M—wii M Ie Vlissingen. Visite- en Huwelijkskaarten, en Rouwbrieven met 3350 Nummers. Op aanvrage gratis en franco. H. VERHOOG, A. D. LITTOOIJ Az., een LEERLINGE. Officiëele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Verantwoording van Liefdegaven. Advertentiëu. J. VAN MALDE6EM, 'T SPINNEWIEL, VJERSCHKJOEW roorhesD CALLENBACH's Bockhandel, NIJKERK. worden in den kortst mogeiy- ken UJd geleverd door Stoom d ruk kery, Middelburg. volgende voorstellen aangenomen: 1. Zoowel voor Soemba als voor Midden- Java worden „algemeene" en „afzonderlijke" vergaderingen, bedoeld in art. 15 der Zendings orde, ingesteld 2. Die vergaderingen zullen jaarlijks één afgevaardigde naar elkander zenden't eene jaar één van Java naar Soemba, 't andere jaar één van Soemba naar Java 3. Uit de Generale Kas zal ter bestrijding der kosten van afvaardiging een gedeelte wor den betaald 4. Art. 15 van de Zendingsorde zal dien overeenkomstig worden gewijzigd 5. Andere wijzigingen in de Zendingsorde, behalve wellicht art. 11, worden thans niet aangebracht. Aan de nieuw te benoemen de- putaten der Generale Synode voor de Zending onder Heidenen en Mohamedanen wordt echter opgedragen het punt van „revisie der Zendings orde" nader onder de oogen te zien en daar over desnoods aan de volgende Synode voor stellen te doen. Prof. Honig rapporteert inzake de Medische Zending in verband met het rapport van de kerk van Amsterdam. De volgende conclusiën worden aangenomen lo. De Synode betuigt aan de kerk van Amsterdam in 't algemeen en hare deputaten voor de Medische Zending in het bijzonder haren hartelijken dank voor den veel omvat- tenden arbeid in dezen in de afgeloopen jaren verricht, en spreekt er hare blijdschap over uit, dat deze arbeid, door den zegen des Heeren tot dusver rijkelijk gekroond, zich thans ook zal richten op Solo 2o. Aan de nieuw te benoemen Generale Deputaten voor de Zending op te dragen aan de kerk van Amsterdam jaarlijks voor den Medischen Dienst, na ingekomen verzoek en bij gebleken noodzakelijkheid, een subsidie uit te keeren tot een maximum van twee duizend gulden Op voorstel van den rapporteur ds. Breuke laar besluit de Syn. de toezegging van de financieële bijdrage voor de Wed. ds. H. te vernieuwen en ook aan ds. D. steun te ver- leenen. Dezelfde rapporteur leest het rapport voor over de toekomstige positie der Keuchenius- school waarover een breed uitgewerkt voorstel door de Generale Deputaten voor den arbeid der Zending is ingediend met bijvoeging van ontwerp-reglementen. De strekking van de voorstellen is, dat de Keuch. School in drie afdeelingen wordt gesplitst1. tot opleiding van inlandsche onderwijzers2. tot opleiding van inlandsche helpers bij den Dienst desWoords 3. tot opleiding van helpers voor den Medischen dienst. Van den gang van zaken van de Keuclienius- school wordt verslag gedaan, zij nam toe in bloei en beantwoordt steeds meer aan haar doel. De afdeeling telt thans 38 leerlingen. De Generale Synode besluit 1. de handelingen der deputaten inzake de Keuchenius-school goed te keuren. 2. voldoening te betuigen over den arbeid der B. B. D. Bakker, D. Koelewyn en J. P. Zuidema, alsmede van de Alg. Verg. en den Raad van Toezicht, 3. te voldoen aan het verzoek aan Br. D. Koelewijn door zijn salaris te verhoogen met f 25 per maand ingaande met 1 Oct. a.s. 4. Aan Br. J. Zuidema eervol ontslag te verleetien als eerste leeraar aan de Keuch. School onder dankbetuiging voor al zijn arbeid en hem te benoemen tot „leeraar aan de School ter opleiding van helpers bij den dienst des Woords", terwijl de datum waarop dit ont slag en deze benoeming zal ingaan later zal worden bepaald. 5. Aan de te benoemen deputaten voor de Zending op te dragen om, a. na overleg met Br. J. Zuidema, de Alg. Verg. en de Bizondere Verg. van Dienaren des Woords de data te bepalen, waarop het ont slag en de benoeming sub 5 genoemd, zullen ingaan. b. en voorts vast te stellen de instructie van Br. J. Zuidema als Leeraar aan de school tot opleiding van helpers by den dienst des Woords met dien verstande, dat daarbij Br. J. Zuidema zijn verkregen financieele rechten zal blijven behouden. Ds. Bakker rapporteert over de voorstellen inzake art. 223 van het regeeringsreglement voor Ned. Indië, tot streking hebbende dat alle beletselen voor de prediking van het Evangelie in Ned. Indië moge worden weggenomen. 1. De Generale Synode stelt de beslissing over de voorstellen van de Particuliere Synode van Gelderland en van de Afzonderlijke Ver gadering van missionaire dienaren des Woords op Midden-Java uit tot de eerstvolgende Generale Synode. 2. De Generale Synode stelt deze voorstellen in handen van de nieuw te benoemen deputaten voor de Zending met opdracht a. te onderzoeken bij de Regeering of zij geneigd is onze bezwaren tegen Art. 123 weg te nemen, b. te onderzoeken op welke wijze de ver houding tusschen de Zending en de Koloniale Regeering het best zou kunnen geregeld worden. Inzake het zendingsconsulaat in Ned. Indië besluit de Gen. Synode: lo. aan ds. van B. hartelijk dank te betuigen voor de diensten, door hem als zendingsconsul aan onze kerken bewezen 2o. uit te spreken, dat zij, gezien den arbeid van ds. van B., 't zendings-consulaat zeer op prijs stelt en te besluiten, de aansluiting bij 't zendings-consulaat te bestendigen. 3o. aan de te benoemen - Depp, voor de Zen ding op te dragen, in deze zaak te doen wat noodig mag blijken in het belang der Zendings- arbeid der Kerken. In antwoord op vragen gesteld door de af zonderlijke vergadering van Missionaire Dienaren des Woords op Midden-Java, besluit de Synode a. dat een echtverbintenis tusschen Christenen en Mohammedanen of heidenen ongeoorloofd is b. dat zulk een verbintenis niet kerkelijk mag worden bevestigd en geregeld. c. dat een christen of christin, die tot zulk eene echtverbintenis, neiging of voornemen openbaart, behoort vermaand te worden daarvan af te zien d. dat in de prediking en onderwijzing der Gemeente, aan deze zaak de noodige aandacht behoort te worden gewijden e. en dat de moedwillige en onbekeerlyke overtreders kerkelijk moeten worden gestraft. En voortsa. dat een z.g n. gedwongen hu welijk wel kerkelijk met het gewone formulier moet worden bevestigd, b. dat echter de man en vrouw om hun zonden kerkelijk moeten worden gestraftc. dat hun schuldbelijdenis voor de Gemeente behoort te geschieden d. en dat over den tijd waarop deze schuldbelijdenis geschieden zal, in elk geval afzonderlijk moet worden beslist. Inzake de tydelyke ruiling en duurzame over plaatsing van mission.-predikanten op Java besluit de Syn. op voorstel van de Comm. v. advies bij monde van den rapporteur ds. v. d. Veen a. Op ruiling of verplaatsing van mission, dienaren zooals die in het referaat is bedoeld, mogen de kerken niet ingaanen b Er kan alleen dan van ruiling of ver plaatsing sprake komen, als zy door de miss. predikanten zelf wordt begeerd en verzocht. Donderdag 31 Aug. Morgenzitting De voorz. stelt aan de orde de voorstellen van de comm. van advies inzake de benoeming van een vijfden hoogleeraar aan de Theol. School. Zij luiden aldus De Synode, overwegende, dat het rapport van het Curatorium aangaande het onderwijs, aan de Theol. School, gegeven, gunstig is, overwegende, dat de meerderheid van de Cu- Curatoren de benoeming van een vijfden hoog leeraar niet absoluut noodzakelijk acht, overwegende, dat de jaarlyksche rekening van •de Theol. School in de eerste drie jaren een belangrijk nadeelig saldo zal opleveren, besluit tot de benoeming van een vijfden hoogleeraar thans niet over te gaan. Door de minderheid der comm. van advies wordt aan de Syn. voorgesteld dat zij over wegende, dat, met het oog op den gevorderden leeftijd van twee hoogleeraren, versterking van de onderwijskrachten aan de Theol. School wenschelijk en noodzakelijk is, overwegende, dat de leerstoel, die in 1902 door het vertrek van Prof. Biesterveld vacant werd, nog niet weder bezet is, en het gewenscht is, dat de vakken die zich om het Ambt en de Zending concentreeren door een bepaald daar toe aangewezen hoogleeraar gedoceerd worden overwegende, dat de financieele toestand der Theol. School, hoewel niet gunstig, toch niet onrustbarend is. overwegende, dat de benoeming van een vijfden hoogleeraar ten goede zal komen aan de rust en de vrede in onze kerken, thans besluit tot de benoeming van een vijf den hoogleeraar over te gaan. De overwegingen waarop het voorstel van de meerderheid der comm. van advies steunt zyn deze lo. dat, naar het oordeel van het Curatori um, de resultaten van het onderwijs aan de Theol. School gunstig zijn, en de examens, die door de candidaten in de classicale vergade ringen afgelegd worden, er een bewijs van zijn, dat het onderwijs aan de Theol. School op peil staat. 2o. dat de meerderheid van het Curatorium van oordeel is, dat de benoeming van een vijfden hoogleeraar, hoewel op zichzelf zeer wenschelijk, op dit oogenblik niet absoluut noodzakelijk is en de Synode met dit oordeel van de meerderheid van Curatoren ernstig rekening heeft te houden. 3o. dat de nieuwe regeling, door het Cura torium ontworpen, waardoor het aantal eollege- urc-n van Prof. Noordtzjj met drie verminderd is, voorloopig voldoende kan worden geacht. 4o dat de financien van de Theol. School de benoeming van een vijfden hoogleeraar niet toelaten, aangezien er in de schoolkas gedu rende de eerste jaren en belangrijk tekort zal zijn, en het uitschrijven van een extra collecte voor de Theol. School geen aanbeveling ver dient,' terwijl niet mag worden voorbijgezien, dat de salarissen der hoogleeraren dringend verhooging behoeven. Over drie jaren zal de finantieële toestand wellicht van dien aard zijn, dat over de benoeming van een vijfden hoog leeraar zal kunnen beslist worden, zonder dat de finantiën bezwaar behoeven op te leveren. 5o. dat eindelijk niet onvermeld mag blij ven, dat aan geen enkele hoogeschool hier te lande een afzonderlijke leerstoel voor de prac- tische vakken gevestigd is. Terwijl de minderheid de volgende overwe gingen aan de Syn. voorlegt. lo. dat de leerstoel van wijlen Prof. Biester veld sinds 1902 onbezet is en het in het be lang van het onderwijs aan de Theol. School is, dat de verschillende vakken, die zich om het Ambt en de Zending concentreeren, door een bepaald daarvoor aangewezen hoogleeraar worden gedoceerd, terwijl het bovendien in de bedoeling ligt aan den te benoemen hoogleeraar ook enkele andere vakken op te dragen, opdat het werk van de andere hoogleeraren eenigs- zins worde verlicht. 2o. dat, hoewel de meerderheid van Curato ren der Theol. School het voorstel om een vijfden hoogleeraar te benoemen, niet kan ondersteunen, toch een sterke minderheid van een tegengesteld gevoelen is, terwijl ook het College van hoogleeraren eenparig adviseert een hoogleeraar te benoemen, welk advies in deze zaak van groote beteekenis moet worden geacht. 3o. dat door de nieuwe regeling van de colleges van Prof. Noordtzy wel eenige ver lichting voor dezen hoogleeraar is aangebracht, maar dat aan het verzoek van Prof. Linde boom, met het oog op zijn gevorderden leef tijd van enkele colleges te worden ontslagen, namelijk van die colleges, welke hij sinds het vertrek van Prof. Biesterveld in 1902 boven het gewone getal voor zijne rekening nam, niet is voldaan en het toch billijk is dat aan dien wensch worde tegemoet gekomen. 4o. dat de financieële toestand van de Theol. School in het geheel niet onrustbarend is, wijl het batig saldo by gewone inkomsten en uit gaven, jaarlijks f 8000,bedraagt en daardoor het toekomstige tekort in de kas der school binnen weinige jaren zal zyn gedekt, terwijl er geen twijfel bestaat, of het salaris van den vyfden hoogleeraar zal, zoo de Synode bij de Kerken aandringt op meerdere offervaardigheid voor de Theol. School, kunnen worden betaald uit de verhooging der collecten en de stijging van de contributiën. 5o. dat de benoeming van een vijfden hoog leeraar zeer bevorderlijk zal zijn aan de rust en den vrede in onze kerken. Zulk een besluit zal in de kerken in 't algemeen en inzonder heid op hen die prijs stellen op de handhaving en bevesting der Theol. School een gunstigen indruk maken. Indien de Synode aan deze voortreffelijke stichting hare volle aandacht schenkt, en de onderwijskrachten versterkt zal zij er toe medewerken, dat het vertrouwen, dat geschokt is, weder wordt hersteld. Ds. Landwehr dient het volgende voorstel bij de Synode in De Generale Synode, van oordeeldat een vijfde hoogleeraar aan de Theol. School noodig is, overwegende, dat de toestand der financiën van dien aard is, dat geen gelden voorhanden zijn, om den vijfden hoogleeraar te salarieeren, besluit op vermeerdering der financiën bij de kerk aan te dringen, opdat de e.k. Gen. Synode over de mogelijkheid eener benoeming kan worden geoordeeld, en draagt aan de Curatoren op deze zaak voor te bereiden en de volgende Synode te dienen van advies. De conclusie der meerderheid werd verwor pen met 26 tegen 22 stemmen. Die der min derheid eveneens met een gelijk aantal stem men. Daarop werd het voorstel van ds. Land wehr aangenomen met 42 tegen 6 stemmen. CLASSIS ZIERIKZEE. Op de Classicale vergadering van 20 Sept. a.s. zullen door ondergeteekende de half-jaar- lijksche bijdragen voor de Provinciale Emeriti- kas worden geïnd. Het te storten bedrag be draagt voor Brouwershaven f 14,30 Bruinisse f 21,50 Colynsplaat f 17,90 Geersdyk f 9,— Haam stede f 9,— Kamperland f 23,30 Nieuwer- kerk f 9,Oosterland f 12,50 Scharendyke f 16,10; Wissekerke f 7,10; Zierikzee f25, Zonnemaire 14,30. De Deputaat naar art. 13 D. K. O. Ds. B. Meijer. Zierikzee 4 Sept. Onze geliefde leeraar, ds. Laman, heeft het beroep naar Assen aangeno men. Hoe gaarne we dat ook anders hadden begeerd, we wenschen evenwel te berusten in het bestel des Heeren, van wien, ook voor de toekomst onzer gemeente, alleen onze verwach ting is. Namens den kerkeraad, D. Mulder, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Er zfjn dit jaar gehouden de gewone Prov. Synodes der Geref. Kerken. Deze waren be langrijker dan anders, omdat ook gehouden stond te worden de Generale Synode. Met meer dan gewone belangstelling werden de werk zaamheden dier Prov. Synodes nagegaan door de leden der Geref. Kerken, die kerkelijk mee leven. De aandacht trok vooral, als men een verslag las van zulke Synodes, dat meestal ko lommen gevuld werden met het bekende Zaan- damsche voorstel. Was het niet, dat de armen wet er geweest was, dan zou men haast kun nen zeggen, dat alleen daarover werd gehan deld. Men stelt het wel eens voor, alsof die kwestie „de opleiding door de kerk" een kwestie is van niet zooveel gewicht, maar die verslagen lezende, is er in onze Kerken geen kwestie zoo gewichtig als deze. Dat deze kwestie ook veelal beheerschte het feit wien men ter Gen. Synode afvaardigde, weet ieder. In enkele bladen heeft men zich warm gemaakt over het feit, dat de predikanten- en ouderlingen van '86 in de minderheid waren, met name Zeeland alle afgevaardigden, zonen der Scheiding. Nu behoor ik tot die bekrompen menschen, die meenen, dat de Kerk hebbe haar eigen oplei ding tot den Dienst des Woords. Gewoonlijk worden die menschen dan genoemd van '34, anderen die vinden, dat de Kerk van een ver- eeniging haar leeraars moet betrekken, zyn dan van '86. Men weet, dat deze voorstelling min juist is, dat heeft daar niets of niet veel meer mee te maken. Toen ik dan ook las welke personen Zeeland ter Generale Synode afvaardigde, vreesde ik, dat van deze zonen der Scheiding niets té wachten was ten op zichte van de School der Kerken. De eene predikant is curator dier School, maar dat waarborgt allerminst liefde voor de te verzor gen School en de andere behoorende tot de bekende twintig predikanten, die dit zomer saam plannen beraamden de School nagenoeg op te ruimen. Deze Synode dan durfde niet wel aan de School naar Amsterdam over te brengen en onder te brengen, gezien de velen, die hangen in onze kerden aan de School te Kampen, maar onze hoogste kerkelijke vergadering was klein genoeg om haar School niet vooruit te willen I brengen en een 5den Professor te geven. Na heftige bestrijding viel dit voorstel 26 tegen 22. Alle Zeeuwsche afgevaardigden stemden tegen. Wel eigenaardig, als men weet, dat de Prov. Synode van Zeeland aannam wel een 5den Professor te benoemen. Hoe konden nu allen tegenstemmen? Het moeten gewichtige redenen geweest zyn, die onze afgevaardigden noopten tegen het besluit van de hun afvaar digende provincie in te gaan. De gewichtige reden is deze. De kerken konden 3 of 4000 gulden niet opbrengen! De finantieële toestand ten opzichte van de Theol. School werd te zorgelijk genoemd. Maar nam de Synode aan gaande de Keucheniusschool niet een besluit van ingrijpend finantieele beteekenis, terwijl de Zendingskas tobben moet, om rond te komen, zonder dat het finantieële bezwaar overwegend heette Hulde moet gebracht aan mannen als Prof. Geesink en dr. de Moor, die als leden der Geref. Kerk hun best deden, de School dier kerken tot meerderen bloei te brengen. Met dank, Mijnheer de Redacteur, dat U deze regelen wel heeft willen opnemen. Hoogachtend, Uw dw. .1 »t thai?!? Middelburg, 4 Sept. 1911. Vlissingen. Ontvangen opbrengst der busjes voor 't orgelfonds van 1 Juli—15 Aug. 1911, zijnde f 30.33. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. CORRESPONDENTIE. Door plaatsgebrek moet een en ander tot de volgende week blijven liggen. Red. Heden behaagde het den Heere van leven en dood na een langdurig doch geduldig lijden van mijne zijde weg te nemen mijn geliefde Echtgenoot en zorg volle Vader in den ouderdom van 32 jaar, my na latende een eenig kindje, te jong om het verlies te beseffen. De Heere, die geen rekenschap geeft van Zyne da^n, doe ons in Zijnen wil berusten. Mede namens wederzijdsche familie, Wed. J. VAN MALDEGEM- Mesu. Arnemuiden, 3 September 1911. Uitgeloot van de 4 pCt. leening twee obli- gatiën ad f 100,flos 3 en 10 en van de rentelooze leening vyf aandeelen ad f 5. flos. 80, 86, 102, 108 en 110. Ter inwisseling dezer stukken en betaling der vervallen coupons zal zitting worden ge houden in de Consistorie der Nieuwe Middel- kerk op Maandag 11 September, a. s. van 78 uur nam. P. G. LAERNOES, Scriba. In het magazyn van Dameshandwerken Korte Delft A 84, bestaat gelegenheid tot plaat sing van

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3