Cbr. VriL-hM „Palrlmii". ARNICORBAü bij F. DiELËMAN, IN NAAMKAARTJES FIRMA N. TERHULST. IJZERWAREN, LANDBOUW WERKTUIGEN EN VERFWAREN. J. L. POUWER. Verrekking, Verzeering, Ver stuiking. Lendenpijn enz. iM. FEU. is het goedkoopste adres voor Magazijn bij den Watertoren. wc; Des Donderdags op deMarkt. Kantoor Viasmarkt K 146 Het leven. Een verrassende tijding. God danken in alles. Kerk en Schoolnieuws. Ofticiëelc Berichten. Oodergeteskeedsn bidden bi] d« Intrede van dan nieuwen jaarkring Vrien den en Bekenden Gods onmisbaren zegsn tos, Advertentfëno onovertroffen voor Per fl. f 0,75, fr. por post f 0,90. vindt men „IN DEN HERCULES", BURG, MIDDELBURG, meer dan lOO soorten. Tevens voorhanden Chr. Kalenders. Solied adres voor het binden Uwer complete Tijdschriften. Aanbevelend, v.h. G. LOUWERSE, Middelburg. C. J. HONDIUS, 't moeras een goed werk zou zyn voor de ge zondheid. De oude menschen dachten, dat ze dan pas volop rheumathiek zouden krijgen. Toen 'twat begon op te schieten, toen er al een plank gelegd moest worden over het volgeworpen gedeelte, toen kwamen er nog een paar by. Men begon te kibbelen, te twisten. Er waren voorstanders en tegenstanders, „nieuweren" en „ouderen". Van de nieuw eren voegden hoe langer hoe meer de daad bij het woord. lederen stap vooruit, was een stuk van het moeras minder. De vroegere grens was al niet meer te zien. De arbeid was al geheel georganiseerd en verdeeld. Men had al een voudige machinetjes afgeschaft. Men werkte volgens vaste plannen van indijking enz. De tegenspraak hield op. Iedereen beweerde, dat hy dadelijk wel goed ingezien had Niemand wou behooren tot de eerste lachers. Toch waren er nog velen, die wel eens kwamen kijken, maar nooit meededen. Een deel van 't vroegere moeras zou voor 't eerst bebouwd worden, en toen vierde 't heele dorp feest. De burgemeester (die van de heele zaak pas iets te weten was gekomen, toen er al tien man aan den gang waren, want toen hadden ze hem permissie moeten ver zoeken om eene vereeniging tot droogmaking op te richten,) de burgemeester hield een toe spraak, zoodat de menschen dachten„Waar heeft hy 't eigenlijk over?" Maar de eerste voorsteller zei slechts een paar woorden: „Ik meende het goede voor te hebben en ik heb het geprobeerd. Ik wist, dat ik alleen niet veel kon, maar toch wel iets, en in ieder geval, dat ik door myn voorbeeld wèl veel kon. Ik dank ieder voor zijn steun." De dokter (de jonge) zei„Toen het moeras er was, werden de gezonde menschen ziek door de vergiftige dampen, die er uit opstegen; nu zullen de zieke menschen gezond worden door het voedzame koren, dat er op groeien zal." En zoo gebeurde het ook. Vroeger scheen de zon op een grauwe, som bere vlakte met plassen en stinkende modder. Thans schynt de lieve zon er op gouden korenvelden, huizen met bloeiende tuintjes en lachende, spelende kinderen. Vrienden, het alcoholmoeras moet droog Laat de lachers lachen, de spotters spotten Doet gy, wat ge denkt, dat uw plicht is. Vergift is er genoeg op de wereld. Zieke kinderen en uitgeteerde ouders te veel. Alcohol-geld kan Vreugde-geld worden. Zieke, bleeke kinderen ,zyn de kinderen van dronkaards. Eén van de manieren om ze te brengen tot lachende blijheid is„geheelont houding". Eén mensch kan véélzie naar onzen „voor steller". Volharding moet alle waarachtig-goede werk kronen. Allen maar gestadig aan 't doorwerken Vooruit vrienden, het alcohol-moeras moet droog Ge kunt wèl watge kunt zeer veelge kunt meewerken aan onze mooie zaak Komt bij ons Chr. Volksblad. v. W. LevenLevendat woord klinkt luide door de geheele schepping. Leven, dat is het wat den mensch voortdrijft. De wil om te leven woont in het jeugdige, met allerlei idealen vervulde hartde wensch naar het leven woont nog in de oude, verwelkte borst. Maar wie geeft ons leven? Wie geeft der stervende en vertwijfelende wereld leven, vreugde en geluk? Zou het wel te vinden zyn by de wyzen en verstandigen dezer wereld De tegen woordige zooveel genoemde Noorweegsche dich ter Björnson wandelde, eenige jaren geleden, met eenige vrienden door eene groote stad van zyn Noorsch vaderland. Zy ontmoetten eene bevriende familie, waarvan de oudste dochter diacones was geworden. De dichter richtte zyn doordringenden blik op de zuster en vraagde haar: „Zyt gy gelukkig in uw beroep?" In het eenvoudige „ja!" lag zulk een overtuigende toon, dat allen bemerkten, dit „ja" kwam uit het hart. De zuster echter vraagde nu den dichter: Mynheer de professor, zyt u geluk kig Toen vloog er eene donkere schaduw over het gelaat van den beroemden man. „Neen", zeide hij ernstig en rustig, „wat zou ik niet willen geven, als ik zoo gelukkig kon zyn, als gy zyt!" Dezelfde vraag richtte men eens tot een mil- lionnair. „Ach", antwoordde deze, „ik moet alles achterlaten, als ik sterf. Het houdt geen ziekte van my verwijderd en schuift my ook de zorgen niet van den hals, het kan my niet loskoopen van den dood?" Het was hem dui delijk aan te zien, dat liy niet gelukkig was. Hy kende geen waar levensgeluk en wist, niet tegenstaande allen uiterlyken glans, niets van het ware leven. Weet gy iets daarvan? Kent gy Ilem, die alleen het leven heelt en het leven geven kan Het is Jezus, de Vorst des levens. Hy is het leven en geeft het leven. a-e-fibzï=sw> In Zurich, zoo deelt de Türmer mede (Juni- afl. S. 429), het brandpunt der Zwitsersche sociaal-democratie, werd voor korten tyd de predikant Pflüger, een eerste voorvechter dezer partij, tot lid van den gemeenteraad gekozen. Hy legde 'zyn ambt neer. In dienzelfden tyd werden voor de zich steeds uitbreidende arbei derswijk twee predikantsplaatsen gesticht. Er moesten dus drie benoemd worden. De socia listische party eischte, dat twee hunner uit haar party moesten gekozen worden. Tot aller ver bazing echter koos de groote meerderheid, hoe wel uit s. d. bestaande, drie positieve chr. sociale predikanten en dit vooral door toedoen van vrienden en leerlingen van den bovengenoem- den Pflüger. Want zy verklaarden, dat het er nu meer op aankwam een goeden predikant dan een partijgenoot te hebben, een die de kerken weer zou vullen, die niet voor het sociale het godsdienstige zou vergeten. Trou wens Ds. P., hoewel een uitstekend redenaar, had zyn kerk leeg gepreekt, omdat hy ook op zijn kansel, in plaats van het christelijk geloof, het socialisme aanbeval. „Ik heb heden bijzondere reden, om God te danken", sprak eens een predikant tot zijn ambtsbroeder, dien hy op een vergadering ontmoette. „Toen ik namelijk hierheen reed, struikelde mijn paard, en wierp mij byna over de leuning van de brug in het water, waar ik ongetwijfeld den dood zou gevonden hebben, want zwemmen kan ik niet, en er was niemand in de nabijheid. Maar de Heere heeft my genadiglijk bewaard, zoodat ik met den schrik vry kwam". „Ik kan nog van grooter bewaring spreken", hernam de ander. „Toen in hierheen reed, is myn paard in het geheel niet gestruikeld". Den een had God alzoo uit het gevaar gered daarom gevoelde deze zich dankbaar jegens Hemdoch den ander had de Heere zóó be waard, dat hem geen gevaar bedreigd had. Wie van beiden had nu de grootste reden tot danken? De laatste natuurlijk. Maar zou deze, vóór hy zyn collega ontmoette, daaraan wel gedacht hebben Zoo toch is de mensch. De gewone weldaden Gods, al zyn ze ook nog zoo groot, vergeet men zoo lichtevenals de gezonde, die de gave der gezondheid niet naar waarde weet te schatten, vóór hy eerst eens ernstig ziek en daarna weer gezond geworden is. Laat ons dan, naar Paulus' woord, te allen tyde zyn, dankende over alle dingen, God en den Vader, door onzen Heere Jezus Christus. DRIETAL, te Stadskanaalds. P. Bos te Delfzijl ds. N. IJ. v. Goor te Groningen ds. A. S. Schaafsma te Ten Boer. BEROEPEN. te Delfshaven ds. B. Meijer te Brouwershaven te Kamerik ds. W. den Hengst te Veenendaal te Rozenburg ds. H. W. Felderhof te Doesburg te Ridderkerk en te Zalk ds. J. D. Heersink te Emmelenkamp te Middelharnisds. J. Vessem te Elburg te Loppersum ds. S. W. Bos te Westergeest te Wonsds. A. Schweitzer te Buiksloot. BEDANKT, voor Boornbergumds. H. Hangelbroek te Borger voor Oakland (N. Am.)ds. H. de Bruin te Enschedé voor Pietersburen ds. E. v. d. Laan te Wyckel voor St. Pancrasds. J. Sybrandy te Krab- bendijke. Vlissingen. Broeders diakenen berichten met vriendelyken dank, dat door hen op den feest avond van de herdenking van het 20-jarig be staan der Vrouwenvereeniging Diaconaal Hulp betoon is ontvangen 104 door haar vervaardigde kleedingstukken van de Jongedochtersvereeni- ging „Dient den Heere" 31 en van de Jonge- dochtersvereeniging Dorcas" 28 stuks. Wy spreken 'daarbij onze blijdschap uit, dat deze goederen in veler behoeften hebben voor zien en wekken ook al onze zusters op, die gave en tijd hebben, dezen arbeid ten zeerste te steunen. Aanvankelijk vindt onze jaarlyksche roepstem gehoor. Mogen dit jaar velen toe treden, opdat wy een volgend Kerstfeest meer dere goederen mogen uitdeelen. Gebiede de Heere bovenal over dezen liefdearbeid Zijnen zegen. Namens Diakenen der Geref. Kerk te Vlissingen J. van dee Hoeden, Scriba. Brouwershaven 26 Dec. 1911. Beroepen te Delfshaven (Rotterdam) ds. B. Meyer te Brou wershaven. Namens den Kerkeraad, J. Nieuwdoef, Scriba. GEWONE VERGADERING van den Ring „Middelburg" op Donderdag 4 Januari a. s., des avonds te half acht, in het Militair Tehuis te Middelburg. Agendum: 1. Opening. 2. Notulen. 3. „Verband tusschen de Zending en de J. V." door de Ver. van Koudekerke. 4. „Inleiding Vaderl. Gesch." door de Ver. van Arnemuiden. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De Secretaris, S. S. Bouma. VERGADERING van den Bondsring Seroos- kerke op Vry dag 5 Januari 1912, des avonds half zeven, in de Consistorie der Geref. Kerk van Grypskerke. 1. Het Ringbezoek, door vr. A. Schout van Grypskerke. 2. De J. V. en de Zending, door een lid van „Timotheüs", Oostkapelle. 3. Over het voorstel, om al de openbare ver gaderingen op Serooskerke te houden, zal worden beraadslaagd, niet gestemd. 4. Betaling der contributie. D. Gideonse, Voorzitter. Joh. Christiaanse, Secretaris. W. Verhagen, Zusterstraat, Middelburg. J. C. Koppejan, Zusterstraat, id. Mej. D. Koppejan, Zusterstraat, id. J. Adamse, Baanstraat, id. G. Midavaine en Echtgenoote id. J. Kluijfhout en Echtgenoote, Souburg. By de intrede van het jaar 1912 zy onzen vrienden de zegen des Heeren toegebeden. Ds. H. W. LAMAN en Echtgenoote. Assen, 1 Jan. 1912. A. D. LITTOOIJ Az., drukker-uitgever, wenscht den lezers een jaar ryk aan zegenin gen, zoowel geestelijke als stoffelijke. Lood-, Lei- en Zinkverwerker. p. Noordpoortstraat. By deze betuigen wij onzen dank voor de bewijzen en blijken van belangstelling gedu rende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader JANIS DEKKER. Namens de Familie, J. DEKKER. Meliskerke, 27 Dec. 1911. AFDEELING MIDDELBURG. JAARVERGADERING op Dinsdag 2 Ja nuari, 's avonds 8 nor, in het Militair Tehuis. Agenda Verslag Secr., Penningm. enz., Bestuursverkiezing 3 Bestuursleden, Lid van Advies, en meer andere zaken. Dringende opkomst' zeer gewenscht. HET BESTUUR. Drogist, Korte Noordstr. L 105, Middelburg. In EFFECTEN, COUPONS en INCASSEE- RINGEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVAL LEN- TRANSPORT- en LEVENSVERZEKE RINGEN. Neemt gelden deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het s 1 u i t e n van HYPO THEKEN. hy zich naar Ivrea, om monseigneur zyn vondst te melden, om Antonio te beschuldigen, om te dingen naar den post van cipier. Weinig vermoedt hy, dat zyn vyand hem op zyn tocht voorbijrydt, te zeer is zyn hoofd vervuld met plannen en velerhande overleggingen. By Monseigneur toegelaten is ook dezen het geheim spoedig verklaard. Julio ontvangt de vurig begeerde belooning, terwyl Boniface hem zyn voorspraak toezegt by het stadsbestuur, om den verrader den cipierspost te verzekeren. Dien middag wordt Curione's cel geopend, en een hem onbekende cipier gelast den edel man te volgen. Curione kan zich niet weer houden naar Antonio te informeeren, want hy brandt van verlangen om te weten, of deze werkelijk is ontkomen. Hy ontvangt enkele inlichtingen, die hem de zekerheid geven, dat zyn vriend althans tot nu toe niet ontdekt is. Zyn edele geest verblijdt er zich in. Zelf met het vooruitzicht het leven te moeten slijten achter de kloostermuren, verheugt hy er zich in, dat Antonio zich tydig in veiligheid heeft kunnen brengen. In zyn hart ryst een gebed voor den vluchteling, die in stand wel verre beneden hem, toch in het geloof hem een broeder is, waaraan hy te inniger verknocht is, naardien hij het was, die den heilbegeerige het pad des levens mocht bekend maken. Kort is de tocht van Ivrea's gevangenis naar het klooster van Sint Benignus. Die gang door de straten der stad doet zijn wensch te vuriger ontvlammen, om toch vry te zynom, waar het nieuwe leven ritselt alom, uit te gaan om te stryden, te prediken, te weerleggen. Helaas, de kloosterpoort opent zich voor hem, en ze sluit zich achter hem Schynt het niet een groote fout in het Gods bestuur? Een eenvoudig cipier ontvlucht, er langt de vryheid een geleerd man, met groote gaven, bereid tot den dienst van zyn Koning, opgesloten achter de wallen van 't convent. En toch, God is bezig Zyn dienstknecht te louteren, opdat hy straks met te meerderen moed, met taaier volharding, met vuriger geest drift zyn taak zal kunnen volbrengen. God kent Zyn tyd. In het klooster wordt hem een groote mate van vrijheid verleend. Door toegeeflijkheid wil monseigneur Boniface hem winnen. Waar de studie hem aanlokt, staat de gansche ryke kloosterbibliotheek te zynen dienste. Yan tyd tot tyd komen enkele monniken hem bezoeken, teneinde hem van zyn dwalingen te genezen. Wat spitsvondige sophistery, wat scholastische drogredenen wanen te kunnen aanvoeren in den aanval op zyn welgefundeerd geloof, ijdel blykt hun kracht. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3