerd, en voor den Vorst des levens willen zij hun knie niet buigen. En zoo wordt vervuld, wat geschreven staat »De steen, dien de bouwlieden verworpen hebben, deze is geworden tot een hoofd des hoeks en een steen des aanstoots en een rots der ergernis, dengenen namelijk, die zich aan het Woord stooten, onge hoorzaam zijnde, waartoe zij ook gezet zijn". En zeker mag dit ernstig woord wel ieder, tot wien het paasch-evangelie ge bracht wordt, doen vragen of hij voor zich zeiven reeds kent de beteekenis en kracht van Christus' opstanding. Maar al te velen zijn zorgeloos en zonder grond gerust. Christus is wel overgeleverd en opgewekt, maar gij moet ook weten dat Hij overge leverd is om uwe zonden en opgewekt is om uwe rechtvaardigmaking dat bij Chris tus heil is, niet alleen voor anderen, maar ook voor u. Begeer het van Hem, die mildelijk geeft en niet verwijt. U die gelooft, is Hij dierbaar. Haat dan de zonde, die Hem den dood kostteroem Zijne gerechtigheid, die vol gevonden is bij Goden wandel door de kracht Zijner opstanding voor Hem in heilige liefde. Dan moogt ge op het paaschfeest zingen De Heer is mij tot hulp en sterkte Hij is mijn lied, mijn psalmgezang Hij was het, die mijn heil bewerkte Dies loof ik Hem mijn leven lang. Men hoort der vromen tent weergalmen Van hulp en heil, ons aangebracht; Daar zingt men blij, met dankbre psalmen Gods rechterhand doet groote kracht. Van der Veen. KERK, BELIJDENIS, ZENDING. Bond en Bazar. Uit steden en dorpen komen op den tweeden Paaschdag onze jongelingen naar Middelburg, want hunne vereenigingen houden er dan de jaarlijksche samenkomst. Van jaar tot jaar klimt de belangstelling en vooral in den laatsten tijd komen velen na den middag. Wjj achten het een voorrecht, dat het aantal van hen, die de vereenigingen steunen, steeds klimt, want waarlijk zij zoeken het goede voor de jeugd en zij hebben reeds veel winst opgeleverd. Wie het weet, dat er inzonderheid in onzen tijd vele gevaren zijn, welke het leven onzer zonen bedreigen verheugt er zich over, dat er nog veel gedaan wordt, om hen daar tegen te sterken. In de vergadering, welke des morgens ge houden wordt in het Schuttershof, worden de huishoudelijke zaken behandeld en is derhalve enkel van belang voor de aangesloten vereeni gingen. De middagvergadering, welke te twee uur begint en in de Gastkuiskerk gehouden wordt, is openbaar. Eerst geeft de voórzitter de heer A. S. J. Dekker een kostelijk openingswoord. Voorts komt er een kort Rapport. Dan een rede van den WelEerwaarden heer ds. E. H. Broekstra over: „De Jongelingsvereenigin'g en den ernst der tijden." Deze rede zal wel het glanspunt zijn en het onderwerp lokt uit om nauwkeurig te luisteren. Gewoonlijk volgt daarop een vruchtbare bespreking, welke ook thans wel niet ontbieken zal. Met een kort slotwoord van ds. Bouma van Middelburg eindigt dan de ver gadering. Wij wekken ouden en jongen op om de ver gadering bjj te wonen. Laat ieder, die in de gelegenheid is, toonen, dat hij onze vereeni gingen waardeert. Nog een vriendelijke uitnoodiging tot een be zoek aan „De Bazar" ten voordeele van de Chr. Bewaarschool voegen we hieraan toe. De Bazar wordt gehouden op Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 April in de Bogaardzaal te Middelburg. Eiken dag is hij open van 2 tot 10 uur; Donderdags van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. De toegang is vrij* Wij kunnen zeggen, dat de inzendingen verre de verwachting overtroffen hebben, zoodat het wel de moeite waard zal zijn om er eens een kijkje te nemen. Waar het damescomité zich de moeite heeft willen getroosten om deze on derneming op touw te zetten, waar er zooveel welwillende medewerking ondervonden is, waar zoovelen een bijdrage hebben willen afstaan, daar mag verwacht worden, dat ook velen zullen komen om alles in oogenschouw te nemen. Er zal zooveel te zien zijn, dat het overige wel volgen zal, indien velen maar komen. Door ook nu nog te helpen bereidt ieder aan de Chr. Bewaarschool een groote blijdschap, en ge zult dat gaarne doen, als ge het woord van den Heiland op prijs steltLaat de kinderen tot My komen en verhindert ze niet, want dezulken is het Koninkrijk Gods. De Bazar wordt D. V. geopend door ds. Bouma en gesloten door ds. de Visser, beiden van Middelburg. Bouma. VEB Z~EN. BIJ HET KRUIN. Heiland, lijdend Aan den kruispaal, Op Calvaries heuveltop Neergebogen, Sla ik d'oogen Vol aanbidding tot U op! Naag'len, gravend, Zonder deernis, Door Uw hand en door Uw voet Mijne zonden Zijn 't, die wonden, U in 't smetloos reingemoed. 't Bloed, dat tappelt, Zonder poozen Uit der wonden talloos tal Geeselvoren Kroon van doren, 't Tuigt van mijne zonden al Hoonlach, schaatrend Van rondomme, Steigrend tot U, Man van Smart, Tolk der boosheid, Goddeloosheid, Van myn eigen, schuldig hart. Laster, spottaal, Vlijmt u 't harte, Wondt Uw ziele, schrijnend fel, Doet u smaken 't Toorneblaken Van Uw God, tot d'angst der hel. Duister, dalend Op den kruisberg, En omslui'rend ganseh deez' aard, Beeld van 't lijden 't Godskastij den Dat thans Uwe ziel vervaart. Heer, mijn Koning Diep vernederd, Wijl verhoogd aan 't vloekbaar kruis, Die door 't lijden Wilt bereiden Mij een plaats in 't Eeuwig Huis. Straks weerklinkt er Van Uw lippen, Godlijk Lam, voor ons geslacht 't Slang-verplettend 't Hel-ontzettend, 't Wereld-reddend 't Is volbracht Juich! mijn ziele, Eeuwig heil U,' Zie, Uw Koning zegepraalt Al uw zonden, Zijn verzwonden, Met Zijn dierbaar bloed betaald Zelandia. per half jaar franco per post 70 cent. Enkele nummersoent MIDDBLBÜEG. van 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 15 regels 50 cent, iedere regel 10 cent meer. Welke overgeleverd is om onze zonden en opgewekt om onze recktvaardigmaking. Kom. 4 25.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 1