1 1 Kerk en Schoolnieuws. Ofiiciëele Berichten» Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. maar pionierswerk. Als een plaats of een buurt eenigen tyd door tractaatverspreiding en huisbezoek is bearbeid, trachtte men er toe te komen, in een locaal een samenkomst te houden, waarin de dienaar des Woordsuiteen naburige kerk voorgaat. Langzamerhand sture men het daarheen, dat er een catechisatie worde geopend, waardoor de arbeid der Zondagsschool ten aanzien van de oudste leerlingen aangevuld en rechtsstreeks tot de kerk heen geleid wordt. Eindelijk werd de wenschelykheid uitgespro ken, om de zaak der evangelisatie op de ver schillende classes aanhangig te maken, gelijk dit reeds in enkele classicale vergaderingen plaats vond. De classis Axel byv. heeft reeds, lettende op den nood in Zeeuwsch-Vlaanderen, deputaten voor den evangelisatie-arbeid be noemd. Dit voorbeeld moge navolging vinden. Want niet alleen in Zeeuwsch-Ylaanderen, schier allerwegen is de geestelijke nood jammerlijk groot. Ten einde aan dezen arbeid meer leiding en vaste organisatie te bieden, is te hopen, dat wy straks krygen niet alleen een Evangeli satie orde" maar ook een blad „De Evangelist," 't welk door bekwame mannen geredigeerd, op ernstige en degelijke wijze de belangen der evangelisatie bespreekt en bepleit. Wij moeten in onzen tijd vooral in evange lisatie kracht zoeken. Yeel meer dan door meetings en debat met ongeloovigen zal de komst van het koninkrijk Gods bevorderd wor den door de eenvoudige en aanhoudende ver kondiging van het Evangelie van Gods genade in Christus. Nalatigheid in dezen stelt de kerk schuldig voor God, en verzwakt haar eigen leven. J. P. Tazelaar. TWEETAL te Watergraafsmeer ds. J. Douma te Leiden ds. G.Wielenga te Zwolle. BEROEPEN te UitwijkCand. J. Kwak te Haarlem te Ridderkerk ds. R. J. Aalberts te Spykenisse te Watergraafsmeer ds. J. Douma te Leiden. AANGENOMEN naar Winsumds. J. de Jong te Loppersum naar Ambt Yollenhove Bds. J. Douma Az. te Schettens naar Baarn ds. J. G. Meijnen te Vlaardingen. BEDANKT voor Alphen a. d. Rjjn ds. G. H. A. v. d. Vegte te Urk voor Onstwedde ds. S. Kamper te Haastrecht. Donderdagmiddag werd de Geref. Kerk van Zaamslag in gebruik genomen. Het zeer fraaie gebouw was met 850 personen gevuld. Nadat Psalm 122 1 gezongen en Psalm 84 gelezen was, nam ds. R. Hamming het woord. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Psalm 84 2, een drietal punten hierbij ontwikkelende. Ie. Om de gemeenschap, die daar gesmaakt wordt2e. Om het werk dat er verricht wordt 3e. Om de weldaden, die er genoten worden. Als tweede spreker trad ds. M. Uytenhoudt op, die tot tekstwoord gekozen had Coll. 3 15, laatste gedeelte En weest dankbaar. Tenslotte sprak ds. Chr. Bruins uit Axel namens de twee Kerken aldaar en namens de Classis Ds. M. Uijtenhoudt eindigde met dankzegging. Class s Axel De classis Axel heeft in hare vergadering van 18 Mei j.l. bijgestaan door de deputaten der Particuliere Synode, peremptoir geëxamineerd en met alle stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken den heer W. van 't Sant, beroepen predikant te Oostburg. Namens de Classis, J. F. van Hulsteijn. Neuzen, 18 Mei 1911. Zonnemaire, 21 Mei 1911. Onze Leeraar ds. P. E. van Schaik, beroepen naar Anna Jacoba- Polder, nam hedenmiddag na ruim 3-jarigen arbeid afscheid van, de gemeente, sprekende over Deut. 30 19. Aan het einde der godsdienstoefening werd ds. van Schaik nog toegesproken namens Ker- keraad en gemeente door ouderling van Dijke, waarna de gemeente den scheidenden Leeraar toezong Ps. 121 4. P.S. Het adres van den Kerkeraad is voortaan S. de Roo, Scriba. Namens den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Zonnemaire, S. de Roo, Scriba. YERSLAG der Yergadering v. d. Classis Tholen, gehouden den 3 Mei 1911 te Bergen op Zoom. Ds. de Bruyn opende de vergadering na het zingen van Ps. 84 3 en het lezen van Ef. 2. De notulen der vorige vergadering worden, nadat deze vergadering overeenkomstig de in orde bevondene lastbrieven der onderscheidene Kerken geconstitueerd is, gelezen en na ge ringe wijziging gearresteerd. Ingekomen zyn by den Classicalen Correspondent lo. een bericht, waarvan de inhoud algemeen met. droefheid vernomen wordt en 2o. een brief van een lid der Kerk Tholen, dat beklag indient tegen den Kerkeraad, doch blykens breedvoerige bespreking zich aan onrechtma tige handelwijze blijkt te misgaan; naar een motie, ingediend door den voorzitter ds. v. d. K., en door de vergadering aangenomen, zal dat schrijven door den Scriba, ds. de Br., afdoende beantwoord worden. Aan Rilland wordt op zijn verzoek advies verleend omtrent accoord- sluiting bij het benoemen van een oefenaar, en omtrent grensregeling. Er worden gelden geïnd en afgevaardigden gekozen voor de e. k. Particuliere Synode. Vacatuurbeurten worden aangevraagd door en gegund aan Rilland. Naar art. 41 werd rondvraag gedaanen als saamroepende Kerk ter volgende vergadering is aangewezen Oud- Vosmeer. De Voorzitter gaat voor in dankzegging en sluit de vergadering. Namens de Classis, J. Syarandy. Krabbendijke, 24 Mei 1911. VACATUREBEURTEN in de Classe Tholen. Te Rilland 28 Mei Ds. de Bruijn. 16 Juli Ds. Sybrandy. Vlissingen Ontvangen de opbrengst der busjes over April 1911 voor het Orgelfonds, zijnde f 13.95. Namens den Kerkeraad P: G. Laernoes, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Pi Mag ik van u, die u altyd zoo gastvrij toont, een plaatsje voor het volgende Ds. J. D. Wielenga van Middelburg A heeft kortelings in uw blad zyne beschouwing ge geven over mijne houding op de jongste clas sicale vergadering in zake de Zendingsvoorstel- len van Middelburg Areeds voordat het gewone classicale verslag was verschenen, zoo maar heet van de naald. Napleiten op een eenmaal gevallen beslissing is altijd zoo onvruchtbaar en daarom heb ik hem niet van antwoord gediend. Doch nu is mij de gedachte door hét hoofd gegaan en ik ben echter aan de uitvoering nog lang niet toe om in uw blad eens mijne zienswijze te geven over ds. Wielenga's houding inzake de op de laatste classicale vergadering gevoerde ineensmeltings-besprekingen van Mid- delburg's Kerken (A en B en C). Gelegenheid zou ik dan hebben om eens uit te maken of ds. Wielenga een „groote kam pioen"' is, een kleine of heelemaal geenof hy gestreden heeft met „veel talent", met weinig of geheel geen of hij den schijn van „pikanterie" bepaaldelijk tegenover Middelburg C gemeden heeft, etc. etc.terwijl ik dan tevens mijne opinie over heel de Middelburgsche ineensmeltings- kwestie voelbaar en wereldkundig zoude kunnen maken. Gij stemt my toe, zoo iets zou gelezen worden. Doch ik vraag my af (en hierover had ik gaarne uwe voorlichting) Zou ik mij dan op de lyn van goede pers manieren bewegen? Zou ik dan de juiste verhouding bewaren tusschen discussies eener classicale vergadering en de publieke pers en zou ik dan wel het goede gerucht van ds. Wielenga en zyn kerkeraad en geheel Mid- delburg's Kerk voorstaan En daarbij Zou u my plaats inruimen om zulk eene teekening in uw blad te geven, en dan met nog al dikke strepen, zooals ds. Wie lenga dat gedaan heeft Doch zoo u deze met opzet in vragenden vorm als zachtbedoelde terechtwijzing aan het adres van uw medewerker voor de Zen dingsrubriek, voor deze keer èn voor den ver volge wat voldoende acht, dari kan ik het voors hands buiten uwe overigens gewaardeerde voor lichting in deze zaak wel stellen. Hoogachtend, Uw Dw. D. Pol. jHooggeachte Redacteur. Moge U onderstaande regelen in Uw blad opnemen. Bij voorbaat dan mijn hartelijken dank. Wy mogen in dit jaar weer een heerlijke herinnering hebben. Blijdschap en vreugde genieten degenen, die op 't terrein van het Zondagschoolleven zich i toeleggen, en gadeslaan hoe deze kleine rivier van zegen, telkens zijn oevers verder van el kander ziet wijken, meer water des heils in zich voert, en den bodem meer en meer uit- maalt, en zoodoende bewijzen levert hoe een kleine stroom, een onvergetelijke en een be roemde rivier is geworden. Waar zien wij de gletschers samen vloeien, en in welk dal vereenigen zy zich Waar klinkt ons het liefelijk gesuis van het ontstaan van deze heilsrivier in onze ooren In Neerlandsch residentie Een schoon gelegen berg van Neerlandsch kleinere steden en dorpjes. Men ziet ze uit steken boven vele andere. Ja, in deze heeft het God behaagd, deze rivier te doen ontsprin gen. Daar .begon de Z. S. haar loopbaan, thans 75 jaar geleden. Toen een kleine en onbedui dende naam. Thans een van de grootste bewe gingen in ons land. Toen eenige kinderen die kwamen hooren, naar de woorden van den heer Capedose. Nu duizenden, die rondom honderden onderwijzers zich scharen, om te vernemen de kinderlijke gezegde's aangaande de Heilige Schrift. Hoe velen zyn er al door dezen stroom ge bracht tot aan, ja door de poorten der eenige en eeuwige stad des hemels. Velen hebben betuigd, dat zy het behoud van hun zielen danken, aan de kinderlijke onderwijzingen op de Z. S. O God, ontlucht onzen boezem. Gy zijt het die de zaden van het eeuwige leven stelt in de handen van een mensch. Gy hebt doen zaaïen en velen hebben geoogst. En nog gaan we voort om in Uw naam, zaden te strooien in het hart van vele kinderen. En wij zien met een oog van geloof in de toekomst, hopende dat er nog velen zullen smaken de heerlijke vrucht, van dezen arbeid. Geve God ons een dankend hart voor deze weldaden, en dat Hij nog toe doe bij deze en dat de Z. S. een middel moge zyn om de jonge kinderen een oog te schenken dat alleen ziet naar Jezus, den Middelaar, den Vriend van kinderen. Ja, een feest is het, en wy hopen het met een biddend hart te vieren. En onze hoop is, dat er velen in ons land, dit zullen herdenken zich met liefde zullen wijden, en dezen arbeid met het noodige ondersteunen. Want straks zal de oogst worden gesteld tot een sieraad van haar Eigenaar en een roem des akkers. Het heilig Jeruzalem zal vervuld zijn, met heerlijke kinderkooren en zij zullen staan voor den troon van God, ten getuige van den zegen, en genade, die God deed schenken. Een Z. S. O. Oostdijk. NOOD-KAS VAN „EFFATHA". Vereeniging tot bevordering van Christelijke Opvoeding en Onderwijs van doofstomme en blinde kinderen en jongelieden. Geachte Redactie. Mag ondergeteekende zoo vrij zijn een kleine ruimte in uw blad te vragen voor eenige mede- deelingen aangaande genoemde Kas Een verslag kan het uit den aard der zaak niet zyn, want ik mag niet de algemeene ver gadering die D. V. in Juli gehouden zal wor den, vooruitloopen. Maar toch mag ik wel over 't afgeloopen boekjaar, dat met 30 April 1.1. .geëindigd is, mijn hartelijken dank uitspre ken aan allen, die in dat afgeloopen jaar ons door hunne gaven steunden en in staat stelden ,om ten behoeve onzer arme en behoeftige doof stommen de som van vijfhonderd zeven tien gulden uit te geven. Allen, zoowel particulieren als jongel. en jongedochtersvereenigingen en ook enkele ker keraden, zyn we daar zeer erkentelijk voor. Moge Hij, die tot Abraham zeide„Ik ben uw schild en loon zeer groot", u allen dien arbeid der liefde vergelden. Zal ik nu verder gaan klagen Neen, dat mag ik niet, maar ik moet toch de waarheid schrijven, en die is, dat ik niet alleen geen geld over heb, maar met een drie honderd zeventig gulden schuld myn nieuw boekjaar inging, voornamelijke hieraan te wy- ten, dat onze kas in geen twee jaar iets kreeg zooals vroeger van de contributiën 5 of 10 procent, en we ook voortaan er niet meer op behoeven te rekenen, want de penningmeester der Vereeniging, de heer W. L. B. den Blaauwen, Antonie Duyckstraat 49, 's Gravenhage, komt zelf te kort, tengevolge van de vele uitgaven, die we ten behoeve der stichting de laatste jaren doen moesten, reden waarom ik ook by dezen als penningmeester vriendelijk vraag aan.hen die ons steunden, dit te willen blyven doen, en hen, die ons nog niet steunden en ons toch genegeü zijn, by de verdeeling hunner gaven ons toch niet voorbij te gaan. Het is toch zulk een groot voorrecht als de Heere ons de stem en het gehoor gegeven heeft, dat worden we eenigszins gewaar, als we dikwerf in de om geving dier kinderen zyn, dan kan het ons een voorrecht zijn, niet dat we moeten, maar dat we mogen geven, en we door onze ga ven bevorderlijk mogen zyn die arme kinderen, zoo door onderwys als huiselijk verkeer tot den Heere Jezus te brengen, die óók tot onze doof stomme kleinen zegt: „Laat de kinderkens tot Mij komen.". Nu zou ik waarlyk onze jeugdige vriendinnen nog vergeten, die zoo trouw met haar busjes collecteerden en niet het minst bijdroegen de som, die we uitkeerden, by elkaar te brengen een paar die in het verslag met name genoemd worden, brachten heel wat opdaarom een vriendelijk verzoek aan sommige onzer jeugdige vrienden of vriendinnetjes die nog geen busje hebben, of ze dezen loonenden arbeid niet eens willen probeeren, dat loopt toch zoo aardig op, wekelijks met zoo'n busje wat op te halen. Gaarne wil ondergeteekende u op verzoek zoo'n busje zenden. Het zy my vergund art. 1 en 4 van het Reglement der Algemeene Ondersteuningskas nog eens mee te deelen. Art. 1 luidt„De Algemeene Nood-kas van „Effatha" heeft ten doel de opneming van o n- en min vermogende doofstomme en blinde kinderen, die overigens niet voldoende hulp kunnen verkrijgen, in de Stichtingen der Vereeniging te bevorderen". En art. 4 luidt „De inkomsten worden ver kregen uit afzonderlijke jaarlijksche bijdragen, collecten, giften en erflatingen". Wat nu deze- laatste betreft, geloof ik niet, dat we die ooit gehad hebben, ik denk stellig uit onbekend heid, reden waarom ik zoo vry ben onze Nood- kas aan te bevelen by hen, die onze Christelijke inrichtingen bij testamentaire beschikking wil len gedenken. Het juiste adres is dan Voor de Nood-kas van „Effatha", Vereeniging tot bevordering van Christelijke opvoeding en onderwys van doofstomme- en blinde kinderen en jongelieden, gevestigd te Utrecht. Óp hope dat dit schrijven onze Nood-kas en zoo ook onzen armen doofstommen ten goede mag komen en ik weer vele giften en aanvragen om busjes ontvangen moge en liefst ook vaste contribuanten, blijf ik, geachte Redacteur, onder dankzegging voor de plaatsing, Uw dw. dnr. G. VETTEN, Penningmeester Noodkas. Dordrecht, Voorstraat 197. Gereformeerd traktaatgenootschap „Filip- pus". Algemeene Vergadering Donder dag, 8 Juni 1911 in de Gereformeerde Kerk te Gorinchem. 1. Mededeelingen. Ie. Woensdag 7 Juni, 'snam. 2 uur, wordt een Bestuursvergadering gehouden in de con sistoriekamer van de Geref. Kerk. 2e. Woensdagavond 8 uur in het kerkge bouw Bidstond, waarbij Prof. L. Lindeboom hoopt voor te gaan. 3e. Donderdagmorgen om 10 uur wordt de Algemeene Vergadering geopend. 4e. Afgevaardigden van Afdeelingen en Corporaties wordt de helft der reiskosten ver goed, berekend naar 3de klasse spoor, 2de klasse tram en 1ste kajuit boot. 5e. Elke Leden-afdeeling, van minstens 5 leden heeft het recht één afgevaardigde te zen den van 1020 leden twee, en verder voor elke 20 leden een afgevaardigde meer. Elke Corporatie heeft het recht één afgevaar digde te zenden. Zij heeft voorts het recht er meer te zenden hoogstens drie mits ze voor eiken afgevaardigde meer f 10.bydrage. 6. Wie voor de sluiting de vergadering ver laat, heeft geen recht op vergoeding van reis kosten. 7e. Evenals de Bidstond is ook de Alge meene Vergadering voor ieder toegankelijk. 8e. Aanvragen om logies enz. moeten door de Afgevaardigden vóór Zaterdag 3 Juni inge zonden worden bij den heer L. Koetsier, Mo lenstraat, Gorinchem. II. Orde van de Vergadering. Ie. Teekenen van de presentielijsten. 2e. Opening van de Vergadering. 3e. Mededeelingen. 4e. Verslag van den Secretaris over de jaren 1909 en '10. 5. Verslag van den Penningmeester over 1909 en '10. 6e. Stemopneming voor twee Bestuursleden. Aan de beurt van aftreding, doch herkiesbaar, zyn ds. J. H. Donner en ds. J. Mulder, ter wijl ook in de vacature wijlen ds. Westerhuis moet worden voorzien. Het Bestuur stelt de volgende dubbeltallen voor I Vacature-DonnerDs. J. H. Donner en ds. J. Bosch Jr. te Steenwyk. II. Vacature-MulderDs. J. Mulder en ds. R. Hamming te Zaamslag. III. Vacature-WesterhuisDe hr. C. Blok, Schoolopz. te Steenwyk en Mr. H. v. d. Vegte te Zwolle. 7e. Benoeming van een Commissie volgens art. 12, al. 6 H. R. 8e. Pauze. 9. Behandeling der volgende voorstellen I. Aan art. 18 van de Statuten wordt een nieuwe alinea toegevoegd, luidende „By het verstrijken van dit tydvak is de Vereeniging opnieuw aangegaan voor een tyd vak van 29 jaar." II In art. 16 van het Huish. Regiem, wordt in al. 1 en 2 vier veranderd in vijf. 10e. Referaat. Wat kunnen wij doen voor leger en vloot Inl. ds. J. H. Donner te Breda. 11e. Varia: I. Wat is de beste wyze om voortdurend goede kopie voor „Filippus" te verkrijgen? II. Provinciale organisatie. 12e Sluiting van de Vergadering. Namens het Bestuur van „Filippus." J. Ter Borg, Secretaris. Wolvega Mei 1911.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3