Kerk en Schoolnieuws. Ofiiciëele .Berichten. BOEKAANKONDIGING Dc hemel geopend. Predikatiën over de Openbaring van Johannes. Hoofdstuk IY 1XIY 13 door dr. J. C. de Moor, Dienaar des Woords by de Ge reformeerde Kerk te 's Gravenhage. Tweede gedeelte. Uitgave van J. H. Kok, Kampen. Het Hoofdstuk der liefde. (1 Cor. 13) door dr. A. J. Th. Jonker, Oud-Hoogleeraar. Vijfde druk. Uitgave van J. M. Bredée te Rotterdam. De Christus der Evangeliën waarheid of verdichting? Vry bewerkt naar het Engelsch door Horate Busiinell door dr. H. M. van Nes. Tweede druk. Uit gave van J. M. Bredée te Rotterdam. Menigerlei genade. Wekelyksche leer redenen onder redactie van dr. P. A. D. Sillevis Smit en dr. B. Wielenga. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Het Ontwerp-Heemskerk tot herziening der armenwet en de Gereformeerde Kerken door dr. J. C. de Moor, hoofd redacteur van het Diaconaal Correspon dentieblad. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. De Plantatione Ecclesiarum. Gijsbertus Yoetius. Tractaat over de Planting en de Planters der Kerken, vertaald door ds. D. Pol te Vlissingen. Uit gave van de Firma Bouwman en Ve- nema te Groningen. „Zonneschijntje". Voor Hollands kinderen op Prinses Juliana's tweeden verjaardag 30 April 1911 door Betsy. Uitgave van J. M. Bredée te Rotterdam. De tweede Sabbath na de kruisiging breekt aan. De apostelen zijn saam. Thomas by hen. De deuren zyn gesloten en daar staat Jezus in hun midden. Vrede zij ulieden. De deuren zyn gesloten, maar dat is voor Jezus geen be letsel. Is dat een wonder? Is dat opheffen de wetten der natuur? Neen, Jezus behoort niet meer tot deze natuur. Hij is niet meer onderworpen aan de wetten van 't stof deuren en muren zyn geen beletselen meer voor zijn lichaam, 't Is vrij gemaakt van de wet der zwakheid. Hij behoort tot een andere wereld waar het wonder natuurlijk is. Toen de Heiland was binnengekomen, wendde Hy zich tot Thomas, 't Is ditmaal om Thomas begonnen. De Herder moet zyn laatste schaap terug hebben. Met de eigen woorden die Thomas twijfeling hadden vertolkt, spreekt Jezus hem toe. Breng uw vinger Een ernstige vermaning voegt Jezus er aan toewees niet ongeloovig. Zal Thomas de stoute proefneming nu ook doen Zal hy zijn vinger leggen Neen, het is hem genoeg te zien. Wie zal vertellen wat er in zijn hart omging. Wie zal zeggen wat zijn ziel vervoerde Verlegenheid, schaamte, verwondering, blijd schap, liefde. Hoe zal hij zich uiten? Met meester is niet genoeg gezegd. Meesters zijn er meer in Israël. Neen, hij ziet meer in Jezus. Hoort, daar klinkt de heldere geloofstaal van zijn lippenMyn Heere mijn God. Zoo Christus aanbidden als God, was voor de opstanding niet geschied. Het begon wel te leven in hun ziele dat Jezus God was. Pe trus sprak het wel eens uit, maar het was geen zelfbewuste belijdenis en bovenal het was nog niet gekomen tot aanbidding. Nog altijd waren God en Jezus twee voor de elven. Nog vragen zeToon ons den Vader. Aanbidding eischt afstand en Jezus omgang was die drie jaar zoo gewoon, zoo innig ge weest. Zij hadden dagelijks met Hem gegeten en gedronken, geslapen waar Hy sliep, met Hem van één geld geleefd. Zy hadden Hem zien slapen en wakker worden, zien weenen en lachen, zien hongeren en dorsten. Dat gewoon- menschelijk doen van Jezus was een sluier ge weest, verbergend Zyn Godheid, het was niet gekomen tot aanbidding. Maar nu komt Jezus terug van de oevers van den dood, en nu spreekt de afstand. Nu ver schijnt Jezus in den glans van Zyne hooge herkomst. En nu Thomas Jezus zoo voor zich ziet, nu komt hy sterk onder den indruk van Jezus heerlykheid. Als een bliksemstraal licht het door zijne zieledit is meer dan menschelijke heerlykheid, hij zinkt neer, hij ervaart met God te doen te hebben en hij roept uitmijn Heere en myn God. Aanbidding is erkennen wie God is. 't Is de lofverheffing van den persoon. In het gebed gaat het om wat Hij geeft, in de aanbidding om wat Hy is. Dan trachten wij uit te spreken de heerlijkheid van Zijne deugden. Zoo aanbidt Thomas Jezus als God, en Jezus aanvaardt die aanbidding, want Hij was God. H. Meulink. (Wordt vervolgd.) TWEETAL te Koudekerk a.d. Ryn ds. F. Gerber te Winsum ds. E. Schouten te Bolnes. BEROEPEN te Middelburg Cds. J. J. Miedema te Gro ningen B te Oude Pekelads. F. Gerber te Winsum te Oosterzeeds. E. v. d. Laan te Wyckel te Idskenhuizends. J. H. Beumee te Ureterp te St. Pancras ds. P. H. de Jonge te Sleeuwijk te Beilends. J. Ozinga te Nieuw-Weerdinge te Koudekerk a.d. Rynds. F. Gerber te Winsum. AANGENOMEN naar De Wilp cand. W. Schepel te Metslawier. BEDANKT voor Middelharnisds. E. J. Wientjeste Krimpen a.d. Lek voor Witmarsum ds. J. Thys te Zuidbroek. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middel burg A deelt aan de Geref. Kerken in Zeeland mede, dat de bevestiging en intrede van Ds. A. Merkelyn zullen plaats hebben D. V. op Hemelvaartsdag 25 Mei, in de Noorderkerk te Middelburg, des namiddags om 5 uur. De Kerkeraden, die zulks hebben verzocht, of nog zullen verzoeken vóór a. s. Zondag, aan broeder A. Punt, Nieuwe Vlissingsche weg, zullen recht hebben op 2 gereserveerde plaatsen. De plaatsen zijn, behalve de gereserveerde voor afgevaardigden, alle vrij. Namens den Kerkeraad voornoemd, Ds. J. D. Wielenga, Praeses. L. Schuman, Scriba. Middelburg, Mei 1911. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg C, daartoe door het Zendings-Comité aangezocht, heeft voor den dienst ter bevestiging en entrée van ds. Merkelyn op a. s. Hemelvaartsdag, des nam. ten 5 ure, de volgende maatregelen van orde getroffen. Niemand heeft dien avond recht op zyn plaats, maar behalve de gereserveerde, zyn alle plaatsen in de Noorderkerk vry. Gereserveerd zijn a. De drie zijbanken links van den predik stoel de voorste voor Deputaten der Particuliere en Generale Synode, de 2e en 3e met de voorste twee dwarsbanken, aan dezelfde zijde onder de galerij voor de Kerkeraadsleden van Middel burg A, B en C b De drie zybanken rechts van den predik stoel, de gewone Ouderlingenbank voor de Com missie uit de drie Kerkeraden van Middelburg, aangewezen voor opleiding van den Leeraar, de 2e en 3e voor hen, die daar gewoonlijk zitten en met collecteeren belast zynen c. De' voorste vijf banken van het midden schip voor de afgevaardigden van de Geref. Kerken in Zeeland. De Kerkeraad voornoemd in zijnen naam, A. Punt, Scriba. Middelburg, 18 Mei 1911. Kapelle Biezelinge 17 Mei. De Gereformeerde Meisjesvereeniging „Priscilla" heeft ten huize van ds. Postema alhier een Bazaar gehouden. Deze vereeniging werd ruim een jaar geleden op initiatief van mevrouw Postema-Wits, opge richt met het doel, zoo veel mogelijk de zaak der Zending en armen te steunen. Dat de vereeniging zich in de belangstelling van velen mag verheugen, bleek op deze Bazaar ten dui delijkste. Keur van artikelen waren aanwezig, welke allen eigen werk was. Kunst en schoonheids gevoel van al de leden hadden er toe by ge dragen, dat ds. Postema's studeerkamer voor dien dag een aangename en gezellige verblijf plaats mocht heeten. De aanwezige goederen, ruim veertig stuks, werden op enkele na, dank zy de flinke opkomst, allen verkocht, waarvan de opbrengst nu voor de Zending bestemd worden zal. De Secretaresse, A. J. v. Nieuwenhuijzen. Vacatuurbeurten Classe Middelburg. G a p i n g e. 9 Juli ds. de Jager. 23 Juli Boeyenga. 6 Aug. Ferwerda. 20 Aug. Wolf. 3 Sept. Koopmans. 17 Sept. Wielenga. Voor de Classe Axel. Aardenbur gB r e s k e n s. 23 Juli ds. van Loon, 20 Aug. s Scheele. 17 Sept. Pol. RAPPORT ZENDING, voor de Classis Middelburg te houden op 2 Mei 1911. Weleerw. en Eerw. Br. Als Deputaat tot de Zending namens uwe Classis heb ik de eer 't volgende te rappor teeren le. Dat ds. Merkelyn in den kring der Deputaten vervangen werd door ds. Lammertsma, die nu de Classis Axel vertegenwoordigt. 2e. Dat Deputaten overeenkomstig de ge troffen regeling van saamwerking en de huis houdelijke bepalingen sinds de laatste maanden voortdurend arbeiden in contact met en in overleg met den Raad der Zendende Kerk. 3e. Dat deze saamwerking in geen enkel opzicht iets te w-enschen overlaat, maar ge schiedde in broederlijke eenstemmigheid. 4e. Dat de beroepen Dienaar ds. Merkelyn van af 1 Nov. 1910 gekomen is voor rekening van de gezamenlijke Zeeuwsche Kerken, en zijn honorarium zoolang hij nog in 't vader land toeft, bepaald is op f2000 per jaar, ver meerderd met een gift in eens van f200 voor studiekosten. 5e. Dat het classis-examen, gelijk U allen bekend is, met gunstigen uitslag is bekroond. 6e. Dat het kiezen van een vaste lijn voor de verdere voorbereidende studiën zoowel voor ds. Merkelyn als voor de Zendende Kerk en Deputaten nog al eenige moeilijkheden op leverde. Ingezien werd de noodzakelijkheid van 't zich eigen maken van eenige medische kennis verschillende pogingen daartoe aangewend in 't binnenland en buitenland (met name in Tubingen) stuitten op bezwaren. Onze mis sionaris zal zich nu theoretisch bekwamen onder leiding van dr. Scheurer. Verder bestudeert hij Maleisch, Javaanscli en Arabisch. 7e. In verband met die noodige voorberei ding en te verwachten vermeerdering van zyn gezin is goedgevonden en besloten dat het ver trek van ds. M, naar Java niet in het najaar van dit jaar, maar in 't voorjaar van 1912 zal plaats vinden. Evenwel met dien verstande dat daardoor zijn tyd van voorbereiding niet ver lengd wordt, maar het verblijf te Djocja tot 't opdoen van praktische medische kennis en aan passing aan de Javaansche levenswijze wordt verkort. Summa summarum komt dit dus de Zeeuwsche kerken in geen enkel opzicht ten nadeele. 8e. Bij Deputaten is ingekomen een schry- ven van de algemeene vergadering van Zen dingsarbeiders op Midden-Java. De broederen aldaar hebben tegen de keuze van Bandjar- Negara als Zendingsterrein ernstige bezwaren. Ze noemen het terrein afgelegen, minder be volkt dan andere deelen van Java en beweren dat er geen aanknoopingspunten gevonden zullen worden, want dat de Sadrach-gemeenten nagenoeg geheel verdwenen zijn. De vergade ring der broederen in Indië voelde veel meer voor de Oude Kedoe, met name voor Magelang, midden in de Oude Kedoe gelegen, bevoorrecht met druk tramverkeer en andere geriefelyk- heden. Een particulier schrijven van dr. Esser te Poerbolinggo, ons door bemiddeling van ds. Dijkstra toegekomen, is van gelijken inhoud. Hy adviseert in elk geval eerst een nader onder zoek in te stellen alvorens definitief een plaats als Zendingspost aanvaard wordt. Zeeland's deputaten tot de Zending schatten het advies van de dienaren op Midden-Java geenszins gering, maar meenden toch op dit oogenblik na de gevallen beslissing op de vorige Particuliere Synode, en nu Bandjar-Negara ons gegund werd, niet op de zaak te moeten terug komen. Hun advies gegeven aan de Zendende Kerk, waarmee deze dan ook geheel accoord ging, luidt aldus, hetwelk aldus ook gebracht zal worden ter Synodale tafel„In geen geval zullen de Zeeuwsche kerken wijziging kunnen brengen in hare keuze van arbeidsveld, ter Partic. Synode van Juni 1910 vastgesteld, zoo lang de Generale Synode geen besluit neemt dat ons aanleiding geeft deze zaak nader te overwegen". 9e. De classis Axel heeft eenig bezwaar ge maakt tegen haar aandeel in de Zendingsby- dragen, die bepaald was met goedvinden van haar vorigen Deputaat op f 1400. Voor dit jaar werd met f1300 genoegen ge nomen. Als de overige f100 noodig bleken, zouden die door andere Classes worden bijgevuld. 10e. In antwoord op een vroeger op deze vergadering gedane vraag diene dat wy van Gen. Deputaten geïnformeerd hebben dat onze missionarissen per 2e klasse de bootreis naar Indië maken. 11e. Deputaten stelden voor dit jaar als dag voor de Zendings-Conferentie Woensdag 28 Juni. Zy zal gehouden worden D. V. te Kapelle- Biezelinge, 's morgens bidstond in de kerk al daar, 's middags openluchtmeeting in een kersen boomgaard bij gunstig weder. Als sprekers verklaarden zich bereid ds. Bruins van Axel, Ferwerda van Vlissingen, Postema van Kapelle- Biezelinge en Scheele van Yeere, terwyl ook ds. Merkelijn zal uitgenoodigd worden een toe spraak te houden. 12e. Kan meegedeeld dat de bevestiging van ds. Merkelijn als missionair dienaar in de kerk van Middelburg door ds. Wielenga zal plaats hebben op Hemelvaartsdag 25 Mei a. s., 's avonds om 5 uur, en dat in diezelfde samenkomst ds. Merkelijn zyn intrede zal doen. Alle Zeeuwsche kerken worden uitgenoodigd daarby zich door afgevaardigden te laten vertegenwoordigen. G. F. Kerkhof, Zendingsdep. Nu we het tweede gedeelte van deze predi katiën ontvingen en dus in de gelegenheid waren na te zien, wat de schrijver ons hier aanbiedt, kunnen we beginnen met de verklaring, dat ons gunstig oordeel, 't welk we van het eerste gedeelte ons vormden, bevestigd werd. Wie deze preeken met aandacht leest, zal erkennen, dat de openbaring van Johannes wel geschikt is om ons in het geloof te versterken en overvloedige stof biedt om het verstand te verlichten en het hart te verrijken. Het spreekt vanzelf, dat waar de verklaarders nog al verschillen, niet ieder mede zal gaan met de uitlegging, welke ons hier aangeboden wordt, maar allen zullen wel willen getuigen, dat de inhoud van deze beide deelen zeer stich telijk is. Zoo geeft de bewerker een verklaring over de Vrouw en de Draak in de twaalfde leerrede, welke reeds van oudsher bestaan heeft, maar er wordt o. i. een betere gegeven en het heeft ons wel verwonderd, dat hij daar met geen enkel woord melding van gemaakt heeft. Wy moeten echter ook zeggen, dat het niet opgaat in een leerrede uiteen te zetten, waarom men kiest voor een bepaald gevoelen. Wy bevelen dit werk met warmte aan en in vacante kerken kunnen deze preeken ook goeden dienst bewijzen. De artikelen, welke ons hier aangeboden worden, verschenen lang geleden in de „Rot- terdamsche Kerkbode". Met welk een belang stelling dit werk ontvangen is, blykt duidelijk. Het is toch reeds de vyfde druk. Nu wy kunnen dit ook wel verklaren. Naar vorm en inhoud zyn zij schoon. De verklaring van elk vers is kort, maar voldoende. Het is een juweel van een boek. Dit boekske is negen en tachtig bladzijden groot en bevat zestien hoofdstukken. Het poogt u den Christus in het licht der vier evangeliën te laten zien. Gy gevoelt, dat de man die het schreef een warme bewondering heeft voor den Heiland en het is wel by machte om u onder den indruk van deze wondervolle Persoonlyk- heid te brengen. Met den bewerker gelooven wy, dat het jon ger geslacht niet een antwoord vinden kan op vragen, die leven in het hart en zeker is het waar, dat hier een ernstig nadenken opgewekt wordt over een onderwerp dat naar aller toe stemming van het hoogste belang moet worden geacht. De rij van deze wekelyksche predikatiën wordt geopend door een van de hand van ds. Js. van der Linden over Fillippenssen III10, 11 en draagt het opschriftChristus te kennen. Als de volgende evengoed en degelijk zyn en dit vertrouwen we ten volle dan zullen zy die ze koopen zich niet beklagen. Wy ver wachten dan ook, dat Velen zich deze leerre denen zullen aanschaffen. Wie het ontwerp der voorgestelde armenwet wil kennen en weten, welke licht- en schaduw zijden het heeft voor onze Kerken, leze boven staand werk. Het is van alle kanten aanbe volen en wy oordeelen, dat het daar recht op heeft. Nu de Zending onder de Heidenen en de Mohammedanen ook in onze Kerken zich in winnende belangstelling verheugen mag, is het goed, dat aan ons volk dit uitnemend tractaat van den grooten Voetius aangeboden wordtin een behoorlijk Nederlandsch gewaad. Ieder is thans in de gelegenheid om het te lezen, en wanneer velen dit doen zal de winst niet ge ring zyn. Wy danken ds. Pol voor zyn vertaling en waardeeren de moeite, welke hy 'er aan ten koste gelegd heeft. Wie zelf zyn krachten beproefd heeft aan het Latyn van Yoetius, weet, dat het niet gemakkelijk is om zyne ge dachten in zuiver Nederlandsch weer te geven. Wy hopen dat zyn moeite mild beloond zal worden en dat het werk met aandacht zal worden overwogen. Dit boekje zullen de kinderen gaarne lezen. Onderhoudend vertelt de schrijfster allerlei bijzonderheden uit het leven van onze kleine Prinses. En hoe aandachtig zullen zy de mooie plaatjes, welke er in zyn, beschouwen. Niet duidelijk is het my, waarom er staat voor Hollands kinderen. Mogen Zeeuwsche en Friesche kinderen het niet lezen. Dit zal de bedoeling toch wel niet zyn. Bouma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3