Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland Onder Redactie van: Ds. L. Mi I en Ds. H. V. LIMAN. 8e Jaargang. Vrijdag 16 Juni 1911. No. 52. Drukker-tiigever: P1IJS 0 EB ADVERTENTIE! UIT HET WOORD. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. ABONNEMENTSPRIJS A. D. LIT^OOIJ Az. MIDDELBURG. KLEINE KRACHT. Kleine kracht, maar des Heeren Woord bewaard en zijnen naam niet verloochend dat is de reden, waarom de verhoogde Heiland aan de gemeente te Filadelphia de belofte doetzie ik heb eene geopende deur voor u gegeven, en niemand zal die sluiten. Zoo ligt dan de zegen des Evan gelies, die van ons uitgaat, niet aan de groote kracht die wij kunnen te werk stellen, niet aan den machtigen en meesleependen invloed, dien wij van ons kunnen laten uit gaan. Het is wel voor den Heere eene geringe zaak, ook machtige geesten tot zijne werktuigen uit te rusten. Wie had gedacht, dat de geleerde phariseër, Saulus van Tarsen, zich ooit zou scharen onder het verachte volk der Galileërs, maar toen de Heere hem er toe wilde hebben, was niets natuurlijker dan dat hij een hunner voormannen werd. Zulke voorbeelden zijn er vele, tot op onze dagen. Wij mogen echter op de groote geesten, die God som tijds aan zijn volk schenkt, niet bouwen, noch moedeloos worden, zoo Hij ze ons onthoudt; want Hij kan er zich ook in verheerlijken, dat Hij aan een volk van kleine kracht eene geopende deur geeft, d. w. z. eene onverhinderde gelegenheid om het Evangelie te verbreiden, die niemand hun ontnemen kan. De Heere zelf had de kracht der gemeente van Filadelphia klein gehouden. Niet vele wijzen, niet vele mach tigen, niet vele edelen werden onder hen gevonden. Hij, die hen er bij bepaalt, had dit wel anders kunnen beschikken. Maar 't behaagde Hem niet. Hij wilde de ge trouwheid der zijnen beproeven, of zij ook met kleine kracht tegenover eene opper machtige omgeving zijn Woord zouden bewaren, en zijnen Naam standvastig be lijden. Daartoe behoorde veel meer, dan indien hun machtiger invloed had ter be schikking gestaan, 't Is waar, ook de groote geesten, die ervoor uitkomen dat ze niets willen weten dan Jezus Christus en dien gekruist, moeten de versmaadheid van Christus dragen. Maar het bewustzijn van slechts kleine kracht te bezitten werkt licht een gevoel van bedruktheid, van moe deloosheid en versaagdheid, die alleen door het zien op Christus en door het besef van plicht jegens Hem kan overwonnen worden. Die overwinning had de gemeente van Fi ladelphia door de genade des Heeren be haald. Het Woord Gods, dat naar het welbehagen des Heeren veeltijds den kin- derkens wordt geopenbaard, terwijl het den wijzen en verstandigen verbórgen wordt, had zij bewaard. Machtig stond er de wijsheid der wereld tegenover, 'tkonheeten, dat het een onbegonnen werk was te Fila delphia met het Woord des Heeren te willen doordringen maar daarvoor hadden ze zich niet op het dwaalspoor laten brengen. In het vertrouwen op hun koning, die ter rechterhand Gods zit, hadden ze volge houden naar zijn Woord hun geloof en leven te regelen. Zonder twijfel ontbrak het niet aan smaad en verguizing, zelfs niet aan vervolging, want allen die godzalig willen leven in deze wereld zullen vervolgd worden. Daarom staat er ook, dat zij den naam van Jezus niet hebben verloochend. De verzoeking tot verloochening openbaart zich, als er verdrukking en vervolging komt om des Woords wille. Toen Petrus met Jezus en zijne mede-apostelen was, dacht hij wel te kunnen sterven om Christus' wil, eer hij Hem zou verloochenen. Maar van de vijanden omringd bezweek zijn moed spoedig, en hij verloochende zijn Meester tot driemaal toe. Beproevingen van dien aard had ook de gemeente van Filadelphia moeten doorstaan, maar zij hadden ze in de kracht des geloofs, dat op Christus ziet, overwonnen. Ongeschokt was hun geloof blijven bestaan, en de goede belijdenis was van hunnen mond niet geweken. En daar mogen ze nu door den mond van Johannes Jezus' goedkeuring over verne men. Soms zal het hun wel bang geval len zijn, maar hoe werd dat alles vergeten, nu zich de Heere ontdekte en hun ver zekerde dat hunne wegen Hem behaagden. In het licht van des konings aangezicht is leven, en zijn welgevallen is als de wolk eens spaden regens. Eén bewijs van zijne gunst en goedertierenheid is meer dan alle moeite en arbeid die de zijnen zich om zijnen naam moeten getroosten. Niet alsof de gemeente te Filadelphia iets verdien stelijks gedaan had, dat zij niettegenstaande haar kleine kracht 's Heeren Woord be waarde, en zijn naam niet verloochende, 't Is niet dan duur verschuldigde dank baarheid, als 's Heeren verlosten, onder welke omstandigheden ook immer, aan zijn Woord en Naam getrouw blijven. Als de rank uit den wijnstok moeten zij boven dien uit Hem alle kracht ontvangen, die hun daarvoor noodig is, want zonder Hem kunnen zij niets doen. Maar de Heere kroont zijn eigen werk, wanneer Hij den zijnen laat verstaan, hoe aangenaam hun werk en wandel in zijne oogen is. En niet enkel geeft Hij aan Piladelphia in 't alge meen zijn goedkeuring te kennen, Hij geeft hun de bepaalde beloftezie, ik heb eene geopende deur voor u gegeven, en niemand zal die sluiten. De Heere wil zich door hunne kleine kracht groot ma ken. 't Woord door hen bewaard en standvastig beleden zal ook in hunne stad eenen voorspoedigen loop hebben en ge prezen worden. Hebben ze weieens met tranen gezaaid, zij zullen met gejuich maaien. Zoo zal de arbeid van een iegelijk, die met kleine kracht, standvastig is en ori- beweegelijk, niet ijdel zijn in den Heere. E. K. KERK, BELIJDENIS. ZENDING. Twee dagen in (Soes. Ideeën marcheeren. Zeeuws per half jaar franco per post Enkele nummers 70 cent. 3 eent. Ik weet uwe werkenzie ik heb eene geopende deur voor u gegeven, en niemand zal die sluiten; want gij hebt kleine kracht, en gij hebt mijn Woord bewaard en hebt mijnen naam niet verloochend. Openb. 3 8. van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel 10 cent meer. Het was een koele morgen die van j.l. Dins- lag, toen de Afgevaardigden der Zeeuwsche iblassis zich begaven naar Goes, waar ditmaal Me Particuliere Synode der Geref. Kerken uit ©ns gewest vergaderde. De regenbui, welke baar droppels op de aarde liet vallen, hinderde fieri niet, want ook zij wisten, dat er overal uitgezien wordt naar een milden regen. In opgewekte stemming traden zij bet Kerkge bouw binnen. Inmiddels was de lucht reeds helder geworden en de Zon scheen vroolyk. Geen betere dag kon er zijn om te vergaderen, want bet was niet warm. De atmosfeer was opwekkend en frisch. Bij monde van baren voorzitter opende de 'roepende Kerk van Goes de Synode. Na bet aanheffen van bet eerste en laatste vers uit den honderdsten psalm, bet lezen van dit oude, bekende lied werd bet gebed gedaan. Daarop riep ds. v. d. Veen aan de broederen een har telijk welkom toe. Bij het nazien van de last brieven bleek, dat alle Classes tegenwoordig waren. Zoo goed als eenparing werd ds. v. d. Veen tot voorzitter gekozen en ds. Bruins werd scriba. Ds. Laman las de breede Notu len van de vorige vergadering voor en bij ontving den welverdienden dank voor zijn nauwkeurigen arbeid. Ik zal niet voortgaan met te verbalen hoe bet verder heel dien dag ging, want eerstdaags verschijnt een verslag van bekwame hand. Enkele dingen wil ik slechts mededeelen. Het Rapport van de Zending, door ds. Doekes ge lezen, liet ons zien, welke een belangryke schrede wij door 's Heeren goedheid in bet afgeloopen jaar gedaan hebben. Onze eigen missionaire dienaar was ook ter vergadering aanwezig en diende baar met zijn gewaardeerde adviesen. Alle onze Kerken toonden zich ver blijd, dat wy zoover gekomen zijn en dit geeft moed om moedig voor te gaan op den inge slagen weg. De Heere, die het tot dusver zoo wel gemaakt beeft, geve ook verder zyn rijken zegen. Bjj de bespreking over de zaak der opleiding kwam even uit, boe verschillend de broederen dachten, maar daar bleef bet by en weldra bad de Synode uitgesproken, dat zy met Mid- delburg's voorstel, ook van oordeel was, dat geen der bekende en ingediende voorstel len de kwestie tot een goede oplossing kon brengen. De Classis Axel beproefde wel om baar verder te brengen en nu reeds te zeggen, dat de Generale Synode in elk geval niets moet doen, doch dit gelukte niet. Als een man was de Synode er voor, dat aan de studenten in de Theologie een zekere vrybeid gegeven werd om een enkelen maal een stichtelijk woord in de gemeente te spre ken en daarom zal zij vragen op de Generale Synode niet terugkomen wil op bet besluit in een vorige vergadering genomen. Over de voorstellen Goes, Middelburg en Zierikzee in betrekking tot de bezwaren tegen bet ingediend ontwerp-armenwet, werd niet lang geredeneerd, omdat bet van algemeene bekendheid was en de vergadering ryp bleek om uit te spreken dat zij met de strekking van de voorstellen meeging. Op verzoek van de Classis Axel en Goes zullen de Kerken in ons gewest een gedrukt verslag ontvangen van de handelingen dezer Synode, opdat alle Kerken weten kunnen, wat er beslist is. Wy wenscben, dat die verslagen Ook getrouw gelezen worden. Er worden by gevoegd enkele belangryke Rapporten. Een protest van Gapinge gaf aanleiding, dat de Synode aan die broederen opdroeg de zaak goed en nauwkeurig te onderzoeken en een volgende particuliere Synode te dienen van advies. Het was reeds over negenen 's avonds vóór we aan 't eind van den arbeid waren. Na dankzegging aan den Vader der lichten voor al het goede gingen de broederen uiteen. De dag was goed geweest. Er was oorzaak tot erkentelijkheid. Donderdagmorgen schaarden zich ruim twin tig predikanten rondom de tafels in hetzelfde kerkgebouw van Goes. De Praeses gedacht in zijn openingswoord den overleden broeder Wagenaar, die zoo vaak op de Zeeuwsche Pas torale conferente een werkzaam aandeel bad gehad. Na eenige voorbereidende werkzaamhe den kregen we een geanimeerde bespreking over de vraag, over de kleeding, waarin de dienaar des Woords behoort te verschynen bij bet uitoefenen van zyn ambtelijk werk. Deze niet onbelangrijke gedacbtenwisseling beloofde iets goeds voor dezen dag en ik geloof niet, dat iemand in die verwachting teleurgesteld is. Ds. Doekes van Nieuwdorp leverde een helder en degelyk Referaat„Het ambt der geloovi- gen", 't welk een zeer leerzame discussie uit lokte. Na de pauze trad ds. A. Kuyper Jr. op. Hy bad zich wel dé moéite willen getroosten om van Rotterdam te komen, teneinde de verleden jaar afgelegde belofte te vervullen. Het was voor allen aangenaam om hem die enkele jaren in Zeeland arbeidde, en die ons aller hart ge wonnen had, nog eens te ontmoeten. Hy sprak over de mystiek, helder en warm. Wy konden hem gemakkelijk volgen en wy genoten van de wyze, waarop hy zyn onderwerp behandelde. Door de vragen hem gedaan kreeg hy gelegen heid om ons nog eens te dienen met zyn meestal juiste en treffende opmerkingen. Het was weder een aangename, gezelligeen genotvolle dag en er was overvloedige stof om den Heere te loven. Als het my geoorloofd is, wil ik de lezers opwekken om ook bet verslag te lezen, dat de volgende week de secretaris ds. Koopmans ons zal geven. Hy zal breed weergeven den inhoud van beide referaten en van de bespreking. Nu durf ik reeds te verzekeren, dat niemand er spy't van zal hebben. Bouma. Het was op een vergadering reeds lang ge leden gehouden, dat iemand eenigermate ont stemd vroeg: Wat hebben we hier met dr. Kuyper te maken, waarop een ander uit zyn mond liet vallennou dat is pok een vraag, dr. Kuyper is overal. Er zyn soms van die uitdrukkingen, welke ons byblyven. Zoo is mij met dit gezegde gegaan. Telkens wordt ik er aan herinnerd. Geen vergadering woon ik haast by, of ik denk er aan. Als ik in myne gedachten een veertig jaar terugga, dan was de algemeene gedachte in de kringen, waarin ik leefde, dat ons volk hoe langer zoo verder zou voortschrijden op den weg van het ongeloof, dat de afval steeds in bree- deren kring zou toenemen. Wel werd er steeds de nadruk opgelegd, dat wy daartegen getuigen moesten en dat wy uitgaan moesten op de heggen en wegen en de lieden dwingen om in te gaan, doch er was geen verwachting, dat de religie nog eens een macht in ons volksleven zou worden. Sommigen spraken bet dan ook onomwonden uit, dat zy weinig waarde hechtten aan pogingen, om bet gebeele volk te brengen onder de be ademing van bet Evangelie. Ik begreep toen nog niet, hoe dit kwam, maar later werd my wel duidelyk, dat dit de nawerking was van mannen als Da Costa en anderen. Het is nu wonderlyk in onze oogen, dat bet oude Evan-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 1