Door God geleid. FEUILLETON. Officiëele Berichten. zEjfDiya De kist van ons Zendingsterrein. Kerk en Schoolnieuws. Buiten en in de Kerker. Voor Boniface. voor Wons: ds. F. Wiersma te Engwierum voor Schiermonnikoogds. M. J. v. Dijk em. pred. te Sneek. Parochiestelsel. De Kerkeraad te Rot terdam besloot over te gaan tot vorming van zelfstandige Kerken in de verschillende deelen der stad. Het Zendings-Comité der Geref. Kerken van Middelburg brengt ter kennis van alle Kerken in Zeeland a. dat in overleg met de Provinciale Depu- taten voor de Zending besloten is om Magelang te kiezen als Zendingsterrein in plaats van Band j ar-N egar a b. dat Deputaten der Generale Synode voor de Zending deze verandering hebben goed gekeurd c. dat bet afscheid van ds. Merkelyn, die op 1 Januari 1912 naar Indië hoopt te ver trekken, D. V. zal plaats hebben op Woensdag 6 December's avonds 6 uur, in de Noorderkerk alhier d dat alle Zeeuwsche kerken worden uit- genoodigd zich bij die gelegenheid door hare afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Namens 't Zendings-Comité voorn., Ds. J. D. Wielenga, Praeses. L. Schuman, Scriba. De kerken in de Classe Middelburg worden verzocht, voor zoo ver daaraan niet is voldaan, de verplichte bijdrage ten behoeve van de kerk te Westkapelle, ten huize van ondergeteekende te storten. Dit verzoek geldt ook voor de kerken buiten de Classe, die financieele steun toezegden. Namens de financieele Commissie. W. A. de Rijcke, Penningmeester. Middelburg, 23 Nov. 1911. VACATUREBEURTEN. Classe Middelburg. Gapinge. 7 Januari ds. Kerkhof. 21 ds. de Jager. 4 Februari ds. Pol. 18 ds. Wolf. 10 Maart ds. Koopmans. 24 ds. Wielenga. Voor de Classe Axel. Aardenburg-Breskens. In November In December In Januari Voor de Classe In December In Januari In Februari ds. Boeijenga. ds. Ferwerda. ds. Veen. Z i e r i k z e e. ds. Bouma. ds. v. d. Ende. ds. Toebes. De Diaconie der Geref. Kerk te Veere, aan gewezen om de eerstvolgende classicale diaco nale conferentie saam te roepen, geeft by dezen kennis aan de diaconieën in de classis Middel burg le. dat na herhaalde pogingen niemand te vinden was voor een referaat op de te houden conferentie 2e. dat er slechts één punt voor de agenda is ingekomen 3e. dat zij om deze redenen de conferentie een jaar heeft uitgesteld. Diakenen voornoemd, J. J. Verton. J. M. Besuijen. P. Caljouw. A. Volkers Azn. RAPPORT van de Kerkvisitatie in de Classis Middelburg in den jare 1911 uitgebracht op de Verg. v. d. 8en Novem ber. WelEerwaarde en Eerwaarde Broederen. Met dankbaarheid aan den Heere voor het geen Hy ons in hem had geschonken, maar ook met een gevoel van diepen weemoed over het betrekkelijk nog vroegtijdig verscheiden van hunnen hooggeschatten mededeputaat dr, Wagenaar, hebben Uwe deputaten, geauthori- seerd om de visitatie te doen volgens art. 44 U. K. de eer U het volgend rapport over hun nen arbeid aan te bieden. Plaatsvervanging van een hunner en van wy- len dr. Wagenaar had plaats in de kerken van Vrouwepolder, Grypskerke en Middelburg B door ds. Kerkhof. In een vijftal kerken waren al de ambts dragers aanwezig. In de andere sommige afwezig met en enkele zonder kennisgeving, wegens beroepsbezigheden of ongesteldheid, terwijl in eenigen ook nog familiebezoek als oorzaak van afwezigheid werd gemeld, wat door Uwe Deputaten niet als een wettige reden kon worden beschouwd en zy mitsdien hunne afkeuring over moesten te kennen geven. In ééne kerk was de helft van de leden des kerkeraads niet tegenwoordig, zoodat deze uitgesteld moest, op welke uitge stelde vergadering later al de broeders aan wezig waren. In al de kerken waren de vereischte boeken ter tafel en werden in goede orde bevonden. De Dienst des Woords werd in alle kerken tweemaal, in sommige driemalen geregeld ge houden of by ontstentenis van een Dienaar door leesdienst hierin voorzien. In de meeste kerken zyn de schrijvers van de gebruikte leerredenen by den kerkeraad bekend, in enkele worden deze door den ker keraad bepaald aangewezen. In niet ééne kerk traden kerkelijke onbe voegden op. Voor het onderhoud van de Dienaren des Woords werd in de meeste naar vermogen ge zorgd. In sommige had tractementsverhooging plaats, in andere werd deze in uitzicht gesteld. De eene vacante kerk durfde wegens hare kleinheid nog niet tot het beroepen van een Dienaar des Woords overgaan, de andere zet het beroepingswerk nog voort, terwyl een tweetal kerken, waaronder eene voor het eerst zich in de komst van een Dienaar des Woords mochten verblijden. Over de geregelde waar neming der vacatuur-diensten werd niet ééne klacht geuit en de hulpvaardigheid der respec tieve consulenten geprezen. De vragen omtrent den Dienst der Sacramen ten werden overal bevestigend beantwoord. Het aantal dergenen, die belijdenis deden, maar niet ten H. A. komen, neemt wel af, doch het verzuim blijft allerwege nog groot, niettegenstaande overal de verzekering werd gegeven, dat de belijdenis des geloofs in reehts- streeks verband met de toegang tot dit sacra ment wordt gebracht en in sommige kerken ook in de namiddagdienst het H. A. wordt bediend. In al de kerken wordt het huisbezoek ge regeld gehouden. In de meeete zoo mogelijk éénmaal per jaar, in ééne kerk tweemalen, terwijl in twee kerken voor elk Avondmaal de leden door de ouderlingen worden bezocht, en de dienaar eens per jaar rondkomt- De kranken werden overal trouw bezocht, maar de klacht werd hier en daar nog al eens honderd, en voor duizend jaren ook wel ge beurd is maar tegenwoordig geschiedt dit toch meer dan ooit. De minderen houden voor de meerderen geen blad meer voor den mond, maar wanneer de meerderen een woord hebben, dan hebben de minderen een wederwoord. En dit nu is een van de vele ellenden van onzen tegenwoordigen tyd. Als de piëteit verdwijnt, dan verdwijnt er weer een stuk levensglans. Wanneer ge in een huisgezin komt, waar de zoon in den zetel zijns vaders zit, en de dochter op de stoel harer moederin een huisgezin, waar de kinderen de ouders overschreeuwen, dan krijgt ge een zeer onaangenaam gevoel, en ge maakt uw bezoek aldaar niet langer dan het noodig is. Maar wanneer ge komt in een gezin, waar de kinderen zwijgen, terwyl de ouders sprekendan gaat ge straks henen, maar ge komt er morgen weer terug met aan genaamheid en genotover zulk een gezin ligt een glans, ook al is het huisraad er oud en eenvoudig. Ik zeg niet, dat de eerbied en het ontzag, het opzien en de onderdanigheid in onze dagen ten eenenmale ontbreekt. Gode zy dank, het piëteitsgevoel wordt in vele harten nog ruim schoots gevonden. Vooral by het verkeer in de gemeente ziet en ondervindt ge daar nog dik wijls de verb lij dendste voorbeelden van. Maar toch is er in den breeden kring van het men- schelyk leven een zichtbare verkwyning, een verontrustende achteruitgang. Is er ook oorzaak Als ik op deze vraag wilde ingaan, werd myn brief zeker te lang. Daarover, zoo de Heere wil, in een volgenden brief. Van harte, t. t. Laman. Ds. Merkelyn deelde ons mede, dat de kist 1 Dec. nog niet behoeft te worden in orde ge maakt 15 Dec. was nog vroeg genoeg en tot 15 Pee. dus stellen wy ons beschikbaar tot het in ontvangst nemen van goederen, uit liefde en met vrijheid gegeven. Sinds de vorige opgave werden wy nog ver blijd door het ontvangen van: f25.vanmej. V. te H., aldus te verdeelen: f 15.voor de heidenen en f10.voor onzen Zendeling om een aandenken van Zeeland mee te nemen naar Indiëgroot pak spiegels, 2 rollen chocolade en een bus poeder-chocolade van fam. M. te O. en W.-S.cahiers, prenteboeken, leien, kleuren, kraaltjes, knikkers en een pak griffels van N. N.cahiers, prenteboeken, griffels, pot- looden en kleuren van mej. B. B.2 doosjes griffels van mej. K. B.plaatjes, griffels, kraaltjes, portemonnaie's, fleschjes eau de co logne enz. van fam. F. J. D. Wielenga. BEROEPEN, te Hindeloopen en Stavoren ds. T. L. Kroes te Kielwindeweer te Nieuw Dordrechtds. D. Prins te Oudega te Blokzijlds. N. Diemer te Dr onrijp te Tholen: ds. H. N. Boukema te Neede; te Oakland (N. Am.)ds. H. de Bruyn te Enschedé. AANGENOMEN, naar Rotterdamds. H. Kajan te Bussum. BEDANKT, voor Oosterzeeds. R. Koolstra te Numansdorp Een verhaal uit de eerste helft der 16e eeuw door Zelandia. 11) HOOFDSTUK VI. „Neem u dubbel in acht, Antonio. Hy zoekt uw ondergang. Ik meen dien avond in de herberg te hebben opgemerkt, dat hy u geen goed hart toedraagt." „Gewis niet. 'tls een luie deugniet en leeg- looper. Waar hy het geld vandaan haalt, weet ik nietmaar hy maakt steeds goede sier en is een vaste klant van allerlei kroegen en wijn huizen, terwyl zyn vrouw en kinderen honger lyden. Dat ik hem eenige malen duchtig daar over de les heb gelezen, schynt hy my niet te kunnen vergeven." „Wees voorzichtig", maant Curione nogmaals aan, „en laat hy toch vooral niet bemerken, dat de Heilige Schrift in uw bezit is. Ook raad ik u aan, mij wat minder druk te bezoeken, hoezeer ik uw gezelschap waardeer't mocht" Julio ter oore komen en zyn argwaan voedsel geven." „Ach, edele heer, dat ik kon vergeten, wat my zoo zeer ontstelde", herneemt Antonio, „Myn bezoeken zullen niet vele meer zyn Monseigneur Boniface is hedenmorgen terug gekeerd en zeker zal spoedig uw zaak onder zocht worden." „Des Heeren wil geschiede", klinkt het van Curione's lippen. „Op Hem verlaat ik my." Antonio verwijdert zich, ten einde zyn rond gang door de gevangenis te vervolgen. Curione is weder alleen. Hy voelt, dat nu zal komen, wat zoolang reeds hem beurtelings met vrees en hoop vervulde. Straks zal hij getuigenis moeten afleggen van de hope, die in hem is, tegenover den gevreesden kerkvoogd. De gedachten vermenigvuldigen zich. Maar 't einde is, dat hy de knieën buigt, en in bidden en smeeken en dankzegging zich wendt tot den troon der genade Nooit onverwinbaarder held, dan die knielt voor zyn God. HOOFDSTUK VII. In zyn ryk en weelderig gemeubeld studeer vertrek zit Monseigneur Boniface. Eenige papieren liggen vóór hem op de tafel. Een trek van misnoegdheid is op zyn gelaat waar te nemen. Zoo pas van Rome teruggekeerd en gemaan tot verscherpten dienstijver, komen deze papieren hem in een moeilijke positie dryven. 't Zyn de brieven, door de vrienden van Curione aan Monseigneur gericht, om den ge vangene te sparen, zoo mogelijk de vrijheid te hergeven. Curione's vrienden behooren tot den hoogsten adel. Deze zelf ook. Zal het wys zyn, een groot deel der aanzienlijken tegen zich in 't har nas te jagen, door Curione als eerste slacht offer te kiezen Bovendien, de bisschop heeft aan enkele dezer vrienden persoonlijk groote verplichtingen. En aan den anderen kant staat de besliste aanschrijving van den Heiligen Yader. Hoe thans voorzichtigheid en eigenbelang te ver eenigen met gehoorzaamheid aan de pauselijke breve Boniface schynt eindelijk een oplossing voor dit moeilijk probleem te hebben gevonden. Zyn hand trekt aan het schelkoord en byna oogen- blikkelyk wordt de zware, met fraaie reliefs besneden deur geopend, en een bediende ver_ toont zich in deemoedige houding aan den ingang van 't vertrek. „Zeg den cipier, dat hy den gevangene Cu rione binnenleide". Een stomme hoofdknik getuigt van de ge dweeë onderdanigheid van den dienaar. Weinige oogenblikken later treedt Curione, vernomen, dat zoo weinigen hun roeping toonen te verstaan, met behoorlijk kennis te laten geven van hunne ongesteldheid. Behalve in de stadskerken, worden, uitge zonderd die voor de kinderen, de catechisaties alleen des winters gehouden. In meer dan ééne kerk had verlenging door vervroegden aanvang en langere voortzetting met gunstig gevolg plaats, maar in sommige wilde dit niet al te best vlotten. In slechts enkele kerken werd de catechis mus gebruikt. In de meeste het Kort Begrip en in sommige Hellenbroek en De Cock, en voor het onderwijs in de Bijb. Gesch. Borstius, Djjksterhuis, Donner en De Cock. Over 't algemeen worden de catechisaties trouw bezocht, en wordt vry goed geleerd, maar in meer dan ééne kerk werd de opmer king gemaakt, dat de kennis der waarheid niet altyd gelijken tred houdt met wat men van vele andere dingen meent te weten. Nu ook te St. Laurens en Westkapelle een Chr. School geopend is, kunnen in al de kerken de kinderen Chr. onderwijs genieten, wat dan ook op een heel enkele uitzondering na door allen geschiedt. Het verband tusschen kerk en school is nog niet in al de gemeenten geregeld. De kerkeraadsverg. werden geregeld gehou den met behoorlijke aanteekeningen van het verhandelde door de respectieve scribae. De Formulieren van Eenigheid werden on derhouden en geteekend door al de leden der kerkeraden. Yoor elk H. Avondmaal werd censura morum gehouden. De tucht gehandhaafd naar Gods Woord en de K. O. zonder aanzien des per- soons. Het classikaal advies betreffende een tuchtzaak in een der kerken werd opgevolgd. Onderscheidene christ. vereenigingen staan onder kerkelijk toezicht. Yooral van sommige J. Y. werd met waardeering melding gemaakt, en op hoogen pry's gesteld de belangrijke steun, die een Jongedochtersvereeniging en een Yrou- wenvereeniging de diaconie bood. In de meeste kerken werden geregeld één a twee malen per jaar, in enkele by voorkomende gelegenheden vergaderingen met gemeenteleden gehouden. Tucht op de doopleden werd geoefend en desgevraagd aan vertrekkenden doopattest ver strekt, maar geklaagd werd in vele kerken dat er nog al nalatige ouders zyn, die verzuimen van het vertrek hunner kinderen behoorlijk kennis te geven, en ook nog niet al onze jonge lingen en jongedochters hunne roeping in dezen toonen te beseffen. De collecten door de meerdere vergaderingen uitgeschreven werden getrouw gehouden. Uit onderscheidene kerken werden weezen, krankzinnigen, idioten en ouden van dagen in gezinnen of gestichten verzorgd, terwyl vele diaconiën als zoodanig begunstigers zyn van verschillende stichtingen van barmhartigheid en in alle kerken voor die inrichtingen wordt gecontribueerd. Op de vraag wat voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk in eigen omgeving gedaan wordt, werd meestal schoorvoetend geantwoord, en in vele sterk het verlangen uitgesproken naar de verschijning van de van classiswege toegezegde brochure. In de beide stadskerken wordt iets gedaan door Zondagsschoolarbeid en tractaatverspreiding. De belangstelling voor de Zending neemt toe. Alle kerkeraden onderhielden wat op de meerdere vergaderingen besloten is. De kerkeraad van Ylissingen getuigde met door Antonio begeleid, het vertrek binnen. „Je kunt je verwy deren, wacht in de voorzaal op nadere orders", klinkt 'ttot den cipier. Deze verwydert zich. Daar staat Curione voor den gevreesden ket- terhater. De zon, reeds laag aan den hemel gedaald, schiet haar stralen door een boogvenster, en beschynt den gevangene. Wat de gevangenislucht doen kan. Wat ge mis aan beweging, gebrek aan zuivere, frissche lucht kunnen uitwerken in zoo weinige dagen De blozende gelaatskleur van een week geleden is verdoft tot een bleekgeel, wat goud-mengeling de zon er over spelen lateEn die zon, ze herinnert Curione aan de vryheid, aan zyn levensidealenEn ze roept hem tot genieting van 't leven, ze doet hem hunkeren naar de weelden der jeugd, ze doet hem smachten naar de vervulling van zyn vurige begeerte, ze maakt den hartstocht wakker in zyn hart, denreinen hartstochtom te dienen zyn Koning in de wereld daarbuiten! „Kom nader, Curione, en zet u neer." Deze woorden, op fluweel-zachten toon uit gesproken, roepen Curione tot de werkelijkheid terug. Werktuiglijk doet hy, wat vragend hem bevolen werdhy zet zich in den armstoel, hem gewezen. Zyn oogen ontmoeten die van Boniface. Yriendelyk ziet deze hem aan. Zyn gelaat

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 2