BOEKAANKONDIGING. op de „belangstellende vraag* der jongeren dezen gegeven wordt „eene zachte berisping„eene troostrijke belofteen „eene heilige opdracht Na eene hartelijke toespraak en zegenbede aan ds. Merkelyn werd dezen toegezongen Ps. 1214. Daarna trad de bevestigde Leeraar op tot het houden zyner intreerede. Grondslag daarvoor waren de woorden van Matth. 24 14, waaruit der gemeente in treffende en boeiende taal werden voorgesteld „de inhoudhet doel en het einde der prediking van het Evangelie des Komnk- rijkswaarna ds. Merkelijn zijne rede besloot met eenige bijzondere toespraken. Eene gezegende ure werd doorleefd In het zingen van Ps. 184 3 aan het slot lag de vertolking van den wensch, dat de Koning der Kerk genadiglijk de ook in deze samenkomst opgezonden bede verhoore, dat, mede door het eerlang aan te vangen werk van Zeelands Miss. Dienaar in „ons heerlijk Insulinde," de diepe duisternis van het heidendom verdwijne voor het heldere licht des Evangelies en het bedrie- gelijk schijnsel der halve maan van het Moha- medanisme wijkë voor de zegenrijke stralen van de Zon der Gerechtigheid. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg A. L. Schuman, Scriba. Anna Jacobapolder 29 Mei 1911. Zondag werd onzen beroepen Leeraar ds. P. E. v. Schaik tot zijn dienstwerk alhier bevestigd door zijn Eerw. 's vader ds. P. van Schaik, welke tot tekst had gekozen 2 Cor. 4 1 en 2. In de middagure deed zijn Eerw. zijn intrede met de woorden uit Kom. 10:8 middengedeelte, beide malen was het kerkgebouw meer dan vol. Bij 't einde werd den Leeraar nog toege sproken door een br. ouderling waarna de Gem. staande, haren Leeraar Ps. 134 3 toezong. Namens den Kerkeraad, J. A. v. Strien, Scriba. Aan de Kerkeraden in de Classis Mid delburg. De bedragen der Pinkstercollecte moeten nu overgedragen worden aan den Classicalen Deputaat. Tot ontvangst daarvan zal ondergeteekende zitting houden in de Consistorie van de Hof- pleinkerk op Donderdag, 22 Juni a.s. van 's morgens 11 tot 's namiddags 1 uur. G. F. Kerkhof. Dep. t/d. Zending. Ziamslag, SO Mei 1911. Op Hemelvaarts dag, werd het nieuwe Kerkgebouw, der Geref. Kerk te Zaamslag, in gebruik genomen. Een schare van pl. m. 900 personen, vulde het ruime en sierlijke gebouw. Ds. R. Hamming sprak bij deze gelegenheid over Ps. 84 2 „Hoe lieflijk zijn Uwe woningen, o Heere der heirscharenen ds. M. Uijtenhoudt over Col. 3 15 't laatste gedeelte„En weest dank baar." Ds. Chr. Bruins uit Axel sprak namens de beide Kerken uit zijn standplaats en namens de Classis. Vergaderden de beide Kerkengroepen tot op Zondag 21 Mei elk nog in eigen gebouw, op Donderdag 25 Mei kwamen ze bijeen in 't nieuwe. Dat de Koning der Kerk alle uitge sproken zegenwenschen bij de ingebruikname van ons gebouw moge vervullen is de wensch van Kerkeraad en Gemeente. Namens den Kerkeraad, J. Kosten, Scriba. KORTE NOTULEN van de Classicale vergadering, gehouden te Ter Neuzen 18 Mei 1911. Art. 1. Namens de roepende Kerk van Zaam slag opent ds. Uijtenhoudt de vergadering. Hij laat zingen Ps. 121 1, leest Psalm 121 en gaat voor in gebed. Art. 2. De credentialen worden nagezien door de B.B. Hamming en Lammertsma. Alle Kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Art. 3. Het moderamen bestaat uit ds. Uijtenhoudt, praesesds. van der Wal, scriba en ds. van Hulsteijn, assessor. Art. 4. De notulen der Februari-vergade- ring worden door den Scriba dier vergadering gelezen en goedgekeurd. Art. 5. De Praeses verwelkomt de B.B. van der Kooi van Bergen op Zoom en Staal van Colijnsplaat, deputaten der Particuliere Synode voor het Peremptoir Examen, die intusschen ter vergadering zijn gekomen. Art. 6. Peremptoir examen van den Eerw. Heer W. van 't Sant, beroepen predikant te Oostburg. De examinandus draagt voor een gedeelte van een predicatie over Jesaja 9 5 en 6. Hierna examineert ds. Bruins in Exegese O. T., Micha 1, en Ambtelijke vakken ds. van Hulsteijn in Exegese N. T., Filipp. 1 en Sym boliek ds. van der Wal in de kennis van den inhoud der H. S.ds. Hamming in Dogmatiek ds. Uijtenhoudt in Kerkgeschiedenis en ds. Lammertsma in Ethiek en Kerkrecht. Na gunstig advies van de deputaten ad examina wordt broeder van 't Sant met alle stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. In hartelijke bewoordingen wordt dit besluit der Classe br. van 't Sant meege deeld. De examinandus teekent de acte van verbintenis, waarna hem staande wordt toege zongen de bekende zegenbede uit Psalm 134. Art. 7. Pauze. Art. 8. De rondvraag naar art. 41 K. O. levert niets bijzonders op. Art. 9. Een zaak wordt in comité behandeld. Art. 10. Bij monde van ds. Lammertsma wordt verslag uitgebracht over den stand der plaatselijke ineensmelting te Axel. Met blijd schap wordt vernomen, dat aldaar geregeld wordt gearbeid tot wegneming van den zondi gen toestand. Art. 11. Zendingsrapport. Axel A deelt mede hare bijdrage verhoogd te hebben tot f200. Art. 12. De regeling van den gemeenschap- peljjken Evangelisatiearbeid der Geref. Kerken in de Classis Axel wordt vastgesteld. Ds. Hulsteijn wordt benoemd tot Secundus-deputaat. Art. 13. Inzake Eenheid van opleiding wordt het volgende voorstel na eenige bespreking aangenomen Da Particuliere Synode neme aan en zende doorDe Generale Synode late de zaak der opleiding geheel rusten, aangezien behandeling van de ingediende voorstellen of andere pogin gen tot eenheid van opleiding den vrede en de rust der kerken ernstig zouden verstoren Art. 14. Aan ds. Bruins wordt opgedragen de Classe te vertegenwoordigen by het inge- bruiknemen van het nieuwe Kerkgebouw te Zaamslag. Art. 15. De eerstvolgende vergadering der Classe zal gehouden worden D. V. 5 October 1911. Roepende Kerk is Axel A. Art. 16. De voorzitter sluit de vergadering en ds. Bruins gaat voor in dankzegging. Namens de Classe Ds. J. F. v Hulsteijn, Assessor. AGENDUM der Partic. Synode der Geref. Kerken van Zeeland, te houden D. V. op Woensdag 14 Juni 1911, in het Kerk gebouw der Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang voormiddags 10 uur. Afgevaardigden Classe Axel. Pred.primi ds.Chr.Bruins en ds. J.H.Lammertsma sec. ds.M.Uytenhoudt en ds. J.F.v.Hulsteijn Ouderl. primi I. Catsman en D. J. Oggel. sec. Bakker en A. Scheele. Classe Goes. Pred. primi ds. G. Doekes en ds. R. J. v. d. Veen. sec. ds. N. Postema en ds. J. Koelewijn. Ouderl. primi A. Geelhoed en J. Steketee. sec. C. Oranje en L. de Jager. Classe Middelburg. Pred. primi ds. L. Bouma en ds. G. F. Kerkhof. sec. ds. L. v. Loon en ds. D. Pol. Ouderl. primi J. Louwerse en A. Punt. sec. K. Houterman en G. v. d. Putte.' Classe Tholen. Pred. primi ds.J.A. de Bruin en ds.A.H.v.d.Kooij. sec. ds. J. Sybrandy en Ouderl. primi G. Vette en P. Vogelaar, sec. Paulusse en C. Lindhout. Classe Zierikzee. Pred. primi ds. H. W. Laman en ds. F. Staal. sec ds. F. Bruinsma en ds. P. J. Baaij. Ouderl. primi N. J. Bastmeyer en D. Mulder, see. B. J. bij de Vate en D. Ochtman' Art. 1. Opening te 10 uur. Art. 2. Onderzoek der Credentiebrieven. Art. 3. Verkiezing van het Moderamen. Art. 4. Lezing der Notulen. Art. 5. Rapporten. Art. 6. Ingekomen stukken. a. Brief van den Kerkeraad |van Poortvliet. b. Bezwaarschrift van den Kerkeraad te Gapinge tegen het besluit van de Classe Mid delburg Öct. 1910 inzake grensregeling Ga pingeVeere. (Met by lage kaart). c. Missieve van Depp, voor de oefening van het Verband. Art. 7. Rapporten. Art. 8. Voorstellen. a. Aan de Part. Synode wordt voorgesteld om uit te spreken dat, indien de Generale Synode het zendingsterrein uitbreidt, hare De putaten, in overleg met de zendende kerk, ernstig zullen overwegen of verandering van Zendingsterrein voor de Zeeuwsche kerken noodig is (Middelburg). b. De Classis, van oordeel dat meerdere be kendheid met het zendingsterrein der Zeeuw sche kerken zal leiden tot verhooging van den Zendingsijver en vermeerdering der zendings liefde, verzoekt der Part. Synode van Zeeland haren Deputaten voor het werk der zending op te dragen de samenstelling van een bro chure over bovengenoemd zendingsterrein, ter verspreiding in de kerken van Zeelandde kosten daarvan bestrijdende uit de Zeeuwsche zendingskas (Zierikzee). c. De Generale Synode dringe er op aan met het oog op den eisch des tyds, dat de Theol. studie voor onze Dienaren des Woords alzoo geregeld worde, dat ook onderwijs ge geven worde in de zendingswetenschap (Mid delburg). d. Overtuigd van de noodzakelijkheid eener goede opleiding voor de Missionaire Dienaren des Woords, verzoekt de Classe Axel dat de Part. Synode aanneme en doorzende naar de Generale Synode het volgende voorstelDe Generale Synode besluite om de voorbereiding voor de Missionaire Dienaren des Woords te verbeteren, en neme daartoe de noodige maat regelen. (Axel). e. De Generale Synode besluite aan de studenten in de Theologie, evenals vroeger, preekconsent te verleenen na afgelegd Serni- candidaatsexamen (Zierikzee). De Partic. Synode dringe by de Generale Synode aan om terug te komen op haar be sluit inzake het optreden van Studenten voor de gemeenten. (Middelburg). g. De Classe Axel verzoekt intrekking van het besluit der Gen. Synode inzake het optre den van studenten in de gemeenten, en wenscht dat hun weer, evenals vroeger, vryheid ge geven wordt een stichtelijk woord te spreken. (Axel). h. De kerken der Classe Middelburg, ter kerkeraadstafel ontvangen hebbende verschil lende voorstellen omtrent saambrenging van de Theol. School en de Theol. Fac. der Vrije Universiteit, oordeelen, met waardeering dei- goede bedoeling dier voorstellen den tijd tot beslissing in deze materie niet ryp en om de rust in onze kerken niet wenschelyk. (Middelburg). i. De Generale Synode late de zaak dei- opleiding geheel rusten, aangezien behandeling van de ingediende voorstellen of andere po gingen tot eenheid van opleiding den vrede en de rust der kerken ernstig zouden verstoren. (Axel). j. De Classe, met belastingstelling kennis genomen hebbende van het voorstel-Zaandam inzake de zoo gewenschte opleiding tot den dienst des Woords, is niettemin van oordeel, dat door dit voorstel de begeerde eenheid niet verkregen wordt, en spreekt den wensch uit, dat de Gen. Synode de oplossing van het vraag stuk der opleiding langs dezen weg niet be- proeve zij late de tweeheid van opleiding voorals nog bestaan, en verzoeke den Professoren van School en Faculteit deze zaak met elkander rijpelijk te overwegen, en indien zij tot een gemeenschappelijk voorstel gekomen zijn, dit ter kennis van de kerken te brengen inmiddels voorzie zij in de zoo noodige ver sterking der leerkrachten aan de Theol. School door het benoemen van een vijfden Hoogleeraar. (Zierikzee). k. Het peremptoir examen worde zoodanig gewijzigd, dat de Dogmatiek en de Exegese vervallen, indien het langer dan een jaar ge leden is, dat het preaparatoir examen werd afgelegd. Men bestede dan meer tyd aan de ambtelijke vakken en voorzie in eene betere regeling daarvan. C q. wordt het praeparatoir examen bijgewoond door de provinciale Depu taten ad hoe. (Zierikzee). I. De Part. Synode, van oordeel, dat het aanhangige ontwerp tot wettelijke regeling van het armbestuur niet genoegzaam rekening houdt met de plaats, die de diaconiën volgens kerkrechtelijke beginselen innemen in het ker kelijk instituut (art. 5 wetsontwerp), de vrij heid der diaconiën niet genoegzaam eerbiedigt (art. 12, 13 en 67 w. o.) en de armenzorg van overheidswege op een voor de kerken verne derende wyze uitbreidt (art. 27, 30 w. o.) in stee van de reeds ten aanzien van die punten bestaande bezwaren op te heffen, besluit aan de Part. Synode voor te stellen instemming te betuigen met het voorstel der Classe Ba- rendrecht, en de Generale Synode te verzoeken by de Hooge Regeering en de Staten-Generaal er op aan te dringen, dat in het wetsontwerp zoodanige wijzigingen worden aangebracht, als noodig zullen zijn om aan genoemde bezwaren tegemoet te komen. (Goes en Middelburg). m. De Part. Synode, dankbaar waardeerende het goede, dat ons in het nieuw „Ontwerp- Armenwet" van minister Heemskerk geboden wordt, erkent niettemin dat dit ontwerp door ernstige bezwaren wordt gedrukt. Zy acht het daarom wenschelyk, dat de Gen. Synode zich daaromtrent uitspreke en, zoo noodig, stappen doe om te bewerken, dat deze bezwaren wor den weggenomen, alvorens dit Ontwerp tot Wet verheven wordt. (Zierikzee). n. De Classe verzoekt, dat de Part. Synode een gedrukt exemplaar van hare besluiten en verslagen aan de kerken in de provincie zende. (Goes). o. Om een vruchtbare bespreking van de handelingen der Part. Synode in de Classicale vergaderingen mogelijk te maken, stelt de Classe voor, dat de Part. Synode telken jare een verslag van hare handelingen late drukken, met bijvoeging voor zoover noodig, van de rapporten der verschillende Deputatenen dit verslag aan de kerkeraden toe te zenden. (Axel). Art. 9. Mededeelingen en verzoeken. a. De Classe deelt mee, dat zy besloten heeft Serooskerke te steunen bij haar verzoek aan de Part. Synode om de collecte voor doof stommen, idioten en andere ellendigen te mo gen behouden daar zy zelf voor de verpleging van een krankzinnige vrouw te zorgen heeft. (Middelburg). b. De Classe staat aan de kerken van West- kapelle en Domburg toe het verzoek om den gewonen jaarlijkschen steun wederom by de Part. Synode in te dienen. (Middelburg). c. De Classe deelt mee dat de kerkeraad van Gapinge zich tot de Part. Synode zal wen den inzake grensregeling. (Middelburg). d. De Classe vraagt voor de verzorging van Em. Pred., Pred. Wed. en Weezen van de Part. Synode de som van f 1760,(Tholen). e. De Classe vraagt finantieëlen steun voor de kerk van Borssele. (Goes). De Part. Synode wyze 'n fonds aan voor de subsidiën die zy aan hulpbeh. kerken geeft. (Middelburg). Art. 10. Benoemingen. Art. 11. Regeling der volgende Synode. Art. 12. Omvraag. Art. 13. Lezing der korte Notulen. Art. 14. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Goes, R. J. van der Veen, Praeses. C. Oranje Lz. Scriba. OVERZICHT van de Ontvangsten en Uit gaven voor de verzorging van Emeriti Predikanten enz. voor art. 13 D. K. O. in de Geref. Kerken in Zeeland over 1910 11. Ontvangsten: Van Classis Axel de vier kwartalen van 1910/11 f 420, Van Classis Zierikzee: de vier kwartalen van 1910/11 - 357,—. Van Classis Goes: het 4de kwartaal 1909/10 en 3 kwartalen 1910/11 - 420,—. Van Classis Middelburg het 4de kwartaal 1909/10 en 3 kwartalen 1910/11 - 693, Van Classis Tholen het 4de kwartaal 1909/1910 en 3 kwartalen 1910/11 - 205,—. Samen f 2095,—. U itgaven: Nadeelig slot 1 Juni 1910 f 2,83. Aan de Gen. kas 1 April 1910—31 Maart 1911 - 100,—. Aan ds. v. D. 1 Mei 1910—30 April 1911 - 660,—. Aan Wed. S. en Wed. S. 1 April 1910—31 Maart 1911 - 700,—. Aan ds. M. 1 Mei 1910—30 April 1911 - 600—. Porto's 4,62. Samen f 2067,45. Ontvangsten f 2095, Uitgaven f 2067,44. Batig saldo f 27,55. Zaamslag, 15 Mei 1911. R. Hamming. ZEEUWSCHE PREDIKANTEN-CON FERENTIE op Donderdag 15 Juni 1911 in de Gereformeerde Kerk te Goes, aan vang 10 uur. 1. Opening. 2. Lezing der Notulen. 3. Referaten van Dr. A. Kuyper Jr., van Rotterdam, over „De Mystiek in het Gereformeerde leven." Ds. G. Doekes van Nieuwdorp, over„Het ambt der geloovigen". Ds. J. H. Lammertsma van Axel, over „Vraagt de ontplooiing van het kerkelijk leven om vermeerdering van gezangen?" Ds. N. Postema van KapelleBiezelinge, over: „De actualiteit van het kerkelijk leven." 4. Aanwijzing van onderwerpen en Uitnoo- diging van referenten voor de volgende Con ferentie. 5. Sluiting. Het Moderamen Ds. L. Bouma, Praeses. Ds. R. J. van der Veen, Assessor. Ds. J. J. Koopmans, Scriba. üledica- Politica door P. van Bijsterveld, Uroscoop te Rotterdam. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Dit werk geeft eerst een korte beschrijving van de geneeskunde en de politiek en onder zoekt dan, welke gegevens de H. Schrift over de geneeskunde verschaft. In het tweede ge deelte laat het zien de verhouding, welke er naar het Woord Gods zijn moet tusschen ge neeskunde en politiek. Het ligt niet op onzen weg om te beoor- deelen of de schrijver het voorgestelde doel heeft bereikt wy zouden ons dan allicht aanmatigen, wat wij niet verantwoorden kun nen maar wij willen wel verklaren, dat wy deze poging ten zeerste op pry's stellen. Hier toch is een terrein, waarop weinigen zich nog gewaagd hebben, en het is van hoog belang, dat hier het heldere licht over opgaat. De Staat toch laat zich met de geneeskunde in, schrijft voorwaarden voor, waaraan iemand beantwoorden moet, wil hy de geneeskunde uitoefenen, geeft allerlei bepalingen, welke de vryheid van den burger beperken, ja ontziet zich niet om nog. al tyd den vaccinedwang te handhaven. Waarlijk het is goed, dat er man nen komen, die duidelijk maken, wat de Staat naar de H. Schrift moet in betrekking tot de geneeskunde en wat hij heeft te laten. Bouma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3