Gereformeerd Gymnasium UURWERKEN enz. O. J. HONDIUS, Kantoor Vlasmarkt K 146 GROOTE SORTEERING I J. Mil vl F. Keulemans. Gereformeerde Zoiidagssehool-Vereeniging „Jachin". Kerk en Schoolnieuws. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Nog vier-en-twintig jongens. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Advertentiën* te KAMPEN. Dinsdag 12 September a.s, Beste middel tegen Moesten tot verzuim van den Dienst des Woords, wil ik er wederom op wijzen, boe betamelijk dit is De dag des Heeren is niet onze maar Gods dag, dien zult gij dan ook den Heere heiligen. Ik wil gaarne toestemmen, dat menigeen in de dagen der week geen tijd heeft om iets te ge nieten van Gods heerlijke natuur, maar mij dunkt, dan behoeft uw ziel, en den dienst van God in zjjn huis, op den Zondag daar toch niet om te lijden. Laat ik nu eens onderstellen, dat ge 's mor gens om 7 uur den dag aanvangt, en om 10 uur 's avonds eindigtdat is dan een Zondag van vijftien, zegge 15 uren. Kan daar nu niet hoogstens 2x2 4 uren af voor den dienst des Heeren in zijn huis Dan houdt ge nog 11 uren over. Mij dunkt, hier kan geen uitvlucht baten. Zoo behoort ge dan allen tweemaal per dag, dus evengoed des avonds als des morgens, in Gods huis te verschijnen met uwe kinderen. Ouders, ziet toe op uwe kinderengij dient te weten waar zij zich, op Gods dag vooral, be vinden. En geeft gij zelf toch een goed voor beeld. Het is een droevig feit, dat men tegenwoor dig soms heele gezinnen onder kerktijd, vooral 's avonds kan vinden op de Nieuwe Weg, in het Plantsoen en thuis. Ik zonder van mijn beschouwing uit, die om wettige redenen bij hun jongere kinderen moeten thuis blijven, maar overigens vind ik het eenvoudig een schande. En zulke leden moeten avondmaal vieren, en een goede attestatie mee krijgen als ze naar elders vertrekken Maar ik gruw er van, en vraag mij afwaar, waar is de vreeze Gods? Wie met de daden toont, dat hij in God en Zijn dienst, met name in Zijn heilig huis, niet vindt zijn lust en zjjn leven, die deed beter met zich dan ook niet uit te geven voor een levend lid van Christus' Kerk. Een ieder behartigé deze vermaning. Als God Zijn Woord opent en ons roept, heeft niemand het recht te zeggenIk kom niet. Kamp. Kerkb. Bovengenoemde Yereeniging hield haar jubi leum-vergadering op 26 Juli j.l. In de keurig versierde Oosterkerk te 's Gravenhage waren aan den morgen van dien dag vele afgevaardigden van afdeelingen en corporaties, benevens zeer veel belangstellenden saamgekomen om herin nerd te worden aan Gods weldaden. De tweede voorzitter, ds. J. Douma, leidde de vergadering. Nadat Ps. 68 10 gezongen was, las hij 2 Kron. 15 17, en riep, na voorgegaan te zijn in gebed, den aanwezigen een hartelijk welkom toe. De feestrede werd hierna gehouden door den voorzitter ds. J. N. Lindeboom van Zutphen, naar aanleiding van 2 Kron. 15 7. Aan het einde der feestrede werd door de vergadering een paar coupletten gezongen van een voor dezen feestdag vervaar digd lied door het bestuurslid D. Mulder van Zierikzee, welke hierom door den voorzitter tot Jachin's dichter werd geproclameerd. Op voorstel van het bestuur werd vervolgens een telegram gezonden aan H. M. de Koningin, en staande werd gezongen het le couplet van het „Wilhelmus". Nu kreeg de 2a secretaris, ds. Tazelaar, het woord, die een kort verslag uitbracht omtrent den arbeid der boekbeoor- deeling en het orgaan der vereeniging„De Zondagsschool". Hij noemde dit de vaandelen Men sprak hem niet tegen, doch het was dui delijk merkbaar dat men moeite had te ge- looven, dat wat hij zeide, werkelijk waar was. „En zouden er dan dus ook van nacht, met dit koude en aangrijpende weer, in Londen kinderen buiten slapen?" vroeg men hem. „Zeer zeker", zei dr. Barnardo. „Daar zouden wij ons dan wel graag zei ven eens van gaan overtuigen," klonk het nu. Onze vriend wilde niets liever dan aan dien wensch gehoor geven; terstond werden er rij tuigen besteld en reden de heeren, door hem den weg gewezen, naar Billingsgate Market, waar hij wist dat vele jongens 's nachts ver blijf hielden. Toen men echter de rijtuigen liet stilstaan en uitstapte, was er geen enkele jongen te zien. Een oogenblik sloeg dr. Bar nardo de schrik om het hartmaar een po litieagent, die wacht hield bij een verwarden hoop kisten, manden en leege vaten, waar schijnlijk bestemd voor inscheping op de rivier, en thans overdekt met reusachtige stukken zeildoek, deelde hen mede, dat de jongens wel degelijk aanwezig waren. (Slot volgt.) van „Jachin", die opgestoken werden in den naam des Heeren. In verband met. dit verslag werd meegedeeld dat „De Zondagsschool" tot nog toe om de 3 maanden verschijnend, weldra verschijnen zal om de 6 weken. Uit het verslag van den penningmeester, de heer Koster, bleek o. a. dat aan behoeftige Zondagsscholen in 1910 werd uitgekeerd een som van bijna f200, en er een batig saldo in kas bleef groot f 15.09Vs> In den loop des j aars ontvielen aan de vereeniging 6 leden door den dood, terwijl 17 bedankten. Daartegenover staat dat 48 nieuwe leden werden ingeschreven, ter wijl 8 afdeelingen en corporaties toetraden, zoo- dat het getal leden met ongeveer 100 werd vermeerderd. In Den Haag heeft „Jachin" slechts 4 leden en 1 corporatie. Dit ledental werd voor Den Haag staande de vergadering met één zegge één vermeerderd. Met het oog op de groote uitgaven, verbonden aan het verschijnen van „Jachin's gedenkboek", drong de penningmeester zeeraan op het aan werven van nieuwe leden voor „Jachin". In aansluiting hieraan werd meegedeeld, dat het „Gedenkboek", van „Jachin" voor leden van „Jachin" bij den heer P. Koster te Appelscha verkrijgbaar is voor f 1.25 ingenaaid en f 1.75 gebonden in prachtband. Voor niet-leden voor fl.90 ingenaaid en f2.40 gebonden. Dit ge denkboek is ruim 400 pagina's groot en ver sierd met vele portretten en aardige kiekjes, den Zondagsschool arbeid betreffende. Vervolgens gaf de le secretaris, de heer Oranje, een kort historisch overzicht van „Jachin's" geschiedenis, waarin de namen werden genoemd van allen, die als bestuursleden, hetzij langer of korter tijd, de belangen van „Jachin" had den behartigd. Vóór de pauze werd nog het woord gevoerd door de heer G. P. Fruijt, af gevaardigde van de Ned. Zondagsschool-Ver eeniging, die de beste gelukwenschen voor „Jachin" uitsprakterwijl ook nog werd mee gedeeld dat de aftredende bestuursleden, de heeren Koster en Mulder, waren herkozen resp. met 53 en 51 stemmen. Na de pauze werd de namiddagvergade ring aangevangen met de uitvoering door een kinderkoor, van het eerste gedeelte van een kindercantate „Leiden's strijd en zegepraal," terwijl in den loop der vergadering ook de andere deelen dezer cantate ten gehoore wer den gebracht. Prof. L. Lindeboom sprak in deze vergade ring over het ontstaan van „Jachin" en ds. Tazelaar over den Zondagsschool-arbeid in 't algemeen, welke ook in onzen tijd nog niet overbodig kon worden geacht. Voorts spreken verschillende afgevaardigen, waaronder ook die van het Geref. Tract. Gen. Filippus, ds. Mulder van Broek op Langendijk, hunne heilwenschen uit. Nog zy meegedeeld dat onder de afge vaardigden ook twee gesteld werden van Geref. Kerkeraden. Moge vooral ook door de Geref. Kerkeraden „Jachin" nog meer worden gesteund. Aan den gemeenschappelijken maaltijd, ge presideerd door het bestuurslid A. van Namen, zaten ruim 70 gasten aan en ging het zeer gezellig en recht aangenaam toe, terwijl ook hier nog menige heil wensch uitgesproken werd en door den penningmeester al de leden van het hoofdbestuur aan de gasten werden voor gesteld. In de avondvergadering, welke in de Ooster kerk werd gehouden, en die ook tamelijk goed bezocht was, sprak ds. v. d. Linden over Matth. 18 25terwijl de slotrede werd gehouden door ds. J. Douma. Ook nu weer zong het Haagsche kinderkoor, terwijl ook nog werd meegedeeld, dat een telegram was ontvangen van H. M. de Koningen, uit Brussel afgezon den, en dat als secundus-bestuursleden voor 1911 waren gekozen de Heeren C. Maliepaard te 's Gravenhage en dr. van Es te Leiden. Met dankzegging werd deze samenkomst ge ëindigd, nadat gezongen was Ps. 22 16. Worde „Jachin" door den Heere gezegend en ten zegen gesteld Op reis, Augustus 1911. P. Koster. TWEETAL, te Blokzijlcand. E. Beukema te Hoogeveen ds. R. Middelveld te Nieuw Bninen. DRIETAL. te Randwijk ds. H. W. Felderhof te Doesburg ds. O. J. Geerling te 's Graveland ds. E. Schouten te Bolnes te Assends. J. E. Goudappel te Dieren ds. H. W. Laman te Zierikzee ds. J. A. de Vries te Zaandam. BEROEPEN, te Rozenburgds. J. van Haeringen te Hoek van Holland te Middelharnisds. J. van Henten te Dedems- vaart te Beilends. N. G. Kerssies te Den Ham te Randwijkds. O. J. Geerling te 's Graveland. AANGENOMEN, naar Groningen Ads. R. Hamming te Zaam- slag naar Hollandscheveldds. W. Fokkens te Stadskanaal. BEDANKT, voor Nieuw Amsterdamds. Joh. Jansen te Burum voor Tholends. J. Vesseur te Elburg voor Oosterzeeds. J. M. de Jong te Raard voor WerkendamBds. E. J. Wientjes te Krimpen a. d. Lek voor Lekkerkerk: ds. N. Diemer te Dronryp. Ds. F. Bruinsma nam Zondag afscheid van zijne gemeente te Sckarendyke, met een pre dikatie over Ex. 18 20 en 21. Vlissingen Ontvangen in de collecte voor de Kerk, op 30 Juli j.l. een bankbiljet ad f 10, Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Zendings- Vereeniging Middelburg A Gevonden in de Kerkcollecte f 1.en ont vangen het busje van O, bevattende f2.685. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. (JBuiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Zeer gaarne zag ik onderstaande regelen ge plaatst in 't Zeeuwsch Kerkblad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelyken dank. Uw blad lezende, trof mij het opschrift„Het gevaar der Geref. Jongelingsvereeniging". Daar die vereeniging mijn volle symphatie heeft, gesteund door een tienjarige praktijk, kan het niet anders, of alles heeft mijn harte lijke belangstelling, wat over haar gezegd en geschreven wordt. Bij het begin dacht ik, dat door inzender van 't bewuste stuk een afgrond zou gewezen worden, waar die vereeniging naar toe holde, doch weldra bemerkte ik, dat myn schrik te voorbarig was en in ieder geval inzender zelf deelde in 't gevaar, toen ik gevoelde dat ook hij nog in die vereeniging zat. Gelukkig, dus geen kritiek van hen, van wie wij zoo gaarne meerdere belangstelling zagen. Vr. Melse, in de le plaats, wil ik buiten bespreking laten, dr. H. Bavinck, evenzoo Sta ring, verder Van Oosterzee, en Beets, ja zelfs ook „een tuinier", om dan even in te gaan op wat u zelf meende te moeten zeggen. En dan zou ik u willen vragen Wat is toch uwe ervaring op het gebied der Jongelings- vereeniging Waar beslist men over vraagpun- I ten, waarover de groote geesten onzes volks nog dagelyks strijd voeren? Welke onderwerpen behooren beter thuis op een predikanten-conferentie, of op de kiesver- eeniging Geeft ons Jong.blad dan vergeefs leiding Zjjn onze ringen dan niet bij machte dat gevaar te keeren? Hoe komt u tot de slotsom daaruit de wei nige belangstelling in de Jong.-Vereeniging te verklaren. Zoo schrijven over „ootmoed" als u deed, brengt ons verder weg. Dat kan terugdringen de jongelingen zelf, hen die juist bezig waren zich te geven aan ons werk in vereeniging, want waar is de grens U zegt dit niet, noemt groote dingen, waar ik, met eenige ervaring, niets van weet. Waarom terugdringen? Er zijn (gelukkig slechts weinige) ouderen, die eenigszins min achtend neerzien op het werk der Jong-ver eeniging, en zoo die jongelingen het eens by gelegenheid aandurven iets op te merken, dit voor opgeblazenheid willen aanmerken. Treft zulk een verpletterend oordeel nu som migen, dan zullen zij, lezende uw stuk, zich terneergeslagen voelen. En dit mag niet, daar zyn geen feiten voor, „dat de vereeniging op geblazenheid kweekt. Liever had ik dan ook van uwe hand, als medestrijder, dit oordeel van „enkelen" zien weerlegt in een warme opwekking, dan die grove teekening van een „denkbeeldiggevaar". 'k Zie liever bij onze jongelingen een warme geestdrift en een moed tot onderzoek, dan een angst om bij de „opgeblazenen" gerekend te worden. Rooit is opgeblazenheid een gevolg van de vereeniging, daar hoe meer men onderzoekt, hoe meer wij kunnen zien, hoe weinig wy weten. Ten slotte, mijne ervaring is deze Zy op wier belangstelling wij hoogen prijs stellen, zjj hebben nooit afkeuring uitgesproken, over ons hedendaags werken, maar zijn steeds met warme belangstelling bezield. Als zij meenen in 't algemeen, op den eisch van den Apostel Petrus „Zyt met ootmoedig heid bekleed" te moeten wijzen, zal dit dank baar worden aanvaard. Met groete, F. D. G. Prins. Vlissingen. Aan den heer F. D. G. Prins te Vlissingen. Wij hebben dit stuk geplaatst, omdat wy den inzender graag eens hooren uitpakken en waarschijnlijk anderen eveneens oordeelen. Gij beluistert toch in dit schrijven een heerlijke warmte voor de jongelings-vereeniging en deze is het waardig. Wij mogen wel die vurigheid van geest, die iedereen past, maar vooral jeug dige menschen. Alleen veroorlove hij me een vraaghy zegt wel over wie hy het niet wil hebben, maar niet tegen wien zyn schrijven gericht is. Ja, tegen den Redacteur, maar tegen welken? En wat heeft die Redacteur toch misdaanAls ik het goed begrijp, dan heeft hy onbewezen beschuldigingen tegen de jongelings-vereeniging neergeschreven. Nu indien dit waar is, dan is het onbehoorlijk. Dat mag nimmer. Maar vooral niet tegen een Vereeniging, die zulk een voortreffelijke handleiding, ringen en nog andere uitnemende dingen heeft. Doch waar en wanneer en hoe heeft die Redacteur zich daaraan schuldig gemaakt. Het zal toch zeker niet te veel geëischt zyn, wanneer wy vragen noem het stuk en de uitdrukkingen, welke uwe verontwaardiging hebben gaande gemaakt. In dit geval kunnen wy weer zien. Eerst als de aanklacht voldoende bewezen is, dan zullen wy oordeelen, wat wy te doen hebben. Bouma. Geachte Redactie Mogen we voor 't laatst in dit jaar, nog een bescheiden plaatsje in uw blad voor onder staand stuk vragen Nu nog vier-en-twintig jongens. Reeds ruim 150 van onze zwakke kinderen vonden in dezen zomer lcostelooze opname. Voor alle meisjes hebben we reeds plaats gevonden. Dankbaar zijn we daarvoor dankbaar aan God, dankbaar aan de vele gegoede Christenen in de gezonde streken van ons vaderland, die reeds voor ten minste drie weken hun huizen gastvry voor onze kinderen hebben opengesteld. Maar wy zijn nog niet voldaan. Wy mogen niet rusten voor ook de laatsten een plaatsje hebben gevonden. Nog eenmaal zenden wy daarom onze bede uit voor de 24 jongens die nog overbleven. Ook deze hebben het alle zoo noodig eens een poosje buiten te zyn, heeft onze dokter verklaard. Heusck, gjj zult geen last van ze hebben, al zyn het jongens. Dat hebben het hoofd der school en de klasse- onderwyzer ons van elk in 't byzonder uitdruk kelijk verzekerd. Zie dan deze zwakke jongens voor u staan. Vriendelyk zien zy tot u op en vragen„Heeft U niet een plaatsje voor een of meer van ons in uw huis?" Komt, gy allen, die tot nu toe geaarzeld hebt, aarzelt niet langer. Laat de geest der barmhartigheid vaardig worden over u en zoo gij een van deze kleinen wilt ontvangen in uw huis, wendt u dan tot onzen secretaris, den heer G. Muijs, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam, die u ook gaarne alle inlichtingen verstrekt. Het Bestuur van „Vacantie Buiten" J. Tii. R. Sciireuder, Voorzitter. G. Muijs, Secretaris. J. Klopper, le Penningmeester. F. Letting a, Vice-Voorzitter. J. v. d. Sluijs, 2e Secretaris. K. v. d. Berg, 2e Penningmeester. H. A. Scholtz, Algem. Adjunct. Het tweede Toelatingsexamen voor het Gym nasium zal D.V. worden afgenomen op Aanvang 10 uur. Schoolgeld f 80 's jaars (minimum). Aangifte by den Rector Dr. J. J. ESSER. is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbyt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver be? on den. Verkrygbaar Magazyn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Pakjes van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers. In EFFECTEN, COUPONS en INCASSEE- RINGEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVAL LEN- TRANSPORT- en LEVENSVERZEKE RINGEN. Neemt gelden Ül deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. LANGEDELFT H 20. Aanbevelend,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3