Gedistilleerd, ij een, Likeuren. witte SAM'OS W P.MALJERS, UURWERKEN enz. F. A. HANSEN, Uwe Visitekaartjes, Limonades, Likeuren, LIKEOREH (Alcoholvrije) Reclame Wijnen. Roede en Witte Port a Port GROOTE SORTEERING Ten Geschenke!! 45-jarig bestaan, Christelijke Boekb. Erve J. ïi OEL Jr., Muziek- en ZanpilYoeriny le geven. RHODE EN I. J. CAMPER Y.b. F. Keulens. A. D. LITTOOIJ Az, Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Meisjesvereeniging. BOEKAANKONDIGING Advertcntiën. feestelijk hoopt te herdenken, in de groote zaal van het Schuttershof aldaar. Aanvang des avonds ten 7 uur. Vrijdag 37 Oct. 's avonds 8 uur hoopt de bekende blinde organist H. J. KRUYTHOF van Kampen te Middelburg in de zaal Bogerd- straat weder een I Dr. P. A. S. SILLEYIS SM1TT Dr. B. WIELENGA Dr. P. A. E SILLEYIS SMITT. Madera MAKIvT K 7 MIDDELBURG. Beste middel tegen Hoesten TEN GESCHENKE „De Lelie van ons Vorstenhuis" Bibliotheek voor Hoofd en Hart ten geschenke gegeven. D. A DAAMEN. Den Haag, TEN GESCHENKE zoowei in Roekdruk als in Steendruk, levert gaarne Stoomdrukker y Wat nu de diaconale conferenties betreft, men zy op zijn hoede, dat men die niet op één lyn stelle met de kerkelijke vergaderingen, evenmin als de predikanten-conferenties. De besluiten, die genomen worden op zulk een conferentie hebben geen kerkelijk gezag. Men komt slechts byeen om door onderlinge bespre king en gedachtenwisseling elkander voor te lichten, waarvan men in de uitoefening van zyn ambt de gezegende vruchten kan plukken. Houdt men dit niet goed in het oog, dan loopt men gevaar, dat men krijgt, wat prof. Biester- veld noemt, Diaconale Classes en Synodes, termen waarvan de twee deelen elkander bui tensluiten. Dit referaat lokt een breede gedachtenwisse ling' uit. Gevraagd wordt om meer historisch licht over de ontwikkeling der onderlinge ver houding der 8 ambten in den loop des tijds. Welke motieven de groep van ds. Koelman heeft geleid, nooit toe te laten, dat diakenen hulpdienst als ouderlingen verrichten? Geant woord wordt 1. 't motief was de onderscheiding der amb ten zuiver te houden, principieel zyn wy het daarmee eens 2. maar de ambten wortelen in denzelfden bodem. Zij vertegenwoordigen elk een der drie ambten van denzelfden Christus 3. daarom mag als de praktijk des lëvéns, de welstand der kerk dat eischt de hulp der diakenen gevraagd worden. Een breede discussie ontstaat over de vraag wat by splitsing van den kerkeraad tot de taak van den smallen en wat tot de taak van den breeden kerkeraad behoort. Omdat in de praktyk zoo moeilijk te bepalen is, wat uitslui tend tot de taak der ouderlingen behoort, is dit niet precies te zeggen. In vele kerken is daarom een regeling ge maakt, vastgesteld door den breeden kerkeraad, in welke beider taak is omschreven. Gevraagd, waarom van de 3 ambten er één wordt gescheiden als niet' tot den kerkeraad behoorende, wordt opgemerkt, dat dit voort vloeit uit het verschillend karakter der amb ten. Art. 4, 5, 6 en 37 K.O. wordt niet in strijd geacht met art. 30 der Confessie, maar, zoo wordt betoogd, Art. 30 spreekt van den kerken raad in ruimeren zin (breeden kerkeraad) die al de zaken heeft te behandelen die niet recht streeks uit een der beide ambten voortvloeien. Art. 4, 5, 6 en 37 K.O. van den kerkeraad in engeren zin en als nadere omschrijving van het karakter van beide ambten. Anderen mee- nen, dat art. 30 der Confessie ruimte laat voor de uitspraak van dr. Bavinck, die vertegen woordiging der diakenen op de meerdere ver gaderingen bepleit. Opgemerkt wordt, dat uit de beginselen van ons kiesrecht voortvloeit, dat ouderlingen en diakenen ieder een apart college zullen vormen dat is de normale toestand. De clausule in art. 38 Kerkenorde, waarbij als er een klein aantal ouderlingen zijn de diakenen als hulp ouderling kunnen dienst doen, is niet uitgangs punt of regel, maar juist omgekeerd, de uit zondering die de regel niet opheft maar beves tigt. Dat diakenen hulp-ouderlingen zyn is een noodstand en gestreefd moet naar de nor male verhoudingen. De positie van een diaken in een ongesplitsten kerkeraad is daarom echter niet zwevend. Is de kerkeraad niet gesplitst dan zijn de diakenen hulp-ouderlingen en hebben zy het wettelyk recht op den kerkeraad over alle voor komende zaken te spreken en te beslissen en dat recht mag hen dan niet worden ontzegd. De referent heeft de beginselen bloot gelegd De plaatselijke kerkeraad bepale met het oog op omstandigheden of splitsing al dan niet voor den welstand der kerk profijtelijk is. Na de pauze wordt punt 1 aan de orde gesteld: Hoe moet de diaconie handelen tegen over een gezin, waarvan de vader belijdend lidmaat is en de kinderen doopleden zyn, ter wijl de moeder tot de Herv. kerk behoort. Na eenige discussie wordt uitgesproken, dat, waar het hoofd van het gezin niet in staat is zijn gezin te onderhouden, de diaconie verplicht is dat gezin voldoenden steun te bieden. Punt 2. De roeping der diaconieën tegenover hulpbehoevende weezen, hoever strekt zich die uit, wordt na bespreking beantwoordt in dien zin, dat de diaconieën de geestelijke, maar ook de stoffelijke en maatschappelijke belangen der weezen moeten behartigen. Punt 3. Hoe hebben diaconieën te handelen met weezen der gemeente, waarvoor ter ver pleging geen gezinnen in de gemeente kunnen gevonden worden, terwijl de fmantieën der ge meente niet toereikend zyn tot het stichten van een weeshuis. Dit punt lokt een breede be spreking uit. Gewezen wordt op het moeilijke wanneer de familie geen medewerking ook op kerkelijk gebied verleent. Betreurt wordt, dat kinderen onzer gemeente, wanneer ze in wees huizen worden opgenomen verplicht zyn, de openbare school te bezoeken, en sommige fa- miliën, die niet* tot de Geref Kerk behooren, ook medewerken om de weezen uit onze cate- chisatiën en uit onze kerk te nemen. Aange drongen wordt, om wanneer er weezen in de gemeente zijn, zich direct met de famillie in verbinding te stellen. Zoo mogelijk zelf de voogdij op zich te nemen, en alle middelen in het werk te stellen om de kinderen voor de kerk te behouden. Vrij algemeen wordt gezins verpleging boven gestiehtsverpleging gesteld en dus het oprichten van een weeshuis niet aan bevolen. Kost het moeite de kinderen geplaatst te krijgen, in goede passende omgeving, dan moet. die nood aan de gemeente worden ken baar gemaakt. Ook kunnen genabuurde kerken worden gevraagd in geval van nood. Wegens den tijd wordt alleen nog punt 6 kort behandeld, luidende Is het wenschelyk, dat een vergadering van broeders (niet een kerkelyke vergadering) zonder de diaconieën daarin gehoord te hebben, de kerkelyke ver gaderingen verzoekt, om by den Minister aan te dringen op wijziging van het ontwerp Ar menwet. Er wordt op gewezen, dat hier een diaconaal belang aan de orde was, en geen diakenen daarvoor zijn opgeroepen. Van andere zyde wordt betoogt, dat elk het recht had, zulk een vergadering byeen te roepen, en dat er ook diaconieën in zijn gekend. Ook wordt het houden van zulke vergaderingen toegejuicht en den wensch uitgesproken, dat meer zulke vergaderingen ter behandeling van verschillende zaken, uit den boezem der kerken mochten voortkomen. Echter wordt ook nog gevraagd, of dergelijke niet-kerkelijke vergaderingen, wel gewenseht zyn, daar op die wyze clubjes kun nen worden gevormd, die langzamerhand groo- ter wordende, schade aan het kerkelijk leven zouden kunnen toebrengen. Daar het tijd van sluiting is, worden de overige punten niet behandeld. Na dankzeg ging aan den referent en aan allen, die de vergadering bezochten, wordt gezongen Ps. 119 53 en sluit, nadat door ds. R. J. van der Veen met dankzegging is voorgegaan, de voorzitter de vergadering. Het Moderamen, M. Quakkelaar, Voorzitter. Ph. Wessels, Scriba. V lissin gen. By rentebetaling voor de Kerk ontvangen een gift a f 15,id. ad f5,—. Nog is ontvangen opbrengst der busjes voor het Orgelfonds over September zynde f 17,55. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redacteur Mag ik een weinig plaatsruimte van U vragen voor het volgende. Gaarne wil ik myne volle instemming be tuigen met het door br. Oggel uit Axel ge schrevene inzake een 5e Hoogleeraar te benoemen aan onze Theol. School. De poging van br. O. verdient m. i. aller steun voor het ontvangen van namen uit Goes en omstreken van broeders en zusters die zich bereid verklaren de eerste drie jaren een gulden jaarlijks voor het salaris van een 5en Hoogleeraar te offeren-, stel ik mij gaarne beschikbaar. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. dr. en br. C. ORANJE Lz. Onder dit opschrift kwam eenigen tyd ge leden in de Utrechtsche Kerkbode een stukje voor van ds. Fernhout, waarin- hy een plan uiteenzette voor het oprichten van een meisjes- vereeniging die voor haar leden zou zoeken te zijn wat de Jongelingsvereeniging voor onze jongelingen is. Ds. F. wijst hier ook op het nut van zulk een vereeniging, als hy o.a. schrijft „Er bestaat op tal van plaatsen naast de Jongelingsvereeniging ook een Jongedochters- of Meisjesvereeniging. Zy doelen echter niet op de vorming en toerusting voor de toekomstige levenstaak. Zij gaan zoover wy ze leerden kennen op in het naaien voor een of ander philanthropischen of missionairen arbeid, ge ïllustreerd door het voorlezen van een boeiend boek en het voordragen van versjes. Maar wat nog veelszins ontbreekt is een open oog voor de behoeften van onze meisjes zelf. En toch 0ok die zijn niet weinige. Ook zy hebben in e toekomst als vrouwen en huismoeders een "rnstige en gewichtige roeping. Niet alleen in ®e stoffelyke en geestelyke verzorging van 't ^ezin, maar ook in de taak die hij buitenshuis Fn staat, kerk en maatschappij te vervullen iheeft, moet zij naar Gods ordinantie haarman ter hulpe zijn. En toch wordt er aan de geeste lyke vorming na de schooljaren zoo goed als geen zorg besteedt. Behalve de nuttige hand werken staat er na haar 12e of 13e jaar niets op haar program dan het leeren van het huis werk. Wy zijn ds. F. dankbaar dat hij zich op deze manier voor de belangen van de meisjes inte resseeren wilde, en dat hij ook onze aandacht gevestigd heeft op een voor de Geref.meisjes nog nieuwe, maar ons inziens zoowel prettige als nuttige vereeniging. Niet alleen kan deze vereeniging van groot nut zyn voor hen die later „haar man volgens Gods ordinantie ook in de taak die hij in staat, kerk en maatschap pij te vervullen heeft, ter hulpe moet zyn" (ds. F.) maar ook voor hen die later alleen het leven in zullen gaan is het noodig dat zy met vaste overtuiging weten wat zij gelooven en met en van elkaar leeren wat voor de meisjes van onzen tyd gewenseht is te weten. Uit latere nummers van genoemd kerkblad blijkt dat deze vereeniging in Utrecht is opge richt en zich verblijden mag in aanvankelijk succes. In navolging van onze Utrechtsche zusters doen ook wy een beroep op de sym pathie en medewerking van alle Geref. meisjes boven de 17 jaar om een dergelijke vereeniging hier op te richten. Wij laten hier een voorloopig program vol- gen 1. Vermeerdering van Bijbelkennis. 2. Bestudeering van de Belijdenisschriften. 3. Opstel over een der hoofdmomenten in de Vaderl. Kerk of Zendingsgeschiedenis. 4. Kort overzicht (geregeld iedere 14 dagen) van de voornaamste gebeurtenissen in ons land en daarbuiten (te houden door de presidente). 5. Lectuurbespreking. Om het mogelijk te maken dat ook zij die reeds in andere vereenigingen zyn, dit er by kunnen waarnemen, zal het slechts één avond in de 14 dagen van ons vergen. Wij verzoeken vriendelijk hen die zich by ons willen aan sluiten hun naam en adres bij een der onder- geteekenden te willen opgeven. A. van Dijk. N. Weeda. L. P. de Kruijter. W. S. Le Cointre. N. v. d. Kleijn. P. Poüwer. C. Wagenaar. P. de Wolf. L. Breel. E. Oranje. Naar wy vernemen zal weldra by den uit gever J. H. Kok te Kampen, van de hand van Dr. A. Kuyper een uitgebreid werk verschijnen onder den titelOnze Eeredienst, dat alles, wat op den kerkelyken dienst in den meest uitgebreiden zin des woords betrekking heeft, zal behandelen. Het boek zal niet minder dan 130 hoofdstukken bevatten. Het begin van deze artikelen-reeks werd indertijd opgenomen in de Heraut, maar moest toen wegens Staatkundigen arbeid worden gestaakt. Thans heeft de auteur in den loop van dit jaar, het geheele werk af gemaakt. De Jongel. Vereen. „HERMAN FAUKEEL" te Middelburg brengt ter kennisse dat zy D.V. op DINSDAG 17 OCT. a. s. haar Waar dit lange bestaan onzer Vereen, ons noopt tot dankbaarheid, daar is ons aller wensch, dat zy nog vele jaren onder Gods zegen tot nut van onze Calvinistische Jongelingschap werkzaam moge blijven. Namens de Chr. Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag „Herman Faukeel", KEES HELDER, Voorzitter. J. C. WILLEMSEN, Secretaris. O1 AFDEELING MIDDELBURG. VERGADERING op Woensdag 18 October, 's avonds 8 uur, in het „Militair Tehuis", ter voortzetting der vorige Agenda. Alle leden worden verzocht tegenwoordig te zijn. Namens het Bestuur, M. SANDERSE, Secr. Tegen toezending van postwissel groot 35 ets. 10 Nos. fr. p. p. Toegangskaarten <L 35 en 15 cents verkryg- baar bij de II. H. Boekh. Dhuy, Smits en Fanoy en 's avonds aan de zaal. By J. H. KOK te Kampen, verschijnt Wekelyksche Leerredenen onder redactie van en en met medewerking van vele Geref. Predikanten. Prys per jaarg. van 52 nummers f 4,50 Als no. 24 verscheen heden LEERREDE VAN De inteekening is openge steld bij alle Boekh. zoomede by den uitgever J. H. KOK. Vraag proef exemplaar. Op aanvraag worden al de thans verschenen nrs. ter kennismaking toe gezonden, mits binnen 8 dagen terug zending volgt als niet wordt ingeteekmd f 0,55, f 0,80 p er flesch. f 0,40, f 0,60, f 0,80 per flesch. f 0,32, f 0,55 per flesch. f 0,65 per Literfleseh. f 0 65 per Literflescb. f 0,60, f 0,70 per flesch. Aanbevelend, LANGEDELFT H 20. Aanbevelend, M I nWKf.BUIlC*. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt, Standplaats togarovar Café Eendracht". is bet voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór bet ontbyt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door bet scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver be jonden. Verkrijgbaar Magazyn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers. Zou er wel één boek zyn, dat met zóó veel genoegen wordt gelezen, dat zóó druk wordt besteld als Vóór 2 jaren werden er van den nieuwen druk drie duizend opgelegd. Thans is deze nagenoeg weder uitverkocht. En des te meer aftrek een boek vindt, des te goedkooper kan de uitgever het verkrijg baar stellen. De 3e druk was heel wat goedkooper dan de eerstethans is de 3e voor nog lageren prys te bekomenja, deze wordt aan eiken inteekenaar op den llden jaargang der Let weldit boek behoeft niet ver diend te worden, alle inteekenaars krygen het cadeau! Vraagt by den Uitgever het prospectus, waarin gemeld wordt, welke 4 boeken men voor den inteeke- ningsprijs van 3 gulden ontvangt. Ze be vatten samen meer dan 1200 bladzijden boeiende en beslist Christelijke lectuur en zyn royaal uitgevoerd. „DE LELIE VAN ONS VORSTEN HUIS" wordt aan de inteekenaars op den koop toe gegeven.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3