Ofliciëele Berichten* Vgrantwoorfllng van Llefdegaveis. te Ter Apelds. A. de Boer te Grypskerk ds. J. op 'tHolt te Bolsward. BEROEPEN te Barneveldds. E. J. Wientjes te Krimpen a.d. Lek te Leidends. F. C. Meyster te Zegwaard te Bnssumdr. T. Hoekstra te 's Hertogen bosch te Scharendyke en te OosterzeeCand. D. J. v. Katwijk te Rotterdam te Alkmaards. H. A. Mnnnik te Fijnaart. AANGENOMEN naar Rijswijk: Cand. K. Dyk te Wolvega: naar Bruinisseds. A. Taal te Stellendam naar HeerenveendsR. K. M. Hnmmelen te Hoogkerk. BEDANKT voor Wirdnm, voor Oldemarkt, voor Zuidbroek, voor Oosterzee, voor IJlst en voor Westerzee Cand. K. Dyk te Wolvega voor Loppersumds. O. Boersma te Ezinge. Grijpskerke13 Maart. Hedenavond hield het Zendingscomité alhier een openbare verga dering met de leden der gemeente. De^voorz., ds. J. J. Koopmans, opende de vergadering. Na het zingen van Ps. 68 16 en gebed, riep Z.Eerw. ons allen het welkom toe, en gaf na het lezen van Jesaja 55 het'jwoord aan br. W. Franckep die ons dezen" avond vergastte op een referaat, getiteld „Onze roeping in zake de Zending en het alcoholisme, in verband met'™: de Heilige Schrift." Spreker haalde tal van bijbelteksten aan, waaruit duidelijk blijkt, dat heel de Schrift belieerscht wordt door de Zendingsgedachte. Tot een ieder persoonlijk, en inzonderheid tot de (Kerk van Christus, komt het Zendingsbevel. Al de niet gekerstende volken moeten be reikt worden. Prediking, onderwijs en doop zyn de vereischte en de ons aangewezen mid delen daartoe. Doch ziet, tegenover deze Zending, die wij drijven, staat een andere macht, n.l. de invoer van den alcohol. Door enkele voorbeelden wordt aangetoond, hoe vooral ook deze kanker onzer maatschappij verderfelijk werkt op het Zendingsterrein. Daarom zou het zeer ge- wenscht zijn, dat de drankbestrijdersbeweging meer verband kreeg met den Zendingsarbeid. Niet alleen moeten we met milde handen en biddende harten het Zendingswerk steunen, maar ook de belemmeringen, die den voortgang van Gods koninkrijk tegenwerken, trachten weg te nemen. Br. Francke wordt hartelijk dank gezegd voor zijn leerrijk referaat. Na nog eenige vragen, waaruit bleek, dat men ook in onze gemeente meer op de hoogte wenscht te komen met den Zendingsarbeid, wordt door een der aanwezigen met dank aan den Heere geëindigd. Namens gecomm. T. d. Z., S. Verlare Lz., Secr. Grijpskerke. Zondagavond om half zeven ure, hoopt D. Y. in de Kerk alhier op te treden Ds. P. Nieuwenhuis, O. I. Pred. met verlof te Amersfoort, tot het houden eener Zendingsrede. De gecommitteerden tot de Zending, S. Yerlaee, Secr. Bruinisse19 Maart 1912. Tot onze groote blijdschap nam ds. A. Taal van Stellendam onze roeping aan. Gebiede de Heere over dit besluit Zijn zegen Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Bruinisse, N. J. Bastmeijer, Scriba. beide mannen, door overeenkomst in smaak en studie dadelijk elkander sympathiek). Thans begeeft hij zich naar een dorp in het gebied van den hertog van Savoye (zijn moeder was hofdame geweest bij de hertogin). Hij zoekt hier in zijn onderhoud te voorzien door het geven van onderwijs aan de kinderen der edel lieden. Spoedig heeft hij zich ook hier vele vrienden gemaakt. Yan uitzijn schuilhoek slaat hij met belangstelling den loop der zaken in zijn vaderland gade. Hij verwacht de zegepraal der Hervorming. In zijn onmiddelijke nabijheid echter spant Rome alle krachten in, om het verloren terrein te herwinnen. Monniken reizen het land af en varen heftig uit tegen Luther en de Reformatie en zaaien kwistig het zaad van laster en leugen. Curione hoort er van. Hij neemt zich voor daaraan een einde te maken. Door zijn langdurig verblijf in het klooster van St. Benignus is hij volkomen be kend met de wijze, waarop de monniken de Hervorming meenen te kunnen bestrijden. In de nabijzjjnde stad predikt een Domini- kaner monnik. (Wordt vervolgd.) Ontvangen collecten van de Gerefor meerde Kerken in de Classe Middelburg voor de kas van hulpbehoevende Idioten en andere ellendigen. Arnemuiden f 4,75Domburg f 4,91Ga- pinge f 2,63 Grijpskerke f 11,1772 Koudekerke f 8,96St. Laurens f 3,91 Vs Meliskerke f 7,62Ys Middelburg A f 18,7972 Middelburg B fl2,16Ys; Middelburg C f31,34; Oostkapelle f 11,75; Serooskerke f 16,30; Souburg (Oosten West f12,5472; Veere - f6,06; Ylissingen f 12,62; Yrouwepolder f3,94; Westkapelle f 1,18. Voor de Theol. Fact, der Yrije Uni versiteit Koudekerke f 13,13. De correspondent voor de Classicale collecten, A. Punt. Middelburg, 20 Maart 1912. Middelburg A. Gevonden in de collecte f2 „stovengeld". Met warme aanbeveling tot navolging. De Penningmeester, C. J. Hondius. Zendings-Vereeniging Middelburg A. In dank ontvangen uit het busje van mej. wed. O f5.04. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Vlissingen. Ontvangen de opbrengst der busjes voor 't Orgelfonds van Januari f 13.59, van Februari f 16.43. Yoor de Kerk is ontvangen van de Knapenvereen. „Obadja" alhier f 10. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie KN APEN YEREENIGIN G. De commissie, benoemd tot het voorbereiden en in het leven roepen eener Knapenvereeni- ging, bericht bij deze, zy in zoover met haar arbeid is gereed gekomen, dat in hare verga dering van 19 Maart j.l., welke met de toe komstige leidërs werd gehouden, tot definitieve totstandkoming is besloten en het reglement is vastgesteld. Dit reglement bevat 0. m. de volgende be palingen De ouders stellen haar (de Knapen- vereeniging n.l.) op den grondslag van Gods Woord, naar de opvatting van „De drie For mulieren van Eenigheid" De met den grondslag instemmende ouders hebben op de (ouders-)vergadering beslissende stem Deze wijzen de bestuursleden aan Leden der Knapenvereeniging kunnen zyn knapen van 12 tot en met 16 jaar oud De aanmelding voor het lidmaatschap ge schiedt door of namens de ouders Bybelsche-, Kerk-, Zendings Yaderlandsche- en Algemeene Geschiedenis worden behandeld, enz. Knapen, die lid wenschen te worden van deze vereeniging en ook zooveel mogelijk de ouders, worden opgeroepen tot het bijwonen der eerstvolgende vergadering, welke zal ge houden worden op D. Y. Vrijdag 29 Maart, 's avonds te half acht ure, in het lokaal der Chr. Jongel. Yereen. Spanjaardstraat. Namens de Comm. van voorbereiding, P. B. Tazelaar. Middelburg, 21 Maart 1912, Heinkenszand, Maart 1912. Geachte Redactie! My werd opgedragen in „Zeeuwsch Kerk blad" verslag te doen van de op Woensdag 13 Maart gehouden vergadering van den Bonds- ring „Zuid-Beveland", die saamkwam in de Geref. Kerk te Biezelinge. Als u het me ver gunt, wil ik deze gelegenheid te baat nemen, den lezers van uw blad ook het een en ander te bieden over den arbeid der Geref. Jonge- lingsvereen. in het algemeen. Daarom plaats ik boven dit stukske: Een verslag en nog wat. Het Zeeuwsche volk is bekend om zyn moed. Dat zegt ons zyn devies, gewaarborgd door de historie. Zoowel in den strijd voor de eere van het vaderland, als in dien op religieus of po litiek terrein gevoerd, komt ongetwijfeld Zee land een eereplaats toe. Ook nu nog toonen de Zeeuwen, dat zij kinderen zijn van hunne vaderen, die goed en bloed veil hadden voor de Naam en zaak van hunnen God. Dat geldt ook van de jongelingen uit ons gewest. Hoort dat lied, uit volle borst gezongen Ons wenkt het beeld der vaadren, Dat kloek en vroom geslacht, Met heldenmoed in d' aadren, Dat Spanje 't onder bracht. Dan begrijpt ge de betuiging, daaraan toe gevoegd Wy willen ook zoo wezen, Hun zonen, niet ontaard Wy, heden, als voor dezen, Den naam van Zeeuwen waard. Zy verstaan het, dat hun straks strijd wacht, maar een anderen stryd dan in de dagen van Boisot en Romero, een kamp, niet tegen een buitenlandschen vijand, maar tegen den geest onzer eeuw in al zyne schakeeringen, die immers de bloem der natie troont naar Mammons hoogaltaar En om dien vyand straks met vrucht te kunnen bestryden, spannen zy al hun kracht in en de rechtgeaarde jongeling jubelt het uit Wy gaan het wapen scherpen, Dat hem bestryden moet. Daarom richten ook de Zeeuwsche Geref. jongelingen vereenigingen op, om zich geza menlijk voor te bereiden tot den stryd. Onge twijfeld kan ook de catechisatie daartoe dienstig zyn, maar dat onderwijs, hoe noodig en nuttig' ook, bestrykt slechts één terrein, terwijl de Jongelingsvereen. zich richt op elk terrein van het menschelijk leven. Gedachtig aan de spreuk der vaderen „Een dracht maakt macht", organiseeren die ver schillende Jong. Yereen. zich weer tot Bonds- ringen, deze tot Provinciale afdeelingen, deze tot den Bond van J. V. op Geref. grondslag in Nederland. Ook op Zuid-Beveland bestaat een Bondsring, de grootste uit Zeeland. Op dit oogenblik zyn 11 vereenigingen by hem aangesloten. Dit punt (n.l. dat die Ring zoo groot is) is in de courant en op de vergaderingen reeds onderscheidene malen het onderwerp van bespreking geweest. Zoo ook nog te Biezelinge, waar genoemde Ring, zooals we in het begin opmerkten op Biddag vergaderde. Daar was een schrijven van den Bondsring „Bergen op Zoom", waarin werd meegedeeld, dat deze heeft besloten te splitsen met dien verstande, dat de Jong. Yereen. van Krabbendyke en Oostdyk buiten de organisatie komen te staan. Maar die Yereen. zullen nu natuurlijk komen aankloppen by „Zuid-Beveland". En dan is splitsen van dien Ring noodzakelijk. Deze quaestie kon nu nog niet worden behandeld. Dat wordt dus een mooi puntje op de agenda der jaarvergadering. Het zou ook kunnen zyn, dat het reeds op de a. s. Afdeelingsvergadering ter sprake komt. Ik noem daar de jaarvergadering van onzen Ring en onze Prov. Afdeelingsvergadering. Betreffende de eerste is myn plicht te melden, dat besloten werd die met Pinkster-Maandag op Heinkenszand te houden. Er zal getracht worden aldaar een spreker te doen optreden, terwyl de Jong. Yereen. van Baarland inleiden zalHet presidium op de Jong. Vereen. En wat de tweede betreft, daarover wil ik, hoewel ik nu natuurlijk weer even van myn verslag afstap, voor die lezers, die het nog niet weten, zeggen, dat die op Paasch-Maandag zal gehouden worden in onze schoone hoofdstad, die al zoovele Calvinisten binnen zijn muren zag vergaderen. Ik heb gehoord, dat daar weer mannen zullen optreden, die met het leven onzer Yereen. op de hoogte zyn, dus dat be looft weer wat te worden, vooral als het weer ons dienstig is. Niet dat de jongelingen voor een beetje regen zullen thuis blijven, 0 neen. Dat hebben we op Biezelinge gezien. De regen woei ons in het gezicht, toen we van huis gingen, „desal niettemin en evenwel nochtans" was onze by- eenkomst flink bezocht: acht van de elf Yereen. waren aanwezig. Alleen Nieuwdorp, Wolfaarts- djjk en Driewegen (leeft dat nog waren niet tegenwoordig. Zelfs Colynsplaat liet zich door vyf, zegge vijf vrienden vertegenwoordigen. Die vrienden van Colynsplaat zyn echte Zeeuwen Dat er geopend werd en gesloten met gebed, dat de secretaris de notulen las, die werden goedgekeurd, mag als bekend verondersteld. Nog drie punten van onze agenda zullen we de revue laten passeeren. We zeiden reeds, dat de Jong. Yereen. haar leden opvoedt voor elk levensterrein. Dat doet ze door bespreking van de vakken, die door den Bond worden aangegeven. Maar voor de bestudeering van die vakken zyn bronnen noodig, terwyl voorts een flinke, degelijke bibliotheek dient aanwezig te zyn, waardoor de leden met allerlei zaken, die noodig of nuttig zyn te weten, op de hoogte kunnen komen. Wat nu die bibliotheek betreft, schijnt de toe stand op Kruiningen niet zoo rooskleurig te zijn. Althans, de afgevaardigde hing hiervan treurige tooneelen op. En nu kwam die Yereen. tot den Ring voor dat doel om financieel© steun. Na drukke en nog eens drukke bespre king, werd besloten, hiertoe over te gaan en werd het voorstel Kruiningen aangenomen. De Jong. Vereenigingen nemen alle middelen te baat, om propaganda te maken, 0. a. ook door het zomerfeest. En dat middel is nog zoo kwaad niet. We kunnen nu alvast meedeelen, dat we dit jaar D. Y. weer zulk een feest zullen hebben. Waar dat zal gehouden worden, zal de commissie, die deze zaak regelt, uitmaken. De Geref. Jongelingsbond heeft ook een orgaan, dat de belangen der Vereen, bespreekt, dat elke week verschjjnt en den naam draagt van „Gereformeerd Jongelingsblad". Dit Bonds orgaan nu was ook een onderwerp van bespre king op onze vergadering. Vriend C. Lokerse sprak namens de Vereen, van Heinkenszand daarover en ontwikkelde op een duidelijke wyze I. dat het "Jongelingsblad onmisbaar is voor den Bond II. hoe het tot den bloei en de versterking der Yereen. medewerkt, en III. dat het een goed middel is, om belang stelling in onzen arbeid te wekken. Belangstelling in onzen arbeid, ja, die hebben we zoo noodig en die wordt vaak zoo weinig door ons Geref. volk getoond. Als wy een openbare vergadering beleggen, kunnen we in den regel de personen, die buiten de Vereen, staan, tellen. Dat moest niet zoo zyn. Straks moeten de jongelingen de plaats der ouderen innemen en als wy ons dan ernstig voorbe reiden tot onze taak, zien we ook zoo gaarne, dat dit wordt gewaardeerd. Laat daarom het Geref. volk het gaan begrijpen, dat de jonge lingen in het nastreven van dat heerlijke ideaal Gods eere te zoeken op elk levensterrein, ook hun steun en voorlichting en medewerking behoeven, opdat alzoo een geslacht worde ge kweekt, dat te midden der branding moedig de banier opheft, waarop in gulden schrift te lezen staat Luctor et Emergo Met dank voor de opname, Uw dw., S. MELSE. BOEKA A.NKONDIGING. Gedichten door J. Dekker Pred. te Kollum. Uitgave van de Firma Bouwman en Venema Groningen. De Kollumer dominé, welbekend in onze kringen door onderscheidene werken, welke zyn vruchtbare pen ons bezorgde en die met erkentelijkheid ontvangen en gelezen zyn, heeft' thans een twintigtal gedichten laten drukken Enkele onderwerpen schrijf ik hier op, opdat ieder weten moge, waarover hij handelt. Het eerste isNaar Bethlehem en dan volgen Het Kruis; 'kWerd krank; Yan hier; Ik zal Gods bergen wederzien In Honnefde Rhön- dorfer ChausseeDrachenfels De Rommers- dorfer Kapel e. a. Het is eene heele verschei denheid. Ik waag het niet om te beoordeelen, welke dichterlijke waarde zy hebben. Maar ik weet wel, dat zy geschikt zyn om voorge dragen te worden op de vergaderingen van een vereeniging. Ook zyn zij aangenaam om te lezen en in goeden zin stichtelijk. Wy hopen, dat velen dezen bundel koopen. De uitgever heeft gezorgd, dat zy op stevig papier en met flinken letter onder ons hun intrede doen. Bouma. Van lang vervlogen dagen Oude en nieuwe kennissen, van Jan Maclaren, door W. van Nes. Vierde en Tweede druk. Uitgave van J. M. Bredée's boekhandel en uitgeversmaat schappij. „Er zyn eenige, hoewel nog betrekkelijk weinige, jaren verloopen, sedert ik het waagde by de Nederlandsche lezers Jan Maclaren in te leiden als novellen-dichter. Het publiek heeft in die jaren de vraag, of ik er goed aan deed, bevestigend beantwoord." Deze woorden ontleenden we aan de inlei ding en zy doen ons zien, dat de werken van Jan Maclaren hun weg hebben gevonden naar menige woning en gretig zyn gelezen. Dit behoeft niet te verwonderen, want het is onder houdende lectuur, welke ons de menschen zien laat in .een aangenaam licht en ons den indruk geeft, dat de schrijver het leven nauwkeurig heeft bespied. By het lezen van zyn schet sen is het vaak, alsof gy zelf zulke men schen hebt ontmoet en gekend. Het zyn geen figuren zonder leven, maar inderdaad levende menschen van geljjke beweging als wy. Wy kunnen dan ook best verstaan, dat zy in ons land een grooten aftrek vinden. Wy kunnen ze ook wel aanbevelen doch zeggen er by, dat de schrijver een andere op vatting van het Evangelie heeft dan wy. Hier mede bedoelen we niet om van het lezen af te schrikken, maar wel om te waarschuwen, tegen een voorstelling die zoo licht ingang vindt juist door den schoonen vorm, waarin zy ons wordt aangeboden. Wie dit weet en er reke ning mede houdt, kan met smaak lezen het vele goede, dat we ook in deze boeken vinden. Bouma. Institutie of de onderwijzing in de christelijke religie in vier boeken beschre ven door Johannes Calvijn getrouwelijk naar de overzetting uit het Latyn en Fransch van Wilhelmus Corsmannus onver anderd naar de uitgave van Paulus A erts van_ Ravensteijn te Amsterdam Ao. 1650 opnieuw nauwkeurig nagezien, verduide lijkt en overgebracht in de thans gebrui kelijke spelling door J. IJ. Landweiir Pre dikant by de Geref. Kerk van Rotterdam. Verschijnt in 30 Afleveringen van elk 32 bladzyden druks elk, ad slechts 22V2 cent per aflevering. Uitgave van D. Bolle Rotterdam. Wy behoeven van dit werk zelf niets te zeggen. Het is algemeen bekend. Dat een uitgever den moed heeft om het in nieuw ge waad aan te bieden, zegt genoeg. Dit boek is de ryke vrucht van den machtigen geest van den grooten Reformateur Calvyn, die alvo rens het te schryven het geheel ingedacht had. Overal draagt het de sporen van een inzicht in de waarheid, 'twelk onze verwondering wekt en van een liefde tot Gods eer, die nog altyd verwarmt. Het papier is stevigde letter kloek en de druk zeer helder. De naam van ds. Landwehr waarborgt, dat de taal en de spelling duidelijk zyn. Wy kunnen gerust verzekeren, dat wie een boek van blijvende waarde wil hebben, er nu gelegenheid voor heeft. Bouma. Ady^rtentiëii. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelQ- ken dauk voor de vele bewijzen van deelneming betoond by de ziekte en het overlijden van hun geliefden Echtgenoot, Yader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader den Heer ABRAHAM CEVAAL. Uit aller naam, Wed. A. CEYAALJanse. Souburg, Maart 1912. AFDEELING MIDDELBURG. VERGADERING op Dinsdag 26 Maart, 's avonds 8 uur, in het Militair Tehuis. Punten van behandeling: Bespreking Bondsagenda. Stemmen voor afgevaardigden. HET BESTUUR.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 3