UURWERKEN enz. Uwe Visitekaartjes, Nieuwe Najaarsstoffen Costumes, Demi-Saisons en Overjassen, een nette Dienstbode. WelEerw. Heer Ds. S 0. LOS UNIE-COLLECTE - Middelburg. „DE SPIEGEL" en „TIMOTHEUS". Boekh. FANOY GROOTE SORTEERING I. J. CAMPER ï.h. F. Renlemans. Direct een fijne kop Koffie van a 45 en 60 cent per flesch. V. P. MALJERS, Conpenr steeds te ontbieden. J. DONNER MEIJLER. A. D. LITTOOIJ Az,, Ofiiciëele .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. De Vurige Oven. Een verhaal uit den tyd der Dragonades in Nederland door J. A. Wormser. Kampen. J. H. Kok. 1911. Prys f 1,40 ing. f 1,90 geb. Verklaring van den Heidelbergschen Ca techismus door G. Elzenga, v. d. m. te Kampen. Tweede Druk. Kampen. J. H. Kok. 1911. Prys f 1,20 ing. f 1,50 geb. Advertentiën. Woensdag, 27 September a.s. 'smiddags 2 uur zal de Unie Collecte voor onze School langs de huizen gehouden worden. zoowel in Boekdruk als in Steendruk, levert gaarne stoomdrukker Q voor 1. Opening door den Voorzitter. 2. Jaarverslag en Verslag van de Commissie tot het nazien der rekening over 1910. 3. Verkiezing van Bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zyn de Heeren ds. A. M. Donner en T. Plantenga, die her kiesbaar zijn. Verder moet een Bestuurslid worden gekozen in de plaats van den Heer ds. W. W. Smitt, die tot Geestelijk-Verzorger van „Dennenoord" werd benoemd. 4. Benoeming van een lid der Commissie tot het nazien der rekening over 1911 in de plaats van het aftredend lid den Heer A. Bouwmeester. 5. Voorstel van de Afdeeling Groningen: Aan de verschillende afdeelingen worde een zeker percentage van hunne contributiën toe gekend, om propaganda te maken tot het be komen van meer contribuanten. 6. Referaat van den Heer dr. H. Sap, Ge neesheer-Directeur van de Stichting „Bloemen- daal" te Loosduinen, over „Verantwoordelijk heid en Misdaad" met gelegenheid tot gedach- tenwisseling. 7. Rondvraag. L. Lindeboom, Voorzitter. Joh. Krap, loco-Secretaris. Aan de Afdeelingen en Corporatiën wordt ver zocht, vóór 24 September a. s. namen van candidaten voor het lidmaatschap des Bestuurs in te zenden aan het Centraal Kantoor te Sassenheim. Kruiningen20 Sept. 11Zondag j.l. maakte onze geachte leeraar de gemeente bekend, dat hij een roeping had ontvangen van de gemeente Nieuw-Lekkerland. Moge kerkeraad en gemeente worden verblijd dat haar leeraar van haar niet scheiden ga. Namens den Kerkeraad, C. Lavooij, Scriba. De Diaconie der Geref. Kerk te Veere, aan gewezen om de in dit jaar te houden Classical e Diaconale Conferentie saam te roepen, geeft bij deze kennis, dat zjj voornemens is genoemde conferentie D. V. in de maand November te doen plaats hebben. Punten voor de agenda worden ingewacht bij den eerst-ondergeteekende vóór den len November a. s. Diakenen voornoemd, J. J. Verton. J. M. Bestjijen. P. Caljouw. A. Volkers Az. CLASSE AXEL. De Geref. Kerk van Axel A roept de Geref. Kerken in de Classis Axel samen tot hare ge wone vergadering op Donderdag 5 October 1911, in het Kerkgebouw der Geref. Kerk te Ter- neuzen, 's morgens te 9'/4 ure. De agenda is als volgt samengesteld Moderamen Ds. J. H. Lammertsma, praeses. Ds. J. F. van Hulsteijn, scriba. Ds. M. Uijtenhoudt, assessor. I. Opening door de roepende kerk. II. Constitueering der vergadering. III. Vaststelling der notulen. IV. Zaken, ter verdere behandeling uit die notulen voortvloeiende. V. Mededeeling van gehouden correspondentie. VI. Inning der quota en collecten a. voor de Theol. School. b. voor de V. U. VII. Ingekomen stukken a. een verzoek van ds. PI. v. A. te A. b. Hand. der Part. Syn. VIII. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. DL Voorstellen„De Kerkeraad vanZaamslag verzoekt, dat ter vervulling van den Evangelisa tie-arbeid in Kloosterzande elk der Dienaren des Woords van Terneuzen, Axel A en B één maal per maand achtereenvolgens in een na middagbeurt te Kloosterzande optreden." X. Instructiën. XI. Rapporten a. van depp. naar de Part. Syn. b. voor evangelisatie. c. Kerkvisitatores. d. den Zendingsdep. e. de kerken voor 't nazienv. attesten. f. dep. naar art. 13. S- n 19* h. met bijzonderen last. XII. Benoeming van Deputaten. XHI. Regeling der vacature-beurten en evan gelisatie-diensten. XIV. Omvraag. XV. (Indien noodig) Censuur naar art. 43 D. K. O. XVI. Aanwijzing roepende kerk. XVII. Sluiting. Namens den Raad der roepende Kerk te Axel A, J. H. Lammertsma, Voorzitter. J. de Feijter Pz., Scriba. Axel, 21 September 1911. Zmdings-Vereeniging Middelburg A In dank ontvangen het Zendingsbusje van Wed. G., inhoudende f 5,51. A. D. Littooij Az., Penn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hooggeachte Redactie Met belangstelling mocht ik volgen de ge dachten wisseling tusschen de vrienden Melse" en Prins naar aanleiding van eerstgenoemde's schrijven over 't gevaar der Geref. Jong. Ver- eeniging, en 't is naar aanleiding daarvan, dat ik zeer beleefd eenige plaatsruimte vraag in 't Zeeuwsch Kerkblad voor onderstaande regelen waarvoor by voorbaat mijn hartelijken dank. Aangezien toch de Jong. Ver. en alles wat met haar in betrekking staat mijn volle sym pathie heeft, ja reeds met genoegen ik ruim een tiental jaren lid zulk eener vereeniging ben, laat het zich duidelijk gevoelen, dat ik belangstellend naga, wat men zooal over haar spreekt of schrijft. Vooral toch als men weet hoe vooral ook nog in onze eigene Gerefor meerde kringen een zekere verkeerde gedachte zich over de Jong. Ver. openbaart en in haar denkwijze zeker nog is versterkt geworden, door m. i. wel wat ondoordacht schrijven van vr. Melse in 't Zeeuwsch Kerkblad over 't gevaar onzer Geref. Jong. Vereen. Het zij mij daarom vergund een enkele opmerking te mogen maken, om, waar vr. Melse in zoo donkere en schrille kleuren ons de Jong. Ver. afteekende, ik althans eens gaarne de lichtzy wil bezien. Het deed mij reeds genoegen dat vr. Prins uit Vlissingen op zoo juiste wijze de gevoelens van 't overgroote deel onzer jongelingen ver tolkte door vr. Melse van andere meening te willen overtuigen. Maar het tweede stukje van zijne hand, voorkomende in No. 8 van 't Zeeuwsch Kerkblad schijnt vr. Melse niet te hebben kunnen overtuigen. Zeer zeker stem ik toe dat 't zeer ongerijmd en dwaas is om uit te maken of 't duizend jarig rijk zal komen of niet, evenzoo, om bij stemming uit te maken of de aarde stil staat of niet, ja, om ten slotte zelfs nog te spreken, zooals in Ps. 119 voorkomt, ik over tref mijn leeraars in beleid. Maar zoo zou ik H. willen vragen, zijn dat nu uw eenige argu menten, die moeten aantoonen 't schuilend ge vaar der Geref. Jong. Vereen. Ik vind ze niet afdoende. Wat 't gevaar der Jong. Ver. betreft, zeer zeker, zij zijn er en van verwaand heid en eigenwijsheid met voorbeelden door H. opgesomd moet elk weldenkend mensch een gruweljjken afkeer hebben. Maar uitzonderin gen op den regel zijn er altoos en zullen er blijven, en daarom gaat het niet op, daar de Jong. Ver. in 't algemeen mede te bestempelen. Wat mij betreft, in de ruim 10 jaren dat ik lid eener Jong. Ver. ben, moet ik eerlijk be kennen, heb ik de door H. opgenoemde dwaas heden nog nooit hooren verkondigen, of van andere vereenigingen wier arbeid mjj bekend is of meer dan eens bijwoonde heb ik gelukkig nooit dergelijke dwaasheden gehoord. Derge lijke praktijken komen dan zeker voor in 't overjordaansche, maar hier niet. Ik denk hier onwillekeurig aan een zeker iemand, die men om zijn kennis, vooral in de Schrift, wel eens raadpleegde door een antwoord te bekomen op een vraag, waar wel eens moeilijkheden over rezen. En wat was 't antwoord dan ditHoor eens, de geopenbaarde dingen zijn voor de kin deren der menschen, maar de verborgene, ja, die zijn voor den Heere onzen God. Zeker een makkelijk antwoord, maar niet bij alles van toepassing. Zoo zou het kunnen gaan op onzie Jong. Vereen, ookdergelijk antwoord neemt men wel eens ter hand, om soms uit onze on aangename positie te worden verlost, maar 't is toch niet altijd verstandig, ook dit is een gevaar, maar een ander als dat van vr. Melse. Want waarlijk H. zou toch niet terug willen keer en naar vroeger dagen, naar dagen als men geen Jong. Ver. kende, of met dezulke, die liever een kluizenaarsleven leiden, dan een boek ter hand nemen, om te onderzoeken en te leeren of instemmen met hen die betuigen dat de Jong. Ver. een verwaand clubje is, waar de een al hooger in rang is dan de ander? Be steden daarom zoovele van onze groote voor mannen hunne gaven en krachten aan Bond en afdeeling, en wat niet meer Waarom tever- geefsch zulk een noodklok geluid? Maar genoeg, wij hebben mannen noodig die pal staan vooral in den bangen strijd onzer dagen, mannen die zich niet schamen den Christus Gods te belijden op alle terrein van dat volle menschenleven. En ach er zijn zoo weinige, dan gaat deze en dan gene van ons heen. En zie nu is de Jong. Ver. juist de plaats waar men zich met Gods hulp kan oefenen in kennis der waarheid, in historie van land en volk, en straks, aangegord ten strijde durft trekken in de kracht en de mogendheid des Heeren. De Geref. Jong. Ver., is zij niet de bloem, de hoop der natie? Het onuitputtelijke woord des Heeren goudmijn als zij is, hoe goed voor den jongeling, naarstig te onderzoeken, die rijke bron van waarheid die zjj bevat In een woordKerk, Staat en Maatschappij zal, zoo God ons moge spare, straks ons opeischen. Een heerlijke arbeid dan ook, een heerlijk- doel dat de Jong. Ver. beoogt. Wie herinnert zich niet meer 't woord dat een ds. Hoekstra sprak aan den avond van den Leeuwarder Bondsdag onder den schoon en titel vanIn God kloeke daden, hoe er ook wel degelijk in den jongeling sprake kan wezen met al 't volk des Heeren in den naam van den Heere der heirscharen, tegen de wereld, al is het dat in het persoonlijk leven, de geestelijke bewustheid nog meer sluimerende is en de ontplooiing van de kracht der genade van Christus in dat jongelingshart en jonge lingsleven nog toeft te komen. Zie hier door zulke taal aangemoedigd, zulk een doel voor oogen hebbende, welke jongeling denkt dan nog te beslissen of 't duizendjarig rijk zal komen ja of neen? Wie wil zich dan nog leenen om te beslissen of de aarde stilstaat of niet wie bekommert zich over een Kroniekschrijver die staakt omdat wij 'tbeter weten? Neen met dat doel voor oogen gaan wij vlijtig voorwaarts, niet den kende aan dergelijke verwaandheden, maar liever aan 't bekende (In hoe signo vinces) in ditteeken zult gij overwinnen zij dan ons streven, de arbeid die wij als jongelingen beoogen niet om eer, niet om 't succes, maar bovenal om de eere van onzen God, en onze arbeid zal niet ijdel zijn en weer denkende aan dat vroom en kloek voorgeslacht dat daar 80 jaren, zegge 80 bange jaren streed voor 't Geloof, voor vrijheid en voor recht denkende aan dat edel voorge slacht ruischt ons weer opnieuw de stem in d'ooren, die liefelijke melodie, die" daar zoo schoon aanheft Ons wenkt dat beeld der vaderen, Dat vroom en kloek geslacht Met heldenbloed in d' aderen, Dat Spanje ten onder bracht. Wij willen ook zoo wezen, Wij hun zonen niet ontaard, Wij heden als voor dezen De naam van Holland waard. Nogmaals dankend voor de my verleende plaatsruimte, teeken ik my hoogachtend, Jn Jakobsen Lz. Lid der Geref. Jong. Ver. „Onesimus". Grypskerke. De wel wat krasse titel doet denken aan de bekende geschiedenis uit het boek Daniël. Het onderschrift echter zegt ons, dat de historie, hier verhaald, uit veel latere eeuwen dagteekent, en dat ge de plaats, waar dit alles gebeuren kon, niet zoeken moet in Spanje of Turkije, maar in ons eigen Christelijk Nederland De schrijver van dit boek heeft een goed werk gedaan, door deze nog geen 75 jaren oude gebeurtenissen te brengen onder de aandacht van ons christelijk volk. Hy heeft er het recht toe, daar hy ook afstamt van een der Vaders der Afscheidingtenminste zal Wormser, de ouderling van Amsterdam (zie bl. 77), wel uit de familie zyn. De schandelijke vervolgingen der Afgeschei denen te Loosdrecht en Bunschoten zyn in het kleed van een verhaal gestoken. Echter, en dit is een gelukkige manier van doen ge weest, heeft de schrijver door aanhalingen uit het tijdschrift „De Reformatie", het bespreken van nieuwsberichten, enz., ook iets medegedeeld van de droeve gebeurtenissen te Amsterdam, Hattem, Woudrichem, enz. Dit is een leerryk boek. Het verhaal is bij zaak en weinig interessant. De dragonades (de brutale dwinglandy der militairen, die handelden op last der overheid zyn hoofdzaak. Dit boek kan hartelyk aanbevolen worden. Het is goed voor het nageslacht der Afgeschei denen (en voor hen niet alleende historie der vaderen te lezen. Wel is de vergelijking van deze vervolging met die van de Hugenoten in Frankrijk b. v. te sterk doch in zooverre is er overeenkomst, dat recht en gerechtigheid voor hen niet goldenen kerk en overheid samenspanden als de overpriesters en Romeinsche soldaten in Jezus' dagen, om het getrouwe volk des Heeren te onderdrukken. Voor één verkeerde gedachte hoede men zich by 't lezen van dit boek. Het zou den indruk kunnen geven, dat het aan de zyde der Afge scheidenen alles goed en lieflijk was. De heer Wormser merkt echter op, dat hy slechts een gedeelte der geschiedenis te Loosdrecht en Bunschoten verhaalt. Ook daar zullen, gelyk geheel Nederland door, wel treurige onderlinge twisten hebben gewoed. Er is in het werk der Scheiding ook veel menschelyksen dat kan niet anders. Doch dat de zaak zelve van den Heere was, heeft de historie van toen en later duidelijk bewezen. Moge dit vlot geschreven en keurig uitge geven boek veel worden gekocht en druk ge lezen. Jongelingsvereenigingen o. a. moeten het zich aanschaffen. De prys fl.40 ing. en f 1,90 gebonden, is niet laag. Om het aan zeer velen mogelijk te maken dit boek zich aan te schaffen, ware een goedkoope volkseditie misschien niet ongewenscht. Deze verklaring van den Catechismus van byna 300 bladzijden is beslist goedkoop. De uitgave is door den heer Kok zeer wel verzorgd, en de correctie is uitnemend. De inhoud is evenwel hoofdzaak. De methode is gelyk aan de verklaring van Kort Begrip, ook door ds. Elzenga gegeven vraag voor vraag wordt behandeld, en woordelijk verklaard op die uitnemende wyze, waarop ds. Elzenga, een catecheet zooals er weinigen zyn, zulks kan. Dat niettegenstaande de groote oplaag der eerste uitgave nu reeds een tweede druk noodig was, zegt genoeg. Het werk van ds. Elzenga, dat waardeering verdient,heeft alzoo waardeering gevonden. Het boekske is zeer geschikt om gebruikt te worden door de predikanten zelvedoch hoofdzakelijk is het bestemd voor de catechi santen. Gelijk ds. Elzenga in zyn voorwoord opmerkt, duurt de behandeling van den Cate chismus op de catechisatie's al spoedig ander half jaar; hoevelen zyn dan niet het begin weer vergetenDaarom dient deze verklaring om voor zich zelf thuis het besprokene nog eens na te lezen, of ook, wanneer men eens verzuimen moest, om hetgeen men gemist heeft tebestu- deeren. Ook is het aanbevelenswaaardig vóór men naar de les gaat de verklaring van den te behandelen Zondag aandachtig na te lezen. Hoewel de verklaring degelijk is, is zij toch allerminst styf en vervelend bovendien ont breekt het paranetische element niet, daar ds. Elzenga telkens een recht stichtelijk toepas selijke opmerking maakt. Dat er wel eenige aanmerkingen zyn te maken, spreekt vanzelfwelk menschelyk werk is vol komen Wjj vinden het b. v. een leemte, dat by de Zondagen over het Avondmaal schier niets van het Pascha gezegd wordtalleen wordt op blad. 135 en 147 geconstateerd, dat het Avondmaal het Pascha heeft vervangen en voorbereid was door de offermaaltijden. Ai.n de waarde van het werk doen deze en dergelijke kleinigheden in het minst geen afbreuk. Wy danken ds. Elzenga voor deze verklaring en spreken met hem den wensch uit, dat 's Heeren zegen ruste op dezen arbeid en op alles wat gedaan wordt tot bevordering van het cateche tisch onderwijs. J. D. Wielenga. CORRESPONDENTIE. Een vers van Zelandia moet tot de volgende week blyven liggen. Red. A.s. ZONDAG 24 SEPT. hoopt D. V. de van Leerdam op te treden in de Ger. Kerk te GRIJPSKERKE, om een rede te houden in het belang van het Chr. Onderwijs, des avonds 6 uur. HET BESTUUR. Het Locaal-Comité. Met October begint de jaargang van Abonneert U op deze tijdschriften by ook op Zeeuw, Standaard, Heraut, Kerkbode, Kerkblad, Vriend Oud en Jong, Middelburgsche Courant, Rotterdammer en alle andere Cou ranten en Tijdschriften. LANGEDELFT H 20. Aanbevelend, MARKT K 7, MIDDELBURG. «OES 1911. Mej. VROON, Lange Noordstr. 180, Middel burg vraagt tegen November

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3