Door God geleid. FEUILLETON- Kerk en Schoolnieuws. In Venetië. Statistiek van „De Gereformeerde Kerken" over 1911. Nederland. SPROKKELINGEN. Onderzoek. De rechte dienst van zelfonderzoek. Officieel© Berichten. daar hebben zy ook reeds een dominé gehad. Of zij spoedig weer een ander in zyn plaats beroepen zullen, weten we niet. Het gaat mis schien niet zoo gemakkelijk. Het liefst zouden zy zien, dat er in de Hervormde kerk zelve een predikant van hun kleur kwam, doch zoo ver is het nog niet. In Westkapelle hebben zy nu ook een aparte vergaderplaats, waar zoo nu en dan een spreker van elders optreedt. Te óordeelen naar wat we hier reeds nu jaren hebben kunnen zien, zal het niet zoo'n vaart loopen. Het is gebleken, dat als de vrijzinnigen komen moeten tot afzonderlijke bijeenkomsten, waarvan zij zelf de lasten dragen moeten, er niet te veel van terecht komt. Zjj voelen nog wel voor den godsdienst, maar toch niet zoo veel, dat zij er zich groote opofferingen voor getroosten willen. Vandaar is het te verklaren, dat de beweging om vrije gemeenten in 't aan zijn te roepen zooals dit te Amsterdam indertijd gezien is, niet vlotten wil. Over 't algemeen blijven zij dan ook maar stilletjes lid van de Hervormde kerk, al is het, dat zjj er bijna nooit een voet in zetten. Velen hunner begrijpen dan ook, dat zy kerkelijk weinig toekomst hebben. Wel hebben zij in de laatste jaren een ijver getoond, om bij de stemming voor kiescolleges en anders zins hun invloed te doen gelden, doch zij be ginnen te begrijpen, dat, al winnen zy, het hun toch niet brengen zal waar zy wezen willen, want er zyn haast geen studenten, die zich voornemen later een vrijzinnige prediking te brengen. De lust om dominé te wezen is in die kringen zoo goed als verdwenen. Nu, dat is best te begrijpen ook. Zy hebben het zelf er naar gemaakt. Naar hun oordeel was een predikant een halfslachtig wezen. Hij moest anders zyn, dan gewone menschen en was hy het, dan schreven zy het toe aan beweegredenen, die minder gunstig waren. Was hy net als ieder ander, dan zeiden zy is die man dominé. Hoe zou een jonge man lustr kunnen hebben om later zoo beoordeeld te worden. Willen zy derhalve op den duur een overwegende plaats innemen in de Hervormde Kerk, die tot dusver de meest uiteenloopende gevoelens herbergt, dan zullen zy zich zelf moeten herzien en anders zullen zelfs de pogin gen van professor Eerdmans op niets uitloopen. bouma. TWEETAL te Breukelen ds. R. v. d. Kamp te Sliedrecht ds. N. G. Kersies te Den Ham. te Werkendam A: ds. R. W. de Jong te Hoofd dorp ds. N. Postema te Kapelle- Biezelinge. te Sleends. C. J. H. v. Diemen te Meerkerk ds. A. Brummelkamp te Vryhoeve- Capelle. BEROEPEN te Breukelen ds. R. v. d. Kamp te Sliedrecht te Bozum en te Hollumcand. C. J. Hakman te Rotterdam te Werkendam A ds. R. W. de Jong te Hoofd dorp te Gamerends. Joh. S. Langen te Gouda te Schouwerzijlds. T. L. Kroes te Kielwin- deweer te Sleen ds. A. Brummelkamp te Vryhoeve- Capelle. Een verhaal uit de eerste helft der 16e eeuw door Zelandia. 17) HOOFDSTUK XI. Venetië, de Koningin der Adriatische Zee, de vrye, onafhankelijke stad, telde reeds vroeg aanhangers der Reformatie onder haar inwoners. De gevleugelde Leeuw van Sint Marcus trotseerde zelfs het Vaticaan," hoewel meer uit staatkundige overwegingen, dan uit ijver voor de zaak des Heeren. Venetië had er, als vrye koopmansstad be lang by, de burgers en vreemdelingen een groote mate van vrijheid te laten behouden en dikwyls waren de heftigste vertoogen en de scherpste bedreigingen noodig, om den Senaat ook slechts eenigermate den schijn van gehoor zaamheid aan den pauselijken Stoel te doen aannemen. Zoo was het Rome tot nu toe nog steeds niet gelukt de Inquisitie]in Venetië in te voeren. Men denke hier niet aan de „Spaansche" Inquisitie, d.w.z., een bijzondere, onafhankelijke instelling. Eerst in 1543 stichtte PausPaulus III te Rome de congregatie van het Heilige AANGENOMEN naar Rozenburg ds. H. W. Felderhoff te Doesburg naar Blokzijlds. C. J. H. v. Diemen te Meerkerk. BEDANKT voor Kamerik ds. W. den Hengst te Veenendaal; voor Alkmaar ds. R. v. d. Kamp te Sliedrecht. Dienstdoende Predikanten. Hun getal bedroeg 1 Jan. 1911572. Vyf stierven in den loop van dat jaar, nl. DD.E. H. Rullmann, ErmeloF. Moet,Heerde; J. Huizenga, StedumTj. Algera, De Krim en D. Koffijberg, Culemborg (in 191010). Acht werden emeritus verklaard (in 1910 5). Twee traden uit het KerkverbandDs. A. Rolloos, die naar Argentinië (Zuid-Amerika) en Dr. J. van Lonkhuyzen, die naar Grand Rapids (Noord-Amerika) vertrok. Tot het Kerkverband werd toegeiaten Ds. J van der Pol, eertijds predikant by het Ned. Herv. Kerkgenootschap, thans te Nederhorst- den-Berg. Twaalf proponenten deden hun intredeH. Fokkens, Dwingeloo G. van der Zanden, 's-Gra- venmoerH. van der Zanden, AndelDr. H. C. Rutgers, MarkenII. Lanning, Baarland W. van 't Sant, Oostburg H. Dekker, Venlo W. Schepel, De WilpJoh. Kwak, lieerde E. Beukema, SchettensDr. H. Jansen, Wit- marsumen G. J. Pontier, Waardhuizen. In totaal verminderde het aantal met 15, vermeerderde echter met 13, en bedroeg alzoo op 1 Jan. 1912 570. Emeriti Predikanten. Hun aantal bedroeg 1 Jan. 191183. Dit getal vermeerderde door de emeritaats- verklaring van D.D.J. W. Wechgelaer, J. van der Byl, W. W. Smitt (die een benoeming aannam als geestelijk verzorger op „Dennen oord"), P. van Schaik, E. Bosman, G. H. Zahn, D. van der Meulen en Dr. J. Jansen met acht. Verminderde door overlijden van D.D.C. L. D. van Coeverden Adriani, A. van Bueren, K. Talen, J. A. Klercq, J. J. Koopmans, G. H. Zahn en J. W. Wechgelaer met zeven. Zoodat er thans 84 emeriti-Dienaren des Woords zyn. Hieronder zyn ook begrepen pre dikanten die krachtens art. 11 buiten vaste bediening zyn. Kerken. Haar aantal was 1 Jan. 1911: 697. Dit getal verminderde door de ineensmelting van Spy'k A en B en door de opheffing van het instituut te Schagerbrug met twee. Vermeerderde met drie door de institueering van Boerakker (cl. Grootegast), van Venlo (cl. 's-Hertogenbosch) en van Klaaswaal (cl. Ba- rendrecht). Derhalve is het aantal met één vermeerderd. De Kerken zijn over de verschillende pro vinciën verdeeld als volgtGroningen 83, Fries land 140, Drente 34, Overysel 48, Gelderland 63, Utrecht 41, Noord-Holland 66, Zuid-Hol land 138, Zeeland 55, Noord-Brabant 29 en Limburg 1. Onder dit getal zyn begrepen 7 buitenkerken. Voorloopig wordt Venlo gere kend tot de classis 's-Hertogenbosch. Classes. De provinciën zijn verdeeld in 54 classes. Groningen heeft er 6, Friesland (Noordelijk) 5, Friesland (Zuidelijk) 5, Drente 4, Overysel Edicten van het Vaticaan werden steeds door den Senaat van te voren onderzocht, eer zy bekend gemaakt of ten uitvoer werden gelegd in het Venetiaansch gebied. Toen in 1521 een pauselijke bul verscheen tegen Luther, was de Senaat er byna niet toe over te halen, deze in de kerken te laten be kend makeneindelijk ging ze er toe over, maar zorgde er voor, dat de afkondiging eerst plaats had, nadat de menschen de kerk hadden verlaten. Het verwondert ons niet, dat in de stad Venetië en in haar gebied, benevens in de van haar afhankelijke streken een, hoewel beperkte, vrijheid van drukpers bestond, die ten zegen werd voor geheel Italië. Men vond er een menigte drukkerijenver talingen des Bjjbels en andere godsdienstige geschriften werden by menigte in de volkstaal gedrukt. In deze stad, gebouwd op meer dan honderd 3, Gelderland 5, Utrecht 3, Noord-Holland 5, Zuid-Holland (Noordelijk) 4, Zuid-Holland (Zui delijk) 6, Zeeland 5 en Noord-Brabant 3. Van deze 54 classes ondergingen 47 een wij ziging, 't zy door overkomst, emeritaat of sterf geval van predikanten, 't zy door vermindering of vermeerdering van Kerken. Slechts de classes Hallum, Dokkum, Sneek, Zutfen, Enkhuizen, Brielle en Klundert bleven in haar samenstel ling dezelfde als het voorgaande jaar. V acaturen. Haar aantal bedroeg 1 Jan. 1911171. Dit cijfer is geworden 173, verdeeld over de pro vinciën als volgtGroningen 17, Friesland 31, Drente 14, Overysel 11, Gelderland 15, Utrecht 11, Noord-Holland 16, Zuid-Holland 28, Zeeland 19, Noord-Brabant en Limburg 11. In de Kerken te Akkerwoude, Suameer, Ech ten, Munnekeburen, Appelscha, Smilde B, Vledder, Schoonoord, Poortvliet, Meeuwen en Moerdijk zyn z.g. „oefenaren" werkzaam. De classis Zierikzee heeft het grootste aan tal vacaturen, van de 12 zyn er 8 Kerken va cant. Dan volgen Briele, Alkmaar, Zwolle met 7Heerenveen, Assen en Tiel met 6 Arnhem en Amsterdam met 5 enz. Beroepen. Hun aantal bedroeg in 1910242. In 1911 is dit geklommen tot 252. Hieronder zyn begrepen een viertal beroepen, welke drie Kerken in het buitenland op drie onzer pre dikanten uitbrachten. Van de 248 beroepen werden 220 uitgebracht op 141 predikanten en 28 op 10 proponenten. (In 1910 ontvingen 133 Dienaren des Woords 197 en 16 proponenten 45 beróepen). Van de predikanten ontvingen 90 één be roep, 39 twee, 9 drie, 5 vier en 1 vijf beroepen. Van de proponenten ontvingen 5 één beroep, 3 vier, 1 vyf en 1 zes beroepen. Eén proponent nam een benoeming aan als leider der Evangelisatie en als hulpprediker te Groningen B. Zeven en vijftig predikanten volgden een roeping op (in 1910 ook 57). Van de 698 Kerken brachten 116 een roeping uit; 51 beriepen eenmaal, 32 tweemaal, 13 driemaal, 10 viermaal, 7 vijfmaal, 2 zesmaal, 1 zevenmaal. Vijf en zestig Kerken zagen haar poging tot verkrijging van een „herder en leeraar" met gnnstig gevolg bekroond. Sommige Kerken beroepen herhaaldelijk, echter vruchteloos, o.a. Tholen tienmaalWil lemstad en Middelharnis negenmaalBoornber- gum, Ulrum. en Ridderkerk zesmaal. In 1910 spande Ierseke de kroon, met 14 beroepen in dezelfde vacature. Zending. Op het terrein van de prov. Groningen, Drente en Overysel, n.l. Soemba, arbeiden de DD. C. de Bruy'n, D. K. Wielenga en J. F. Colenbrander. In dit jaar 1912 vertrok nog ds. L. P. Kryger; op het terrein van Friesland, n.l. Keboemen, arbeidt ds. K. van Dyk op dat van Utrecht en Gelderland, nl. Poer- woredjo, ds. H. Ph. Ingwersen op dat van Noord-Holland, nl. Djoejakarta, ds. C. Zwaan, en Solods. H. A. van Andel, die in dit jaar 1912 naar zyn arbeidsveld vertrekt op dat van Zuid-Holland (zuidelijk), nl. Poerbolingo, dr. B. J. Esser op dat van Zuid-Holland (Noordelijk), nl. Wonosobo, ds. L. Netelenbos op dat van Zeeland, nl. Magelang, ds. A. Merkelijn, die in dit jaar 1912 daarheen vertrok. Er is een Europeesche Kerk te Batavia en te Soerabaja. Aan de Keuchenius-School te Poerworedjo, is verbonden een afdeeling waar ds. D. Bakker docent is en welke ingericht is voor helpers in den dienst des Woords. Onderzoek u zelve dagelijks en beantwoord u zeer dikwyls de volgende vragen Wat verontrust mij, wat stelt my gerust? Wat veredelt, wat verlaagt my Wat verduistert, wat verheldert myn gemoed Wat is er in mij, dat ik gaarne voor myne vrienden en voor my zelve verberg Wat is er in my, dat mijnen God, dat mynen eersten, eeuwigen hemelschen Vriend behagen of mishagen moet? Dit is de loopbaan van menig Christen zyn hoogeschool een krank lichaamzyn studietijd een menschenlevenzyn colleges allerlei smar ten zyn doctoraat de groote verdrukking zyn practyk het geduld, maar zyn loon in den hemel. Officiewat we zouden kunnen noemen een spaansche" inquisitie, voor Italië, Vóór dien tyd had men in Italië inquisiteurs in geloofszaken, maar deze inquisiteurs stonden onder de Bisschoppen, en deze laatsten regelden de processen en moesten vonnis vellen. Soms waren de bisschoppen hierin, naar het oordeel van het Vaticaan, te lauw; vandaar dat, vooral op vertoog van overijverige Roomschen, einde lijk het heilig officie werd opgericht. eilandjes, vinden we Antonio en Aspasia terug. Na een gevaarvolle reis hebben ze eindelijk het doel van hun tocht bereikt. Den brief, hun door Curione meegegeven, hebben ze aan 't adres bezorgd. En de edele Lucas Paolo Ros- selli heeft hen gaarne onder zyn bescherming genomen. Rosselli is een man, die gloeit van liefde voor de Evangelische waarheid, een, die zich benaastigt de leer des heils verderen voort gang te verleenen in zyn geliefde vaderstad, een voorganger in de gemeente, die reeds be staat te Venetië; iemand die briefwisseling houdt met de voornaamste hervormers. Door zyn invloed bekomt Antonio, die nooit een eigenlijk ambacht heeft geleerd, een plaats op een der vele drukkerijen in Venetië, waar hy zich beijvert de beginselen van het vak te leeren verstaan, wat hem tamelijk spoedig ge lukt. Hoe verheugd zijn hy en zyn trouwe gade, als zy thans tamelijk veilig zich kunnen be wegen en het voorrecht genieten bovendien de samenkomsten der gemeente te kunnen by wo nen. Wel worden deze samenkomsten nog in 't geheim gehouden, maar de Senaat telt onder hare leden reeds verschillende aanhangers der reformatie en laat ze oogluikend toe. Ook Aspasia's harte ontsluit zich allengs voor de leer der waarheid. De drukkerij, op welke Antonio thans werk- Een Hooglander, die een barometer kocht, zonder de werking van dit instrument te ken nen, beklaagde zich, dat het in het weder geene verbetering had gebrachten zydie teekenen en aanwijzingen voor een doel willen gebrui ken, waaraan deze nimmer kunnen beantwoor den, zullen zich gewisselyk beklagen, dat hun geloof, ondanks al hun zelfonderzoek, niet toe genomen is. Toch heeft een barometer zyn nut, evenzeer als zelfonderzoek. De pols te voelen is een uitstekende zaak; de fout is, dat men dit onderzoek in de plaats stelt van krachtig voedsel of heilzame artsenij. Die man is vry, ook in dienstbaarheid, die niet door dwaze liefde bezeten is, die door gierigheid niet gebonden is, of door een kwaad geweten niet aangeklaagd wordtdien het tegenwoordige niet verschrikt en de toekomst niet doet vreezen. Ily daarentegen is een echte slaaf, die door vrees ontzet, door zinnelijkheid vervoerd, door de begeerlijkheden her- en derwaarts getrokken, door gramschap verbitterd en door droefheid verslagen wordt. Om kort te gaanelke slechte neiging is een nieuwe slavernij. VERGADERING der Classis Tholen op Woensdag 7 Febr. 1912 te Bergen op Zoom. 1. Opening der vergadering door den prae- ses der roepende kerk te elf uur. 2. Nazien der credentie-brieven door twee broeders en rapport daar over. 3. Aanwyzing van 'tmoderamen. 4. Lezing en vaststelling der notulen. 5. Mededeeling en lezing der ingekomen stukken. 6. Behandeling der instructies, protesten enz. 7. Rapporten der verschillende deputatiè'n. 8. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. 9. Finantiën. 10. Varia. zaam is, behoort aan Brucioli, een zeer ge leerd man. Aan de hoogeschool van Florence, uit welke stad hy geboortig is, had zyn naam een goeden klank. Daar hij zich echter tegen het huis van Medicis had verzet, was hy uit zyn vaderstad gebannen, had Frankrijk en Duitschland doorreisd en het ten slotte gewaagd, zich weder in Florence te vestigen. Spoedig viel hy onder verdenking van ketterij ander maal werd hy verbannen en slechts ternauwer nood redde hy zyn leven door een overhaaste vlucht. Brucioli drukte niet alleen hy schreef zelf verscheidene werkenhy dichtte ook een groot getal godsdienstige liederen. Het duurde dan ook niet lang of zyn bijbelvertaling, (waar van we vroeger reeds spraken), werd op de lyst van verboden boeken geplaatst, benevens „alle zyne uitgegeven of nog uit te geven werken." Ofschoon Brucioli openlijk nog niet met de Roomsche Kerk gebroken heeft, (het staat zelfs niet vast, of hy ooit dien stap heeft gedaan), is hy toch met hart en ziel de hervorming toegedaan, en is hy mede een ijverig bezoeker der geheime godsdienstoefeningen. Op zekeren avond, nadat de bijeenkomst geëindigd is, verzoekt Rosselli aan Brucioli hem naar zyn huis te vergezellen. Ook Antonio, die, minder bekend nog met de wegen en vaarten, alleen den weg naar Brucioli's druk-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1912 | | pagina 2